Creatief in stijlvol tafelen PZC/najaar 1976 19_ VRIJDAG 8 OKTOBER 1967 betekent meer dan alleen kruissteek borduren Handwerken is een zeer oude bezigheid die vooral de laatste jaren meer waardering heeft gekregen. Juist in deze jachtige tijd krijgen we steeds meer behoefte aan en vrijetijdsbesteding waarin we iets persoonlijks kunnen leggen en bovendien is liet fijn om temidden van alle massaprodukten die ons omrin gen zelf iets te maken. Daarbij komt dat tegenwoordig er voor iedereen wel iets te vinden is waarin hij zich kreatief kan uitleven want handwerken betekent in 1976 echt meer dan alleen maar kruissteek borduren. We kunnen weven, knopen, haken, breien en zo zijn er nog vele voorbeel den te noemen. Het wordt iedereen trouwens erg gemakkelijk gemaakt door de vele pakketten die te koop zijn. Zonder problemen kunnen kus sens en wandkleden worden gemaakt. Het complete materiaal is aanwezig, het stramien reeds voorbeschilderd en het werkstuk maken is dus een klein kunstje. Ook het knopen van kleden (zelfs de nodige heren vinden er heden ten dage een aangename vrijetijdsbesteding in) wordt op deze manier erg eenvoudig gehouden ter wijl het resultaat er ongetwijfeld mag zijn. Zelfs de woldraadjes die je vroeger eindeloos op de juiste lengte moest snijden, zijn nu voorgesneden en in keurige kant en klaar pakketjes te koop in allerlei kleuren. Naast deze knoop- en borduurpakket- ten zijn er weefpakketten. Het weven is enorm populair geworden, mede door het feit dat je daarvoor niet lan ger afhankelijk bent van ingewikkel de, veel ruimte vragende weefgetou wen. Tegenwoordig kun je met specia le, bij de pakketten horende vlecht- naalden senl en moeiteloos de prach tigste motieven op de handweefstok tevoorschijn toveren. Een leuke hobby voor zowel jong als oud. Deze weef pakketten bevatten niet alleen kus sens en tafelkleden maar ook wnad- kleden met vaak erg mooie voorstel lingen. Raamweefsels of spanramen worden veel gebruikt door mensen die hun fantasie liever de vrije loop laten. Vierkant, rechthoekig of rond, van elk resultaat gaat een bepaalde charme uit, terwijl het ruimtelijk als door kijkjeeen in teressantspel oplevert. De raamweefsels zijn meestal vierkant ol rechthoekig en gemaakt van latjes. Voor het maken van een weefraam, waarop u in de lengte draden spant, zijn vier latjes nodig die aan elkaar ge spijkerd moeten worden. In de boven lat en de onderlat slaat u, op gelijke afstand van elkaar, spijkertjes waar u de lengtedraden aan kunt spannen. Hierna kunt u weven. De basistech niek isdie van hetkousenstoppen. Na tuurlijkzijn hier vele variaties op maar met eenvoudige hulpmiddelen bereikt u al aardige werkstukjes De spanramen zijn voornamelijk van metaal in vele vormen. Allerlei tech nieken kunt u in deze spanramen kwijt, zoals haken, breien, draden spannen, naaldkantvormen en weef werk. Voor beginners is het misschien het eenvoudigst om eerst spandraden aan te brengen omdat ze wat 'houvast' geven. Daarna kan met allerlei soorten dikke en dunne wol (schapenwol), stukjes stof (b.v. oude nylon-kous, gordijnresten) en zelfs afval- materialen als piepschuim, touw, kurk, plastic maar ook houten en be nen ringen aan het werk gegaan wor den. Het effect wordt bijna altijd goed Heel erg belangrijk is het wel dat u de juiste kleur-combinaties weet te vin den. Ga altijd uit van één of hoogstens twee hoofdkleuren met daarbij ver- lpende tinten van die hoofdkleuren. Let u ook op de vlakverdeling en leg het werk telkens even in het raam om te zien hoe het vlak past. Hethoeft niet precies alle kanten te raken: vooral haak- en breiwerk zijn rekbaar en van die eigenschap maakt u dankbaar ge bruik. Erg keurig werken is beslist uit den boze, werk als u b.v. haakt, met lossen, vasten, stokjes enz. gevarieerd door elkaar en probeer openingen te krijgen. J uist door het experimenteren met steken en garens ontstaan boeiende en onverwachte resultaten en daaruit volgen vaak meteen weer nieuwe ontdekkingen. Een heel onverwacht effect geeft ook een spanraam dat u vult met haak- of breiwerk van heel dun ijzerdraad. Het is een geduldwerkje en beslist niet altijd even zachtzinnig voor uw vingers maar het resultaat is apart. Om het niet te saai te houden ver werkt u er ringen, knopen, kralen enz. U ziet hoe u met eenvoudige middelen en wat simpele technieken toch veel met een spanraam kunt doen. Breien anno "76 is wel iets anders ge worden dan de alledaagse noodzake lijkheid van vroeger om kledingstuk ken te vervaardigen. Breien '76 is een vorm van expressie die u legt in b.v het breien van wandkleden. Bij krea tief breien gebruiken we heel andere (materialen dan we gebruiken als we een trui breien. Linnen, touw, raffia, ongesponnen wol en zelfs stro geven als we ze breien met zeer grove naal den in een luchtig patroon een aparte aanblik. Ook hier geldt: experimente ren levert het beste resultaat. Niet te grote voorwerpen als kralen, steentjes, kurk, stukjes hout e.d. kunnen goed worden meegebreit. Door de welvaart en het vele contact dat wij met het buitenland hebben zijn onze eetgewoonten veranderd. Eigenlijk moeten we zeggen verbeterd, ivant historisch gezien blonk de Hollandse pot nooit zo uit in de eetcultuur. Vreemd eigenlijk, want een huiselijk volkje zijn we wel en al vinden ive het nog steeds erg gezellig om buitenshuis te eten, het vele geld datje daarvoor toch kwijt bent maakt ons vooral 's winters weer tot wat meer thuis-eters, en uiteraard vragen we ook eens wat vaker vrienden en kennisen te eten. Ook echte 'tafeldekkers zijn we nooit zo geweest, terwijl toch de entourage, de wijze van opdienen een etentje mede goed doet slagen. place-mats: het vormt allemaal in zijn totaliteit het jasje waarin de kookkunst tot haar volle recht komt. Vooral Noorwegen, maar ook Engel-and brengt ro buuste, karakteristieke serviezen die door veel mensen hoog gewaardeerd worden. Aardewerk is voor deze robuuste stijl erg geschikt en denkt u nu niet meteen aan kopjes waarbij je op de ongeluk kigste momenten het oor In je hand houdt. Het aardewerk van deze serviezen is ui terst. sterk en kan echt tegen een stootje. Zelfs een val op een niet al te harde ondergrond zal het zeker heelhuids overle ven. Voor echtelieden die de gewoonte hebben el kaar serviesgoed naar het hoofd te slingeren een meevaller voor de portemonnee. U kunt de sterkte van het aardewerk, maar ook porselein, kontrole- ren door er met de nagel tegen te tikken: hoe hoger de klank, hoe sterker het materiaal. Het aardewerk wordt bij zeer hoge temperaturen gebakken (1200 waardoor bovendien de kleuren van de decoraties zeer goed tot hun recht komen. Daarbij is het aardewerk meest handgedecoreerd, ovenvast -en behoudt het z'n schoonheid bij veel vuldig gebruik in de vaatwasser. Bruin, soms in samenspel met vlammende schakeringen is een fa voriete tint voor de aardewerk serviezen. De deco raties hebben vaak bloem-motieven als uitgangs punt. Porselein is heden ten dage niet meer alleen syno niem voor klassiek en ouderwets. Porselein anno 1976/77 heeft een modern gedecoreerd uiterlijk, zij het dat er in tegenstelling met het aardewerk weinig handdecoratie bij komt kijken. Porselein in de klassieke sfeer is bijna altijd gedecoreerd. Bak- temperaturen van wel 1420 'zorgen er voor dat het porselein keihard wordt, dus oersterk (je kunt met twee boeken op een bord gaan staan zonder dat het breekt) en daardoor ook ovenvast en vaatwasma- chinebestendig. Een nieuwtje voor 'brokken-makers' en mensen die volgens een eigen spaarsysteem een servies bij el kaar kopen: als primeur voor Nederland brengt Vil- leroy Boch als eerste een zogeheten nakoop-garantie tot 1990. Deze houdt in dat in elk geval tot die datum, waarna het nader bekeken wordt, het betreffende servies altijd voorradig is Het zou zeker navolging verdienen, want al te vaak blijf je na enkele jaren zitten met een maar half- compleet servies doordat het ineens uit de produk- tie genoemen wordt. Tot slot nog enkele tips op het gebied van niet eetr bare ingrediënten die eveneens tot de maaltijd be horen. Alles moet op elkaar afgestemd zijn. Als u bijvoor beeld een tafelkleed gebruikt, laat dan het patroon niet concurreren met het decor van het servies. Kies een effen dat erbij harmonieert of neem een bijpassend met hetzelfde decor als het servies. Naast servetten- place-mats en theedoeken zijn er zelfs pannen, maar dan wel hele mooie die je zo op tafel kunt zetten, te koop. Gebruik veel kaarsen. Bepaalde fabrieken brengen zelfs bijpassende kandelaars en kleine asbakjes voor het gezellige natafelen. Dat er bij een goed gedekte tafel zonder meereen goed (gevuld) glas en mooi bestek hoort, lijdt geen twijfel. Geeft het al niet een prettig gevoel, he t glas in de hand te nemen om de mooie flonkeringen waar te nemen of het te laten klinken bij het uitbrengen van de heildronk? Een speciale bekoring heeft dit porseleinen servies van Villeroy Boch: Geranium. Bijpassend zijn niet alleen het tafellaken, servet, place-mats en theedoek, maar ook pannen die een sieraad op tafel ziin. -Nieuw is dit stoere maar tegelijk ook romantisch servies van Denby: Mayflower. Handbeschil derde decoraties met fijn bloem-motief, natuurlijk ovenvast en geschikt voor de vaatwasser. De hoofdkleur is bruin. Een stukje onvervalst Noorwegen vinden we terug in dit oven-vaste porseleinen servies Lava ran Porsgrund. De kleuren: een vleugje aarde, steen en vlammend mos. De meeste daarvoor nodige ingrediënten komen uit het buitenland, o.a, Noorwegen, Engeland en Duits land hebben op dit terrein meer naam gemaakt dan onze eigen industrie. Mooi servieswerk, of ditnu fijn porselein is of grof aardewerk, sierlijk of stoer glas werk, goed bestek, kandelaars, tafellakens of

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 53