Schrijvende handen voor Amnesty PZC/P Middelburg bepleit voor raad van state voltooiing ringweg Grond te duur: ondernemer wil niet meer naar industrieterrein Binnenkort overleg over dammenweg provincie VRIJDAG 8 OKTOBER WISSEL BEVELANDEN Wissel Zeeuws-Vlaenderen WISSEL SCHOUWEN ken onderling. Het verkeer dal er is. is geen woon-werkverkeer en vindt vol gens de waterschapsman dan ook bui ten de spitsuren plaats. Het bestaande verkeer kan gemakkelijk over de be staande wegen rijden, zo meent hij, ze ker de fietsers en bromfietsers. De heer Visser heeft verder nog bezwaar tegen het tracé van de ringweg, dat naar zijn zeggen is gedacht ..uitgerekend midden door een woonwijk van een kleine 4000 mensen met scholen, win kelcentrum. bejaardentehuizen en der gelijke". Het is naar zijn mening volko men in strijd met de huidige inzichten en opvattingen om twee secundaire we gen „kort te sluiten", aangezien de ver bindingsweg dan altijd doorgaand ver keer zal trekken, waarbij verkeersonge lukken niet uit zullen blijven. De weg is veiliger te maken door het treffen van maatregelen, maar volgens ir. Visser is dat het paard achter de wagen spannen: ..Eerst door de aanleg van onnodige we gen gevaarlijke situaties scheppen en deze dan weer door kunstgrepen onge daan maken". De heer Visser is blijkbaar niet de enige in Middelburg die zich verzet tegen doortrekking van de rondweg. Desge vraagd verklaarde hij dat hij uit ver schillende contacten weet. dat er meer mensen tegen doortrekking van de Laan der Verenigde Naties zijn. Tijdens zijn pleidooi in Den Haag herin nerde hij de staatsraden aan het resul taat van een recent onderzoek onder bewoners van de Griffioen. Daaruit kwam naar voren, dat velen „met zorg vervuld" waren bij de gedachte aan doortrekking van de weg. Aanleg van de weg zou verder een storend element be tekenen in wat ir. Visser omschrijft als „het bekoorlijke kleinschalige land schap": „Naar mijn mening alle reden, nu ook het streekplan Midden-Zeeland en het tertiair wegenplan binnenkort herzien moeten worden, ook deze weg nog eens in het licht van de huidige si tuatie en opvattingen aan een nader onderzoek te onderwerpen". De Raad van State brengt advies uit aan de Kroon, die over afzienbare tijd uit spraak zal doen. STANDPUNTEN GEMEENTE, GS EN WATERSCHAP TEGENOVER ELKAAR WEG TUSSEN DE DOMBURGSE WATERGANG EN KOUDEKERKSEWEG (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het gemeentebestuur van Middelburg vindt dat door het aanleg gen van een weg tussen de Domburgse Watergang en de Koudekerkseweg de Oostburg kreeg geen bezwaren tegen hinderwetvergunning voor Cruson Breskens OOSTBURG - Bij de gemeente Oost- burg zijn tot dusver geen bezwaren in gediend tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan het metaal- veredelingsbedrijfCruson in Breskens. Jetgaatomeenz.g. '6-a-vergunning', die het hele fabriekscomplex dekt. Zoals bekend kwam Cruson recentelijk in hetnieuws, toen de kroon sluiting van het bedrijf vroeg omdat voor een aantal onderdelen geen hinderwetvergunning aanwezig was en een dergelijke vergun ning in andere gevallen werd overtre den. In een later stadium - en na overleg tus sen het bedrijf, de gemeente Oostburg en milieudeskundigen - is de sluiting beperkt tot enkele onderdelen. Vandaag - vrijdag - is er in het Oost- burgse stadhuis een hoorzitting over de hinderwetaanvraag van Cruson. Deze bijeenkomst begint om 10 uur. Volgens een woordvoerder van de ge meente Oostburg is de belangstelling voor het inzien van de concept vergunning - die ondermeer stringente beplaingen bevat ten aanzien van het verrichten van galvanische werkzaam heden, de tefloneerafdeling en het in richten van de ontvettingsruimte - uit erst gering geweest Zeeuwse Bond van Bejaarden tegen bezuinigingen op bejaardenzorg KAPELLE - Voorzitter A. J. van der Graaf van dde algemene bond van be jaarden, afdeling Zeeland, heeft zich donderdag verzet tegen mogelijke be zuinigingen op het gebied van de be jaardenzorg. Ook toonde de heer Van der Graaf zich een fel tegenstander Van een eventuele ontkoppeling van de AOW het minimumloon. De voorzitter van de algemene bond van bejaarden bepeleitte donderdag een grotere invloed van de bejaardenbon den bij de hulpverlening voor elfstandig wonende bejaarden. Verder pleitte de heer Van der Graaf voor 'meer inhoud' te geven aan de bejaardenpas. Volgens de heer Van der Graaf biedt zo'n pasje nog niet voldoende faciliteiten. Hij zei dat allemaal tijdens de algemene leden vergadering van de algemene bond van bejaarden rayon Zeeland. De goed be zochte vergadering werd gehouden in het dienstencenturm 'De Vroone' in Kapelle. De heer H. de Jongh, landelijk beleidsmedewerker van de bejaarden- bond, gaf er een toelichting op allerlei actuele problemen, onder andere op het gebied van de sociale wetten. De rest van de agenda vermeldde hoofdzakelijk huishoudelijke zaken. ringweg van Middelburg moet worden voltooid. Men is die mening toegedaan op grond van de huidige opvattingen over de leefbaarheid in het verkeer die, volgens de gemeente, „domineren in de eveneens aanwezige bezorgdheid voor het behoud van het historisch aanzien van de stad en haar omgeving". Enerzijds wil Middelburg met de weg een goede verbinding tot stand brengen tussen de stadsgedeelten Stromenwijk. Breeweg, Griffioen en later ook Klaren- beek, terwijl anderszijds het door gaande verkeer op Walcheren tussen noord en zuid met de verbinding ge diend zal zijn. Ook zal de ringweg vol gens de gemeente een welkome vermin dering betekenen van de verkeersinten siteit op de singels en de zogenaamde binnenstadstangent. Het standpunt werd donderdagmiddag herhaald voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag door ir. C. J. M. van Unen. direc teur van gemeentewei'ken in Middel burg en kreeg de steun van mr. J. A. Lantsheer. die het college van Gedepu teerde Staten vertegenwoordigde. Ze pleitten voor handhaving van de be stemming „weg" op het grondgebied tussen de Domburgse Watergang en de Koudekerkseweg, zoals die voorkomt in het bestemmingsplan „Buitengebied". Dat plan stelde de gemeenteraad in juli ,1973 vast en Gedeputeerde Staten hechtten er een jaar later hun goedkeu ring aan. De bestemming „weg" wordt omstreden door ir. H. Visser van het wa terschap Walcheren uit Middelburg. Hjj verzet zich met tal van motieven tegen hetzijns inziens ontbreken van bewijzen van de noodzaak en de wenselijkheid van de verbinding en hij maakt bezwaar tegen het tracé. Hij meent onder meer, dat duidelijke en gewichtige redenen om het wegennet uit te breiden volledig ontbreken. Tegen de goedkeuring die Gedeputeerde Staten aan „Buitenge bied" hebben gehecht is hij bij de Kroon in beroep gegaan. De vertegenwoordi gers van gemeente en provincie en de heer Visser waren in Den Haag om bij het adviescollege van de Kroon, de Raad van State, een toelichting op hun standpunten te geven. Volgens ir. Visser is de voornaamste re den om de rondweg aan te leggen weg gevallen toen werd besloten af te zien van een nieuwe secundaire weg (num mer 14) van Vlissingen, via Koudekerke naar Middelburg. De bedoeling van die weg was om een deel van het verkeer tussen Middelburg en Vlissingen via een meer westelijke route te leiden en het op het noordwesten gerichte verkeer via de rondweg buiten Middelburg te voeren. Inmiddels is - zoals bekend - gekozen voor de verdere verdubbeling van de weg Vlissingen-SOuburg- Middelburg, waaraan volgend jaar wordt begonnen. Bovendienvoldoet, volgensir. Visser, de onlangs opengestelde Noord-Zuid tan gent en blijkt uit tellingen van de ge meente. dat deze weg gemakkelijk 10.000 auto's per dag kan verwerken terwijl het verkeer over de singels is ge daald tot ruim 4000 per dag. Volgens de appellant zal deze tendens zo worden voortgezet als de nu nog aanwezige knelpunten zijn weggenomen. De ge meente is daarentegen van mening, dat de 10.000 auto's per dag op de tangent (gerekend was op 6000 auto's) een ver- storing van de verwachting zijn, want een ringweg zou 3000 auto's voor zijn rekening nemen Wijk verbi ndi ng Ook als wijk ver binding is volgens ir. Visser aan de ringweg geen behoefte. In de eerste plaats omdat de weg ten op zichte van de Stromenwijk en de Breeweg te excentrisch ligt en ten tweede omdat er naar zijn mening maar weinig verkeer is tussen de wij- 'Grondstoffen, weven, breien': tentoonstelling in museum Terneuzen senm wordt van 13 oktober tot en met 11 december de tentoonstelling 'grond stoffen, weven, breien' gehouden. De expositie, ingericht niet medewerking van het nationaal textielmuseum in Tilburg, maakt duidelijk hoe de mens wat de aarde oplevert gebruikt in zijn produklieproccs. Het aardse voortbrengsel, de vezel, wordt draad, de draad wordt weefsel, het weefsel gebruiksartikel. Soms wor den meer draden gebruikt, soms komt het weefsel lot stand met eenvoudige, soms met ingewikkelde hulpmiddelen. Dan weer behoort het tot de primaire levensbehoeften van de mens. dan weer is het siervoorwerp. „Toen we deze ten toonstelling hebben samengesteld, ging het niet enkel en alleen om de 'produk- ten' en 'bijprodukten' van de "aarde en de verhouding tot de mens. maar vooral om het 'mens-zijn', laathetTerneuzense museum in een toelichting weten. „Deze achterliggende gedachten hebben be trekking op de vraag waar mensen in alle mogelijke sectoren van het maat schappelijk leven steeds weer voor staan: in hoeverre kunnen en mogen we ingrijpen in de natuurlijke processen? De beantwoording van deze vraag heeft niets te maken met helder en logisch redeneren, maar alleen met kiezen, Wie kiest voor de natuur ziet perspectieven achter de keuze. Wie de logische optel som maakt, gaat daaraan voorbij. Wel licht maakt dat de problemen met be trekking tot het milieu en de natuur zo gecompliceerd." „Grondstoffen, weven, breien' is open van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. Voorgroepen kunnen - in overleg met het bureau cul turele zaken van de gemeente- afwijkende regelingen worden getroffen, PGCJ en CJV contactdag LAPELLE - Het Provinciaal Gerefor meerd Centrum voor Jeugd- en Jonge renwerk en het Christelijke Jongeren- verbond houden zaterdag een leider- scontactmiddag in 'De Vroone' te Ka pelle. De aanvang van de bijeenkomst is tien uur, Het programma ls om vier uur afge lopen. Op het programma staat onder meer. werken aan het theama 'wat is christelijk clubwerk, speltrainlng, ge- sprektraining, programmeren en han denarbeid. E. A. Joncklieym. TEGELZETTER IN KLOOSTERZANDE ZAG GRONDPRIJS MET HELFT STIJGEN MEDEDELING TIJDENS ZITTING VAN RAAD VAN STATE GEMEENTE: NOG EENS PRATEN OVER PRIJS KLOOSTERZANDE - De heer E. A. Jonkheijm, van het gelijknamige tegel- zettersbedrijf, uit Kloosterzande heeft degemeente Hontenisse bericht weinig meer te voelen voor een plaats op het industrieterrein 'Oudeweg' in Kloos terzande. „In maart heb ik bij de ge meente geïnformeerd hoe duur de grond zou worden. Toen werd als in formatie de prijs van 1972 genoemd, ,f 13,98 inclusief btw. De grondprijs wordt'nu een bezwaar, bijna 25 exclu sief per m2," vertelde de ondernemer, die 3500 m2 grond wilde hebben. De heer Jonkheijn had de tekeningen voor de nieuwe vestiging van zijn tegel- zetterijbedrijf al klaar. Op de bouw- schets zijn een loods en een woonhuis getekend. „Ik had er echt wel zin in oir 'Rooie Vrouwen' daar te beginnen. Het huis zou ik dan later gebouwd hebben. Voor de loods rekende ik op ongeveer 100.000 gulden en voor de grond op zo'n 49.000 gulden Dat wordt voor de grond nu al 50.00C gulden meer Het kon dan ook nog zijr dat de grondoppervlakte variabel is zo dat .je er nog eens een paar honderd vierkante meter bij moet nemen. Ik wil niet op 10,000 kijken, maar 50.000 is te veel. Tijdens de raadsvergadering van Hon tenisse zei burgemeester mr. M. Somers naar aanleiding van de brief van de heei Jonkheijme, waarin die meedeelde geen belangstelling voor aankoop van grond meer te hebben) dat de gemeente nog best eens met de firmant wil spreken. De heer Jonkheijm: „Ik wil best ook eens met de gemeente praten. Maar, het is misschien wel zo dat de interesse die ik vijf maanden geleden had is verminderd." Hij zegt overigens dat een vlotte vestiging op het indus trieterrein na zijn belangstelling on- middeüjkeen arbeidsplaats zou hebben opgeleverd. Hij wilde daar gaan uitbrei den. Het zou dan ook niet uitgesloten zijn dat in de toekomst nog meer arbeid splaatsen bij zouden komen. GS NEIGEN TOT OPNIEUW OVERWEGEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Binnenkort zal de pro vincie Zeeland met rijkswaterstaat gaan overleggen wat er moet worden gedaan met de zogenaamde dammen weg, zoals die voorkomt op het thans geldende streekplan Midden-Zeeland, dat dateert uit 1968. Sinds de regering heeft beslist dat in de monding van de Oosterschelde een pijlerdam zal ko men, kan over deze weg concreter wor den gesproken dan toen het nog niet bekend was welke oplossing er voor de Oosterscheldeproblematiek uit dp bus zou komen. Het gaat om het allereerste overleg over de dammenweg - een verbinding tussen Walcheren en de Randstad Holland via de eilanden - dat zal worden gevoerd in het kader van de voorbereiding van de herziening van het streekplan. In het plan van 1968 is de dammenweg met twee keer twee rijkstroken voor wat Walcheren betrelt geprojecteerd vauui Vrouwenpolder, langs Serooskerke. in het westen langs Middelburg, zuidelijk van Middelburg over het Kanaal door Walcheren en aansluiting gevend op rijksweg 58. Mr. J. A. Lantsheer van de provincie maakte donderdag in Den Haag gewag van het op handen zijnde overleg, toen hij gedeputeerde staten van Zeeland vertegenwoordigde in de beroepskwes tie bij de raad van state van ir. H. Visser uit Middelburg tegen een onderdeel van het bstemmingsplan Buitengebied van de gemeente Middelburg. In zijn toe spraak noemde de heer Lantsheer de Oosterscheldebeslissing mede van groot belang voor de Zeeuwse wegen plannen. Ten aanzien van die dammen weg zei hij, dat de gedachten daarover de laatste jaren sterk zijn veranderd en dat men er in Zeeland nu toe neigt om genoegen te nemen met de verbinding naar de Randstad via Rijksweg 58, dwars door Zuid-Beveland en verder via het westen van Noord-Brabant: „De dammenweg zal opnieuw moeten wor den overwogen", aldus de woordvoerder van de provincie. Terneuzen kreeg nieuw bestuur TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de 'Tooie Vrouwen in de Pv.d.A. heeft een nieuw bestuur. Voorzittster is mevrouw Henny Klein Hesselink- van Vliegen geworden, secretaresse- penningmeesteresse mevrouw Teuni Kruimink-Snap. Op de bijeenkomst werden ook afge vaardigden gekozen naarr de geweste lijke vergadering van de 'Rooie Vrou wen in de P.v.d.A.' op 14 oktober in de 'Prins van Oranje' in Goes en naar het 'Rooie Vrouwen'-congres op 30 oktober in Utrecht. Bijeenkomst Hulster NKV vrouwenbeweging HULST - Dinsdag is er om 20.00 uur een bijeenkomst van de leden van de NKV- Vrouwenbeweging afdeling Hulst in het Hulster patronaatsgebouw. Tijdens deze bijeenkomst houdt de heer Hofllus uit Hoek een lezing over drugs en alco hol. Daarna is er een gezellig samenzijn. SAS VAN GENT - Donderdagmiddag werd te Sas van Gent het schippershu- welijlc voltrokken tussen Elisabeth van Boven en Gerhard Kreuze, A.an de West- kaae te Sas van Gent lagen arte schepen afgemeerd, die vanaf het dek tot in de mast versierd waren met vlaggetjes en bloemen. Elisabeth ruilde donderdag de 400 ton metende Elly. het schip van haarvader, die het voor deze gelegenheid extra ver sierd had, voor het huwelijksbootje. Op het gemeentehuis van Sas van Gent werd het huwelijk voltrokken waarna de huwelijksdienst werd gehouden in de r-k kerk te Sas van Gent. Het echtpaar Van Boven geniet te Sas van Gent een grote bekendheid, zodat de publieke belangstelling erg groot was. Hierna vertrok de stoet, waaronder de Rolls-Royce met het bruidspaar, naar het feestlokaal de 'Tud-Club' aan het Stationsplein te Sas van Gent. 's Avonds was er een receptie voor vrienden en kennissen, die het echt paar met felicitaties, bloemen en ge schenken geluk kwamen wensen. 'Wordt vervolgd'. Zo heet het maand blad van Amnesty International (A.I.), de organisatie die wereldwijd voor het vaak mensonwaardige lot van politieke gevangenen op de bres springt. Zodra bet bij de Oost Sou- burgse Erik Hemelaar op de mat ploft krijgt de hele familie daar prompt een soort stomp tussen de ribben. Het krantje vertelt onder meer hoe ge vangenissen met hun 'bewoners' om gaan in landen waar het hebben van een eigen overtuiging als misdadig wordt beschouwd. Het rept over te rechtstellingen, niet weer te geven wreedheden, lloe mensen - na bun verhoor soms voor liet leven ver minkt - veroordeeld lijken tot hun dood achter tralies weg te kwijnen; zondereen vorm van rechtspraak, be trouwbare medische hulp. Of zonder dat een levensteken aan zeer naaste familie is toegestaan. Ike maand worden een paar politieke evangenen met name genoemd. Plus net adres van presidenten, ministers van justitie, kampen en gevangenis sen in het (buiteniland dat hen vast zet. Vandaar dat beklemde gevoel op nummer 31 in de Souburgse Hunze- straat. Want Erik Hemelaar is leider van de Zeeuwse kaartenactie, een van de activiteiten van A.L Dat betekent zelf briefkaarten schrijven naar die A.I.-adressen en andere deelnemers aan de kaartenactie op weg helpen met voorvertaaide ontwerpbneven. Met dringende verzoeken om vrijla ting van zo'n gevangene, op z'n minst een betere behandeling, een eerlijk proces, ophouden met martelen. Ter wijl dan alle emotionele registers wa genwijd open gaan mag dé brief uit-, sluitend de deur uit in beleeft gestelde zinnen. Wordt vervolgd. Voor de meeste men sen zijn dit veelbelovende woorden, Ze staan doorgaans (tussen haakjesi na een aardig gedeelte van een lang ver haal datje het liefst in een adem zou uitlezen. Omdat het nu vaste prik in de brievenbus steekt krijgt dat 'wordt vervolgd' na een licht gevoel van tele urstelling toch eigenlijk een prettige betekenis. Het is immers nog niet afge lopen. daar kun je op rekenen. Wat het zo heel andere Wordt Vervolgd van A.I. betreft kun je er overigens ook zeker van zijn dat de laatste aflevering nog lang niet van de pers komt. Daar heeft de vaste lezer het af en toe zeker moei lijk mee. Stel je voor. je neemt vrijwil lig een abonnement waarmee je een zaak steunt die je ter harte gaat. Ver volgens wordt het onrecht je maande lijks per PTT aangereikt. Je zou willen dat het verkeerd bezorgd was maar je weet beter. Je verscheurt het ook niet al is dat misschien best een verleide lijke gedachte. Je verscheurt het ook niet al is dat misschien best een verlei delijke gedachte. ..Dus 'verdwijnt' het op mijn bureautje", zegt Eriks vrouw Sonja. „en ik stort me op alle moge lijke klusjes die ineens noodzakelijk gedaan moeten. Maai- vergeten die krant? Metgeenmogelijkheid. hetisoi datding rechtop gaatstaan. Als ik dan echt geen smoesjes meer heb om het uit te mogen stellen dan begin ik eraan. Duik in het relaas over die onge- lukkigen, probeer nette woorden op papier te zetten. Met een steen in m'n maag. de ellende is begonnen. Je kunt er niet omheen en dat wil je natuurlijk ook niet". Een kans Juist door hun verantwoordelijk- heïdsdrang haalde de-familie Heme laar vier jaar temg zichzelf met liefde deze 'ellende' op de hals. Ze zaten al lang machteloos vol over de oneerlij ke, mensonterende behandeling van politieke gevangenen in zogenaamd beschaafde landen. Wat klinkt dat nog keurig zo. maar bedenk wel wat zich in werkelijkheid afspeelt. Via kranten, radio, televisie komt dergelijk nieuws regelmatig in de huiskamer. Net zo makkelijk als over het werk van Am nesty International. Erik Hemelaar „In een PZC-artikel lazen we iets over een A.I.-sverkgroep in onze toen nog Goese woonplaats. Onverwacht dichtbij, we zagen het gewoon als een kans iets te doen. Aan sluiting zoeken dus. lid worden en eerst zelf begonnen metschrijven voor de kaartenactie. Geen pakjes, geld e.d. sturen naar een paar vaste families, zoals bij de bekende adoptiegroepen. Maar voor telkens drie andere gevan genen - een uit de derde wereld, een uit een westers- en een uit een communis tisch land - een kort schriftelijk plei dooi houden bij elke hoge functionaris die er maar invloed op hebben kan. Altijd voor personen die geen geweld hebben gebruikt of aangemoedigd, behalve als zij gemarteld worden of de doodstraf krijgen En steeds zijn over de hele wereld dezelfde drie aan bod, internationaal vanuit het Al- hoofdkwartier in Londen geregeld. Kun je nagaan met welke stapels 'be leefd gestelde verzoeken' ze op zo'n ad res voor die man of vrouw in hun maag zitten. Het blijkt echt dat men daar toch wel gevoelig voor is". Tunesië. Chili. Spanje ofwaardan ook. Altijd voorzichtig volgens het A.I.- stencil met richtlijnen want wilde schelduitbarstingen doen meer kwaad dan goed. In vredesnaam in het Frans, Duits of Engels, En dan maar hopen da t er ginds een Rus of Afrikaan achter de posltafel zit die zijn talen spreekt, Erik Hemelaar: „Eerlijk gezegd toch nog een hele klus. met z'n tweetjes al les opstellen, vertalen. Na de verhui zing heb ik nogal eens schrijfsels mee genomen naar mijn werk, de Vlis- singse HTS. Werd het door collega's in 'moderne talen* nagekeken op schoonheidsfoutjes, daar is menige koffiepauze mee verstreken. Zouden al die anderen dat nu wel volhouden denk je dan. niet iedereen heeft hulp. Kun je niet beter een groter aantal brieven versturen die woordelijk het zelfde zijn dan hel uiteindelijk hele maal laten verwateren omdat het verre van eenvoudig is?" Bij Hemelaar werd het plan om het kaarten schrijven te organiseren haast als vanzelfsprekend gpboren. Lijst op gevraagd bij A.I. van Zeeuwse 'schrij vers'. van de werkgroepen. Sindsdien speelt huize Hemelaar hen elke maand de kant en klaar-brieven in handen. Die eerste tijd hadden ze er alleen geen notie van of iedereen dat nou wel op prijs stelde, ook werkelijk gebruik maakte van die moeite. Veel later merkten ze pas hoe een haast uitge doofde Zeeuwse actie opnieuw aan- flakkerde. Dat was toen ze al hun ad resjes vroegen om één gulden van de 3,- die de porto- en papierboel kost voor hun rekening te nemen. Een stroom van fijne reakties, bedankjes en verzekeringen dat de handreiking gretig werd aanvaard. Tolken Ze kregen steeds meer helpende han den. Allerlei mensen die thuis waren op een bepaald gebied wilden best re gelrecht voor de landstaal zorgen, dus meer kans dat het beleefd verzoek ook werkelijk gelezen wordt. Een tolk Spaans, Joegoslavisch, Portugees, iemand uit Rusland, in liet rijke bezit van een tikmachine met die speciale lettertekens, Daarvan krijgt iedereen een foto-copie, met de Nederlandse tekst eronder. Een huisvrouw die al het typwerk op zich neemt, Hulp, ont staan uit toevallige ontmoetingen, zelfs van buiten de provincie. En toen A.I. daarnaast een campagne tegen het martelen begon namen ze die paar extra brieven er nog maar even bij. Voor Hemelaar met het hele gezin, want zelfs Anne van 15 en Jos van 12 zijn er elke maand een paar uur zoet mee als ze bij aan te fietsen deelne mers de paperassen thuis bezorgen. Zo geeft een lange ketting van heilig verontwaardigde mensen in (vele landen) tegenwicht. Aan een ijzer- sterke macht, die vrijheid, leven en dood in eigen hand neemt. Zulk tegenwicht kost je enorm veel ener gie. geloof gerust dat het krantjes- nieuws en die briefschrijverij een mens niet in de kou we kleren gaat zit ten, Ook al schud je alles naderhand verstandelijk van je af. Op zo'n mo ment ben je gewoon even moe. En als de gewraakte gevangenissen er ogen schijnlijk niet leger op worden dan ontkom je niet aan de vraag of al deze inspanning wel iets oplevert. Erik Hemelaar: „Die kaartenactie helpt zeer beslist, het resultaat krijg je zwart op wit in het krantje. Begrijp goed. die verzoeken om clementie komen met kilo's tegelijk in gevange nis. kamp of regeringskantoor. Zo'n lawine bezorgt dc ontvanger allicht het onbehaaglijke gevoel dat er op hem gelet wordt. Wekt ook de indruk dat die gevangen man of vrouw ken nelijk minder naamloos is dan ze ge dacht hadden. Het is bepaald een rem om in elk geval niet nog verder te gaan. Regelmatig worden er van 'on ze' gevangenen vrij gelaten. Toegege ven, anderen nemen hun plaatsen in, maar de gevangenissen worden ten minste niet groter en voller en voller. Vaak wordt iemand na een briefhoos ineens beter behandeld. Zoiets is na tuurlijk enorm belangrijk voor wie daar uitzichtloos zit. Vooral als je weet wat de oorzaak is. Op aandrang van wildvreemde mensen diezicli om je bekommeren". Ik zoek nog even naar Sonja. Maar ze zit weer op haar liefste plekje, de stille achtergrond. Zij vertelde me van haar onomwonden kwaadheid en het belang van strikte zelfbeheersing. Over het onverteerbare idee dat er gens op de wereld mensen zomaar worden opgepakt, voorgoed verdwij nen. Hoe ze jonge kinderen voor hun moeders neus iets aandoen om haar aan het praten te krijgen. Dingen uit halen waarbij een pen tegenstribbelt ais je het wil beschrijven .wordt vervolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29