Lof minister Boersma voor Loodswezen presenteerde boek over toezicht op Scheldevaart PZC/P Walradar Schelde niet overhaasten Autoverkeer door de Axelsestraat Terneuzen daalde met 16 procent „Hopelijk blijft overheid positief investeringsklimaat voorstaan" Vlissinger (16) bekent 13 inbraken almanak BOUWVALLIGE SCHUUR ZIERIKZEE INGESTORT DINSDAG 5 OKTOBER 1976 TIJDENS WERKBEZOEK AAN FABRIEKSCOMPLEX TERNEUZEN: provincie ZEEUWSE Dierendag Dierendag dreigde gisteren even een donker begin te krijgen, daar wij on tijdig werden gewekt door onze drie jarige zoon. Hij had zich - zo bleek - te zes uur naar beneden gespoed om in het aquarium het gedrag van twee recentelijk gekregen waterschild padjes te volgen en kwam met een fransje in het voorhoofd melden: „Mam, één schildpad heeft een snot neusje." Hoewel hij met zijn diagnose stellig het recht verspeelt op een plaats in het gilde der jonge onderzoekers, veraangenaamde hij ons ontwaken zéér. Toen wij zelf de huiskamer betraden, ivas het nieuwe katertje Flip juist be zig aan zijn grote act tegen de Euro pese korthaar Kneus, tegen wie hij verder gehele dagen speels het on derspit delft: hij bolde de rug, rechtte de staart, strekte de pootjes en hup pelde aldus overdwars voor de ander langs, die zich bij dat gebeuren altijd verbouwereerd achter een stoel te rugtrekt. Hij keek even om naar het succes van de grap en begon onmid- delijk aan een beivassing. In de vroege avonduren demon streerde hij, dat zijn vrienden van de dag niet zijn vrienden van de nacht zijn door zich op de bank aan te vlijen tegen de tors van de blauwe rus Poespas en diens tepels vóór de grote dut geruime tijd vruchteloos te bezuipen. De bejaarde rus keek aanvankelijk weer gegeneerd voor zich uit en verwijderde zich toch maar, vóór de ander aan de grote dut kon beginnen. De kleine keek hem teleurgesteld na, wipte van de bank en begon aan een inspectietrip door de kamer. Daarbij venvijlde hij lang bij de jon ge, zandkleurige Duitse dog Bas, die op het tapijt overgegeven lag te sla pen. Eerst besnuft'elde hij de achter poten en vervolgens toonde hij zich hevig geïnteresseerd in haar hang lippen, waar de nageuren van de zo juist veroberde pens waren blijven hangen. Bas opende een lodderoog en sloeg vriendschappelijk een voorpoot om de poes heen, die dat gebaar gebrek kig interpreteerde en zich onmiddel lijk terugtrok op het aanrecht. Daar vond-ie rust en warmte tegen die pit van het gastoestel, waarop juist de chocolademelk was verhit. Vanuit die positie bleef-ie echter verlangend kijken naar de hond, die alweer was ingedut en een voorpoot overeen zij ner hangoren had geslagen - waar door de vertedering, die zij opriep, in sterk contrast met haar omvang stond. De kleine poes had dat niet door. Maar hij komt er nog wel achter en dan zal dat best liggen, zo met z'n tweetjes. Dierendag - dat kan een mooie dag wezen voor de mensen. POLITIE WIL MEER PARKEERPLAATSEN GEHANDICAPTEN TERNEUZEN - Het autoverkeer door dc Axelsestraat in Terneuzen is dit jaar met 16 procent teruggelopen ten op zichte van '75. Veel verkeersdeelne mers kiezen de rondweg, een mogelijk heid die nog aantrekkelijker is gewor den door het doortrekken van de Wil lem de Zwijgerlaan. Deze gegevens zijn ontleend aan ver keerstellingen van de Terneuzense dienst voor openbare werken. Ze wer den gehouden tussen half mei en half juni. Directeur ing J. J. Huigh zei maanda gavond, in een vergadering van de commissie voor de verkeersmaatrege len, niet ontevreden te zijn over de ver minderde belangstelling van automobi listen voor de Axelsestraat. Hij verschilde in dit opzicht van mening met de commissieleden mevrouw E. Dooms-Ortelee (pvda) en W. de Zeeuw (vvd), die vonden dat van een spectacu laire terugloop geen sprak was. De heer De Zeeuw voegde aan die op merking overigens toe van de Axelse straat geen 'dooie woonstraat' te willen maken. De heer Huigh vertelde, dat zijn dienst bezig is met een nieuwe versie van het concept-structuurplan, waarin verder gaande maatregelen zijn opgenomen om de Axelsestraat te ontlasten. SCHOUT-BIJ-NACHT VAN DER GRAAF: VLISSINGEN-Bij de presentatie van het boek 'De Belgische-Nederlandse Perma nente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart 1840-197.6' heeft schout-bij nacht G. van der Graaf, directeur-generaal van het Loodswezen, erop gewezen, dat deuitvoeiing vande plannen vooreen uitgebreid walradarketen op de Scheldegeen overhaaaste zaak moet zijn. „De mensen die op de posten komen te werken en ook de loodsen moeten vertrouwd worden gemaakt met de werkmethodes. De ervaring met Rotterdam heeft, geleerd, dat dat anderhalfjaar kan duren voordat alles optimaal in gebruik is. Het is een extra hulpmiddel waarvan we een groot, voordeel kunnen krijgen, maar voorop staat, dat de veiligheid niet in het geding mag komen", aldus de heer Van der Graaf op vragen. De heer Van der Graaf deelde verder mee. dat, tot. een van de taken van de penna nente commissie van toezicht moet worden gerekend wat het maximale toelaat bare aan diepgang van schepen zo langzamerhand wordt. Een rekbaar begrip, aldus de heer Van der Graaf, die zei dat deze 'kwestie' in direct verband staat met de passage van schepen. „Het is nog niet anders geweest, dat we met de Belgen steeds tot een goed vergelijk kwamen. Maar eens komt er een grens aan dat toelaatbare". Op vragen antwoordde kapitein ter zee N. M. Bollen, directeur van het Loodswezen in het District Scheldemond, dat jaarlijks op de rede van Vlissingen zo'n 50.000 schepen in en uit varen. Ruim 18.000 komen naar en van Antwerpen en Brussel, 3.500 van en naar Gent, 1,500 naar en van Terneuzen en een zelfde aantal vanen naar Vlissingen. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft de 10-jarige Vlissinger \V. J. aangehouden in verband met der tien inbraken die in juli, augustus en september zijn gepleegd. J. heelt na verhoor bekend. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt, Het be treft. hier onder meer. diefstal van 275 uit de openbare bibliotheek, diefstal van 52 uit de Prinses Beatrixschool, diefstal van 50 uit de Stationsrestau ratie. diefstal van 50 uit de Souburgse kleuterschool Hummelhonk. J. bekende verder nog. diefstal van 100. uit de Jan Ligthartschool. uit-de Ichtusschool nam hij kleingeld weg en uit de Oranjeschool stal hij een gitaar. De grootste buit hield J over aan een inbraak in Bachten 'INGRIJPENDE VERANDERING' IN NIEUW CONCEPT-STRUCTUURPLAN bij Albert Heijn (3). de Fahrenheitflat (3) cn het winkelcentrum Serlïppens (2). Het verzoek om meer parkeerruimte voor invaliden kwam van mevrouw Doorns, Overigens heeft ook de Neder landse Invalidenbond de gemeente ero ver benaderd. „Er zal rekening moeten worden gehou den met ingrijpende veranderingen. Straks zullen weblij zijn met het feit dat we goede doorgaande wegen hebben," hield hij de commissieleden voor. Volgens de heer G. Christiaanse, adjunctchef van de secretarie-afdeling algemene zaken, is de meest ideale op lossing het doortrekken van de De Zwij gerlaan naar de Haarmanweg. De weste lijke woonwijken van Terneuzen zouden hun verkeer dan via deze laatste route kunnen kwijtraken. Dit project zal ech ter nog wel even op zich laten wachten. Brigadier J. Smit van de Terneuzense gemeentepoütie constateerde dat het merendeel van de automobilisten die de Axelsestraat kiezen 'er ook iets te zoe ken hebben'. Invaliden De Terneuzense gemeentepolitie heeft bij b. en w. een advies ingediend, dat- rekening houdt met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen voor invalide weggebruikers. Momenteel zijn er 2 bij het oude stad huis aan de Markt. Als het aan de poii- tieligt, wordt dat aantal uitgebreid tot 4. Verder zouden er parkeervoorzienin gen voor gehandicapten moeten komen Zware schade bij botsing in V lissingen VLISSINGEN - Maandagmiddag om streeks half één zijn bij een botsing op het Vlissingse kruispunt Lange Leen- weg - Zuidbeekseweg twee personen wagens zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de autobes tuurder C. C. K., die over de Zuidbeek seweg reed op de kruising geen voorrang verleende aan de bestuurder P. de V. uit Nieuwdorp, die met zijn personenauto over de Lange Leenweg reed. Beide wa gens botsten op elkaar en werden zo zwaar beschadigd dat ze moesten wor den weggesleept. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Brand vernielt deel werkplaats garage Axel: schade 45.000,- AXEL - Het achtergedeelte van de ga rage annex werkplaats van de firma Den Doelder uit Axel is maandagmid dag door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door een wegspringende vonk van een slijp steen. Een personeelslid probeerde nog met een schuimblusser het vuur te be dwingen, maar deze poging mislukte. De Axelse brandweer, die zeer snel ter plaatse was, wist het vuur spoedig te lokaliseren met behulp van persluch- tapparatuur, maar kon niet voorkomen dat het achtergedeelte werd verwoest. De schade wordt geschat op circa 45.000,-. De eigenaar, de heer J. den Doelder, is tegen brandschade verze kerd. Commissievoorzitter mevrouw L. van der Plas-Tanis (die wethouder drs. R. C. E. Barbé verving) wees nadrukkelijk op het feit, dat b. en w. nog over een ver ruiming van de parkeervoorzieningen voor gehandicapten moeten beslissen. Daarna gaat het besluit ter goedkeuring naar gedeputeerde staten. De verkeerscommissie zette wat kant tekeningen (maar ging achtera toch ak koord) met een plan om de buurtschap Driewegen van zwaar vrachtverkeer af te helpen door een deel van de weg vanaj; de rotonde 'om te bouwen* tot fietspad. Met name mevrouw Dooms vond deze oplossing onbevredigend. De proble men zijn de wereld pas uit, als de ro tonde wordt doorgetrokken naar de Mr. Haarmanweg, betoogde zij. Een nieuw element in de discussie is de verplaat sing van de betonfabriek van De Hoop naar het havengebied, die nogal wat zwaar verkeer met zich meebrengt. De gemeente denkt hier regelend te kun nen optreden door een maximumasd- ruk van 3 ton voor te schrijven (de wat grotere types bestelwagen, zodat de be volking aanzienlijk minder hinder on dervindt dan tot dusver. VLISSINGEN - Bij een inbraak in de woning van. mejuffrouw I. J. B. aan de Van Dislioeckstraat te Vlissingen is het afgelopen weekeinde een gedlkistje met 200,- ontvreemd. De daders kwamen de woning binnen door de voordeur te forceren. Ten tijde van de inbraak was mejuffrouw B. niet in de woning, Zij was bezig met een ver huizing en vertoefde in haar nieuwe wo ning. Bromfietser gewond bij botsing in Goes GOES - Na een botsing met een perso nenauto op de kruising Beatrix- laan/Colignylaan in Goes, is maan dagmiddag de bromfietsers J. S. A. J. uit Goes per ambulance overgebracht naar ziekenhuis de Bevelanden-Noord. Het ongeluk ontstond doordat een per sonenauto bestuurd door P. J. G. uit Goes, bij het afslaan van de Beatrixlaan naar de Colignylaan, geen vrije door gang verleende aan de bromfietser die uit de 's-Heer Elsdoiplaan kwam. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De beveiliging van de kruisingen Ma dame Curicstraat - Van der Waalsstraat (voor veel schoolkinderen een gevaar lijk punt) leverde nauwelijks stof tot discussie, nadat brigadier Smit en de heer Christiaanse de situatie hadden geschetst. INBRAAK WONING VLISSINGEN: BUIT 200 GULDEN TER GELEGENHEID VAN 500STE VERGADERING PERMANENTE COMMISSIE Komme. Hier stal hij 1600.- Tevens bekende hij nog een aantal pogingen tot inbraak. Douanezegels verbroken op terrein Olau-Line VLISSINGEN - In de nacht van zater dag op zondag hebben onbekenden op het terrein van de Olau-line te Vlissin gen van een aantal opleggers de doua nezegels verbroken. Van de goederen in de opleggers werd niets ontvreemd. De vlissingse gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. ZIERIKZEE - Aan de Paardestraal te Zierikzee is maandagmiddag om streeks drie uur een oude. bouwvallige schuur ingestort. De schuur, die eigen dom is van G. A. te Zierikzee, zal waar schijnlijk worden afgebroken. Het gebouw was vanwege de bouwval lige toestand al niet meer in gebruik, zo dat er zich dan ook niets van waarde binnen bevond, toen het dak naar bene den kwam. De schade beperkt zich zo doende tot de schuur. De instorting kwam overigens niet als 'n verrassing, want vorige week waren er nog stutten geplaatst. Deze bleken evenwel niet in s taat om de schuur van de ondergang te redden. TERNEUZEN - 'Dow Chemical is een witte raaf in Nederland. Het is een van de weinige bedrijven die willen inves teren". Dat zei minister drs. Boersma van sociale zaken maandagmiddag tij dens een bezoek aan het Terneuzense bedrijf. Minister Boersma was op be zoek bij Dow Chemical om de veilig heidsaspecten van het bedrijf te bekij ken. De bewindsman verbleef maandag de hele middag op het bedrijf. Tijdens een persconferentie vertelde drs. Boersma dat er van de zijde van werkgevers en werknemers vaak te weinig aandacht aan het veiligheidsaspect wordt ge schonken. „De mentaliteit van de men sen kan goed zijn op de veiligheid, maar de aandacht kan verslappen, omdat er nooit iets gebeurt", zei hij. Minister Boersma vond overigens de veilig heidsmaatregelen bij Dow Chemical in Terneuzen indrukwekkend. Hij signa leerde verder een gebrek aan aandacht in politiek Nederland voor de industrie. „Er wordt weinig over gesproken, be halve als er een plof is", ging hij verder. De heer Boersma verwacht dat de nieuwe veiligheidswet rond de jaarwis seling in behandeling zal komen. Het is niet de bedoeling, zo legde de minister ui t, dat als de wet in werking is getreden, bedrijven op dat moment aan de ge stelde eisen moeten voldoen. „Er komt een overgangsregeling.Het is ook niet de bedoeling dat een bedrijf failliet gaat als gevolg van de nieuwe wet. Je moet nooit met een wet komen die het onder nemen onmogelijk maakt", vindt minis ter Boersma. Hij zei overigens ook dat bedrijven zich langzamerhand kunnen gaan richten op de nieuwe wet wat be treft de veiligheidseisen die daarin wor den gesteld. „Men kan in grote lijnen weten waar we naar toe gaan", legde hij uit „Objectief is vast te stellen dat Dow veel aandacht aan de veiligheid besteed. Na tuurlijk wordt ook elders aandacht aan deze zaak besteed, niet alleen bij Dow". De bewindsman kwam zich op de hoogte stellen van de veiligheidsmaat regelen in het Terneuzense bedrijf om daarvan een goed beeld te krijgen. De minister voerde in de loop van gis termiddag nog een gesprek met de on dernemingsraad van Dow Chemical. Daarbij is onder meer de nieuwe wet op de ondernemingsraad aan de orde ge weest. De kritiek van verschillende kan- Minister Boersma (tweede van linksi bekijkt de maquette van de styreenfabriek van DOW. DO W-DIRECTEUR RUULES BIJ BEZOEK MINISTER BOERSMA: „BELANG BIJ DOORGAAN VAN INVESTERINGEN" TERNEUZEN - Algemeen directeur R. Ruules van Dow Chemical Nederland BV in Terneuzen hoopt dat de overheid een positief investeringsklimaat in Nederland zal blijven verwezenlijken. De heer Ruules zei dit maandagmiddag bij het bezoek van minister drs. J. Boersma van sociale zaken aan Dow Chemical. De minister kwam zich op de hoogtestellen van de veiligheidsmaat regelen in het Terneuzense bedrijf. Directeur Ruules: „Wij hopen, dat de overheid in samenwerking met de on dernemers en-het gehele bedrijfsleven een positief investeringsklimaat zal wil len blijven verwezenlijken, en dat Dow haar eigen stijl van management, die tot nu tot goede resultaten heeft geleid, binnen het vermelde kader kan blijven uitoefenen". Volgens de Dow-directeur is de directie van het bedrijf van mening dat Neder land momenteel een goed land is om te investeren. „Wij verzetten ons tegen de neiging van alle Nederlanders om hun doen en laten naar buiten erger voor te stellen dan in feite, vergeleken mei buurlanden, noodzakelijk is. Wij als Ne derlands management en werknemers hebben er belang bij dat deze investe ringen doorgaan. Het kan evenwel niet vermeden worden, dat ten allen tijde de Dow vestigingen in diverse landen door Dow met elkaar vergeleken worden, voornamelijk in rendement en produk- tiviteit", zo zei de heer Ruules. Bij het hezoek van de minister waren onder anderen aanwezig commissaris der koningin in Zeeland dv, C Bóertien. burgemeester C. Ockeloen van Terneu zen, ambtenaren van het stoomwezen, van de arbeidsinspectie en van de ar beidsvoorzieningen. Directeur Ruules: „Wij ervaren dit be zoek van de ministèren zijn mensen zeer positief, in die zin, dat alvorens behan delingvan de op handen zijnde wijziging van de veiligheidswetten, de ministèren zijn ambtenaren zich eerstop de hoogte stellen van de praktische omstandighe den bij de onderneming waar de toepas sing van deze wetten moet plaatsvin den. Indien dit meer en regelmatiger voor alle wetten zou gebeuren, zouden onnodige en/of onrijpe wetten worden vermeden". De directeur zei dat alleen een maxi male kennis van de processen, het werk en de procedures door alle werknemers, kan leiden tot, veilige en goede resulta ten van de onderneming, Hij voegde daaraan toe datgepaard moet gaan met een goede organisatie van de veiligheid. Uit de woorden van de Dow-directeur bleek dat op elke 300 werknemers één veiligheidsspecialist bij de Terneuzense vestiging rondloopt. Voorts -wees de heerRuulesop net rampenplan, datalis beproefd in samenwerking met, de ge meente. Hij zei dat Dow Chemical in Terneuzen dit jaar en in 1977 voor vei ligheidsvoorzieningen 25 miljoen uit geeft, onder meer aan het verstevigen van de gebouwen in het proces-gebied. MR. DR. SMIT BEHANDELDE GESCHIEDENIS SINDS 1840 VLISSINGEN --Vandaag - dinsdag - wordt in Vlissingen de 500-ste verga dering gehouden van de Permanente Commissie van Toezicht op de Schel devaart. Aan deze mjjipaai i„ (je Belgisch-Nederlandse nautische sa menwerking heeft men niet willen voorbij gaan en zo heeft de historicus mr. dr. C. Smit een boekwerk samen gesteld onder de titel 'De Belgisch- Nederlandse Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart van 1840-1976." De directeur-generaal van het Loods wezen. schoutrbij-nacht G. van der Graaf, die van Nederlandse zijde samen met kapitein ter N. M. Bollen, directeur van het Loodswezen in het District Scheldemond, zitting heeft in de thans fungerende commissie van toezicht, heeft het overzichtswerk maandag ge presenteerd. In een toelichting wees de heer Van der Graaf er op, dat de sinds 1839 gehouden besprekingen tussen Belgische en Ne derlandse vertegenwoordigers van res pectievelijk het Bestuur van het Zeewe zen en van de Binnenvaart en de Dienst voor het Loodswezen tot doel hebben een gemeenschappelijk toezicht uit te oefenen op de scheepvaart op de Schelde en haar monden. In het bijzon der worden zaken die te maken hebben met de loodsdienst, de betonning en het onderhoud van de Scheldemond bene den Antwerpen in de permanente com missie geregeld. Het overzichtswerk in opdracht van de commissie uitgevoerd door de Centrale Reproductie afdeling van de Konin klijke Marine, is een breed opgezette documentatie geworden, dat de periode behandelt vanaf het ontstaan van het gemeenschappelijk toezicht op de Scheldevaart (scheidingstractaat van 1839, artikel 9) tot aan de laatste ont wikkelingen: Scheldeberichtïngsdienst vond hij. Naar aanleiding van het slui ten van de Chloroteenfabriek van Dow zei de heer Boersma ook daar met de ondernemingsraadsleden over te heb ben gesproken, zij het. kort Het, werkge legenheidsaspect moet altijd in de ga ten worden gehouden', zo betoogde de minister. en walradarketen langs- de Wester- schelde. Onderwerpen, die daartussen liggen en mede aan de hand van kaar ten en foto's worden beschreven, zijn onder andere de tijd van de zeilvaart (1840-1865), de opkomst van de stoom vaart (1865-1890) en de bloeitijd darvan (1890). De schrijver mr. dr. Smit heeft kunnen putten uit de vanaf het begin bijgehou den vergaderingsverslagen van de per manente commissie, waardoor - zoals hij benadrukte - 'n duidelijk beeld kon worden vastgelegd omtrent het wel en wee van 136 jaar toezicht op een veilige vaart door de Scheldemond. Diverse 'kwesties', in de loop van de jaren ter tafel gekomen en nu voor het merendeel opgelost, worden in het boek beschre ven. Een boek overigens, zo lichtte de heer Van der Graaf toe, dat niet voor'de handel' is bestemd. „We 'willen de 750 exemplaren wel zo ruim mogelijk verspreiden", aldus de directeur-generaal van hetLoodswezen. „We denken in dat verband aan alle daarvoor in aanmerking komende bi bliotheken." Niet zonder trots kon de heer Smit later op vragen er aan toe voegen: „Ik heb het boek in mijn 77-ste levensjaar in 77 dagen geschreven." De heer-Smit liet verder weten, dat hij zich altijd al heeft verdiept in de Schelde-'kwestie'. Zijn studieterrein is de diplomatieke geschiedenis van Ne derland, met name de 19de-20ste eeuw. In 1966 schreef' hij al een boek over de Schelde-'kwestie', niet alleen over de scheepvaart, maar ook de kwestie van tussenwateren (de verbinding Antwerpen-Rijn). Het. boek wordt, in dezelfde vorm uitge bracht in België. De heer Van der Graaf deelde nog mee, dat de eerste zaak, die de commissie op 9 april 1840 besprak de ligging van de tonnen en bakens in de vaargeul was, waarbij voorop stond dat die goed moesten worden aangegeven, opdat de scheepvaart een snelle door gang kon vinden. Het boek wordt aandachtig bestudeerd door (van links naar echts) schoutrbij-nacht G. van der Graaf, auteur mr. dr. C. Smit en kapitein ter zee N. M. Bollen. „DOW IS WITTE RAAF OP HET GEBIED VAN INVESTEREN" ten op die nieuwe wet wuifde de drs Boersma weg. „Daarin wordt alleen vastgelegd wat bijvoorbeeld hier bij Dow al lang gebeurt, en ook elders al".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2