herenmode 1976: pak een pak herenschoenen vrijetijdsmode blijft belangrijk VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 Mannen gaan deze winter modebewuster dan ooit het leven door. En waarom ook niet Tenslotte waren het ook steeds mannen die revoluties in de modewereld teweeg brachten en nog brengen. En was het ook niet een idee van een man om de dames te bevrijden van die lastige hoepelrokken Zelfs heden ten dage zijn het nog voor het overgrote deel de heren der schepping die ieder seizoen weer dicteren hoe beiderlei kunne gekleed dient te gaan. Bovendien blijkt uit statistieken, dat de heer het ieder jaar presteert om 5% meer aan z'n beter uiterlijk te besteden en daarvoor heeft hij dit seizoen weer alle gelegenheid. Wat Adam deze winter zal dragen is van een verfijnde elegance. Kostuums presenteren zich zelden zonder vest. de lange jassen zijn eleganter en bedekken praktisch altijd de knie. Zelfs de jonge garde die zich hel liefst manifesteerde in zo nonchalant mogelijke kleding afë rafelige spijkerbroeken en ver wassen T-shirts steektzich deze winter in het pak Ook de herenmode maakt veel gebruik van accessoires, smalle dassen, mutsen, hoeden, sjaals en riemen compleleren de garderobe. Heel mannelijk zijn de kleuren dit seizoen: tin-grijs, rook-blauw. stsal-groen. brasil. rood. marine en het klassieke camel. Volgens het Ned. Instituut voor de heren mode ziet het kostuum er deze winter als volgt uil: De colberts hebben een iets verbrede, na tuurlijk vallende schouderlijn. De rug is vrij ruim en geeft minder plooien en splitten te zien. De revers zijn recht, smaller en vrij naar omlaag doorgetrokken. We zien vooral eenrijige. twee-knoops- sluitingen. Paspelzakken of eenvoudig opge zette zakken zijn belangrijk, terwijl de lengte van het colbert omstreeks 76 cm is. deze af stand mede gezien in verhouding tot de schouderbreedte. De Italiaanse opvatting: hoe breder de schouder - hoe korter het jasje lijkt wat overdreven, want hoe werkt dit bij een stevige body-builder. De kostuumpantalons hebben een iets opge sneden lïjfhoogteeneen bandbreedte van ca. 3,5 cm. De pantalons zijn iets ruimer gesne den en vertonen daardoor weer de ver trouwde broekzakken in de vorm van een rechte of een schuine steekzak. De pijpen vallen vanaf het bovenbeen recht omlaag en eindigen in een voetwijdte van max. 56 cm.. met of zonder omslag die nooi t breder is d an 4 cm. De losse pantalons zijn soms met band- plooien. De avant-garde zal ze dragen met een vrij ruim vallend bassin en nauw bij de voet. Jeans blijven zeer geliefd. De nieuwste mo dellen hebben nauwe pijpen met voetwijdtes van maar 46 cm. Daarnaast is er de 'ligne cigarette'. Ook de overall neemt bij de man een grotere plaats in. Het driedelige kostuum zet flink door waar bij we zien dat pantalon en vest of jasje en vestofook wel alle drie de delen heel verschil lend in de dessmering kunnen zijn, de z.g. composës. De vesten zijn vaak vrij laag uit gesneden. zijn favoriet. Het modische hemd heeft de ouderwetse' dubbele manchet en een kraag die platter lijkt door een sterke spreiding. De kraaghoogte is totca. 4 cm, terwijl de punten 7 a 8 cm zijn. Van springende knoopjes zullen de heren deze winter minder last hebben door de ver werking van meer ruimte in de rug. Ook de schouderlijn is breder en de mouw wijder. Klassieke details als plooien of knopen op kraagruggen komen voor bij de progressie vere hemden. Het vrij etijdshemd is beslistnietmeerwegte denken uit de herenmode. Integendeel zelfs, het lijkt een steeds grotere plaats in te gaan nemen. Ruiten en strepen zijn favoriet voor de vrijetijdsmode in vrij lelie, heldere tinten. We zien veel schillerkragen en het type Ame rikaanse hemd. vaak met elastiek in de taille, een hemd dat eventueel ook over andere hemden of een dunne pull heengedragen kan worden. Ook hier is de belijning wijder, alleen zien we in tegenstelling tot de gekledere hemden meer versieringen als sierlijsten, biezen, stik sels. rugplooien, passen voor en achter en ingezette of opgezette zakken bonneterie jassen Veel breimode ook voor de heren in de vorm van superklassieke pullovers en vesten (soms twin-setsi met V-hals of ronde hals. wijde blousons of pull-shirts maar ook wijde over- truien en dikke grove vesten die als jasje te dragen zijn. De materialen: sportieve dikke grove brei- sels. dikkere gladdere breisels met hand- brei-uiterlijk en harige wollige kwaliteiten als shetlands. lambswool en mohair. De kleuren zijn meestal passend met de rest van de kleding of in klassieke kleurencombi naties als contrast. Strepen en streepvariaties. randverwerking, jacquards in folklorestijl en mouliné's in linksbreisels zijn de favoriete dessins. De dassen hebben dit seizoen een breedte tot 11 cm, bij het knooppunt ongeveer 7.5 cm. Vanzelfsprekend is de kleur in overeen stemming met de bovenkleding. Lichte en middelkleurige fonds hebben de voorkeur, contrasten zien we alleen in klassieke kleu ren als marine en donkerrood. Gebreid e en gehaa k te d assen zijn weer in op komst. Voor 's avonds zien we de sjiekere vlinder-strikken, plastronachtig gebonden doeken en sjaals. Deze zijn niet al te wijd en zoals gezegd met een lengte onder de knie. Hier geldt over het algemeen: hoe 'jonger1 de jas, hoe langer. We zien een soepele verwerking die geaccen tueerd wordt door de snit en het materiaal. Naast de klassieke irench-typen met lage mouwinzet en raglanmouw en de nog klas siekere Burberry's zonder ceintuur, met blinde sluiting en kleine kraag zijn er de wij dere 'tent' modellen met kimono-achtige mouwinzetten en de Chesterfield-typen ondermode korte jasjes Voor het buiterigebeuren zijn er verlengde blousons als de heupblouson en parka's. met vaak wijde mouwinzetten en soms een capu chon. anoraktypen met b.v. elastiek in de taille, monty-coatachtige ski-jackvanaties en korte blousons. De z.g. overshirts als wijde jacks, kielen en blousons vormen samen meteen bijpassende pantalon het vrijetijdspak, b.v. cord, denim, leer-stofcombinaties. Leer. en dan voornamelijk veloursleer en pigskin, is deze winter vooral in natuurtinten en klassieke leerkleuren belangrijk voor korte jasjes als boven beschreven. hemden Grote veranderingen zijn in de hemden sector achterwege gebleven. Kwaliteit in materiaal en verwerking speelt een grotè rol. De kostuumhemden worden eleganter, ter- wijl het sporthemd rustiek en echt sportief is. Fellere kleuren in de sportsector zetten nu goed door zoals o.a. folklore-ruiten. Het gekledere hemd heeft meest uni-achtige dessins b.v. rasters, hele kleine ruiten in En gelse stijl of klassieke strepen. Minder saai wordt het door het gebruik van structuur- stoffen: piqués, panama's, mattings. Mate rialen meteen terug-naar-de-natuur-uiterlijk De nieuwe herenondergoedcollecties wor den steeds modieuzer en smaakvoller gepre- sen teerd Ook deze winter zijn er weer diverse nieuwe druks in nieuwe aantrekkelijke kleu ren. Steeds meer mannen hechten waarde aan een 'onderlaag' die meer biedt dan alleen een goede 'zit'. Steeds meermannen ook ko pen zelf him ondergoed, iets wat jaren gele den in de ogen van de heren een taak was die hoorde bij één van de huishoudelijke werk zaamheden en dus weggelegd voor de vrouw. Nadat we diverse seizoenen lang nogal ver rast werden met vrij bonte dessins op de on dermode. neigt het deze winter iets naar de klassiekere stijl, waardoor de kleurcontras ten minder fel zijn. Dit geldt niet alleen voor de modellen van de grote middengroep, maar geldt ook voor het hoog-modische deel uit de collecties. We zien mannelijke kleuren als rood-bruin. warm diep-bruin en zwart die opgang maken. De motieven zijn klem en élégant, geome trisch en gedeeltelijk ook een beetje speels De uni-kleuren zijn exact op de dessins afge stemd zodat er veel combinatiemogelijkhe den zijn. Er kan b.v. een bedrukte slip met een uni-hemd ofwel omgekeerd met elkaar gedragen worden. In de diverse assortimenten zien we niet al leen kleine slips, super-kleine slips en iets hogere modellen, maar ook hemden met of zonder mouw. T-shirts met ronde hals en shirts met kraag in verschillende kleurstel lingen. Vaak zijn de dessins ook weer toegepast op slaap- en huispyjama's die steeds meer ge waardeerd worden door de heren. Natuurlijk heeft men bij al dit kleurrijke ge weld voor mannen die er niet zo mee weglo pen de oude vertrouwde witte standaard collectie niet vergeten, al zijn de modellerin gen van vroeger wel wat gewijzigd! Laarzen en boots zijn ook voor de heren nummer één in de schoenenmode. Voor hen zijn ze uitgevoerd in volle nerf terwijl de schachthoogte voor de laars ca. 38 cm is. Voor de boots is dat ca. 21 cm. De kleuren: naturel, steenrood en koperbruin De jonge modeschoen heeft een bestaande bredere leest met een nieuwe slankere lijn. verfijndeleesten en versieringen in West-stljL De zolen (voornamelijk lederi hebben fanta- sieranden. Hogere hakken tot 4,5 cm komen voor bij de bottier-stijlen, De sportieve schoenen hebben opvallende zolen, zijn ge sierd met sportieve naden van grove draden en overliet algemeen meteen licht verfijnde leest. We zien zowel instap- als vetermodel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 49