W einreb mede schuldig aan dood van zeventig mensen Weinreb noemt rapport laster Positief rapport onder handelaars Rhodesië pzc/bi J Kritiek op toeslag Amphilex-zegels ONTWIKKELINGSLANDEN DOEN FELLE AANVAL OP WERELDBANK ONDERZOEKERS: „ZWENDELAAR EN VERRADER" r LEKKER n Laatste kraak Aage leverde zijn boek op het weer „Meer commerciële dan hulpverlenende instelling" WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 ADVERTENTIE binnen-buiten land (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG - De onder de titel Collaboratie en Verzet verschenen memoires van drs. Fryderyk Weinreb blijken nagenoeg uitsluitend te bestaan uit fantasieën, leugens en verdachtmakingen. Dat is de voornaamste conclusie van twee onderzoekers van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, die in opdracht van de ministers van justitie en onderwijs gedurende zes jaar de gangen van de omstreden Weinreb zijn nagegaan. Hun bevindingen zijn thans gepubliceerd door de Staatsuitgeverij in een lijvig boekwerk van bijna 1700 pagina's. De uit Oost-Europa in 1916 naar Neder land geëmigreerde jood drs. Fryderyk (Friedrich, Freek) Weinreb is een van de meest omstreden „foute" Nederlan ders uit de Tweede Wereldoorlog. In het voorjaar van 1942 stichtte hij zijn zogenaamde „eerste Weinreb-lijst". Daarop konden enkele duizenden joden intekenen, tegen betaling van honderd gulden of meer, waarvoor zij de belofte ontvingen dat zij op een later tijdstip legaal zouden kunnen emigreren naar een land dat niet in oorlog met Duits land was. Voor het zover zou zijn, zou den zij nog een niet onaanzienlijk be drag in deviezen aan de Duitse Wehr- macht ter beschikking moeten stellen. Volgens Weinreb zou hij tot het opstel len van een lijst van legale joodse emi granten zijn gemachtigd door een gene raal van de Wehrmacht. een zekere Joa chim von Schumann. Deze lijst van Weinreb kreeg een magi sche klank voor enkele duizenden jo den. die op die manier hoopten het be zette gebied te kunnen ontvluchten. In september 1942 werd Weinreb door de Sicherheits Polizei gearresteerd en kwam drie dagen later weer vrij. Vol gens zijn eigen beweringen omdat hij de Sicherheitsdienst moest helpen om de mysterieuze generaal Von Schumann en diens helpers Von Rath en Six op te sporen. Leugens Rond deze eerste lijst heeft Weinreb een geweldig web van intriges en leugens moeten opbouwen. Hijzelf beweert dat hij op die manier vele joden heeft gehol pen. Door hen op zijn lijst te plaatsen, konden die joden zich beroepen op een spoedige legale emigratie en daardoor tijdelijk aan deportatie ontkomen. Zij kregen, volgens Weinreb, tijd om onder te duiken, dan wel via Frankrijk te vluchten. Voor deze activiteiten en later daaruit voortvloeiend verraad, is Weinreb door het Bijzonder Gerechtshof en de Bij zondere Raad van Cassatie na een zeer langdurig onderzoek na de oorlog in 1948 veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf. In een omvangrijk boekwerk. Collabo- ratie en Verzet, heeft hij zich tegen deze veroordeling verzet. Men had hem ver keerd beoordeeld; men had behoefte aan een zondebok, omdat men zonder verzet de joden had laten wegslepen; er waren dan misschien wel een paar men sen slachtoffer van zijn lijst geworden, maar vele honderden waren erdoor ge red. Weinreb kreeg onvoorwaardelijk steun van het schrijverspaar Renate Rubin stein en Aad Nuis. nadat al eerder een Weinreb-comité de bijzondere recht spleging had aangevallen. Het boek van Weinreb werd een bestsel ler. en onder druk van vragen van het kamerlid prof. mr. I. A. Diepenhorst lie ten de ministers van justitie en onder wijs door het Rijksinstituut van Oor logsdocumentatie in 1970 een nader on derzoek instellen. Onderzoek Met dit onderzoek werden belast mr. D. Giltay Veth en dr. A. J. van der Leeuw, die er zes jaar overhebben gedaan Hun •conclusies laten geen ruimte voor mis verstand. Er is. ondanks de meerdere kennis van de oorlogshistorie en verschrikkingen, géén andere visie op Weinrebs activiteiten ontstaan. Naar opzet en uitwerking is de eerste Weinreb-üjst pure zwendel. Weinreb heeft naar schatting 375.000 gulden aan deze eerste lijst verdiend Ten minste 4000 joden hebben daarop ingeschreven en minimaal honderd gulden per per soon aan Weinreb betaald Van dat be drag heeft hij voor maximaal 45.000 gul den ondergedoken joden geholpen Weinreb heeft na een nieuwe arresta tie door de Sicherheits Polizei in begin 1943 geprobeerd een tweede emigratie- lijst op te stellen. Hij deed dat in op dracht van de Sicherheits Polizei, die daarmee ook de laatste on dergedoken joden wilde grijpen om naar vernietigingskampen te kunnen sturen. Na die tweede arrestatie leende Weinreb zich voor spionage voor de Duitsers. Terwijl hij gevangen zat, pro beerde hij mede-celgenoten uit te horen, hetgeen door hem aan de Sipo werd doorgegeven. In totaal zijn op aanwijzigingen van Weinreb 118 personen gearresteerd, waarvan er zeventig in concentratie kampen zijn omgekomen. Inderdaad zijn er misschien twintig joden gered als gevolg van het feit dat zij op de eerste lijst van Weinreb hebben gestaan. Dat is echter niet zijn verdien ste. maar een toevallig bijprodukt van die lijst. Dat is te danken aan hel initia tief van een medewerker van Weinreb In hel doorgangskamp Westerbork. Her- bert Kruskal. die een aantal mensen van de lijst van transport naar Auschwitz en Sobibor wist te vrijwaren. Belangrijkste handlanger was echter de Sichterheits Polizei zelf. die nog steeds dacht de ima ginaire. frauderende Wehrmacht- generaal Von Schumannn door middel van Weinreb te kunnen pakken Het is voor de onderzoekers onbegrijpe lijk. datzovelen in het boek van Wein reb. ..Collaboratie en Verzethebben kunnen geloven. Dit boek staat bol van rancune tegen iedereen die ooit de moed heeft gehad zijn stem tegen Weinreb te verheffen. Het barst, volgens de onder zoekers. van zelfverheffing. „Zo kan een mens niet liegen", of. „er moet toch wel iéts van waar zijn", zijn menselijke reac ties. Men had beter kunnen lezen; voor Weinreb hebben begrippen als waar heid" en ..leugen' geen ethische bete kenis Hij verdraait en manipuleert ze naar zijn behoeften van het ogenblik. Weinreb heeft, nadat in juni 1973 een tussenrapport voortijdig in het Haar lems Dagblad was gepubliceerd, zijn advocaat opdracht gegeven de publika- tie van het uiteindelijke rapport ie laten verbieden. Dat is hem niet gelukt. De onderzoekers hebben nog eenmaal uitvoerig in september 1974 met Wein reb gesproken En hij krijgt gelegenheid tot een nawoord, nadat hij op veel vra gen had kunnen antwoorden Dat na woord gebruikt Weinreb voor twee za ken. waarvan hij denkt dat zij de hoofd elementen van het rapport zullen wor den. Weinreb denkt dat zijn ontuchtige handelingen metjoodse vrouwen, die hij bij inschrijving op zijn „lijst" persoon lijk lichamelijk - en dikwijls zelfs in wendig - keurde, hem in het rapport zwaar zullen worden aangerekend Voor de rest gebruikt Weinreb hel na woord dat hem wordt gegund, om te wij zen op het „grote onbegrip" dat rond zijn persoon bestaat. Hij heeft mis schien dan wel fouten gamaakt onder de clruk van de omstandigheden, en dat is misschien wel voor deze of gene nood lottig geworden, maar daar staat zoveel tegenover, al die mensen die hij wel heefi gered. Een generaal moet in de oorlog soms ook beslissingen nemen die velen hel leven kosten, in de hoop dat anderen worden gered! De slotconclusie van de onderzoekers van Oorlogsdocumentatie, wier rap port onder verantwoordelijkheid van de minister van onderwijs is uitgege ven. is dat Weinreb terecht is veroor deeld in 1948. Weinreb is een zwendelaar, een fantast en een bewust verrader. Dat staat vol gens de onderzoekers nu wel definitief De zaak kan nu eindelijk defini tiefs slotei TV DEBAT FORDCARTER WASHINGTONiRTRl - De republi keinse president Ford en zijn democra tische tegenstander bij de Ameri kaanse tegenstander bij de Amrri- kaanse presidentsverkiezingen Carter zullen vandaag woensdag voor de tweede maal in een televisiedebat de degens kruisen. Ditmaal zullen zij el kaar liet vuur aan de schenen leggen over de buitenlandse politiek en de de- Eindigde het eerste debat m een patstel ling, ditmaal is Jimmy Carter vastbeslo ten agressiever te zijn en zich voorname lijk te richten op de Arabische politiek van de regering. VERZA MEL AARS: R OOFSER IE 'ONVOLDOENDE GEHOORD' (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG - Het dinsdag verschenen rapport over het oorlogsverleden van drs. Friedrich Weinreb is niet geschre ven om een nieuwe strafvervolging uit te lokken. Dat is een zaak die slechts het ministerie van justitie aangaat. Het rapport zelf heeft uitsluitend weten schappelijke waarden. Dc onderzoe kers beantwoorden niet de vraag of Weinreb zich heeft schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden. Dat hebben de beide opstellers van het rapport, mr. Giltay Veth en dr. De Leeuw bij de offi- cile presentatie verklaard. In een onmiddellijke reactie daarop heeft drs. Weinreb vanuit Zwitserland aan AVRO's Televizier laten weten dat de conclusies van dit rapport „pure las ter" zijn. „Ik heb met mijn advocaat slechts enkele maanden nodig nm alles door te prikken", zei hij. Weinreb is van mening dat hij in alle stadia van dit onderzoek had moeten worden gehoord. „Van de meeste zaken ben ik in 1947 en 1948 door de bijzondere rechtspleging vrijgesproken Men kan dan iemand niet in een rapport opnieuw veroordelen, tenzij de zaak wordt her opend. Die zaak is niet. officieel her opend, dus is alles wat men beweert pure laster" In een nadere verklaring heeft de direc teur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. dr. L de Jong gezegd dat Weinreb voor de publikatie wel ge confronteerd is met de conclusies uit het rapport, maar dat hij geen formele in zage heeft gehad in de definitieve versie daarvan. Al zijn opmerkingen die hij vooraf heeft, gemaakt zijn wei In het rapport, terug te vinden. Geen enkel za kelijk argument van hem is onvermeld gebleven. Minister Van Agt heeft persoonlijk be zwaar gemaakt tegen formele inzage vooraf. Dat zou een ongewenst prece- GEEN MOTIE OVER ONDERHANDELINGS VRIJHEID VOOR VAKBEWEGING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van de Partij Van de Arbeid staat ach ter de dent scheppen voor dc publikatie van de komende delen van de reeks „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" van dr. L. de Jong. Alle personen die in die reeks worden genoemd, worden wel in staat gesteld te reageren op conclusies, maar met de definitieve versie kunnen zij zich niet inlaten. AMSTERDAM ANP) - Postzegelhande laren en pliiiatelisten hebben dinsdag in de RA I-congrescentrum kritiek uil- gcoelënd op de toeslag van 100 procent, die de PTT gaat leggen op de komende emissie van vijf Ampliilex-postzegels. In vakkringen wordt de uitgifte reeds 'een roofserie' genoemd, die de postze gelhandelaren en de pliiiatelisten veel geld uit de zak moet kloppen. De kritiek werd gespuid tegenover drs. H de Jonge, hoofddirecteur der PTT en voorzitter van de stuurgroep die de or ganisatie van de Amphilex- tentoonstelling in handen heeft De Amphilex 77 is de tweede wereld- postzegeltentoonstelling. die door de Internationale Federatie van Philate- listen (FIPi aan Nederland is toegewe zen. De eerste dateert van 10 jaar gele den: dal was de Amphilex 67. De tweede zal volgend jaar worden gehouden van 26 mei toten met5juni in de Europahal en de zuidhal van het Rai-tentoonslellings-gebouw te Am sterdam. Om de kostbare tentoonstelling te fi nancieren is besloten vijf Amphilex- zegels met 100 procent, toeslag uit te ge ven. Zo'n hoge toeslag is door de inter nationale federatie alleen toegelaten ten bate van tentoonstellingen. Drs. De Jonge presenteerde dinsdag afdrukken van de komende vijf zegels, drie van 55 cent imet een toeslag van 55 cent) en r soort in een ver springende wijze gerangschikt te op zichte van elkaar. De twee zegels van 75 cent verschijnen in een vel van 100 stuks, eveneens in een wisselende vol gorde. Philatelisten met een rekenk- nobbel hebben becijferd, dat wie volle dig wesnl te verzamelen op die manier bijna 200 gulden kwijt is. Hij kon nog niet vertellen hoe groot de oplaag van de Amphilex-zegels zal wor den. Wel garandeerde hij, dat ze voor een ieder op alle Nederlandse postkan toren gedurende de zes weken vanaf vrijdag 8 oktober tol 12 november in voldoende mate verkrijgbaar zullen zijn Van de opbrengsten hetsucces van de verkoop zal mede afhangen welke vorm de tweede druk (kort voor de ten toonstelling begint) zal hebben. DEN HAAG - Aage M. heeft zijn laat ste kas' gekraakt..De hoeveelste dit wee\ k. niet. maar het is in ieder geval wvl mijn laatste", zo beloofde de Haagse meesterkraker zijn pu bliek dmsdag in het Haagse Con gresgebouw. Daar werd het boek van Aage Meinesz- zoals hij nu weer mag worden genoemd - ten doop gehou den. Dit. boek heet ..Mijn nachten met de thermische lans". Het boek was verstopt in een kloeke brandkast. Het kostte de meeste r- ïker enkele minuten om die kast open te krijgen. (Ondanks het onver wachte dubbele slof) met behulp van het instrument, waarmee hij beroemd is geworden: de thermische lans. Tevoren had de Haagse ex-kraker velerlei vragen van het publiek beantwoord. Spijt heeft Meinesz niet van zijn kra ken. .Spijt, waarom? Ik heb toch niemand in persoon een deuk gege ven? Die periode is nu voorbij". Schrijven wil Meinesz ook. in de toe komst blijven doen. ..Schilderen en schrijven", zo stelt hij zich zijn nieuwe manier van broodwinning voor. ..Mijn nachten met de thermische lans" bestaal uit de herinneringen van Aage Meinesz. Het gaat over de vaak spectaculaire kraken die hij zette, over zijn onderduikperiodes, over zijn uitbraak uit het Huis van Bewaring, over zijn liefdes ook. Wie alles wil weten over Aage's relatie met de Haagse politieagente Helma V.. hij leze het boek. LONDEN WIL BLOKKADE OPHEFFEN NA AKKOORD n 75 cent11 i Wa'. serie zo d laakt Dinsdag is in Den Haag liet rapporl gepresenteerd dat het Rijksinstituut r Oorlogsdocumentatie lieefl uitgebracht aan de minister can justitie inzake dc a viteilen van drs. Weinreb tijdens de jaren 1940-1945. Fata: rlur dr. De Jong er, beide auteurs mr. Gill.ay Veth en mr. i d. Leeuw. JOHANNESBURG (AFP. 1)PA) - Do twee Rhodesie- onaerhandelaars William Scha- fele on Tori Rowlands hebben dinsdag, voor zij naar London vertrokken, gezegd dat op hun rondreis naar vier zuidelijke Af rikaanse hoofdsteden 'een grote mate van overeenstemming' is bereikt. Zij zullen een 'positief rapport bij hun regeringen, de Ameri kaanse en Britse, uitbrengen, zeiden zij. Binnen enkele dagen kan vol gens hen een officieel commu nique in Londen worden ver wacht.. Zij'hebben gewerkt voor het bijeen roepen van een conferentie door Enge land voor uitsluitend liet 'vormen, zo snel mogelijk, van een overgangsrege ring voor Rhodesië, en niets anders", en aan een 'hoge mate' van overeenstem- tionalistische negers r de nagestreefde doe ming onder de van Rhodeziê o leinden. Zowel de zwarte als de blanke Rhode- Hoogleraar: Rusland grotere gevangenis dan onder tsaren STOCKHOLM (RTR) - Een So tv je t- hoogleraar heeft in 'n open brief aan partijleider Leonid Brezjnjev ver klaard dal de Sowjet-Unie een grotere gevangenis is dan het Tsaristische Rusland ooit was. De brief van de in Tsjeclio-Slowakije geboren prof. Ar- nost Kolman, een 84-jarige wiskundige en filosoof, die vorige week in Stock holm aankwam, is dinsdag in het Zweedse dagblad Expressen gepubli ceerd. De hoogleraar kwam met zijn vrouw. Yekaterina, na vier jaar gewacht te hebben op toestemming om hun doch ter in Stockholm te bezoeken. Zij woon den in Moskou, Prof. Kolman zei van plan te zijn vandaag asiel in Zweden te vragen. Prof. Kolman nam deel aan de Bolsewisliscbe revolutie van 1917. siërs zouden het eens zijn over een der gelijke conferentie Rowlands en Schaufele wilden niets zeggen over hun gesprekken met de lei ders van de 2 rivaliserende afdelingen van het ANC. Nkomo en Moezorewa. De Britse minister van buitenlandse za ken, Anthony Crosland. zei dinsdag in New York dat Rhodesië volgens hem uit zijn internationale isolering bevrijd zou moeten worden zodra ei n overgangs regering is. In de algemene VN- vergaderingzei hij dat tot dat tijdstip de economische sancties gehandhaafd moeten blijven om een oplossing van de kwestie Rhodesië te bevorderen. Veel wind Veel bewolking met nu en dan regen. Krachtige tot harde, aan de kust stor machtige wind uit zuid tot zuid west. Maximumtemperaturen circa 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland; Voor donderdag aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp. om streeks 12 graden: max.temp. om streeks 17 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal 40 pro cent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp. omstreeks 10 graden; max.temp. omstreeks 16 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent. ZON EN MAAN 7 oktober Zon op 06.51 onder 18.04 Maan op 17.36 onder 06.01 MANILLA (ANP) - De Wereld bank heeft dinsdag in Manilla aanvallen te verduren gehad van ontwikkelingslanden. En kele van deze landen beschui- Van de Arbeid staat acn- deFederatieNederiand.se digden de bank er van meei de vorm te hebben van een com merciële instelling dan van een organisatie die steun verleent. Ook werd gezegd dat de indus trielanden zich meer bekomme ren over hun eigen belangen De wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds houden in Manilla een gecombineerde vergadering. De toe spraken van afgevaardigden uit Afri ka. Latijns-Amerika en Azië vormden een tegenstelling met dc toespraken Vakbeweging (FNV) dat de onderhan delingsvrijheid van de vakbeweging moet worden hersteld. Het wordt ech ter voorbarig geacht om bij de alge mene beschouwingen, die volgende week in de Tweede Kamer worden ge houden, met een motie te komen om die vrijheid te herstellen. Men gaat er van uit dat de regering streeft naar herstel van die vrijheid. NEDERLANDER BENOEMD BIJ COMMISSARIAAT VLUCHTELINGEN (Van onze correspondent) GENEVE - De Nederlandse ambassa deur C. A. van der Klaauw. permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in Genève. is benoemd tot voor zitter van de bestuursraad van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen. Ambassadeur Van der Klaauw zei dat deze benoeming een bijzondere eer is voor ons land. Het getuigt van de erkenning en waardering die de VN- vluchtelingenorganisatie voor Neder land heeft. Nederland is verreweg de grootste contribuant. •tegenwoordigers uit de indi trielanden. Dit gold vooral voor de op merkingen van de Amerikaanse minis ter van financiën. William Simon, die zei dat de goede reputatie van de bank haar in staat stelt grote bedragen uit te zetten op commerciële markten die op nieuw kunnen worden uitgeleend. De ontwikkelingslanden drongen aan op meer steun die gemakkelijker is te verkrijgen. De Indonesische minister van financiën, Ali Wardhana. zei dat uil hoofde van de huidige regels de We reldbank niet optreedt als oen organi satie voor hulpverlening waarvoor zij in het leven is geroepen, maar het ka rakter van een gewone handelsbank begint te krijgen. Hij vroeg de bank deel tc nemen in de financiering van internationale buffervoorraden om prijsschommelineen tegen te gaan. Het beleid van de bank bij het verstrek ken van leningen moet worden herzien, terwijl de rentetarieven omlaag moeten, zo zei de minister. Zoals veel andere sprekers had hij commentaar op de nieuwe formule uit hoofde waarvan de bank elke drie maanden haar renteta- ia-ven vaststelt en waarbij rekening wordt gehouden met de kosten die wor den gemaakt bij het lenen van geld op de commerciële markt De rente was toevallig juist voor het begin van de jaarvergadering verlaagd van 8.9 pro cent tot 8.7 procent. De enige vrouwelijke afgevaardigde die tot dusverre heeft gesproken was de mi nister van financiën van de Centraal Af rikaanse Republiek Marie Christiane Gbokou. Zij. zei dal de buitenlandse schulden van de ontwikkelingslanden ontoelaatbare vormen hebben aange nomen die de investeringsprogramma's deze landen in gevaar brengen maatregeu., eii uit veranderingen van zijn wisselkoers onder invloed van de krachten van vraag en aanbod, zo zei de Amerikaanse minister van financiën, William Simon. Hij vond da teen land meteen overschot op zijn betalingsbalans maar niet sim pelweg zijn monetaire reserves moet la ten aangroeien maar de koers van zijn valuta in beweging moet brengen om aanpassingen van anderen te verge makkelijken. Over de uitbreiding van de bevoegdhe den van het IMF in het nieuwe geldstel sel merkte hij op dat het fonds moet kie zen vooreen voorzichtige en geleidelijke aanpak. Simon bleek het niet. eens te zijn met de voorstanders van zeer nauwkeurige richtlijnen voor de wijze waarop het IMF toezicht moet houden en ook niet met degenen die strenge.en gedetail leerde regels willen opstellen voor de manier waarop het wisselkoersbeleid van een land wordt beoordeeld. n de Velde, K. V F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. De rente die diverse Afrikaanse landen moeten betalen op uitstaande schulden JllOJjn jS De Verenigde Staten vrezen dat een bedragt thans twintig procent van hun inkomsten uit export. De minister be schuldigde de voornaamste industrie landen ervan dat deze niet erg zijn ge neigd een belangrijke rol te spelen bij het vinden van nieuwe middelen om de ontwikkelingshulp te vergroten. 15 In het nieuwe internationale monetaire stelsel dat In de maak is moet een land met een onverantwoordelijk groot te kort op zijn betalingsbalans zijn toe vlucht nemen tot interne stabilisatie- rhoging van de prijzen van ruwe olie volgend jaar nadelig zal zijn voor de po gingen die worden ondernomen om het economisch evenwicht in de wereld te herstellen. Hij vond ook dat het met de internationale kredietr verlening wel wat kalmer aan kon Tenzij er een dramatische verandering in de economische omstan- digheden komtzal 1977 er volgens minister Simon net zo uitzien als 1974. het jaar waarin pogingen van zowel de industrielanden als de ontwikkelingslanden om htm handel in evenwicht te brengen schip breuk leden op een aanzienlijke verho ging van de olieprijzen. De Amerikaanse regering verwacht dat de economische expansie in de Ver enigde Staten volgend jaar zal voortdu ren maar dat het tempo wat lager zal liggen. Als het goed is neemt de produktie in de Verenigde Staten in 1977 met niet meer dan vijf a zes procent toe. Dat zou een gelijkmatige groei op langere termijn mogelijk maken. De Amerikaanse rege ring venvacht de inflatie tot vijf a zes procent- te kunnen beperken. Volgens de Verenigde Stat en zou het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) wekelijks een goudveiling moeten hou- denten bate van het speciale fonds voor hulpverlening aan de armste ontwikke lingslanden. Frankrijk steunt het verzoek van Italië en het Monetair Comité van de Euro pese Gemeenschap aan het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) om het. met de verkoop van goud ten behoeve van de hulpverlening aan de armste landen wat rustiger aan te doen. Belgische frank België is vastbesloten de koersstabili- teit van zijn frank te verdedigen omdat zijn betalingsbalanspositie gezond is, aldus de Belgische minister van finan ciën. Willy de Clercq, België steunt de gezamenlijke, binnen zekere grenzen min of meer vrije koersvorming van een aantal Europese valuta's van harte, omdat die van onschatbare waarde als bijdrage aan de stabiliteit van de munten binnen dat "zwevende" blok. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag l/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags 101184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie. (01184) 14796 Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 37,75; franco per post 42,-: per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/sx tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3