die 'eronder' zit ■ogende mode ski-kleding PZC/. najaar 1976 kouseband en jarretelgordel her-ondekt onderjurken belangrijker dan ooit Juist deze win ter metz'nrecht-gelijnde mode is de ondermode erg belangrijk voor een goed gevormd figuur. Door het gebruik van soe pele stoffen voor de bovenkleding tekent het silhouet van de buste zich af waardoor goed gevormde beha's, zo mogelijk glad en naad loos een vereiste zijn. Daarnaast zien we door de smalle rokken mode dat de heupen en de bips meer in het gezichtsveld komen. Omdat deze plaatsen nu niet bepaald de sterke zijden van de Ne derlandse vrouw zijn, zal het duidelijk wor den dat corrigerende panty-broekjes (in slipmodel, met halve- of lange pijpen), ele gante funktionele body-stockings of korse- lets hun uitwerking niet zullen missen. Vooral voor de jongere meisjes en vrouwen die geen correctie nodig hebben, viert de soft-look nog steeds hoogtij. We zien in deze sektor geraffineerde modellen van katoen- tricotkant, zachte transparante kant en naadloze modellen. Bijpassende slips, hier en daar zelfs een gewaagde tanga-slip, zijn er vaak bij te combineren. Voor meisjes en vrouwen met wat meer fi guurproblemen zijn er uitgekiende corrige rende modellen die toch modieus zijn en de draagster lekker zitten. Vaak zijn ze gemaakt van zachte, huidsympathieke lycra's, die tegengevoerd zijn met gladde symplene ma terialen. Omdathet win terseizoen nog altijd wat meer in het teken staat van gala's en parties, heb ben de ontwerpers veel aandacht besteed aan modieuze nouveauté's voor het thema 'décolleté'. Er zijn beha's zonder rugsluiting, dus geschikt voor het diepste rug-décolleté en goede strapless-modellen. Een belangrijke terugkeer in de ondermode is de kous met kousenband en jarretelgordel. Zeker voor de heren die altijd beweerden dat de kous niet te vervangen is door een sexy- loze panty een verheugend bericht, met bo vendien een kans voor dames die willen ko ketteren met hun benen. Of 't echt goed door zal zetten is een tweede. De ellende en het gepeuter met zo'n onding ligt veel vrouwen waarschijnlijk nog te vers in het geheugen. Wat ongetwijfeld wel goed zal doorbreken deze winter is de onderjurk, die de strakke lijn van dejurkenmode een vloeiende lijn kan geven vooral wanneer deze niet gevoerd zijn. Heel nieuw in het onderjurken assortiment zijn een jupon in een losgesneden broek model. dus goed te dragen onder modieuze broekrokken, en een korte, wijd gesneden broek met zij-splitten. De kleuren in de ondermode: een donkere tint groen, zacht pink-rose. de standaar dkleuren wit. huid en zwart, nachtmode Nachthemden hebben tegenwoordig niet al leen meer de functie van warmte en behaag lijkheid in bed, maar zullen tegelijkertijd de vrouw, zowel in de avond als ochtend, ver wennen en meer charme geven. Gevolg hier van is dat niet alleen het silhouet, maar ook de materialen, kleuren en dessins meer aan gepast worden aan de modetrend van de bo venkleding. Zo vinden we er diep ingezette mouwen en de T-lijn in terug en zijn con- trastbiezen aangebracht langs de mouwin zetten en bij de pyjama's langs 't jasje en de pijpen. Nachthemden zijn er in tal van uit voeringen, zowel in lang als in kort, maar ook de pyjama wordt dit seizoen niet vergeten. Veelal vindt men sets in dezelfde dessins van lang of kort nachthemd, peignoir en pyjama waarvan de pantalon vaak in effen tint wordt uitgevoerd. Ook jumpsuits zijn in het assor timent aanwezig^ Eleganter zijn nachthem den in een gera tnneerd-eenvoudige stijl die ruimschoots voorzien zijn van borduursels, hoge zijsplitten en kantverwerkingen. We zien een toepassing van een groot aantal verschillende materialen zoals dacronceba- tist, quiana-jersey. honderd procent katoen, zijdeachtige weefeels en flanel. Een breed programma vinden we in de uni- tinten en de dessins. Naast roest-bruin, groen, rood. zeegroen, zwart en wit zijn er prints in streepjes, Chinese dessins, veld bloemen of grote veldboeketten, lingerie ruitjes en tapijtmotieven. VRIJDAG 8 OKTOBER 1967 Lavendelkleurig chic nachthemd, met veel kantverwerking. Bijpassende ochtendjas. Model!Triumph. Lingerie, foundation, dessous of doodgewoon ondermode. het zijn allemaal namen voor iets waar we hetzelfde mee bedoelen. Ook iets waar je vroeger niet over sprak en dat we heden ten dage ervaren als iets heel vanzelfsprekends. Zo vrij als we er nu over kunnen spreken zo vrij is ook defunktie geworden: beugels, haken en ogen en lastige banden laten niemand meer van de graat vallen. We kunnen lekker diep ademhalen, want elastische materialen die zacht vormen en waar nodig correcties aanbrengen, zorgen ervoor dat 'ingesnoerde' gevoelens achterwege blijven. De z.g. Long-French-Knikker voor onder broekrokken. Aantrekkelijk is ook de diep-gedécolleteerde beha met ver stelbare bandjes. Model! Schiesser met de bril voor najaar/winter '76. Dóór deze modellering is dé damesbril zonder meer vrouwelijker geworden. Mede dooi de tendens naar dunnere monturen komt het waarschijnlijk dat de z.g. glasbril en de Harold Lloyd-bril voor de modebe wuste heren weer terug zijn. Zowel voor dames als voor heren zien we het piloten-model. Was het enkele j aren reeds zo dat in de metaalbrillen zilver favoriet was, dit seizoen gaat het geel-doublé het duidelijk winnen zowel voor dames als voor heren. Inde dunne metalen draad-brillen zien we veel gekleurde monturen, waarbij de jeans-kleur vooral in de jonge modische sector favoriet zal zijn. Daarnaast zijn er veel twee-kleurige modellen zoals groen/rood of geel/blauw. Eén of meer belangrijke kleuren zijn niet te noemen. Het kleurenpalet is vrij uitge breid met tinten die variëren van zijde achtige. wit/roze en grijze twee-kleuren- blauwe. witceroze en grijze twee-kleuren combinaties. Eigenlijk kunnen we stellen dat alle tinten, behalve de uitgesproken felle, in de bril-mode aanwezig zijn. Tweekleurige modellen hebben de over hand en ook zijn er originele verwerkin gen aan boven- en onderzijde van een streepjesdessin of wolkjeseffeet. Zelfs zijn er luxueus aandoende monturen waarin kleurechte Thailandse zijde is verwerkt. Wie had dat kunnen denken in de 14e eeuw, het zou een schande geweest zijn, temeer daar slechte ogen toen nog beschouwd werden als een straf voor de zonde die de persoon zelf of de voor ouders hadden begaan! Logisch gevolg van al die kleur in de brillenwereld is wel dat versieringen op de bril achterwege gelaten zijn. Slechts een enkele, zichzelf hoogst respecterende ontwerper kon het niet laten z'n initialen achter te laten op de veren. Ook wat de glazen betreft kan aan ieders wensen voldaan worden. Mede door het gebruik van kunststofglazen zijn mo derne kleurtechnieken in staat de tint van de glazen bij het montuur aan te passen. Meest wordt dan gekozen voor de z.g. gradient-glazen. waarbij de bovenkant donkerder is dan de onderzijde. Ook meekleurende glazen liggen nog steeds goed in de markt. U ziet, de moderne vormgeving en de unieke eigenschappen van de glazen doen terecht vergeten, dat de bril een lange ge schiedenis achter zich heeft. Maar zonder deze geschiedenis was de bril beslist niet zover gekomen! Toen de bril voor het eerst in de 13e én 14e eeuw werd gedragen zaten de twee aparte lensjes met een handvat door middel van een scharnier recht boven de neus aan elkaar. Comfortabel? Nou, nee. Het ging iets beter toen de neusbrug werd uitgevonden en een vaste ronde verbinding ontstond. Het duurde nog tot in de 18e eeuw tot iemand ontdekte dat twee pootjes langs de slaap een beter houvast gaven, al bleven ouderwetse mensen erbij, dat dat onzin was. Hele maal het toppunt was bereikt (tenminste dat dacht men) toen de pootjes langs de slaap vervangen werden door buigbare staalbuisjes, die zelfs in pasvorm rond het oor konden worden gebogen. Drie toonaangevende modellen uit de collectie van Silhouette. Wie nu anno 1976 een bnl draagt, weet wei beter, al accepteren we de meeste voor werpen om ons heen wel als hoogst van zelfsprekend en staan we er niet bij stil, dat eeuwenlang de mens zonder bepaalde voorwerpen heeft geleefd. Tegenwoordig weten de ontwerpers van brillen ieder jaar weer nieuwe collecties samen te stellen die modisch verant woord zijn en een make-up voor het oog zijn. Ronde vormen met ronde bovenkan ten, vrij grote modellen en de neiging naar dunnere randen, ziehier de kennismaking Modebewust op lange latten de sneeuwhellingen verkennen betekent dit jaar gekleed gaan in huid-omspannende ééndelige pakken, sportieve overalls en niet minder sportieve pakken die bestaan uit tuinbroek-model met bijpassend kort jackje. Voeg daarbij nog vrolijke felle kleuren en originele dessins en U bent ervan verzekerd dat U niet onopgemerkt blijft op de ski-piste. Zullen vooral de jongere wintersportfans voor de uit één stuk bestaande overall kiezen, favoriet bij een groter publiek zijn toch de modellen die door middel van een ritssluiting in de taille deelbaar zijn. Het ski-pak mag deze winter echter nog zo modieus zijn, één ding wordt nooit uit het oog verloren de funktie, die steeds nummer één blijft. Voor alle modellen geldt dat die delen die het meest belast worden, - manchetten, schouders, kragen - vervaardigd zijn v-. - y,v.-., - uit oersterke antiglij-materialen Deze is vrij smal, vaak daarbij nog geaccentueerd door elastische inzet- stukken en vormgevende naden. Naast de vele eendelige pakken zien we overwegend korte anoraks, de lan gere modellen van enkele jaren terug spelen geen rol van betekenis meer. Zeer modisch zijn de korte, licht bloe- sende anorakjes die heel jong staan. Tuinbroek-modellen blijven bij de broeken het meest belangrijk en bo vendien zijn ze voor die korte anoraks ideaal, doordat de wind geen kans krijgt onder de jas te blazen. Nieuw voor de echte wedstnjd-skiers zijn smalle, zeer elastische pantalons, waarvan het deel over de schoen door een ritssluiting strak aansluit en waarbij de binnenvoet voor een goede zit zorgt. Ook overbloezende pofbroeken met een elastische band zijn weer nieuw op de markt en ook erg geschikt voor de lang-laut Gloed-nieuw, maar in feite ook oer-ouderwets, zijn de 'slob kousen' van anti-glijmateriaal, die over de ski-schoenen en over de ski- pakken aangetrokken worden. Ze slui ten aan de zijkant meteen rits, hebben aan de onderzijde een elastische rim pelband en worden onder de knie mei een trekkoordje aangetrokken. mode-details Veel ritssluitingen aan zakken, zakjes en mouwen zien we als sportieve ver siering. De dames houden het hoofd zakelijk op de platte kragen, welis waar iets kleiner als voorheen en met doorgaande rits voorzien, zodat ze tot onder de kin dicht kunnen. De heren daarentegen kiezen voor de markantere opstaande kraagvormen. Bescherming en versiering tegelijk zijn kleurrijke geringelde verdikkin gen, die we soms zien aan knieen en schouders. Ook funktionele elastische delen aan de mouwen, de zijpanden oi op de schouders dienen zo als versie ring en zijn daarom niet zelden in af stekende kleuren verwerkt. Donsvesten, gedragen over ééndelige ski-pakken zijn de nieuwste warm- houder-hit in de wintersportmode. Ze zijn lichtgewatteerd, karo-doorgestikt en worden gesloten door een ritsslui ting. kleuren en dessins Aparte en felle tinten moeten 't zeker zijn in de witte sneeuw. Dit jaar zijn vooral gentiaan-blauw en lila belang rijk, maar ook donkerblauw en - voor heren - mosgroen. Altijd aanwezig zijn zwart en vuurrood terwijl tabak en ja- degroen het kleurenpalet afronden. Aktuele twee-kleuren kombinaties zijn marine/jade, lila/rood, zwart/ lila. Ook kombinaties van de mode kleuren met wit zijn altijd geliefd. Bij de dessins zijn het vooral de markiezen-strepen die furore maken naast grafische versieringen, contras terende passen, zijdelen of ritssluitin gen. De kwaliteiten die al dit ski-geweld moeten doorstaan, zijn hoofdzakelijk elastische en niet-elastische nylon- stoffen met anti-glij effekt, die met dubbel-elastische lycra-inzetstukken worden gekombineerd. ski-ondergoed Anti-glij-en weerbestendige skipak- ken hebben de ondermode bij skikle ding volkomen veranderd. De tijden van de wanne en dikke ski kleding. zoals men die voor enige jaren nog onder de anorak droeg, zijn voor bij Wel blijft het ski-ondergoed funk- tioneel maar daarbij zeer apart, zodat de beoefenaarster gedurende een zon- nepauze of bij een drankje de warme ski-bovenkleding kan uittrekken. In verschillende combinaties worden pulli's met korte of lange mouw en ook zonder mouw gebracht. Bijpassende slips, boy-shorts en lange broeken zijn hierbij te combineren. Zowel voor hem als haar een model in aparte kleurstelling, die beiden door middel van een rits in de taille deelbaar zijn. Het materiaal: elastische anti-gliss. Model Bleyle Sorint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 45