faoort-ziet-schrijft Aage M. zoekt rust in Zeeland Ziekenfondsen tegen instituten voor controle gezondheidszorg PLAN INDUSTRIEBONDEN NIET ERG AANGESLAGEN PZC/h Zes ton zoek bij stichting bejaardentehuis Klachten over politieoptreden in Arnhem Planbureau: Den Uyl schat effect korter werken te hoog DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 binnen-buitenland 11 onder redactie van Jacques Cats Doldwaas hoogtepunt in het vijfentwintigjarig bestaan van de televisie in Nederland: een meesterkraker komt het kijkvolk vertellendat hij zojuist de laatste brandkast in zijn loopbaan heeft opengesneden. Donderend applaus op de publieke tribu ne. De kijker in de huiskamer kijkt, knabbelend op 'n borrel nootje, lachend toe. Het gebeuren voltrok zich dinsdagavond op het scherm. In de Vuist van Willem Duys. Met Aage M. in de hoofdrol. Die tv- blikkend Nederland kivam. vertellen, dat hij zijn thermische lans nu definitief aan de wilgen heeft gehangen. Bij de politie in Den Haag hebben ze inmiddels opgelucht adem gehaald, toen bekend werd dat Aage Meinesz (maar wie kent hem eigenlijk met deze achternaam) na zijn ontslag uit het gevang, niet opnieuw zijn schre den wenste te richten naar de residen tie, maar een ander deel van Neder land als plaats van vestiging bad uit gekozen. Laat ik er maar meteen mee voor de draad komen: Aage M. woont thans in Goes. Daar is hij, naar hij me plechtig meedeelde, voornemens zich in alle rust een nieuw bestaan op te bouwen. Maar daarover later. Het zal de avond tevoren wel laat zijn geworden. Want als ik mij rond hgt- middag-uur aan de woning van Aage vervoeg blijft het na enig drukken op de bel stil achter de voordeur. Meinesz moet echter thuis zijn. Er staat een blitze rode kar voor de deur. En Aage zou daarin zijn gesignaleerd. De auto blijkt evenwel niet zijn eigendom te zijn, zo deelt Aage mij althans even later mee als hij mij, de sporen van de slaap nog in de ogen en haardos en nog slechts gekleed in pantolon. uiterst voorkomend begroet. Een meevaller, want ik zag me eigenlijk alweer in ge dachten onder aan de trap liggen. Een zeer onjuiste beoordeling achteraf, want Aage M. is de vriendelijkheid zel ve. Op het moment dat ik hem bezoek in de bovenwoning van de bar-danc-ing- discotheek" 't Con-ma-net' aan de Kreukelmarkt in de Ganzestad is in het pand ook aanwezig fotograaf Piet van der Linde, die aan de Markt een zaak heeft. Deze verklaart, happend in een Tom Poes. dat hij met Aage in on derhandelingen is overeen nieuwe be stemming voor'tpand. De meesterkra ker in ruste zal er wellicht een boetiek voor kinderkleding in vestigen. Want dat is zijn liefste wens.,.Een leuk pand je" vertelt Aage over de zaak van Van der Linde. En: het is 'n monumenten- pand Jacoba van Beiren heeft er nog gewoond." In de warm gestoffeerde en met een royale bank en knusse bar opgesierde zitkamer in de Goese bovenwoning prijken vele bloemstukken die zijn op gesierd met kaartjes. Herinneringen aan een zojuist gevierde verjaardag? ..Nee", zegt zijn vriendin Henny, een lief maar tenger meisje met eën taille, waar hef sterretje Twiggy nog van-zou staan kijken, „dat is allemaal vanwege de thuiskomst van Aage." Dominerende wandvulling boven de schoorsteen is een knap gecopieerd schilderwerkje. waarop de moeder van Rembrandt staat. Het is een schep ping van Aage. die gedurende zijn ver blijf in de speciaal geconstrueerde cel, de aandacht van zijn vingers voor thermische lansen aileidde door er meer creatieve bezigheden mee te gaan verrichten. Aage. het werkstuk becommentariërend, zegt: ..Dit heelt niks met kunst te maken. Maar wel met techniek." Een andere 'Moeder van Rembrandt' van de hand van Aage is, in wat forsere a fine tingen te bezichtigen in de sex- club Pandorra in Goes. Er gingen de laatste tijd verhalen dat Aage belan gen zou hebben in die club. „Ach", zegt hi.j als ik hem daarover pols. „Ik sta er weieens achter de bar. Dat is alles". En dan praat hij weer verder over zijn kunstzinnige as piraties. „Ik ben eigenlijk non- tigiiratief, ik ben meer een abstract schilder.Toen ik zat heb ik heel wat geschilderd. Ik moet nog heel wat werken gaan ophalen. Die dingen hangen overal, onder meer op het kan toor van de reclassering in Leeuwar den." De kijker naar het programma van Willem Duys heeft van de week nader kennis kunnen maken met de werk stukken van Aage. „Alleen jammer, dat zé dat laatste stuk op z'n kop hiel den". meldt vriendin Henny. „Maar- met zo'n abstract werk geeft dat niks. Het valt niet eens op." „Je kwam trouwens erg lief over", zo compliceert ze Aage. „En zo beschei den." Bescheiden, vriendelijk en vooral rus tig. die indruk neem ik ook mee van het bezoekje aan Aage. Het moet alle maal niet zo van hem. Hij betreurt het dan ook zeer dat hij zo anders over komt in de vele verhalen. „Ik zou de publiciteit zoeken'zegt hij, maar de publici teit zoekt mij Ik ben helemaal geen egotripper. Ik ben gewoon een gezellige jongen." Aage Meinesz is verbaasd over de reacties, die het televisieprogramma van dinsdag heeft opgeleverd Er kwamen telefoontjes binnen van men sen. die hem weer aan werk wilden helpen, die hem een baan wilden aan bieden als campingbeheerder, galeries wilden graag zijn werkstukken expos- ren „Het leek wel een beetje op een soort hulpactie", zegt Aage. „Maar ik sta toch liever op m'n eigen pootjes." Terug even naar hel televisiepro gramma. Het was bijna beangstigend om te zien hoe een gevreesde misdadi ger plotseling 't imago kreeg van de held. de gevierde figuur, die met zijn gevatte antwoorden voor een miljoe nenpubliek een complete show op voerde. waarbij hij meer gelach ver oorzaakte dan menig professionele conferencier zou losmaken. Hoe ver klaart Aage zelf nu die populariteit. ..Ik denk", zo luidt zijn veronderstel ling. „dathetkomtomdatikeen ander soort misdadiger ben. Ik ben niet ie mand die een ander om een gehaktbal zijn hersens inslaat. Ik heb ook nooit een ouwe man. die op zijn boerderijtje met de achterdeur openzat van zijn een ten beroofd. Bovendien heb ik ook nooit iemand in persoon een deuk ge geven."..Misschien dat ik daardoor sympathieker over kom dan andere misdadigers. Toch hebben ze" - en Aage doelt nu op zijn vierjarig verblijf in de cel, een speciaal bouwsel waarin dag en nacht licht brandde en van waaruit hij geboeid werd gelucht, „er wel meer dan een miljoen gulden voor over gehad om me geestelijk en licha melijk kapot te maken." Over zijn verblijf in de cel praal Aage nauwelijks. Datzal hem ook overbodig lijken, want sinds enkele dagen ligt bij de boekhandel zijn levensverhaal te koop De oplage van tienduizend exemplaren blijkt nauwelijks toerei kend. Vandaar dat er ijlings weer vijf duizend boeken worden bijgedrukt In Goes begint Aage M. nu een nieuw leven. Vooral een rustig leven, zo3ls hij zelf benadrukt. „Den Haag is mij een te gevaarlijke stad", zegt de ementus- meesterkraker. „Ze lokken je daar gauwer uit. Hier in Goes kun je nog rustig over straatlopen en gezellig uit Bij de foto de originele meesterkraker bij een meesterwerk-kopie gaan zonder datje een blaffer op zak hoel't te hebben Op de stoel tegenover hem knikt Henny instemmend. En Piet van der Linde, de fotograaf, die naast Aage op de bank het gesprek heeft, gevolgd en het laatste stukje Tom Poes nu met een slokje koffie wegspoelt maakt al evenzeer de indruk dat Meinesz wijs heeft gesproken. Op de valreep wordt mij duidelijk dat Aage oprecht voornemens is om in het vervolg als een eerzaam burger door het, leven te gaan Hij praat vagelijk over een mogelijk huwelijk met Hen ny. zijn nieuwe vriendin, na meisjes als Helma, de politie-agente. „Prachtig", roept Piet van der Linde enthousiast uit. „dan maak ik de bruidsreportage." GOZ: PLANNEN STAA TSSECRETARIS ONDOELMA TIG UTRECHT (ANP) - Het plan van staatssecretaris Hendriks om regionale instituten in te stellen voor de controle op ver strekkingen en uitgaven in de gezondheidszorg, is bij de zie kenfondsen niet in goede aarde gevallen. In een brief aan de vaste kamercommissie voor volksgezondheid zegt het ge meenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties GOZ), dat de voorgestelde constructie de kostenbeheersing niet dient en dat ze als ondoelmatig moet worden afgewezen. Het GOZ meent, dat met de instelling van onafhankelijke instituten, die al leen kunnen werken met gebruikma king van materiaal dat ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars ter be schikking stellen, de relatie tussen het sluiten van een overeenkomst en de na leving ervan wordt verbroken. Con trole kan volgens de fondsen niet doel matig worden uitgeoefend zonder dat daarbij zorgvuldig de juridische, be- roepsethische en economische aspec ten worden betrokken. Bovendien moeten bij het treffen van eventuele maatregelen de belangen van de patiënten en de garantie van een doelmatige zorg in het oog worden ge- Wereldraad kerken trekt oproep boycot Amrobanken niet in AMSTERDAM (ANP) - De Wereldraad van Kerken ziet geen aanleiding om zijn oproep tot boycot van de Amro- bank in te trekken zolang de bank niet kan toezeggen geen kredieten meer te geven aan Zuid-Afrika. Dit heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter aan Amro geschreven in antwoord op de brief van 8 september van Amro, waarin de hank stelde een welwillende neutraliteit in acht te nemen ten opzichte van Zuid- Alrika. Amro schreef in haar laatste briel'dat de bank sinds 1973 geen krediet aan Zuid- Afrika heeft verleend en dat het ook niet te venvachten valt dat er leningen zul len worden verstrekt-zolang er geen we zenlijke veranderingen in de situatie van dat land optreden, De wereldraad acht dit beslist onvoldoende om haar oproep tot boycot in te trekken houden. Om al deze redenen vinden de fondsen dat het siuiten, toepassen en i bewaken van overeenkomsten in één hand gehouden moet worden. Het GOZ is het met de staatssecretaris eens. dal de omvang van het 'aanbod' in de gezondheidszorg beslissend is voor SUSTE REN (ANP) - Het verti- ficatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten stelt een uitgebreid onderzoek in naar het beleid van het dage lijks bestuur van de bejaarden tehuisstichting 'Vastrada'. Ge leken is dat in de periode van 1968 tot 1974 een exploitatiete kort is opgetreden van zes ton. Uit het rapport dat het bureau heeft uitgebracht is gebleken dat het dage lijks bestuur van de stichting zich niet gehouden heeft aan de statuten van de stichting. Howèl voor uitgaven boven de 5000 gulden een machtiging nodig' was van het algemeen bestuur, werden deze toch eigenhandig uitgevoerd. Geconcludeerd wordt tevens dat het exploitatietekort is ontstaan door het maken van fouten. Gemeenteraadsle den in Susteren hebben reeds laten we ten dat ze er niets voor voelen om de gemeenschap te laten opdraven voor de schulden die gemaakt zijn. de kostenontwikkeling en dat daarom moet worden gestreefd naar beheersing van dat aanbod. Maar het vestigt er dé aandacht op, dat toevallig en zeer de aandacht, vragende situaties deze slel- lingname kunnen verstoren. „Dc re cente ervaringen op het terrein van de hartchirurgie tonen aan. dat men over de mogelijkheid om door beheersing van het aanbod voor honderd procent de kosten kunnen reguleren, geen over dreven verwachtingen moet hebben", aldus het GOZ. Kostenstijging „Voorzichtige voldoening" spreekt het. GOZ uit over het achterblijven van de kostenstijging in de intramurale zorg (ziekenhuizen en dergelijke) in 1976. Maar het voegt hieraan toe, dat nog niet te voorspellen valt in hoeverre het niet doorberekenen van de loonkostenstij ging per 1 juli 1976 in de tarieven voor di t jaar. volgend jaar tot een 'inhaal' zal lei den. Bovendien zal invoering van de ziekenhuis-cao een kostenstijging van 100 a 150 miljoen gulden met zich meeb rengen De staatssecretaris wil "t aantal zieken- hulsbedde terugbrengen tot vijf per duizend inwoners in 1930. Dat betekent volgens het GOZ. dat er tussen juli 1976 en juli 1980 ongeveer 8000 bedden moe ten verdwijnen ofwel 2000 per jaar. „Tot dusverre is van een dergeiyk effectop de beschikbare ziekenhuiscapaciteit niets geblekenaldus het GOZ. Het stelt verder vast, dat de ontwikkeling van de eerstelijns-gezondheidszorg achterwege is gebleven, met name door het ontbre ken van financieringsmogelijkheden. Waardering heeft het GOZ voor het af remmen van functie-uitbreiding (het aantal nieuwe specialismen) in alge mene ziekenhuizen. Het. gaat er daarbij van uit, dat de desbetreffende maatre gelen met mogen leiden tot een vermin dering van de zorg. Over de voorgenomen beperking van het geneesmiddelengebruik zegt hel GOZ, dat het overleg over de prijzen voor geneesmiddelen bijzonder lang op zich laat wachten. Er wordt al jaren gepraat over de prijzen van librium en valium, en dan gaat het nog maar om twee geneesmiddelen. ARNHEM (ANP) - Bij de Arnhemse offi cier van justitie hebben 14 jonge Arn hemmers klachten ingediend over het politieoptreden van afgelopen vrijda gavond bij de ontruiming van het ge kraakte pand van hotel Riche aan het Willemsplein. Volgens de indieners van de klachten heeft de politie een meisje zonder aan leiding 'onbarmhartig' mishandeld en werd een jongeman die haar wilde ont zetten geschopt en geslagen, aan zijn haren getrokken en bij herhaling tegen zijn geslachtsdelen geschopt. Over het optreden van de Arnhemse politie zijn inmiddels vragen gesteld door het communistische raadslid G. W. Brou wers. De woordvoerder van de Arn hemse politie verklaarde dinsdag dat de klachten zullen worden onderzocht. Volgens hem is het tumult ontstaan doordat het betrokken meisje heteerste begon met slaan. DEN HAAG-De suggestie van premier directeur J. Weitenberg van het CPB Den Uyl, dat het plan van de vakbonden ook te eenvoudig over „Hij gaat ervan om meer mensen aan het werk te hel- uit dat, als vier miljoen arbeiders 1 pro pen door korter te laten werken 40.000 cent van hun loon willen opofferen, dit arbeidsplaatsen zou opleveren, is vol- automatisch 1 procent meer werk zou gens het Centraal Planbureau in Den opleveren. Niet alle bedrijven kunnen Haag aan de erg hoge kant. echter de werktijdverkorting op de- Den Uyl denkt er volgens onder- zelfde manier opvangen. Vooral in de Het aantal zwartvissers in ons land. vissers die zonder vergunning hun dob bertje in het water gooien, is afgenomen. Dit leidt de PTT af uit het grote aantal viskaarten - 950.000 - dat dit jaar is uit gereikt. In het visseizoen '75-'76 werden maar 800.000 van dergelijke kaarten aan de vissers verstrekt. Een rechtbank in het Oostfranse Melz heeft de 35-jarige Jean-Claudc Lambert uit Hagendingen tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens het ontvoeren van een Kind. Lambert had eind september vorig jaat met zijn 24-jarige vriendin de 12-jarige slagerdochter Valerie Rupert uit zijn woonplaats ontvoerd toen zij op weg was naar school. Hei kind werd pas na betaling van een losgeld van ongeveer een miljoen gulden losgelaten. De vriending van Lambert kreeg wegens medeplichtigheid 20 jaar. In Equadorzijn in de afgelopen 24 uur zes mensen om het leven gekomen door aardschokken. De slachtoffers vielen in twee dorpen in de provincie Colopaxi. op 80 kilometer van de hoofdstad Quito. Meer dan de helft van de leden voelt niet voor opofferen deel prijscompensatie UTRECHT (ANP) - De idee van de industriebonden NVV en NKV, om een deel van de ge bruikelijke prijscompensatie op te offeren voor meer werkgele genheid via werktijdverkorting- is niet erg aangeslagen bij 'de le den. Van de 2863 leden van de industriebond NW (in totaal ongeveer 200.000 leden) die tot dusver de ledenvergaderingen over dit onderwerp hebben be zocht. sprak zich meer dan de helft (1380) uit tegen het plan. terwijl 1260 leden er voor stem den. De rest (223) onthield zich van stemming. SALT-partvers eens over status So wjet- vliegtuig WASHINGTON (UPI/DPA) - De Sowjet-bommen werper die NAVO de codenaam Backfire heeft ge kregen, is, volgens deskundigen van de Amerikaanse inlichtingendienst, toch geen lange-afstandsbom men werper maar een toestel voor middelgrote af stand. Dit blijkt uit verklaringen die de inlich tingendienstdie in mei voor het congres heeft afgelegd en die dinsdag zijn gepu bliceerd. De Backfire is tot nog toe een struikelblok geweest bij de onderhande lingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten overeen nieuwe overeen komst ter bespreking van de strategi sche kernwapens (salt). De Amerikanen stelden dat de Backfire in de lucht kon worden bijgetankt en dan in staat was intercontinentale afstanden af te leg gen. De SowjeLUnie hield eraan vast dat het toestel slechts een middel groot bereik had. dienstensector zal het effect van korter werken heel anders zijn dan in indus triële bedrijven met ploegendienst. Wanneer bijvoorbeeld een winkel een kwartier eerder sluit, zal dit voor de werkgelegenheid een erg gering effect hebben. Bij ploegendienst kan wel het maximale effect worden bereikt, maar dat verschilt ook weer per bedrijfstak", de aldus onderdirecteur Weitenberg. VNG wil overdracht van rijkstaken Een woordvoerder van de industrie bond NVV heeft dit woensdag desge vraagd meegedeeld. De industriebond NVV heeft in de afgelopen weken ruim 40 ledenvergaderingen in den lande ge houden. In de loop van deze week vol gen nog slechts enkele vergaderingen zodat bovenvermelde balans min ol meer als eindresultaat kan fungeren. De industriebond NKV had raim 60 le denvergaderingen op zijn programma staan. Daarvan is de overgrote meer derheid al achter de rag. Deze bond gaat donderdag het aantal voor- en tegen stemmers tellen. Volgens een woord voerder van de bond ziet het er naar uit dat het resultaat ongeveer hetzelfde za) zijn als bij'de industriebond nVV. Loon maat regel en De woordvoerder van de industriebond NKV zei. dat. evenals bij de bond van 't NVV. ook bij zijn bond veel leden de idee hebben afgewezen, omdat zij weinig vertrouwen hebben in centrale afspraken met werkgevers. Dat ver trouwen 2ou nog minder zijn geworden na de gebeurtenissen in het midden van dit jaar. toen een tweede loonmaatregel van kracht werd. Veel ledenzouden erin principe wel voor voelen, een deel van de prijscompensatie af te staan, als zij ei van overtuigd waren, dat een dergelijk gebaar ook inderdaad meer werkgele genheid tot gevolg heeft. Ovengens ging uetm ue leaenvergauei- ingen niet. om een uitgewerkt voorstel van de bonden met betrekking tot het afstaan van prijscompensatie ter be vordering van de werkgelegenheid maar meer om een intentie-verklaring. De bonden wilden van hun leden weten oi zij de idee eventueel konden gaan uit-, werken tot een concreet voorstel in hel totale pakket van arbeidsvoorwaarden voor 1977. Het bondsbestuur van de industrie bond NVV en de bondsraad van de in dustriehond NKV gaan zich volgende week afzonderlijk beraden over de re sultaten, die de ledenvergaderingen hebben opgeleverd. Op basis daarvan gaan zij hun stand punt voor wat betreft het. arbieds- voorwanrdenbcleid 1977 bepalen. RECHTSE BETOGING IN MADRID MADRID (UPI, AP) - In het centrum van Madrid hebben woensdag honder den rechtse betogers aangedrongen op het aftreden van de regermg-Suarez en de executie van de linkse guerillastrij- ders die maandag in de Baskische stad San Sebastian vijf mensen hebben doodgeschoten, waaronder Juan Maria de Araluce, lid van de Spaanse kroon raad. DEN HAAG-De vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) wil over dracht van rijkstaken aan provincies en gemeenten. Zonder een reële over dracht van rijkstaken verliest een reorganisatie van het binnenlands be stuur haar zin. aldus de vereniging woensdag in de brochure 'Dichter bij In de VNG-brochure wordt een aantal rijkstaken genoemd die zich lenen voor overdracht aan de provincies. Genoemd worden onder meer adviestaak van de inspecties van de volksgezondheid, van inspecties van het milieu, de onderwij sinspecties. de arbeidsbemiddeling en de zorg voor de werkplaatsen voor her scholing van volwassenen. Ook de vast stelling van de plannen voor scholen, ziekenhuizen en bibliotheken en de ver deling van de woningbouwcontingen- ten en van de woningbouwsu'osidieszou een provinciale taak kunnen zijn. STRAK PRIJSBELEID BEJAARDEN OORDEN DEN HAAG - Het huidige prijsbeleid voor de bejaardenoorden zal in ver band met de slechte economische si- Aanleiding tot de betoging was de be- tuatie van ons land zo strak mogelijk grafenis van twee politiemannen die bij moeten worden gehouden. Dit heeft de aanslag in San Sebastian het leven staatssecretaris Meijer van CRM laten hadden verloren. Woensdag zijn in San weten aan de besturen van de provin- Sebastian twaalf mensen gearresteerd cjCs en aan de gemeentebesturen van die ervan verdacht worden in contact te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. hebben gestaan met de plegers van de Zoals bekend wordt de personeelsbezet- aanslag. Dinsdag waren ongeveer hon- ting in 1977 gehandhaafd op de feitelijke derd mensen gearresteerd, van wie de bezetting per 1 oktober 1976. Als norm meesten na verhoor weer werden vrijge- wordt gesteld: drie personeelsleden op laten. In de nacht van dinsdag op woensdag trokken groepen rechtse jon geren. gewapend met pistolen en ijzeren staven door San Sebastian. Passanten, alsmede mensen in restaurant café en theaterbezoekers werden lastig geval- 10 verzorgden. Tot nu toe konden Ge deputeerde Staten en de gemeentebes turen van de drie grote steden onthef fing verlenen van die regel. Doordat het personeelsbestand echter al jaren rela tief stijgt, terwijl het opnemingsbeleid len en afgetuigd en winkelruiten werden njet is veranderd, heeft staatssecretaris ingegooid. Tenminste 12 mensen liepen Meijer die ontheffingsbevoegdheid verwondingen op. zich getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11