IC C1ALE ZEEUWSE COURANT EEG-ONDERZOEK NAAR GARNALENPROBLEEM f I Gruijters en gs eens over de afronding van Sloe I en ontwikkeling Axelse Vlakte TOESTAND IN HEBRON BLIJFT GESPANNEN Vissers blokkeerden grensovergang Middenkoers Het privéwogje Kind vindt ouders dood in woning Tory's in immigratie affaire Arrestaties na moorden San Sebastian Bijzondere zitting regering SPD en FDP bespreken nieuwe coalitieregering SSZÊ I himin Koningin: „Ik denk niet aan aftreden Laatste kraak bracht boek op pagina 3 219e jaargang no. 237 JVoensdag 6 oktober 1976 van een minister LUXEMBURG/GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse land bouwminister, mr. A. van der Stee, heeft dinsdag in Luxemburg van de Europese commissie ('dagelijks bestuur' van de EEG) ge daan gekregen dat ze studie gaat maken van het garnalenpro- bleem. De moeilijkheden die Nederland op het ogenblik onder vindt bij de invoer van goedkope garnalen uit Duitsland kunnen niet bilateraal worden opgelost. Daarom heb ik de commissie ge vraagd een onderzoek in te stellen. Zij heeft daarin toegestemd, verklaarde de Nederlandse bewindsman dinsdag, na afloop van de Europese landbouwraad in Luxemburg. In de Europese gemeenschap bestaat wel een zogeheten ophoudprijs voor garnalen. Maar die bestaat alleen voor producentenorganisaties. Niet alle Duitse garnalenvissers zijn georgani seerd in zulke producentengrocperin- gen en de het niet zijn voeren op het moment, tot groot ongenoegen van de Nederlandse garnalenvissers, hun vangsten uit naar Nederland. De Duitse garnalen worden in Nederland ver kocht tegen prijzen die een stuk onder de ophoudprijs liggen. Het Neder landse verlangen is dat de ophoudprijs een publiekrechterlijke zaak wordt. In de regel hebben de Nederlandse vis sers geen last van garnalen die tegen dumpingprijzen op de Nederlandse markt gebracht worden. In Duitsland hebben veel vissers contracten met de conservenindustrie, aan welke ze hun garnalen afzetten. Dit jaar echter zijn de vangsten uitzonderlijk hoog. Men schrijft dat toe aan de droge zomer die de garnalen in staat stelde zich beter te Ontwikkelen dan andere jaren en die de vis die normaal op garnalen jaagt (bij voorbeeld wijting) langer dan normaal bij de kusten weggehouden heeft. Dinsdagmiddag om drie uur hebben vergiftigd Metingen van het rijksinstituut voor de volksgezondheid hebben uitgewezen datde lucht boven Sas van Gentzondag vijf tot tien maal zoveel zwavelwaterstof bevatte dan 'voor de bevolking aan vaardbaar moet worden geacht.' pagina 3 zestig garnalenvissers uit Lauweer- soog bij de grensovergang in Nieuwe- schans (Gr.) een vrachtwagen vol Duitse garnalen tegengehouden. Deze blokkade maakte deel uit van hun pro testactie tegen de geweldige van goedkope garnalen uit Di Alle garnalen werden uit de vi gen gehaald en over de weg De garnalenvissers in deze week uit protest niet Van de zijde van het ministt landbouw en visserij is vernomen dat van middag om drie uur de leden van de garnalenconimissie van het visserij- schap een gesprek zullen hebben met twee ambtenaren van-de directie van de visserijen. WINSCHOTEN (ANP) - Maandagmid dag is het echtpaar N. in hun woning aan de Beverhof in Winschoten-noord dood aangetroffen. Een zoontje van het echtpaar deed de trieste ontdekking toen hij uit school kwam. Hoe de beide ouders om het leven zijn gekomen is nog niet duidelijk. Wel is komen vast te staan dat geweld is gepleegd. De Winschoter gemeentepolitie die de zaak in onderzoek heeft wil over de toe dracht van het gebeurde geen nadere bijzonderheden geven." De zaak is nog in onderzoek en tot op dit mornet weten we nog niet wat er feigelijk gebeurd is", aldus korpschef hoofdinspecteur J. de Vries. Ook mr W. R. Rosingh, officier van justitie met het onderzoek belast wilde geen nadere mededelingen over het gebeurde verstrekken. BRIGHTON (DPA) - De Britse conser vatieve partij is in de netelige kwestie van de immigratie- en rassenpolitiek een gematigde middenkoers ingesla gen. Bijna eenstemmig werd op de par ti jvergadering in Brighton dinsdag een resolutie aangenomen waarin zowel gelijke behandeling van de gekleurde medeburgers als geleidelijke afneming van de vloed immigranten worden be pleit De voornaamste spreker was plaatsver vangend partijleider William Whitelaw. Deze neemt dat er een precies register van de naaste familieleden van al in GrootrBrittannie wonende niet- blanken moet komen en dat alleen die familieleden toestemming mogen krijgen het land binnen te komen. De Britse minister van binnenlandse za ken. Merlyn Rees, heeft dinsdag het plan-Powell voor repatriëring van Azia tische en Afrikaanse immigranten ten sterkste afgewezen. Rees noemde het plan, elke immigrant die het Verenigd Koninkrijk verlaat, duizend pond te ge ven, niet realistisch. De regering van de Westduitse deel staat Hessen heeft een dag na het aftre den van zijn eerste minister Albert Oss- wald van de SPD. in verband met een bankschandaal, een tweede slag gekre gen. In de nacht van maandag op dinsdag is de 51-jarige sociaal-democratische mi nister van sociale zaken Horst Schmidt bij een verkeersongeluk omgekomen. NIEUWESCHANS Stakende garna lenvissers hebben ditisdagmiddag in een boze bui een Duitse vrachtwagen met garnalen bij Nieuweschans tegengehouden, waarna zij de in houd van de wagen over straat goovi- den. MADRID AFP/DPA)- De Spaanse poli tie heeft tot dusver meer dan 100 men sen aangehouden, onder verdenking dat zij in contact hebben gestaan met de daders van de aanslag in San Sebas tian, waarbij maandag vijf doden vie len. De begrafenis van Araluce leidde dins dag tot rechtse betogingen waarbij geëist werd dat de daders 'tegen de muur gezet' zouden worden. schuldig mede schuldig aan de dood van zeventig machtsstrijd Opinie' In Rhodesië is machtsstrijd ontbrand om heidsbewind, kinderen in worden zwaar onderschat. tekort een zwarte hetmeerder- het verkeer SCHIPHOL - Op Schiphol is woensdagochtend de nieuwe Amerikaanse am bassadeur in ons land. Robert McCloskey met zijn gezin aangekomen. McCloskeij volgt ambassadeur Kingdon Gould op. die na bijna driejaar in ons land geaccrediteerd te zijn geweest, kort geleden naar Washington is teruggekeerd. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, die in Philadelphia is geboren is 53 jaar oud. Robert McCloskey begon zijn carriere bij het ministerie van buitenlandse zaken in de beginjaren vijftig, nadat hij enige lijd ais jou rnalist werkzaam is geweest. Op de foto: Robert McCloskey met vrouw en twee dochters.. Usa en Andre op Schiphol. (Van onze correspondent) JERUZALEM - In Hebron heeft vanmiddag de officiële begrafe nis plaats van de wetsrollen die zondag in de synagoge van He- bron door Arabieren werden verscheurd. Het is een joodse traditie om wetsrollen die ver nietigd zijn officieel te begra ven. De schending van'de synagoge in He- bron, op de plaats waar het graf van aardsvader Abraham staat, heeft in Is raël veel emoties losgemaakt. De gemoederen zijn zo hoog opgelopen dat na de begrafenis in Hebron, de rege ring in bijzondere zitting bijeenkomt om de zaak in Hebron te bespreken; daarna zal de Knesset, het Isralische parlement, ook bijeenkomen in bijzon dere zitting. De regering probeert de gemoederen zoveel mogelijk te kalme ren: de grot van Machpela, waar zowel een synagoge ais een moskee staat en die zowel voor moslims als voor joden heilig is, is gesloten voor alle gelovigen tot de gemoederen bedaard zijn. De politie heeft verder verklaard een uitvoerig onderzoek te zullen instellen naar de gang van zaken in Hebron: be halve het verscheuren van wetsrollen zijn er Arabische beschuldigingen over het schenden van de koran door joden. Volgens burgemeester Kauwasme van Hebron hebben joodse fanatici boeken van de koran verscheurd, maar deze be- NA WESTDUITSE VERKIEZINGEN BONN (AP) - De Westduitse sociaal democraten en liberalen zijn dinsdag onder leiding van respectievelijk bondskanselier Helmut Schmidt en Hans-Dietrich Genscher onderhande lingen begonnen over de vorming en het beleid van een coalitieregering. De onderhandelingen gingen van start nadat Genscher formeel een verzoek had afgewezen van de conservatieve partijen CDU en CSU om met hen een regering te vormen. Genscher. de voorzitter van de liberalen vrije democratische partij (fdp) zei dat hij de conservatieve leider Helmut Kohl op de hoogte had gesteld van het besluit van de FDP-leiding de samenwerking met de SPD van Schmidt voort te zet ten. Na afloop van de eerste onderhande lingsronde dinsdag zei de bondskanse lier tijdens een persconferentie dat er geen problemen waren ontstaan tussen de sociaal-democraten en de liberalen. ..Het werk binnen de coalitie zal niet moeilijker of makkelijker zijn dan eerst", aldus Schmidt De voorzitter van de sociaal democraten, oud-bondskanselier Willie Brandt, zei dat de leiding van de SPD zich dinsdag formeel akkoord heeft ver klaard met de onderhandelingen schuldiging schijnt onjuist te zijn: wel hebben joodse fanatici van het Goesh Emoeniem (blok der gelovigen) de ko ran ontheiligd door hem op de grond te smijten. Het militaire bestuur heeft dan ook aangekondigd dat tegen de leider van het Goesh Emoeniem in Hebron, rab bijn Levinger, een proces zal worden gevoerd wegens ordeverstoring. Boersma: geen grote verwachting werktijdverkorting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Boersma (so ciale zaken) verwacht niet dat werk tijdverkorting „een aanmerkelijke uitbreiding van een aantal arbeid splaatsen" zal opleveren. Om een eer lijker verdeling van het beschikbare werk te krijgen zet een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd meer zoden aan de dijk. Boersma zei dit dinsdagavond in Den Haag Vandaag. Hij noemde het plan van de Industriebonden NKV en NW om een deel van de prijscompensatie in te leveren voor het scheppen van meer ar beidsplaatsen „een constructieve bij- \^)^f CTisteren is minister Gruij- lers 'n Zeeland geweest, een bezoek waarover in deze krant I nadere mededelingen worden gedaan. Dat laatste is moge lijk mede dank zij het provin ciaal bestuur: gedeputeerde Boersma heeft na afloop uitvoerig aan vertegen woordigers van de pers verteld wat er besproken is en hoe naar zijn mening de minister over diverse ruimtelijke pro blemen in Zeeland denkt Gruijters zelf echter liet verstek gaan: hij bevond zich elders in het gebouw. Deze oud- journalist is al vrij kort na zijn optreden begonnen om de pers te mijden, zeg gende dat zijn woonden toch steeds weer verkeerd worden weergegeven. Ook gis teren heeft hij die houding consequent toegepast hij liet zich tijdens de persbe spreking niet zien. E ris reden om hier de aandacht op de houding van deze minister te vestigen omdat in deze provincie sinds vele jaren 'n goede werkmethodiek is ontwikkeld rond de voorlichting bij ministeriële bezoeken. Bij deze evenementen ishet nl. een vaste gewoonte geworden, dat de minister (of staatssecretaris) en de commissaris der koningin (of een gede puteerde) na afloop van het officiële ge deelte een gesprek hebben met persver tegenwoordigers. Als regel werkt deze methode uitstekend en daarom is zij door ministers uit opeenvolgende kabï- nettten - voor zover Zeeland werd be zocht - overgenomen. De besprekingen worden meestal gehouden in een com missiekamer van het provinciehuis - een kleine zaal, wat ironisch aangeduid als de 'rustkamer" - en hebben vaak een flitsend karakter: een vraag- en ant woordspel tussen overheid en journalis ten met als enig doel de bevolking zo goed mogelijk voor te lichten. In de loop der jaren hebben vele ministers en staatssecretarissen van onderscheiden politieke signatuur in deze 'rustkamer" Zeeuwse bevolking gegeven. Gruijters evenwel liet de zaak over aan gedepu teerde Boersma. maar wel was tijdens de conferentie een voorlichtingsambte naar van het ministerie aanwezig. Waarom? Ter controle? Of om de gede puteerde aan te vullen? De minister had er beter aan gedaan voor die aanvul lende gegevens zelf te verschijnen. j Jjantlijii DEN HAAG - Koningin Juliana denkt er niet over af te treden, en heeft er ook nooit over gedacht. De koningin vertelde dit dinsdag aan een groep van acht Zweedse journalisten die in Nederland zijn in verband met het komend bezoek van de Zweedse koning Carl Gustav en zijn vrouw aan ons land. De koningin verzocht de Zweden hun volk te vertellen, dat de gedachte aan aftreden geen moment bij haar opkomt. Volgens een van de aanwezigen zei de vorstin: „Elke week. elke maand schrijft wel weer een blad: volgend jaar treedt de koningin af. Het jaar daarna is het weer hetzelfde. Maar u kunt het Zweedse volk vertellen dat de gedachte aan aftreden nooit bij mij is opgeko men en dat ik er nu ook niet over denk". spanning slotzege kwis De NCRV-televisie start zaterdag 30 ok tober met een nieuwe kwis gepresen teerd door Eddy Becker; radio- en tele visieprogramma's; strips. MINISTER EN COLLEGE OVER VERSTEDELIJKINGSNOTA Gr eruime tijd geleden heeft Gruijters in een gesprek met hoofdredacteuren erkend dat zijn houding mede werd beïnvloed door de wetenschap dat hij niet meer zou terugkomen als minister. Hij is immers een bewindsman zonder politiek achterland, omdat D'66 niet meer - of niet meer met het oude elan - aan de verkiezingen zal deelnemen. Gruij ters hoeft niet aan een eigen minis teriële toekomst te denken en heeft er op grond daarvan kennelijk geen be hoefte aan om zijn beleid tegenover een bredere kring dan het parlement te ver duidelijken. Het komt er eigenlijk op neer dat het hem allemaal een zorg zal zijn. Een vreemde houding. Omdat zijn politieke toekomst niet meer in het ge ding is, kan hij hetzich permitteren met de rug naar de media te gaan staan. Alsof die media doel zijn: zij vormen in tegendeel slechts het middel om be paalde mededelingen door te geven aan de bestuurden. Om hen gaat heten niet om kranten of om journalisten. Tegen dit betoog zal Gruijters ongetwijfeld in brengen, dat het middel niet deugt: kranten geven immers zijn woorden verkeerd weer. Dat zal heus weieens voorkomen, maar moet dat een reden zijn om waar dan ook in Nederland jour nalisten niet meer te woord te staan? In de afgelopen jaren - we herinnerden er hiervoor aan - hebben vele bewindslie den via persgesprekken in het Zeeuwse provinciehuis voor een goede voorlich ting gezorgd. Meestal hadden zij hun voorlichtingsambtenaren meege bracht, functionarissen die later de kranten er nog eens op nasloegen om te kijken hoe de voorlichting was overge komen. Van die kant- de voorlichüngs- afdelingen van ministeries - hebben wij nooit één opmerking gehoord over een verkeerde weergave van wat door mi nisters of staatssecretarissen was ge zegd. Zou dat overigens het geval zijn geweest en zou de fout aan onze kant zijn gemaakt, dan zou zonder meer tot een loyale rectificatie zijn overgegaan. Voor Gruijters zijn dat allemaal geen overwegingen van enig belang, hij gaat door met zijn privé-oorlogje tegen de Nederlandse kranten. Volgend jaar komt er een eind aan: na verkiezingen treedt er immers een nieuw kabinet op en het ziet er niet naar uit dat deze man opnieuw zal worden ingehuurd om het land mee te besturen. Misschien kan hij docent aan de school voor journalistiek worden. slordig De kleinere Nederlandse bedrijven zijn onvoorstelbaar slordig met hun techni sche kennis vindt de jubilerende Orde van Octrooigemachtigden; beurs; fi- ">n, economie. BAALHOEK EN WENSEN BRABANT AAN ORDE IN NOTA ZEEHAVENS MIDDELBURG - Minister Gruijters van ruimtelijke ordening en gedepu teerde staten van Zeeland zijn het met elkaar eens, dat er in Midden-Zeeland geen Sloe 2 moet komen en dat de af ronding van Sloe 1 voldoende is. Voor de kanaalzone menen zowel de minister als gs. dat een ontwikkeling van met name de Axelse Vlakte gewenst is. Dat is dinsdag gebleken tijdens het ge sprek, dat de minister met gs van Zee land had over de verstedelijkingsnota. Na afloop van de besprekingen liet ge deputeerde mr. J P. Boersma op een persconferentie - waarbij de minister niet aanwezig was - weten, dat op het gebied van de zeehavenactiviteiten twee elementen voor een nader gesprek zijn doorgeschoven naar het ogenblik, dat het structuurschema zeehavenge bieden aan de orde komt. Datstuk zal in de eerste helft van volgend jaar ver schijnen. De onderwerpen voor'nader beraad' tegen die achtergrond zijn in ie der geval een eventuele industrie ontr wikkeling bij Baalhoek en mogelijk ook de Brabantse wens om 'grootschalige werkgelegenheid' in West-Brabant, als daar in de toekomst de 'overloop' aan mensen uit- de randstad moet worden opgevangen. Gedeputeerde Boersma verklaarde van de minister te hebben begrepen, dat gs van Noord-Brabant dit soort werkgele genheid hebben geclaimd, zonder dat onmlddelijk concrete projecten zijn in gevuld. Wel erkent men in Noord- Brabant,. dat het oude Reimerswaal- ol het Valkenisseplan van de baan is na de beslissingen over de Oosterschelde. „Maar Brabant vindt Moerdijk alleen onvoldoende," zo verklaarde de gede puteerde van de minister te hebben be grepen. Hij wees erop, dat die Brabantse wensen van groot belang voor Zeeland kunnen zijn vanwege hun invloed op de bevol kingsgroei in met name het Thoolse en Reimerswaal. De gedeputeerde voegde hier nog aan toe: „HetReïmerswaalplan staat ons niet aan en voor de rest wach ten we af, waarmee Brabant komt." Hij sloot niet de mogelijkheid uit, dat uit een ander industrieel complex kan zijn in de buurt van het Zeeuwse. Over de houding van de heer Gruijters ten aan zien van Sloe 1 betoogde de gedeputeer de: „Daarover was de minister heel dui delijk." Geen groeistad De visie van hei gemeentebestuur van Goes, dat ervoor pleit Goes aan te dui den als groeistad kreeg niet de instem ming van ministèren gs. Gedeputeerde Boersma: „Goes groeistad lijkt ons geen goede ontwikkeling. Wc zijn het (Slot zie pagina 6 kolom 2) GEEN WIJZIGING POLITIEK VAN FRANKRIJK PARIJS (AFP/DPA) - Frankrijks Euro pese, verdedigings- en veiligheid spol.itiek zal onder de nieuwe rege ringsleider, Raymond Barre, geen echte accentverschuivingen onder gaan. Dit blijkt uit de regeringsverkla ring die barre zes weken na zijn ambt saanvaarding dinsdag in de nationale vergadering in Parijs heeft afgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1