Ank Groen aan 't werk. Bedrijven zijn slordig met technische kennis De Amro Bank helpt met Privérekening.< Waarde aandelen VAT verder gestegen Verhuizer vestigt zich in Spanje Grote opdracht uit Kameroen voor Bos Kalis Beurs iets vriendelijker WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 ORDE VAN OCTROOIGEMACmiGDEN: jrdig i Van ome correspondent) DEN HAAG - Middelgrote en kleine bedrijven springen onvoorstelbaar slo om met hun technische kennis. Vaak denken deze bedrijven er niet aa nieuwe technische vindingen octrooi aan te vragen. Even vaak raken ssïï veel »eld kwijt doordat zij niet van tevoren laten nagaan of op bepaalde vindingen al octrooi rust. Het wordt - in een economisch slechte tijd - dan ook zaak dat deze ondernemers meer „oetrooi-minded" worden. Dit is de grote wens van de Orde in hotel Okura in Amsterdam haar40-jarig landse bedrijven zullen derhalve meer dan ooit op uitgegeven octrooien stui ten. Aan de andere kant wordt het nu zaak de technische kennis die er in de bedrijven is goed te beschermen, aldus de Orde van Octrooigemachtigden. De Orde wijst erop. dat Nederlands con currentiepositie toch al niet sterk is en dat de bedrijven zich eenvoudigweg niet meer kunnen veroorloven het oc trooi ..te laten voor wat hel is". Hoe komt. het dat de Nederlandse be drijven - zeker in vergelijking met het buitenland - de gang van zaken rond de octrooiverlening altijd links hebben la ten liggen? Volgens octrooigemach tigde drs. H. Flamman. die op de jubi leumbijeenkomst een rede uitsprak, komt dat vooral doordat Nederland pas laat. na de Tweede Wereldoorlog, een echt industrieland werd Vanaf dat moment begon het octrooiwezen dan ook pas van belang te worden. De Orde heeft het bij haar jubileum niet gezocht in achteromkijken. Integen deel. de octrooigemachtigden - dit zijn specialisten die voor de bedrijven oc trooien aanvragen in binnen- en buiten land en dus een adviseursrol vervullen - vinden dat juist nu in de toekomslmoet worden gekeken. In die toekomst - zo mer 1977 - wacht de inwerkingtreding van het Europese Octrooiverdrag. Dit verdrag is tussen 15 landen gesloten en beoogt een makkelijker procedure bij het aanvragen van octrooien in al die landen. Voor Nederland houdt de inwerking treding van het Europese Octrooiver drag in. dat het aantal octrooien dat jaarlijks wordt verleend, zal oplopen van 15.000 nu tot 40.000. De Neder- weinïg aan de bedrijven duidelijk heb ben gemaakt, w at zij voor die bedrijven kunnen doen. en wat de economische voordelen zijn van het zorgvuldig om gaan met technische kennis. Aan dit laatste wil de Orde van Octrooi gemachtigden. waarin de 320 octrooi- gemachtigden in Nederland zijn ver enigd. iets"gaan doen Bleek dat al bij de jubileumbijeenkomst, die het karakter had van een symposium, ook op lange termijn willen de octrooigemachtigden hun werk meer bekendheid geven. Daartoe is de brochure ..Omgaan met kennis" uitgegeven, die bedoeld is als inleiding in de octrooiwereld en be stemd voor de ondernemer. DEN HAAG (ANP) - De Haan verhui zingen, afdeling van De Haan's expedi tie BV, te Alblasserdam heelt haar ves tiging in Spanje Mundanzas de Haan S.A. inbedrijfgenomen. Deze onderne ming is hiermee de eerste Nederlandse verhuisbedrijfdateeneigenvestigingin Spanje heeft, aldus heeft het bedrijf dinsdag meegedeeld. Aanleiding tot de oprichting van een dochteronderneming in Spanje is het feit, dat De Haan Verhuizingen Tegel- matig werd geconfronteerd met het probleem van terugvrachten van Spanje en Portugal naar Nederland. Door het opzetten van een agentennet op. het Iberische schiereiland en de stichting van een filiaal te Lissabon enige jaren geleden, is helprobleem van terugvrachten niet alleen opgelost, het rechtvaardigt nu een zelfstandige doch teronderneming in Spanje. Mundanzas De Haan S. A. verzorgt meestal gecom bineerde verhuizingen vanaf Spanje naar het buitenland. Sinds het opera tioneel worden van de Spaanse vesti ging verzorgde de Spaanse dochter reeds gecombineerde verhuizingen, waarvan een van Malaga naar Montevi deo en een van Madrid naar Nigeria. Voor overzeese verhuizingen uit geheel West-Europa is verscheping via de ha ven van Rotterdam veelal goedkoper. Het bedrijf voorziet in de nabije toe komst dan ook een belangrijke uitbrei ding van haar activiteiten met name via de haven van Rotterdam. Kosten De Octrooiraad - de overheidsinstel ling waar de octrooien moeien worden aangevraagd - is verder niet goedkoop. De aanvraag van "n octrooi voor een land kost al gauw enkele duizenden guldens. Ook speelt mee, dat de oc trooigemachtigden in het verleden te Schroevenfabriek sluit: veertig man op straat ARNHEM (ANP) - De Westervoortse schroevenfabriek in Loo (gem. Duiven) is failliet verklaard. De 40 personeels leden zijn ontslagen en krijgen geen af vloeiingsregeling omdat er geen geld meer is. De bonden zeggen weinig meer voor het personeel te kunnen doen en wijten de ondergang van het bedrijf aan eenslechte leidingen het verweven van zakelijkeen privé belangen door de directie. Het bedrijf ontving enige tijd geleden een overheidskrediet van bijna 9 ton. De bonden hebben bij het ministerie van economische zaken aangedrongen op een onderzoek naar wat er met het kre diet is gebeurd. Amsterdamse wisselmarkt Londen 4.2595-4,2645 Montreal Parijs Frarfkforl Stockholm Kopenhagen Wenen Madrid 51.705-51.755 6,8115-0.8165 104,225-104.275 59.975-60.025 103.795-103.845 30.285-30.335 43.335-43.385 47.045-47,995 14.7050-14.7150 3,56-3.88 BUITENLANDS BANKPAPIER (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luidden gisteren. Engelse pond Belgische fr (100) Duitse mark (100) 4.16-4.46 102,75-105.75 Hal Ure (10.000) Portugese esc. (100) Canadese doUar Franse (100) 'Zwitserse £r. (100) Zweedse kroon (100) 27,75-31.75 7.15-8.90 2.56-2.66 50,50-53.50 102.75-105.75 58,00-61.00 Deense kroon (100) Ooslenr sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100 46,50-49.50 41,50-44.50 14 54-14,34 3.56-3.86 JoegosL dinar (1001 64.75-67.75 12.00-14.25 ANP-CBS BEURSINDICES Int. Conc. 76.4° Industrie 81.0 Scheeps- ei Verzeker. Handel enz Algemeen 105.8 105.8 AMSTERDAM (ANP) - De firma Drijf hout deelt mede: goud: 9190/9590 vor. 9230/9630; zilver: 346/373.50 vor. 345.--/372.50. Bij een ontploffing in een steenkool mijn bij Dhanbad in het zuiden van de Indiase deelstaat Bihar zijn 39 arbeiders om het leven gekomen. Zestig mensen moesten in een ziekenhuis worden op genomen, van wie tien met ernstige brandwonden. Coberco wil sluiting van melkinrichting te Apeldoorn ZUTPHEN (ANP)- De in Gelderland en Overijssel werkende coöperatie Coberco-Zuïvel is van plan op 1 januari 1979 haar consumptiemelkfabriek in Apeldoorn te Sluiten. O ver dit plan. dat nog in bespreking is. is het personeel ter plaatse dinsdag ingelicht. Ook de werknemersorganisaties en de desbe treffende veehouders (bestuurders) zijn op de hoogte gesteld. Op korte termijn, aldus Coberco-zuivel. zal met alle be trokkenen verder overleg gevoerd worden. Naar het zich thans laat aanzien zal na I januari 1979 het ontvangen van boere- melk in Apeldoorn nog wel worden voortgezet, terwijl ook de uitgifte van consumptiemelk en consumptïepro- dukten van hetbedrïjfuitzal voortgaan. Van de 118 personen, die op he togen blik bij het bedrijf in Apeldoorn in dienst zijn. zullen er 47 gewoon aan het werk kunnen blijven: melkbezorgers, chauf feurs. personeel uitgiftedepot. Voor 71 personen zal de sluiting meer ingrijpend zijn. Van hen zullen evenwel 34 werk kunnen krijgen in het.Coberco-bedrijfin Eefde bij Zutphen. dat uitgebreid zal worden. Aan de anderen zal elders in de Coberco-ondememing (ongeveer dertig fabrieken in Gelderland en Overijssel) werk worden aangeboden. Coberco-zuivel is bezig met een geleide lijke herstructurering van haar con- suptiemelksector. die volgens de on derneming al een aantal jaren onvol doende rendabel is. Men wil van vijf naar twee bedrijven. Doetinchem is dit jaar al dichtgegaan, Wageningen is be gin volgend jaar aan de beurt en na het verdwijnen van Apeldoorn blijven al leen Arnhem en Eefde over. AMSTERDAM (ANP) - De waarde van de aandelen van nominaal f 20 is in het op 30 juni verstreken boekjaar 1975- 1976 gestegen van f 14,80 tot f 15.96. Dit volgens fiscale maatstaven: hanteert men commerciële maatstaven dan nam an f 15.60 tot f 16.54. zo rverslag van de Volks- (VAT). zichte van de Duitse mark. Overwogen wordt, of dit aanleiding moet. zijn om een deel van de obligaties te beleggen in andere valuta's. In ieder geval zal de hoge rente, als zij althans niet veel ver der stijgt, het aangroeien van de waarde (de nominale waarde van f20) versnel len. aldus het verslag. de waarde toe blijkt uit liet ja aandelen Trust Aangezien het verliessaldo nog niet is ingelopen inu f 1.75 mini. kan nog geen winstuitkering worden gedaan. De VAT boekte in het boekjaar 1975-1976 een winstsaldo van f 504.000 tegen f 544.000 in het voorgaande boekjaar, maar onder de gegeven omstandigheden, zoals bij voorbeeld een rentedaling, mag dit een gunstig resultaat worden geacht, Op het geheel van de effectenporie- feuille van nu f 5.9 min gingen percenta- gegewys op het totale effectenbezit de belangen in de gewone binnenlandse obligaties het meest achteruit: van 75 tot 60 pet. Converteerbare obligaties van Nederlandse huize gingen van 8 pet omhoog naar 20 pet, Het aandeel van binnenlandse aandelen ging omhoog van 6naar 11 pet, terwijl converteerbare 'buitenlandse obligaties qua belang daalden van 3 tot één procent van het totaal. De stijging van de rente heeft zich ook na afsluiting van het boekjaar voortge zet. waarbij opvallend was. dat ook de korte-termijn-rente zo sterk aantrok. Dit was voor de VAT aanleiding om ge leidelijk weer gelden a deposito te plaatsen, waartegenover hoofdzakelijk obligaties met de relatief langste loop tijd werden verkocht. Het ziet emaar gos Kajjs uit. dat de rente op korte termijn sterk voorts ontving de Westham Dredging zal dalen, mede onder invloed van de company Pty. Ltd. te Sydney in Austra- PAPENDRECHT (ANP) - De nationale havendirectie van Kameroen heeft aan Baggermaatschappij Bos en Kalis BV, die deel uitmaakt van de Bos Kalis Westminster Group, opdracht gegeven om samen met de Franse firma S.F.E.D.T.P. (Société Francaise d'En- treprise de Dragages et tie Travaux Pu bliés) een groot ontwikkelingsproject ter hand te nemen. Het. gehele project, behelst de bouw van o.m. een nieuwe vissershaven, een hou thaven. een containerkade. de aanleg van een spoorweg, een aantal toe gangswegen en een haventerrein met opslagplaatsen, gebouwen en loodsen en tenslotte het verdiepen van een toe gangsgeld tot de haven van Douala over een afstand van 20 kilometer Het totale werk. waarmee op 1 decem ber van dit jaar zal worden begonnen, zal ongeveer drie jaar in beslag nemen en heeft een waarde van f135 min. aldus relatieve zwakte van de gulden ten op- i ADVERTENTIE) <;cn klasje. Een Londense binnenhuisarchi tect, de 28-jarige Donald Parkins, is dinsdag in Moskou tot drie jaar werkkamp veroordeeld wegens een poging om 19 pakken mariuana via de Russische hoofdstad naar West- Europa te smokkelen. Dit jaar zijn al verscheidene buiten landers in Moskou wegens drugs mokkel veroordeeld. Ank (20) wist van jongs af wat ze wilde worden: kleuterjuf. Nu heeft ze haar eigen klasje, ,,'k Heb wel geluk gehad hoor. Een depen dance-lokaal met 21 kinderen. En dat al bij de tweede sollicitatie. Als ik anderen van de opleiding hoorEn eh heeft ze haar financiële zaakjes ook zoals ze 't wil? Ze lacht. „Tuurlijk. Bij de Amro. Ook toevallig hè? jufAnk getekend door Dorien (sVi). Nee, serieus 'k zit daar allang hoor. Met Zilvervloot sparen. En 'k heb er nu dus ook 'n Privérekening, voor m'n salaris. Vind ik erg handig, ook met betalen." De Zilvervloot hoorden we 'r net noemen. Heeft ze al plannen met dat spaargeld? „Nou,'n leuk klein autootje. Maar eh.'k heb pas een maand rijles, dus Zilvervloot sparen Unieke spaarregeling voor jonge men sen. Kan geopend worden tussen 15e en 21e jaar. Geeft hoge rente (nu 8|'V>*) en daar bovenop éénmalige, belastingvrije premie van 10",'. Minimumspaarperiode 6 iaar, maximum 9 jaar. Jaarlijkse inleg minimaal f 30,- en maximaal f480,-. Rcntewiiziging voorbehouden. Privérekening Amro naam voor betaalrekening. Voor alle inkomsten en betalingen, ook voor acceptgiro's. Maakt automatisch sparen (AmrO- maat) mogeli]k en biedt keus uit Euro- cheques en betaalcheques. Rekeningafschriften zorgen voor overzichtelijke boekhouding. liê. een dochtermaatschappij van de Hollandsche Beton Groepen de Bos Ka lis Westminster Group, twee bagger- opdrachten in Austra,ië van ca f 19 min in totaal. Het betreft baggenver- ken voor de bouw van een kademuur in de "Darling Harbour" van Sydney en het verdiepen van de haven van Bunda- berg in Queensland. BIXA EN HYGIA GAAN SAMEN SASSENHEIM-DE MEERN (ANP) - Bixa BV in De Mcern (U) en Hygia Ter Meer en Zonen BV in Sassenheim heb ben overeenstemming bereikt over vol ledige overneming van Hygia door Bixa. Bixa (5 man personeel) is een handelsonderneming die zich vooral bezig houdt met de import uit zgn. derde-landen van kinderkleding en baby-artikelen: Hygia is producente van dit soort artikelen en heeft circa 80 man in dienst. De naam van Hygia is gewijzigd in Hy gia BV De produktie in Sassenheim zal voorshands worden voortgezet. Het is de bedoeling, dat de beide onderne mingen tegen eind 1977 een volledige in tegratie zullen hebben bereikt. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs heeft dinsdag bij aanvang van de handel een iets opge wekter beeld dan op voorgaande dagen te zien gegeven. Er bestond voor veel fondsen iets meer kooplust, hetgeen hogere noteringen tot gevolg had. De handel bleef echter over de gehele linie kalm. Bij de internationale waarden kon Kon.OIie fl,30 herstellen tot f 119,30, mede als gevolg van lichte Ameri kaanse vraag. Hoogovens daarentegen ontmoette wat aanbod bij opening, alsmede een grote stop-loss order, waardoor de koers met f 2 inzakte tot f 41.50. Unilever was f 0.70 in herstel op f 111,70 en Philips f 0.20 op f26,80. Akzo verloor een dubbeltje op f28,80. De banken waren licht in herstel met ABN f 1,50 hoger op f277 en Amro Bank f 0.80 op f65,80. Deli. een fonds dat op voorgaande dagen redelijk weerstand kon bieden, moest nu f2 terug tot f 91- De scheepvaartsector was bij uiterst kalme handel vriendelijk. Van Omme ren trok 2 aan tot 185. HAL ƒ1.10 tot f76.10. NSU f 0,20 tot f 100.70 en KNSM f 0,60 tot f 123.80. Ook voor Heineken en KLM waren er wat kopers in de markt. Het luchtvaart- en bieraandeel werden ieder fl duurder op resp. f 113.50 en f132. Nat. Nederlanden moest 0.30 prijsgeven op 76,50. Op de obligatiemarkt heerste een apa thische stemming. De transacties kwa men zeer moeilijk tot stand. De hoog- rentende stukken noteerden iets beter, terwijl de laagrentende daalden. De maatregel van De Nederlandsche Bank ter verruiming van de geldmarkt deed het onofficiële tarief voor daggeld dinsdag wel dalen, maar was geen sti mulans voor de obligatiemarkt. Het renteverschil is nog niet interessant ge noeg om te gaan beleggen in obligaties, zo werd gezegd. Op de lokale markt heerste een aarze lende stemming. Een groot aantal fond sen kon weliswaar een klein gedeelte van het eerder opgelopen verües inlo pen. „maar erg overtuigend is het alle maal niet", zo werd gezegd. Het aantal verliezen overtrof bij kalme handel nog steeds het aantal koerswinsten. Vmf behoorde tot de fondsen die een fors herstel boekten. Het aandeel werd f3.50 duurder op f 88. Ook RSV kon eindelijk eens. zij het bescheiden, een koerswinst boeken van f 1 op f78.50. Meneba was f 1.70 in herstel op f76,50. terwijl Tricot/ Best f3 kon aantrekken tot f39. Vast waren verder o.m. Borsumij-Wehry, In- ventum. Bos Kalis en Gist-Brocades. t Na dagen onverkoopbaar te zijn ge-, weest ging het aandeel Van Nelle op f237 over in andere handen ofwel f 19^ goedkoper t.a.v. de laatstgedane note ring. Wereldhave trok de aandacht met een koersdaling van f3.80 naar f80,20, hetgeen volgens de beurs veroorzaakt werd door markttechnische redenen. CSM daalde met f2.50 tot f86,50 op de mogelijkheid dat zeer binnenkort haar produktie-eenheid in Sas van Gent ge sloten moet worden. Flauw waren verder o.m. Amhemsche Scheepsbouw. Holec. De Telegraaf. Fumess. Giessen-de Noord. NDU. Pal- the, Bols. Nijverdal-ten Cate en Assel- bergs'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13