Zwarte machtsstrijd om een vrij Rhodesie c Kinderen in het verkeer worden zwaar overschat GLANS OVER HET 'GROENE GOUD' l'JiffiTlliii Vrijheids strijders 75 cent korting SRV speculaas MUGABE HEEFT DE BESTE PAPIEREN in de landbouwbegroting voor 1977 zul je tevergeefs zoeken naar de term 'groen goud'. Trouwens, watje ook zoekt in die 100 pagina's dikke landbouw begroting, meestal zul je het niet vinden, Als je naar nieuws, nieuwe visies en nieuwe voorstellen gaat speuren - en die mag je toch veronderstellen in de beleidsvoornemens van de opperste beleidsmannen - dan kom je helaas be drogen uit Geen nieuws, goed nieuws plegen we in het spraakgebruik te zeggen; van deze begroting zou ik dat niet graag nazeggen. Nee, er blinkt weinig goud in de landbouwbegroting voor 1977. Wel blijft het een zeer nuttig naslagwerkje van wat er allemaal gedaan en gebeurd is en door wie. Het groene goud? Die term slaat op de Hollandse peulvruchten. Met de wederopbouwperiode na de jaren '40-'45 begon ook weereen nieuwe gloriepe riode van de Nederlandse peulvruchten en erwten, capucijners en bonen. Het leek wel of de brandstof nodig voor het weer op poten zetten van de Neder landse huizen, industrieën en economie geleverd werd door die nederige en soms nogal grauwe peulvruchten, In ieder geval - dankzij de grote vraag van de Nederlandse (en buitenalndse) consument vloog de produktie van peul vruchten omhoog. Ten profijte van de boer - vooral in het Zuid-Westen. Peulvruchten en dan vooral de bruine bonen gedijen met grote voorkeur in het Zeeuws-Vlaamse land Waarom daar? Dat is mij althans nooit afdoende uitgelegd. Wellicht is het een combinatie van telersliefde en iets sympathieks dat daar in de lucht hangt. Het zijn trouwens niet alleen de peulvruchten die Zeeuwsch-Vlaanderen een warm hart toedragen. Doch dit terzijde. In de beginjaren van 1960 toen de welvaart meer en sneller steeg, daalde het ver bruik van peulvruchten evenredig met die andere stijging. De peulvruchten vanwege hun spectaculaire groei, het groene goud genoemd, degraderen weer tot een lager soort metaal. Tot een paar jaar geleden bleef het verbruik van erwten en bonen op een voor de boeren althans irritant laag pitje staan. Bonen eten hoorde blijkbaar niet meer bij het consumptiepatroon van de welvarende Nederlander. Die fase van ouderwetse voeding was voorbijDachten we. Maar dat consumptie patroon blijft grillig en onberekenbaar. De hippies, verantwoordelijk voor vele nieuwigheden, vestigden ook de aandacht op nieuwe of vergeten voedings- en genotmiddelen. Naast thee, stickies en hennep kwamen ook soya- en andere bonen weer op de alternatieve wenslijst te staan. Mag hennep dan al ürore maken als softdrug in wat kleinere, alternatieve en jeugdige sferen, de bonen en de peulvruchten zijn ongemerkt maar gestadig aan een nieuwe opmars begonnen. Dat laatste blijkt uit het recent jaarverslag van de Peulvruchten Studiecom binatie dat onlangs op onze kantoren binnenkwam. Na de grote peulvruch tenrecessie die een permanent karakter leek te krijgen komt na de beginjaren van zeventig een forse opleving. Een opleving die nog lang niet aan haar einde lijkt Integendeel. Recent medische publikaties prijzen het gebruik van meer peulvruchten aan. De onverteerbare koolhydraten die peulvruchten meer dan ander voedsel bevatten zijn zeer belangrijk voor ons lichaam en onze gezondheid. De welvarende westerling, aldus de H.H. medici, hebben al te vaak een tekort aan onverteerbare fermenteerbare bestanddelen. Bovendien en dat is voor leken begrijpelijke taal - peulvruchten zijn zeer eiwitrijk en dus kunnen ze als het moet vlees vervangen. Peulvruchten kunnen ook zeer goed aardappelen vervangen - bij de huidige prijs van aardappelen een niet onaar dig alternatief. Me, Lerkwaardigbij het signalement van deze recente opbloei van het gebruik isoverigens de gang van zaken bij de landbouwhandel in peulvruchten. Je zou verwachten dat zo'n geschetste opbloei begeleid werd door een campagne die verdere consumpties zou stimuleren. Maar niets daarvan gebeurde of ge beurt. Wij zijn in de landbouw altijd beter geweest in het verhogen van de produktie dan in hetstimuleren van de consumptie van datprodukt. Wellicht is bovenstaande wat te algemeen gesteld, er zijn gelukkigook uitzonderingen op, maar met de bruine bonen etc. voor ogen kun je toch niet veel anders dan een zekere onderontwikkeldheid constateren op het gebied dat we'marketing' noemen. Extra pikant detail m dit geheel is dat onlangs de Peulvruchten Studie Combinatie, de enige instelling die metbescheiden middelen nog goed werk heeft verricht op dit terrein, haar werkzaamheden heeft beëindigd en is opgehouden te bestaan. Rest ons slechts te constateren dat er op dit gebied nog een heel aardig werkterrein voor ons ligt. Mr. Gerard W. Smallegange. ADVERTENTIE) jsar^ Tot en met 13 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque opinie en achtergrond BISSCHOP ABEL MUZOREWA JOSHUA NKOMO i Van onze correspondent Karl Breyert Op 30 april 1966 zette een kleine groep van vijftien guerrilla's vanuit Zambia, komend over de Zambesi-rivier, voet op Rhodesische bodem. Weinige dagen later werden zeven van hen echter door de Rhodesische strijdkrachten gedood. De anderen vluchtten naar Zambia terug. Ondanks het geringe succes van de actie kan deze onderneming feitelijk worden beschouwd als het begin van de gewa pende strijd van de verschillende Rhodesische bevrijdingsorganisaties tegen het onwettige regime van Ian Smith. Thans - tien jaar later - zijn de kansen groter dan ooit dat een van de leiders van het volksleger van Zimbabwe (ZI- PA), dat feitelijk uit de verschillende guerrilla-organisaties is ontstaan, na melijk de 54-jarige Robert Mugabe, de eerste zwarte minister-president van een nieuw Rhodesië zal worden. Er zijn nog andere kandidaten om aan het hoofd van een zwarte meerder heidsregering in een nieuw Zimbabwe te staan, maar volgens de laatste be richten uit Maputo (Mozambique), waar vertegenwoordigers van de poli tieke stromingen in Rhodesië, ZANU, ZAPU en de ANC, vergaderen, lijkt het erop dat Mugabe hun kandidaat gaat worden. Ook de in Gaborone verza melde staatshoofden van de frontsta- ten en hun plaatsvervangers (Samora Machel en Julius Nyerere kwamen niet naar de onafhankelijkheidsfeesten van Botswana en Agostinho Neto was niet uitgenodigd) beschouwen inmiddels Robert Mugabe, en niet Joshua Nkomo, als de betere man. Dat betekent in elk geval een politieke overwinning voor de militante bewe gingen in en buiten Rhodesië, die feite lijk niet in staat waren het blanke min derheidsregime militair op de knieën te dwingen. Want hoe men de zaak ook be kijkt. de balans van de afgelopen tien jaar vrijheidsstrijd is teleurstellend. In getallen uitgedrukt komt het er op neer dat meer dan 1600 guerrilla's moes ten sterven om 163 Rhodesische solda ten en 508 burgers te doden. Van deze 508 burgers waren bovendien meer dan 460 zwarte landgenoten, misschien zo genaamde ..sell-outs", collaborateurs of landverraders, maar in elk geval zwarte mensen. Velen van hen werden op bees tachtige wijze vermoord en de guerril la's maakten van elk middel gebruik dat in hun terreurmethoden paste: folter, roof, verkrachting. Geen pardon Ook onder elkaar en tegen rivalise rende organisaties kenden zij geen pardon. In Lusaka werd Herbert Chite- po, president van ZANU, met handgra naten opgeblazen en in de kampen van ZIPA in Mozambique vermoordden ZANU- en ZAPU-aanhangers elkaar. Tijdens een persconferentie ln zijn suite in het feodale hotel Intercontinental in Lusaka gaf Robert Mugabe er lachend een verklaring voor: „Verschillende achtergronden, verschillende oplei- dingsmethoden in de organisaties, ver schillende oriëntaties en verschillende opvattingen over wie de bevelen ge ven..." Maar daarbij bleef het niet. Op persconferenties en in interviews be schuldigden de verschillende leiders el kaar van corruptie. Volgens de Zipa verzamelden bisschop Abel Muzorewa, James Chikerema en Ndabiningi Sithole geld voor de vrij heidsstrijders, maar kochten er in wer kelijkheid dure auto's van en betaalden er hun hotelrekeningen mee. Joshua Nkomo, de oprichter van „Zimbabwe African People's Organization" (ZA PU). spreekt thans graag van zijn marx istische sympathieën, terwijl hij als een zwarte vertegenwoordiger van het kapitalisme wordt beschouwd. Zijn grootste vijand, pastoor Ndabiningi Si thole, zegt van zichzelf en van hem: „Ik werk voor een socialistisch Zimbabwe. Nkomo is meer een kapitalist dan een socialist". De meer dan zes miljoen zwarten in het huidige Rhodesië zijn ervan overtuigd dat de zwarte guerrilla's en niet de zwarte leiders die thans overal in het openbaar verschijnen, de oorlog hebben gewonnen. Bovendien menen vele men sen dat Nkomo bijvoorbeeld alleen maar aanhangers heeft onder de stam der Matabele, terwijl Sithole en bis schop Muzorewa kunnen steunen op de grotere groep der bevolking, die uit Shoonas bestaat. Vele kenners van de Rhodesische situatie beweren dat er nu al geen sprake meer is van een conflict tussen zwart en blank, maar tussen Shoonas en Matabele, die het thans - hoe dan ook-met elkaar zullen uitvech ten. Samenwerking Toch menen de meeste zwarte nationa listische leiders van Rhodesië dat zij niet alleen de belangrijkste bijdrage tot de nederlaag van het regime-Smith hebben geleverd, maar dat zij ook de meeste rechten op de vorming van een zwarte meerderheidsregering zullen hebben. In 1971 hadden Sithole en Nkomo besloten samen met bisschop Abel Muzorewa onder de vlag van de „African National Council" (ANC) op nieuw samen te werken. Hun ruzie dateerde uit de jaren zestig, toen beiden het niet eens konden wor den over de politieke doelstellingen van de ZAPU. Sithole. alhoewel een metho distenpastoor, werd de meer radicale in tellectueel dan Joshua Nkomo. Hij wilde uit de ZAPU onmiddellijk een ra dicale ondergrondse organisatie maken en met geweld een situatie scheppen zoals die indertijd in Algerije onder het Franse bewind ontstond. Sithole werd uiteindelijk tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij deel uitmakte van een samenzwering om minister-president Smith te ver moorden. Hij had toen al de organisatie ZANU (Zimbabwe African National Union) opgericht. Ndabiningi Sithole werd verleden jaar door interventie van Zuid-Afrika vrijgelaten voor de mislukte onderhandelingen aan de Victoria-watervallen. Hij keerde niet meer naar Rhodesië terug. Joshua Nkomo daarentegen leefde ge ruime tijd onder huisarrest en verliet pas vijf maanden geleden Rhodesië. Maar in september 1975 deed hij nog een poging om het leiderschap van de ANC in handen te krijgen. Bovendien ge loofde Nkomo toen nog dat onderhande lingen met Smith eerder tot een oplos sing zouden leiden dan de gewapende strijd. Steun OAS Hij kon daarbij-zolang er nog een kans op hoop bestond - rekenen op de steun van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Kort daarna echter kwamen de hoofden van de zogenaamde front- lijnstaten tot de conclusie dat in plaats van de kibbelende leiders Nkomo, Si thole en Muzorewa een nieuwe man ge vonden moest worden die zowel voor de militante guerrilla's als de gema tigde groepen acceptabel zou zijn. Er werd geen oplossing gevonden en ook tijdens de laatste poging in Dar-es- Salaam kon de eenheid van de ANC niet meer bereikt worden. Elk ging zijn eigen weg. Sindsdien gaat ook de invloed van deze leiders in eigen land meer en meer achteruit. Weliswaar had Muzorewa nog een tijd lang talrijke aanhangers, omdat hij beschouwd werd als de eigenlijke guerrillaleider, maar met de opkomst van de als „derde macht" beschouwde guerrilla's in Mozambique, heeft hij enorm aan populariteit verloren. Het lijkt erop dat nu Robert Mugabe - eens, toen hij nog secretaris was van de ZANU, een aanhanger van Muzorewa - de komende man is. Weliswaar zijn er al geruime tijd speculaties en geruch ten dat Sithole. bezig is zich de steun van de Sowjet-Unie te verwerven, maar blijkbaar stemmen toch Mugabes opvattingen over de toekomst van Zimbabwe beter overeen met de ideeën van Julius Nyerere en Samora Machel. Beide presidenten zien de toekomst van Rhodesië alleen maar onder een accep tabele socialistische leider, die op de steun van het socialistische kamp (lees: de Sowjet-Unie) en Oost-Europa kan re kenen en die beschouwd kan worden als een versterking van het socialistische blok in het Zuiden, waartoe uiteraard Angola, Mozambique en Tanzania be horen. In elk geval staat Robert Mugabe thans vooraan op de lijst die volgens be trouwbare bronnen werd opgesteld door Ruslands ambassadeur in Lusaka, dr. Vassili Solodovnikov. die een van de top-kopstukken inzake Afrika is. en door Boris Panteleimonovitsj Mirhosj- nitsjenko. Deze laatste was de rector van het Insti tuut voor Internationale Betrekkingen in Moskou en een lid van het adviescol lege van het Russische minsterie van buitenlandse betrekkingen. Hij is am bassadeur van de Sowjet-Ünie in Kenia en iedereen vraagt zich af waarom een man van zulke betekenis plotseling in Nairobi opduikt. Hij moet dus een taak hebben die verder gaat dan Kenia's grenzen. Mugabe heeft enkele keren met Ruslands ambassadeur in Nairobi ge sprekken gevoerd. Bovendien wordt de vroegere leraar Mugabe, die samen met Nkomo in de gevangenis zat en uiteindelijk zijn post ais secretaris van de ZANU opgaf om met de guerrilla's vanuit Mozambique te vechten, beschouwd als de betrouw bare en meest onzelfzuchtige leider on der de Rhodesische nationalisten. Verleden jaar zette het regime-Ian Smith nog een losprijs op zijn hoofd. Thans is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat hij de man wordt die definitief een einde maakt aan de blanke heer schappij in Rhodesië... I ADVERTENTIE) Alléén deze week: 'n onvoorstelbaar-voordelige bandenaanbieding in de wereld beroemde MICHELIN ZX. Wel vlug erbij zijn en in ieder gevel even lengskomen hofka+sampermans ~.- bandenspecialisten o#® Ringbaan West-2, telefoon: 01100-1695; ^ol^ojjzaierdagrnorgej^pe^^^^^ H„ i Van onze correspondent niet altijd eenvoudig de erschillende bevrijdingsbewegin gen in Rhodesië uit elkaar te hou den. Daarom volgt hier een lijst van de organisaties, met hun voornaam ste kenmerken. ANC African National Congress. Opge richt in 1952. Oorspronkelijk leider Joshua Nkomo. Oorspronkelijk doel: in het kader van voorgestelde grondwettelijke veranderingen aan de macht te komen. In 1959 als on wettige organisatie in het toenma lige Zuid-Rhodesië verboden. In een poging om een eenheidsfront bij de onderhandelingen met Ian Smith te vormen, werd de ANC voor de gesprekken bij de Victoriawater- vallen onder leiding gesteld van bis schop Abel Muzorewa. Zowel Joshua Nkomo alsook pastoor Sithole ac cepteerden dit leiderschap. Na de mislukte gesprekken op de Zambe- sibrug brak de ANC vrijwel weer uit een. Van dit tijdstip af spreekt men van een gematigde of interne vleugel van de ANC onder leiding van Jos hua Nkomo en een buitenlandse of radicalere vleugel onder bisschop Muzorewa en pastoor Sithole. De radicale vleugel van de ANC werd na de Victoria-watervallen- gesprek ken (waar ook Vorster en Kaunda aanwezig waren) niet meer verboden in Rhodesië. Hij stond daar onder leiding van homeopaat dr. Elliot Ga- bellah en secretaris-generaal pastoor Max Chigwida. In Joshua Nkomo's afwezigheid werd de gematigde vleugel van de ANC geleid door Jo- siah Chinamano. NDP National Democratie Party. Opge richt door Joshua Nkomo in 1960 als opvolgster van de verboden ANC. Nkomo werd gekozen als generale president. Verboden door de toenma lige minister-president Sit Edgard Whitehead. De oprichting van deze partij en haar verbod wordt be schouwd als het begin van de meer militante periode van de gematigde Joshua Nkomo, die vrijwel altijd westelijk georinteerd was. ZAPU Zimbabwe African Peoples Union. Opgericht in 1961 door Joshua Nko mo. President was Nkomo, eerste voorzitter werd pastoor Nadabiningi Sithole. ZAPU werd in 1962 verboden en Joshua Nkomo onder huisarrest geplaatst. ZANU Zimbabwe African National Union. Opgericht na meningsverschillen met Nkomo door pastoor Nadabi ningi Sithole in 1963. Doelstelling van ZANU was van begin af aan het regime-Smith met alle middelen, dus ook met geweld, omver te werpen. Si thole werd verschillende keren gear resteerd en veroordeeld en pas verle denjaar na Zuidaffikaanse interven tie vrijgelaten. Hij maakte van deze gelegenheid om het land te verlaten gebruik en keerde met meer naar Rhodesië terug. RAPU Rhodesian African Progressive Union., Werd verleden jaar opgericht door een vroegere aanhanger van Nkomo, namelijk Maxwell Wanda- wanda, Deze organisatie bestaat we liswaar nog, maar is vrijwel zonder betekenis. ZIPA Zimbabwe Peoples Army. Ook derde macht genoemd. Vermoed wordt dat deze organisatie eigenlijk meer als generale staf van de verschillende guerillaorganisaties is ontstaan. Er wordt gezegd dat deze staf uit acht tien officieren bestaat en dat Robert Mugabe daarin een belangrijke rol speelt. Mugabe behoort met Nikita Mangena, een belangrijke militaire ZAPU-leider, en Rex Nhongo, tot de aanhangers van de verleden jaar ii Lusaka gedode Herbert Chitepo. Een onderzoek door de regering van Zambia bracht aafi het licht dat Chi tepo door eigen mensen was ver moord. Robert Mugabe vluchtte ver ledenjaar uit Rhodesië. Er stond een prijs op zijn hoofd. Hij geldt als e van de meest briljante koppen in bevrijdingsorganisaties en als een vroeger aanhanger van de meer so cialistisch georiënteerde ZANU- organisatie. (Door Harm, van den Berg) De camera filmt een veelgebruikte oversteekplaats in een drukke Gro ninger straat. Schoolkinderen maken iedere dag noodgedwongen gebruik van deze met zwart-witte strepen ge markeerde plek. Andere beveiliging is er niet. De camera legt vast hoe de kinderen oversteken. Er zijn opmerkelijke ver schillen in gedrag wanneer een kind alleen is of wanneer ze met z'n tweeën of in groepjes naar de andere kant gaan. Een opvallende verschijning in de film is een meisje dat iedere morgen - blijkbaar - te laat van huis gaat. Ze komt hollend aan en de oversteek wordt in hetzelfde tempo gemaakt. Ze heeft geleerd goed uit te kijken, des noods te wachten tot er geen auto's meer aankomen, maar de tijdnood waarin ze verkeert tast haar voorzich tigheid aan. En één keer ging het bijna mis. Het had fataal kunnen zijn. Bij zulke beelden zegt drs. Hugo van der Molen: „We vragen ons af of kinde ren er niet bij gebaat zijn dat ze leren rustig naar school te lopen. Dat ouders dus er steeds weer op hameren om niet te gaan rennen. Wat dit meisje betreft, zou de oplossing misschien al gevon den zijn wanneer de ouders haai- tien minuten eerder van huis lieten gaan". De medewerkers van het Verkeers kundig Studiecentrum (onderdeel van de afdeling Experimentele Psycholo gie) hebben tot nu toe 14 films ge maakt van kinderen in verkeerssitua ties. Het ging dan vooral om het ge drag bij oversteekplaatsen. In feite was dat een voortzetting van onderzoek dat ook in het buitenland reeds is gedaan. Daar houden de on derzoekers in Groningen zich mo menteel sterk mee bezig: inventarise ren wat er over gedrag van kinderen in het verkeer reeds bekend is. Dat zal uitmonden in voorstellen tot verder onderzoek, maar tegelijk zal ook een aanzet worden gegeven voor een an dere opzet van het verkeersonderwijs zoals dat op de lagere school - ver plicht - wordt gegeven. Verbetering Van der Molen wil daar nog niet op vooruitlopen: „De conclusies zuilen duidelijk maken dat er nog heel veel kan worden verbeterd". Nu echter kan al worden gezegd dat een deel van de lessen niet aan het doel beantwoordt: kinderen van tien jaar bijvoorbeeld hoeven niet meer te leren hoe ze moe ten oversteken. Die hebben waar schijnlijk meer aan lessen over de deelname van fietsers aan het verkeer. Jongere kinderen zouden wellicht niet meer 'opgescheept, moeten worden met ingewikkelde problemen van voor rang op drukke kruisingen. Ze zouden meer en onder begeleiding met de praktijk van verkeersgedrag moeten worden geconfronteerd. Daarbij is dan voor jongere kinderen in het bijzonder het voetgangersgedrag van belang. Voor alles geldt echter dat de lessen, al of niet opgenomen in een pakket Maatschappijleer of Gezondheids voorlichting en Opvoeding, in de toe komst doorgaan. Of dat gebeurt is de vraag, want de nu nog verplichte les sen zijn in een nieuw voorontwerp van wet. geldend voor het basison derwijs, geschrapt. Van der Molen vindt dat niet zo verstandig. Wat hem betreft zou toch weer duidelijk moe ten worden omschreven dat de lessen onderdeel van het pakket zijn en aan welke eisen ze minimaal behoren te voldoen. Anders wordt het te vrij blijvend. Wil je die verkeerslessen zo goed moge lijk aan het doel laten beantwoorden, dan zal eerst bekend moeten zijn hoe kinderen zich in het verkeer gedragen. Allerlei situaties zullen daarbij beke ken worden, Medewerkers van het Verkeerskundig Studiecentrum bestuderen momen teel buitenlands materiaal waarbij een aantal zaken duidelijk liggen. ergeten Kinderen hebben op school geleerd hoe ze moeten oversteken. Eenmaal op straat lijken ze alles weer vergeten te zijn. Dat. is slechts schijn. Kinderen, met name jongens die zich nogal wild gedragen, niet goed uitkijken, weten precies hoe het moet. Toch houden ze zich niet aan de regels. Daarbij treedt dan voor hen een tamelijk groot risico op. Hoe komt dat? Kinderen in Engeland die als ezels bruggetje zelfs een leuk rijmpje uit het hoofd leerden dat hun vertelde hoe ze moesten oversteken, maakten toch ernsdge fouten en kregen onge lukken. Verondersteld wordt dat ze het rijmpje gebruikten als een tover spreuk, na het uitspreken waarvan de auto's wel zouden stoppen. Hierbij komt dus de vraag aan de orde wat je kinderen op welke leeftijd kunt leren. Bekend is dat naarmate kinderen ou der worden, ze beter leren schatten hoe hard auto's rijden. Een klein kind zegt. als twee auto's na elkaar vertrek ken maar na enige tijd op een zelfde punt zijn aangeland, dat ze beide even hard rijden. Wij, volwassenen, weten dat de ene auto die later vertrok, har der heeft gereden. Kleine kinderen (de grens wordt op acht jaar gesteld) kun nen bij het oversteken tussen twee rij dende auto's niet het juiste moment bepalen. Ze delen de afstand als het ware en kiezen het midden. Spelende kinderen, ook al is hun ge leerd goed uit te kijken voor ze van de stoep gaan, rennen toch de straat over. Hoe kun je dat veranderen? Waarbij we nog wel even de vraag moeten stel len of we ze alleen naar school moeten laten gaan. Van der Molen zegt: „Als mijn kind een di-ukke straat moest oversteken, zou ik hem niet zonder be geleiding laten gaan". Zoals hij zeli zegt: een persoonlijke mening. De psy chologen houden zich dan ook bezig metde vraag hoe je kinderen leert zich goed te gedragen in het verkeer. Er steeds inhameren om bij de stoeprand te wachten? Of is het misschien veel zinniger om een kind van twee tot vier jaar dat met moeder meegaat om boodschappen te doen, alvast een be paald gedrag aan te leren? Door bij voorbeeld als begeleider steeds een paar seconden op de stoeprand te wachten. Ook al komt er niets aan. Dat kan zonder tekst en uitleg, de peuter begrijpt er toch nog niets van. Zo'n aanpak is nog niet zo gek. Volwasse nen doen namelijk het tegenoverge stelde van wat ze kinderen leren. Die steken zonder te stoppen de straat over omdat ze op de stoep al de situa tie op de weg in zich opgenomen heb ben. Als ouders met hun kinderen het verkeer ingaan en goed op ze letten, merken ze volgens Van der Molen ook al gauw hoe slecht die kinderen op al lerlei situaties berekend zijn. En zullen ze misschien minder snel met begelei den stoppen. Drie poten Deze reeks van praktijkvragen omvat eigenlijk de drie poten waarop het werk van het Verkeerskundig Studie centrum is gebaseerd. Dat zijn: de re latie tussen gedrag en kennis: de leer- poot. Daarin staat de vraag centraal hoe je kinderen bepaalde kennis bij brengt, hoe je hun gedrag in het ver keer voor hun eigen bestwil veran dert. Want, om nog een voorbeeld te geven, ook al leerden ze het allemaal nog zo goed, als kinderen in groepjes op straat zijn, worden ze onverschil liger of onvoorzichtiger dan wanneer ze alleen zijn. Dc tweede poot betreft de ontwikke lingspsychologie. Daarbij wordt on derzocht wat een kind wel of niet kan op een bepaalde leeftijd. Hoe ver moet het in zijn ontwikkeling zijn (als het gaat om aandacht, impulsiviteit, waarnemen) om een goed verkeers gedrag te kunnen verwachten. De derde poot omvat een analyse van verkeersongevallen. Uitgezocht wordt hoe de conflicten zich hebben toege dragen Dat dan weer gecombineerd met observaties van speel- en over- steekgedrag. Opmerkelijk is dat kinderen in stille straten en dicht bij huis de meeste on gelukken krijgen. Wat is daarvan de oorzaak? Letten deze kinderen onvol doende op het verkeer? Lopen ze te gemakkelijk de stoep af? Als in april volgend jaar de eerste aan zet tot een gerichter aanpak van ver- keersopvoeding gereed is, gaan de Groningse onderzoekers meer de praktijk bestuderen. Ze verwachten dat een groot deel van de informatie behalve voor een beter onderwijs ook zal worden gebruikt voor zgn. speel- clubs, die in Scandinavië algeruime tijd bekend zijn. Ouders en kinderen wer ken daar samen aan allerlei opdrach ten, thuis of in daartoe ingerichte cen tra, om het risico drastisch te ver kleinen. Het is bijna vanzelfsprekend dat de onderzoekers ook op de hoogte zijn van onaanvaardbaar gedrag van automobilisten: „Als in de krant staat dat een kind werd aangereden toen het plotseling van de stoep holde, zou je er eigenlijk bij moeten zetten dat een au tomobilist die mogelijkheid had kun nen voorzien. En dus zijn snelheid had moeten aanpassen. Wie kinderen op de stoep ziet hollen of spelen, weet dat één van hen zomaar de weg op kan rennen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4