Ontwerp kinderbijslag: gunstig beneden 26.000 JIMMY CARTER WINNAAR VAN TWEEDE TV-DEBAT Huisartsen zijn nog onvoldoendetoegerust De tijd is rijp voor Heineken Bokbier. ÏPZCA KNMG: opleiding verlengen Bijzonder onderwijs wijst concept-wet Deuren treinen büsisondet wijs üf Nog geen opvolger voor prins Bernhard bij WNF beter beveiligd Nederlandse vakantieganger zet trein op een 'zijspoor' VOLGENS VOORLOPIGE GEGEVENS: Ziekenhuisraad wrevelig over overheid 'Merkwaardige buitelingen' van Ford (Van onze correspondent Henk Kolbi WASHINGTON - Democraat Jimmy Carter lijkt de duidelijke winnaar te zijn geworden in het tweede debat met zijn republi keinse tegenstander president Gerald Ford. Maar deze tweede aflevering van geheel aan buitenlandse politiek en defensie ge wijde woordkunst ten overstaan van zo'n honderd miljoen tv- kïjkers, heeft ook aangetoond dat er tussen de beide kandidaten voor het Witte Huis geen overwegende verschillen van opvatting bestaan omtrent de manier waarop de VS hun buitenlands beleid moeten voeren. Carter verweet Ford gebrek aan leider schap en een zwakke buitenlandse po litiek. Ford viel Carter aan op zijn voorstellen om op defensie-uitgaven te besnoeien. „Die brengen de Ameri kaanse macht op militair gebied in ge vaar", aldus Ford. De president evenwel, kennelijk geïri- teerd door een veel agressievere Carter dan hij In het eerste debat had ontmoet, heeft enkele merkwaardige uitspraken gedaan, die hem stemmen kunnen kos ten. Ze kunnen ook twijfel oproepen aan zijn bekwaamheid op het gebied van de buitenlandse politiek. Hij beweerde dat er in Oost-Europa geen Russische over heersing bestaat. Hij bleef bij die opvat ting, ook toen hij door een aanvullende vraag de kans kreeg zijn woorden als een vergissinkje te herstellen. Joegoslavië. Polen, noch Roemenië, zo betoogde Ford. worden overheerst. Ze zijn auto noom, hebben een nationale integri teit... Bijna hardop lachend antwoordde Carter dat Ford dit alles maar eens moest duidelijk maken aan de mensen van Poolse, Tsjechische en Hongaarse origine die in de VS verblijven. Een andere merkwaardige buiteling van de zich zo statig mogelijk gedragende president deed zich voor toen Carter opmerkte dat de Helsinki-akkoorden praktisch de Russische overheersing van OostrEuropa hebben bevestigd, zonder dat daarvoor veel wezenlijks in de plaats is getreden. „Die akkoorden zijn mede ondertekend door 35 andere landen, waarbij het Vaticaan. En de paus geeft Oost-Europa aan de Russen niet weg", antwoordde Ford. Het was een onzinnige reactie, waar hij aanmer kelijk betere argumenten zou hebben kunnen voordragen, die hem kennelijk niet te binnen wilden schieten. Ford vergaloppeerde zich ook. maar dat zal dan wél een vergissing zijn geweest, teen hij de Isralische eerste minister Rabin de status van president toebe deelde. Harder Zo voltrok zich in het Theater voor Schone Kunsten te San Francisco een Het genootschap van Nederlandse componisten (GNC) heeft in een briel aan minister Van Doom van CRM met nadruk gesteld dat elke bezuiniging die tot vermindering van arbeidsplaatsen leidt, ontoelaatbaar is Het GNC heeft dit gedaan naar aanleiding van de op heffing van het Nederlands Kameror kest die de bewindsman voorstaat. debat dat weliswaar aanmerkelijk har der was dan het eerste in Philadelphia, doch waarin beide kandidaten bij tijden uitgebreid leunden op grote brokken uit de verkiezingstoespraken die zij thans overal in het land afsteken. Nieuws? Ford. in het nauw gebracht door Carter's verwijt dat zijn regering weinig doet aan de Arabische boycot tegenover firma's die ook handel drijven met Israël, zei dat hij vandaag de namen bekend zal laten maken van de bedrij ven die zich volgens de Arabische richt lijnen gedragen. Deze mededeling werd op het ministerie van handel (waar de lijst vandaan moet komen) met enige onthutsing ontvangen. Er zal hard ge werkt mopten worden om de lijst bijtijds, klaar te krijgen, Carter speelde breeduit op het gebrek aan morele waarden bij het bepalen van de buitenlandse politiek volgens het re cept Kissinger-Ford: een beleid dat te dikwijls en te lang verwerpelijke regi mes heeft gesteund. Hij vond dat de kracht van een land niet alleen kan worden vertaald in militaire sterkte, maar ook aan zijn binnenlandse situa tie Volgens de democratische kandi daat heeft wat de buitenlandse zaken betreft de VS Kissinger als president gehad en heeft diens politiek de relaties met de bondgenoten verstoord. Waar Ford pochte op Kissinger's re cente successen in Zuidelijk-Afrika. „dat anders door Russen en Cubanen zou worden overheerst", merkte Carter BREDA - De beroepsopleiding voor arbeidsterrein van de huisarts worden huisarts dient zo spoedig- mogelijk te beoefend", aldus Boelen. De huidige worden verlengd en dan „zo lang moge- werkers op dit gebied zijn onvoldoende lijk" te worden. Dat zei voorzitter dr. J. medisch-technisch uitgerust, zowel wat L. A. Boelen van de Kon. Ned. Maat- betreft bemanning als kennis, en maat schappij ter bevordering van de Ge- schappelijk onvoldoende geschoold om neeskunst (KNMG) bij de opening van de door velen gewenste verschuiving in het jaarcongres van deze artsenorgani- de zorgverlening te doen slagen Van- satie. Volgens hem zijn de tegenwoor dige huisartsen onvoldoende toegerust om de gewenste verschuiving van de zorg van ziekenhuis naar „thuiszorg" te bewerkstelligen. Boelen bleek getroffen door de beperkt heid waarmee niet alleen artsen maar ook vele anderen hun beroep uitoefenen en op peil houden. Een noodzakelijke schakel tussen diverse beroepen en een voortgezette opleiding in georgani seerde vorm schijnt te ontbreken. De ontwikkeling van een beroep 1 eid t onder deze omstandigheden tot het isolement van de deskundigheid. Onderling be grip en daarmee de neiging tot samen werking en verdraagzaamheid nemen af. Gevolgen daarvan zijn verdeeldheid en eenzijdige ontwikkeling van deskun digheid. die geen rekening meer houdt met de ontwikkeling van de samenle ving. Over de hele linie is de groei van de kwaliteit in het onderwijs verminderd. Het eindprodukt is niet meer voldoende toegerust voor de veelomvattende taak van de arts. In de afgelopen tientallen jaren is dit reeds tot uiting gekomen in steeds verder gaande specialisatie. ..Geneeskunst is voor het overgrote deel een zaak van een goed hart en een ge zond hoofd en kan vrijwel geheel op het daar de wens tot langere opleiding. op dat de VS zich te lang niets aan de toestanden daar gelegen hadden laten liggen. Carter hekelde de betrokken heid van de VS bij de omwenteling in Chili, verwierp de Amerikaanse rol als grootste wapenhandelaar van de wereld en vond dat Amerika ..'s werelds broodmand" moet zijn in plaats van ..'s werelds arsenaal" indien Carter president wordt, zal hij de Arabische landen duidelijk maken dat een nieuw olie-embargo als een daad van economische oorlogsvoering zal worden beschouwd en behandeld Om kort te gaan: een debat met een frisse ontspannen Carter, die in de 30 graden hete zaal aanmerkelijk minder transpireerde dan president Ford. Voor hem was er blijkbaar geen ander recept dan de nadrukkelijke dreun waarop hij zijn argumenten afdraait. De allereerste opiniepeilingen: 40 pro cent geeft Carter de winst. 30 procent houdt het op Ford en 30 procent op een gelijkspel. Bijna het omgekeerde van de cijfers na het eerste debat. Onder dege nen die nog geen keuze voor hun stem hadden gemaakt, kreeg Carter 33 pro cent, Ford 25 en bleef 42 procent nog in even grote onzekerheid als voorheen. Reacties De eerste reacties op het televisiedebat concentreren zich voornamelijk op de opmerking van de Amerikaanse presi dent dat ..er geen sprake is van Sowjet- overheersing over Oost-Europa" Vrij algemeen is men van mening dat Ford hiermee een behoorlijke flater heeft, ge slagen die gevolgen kan hebben vooi zijn hernieuwde aanspraak op het pre sidentschap. ..Elke leerling in Nebraska zou voor een examen zijn gezakt als hij een dergelijke opmerking had gemaakt." zei Walter Mondale. de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap tijdens een verkiezingstoespraak in deze Ame rikaanse staat. SAN FRANCISO - Het tweede televisie-debat tussen president Ford en kandidaat Jimmy Carter was hoofdzakelijk gewijd aan de Ameri kaanse politiek ten aanzien van bui tenlandse zaken en defensie. Hier staan beiden achter hun spreekges toelte tijdens de uitzending, tencijl Jimmy Carter de eerste vraag. d.ie dooreen van de journalisten op hem was afgevuurd, beantwoordt VREES VOOR 'GELIJKSCHAKELING (Van onze correspondent) GENEVE - „Zulke dingen doe ik niet meer", antwoordde een vermoeide prins Bernhard op de vraag of hij een kort gesprek met de pers wilde voeren. De prins vërlièt donderdag haastig het kasteeltje waarin het hoofdkantoor van het Wereldnatuurfonds in het Zwitserse plaatsje Morges is onderge bracht. Volgens de directeur-generaal van het Wereldnatuurfonds. Charles de Haes, is tijdens de donderdag gehouden bestuursvergadering absoluut niet over de opvolging van prins Bernhard als president gesproken. „Er stonden zo veel belangrijke technische punten op de agenda dat er geen moment over was om aan de problematiek rondom de prins te denken". Toch zal het Wereldnatuurfonds per 1 januari 1977 een opvolger voor prins Be rnhard als president moeten hebben ge vonden. Het schijnt echter dat men op dit moment nog niet weet hoe de be noeming of verkiezing tot stand moet komen. Toen de prins werd benoemd was het Wereldnatuurfonds nog.een veel kléinere en informelere organisatie. Het Wereldnatuurfonds heeft, aldus een woordvoerder, nooit geld ontvan gen van Lockheed, direct of indirect. Bovendien hebben wij. aldus de woord voerder, nooit anonieme gaven ontvan gen die qua grootte vergelijkbaar zijn met de in het rapport-Donner genoemde bedragen. ..Zoals uit de openbare jaar verslagen blijkt, ontvangen we wel ano nieme bijdragen maar nooit zo groot". Hij noemde het „begrijpelijk" dat vele schenkers onbekend willen blijven en zei geen verder commentaar op de kwestie Bernhard-Natuurfonds te kun nen geven. DEN HAAG - In de afgelopen vijfjaar zijn twaalf passagiers van de Neder landse Spoorwegen om het leven ge komen doordal zij uit een trein vielen. In alle gevallen ging het om klapdeuren in de wagons, die overigens goed afge sloten bleken te zijn. Hoewel niet vast staat of de deuren opzettelijk dan wel per ongeluk open zijn gegaan, zijn aan de treinen met deze klapdeuren voor zieningen aangebracht, waardoor zij boven een bepaalde snelheid van de trein niet meer geopend kunnen wor den. In het voorjaar van 1977 zullen deze voorzieningen op alle treinen zijn aan gebracht. In sommige treinen zijn de klapdeuren zelfs volledig afgesloten. Ten slotte trachten de Nederlandse Spoorwegen door internationaal over leg te voorkomen dat buitenlandse treinen met onbeveiligde klapdeuren ons land binnenkomen. Minister Wes- terterp van verkeer en waterstaat heeft dit, geantwoord op schriftelijke vragen van het PPR-Tweede-Kamerlid Walt- mans. (Van onze correspondent! DEN HAAG - Het bijzonder on derwijs (onderwijs op levensbe schouwelijke grondslag) wijst het concept-wetsontwerp voor een Wet op het basisonderwijs van minister Van Kemenade in sterke bewoordingen af. De reactie is onder woorden gebracht door de Contactcommissie besturen bonden kleuter- en basisonderwijs, waarin zijn vertegenwoordigen: de bond van schoolbesturen voor het ka tholiek kleuter-, lager en buitenge woon onderwijs, de Vereniging voor protestants-christelijk kleuter- en la ger onderwijs, en de Verenigde bijzon dere scholen voor onderwijs op alge mene grondslag. Van wezenlijk overleg is verder vol gens de commissie geen sprake ge weest. Gesprekken die er waren tussen de commissie en het departement van onderwijs kenschetst men als „vrij blijvend". Het concept-wetsontwerp stelt zoals NOG MAAR 5 PROC. PER SPOOR (Van onze correspondent) AMSTERDAM-De populariteit van de trein is tot een dieptepunt gedaald. Wat het vakantieverkeer in de zomer be treft. verloor de trein de laatste twee jaar het meest aan populariteit. In 1974 ging nog 10 procent per trein met va kantie. Dit jaar was dit aantal gehal veerd. De bus heeft het daarmee zelfs gewonnen van de spoorwegen. Zes pro eent van de vakantiegangers gaf de voorkeur aan dit vervoermiddel. Dit blijkt uit een marktonderzoek, dat in opdracht van de gezamenlijke Neder landse reisorganisatoren in juni werd gehouden. Het onderzoek werd in opdracht van de gezamenlijke reisorganisatoren, verza meld in de Touroperators Study Group Holland, gehouden na de opnieuw sterk tegenvallende resultaten in het afgelo pen vakantiejaar. De belangstelling voor de vliegvakantie liep dit jaar ten opzichte van 1975 terug met 10 procent. Dit betekent ongeveer 70.000 passa- Hoewel blijkt dat de vliegvakantiegan- ger zelf weinig problemen heeft met dit soort van vakantie en er in het algemeen met plezier aan terugdenkt, is er een niet te verwaarlozen groep die vindt dat de mogelijkheden binnerrhet kader van een vliegreis te beperkt zijn en het idee heeft dat men op een dergelijke reis te weinig ziet en meemaakt. Men heeft bo vendien het idee dat de natuurzoekers bij een vliegreis niet aan hun trekken komen. Uit het onderzoek blijkt voorts dat van de Nederlandse gezinnen - er zijn er 4.1 miljoen - in de laatste vier jaar ruim een kwart niet met vakantie is gegaan. Van de mensen die wel gingen, bleef 37 pro cent in eigen land. Frankrijk voert de populariteitslijst dit jaar nog aan, maar de spectaculaire groei van de voor gaande jaren is eruit. Duitsland neemt de tweede plaats in en hoewel het ter rein verloor, handhaaft Spanje zich op de derde plaats. hekend onder mee integratie van kleuter- en basisonderwijs voor. De commissie juicht dit in principe toe. maar vindt dat deze integratie te snel moet plaatsvinden. Allerlei experi menten dienaangaande zijn nog maar in een beginstadium, aldus de commis sie. Het wetsontwerp wil dat het basi sonderwijs is bestemd voor kinderen vanaf vier jaar. Aan dc andere kant is hel echter weer niet de bedoel ing dat de vierjarigen onder de leerplichtwet gaan val len. De commissie wi 1 op grond daarvan weten wat de positie van de vierjarigen gaat worden. Komt er toch niet een verkapte leerplicht voor vier jarigen?, zo vraagt zij zich af. De minister geeft blijk van een verre gaande „regelzucht", zo gaan de verte genwoordigers van het bijzonder on derwijs verder. Binnen het concept wetsontwerp krijgt de minister de be voegdheid allerlei organisatorische ei sen aan het bijzonder onderwijs te stel len. Tot nu toe werden veel van die din gen (bijvoorbeeld samenstelling schoolbestuur, begin en eind zomerva kantie, etc.) door het bijzonder onder wijs zelf geregeld. „De eigen regelings bevoegdheid van het bijzonder onder wijs is in het geding. Het bijzonder on derwijs kan vanuit zijn eigen verant woordelijkheid deze zaken zelf wel re gelen en heeft daarvoor de overheid niet nodig", aldus de contactommissie bijzonder onderwijs. De commissie signaleert in het concept-wetsontwerp pogingen tot een algehele gelijkschakeling van bijzon der en openbaar onderwijs, en wijst deze pogingen met kracht af. De commissie is tenslotte bang dat, doordat het concept-wetsvoorstel stichting van scholen aan regels bindt (die er nu niet zijn), in een zelfde gebied niet langer zowel openbare als bijzon dere scholen kunnen komen. Deze foto is donderdogochlend gemaakt in Zwitse vergadering heeft bijgewoond van hel Wereld Nal Van onze correspondent) DEN HAAG - Werknemers met een bruto-inkomen boven f 26.000 krijgen door het afschaf fen van de fiscale kinderaftrek minder geld in handen. Al eer der was aangekondigd dat de fi scale kinderaftrek verdwijnt en de kinderbijslag wordt ver hoogd. Gezinnen met een in komen van rond de f 26.000 gaan er noch op vooruit, noch op ach teruit. Gezinnen met een inko men beneden de f 26.000 houden meer geld over. Dit zou blijken uit een nog niet gepu bliceerd wetsontwerp van minister Boersma (sociale zaken). Dit wetsont werp bevindt zich nu nog bij dc Raad van State, die er advies over moet uil- brengen. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken wilde geen van de woensdag in de publiciteit gekomen cijfers bevestigen. Veel werknemers krijgen hun kind* bijslag per kwartaal. Door het wegval len van de kinderaftrek zouden deze mensen vanaf 1 januari meer belasting moeten betalen. Pas na 1 april zouden zij dan de hogere bijslag over het eerste kwartaal krijgen. Het wetsontwerp zou dan ook voorstellen de verhoogde kin derbijslag al op 1 oktober van dit jaar te laten ingaan. Vanaf 1 januari krijgt men deze kinderbijslag clan in handen. Zelfstandigen met een zeer laag in komen, die op grond van de Wet Kin-, derbijslag Kleine Zelfstandigen voor het eerste en tweede kind bijslag krij gen. blijven buiten de regeling De rege ling geldt wel voor zelfstandigen die op grond van de Algemene Kinderbijslag Wet. bijslag ontvangen vanaf het derde kind. In onderstaande tabel, die hooguit voorlopig is en voorzichtig inoet wor den gehanteerd, staan de gevolgen van inkomensgroepen. De bedragen staan vermeld in guldens per jaar. De eerste kolom laat het be lastbaar Inkomen zien. Een belastbaar inkomen van f22.855 is gelijk aan een bruto-inkomen van f 26 000. het modale inkomen. De verschillen zijn zowel in guldens als in percentages van het be lastbaar inkomen na aftrek van de be lasting aangegeven. WERKNEMER MET ÉÉN KIND Belastbaar inkomen f15.000: plus f98. plus 0.7 procent; f20.000: plus f46. plus 0.3 procent: f22.855. blijft, gelijk: f30.000: min f 12. min 0.1 procent: f50.000: min f 186. min 0.5 procent; f75.000: min f321. min 0.7 procent: f 100 000: min f350. min 0.6 procent: f 150.000: min f379. min 0.5 procent. WERKNEMER MET TWEE KINDE REN Belastbaar inkomen f 15.000: plus f 128. plus 0.9 procent: f 20 000: plus f 44. plus 0.2 procent: f22.855: blijft gelijk. f30.000: min f44. min 0,2 procent.; f50.000: min f311, min 0,9 procent: f75.000: min f518. min 1.1 procent: f 100.000: min f563, min 1.0 procent; f 150.000: min f607, min 0.8 procent. WERKNEMER MET DRIE EN MEER KINDEREN Belastbaar inkomen f 15.000: plus f 158. plus l.l procent; f20.000: plus f44, plus 0.2 procent: f22.855: blijft gelijk: f30.000: min f76. min 0.3 procent: f50.000: min f435: min 1.2 procent: f75,000: min f714. min 1.5 procent, f 100.000: min f774. min 1.4 procent, f 150.000: min f834, min 1.2 procent. ZELFSTANDIGEN MET DRIE EN MEER KINDEREN Belastbaar inkomen f15.000, plus f30, plus 0.2 procent: f20.000: blijft gelijk: f22.855: blijft, gelijk; f30 000: min f31, min 0.1 procent: f 50.000: min f 124. min 0.3 procent: f75.000: min f170. min 0.4 procent: f 100.000: min f211. min 0.4 procent: f 150.000: min f226. min 0.3 procent. UTRECHT - „De relatie met de over heid kan nauwelijks meer als een vorm van samenwerking worden gezien", al dus directeur Horbach van de Natio nale Ziekenhuis Raad in een commen taar op de begroting van volksgezond heid in het NZR-blad „Het Zieken huis". De N7.R is boos omdat staatssecretaris Hendriks zich steeds minder van advie zen uit de gezondheidszorg aan blijkt te trekken. Er komt een vervreemding in zicht. De NZR is weinig enthousiast over de presentatie van het beleid op Prinsjes dag. De oogst valt erg tegen na alle ferme uitspraken in de loop van driejaar gedaan. De indiening van de wetsont werpen over gezondheidsvoorzieningen en tarieven kan nog enige troost bieden. Dat is moeilijk te beoordelen, aldus de NZR-directeur, want de ziekenhuiswe reld is niet bij de voorbereiding betrok ken. Concreter is de ..bezuiniglngsbrief'. en waarin nadrukkelijk wordt gesteld dat aan de kwaliteit van de gezondheids zorg geen afbreuk mag worden gedaan. De verdere uitwerking zal ..zoveel moge lijk na overleg met de betrokken groe peringen" geschieden. Na het gebeurde met de wetsontwerpen vindt de Zieken huisraad het duidelijk wat men 2ich van het overleg moet voorstellen. Goed overleg met de ziekenhuizen over de plannen tot beperking van de be ddencapaciteit, zoals dat in de memorie van toelichting staat, is niet bemerkt bij de NZR schrijft de NZR-directeur. ADVERTENTIE I voor inlichtingen over: becker I MOBILOFOONS Ij)) PORTOFOONS 'W^>\ ALARMERING kunt u ook terecht bij: binnen-buitenland H VRIJDAG 8 OKTOBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11