Havenschap Vlissingen rekent voor 1977 op vier ton tekort Ruim 1700 bezoekers op De Ruyter-herdenking CVI Terneuzen krijgt 500 boete voor ontgronden terrein Hoek Groot aantal bromfietsen overschrijdt lawaaigrens" Advieswerkgroep voor pijlerdam vergadert zeer binnenkort GRUIJTERS EN GS EENS OVER SLOE I EN AXELSE VLAKTE WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 VERHOGING TARIEVEN AAN DE ORDE ONDERHOUD 'INTEGRAAL AFGEWENTELD' MIDDELBURG - Hel havenschap Vlis- singen rekent over het jaar 197" op een exploitatietekort op de begroting van ruim vier ton. De opzet is, dat dit wordt weggewerkt door een aantal tariefs verhogingen, niet name van de haven gelden en de onderhoudsbclasting. Dal blijkt uit de toelichting bij de begro ting voor 1977 van het Vlissingse ha venschap. waarin het dagelijks bestuur ook zegt er ten aanzien van de onder houdsbclasting naar te streven 'te ko men tot een integrale afwenteling van de onderhoudskosten'. Deze tariefsverhogingen zullen via af zonderlijke voorstellen in de raad van bestuur worden gebracht, zo wordt aan gekondigd. De bedoeling is, dat dit in de vergadering van 13 oktober zal gebeu- In de begrotingsbrief zegt het dagelijks bestuur van het havenschap, dat er wel rekening is gehouden met algemene prijsstijgingen. Men constateert in ver gelijking tot vorig jaar - toen het tekort ruim 1 miljoen beliep - i lijke verbetering in de begrotingsposi- tié Dit komt voornamelijk doordat de inkomsten aan haven- en kadcgelden de laatste jaren sterk zijn gestegen als ge volg van een grotere scheepvaartbewe- ging. In de begroting voor 1977 is even eens de gunstige invloed merkbaar van de instelling van een egalisatiefonds voor onderhoudskosten- 'De Eendracht' houdt internationaal handboogtoernooi De handboog sociëteit De Eendracht uit Vlissingen houdt zaterdag en zon dag een internationaal indoortoernooi handboogschien in de sporthal te Vlis singen. Dit toernooi zal zaterdag om half" elf geopend worden door de heer A. L. van Geesbergen. voorzitter van de Zeeuwse Sportraad. De prijzen zullen zaterdag om ongeveer 4 uur uitgereikt worden door drs. Th. J. Westerhout. burgemeester van Vlissin gen en zondags door de heer P. Tas. voorzitter van de Nederlandse Hand boog Bond Het dagelijks bestuur van liet haven schap Vlissingen wil bedragen tol maximaal 120 miljoen kunnen lenen. Aan de raad van besiuur worden daar voor machtigingen gevraagd. Het gaat Acht Belgen exposeren in Bergen op Zoom BERGEN 01' ZOOM - Vrijdag wordt in het gebouw van de stichting ETC Ex positie aan de Molstraat te Bergen op Zoom een tentoonstelling geopend van bet werk van acht leraren van de ge meentelijke academie voor plastische, kunst in het Belgische Mcrksem, De opening is om achtuur. De heer E, de Groot, schepen van onderwijs en cul tuur te Merk sem verzorgiomstreeksdat tijdstip een inleiding De opening wordt muzikaal omlijsL door Aike Jordans op doedelzak en Els Simon op accordeon De tentoonstelling is dagelijks geopend van 13.30-17.00 uur. Zaterdagen zondag is de expositie voor publiek open van 13 30- 18.00 uur en op vrijdag van 13.30- 18.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. daarbij om uitgaven van 44,5 mil.joen voor werken, die intussen zijn voorbe reid en waartoe is besloten' aanleg van een dam in de Slóekreek. aanleg Euro- paweg. verleggen hoogspanmngslei- dingen. aardeiibaan spoorweg ed Daarnaast gaat hel om leningen tot 75,5 miljoen voor de verlening van kasgeldleningen. aflossin gen en kapitaalsuitgaven. Aangetekend wordt nog. dat de eerst komende vijfjaar belangrijk opbrengs ten uit grond verkopen mogen worden verwacht, dat 't niet noodzakelijk is voor de 120 miljoen in totaal langlo pende leningen aan te gaan. In de toelichting wordt nog gespecifi ceerd. dal het tekort van 405.000 is ontstaan, nadat een bedrag van 10,1 miljoen als bestanddeel van de kostprijs van gronden is bijgeschreven op de boekwaarde van de bouwgronden te Vli-ssingen-OosL en nadat er rekening is gehouden met de onttrekking uil het egalisatiefonds onderhoudskosten van 1,9 miljoen. DIRECTEUR: WIJ HEBBEN NIET ONTGROND BEDRIJF GAAT IN HOGER BEROEP TERNEUZEN - Kantonrechter mr. C. J. M. van Hees heeft de Centrale Vuilvcr- werkende Industrie (CVI) in Terneuzen veroordeeld tot een boete van 500 gul den omdat de CVI, zonder vergunning, ontgrondingswerkzaamheden heeft la ten verrichten in de Van Wijckhuysc- polder bij Hoek. Tot die uitspraak kwam de kanton rechter dinsdagmiddag. Van de zijde van de CVI werd, bij monde van direc teur W. Tollenaar en zijn raadsman mr. R. A. H. Post, nadrukkelijk ontkend dat er hier sprake was van ontgronding. Begin dit jaar liet de gemeente Terneu zen proces-verbaal opmaken tegen de CVI omdat het bedrijf in de Van Wijck huysepolder ontgrond zou hebben zon der vergunning De werkzaamheden hadden plaats in januari van dit jaar. Toen bewerkten bulldozers een deel van het terrein, volgens de dagvaarding 116 bij 69 meter en op een diepte van 30 cen timeter Directeur Tollenaar meende dat er geen sprake was van ontgron ding: „We hebben niet gegraven, we hebben geschoven en dat op niet meer dan twee procent van het hele terrein". De-heer ToLlenaar verklaarde voorts dat zijnbedrijf geen vergunning in hetkader van de ontgrondingswet had aange vraagd „omdat wij ervan overtuigd wa ren dat we hier niet bezig waren met ontgronden". Officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen wilde van de CVI-directeur weten wat het bedrijf met de grond wil gaan doen. De heer Tollenaar: „Het ligt in onze bedoeling een structuurverbete ring teweeg te brengen. De grond is er erg slecht. Wij willen het terrein opho gen met huisvuil, het daarna afdekken en op die manier een structuurverbete ring bewerkstelligen. Uit publicaties, bijvoorbeeld over de stichting vaste af valstoffen, is gebleken dat al een jaar nadat een terrein dat op deze wijze was bewerkt was afgedekt, al een prima oogst uien binnengehaald kon worden. Het terrein was veel beter dan ooit tevo ren. De CVI-directeur zette uiteen dat het de bedoeling is om steeds slechts één hectare per keer onder handen te nemen. „Die hectare wordt eerst hele maal kant. en klaar gemaakt, voordat een ander deel van het terrein in gebruik genomen wordt. De grond, die we in ja nuari hebben weggeschoven, kan ge bruikt worden voor het afdekken", al dus de heer Tollenaar Kinderhand Hij vertelde verder dat de CVI onlangs alsnog een ontgrondingsvergunning heeft aangevraagd. „Omdat de ge meente dat nu eenmaal graag wilde en omdat een kinderhand gauw gevuld is", aldus de CVI-directeur. De officier van justitie vond het een goede zaak da t de rech ter eens een grens trekt ten aanzien van de vraag wat ont gronden is en wat niet Mr. Mijnssen constateerde verder dat de CVI van plan is in de Van Wijckhuysepolder vuil te gaan storten. Hij stelde dat even voor de duidelijklieid, „want u mijdt het woord stortplaats". Volgens mr. Mijnssen was er sprake van werkzaamheden „op een min of meer aanzienlijke. in elk geval stevige lap grond". Hij meende ook dat er toch sprake was van het afkrabben van de bovenlaag van het terrein en dat dit aangemerkt zou kunnen worden als ontgronding. „En dat is gebeurd zonder vergunning", merkte de officier op. „Van een bedrijf als de cyi niag men toch aannemen dat'teven gaat informe ren naar eventueel benodigde vergun ningen, wanneer men zaken als deze wi) aanpakken. Dat is hier niet gebeurd en het is toch wel op z'n plaats hier corrige rend op te treden" Overigens voegde de officier er direct aan toe dat hij meende dat deze zaak niet moest worden over trokken. „Het begrip ontgronding kan de oorzaak zijn van misverstanden. Toch moeten de boetes in dit soort ge vallen niet te bescheiden uitvallen". Mr. Mijnssen eiste een boete van 1000.-. CVI-raadsman mr. Post ging in op het beleid dat de gemeente Terneuzen ten aanzien van het terrein in de Van Wijck huysepolder heeft gevoerd. Hij wees on der meer op het verzoek dat de ge meente Terneuzen in 1967 tot de ge meen te Hoek richtte om in de polder een gemeentelijke vuilstortplaats te creë ren. „In 1972/1973 zag men plotseling af van de stortplaats. Er kwamen toen plannen om door het gebied een wegaan te leggen. Er wasnog steeds geensprake van dat de gemeente Terneuzen vond dathetopzo'n mooi gebied was. Nu ech ter is er weer verandering gekomen in de gedachten van de gemeente. Er kwam een geheim voorstel van b en w, dat later toch uitlekte, op een momentdatde CVI een hinderwetvergunning aanvroeg. Toen moest er plotseling een voorberei- dingsbesluit worden genomen en de motivatie was dat het hier ging om een landschappelijk hoog waardevol ge bied. Het was overigens voor de eerste keer dat dit terrein zo werd omschre ven". aldus mr. Post. Volgens de raadsman van de CVI wordt het bewerken van liet terrein zoals dat in de Van Wijckhuysepolder isgebeurd, volgens de 'ontgrondingswet' niet aan gemerkt als ontgronding. Mr. Post wees ook op een brief van de milieu inspectie waarin wordt geconstateerd dat milieu-aspecten in deze zaak niet meespelen. Kantonrechter mr. Van Hees kwam tot de conclusie dat wel degelijk is bewezen dat er ontgrondingswerkzaamheden hebben plaatsgevonden, Mr. Van Hees had er de Grote Elsevier nog eens op na geslagen. Mede aan de hand daarvan concludeerde hij: .In de Grote Elsevier wordt onder ontgronding verstaan alle ontgraving waarbij de bovenlaag wordt verwijderd. En daar is hier, zij het dat hier grond verschoven is. sprake. U hebt gehandeld in strijd met de ontgron dingswet". De kantonrechter veroor deelde CVI-directuer Tollenaar tot een boete van 500.- De CVI heeft dinsdagmiddag besloten hoger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de kantonrechter. Unie BLHP houdt jaarvergadering Oost-Souburg - De Unie van Beambten, leidinggevend en hoger personeel, kring Midden-Zeeland houdt donderdag de feestelijke jaarvergadering in de spor thal Van Duyvenvoordc te Oost- Souburg. Na de opening van de bijeenkomst, om halfacht-houdtderegiovoorzittervande unie. de heer L. F Laurier, een korte inleiding. Na de inleiding is er een huldi ging van jubilarissen. Bondsfestival van 'Zang veredelt' MIDDELBURG - De Zeeuwse zangers- bond 'Zang veredelt' houdt zaterdag 9 oktober een Zeeuws vocaal bondsfesti- val' voorkoren en solisten in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Dit festi val begint, 's middags om één uur en duurt tot 's avonds halfzeven. Tot de te beluisteren koren behoren achtereen- volgenshetZeekantMèisjeskooruitBer- gen op Zoom. het dameskoor 'Zang- lust' uit IJzendijke. het Souburg Man nenkoor. hel Gerei', gemengd zangkoor uit Tholen. de gerei', zangvereniging VZOS uit St. Philipsland. het gemengd jeugdkoor 'Pavane' uit Goes, het Mid delburgs Mannenkoor, liet gemengd koor VZOS uitSint Maartensdijk en het "Smalstads Mannenkoor' uit dezelfde plaats. IN VLISSINGSE SINT-JACOBSKERK ONDERZOEK RIJKSPOLITIE HULST: HULST - Uit een onderzoek van de rijkspolitie van Hulst is gebleken dat een groot aantal gecontroleerde bromfietsen te veel geluid produ ceert. De rijkspolitie constateerde dinsdag dat tien van de 50 aange houden brommers het toegestane aantal decibels overschreed. De rijkspolitie van Hulst deed het onderzoek gisteren tussen half twaall en half twee. Dat onderzoek kwam tot stand in samenwerking met de rijksdienst voor het wegverkeer, het ministerie van volksgezondheid en TNO uit Delft. Het belangrijkste on derdeel van het onderzoek vormde de geluidshinder. Echter werd ook op mankementen gelet. De landelijk centrale verkeerscom- missie had Hulst aangewezen als plaats in Zeeland waar het onder zoek moest worden gehouden. ITet gehele landelijke onderzoek omval veertien plaatsen. _Jn Hulst, taleek twintig procent van de 50 onder zochte rijwielen met hulpmotor te veel lawaai te maken. Adjudant A van Hove over ded uitslag van het onderzoek: „Dat percentage ligt vrij hoog". Hij vertelde dat ook het aantal an dere mankementen aan de hoge kant was. „We hebben drie brommers he lemaal aan het verkeer moeten ont trekken. Aan 25 tot30 procent van de onderzochte brommers mankeerde wel iets", zo zei hij. De heer Van Hove deed uit de doeken dat de berijders van de 3 aan 't ver keer onttrokken brommers een proces-verbaal aangezegd hebben gekregen. De ovenge rijders hebben van de politie te horen ge kregen dal zij de mankementen aan hun bromfiets moeten (laten) herstel len. "Het was gisteren voor heteerst dat de rijkspolitie Hulst een brommercon- trole liield in samenwerking met de drie landelijke instanties Volgens adjudant Van Hove zullen in de toe komst nog meer brommercontroles worden gehouden. „We zullen hetre- 'gelmatig terug moeten laten komen. Hetisnodig De mensen moeten toch een beetje rustig kunnen leven", luidt- de mening van de commandant van de Hulster poiitiegroep. Een van de punten waar in Hulst werd gecontroleerd, was bij de lagere technische school. Een groot aantal berijders moest daar hun brommer aan de kant zetten om hem te laten onderzoeken „GODSVRUCHT WAS BELANGRIJKE KARAKTERTREK" VLISSINGEN - Ruim 1700 mensen hebben dinsdagavond een herden kingsbijeenkomst in de Sl. Jacobskerk aan de Oude Markt in Vlissingen bij gewoond ter gelegenheid van bet over lijden van Michiel Adriaanszoon de Ruyter op 29 april 1676. De herden kingsbijeenkomst was georganiseerd door de Rechts Protestants Christe lijke Unie. de Slalenkring Walcheren van dg Staatkundig Gereformeerde Partij en de studievereniging De Ba- Aan-deze bijeenkomst in de St Jacobs kerk, die vrijwel geheel was gevuld met belangstellenden, werkten mee het Christelijk Mannenkoor 'Rehoboth' uit Tholen. de Nederlandse hervormde zangvereniging 'De Lofstem' uit Arne- muiden en organist Bram Beekman uit Middelburg Na de opening door ds. A. Snoep, predi kant van de gereformeerde gemeente in Vlissingen, hield drs. H. A Hofman uit Gouda een lezing over de historische be tekenis van Michiel de Ruyter. Tijdens de lezing' viel er door een geluidstoring een stilte,die dooreen ingelast op treden van 'De Lofstem' werd verbroken. In zijn betoog over Michiel de Ruyter haalde drs. Hofman drie aspecten aan uit het leven van deze admiraal: „Ten eerste zijn leven als zeeman in dienst 'van de marine, z'n kwaliteiten als admi raal en zijn enorm strategisch inzicht. De Ruyter was de eerste bevelhebber van een vloot die trachtte orde te scheppen in de zo vaak ordeloos verlo pende zeeslagen De heer Hofman noemde als tweede as pect zijn leven ten opzichte van de poli tieke verhoudingen in de zeventiende eeuw. „Hij diende geen partijbelang maar het vaderlandsbelang. De keuze tussen Johan de Witt en Oranje heeft hij nooit willen maken", aldus drs. Hofman. Als derde aspect noemde de heer Hof man het leven van De Ruyter als mens, die ondanks het feit dat hij een vermo gend man was. soberleefde. hard werkte en een gro te plichtsbetrachting aan de dag legde. „Niette vergeten is zijn waar schijnlijk belangrijkste karaktertrek,; zijn godsvrucht en innige vroomheid", aldus de heer Hofman Een onderwerp waarop ds. H. Visser, hervormd predikant uit Nieuwe Tonge, dieper inging. Het Christelijk Mannen koor besloot de herdenkingsavond in dt St. Jacobskerk. Foto. een overzicht kingsbijeenkomst. de herder AFGEVAARDIGDEN VAN ZES MINISTERIES teur der rijksfinanciën namens het mi nisterie van financiën; dl', ir. 3. Ch. Vis ser, hoofd van het stafbureau planologie van de inspectie natuurbehoud en open luchtrecreatie, namens het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Namens het ministerie van, volkshuisvesting en ruimtelijke orde- (Slot van pap. 1) VOOR 1 MAART RAPPORT OVER DE BESTE OPLOSSING (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Deze maand nog' of begin ning tenslotte zit ir. M C. in 't Anker in november, is de eerste vergadering van de werkgroep. Hij is medewerker aan de de interdepartementale werkgroep die onderafdeling infrastructuur van de af- een advies op tafel moet brengen over deling landinrichting van de Rijkspla- de omvang van de doorslroomopening nologische Dienst. in de pijlerdam die in de monding van de Oostersehelde wordt gebouwd. De groep bestaat uit afgevaardigden van zes ministeries. Ze moet voor 1 maart 1977 rapporteren welke oplossing de beste is. daarover met de minister wel eens: als je je een ontwikkeling voorstelt op de as Rotterdam-Antwerpen moet je geen ontwikkelingen gaan afleiden. Goes zou dan versneld moeten groeien, er zou werkgelegenheid van allure moe ten worden aangetrokken en dat zou in strijd zijn met de kleinschaligheid van het gebied. Goes blijft natuurlijk een belangrijke stad in het Zeeuwse, maar om er een groeistad van te maken komt ons niet juist voor." De minister heeft het college laten we ten. dat de verstedelijkmgsnota niet in de kamer aan de orde komt voor de nota landelijke gebieden uit is: Het parle ment heeft dan in ieder geval kennis kunnen nemen van de inhoud van dat stuk De gedeputeerde zei te hebben be grepen. dat die nota landelijke gebieden in januari volgend jaar zal verschijnen. Hij bevestigde desgevraagd, dat het structuurschema zeehavengebieden dan nog niet uit zal zijn. De minister meent - aldus de gedeputeerde dat de verstedelijkmgsnota 'moet worden ge zien als een voorzet, waarmee in de nota landelijke gebieden verder moet worden gespeeld." Regionaal Over de voor Zeeland belangrijk geachte nota landelijke gebieden werd tijdens het gesprek in Middelburg dinsdag nog duidelijk dat de opzet van dit stuk 'sterk regionaal zal zijn en dat ook de benadering van de problema- Na het gesprek bekeken minister Gruij- ters en gedeputeerde staten in gezel schap van burgemeester drs. Th. J. Wes terhout van Vlissingen de gereedgeko men boulcvardwerken. tiek van de kleine kernen zodanig zal zijn. „In relatie tot de kleine kernen werd tijdens het gesprek met de minis ter nog van gedachte gewisseld over de groei van Zierikzee. Volgens de verstedelijkingsnola zou vrijwel alle groei- mensen van buiten en natuurlijke aanwas - in Zierikzee moe ten komen, terwijl gs in ieder geval de natuurlijke ook aan de kleinere kernen willen laten, evenais een kleine toename hier en daar van buitenaf. „Er is afge sproken dat bij verschil van inzichten in deze zaak in denota landelijke gebieden er nog tijd genoetis om weer met elkaar te praten." aldus de heer Boersma. De bevolkingsprognoses tussen de ver stedelijkingsnola en het provinciale be leid lopen uiteen, de provincie hanteert een groei, van 0,8 procent, de nota 0.5. Gedeputeerde Boersma maakte duide lijk, dat de verstedelijkmgsnota 'geen taakstellend cijfer hanteert. „Als liet iets hoger uitkomt, moeten we dat in de praktijk maar zien. Er wordt aan die groei van een half procent geen hard be leid ontleend." aldus de gedeputeerde, die het gesprek tussen de minister en het college met een glimlach op de lip pen omschreef als 'openhartig'. Momenteel is er sprake van drie moge lijkheden: een opening van 11.500 vier kante meter, een opening van 20.000 vierkante meter of een opening van een tussenliggend formaat. In het eerste ge val wordt ter hoogte van Yerseke een gemiddeld getijverschil van 2,3 meter gegarandeerd, in het tweede een ver schil tussen hoog en laag water van ge middeld 3,1 meter en in het derde geval een verschil tussen 2,3 meter en 3,1 me ter. De werkgroep staat onder voorzitter schap van ir. W. van de bleij, hoofd afde ling waterkeringen en landinrichting van rijkswaterstaat. Hij vertegenwoor digt het ministerie van verkeer en wa terstaat. De andere leden zijn: prof. dr. P. de Wolff, hoogleraar wiskundige eco nomie en eertijds lid van de commissie-Klaasesz, namens het minis terie van wetenschapsbeleid: ir. H. Oor ver, directeur algemene zaken, milieu en planologie van het ministerie van land bouw en visserij: mr. A. Bredius, inspec- Wethouder opent tentoonstelling in de Vleeshal MIDDELBURG - Wethouder M. A. L. Hubregtse van Middelburg opent vrij dagavond om acht uur in de Vleeshal van liet stadhuis de tentoonstelling 'Jonge kunst uit de Kempen'. De ope ning wordt voorafgegaan door een in leiding van cultuurconsulent E. Anto- nis uit Turnhout. De tentoonstelling in de Vleeshal wordt gehouden in het kader van het 'Festival beeldende kunst Vlaanderen- Nederland'. Ter gelegenheid van dit fes tival wordt zaterdag in Turnhout een tentoonstelling van Kunst uit Zeeland geopend. Deze tentoonstelling - in het cultureel centrum De Warande - wordt geopend door schepen R. Proost van Turnhout en ingeleid door voorzitter A. van Kraay van het Zeeuws Kunstenaarscentrum. Beide tentoonstellingen duren tot 24 oktober 'Slipjacht' voor paard- en ponyruiten in Aardenburg AARDENBURG - Dit najaar wordt te Aardenburg de eerste Zeeuwse 'slipjacht' voor paard- en ponyrui- ters gehouden. Burgemees ter drs. W. L. A. Lockefeer van Aardenburg, de initiatiefnemer, voert momenteel onderhandelingen hierover met de jaciitvereniging'Veluwe Hunt'. Een datum voor dit ruiterêven- ement, dat slechts één of twee keer per jaar in Nederland wordt gehou den, moet nog worden vastgesteld. Volgens burgemeester Lockefeer moeten eerst alle betrokkenen hun toestemming geven of faciliteiten verstrekken, alvorens dit evenement van start kan gaan. Men wil de 'slip jacht' eind deze maand of begin no- vemberrealiseren. De onderhandelingen worden ge voerd tussen burgemeester Locke feer als vertegenwoordiger van de Aardenburgse afdeling van 'De Ha- ringruiters', en master De Beer van de 'Veluwe Hunt'. Burgemeester Lockefeer; „Het is een fantastisch schouwspel om zo'n hele jachtpartij met paarden, pony's en honden, met voorop de master en zijn whips, dooi de velden te zien gaan. Toeristisch bekeken heeft zo'n slipjacht ook zijn waarde. Vooral als hetkan uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend gebeu ren." Voorlopig wil de heer Lockefeer de 'Paardenburcht', naast hot Aar denburgse gemeentehuis, als ver trekpunt voor de aanstaande slip- jachtaanwijzen. Afgelopen zaterdag heeft de Aarden burgse afdeling van 'De Haringrui- ters' al een voorproefje gehad van de sfeer rond zo'n slipjacht. Men deed mee aan de slipjacht die was georga niseerd door de 'Veluwe Hunt' in de Dmnense duinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 20