ZLM-bestuur: kritiek op landbouwbegroting Eén zuiveringsinstallatie voor afvalwater Reimerswaal/Brabant Bij Gemeenschapswerk in Hulst drie mensen weer op straat Mass and Individual Moving herbouwt windorgel Vlissingen almanak NOG GEEN HARDE ACTIES ZEEUWSE GARNALENVISSERS VRIJDAG 8 OKTOBER 'LANDBOUWUITGA VEN BLIJVEN DUIDELIJK ACHTER BIJ TOTALE RIJKSBEGROTING' IN ZEELAND TOT NU TOE 120 AANVRAGEN RZ-REGELING GOES - Voorzitter ir. D. Luteijn van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij (ZLM) heeft ernstige kritiek geuit op de rijks landbouwbegroting voor 1977. Hij deed dat tijdens de maandelijke hoofd bestuursvergadering van de ZLM. „Als je de inflatie en de toedeling aan niet primaire landbouwtaken in beschou wing neemt, kun je slechts constateren, dat de stijging van de landbouwuitga ven duidelijk achterblijft bij de totale rijksbegroting", zo stelde de heer Lu teijn. „Er wordt een stijging in het ka der van de bedrijfsontwikkeling van 11% aangekondigd, maar als je gaat re kenen kom je tot de slotsom dat erzeker 15% nodig is om het niveau te handha ven". Het streven om in ruilverkave- lingsverband 160.000 hectare in stem ming te brengen itot en met 1978) noemde de ZLM-voorzïtter'een illusie'. Wat de technische voorlichting betreft zal er. naast de al voorgenomen vermin dering van 15 plaatsen, nog een extra inkrimping van 9 plaatsen plaatsvin den. „Dat is voor ons niet meer accepta bel", was de reactie. Ir. Luteijn zag ver der weinig heil in de rijksgroepsregeling oudere zelfstandigen ..Daar zijn te veel voorwaarden aan verbonden, om aan te kunnen slaan". Het vooruitschuiven van een minimuminkomensregeling greep de ZLM-voorzitter aan. om nog eens te benadrukken, dat het inkomen in de land- en tuinbouw in de eerste- plaats uit het markt- en prijsbeleid moet komen. Bijzonder scherp reageerde ir. Luteijn op het besluit de beloofde pachtnota niet meer uit te brengen. ..Het is een slechte zaak, dat op deze wijze onder andere het voorkeursrecht van de pachter niet duidelijk voorop ge steld blijft worden, door dit mede in het licht te willen stellen van het voorkeurs recht voor anderen. Want dat zal de be doeling zijn". De kleine fiscale verbete ringen noemde de heer Luteijn 'zonder veel invloed op de totale problematiek'. „Lichtpuntje is daarin, dat de commissie-Hofstra nu toch echt met (in terim) resultaten gaat komen", aldus de ZLM-voorzitter. Aanvragen De heer Luteijn roerde ook de proble men weer eens aan, die zijn ontstaan door de abnormale droogte. Ondanks de regenval van de laatste weken, mag de invloed daarvan niet overschat worden. De op de droogte toegespitste RZ-regeling begint nu te 'lopen'. In Noord-Brabant werden er de eerste week zo'n 1000 formulieren aange vraagd. In Zeeland waren dat er 120. De verwachting is, dat deze aantallen nog belangrijk zullen toenemen. Ir. Luteijn vertelde verder, dat er inmid dels overleg is geweest met het ministe rie om de regeling bij te schaven. Er is bereikt, dat ook de aanschaf van rege ninstallaties en leverancierskredieten iri beschouwing kunnen worden geno men. Voor die gevallen met grote schade in combinatie met een behoorlijke eigen vermogenspositie wordt nog naar op lossingen gezocht. De eerder dit jaar uitgekomen struc tuurnota voor de Zeeuwse landbouw (Koers 1980) werd door de h.i.d. voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom nader toegelicht. De algemene conclusie van het rapport is. dat het er donker uitziet voor de kleinste bedrijven. De middengroepen zullen heel wat moeten doen aan sa menwerking. teeltbegeleiding en bo- demvruchtbaarheid-De grotere bedrij ven houden een redelijke toekomst, maar moeten de vinger wel aan de pols houden. Grote bezwaren had het ZLM- Weinig gestolen bij inbraken in Middelburg MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donderdag is op twee plaatsen in Middelburg ingebroken. In de boetiek 'Pantalon' aan de Korte Geere drong men binnen door een raam aan de straatzijde en bestond de buit uit 40.- en een spijkerpak. De andere inbraak gold het pand Dam nummer 8. waarin de inspectie, registra tie en successie is gevestigd. Hier werd mets ontvreemd. Wel werd een bureau opengebroken, waardoor een schade post van ongeveer 75.- ontstond. Men drong het pand binnen via een raam aan de achterzijde. In dezelfde nacht werd nog een ruit van een auto ingedrukt die geparkeeid stond aan de Loskade te Middelburg. Uit de auto werd niets ver mist. ZEEUWSE Stelling Bij de redactie van dit blad kwam deze week een boekwerkje binnen, dat het. proefschrift bleek te bevatten van een man. die vroeger te Sint- Laurens woonde Wij zouden u één van zijn stellingen niet graag wilen onthouden. Déze „De studie van de moleculaire basis van de gen-om-gen relatie in waar deplantparasiet systemen kan lei den tot een dieper inzicht in de pro cessen wélke een rol spelen 6ij cte genregulatie in eukaryoten." Zo - we nemen aan. dat u er nu voor de rest van de dag wel weer tegen- kunt. hoofdbestuur tegen de voorgestelde ontwikkelingen in de intcrimnota lan dinrichting. Zo vond het hoofdbestuur, dat de zogenaamde beheersgebieden te ruim worden voorgesteld. „Dit is so ciaal niet aanvaardbaar en slaat een voldoende dynamische ontwikkeling van de landbouw in de weg". De alge mene conclusie van het ZLM-bestuur: „We moeten er mee stoppen nog meer belangen in te leveren. Zoals liet nu ligt moet de nota afgewezen worden omdat de daarin aangegeven richting beslist niet in liet belang is van de landbouw. We zullen ons barder opstellen en nee verkopen", aldus het ZLM-bestuur. Automobilist zwaar gewond bij botsing in Sluiskil SLUISKIL - De automobilist G. de S. uit Sas van Gent is donderdagmiddag zwaar gewond geraakt bij een aanrij ding op ht kruispunt Baljuwlaun- rijksweg Tcrncuzeii-Sas van Gent te Sluiskil. De man is overgebracht naar het Elisabethziekeiihuis te Sluiskil. De botsing ontstond toen H J. Sbe stuurdër van een vrachtwagen, vanuit de Baluwlaan de rijksweg op wilde draaien en daarbij verzuimde de auto mobilist voorrang te geven. Diens auto werd volledig vernield en de vfachtwc. gen liep lichte schade op. DIRECTEUR C. VAN LEUVEN: „WERK KRIJGT HIERDOOR EEN GEVOELIGE KNAUW" MEDEWERKERS 'SLACHTOFFER' VAN REGELING JEUGDWERKLOZEN HULST - „Natuurlijk heeft het zijn weerslag op het werk als drie mensen uit deze organisatie verdwijnen. De be- gelcidingscapaciteit van het gemeen schapswerk krijgt daardoor een gevoe lige knauw." Directeur C. van Leuven van het Gemeenschapswerk in Hulst doelt op het verdwijnen van werklcze mensen, die tot voor kort op het bureau van het Gemeenschapswerk in Hulst toegevoegd waren. Drie mensen, waarvan er twee in het ka der van de interimregeling jeugdwerk- lozen aan de slag waren, en een in de tijdelijke werkverschaffingsregeling van het ministerie van sociale zaken. Dat is nog niet alles. In januari ver dwijnt nog een vierde medewerker, die werkt in het kader van de tijdelijke werkregeling van sociale zaken. De vier mogen niet meer werken bij het ge meenschapswerk - zo zijn de voorschrif ten. Het meeste werk komt daardoor weer meer op de schouders van directeur Van Leuven en zijn secretaresse. Het dage lijks bestuur van de Stichting Gemeen schapswerk heeft overigens besloten weer twee personen uit de interim regeling voor jeugdwerklozen aan te trekken. Men hoopt hierbn op mede werking van het ministerie van CRM. dat deze regeling toepnst ,.Er zijn genoeg jeugdige werklozen te vinden." zegt Van Leuven. ..we zijn dan weereen tijd uitde zorgen. Een nadeel ;s datje die mensen eerst weer moet ia- werken en de denkwijze van het werk in de samenlevingsopbouw eigen maken. Daartegenover staat de filosofie van die werkverschaffing voor jeugdige werklo zen iedereen een kans te geven, Die filo sofie kun je nooit helemaal ontkrachten. Maar ik weet echt niet wat beter is, a ol b De Stichting Gemeenschapswerk Hulst heeft m 1974 al een verzoek ingediend bij hetministerie van erm omhetpersoneel te kunnen uitbreiden. De gemeente Hulst is daarvoor zo stelt directeur Van Leuven, maar het rijk moet de centen geven en daar zit het rijk krap in. „Er is nog geen zichtop een definitief besluit." De jeugdige werklozen hebben een jaar gewerkt op het bureau van het gemeen schapswerk. ..Marton de Poorter uit Sint Jansteen heeft gelijk van hierander werk gekregen." legt Van Leuven uit, George van de Walle uit Terhole zit thuis weer in een fauteuil, net als Fons Hulsthout, die in het kader van de tap- regeling bij ons werkte Het maakt, toch eigenlijk niets uit dat ze hier blijven werken voor het rijk. Ook als ze er een surplus-bedrag bijgeven. Voor de be trokkenen is het van belang dat ze blij ven werken. Ze houden zo hun deskun digheid op het peil. ze zitten in een werkproces en hier hebben ze een werk vorm met veel raakvlakken wnardnnr ze met iets anders in aanraking kunnen komen en dat mogelijk gaan kiezen." zover de directeur van het Hulster Ge meenschapswerk Bevrediging Mogelijk is het belangrijkste punt. dat mensen die zonder vast werk zijn en toch aim de slag kunnen bevrediging vinden in zinvolle arbeid," zo oppert Van Leuven. Het mag volgens hem op 'topniveau' best eens bekeken worden of werklozen zond er bezoldiging of misschien met een kleine vergoeding bij hun uitkering niet kunnen gaan werken. Hij voegt daar onmiddellijk aan toe dat de huidige wet- geving dit niet toelaat Van Leuven: „De sluimerende capaci teiten van werklozen zouden dan inge zet kunnen worden voor de gemeen schap Ook om psychologische redenen is het belangrijk voor mensen dat ze werken Een soort tegendienst voor de maat schappij. De sociaal wat negatieve beoordeling van het werkloos zijn, wordt dan misschien ook minder Maar ja, de dienstverlenende sector heeft geen geld. maar de minister van sociale zaken heeft dat wel. Als ze zeggen er is geen werk. dan zeg ik: in de dienstver lenende sfeer is werk genoeg. Daar wordt om werknemers geschreeuwd, alleen 't geld ontbreekt. Dat geld is er wel. zit het bij het. ministerie van sociale zaken, waar het nu ook vandaan komt om werklozen te betalen. Beeld van het opzwepende water aan de Vlissingse Nolledijk tijdens de stormen van begin januari, waarin het windorgel het moest ontgelden. WERK BINNEN 2 WEKEN KLAAR VLISSINGEN - De beweging van kunstenaars Mass en Individual Moving uil Brussel begint de ko mende dagen met de heropbouw van liet windorgel aan de Vlissingse Nol ledijk, dal begin januari van dit jaai het hoofd moest buigen voor de kracht van de stormen en door de zeer hoge waterstand voor een deel werd weggespoeld. Men verwacht dat het wereld-windorgel binnen een week of twee weer zal zijn herre- Dat heeft kemgroeplld Raphael Op- staele donderdagmorgen op een persvergadering bekend gemaakt. Duidelijk werd gemaakt, dat de dooi de stichting culturele gemeenschap Vlissingen bij provincie, waterschap en Loodswezen aangevragaafde ver gunningen voor de herbouw binnen zijn. Het - nieuwe - project kost 10.000 gulden, waarvan het Anjer fonds met een gift de helft voor zijn rekening heeft genomen. De stich ting culturele gemeenschap 'dokt' ƒ4.000.-, de ontbrekende 1.000,- gulden worden betaald door Jeugd Muziek, dat ook een bedrag van ƒ2.000 beschikbaar stelt voor 'alge mene kosten'. Levenswerk Waarom dan toch een wereld- windorgel heropbouwen? Opstaele: „De mens heeft de neiging om ka potte dingen weer op te bouwen. Elke keer weer. En dit blijft tens lotte een levenswerk. Dit werk is op zich alleen sterker en beter uitge dacht". Opstaele vindt verder, dat liet Vlissingse windorgel een mo- numcent moet worden genoemd, „omdat wij, kunstenaars, hebben te beslissen wat een monument is en omdat wij het een kunstwerk vin den". Opstaele deed verder uit. de doeken, dat Mass en Individual Moving eind cütjaarna-arBrazilë vertrektom daar in de buurt van de Amazonerivier - naai- zijn woorden -een radioactieve kelder te bouwen. „Een monument midden m de bossen", aldus Van Op staele, die verduidelijkte dat in die kelder een soortement cel met een geringe hoeveelheid tritium wordt geplaats. „Nu al een monument met iets dergelijks bouwen voorde slach toffers die morgen zullen vallen", al dus Opstaele wrang. Mass end Individual Moving (ont staan na de ontbinding van Mass Moving) is op het ogenblik in de Vlis singse gemeenteplaats bezig met het gereed maken van de komende werkzaamheden. Ditmaal komt het windorgel niet op de vorige plaats - aan de Nolledijk. gedeeltelijk in het duinzand - maar wordt het geplaatst op de bunker, uitloper van de pier in zee. In ijzeers worden de bamboes tokken verankerd in de dennen bun ker, waardoor men hoopt dat de bamboes tegen heel wat stormen be stand zullen zijn. Raephel Opstaele is daar zeker van. „Erzullen heel wat schepen moeten vergaan voordat de bamboestokken zullen moeten wij ken voor het geweld van de zee", zei hij. In tegenstelling tot het vorige win dorgel. dat uitongeveer50 bamboes tokken bestond, wordt nu een orgel opgericht dat niet meer dan 20 stok ken telt. Deze bamboes zijn ook kor ter en veel sterker dmet hun diame ter van 18 cm. zo verzekerde Opstae le. Het windorgel in Vlissingen is oor spronkelijk onderdeel geweest van het zogenaamde Sound Stream- project dat het voormalige Mass Mo ving opzette. Voor dat project ver trok men toen naar Kribi in Came- roun, waar 500 bamboes werden ge kapt Zij werden doorboord en voor zien van meerdere tochtgaten, op welke manier een windorgel ont stond. Om een keten van windorgels te verkrijgen werden vanaf het ver trekpunt (op het strand van Nanga Ndjango, gerichtnaar de Atlantische Oceaan) ook langs de Europese kus ten (waaronder Vlissingen) windor gels opgericht. Het Sound Stream- project boeit het huidige Mass en In dividual Moving nauwelijks meer, zo bleek uit de woorden van Opstaele. *- „Er zullen hier en daar nog wel resten staan, dat concept blijft gewoon, maar meer weet ik er niet van" 1 Onbezette stoelen op het bureau van de Stichting Gemeenschavswerk in Mn lil 'OPEN DAGEN' PECHINEY VLISSINGEN - Op 9 en 23 oktober houdt Pechinev Vlissingen twee 'open dagen'. Voor iedere belangstellende be staat dan de mogelijkheid het bedrijf te bezichtigen. Men moetzich van te voren wel opgeven bij mevrouw R.ooze op het kantoor van de Pechiney. Er is een kin dercrèche aanwezig. Tot nu toe hebben zich al 350 personen aangemeld. COMITÉ LEEFBAARHEID WAARDE: TEN OOSTEN SCHELDE-RIJN Vissers woedend op Van der Stee VLISSINGEN - De Zeeuwse.garnalen- vissers hebben voorlopig nog geen hardeactïesophun programma. Zezijn „PLAN WAARD OM BEKEKEN TE WORDEN" WAARDE - Het comité 'Leefbaarheid Waarde' denkt dat een eventueel ten oosten van de Schelde-Rijnverbïnding te bouwen zuiveringsinstallatie voor het afvalwater van West-Brabant, dat nu nog ongezuiverd bij Waarde in de Wcsterschelde stroomt, ook goed ge bruikt kan worden voor de zuivering van liet afvalwater uil de gemeente Reimerswaal. Deze suggestie doet het comité in een brief aan de gemeente raad van Reimerswaal en aan het wa terschap 'De brede watering van Zuid-Beveland'. Het comité vindt dat deze mogelijkheid terdege onderzocht de geplande zuiveringsinstallatie voor het gemeentelijke afvalwater bij Waarde kan vervallen en dat zou wat de bouwkosten betreft, een flink financieel voordeel betekenen. En het zou boven dien uit milieuhygiënisch en land schappelijk oogpunt aantrekkelijk zijn. de exploitatiekosten zullen door het bundelen van twee zuiveringsinstalla ties in één installatie gunstig beinvloed worden. hel reeds gebouwde petsstation in Yerseke staat aan het begin van de Reimerswaalse persleiding en kan het afvalwaternaardetebouwenzuiverings- inslallatiehijdeSchelöe-Rijnverbmding persen, onderweg gesteund door tussen stations. Het comité Leefbaarheid Waarde' heeft toen de aanleg van de persleiding van Moerdijk naar Waarde nog moest begin nen al voorgesteld niet een kostbare dubbele persleiding na-ar Waarde te leg gen om zo ongezuiverd afvalwater in de Westerschelde te kunnen lozen, maar in plaats daarvan een zuiveringsinstalla tie in de buurt van de Schelde- Rijnverbinding te bouwen en hat gezui verde water bij Bath te lozen. Dit zou dan als voordeel hebben dat er dan ook werkelijk zuivering plaatsvond, dus iets opgelost werd, en niet alleen het ver plaatsen van de problemen van Brabant naar Zeeland. Bovendien zou dan het geld. dat bespaard zou woiden doordat het twaalf kilometerlange dubbele stuk persleiding van Bath naar Waarde niet zou hoeven te worden aangelegd, voor de bouw van de zuiveringsinstallatie gebruikt zou kunnen worden. „Dat plan werd als niet realiseerbaar afgewezen verband met het waterwingebied Os- sendrechl", aldus het comité in zijn brief. „Maar enkele jaren later ver klaarde een ingenieur van liet water schap West-Brabant dat het toch de beste oplossing geweest zou zijn". En daarbij verwijst men naar een bericht in het 'Zeeuwsch Bulletin' van december 1975. wann melding wordt gemaakt van het advies van een provinciale werk groep m Noord-Brabant aan gedepu teerde staten van die provincie om de zuiveringsinstallatie voor de afvalwa terpersleiding te bouwen op Zeeuws grondgebied tussen de Schelde- Rijnverbinding en de grens met Bra bant. Het gezuiverde water zou dan met helemaal meer daar Waarde ge perst moeten worden, maar diclilerbij de zuiveringsinstallatie in de Wester schelde geloosd-moeten woren. Dan zou de dubbele pijpleiding tussen de te bouwen zuiveringsinstallatie en de uit monding in de Westerschelde bij Waarde niet meer gebruikt te hoeven worden, wat een kostenbesparing van een half miljoen gulden per jaar zou op- leveren. Leefbaarhcid Waarde' komt nu op zijn destijds gedane suggestie terug, omdat nis dat plan gerealiseerd wordt ('en we kunnen ons gezien de jaarlijkse bespa ring van vijfhonderdduizend gulden gemeenschapsgeld nauwelijks anders voorstellen') niet alleen een grote bij drage tot de zuivering van het opper vlaktewater geleverd zou worden. Maar er zoudc-n ook nieuwe mogelijkheden geopend worden voorde zuivering en de lozing van het afvalwater van de ge meente Reimerswaal. Te dichtbij Voor de zuivering t an het Reimers waalse afvalwater is het de bedoeling van liet waterschap en de gemeente om een zuiveringsinstallatie bij Waarde te bouwen. Te dicht bij waarde, vindt 't comité en het pleitte voor een plaats wat verder van liet dorp al'. De bevol king van Waarde bleek namelijk be vreesd voor stank- en geluidshinder. Die hinder, zo betoogde men, zou niet optreden als de alternatieve plaats ge kozen werd en bovendien zou de zuiver ingsinstallatie landschappelijk gezien dan beter 'weggestopt' zijn. De bezwa ren tegen de geplande plaats werden echter weggewuifd en als bezwaar te gen 't alternatief werd aangevoerd, dat dit zwaardere pompen zou vereisen en. dus misschien verhoogde exploitatie kosten tol gevolg zou hebben. Nu er voor een zuiveringsinstallatie voor de Brabantse persleiding weer ge dacht wordt aan een terrein ten oosten van de Schelde-Rijnverbmding ziet het conute 'Leefbaarheid Waarde' twee mo gelijkheden: de persleiding Yerseke-Waarde kan vanuit een punt ongeveer halverwege Kruinlngen en Waarde verlegd worden in de richten van de te bouwen zuiver ingsinstallatie bij de Schelde- Rijnverbïnding en via één van de drie reeds onder de Schelde-Rijnverbinding liggende duikers op de grote zuiver ingsinstallatie van West-Brabant aan sluiten. de persleiding Yerseke-Waarde kan bij het lozingspunt bij Waarde gekop peld worden op de bestaande persleiding Brabant-Waarde en via dat stuk kan het afvalwater van Reimers waal naar de zuiveringsinstallatie wor den vervoerd. In beide gevallen zouden de woonker nen Kraimngen. Oostdijk, Waarde, Krabbendijke en Rilland op de perslei ding aangesloten kunnen worden. Mo menteel loost alleen Yerseke via de Reimerwaalse persleiding. „We preten deren niet dat we met de mogelijkhe den, die we in deze bnef hebben aange geven. de oplossing voor de afvalwater problemen hebben gegevenaldus de heerC. van Leeuwen namens het comité in een toelichting op de bnef. „We hopen alleen dat men een en ander eens seneus wil bekijken. Het is niet uit bemoei zucht dat we onze ideeën over deze zaak geven, maar we betalen nu eenmaal zuiveringsheffing en we vinden dat dat geld dan ook maar zo economisch en zo rendabel mogelijk besteed moet wor den." Ing. J A. van der Graaf, hoofd techni sche dienst van het waterschap 'De brede watenng van Zuid-Beveland', zei desgevraagd dathet waterschap de mo gelijkheden. die het comité 'Leefbaar heid Waarde' in zijn briel opsomt, zeker zal bekijken. „Op het eerste gezicht lijkt het een slnn idee om gebruikmakend van n stuk persleiding dat er al ligt, het afvalwater naar een zuiveringsinstalla tie te brengen. En verder is het een be kend feit dat het uit financieel en tech nisch oogpunt aantrekkelijk is om één grote zuiveringsinstallatie te bouwen en te exploïtaren in plaats van twee kleine re', aldus de heer Van der Graaft „Maar voordat alle voor- en nadelen goed on derzocht zijn is er nog geen zinning woord over te zeggen" Wethouder H. Cornelisse en directeur gemeentewerken D. L. lluissoon van Reimerswaal zijn ook van mening dat het in Waarde geopperde idee eens he keken moet worden. „Het is een goede zaak dat er op déze manier vanuil de bevolking wordt meegedacht", vindt de heer Huissoon. „Zo'n initiatief ver dient het gewoon om nader bestudeerd te woren. Maar het is een zaak waar heel wat instanties iets over te zeggen hebben, zodat er heel wat haken en ogen aan zitten". Plaats voor bouw zuiveringsinstallatie in de markt voor 'specieberging' GOES - Een stuk grond aan de oost kant van het Schelde-Rijnkanaal, ten zijde van de Batlise brug, wordt als de meest geschikte plaats voor de bouw van een zuiveringsinstalla tie (voor het afvoerwater uit Bra bant en de gemeente Reimerswaal) beschouwd. Knelpunt is echter nog het feit dat rijkswaterstaat juist dat gebied gebruiken wil als 'specieber ging', wanneer begonnen wordt aan de boelitafsnijdïng in het Nauw van Bath. Daarover wordt nader onder handeld. Aanvankelijk heeft een gecombi neerd Zeeuws/Brabantse werkgroep gestudeerd op de plaats voor de zui veringsinstallatie De eerste gevolg trekking was enkele jaren geleden dat de installatie het beste in Bra bant gebouwd kon worden izo dicht, mogelijk bij de vervuilingsbron, na melijk het industriegebied Moer dijk). De gecombineerde werkgroep werd toen opgeheven en een Bra bantse commissie ging alleen verder aan de slag. Deze Brabantse commissie heeft enige tijd geleden rapport uitge bracht en daarin wordt de klok weer enigszins teruggedraaid: geadvi seerd wordt om de zuiveringsinstal latie tóch op Zeeuws grondgebied te bouwen, De commissie doet ook en kele suggesties voor plaatsen, waar onder een natuurgebied, alsmede de plaats ten oosten van het Schelde- Rijnkanaal. zuidelijk van de Bathse brug Een en ander wordt nu door een Zeeuwse werkgroep onder voorzit terschap van de directeur van de provinciaal planologische dienst (PPD), ir. R. M. Tli. Adriaansens, verder bekeken. Tijdens het overleg tussen de colleges van gedeputeerde staten vaïi Zeeland en Noord- Brabant - vandaag - vrijdag 8 okto ber in Middelburg - zal er over de af valwaterkwestie ook gepraat wor den. wel zeer boos op minister Van Der Stee van landbouw en visserij, omdat die de invoer van Duitse garnalen niet wil stopzetten. Dit zei donderdag de heer M. SiereveM voorzitter van Kottersector van de Vereniging lot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel). Zevibel wil eerst proberen om via over- leg te komen tot een oplossing voor dc door Duitse concurrentie veroorzaakte moeilijkheden van de garnalenvissers „Het is gewoon belachelijk," aldus de heer Siereveld. „Die Duitsers mogenhun overschotgamalen hier invoeren voo: 1,50 tot 2,00 per kilo. Die lage pnjzen kunnen ze zich veroorloven, omdat in Duitsland de markt is verzadigd. .Wal wij krijgen, hebben ze over. dat kunnen ze daar niet meer kwijt. Bij ons kost een kilo garnalen voor de handelaar 2,32, Geen wonder dus dat die handelaar Duitse garnalen neemt. Het ligt beslist niet aan de kwaliteit. De garnalenvis sers in Noord-Nederland vissen nota bene op dezelfde plaats als de Duitse," Een verbolgen heer Siereveld zou er best wat voor voelen om de garnalen die momenteel in Nederland worden door gedraaid (en dat is 80 pet. van de totale vangst) naar Duitsland worden ver voerd en 'daar desnoods bijna voorniets worden weggedaan." „Ik zou zelf nog mee gaan ook, dat is altijd nog beter dan dat doordraaien," aldus de heer Siereveld. Het idee de Nederlandse garnalenvis sers gebruik te laten maken van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen vindt de voorzitter van de kottersector 'te gek om los te lopen'. Minister Van der Stee. zo meent hij, „kan het geld dat hij aan eventuele steun wil spenderen beter in 't garnalenfonds steken. Dan kunnen de Nederlandse vissers zichzelf redden zolang de overvloedige aanvoer van Duitse garnalen duurt-" Zoals gemeld zal het ministerie van landbouw nog deze week met het minis terie van erm spreken over de mogelijk heid van versnelde toepassing van de Rijksgroepsregeling. Zelfstandigen voor garnalenvissers. „Maar er moet gewoon snel een einde komen aan die import. Dit is moedwillig de Neder landse garnalenvisserij kapot maken. Wc wachten maar 'af. aldus de heer Sie reveld. Groningen Ook de garnalenvissers iu Groningen hebben besloten, voorlopig geen acties te ondernemen. Volgens de heer II. Lin- demulder, secretaris van de visserij vereniging 'Hulp in Nood' in Lauwer- soog, willen zij het resultaat afwachteu van 'n binnenskamers beraad in liet ministerie van landbouw en visserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2