Zes jaar geleden begon succesvolle reeks PZG-crossen Zeeuwse KNAU stopt winst PZC-cross niet in oude sok VLISSINGEN - De wieg van de PZC-cross stond op de Schotsman- en Ruiterplaat, een schitterend natuurgebied aan de rand van het Veerse Meer, dat honderden Zeeuwen dankzij dit sportieve door onze krant gesponsorde evenement hebben ontdekt. Op zaterdag 11 de cember 1971 kregen de zorgvuldig in elkaar gezette plannen van het crosscomitë eem succesvolle uitvoering: burgemeester P. Wisse van Wissenkerke loste het startschot voor de eerste van een serie PZC- crossen in Midden-Zeeland, die er zijn mocht. Liefst 850 deelnemers hadden hun nieuwsgierigheid niet kunnen be dwingen: ze trokken naar Kamperland en velen genoten voor het eerst van de bebossing aan de boorden van het Veerse Meer. Ongetwij feld besloten ze toen om terug te keren om alles nog eens rustig te kunnen bekijken. Want hoewel niemand de trimmers onderweg maant om sneller te lopen, is er over het algemeen geen houden aan, wanneer de meute vertrekt de jeugdprestatieloop duidelijk in het teken van de scholen. Stempel De Goese Prinses Ireneschool met on derwijzer Hans Hoeksma drukte een duidelijke stempel op het geheel door met maar liefst zeventigjongelui deel te nemen. Oud en jong waren overigens gekomen: de jongste was drie jaar, de oudste zeventig jaar. Ondanks dit succes verhuisde de PZC- cross naar Goes om in de Ganzestad de derde editie af te werken. Op zaterdag 3 november 1973 gebeurde dat. Deze 'verhuizing' had verschillende re denen. De PZC-cross was qua accom modatiemogelijkheden uit zijn jasje ge groeid aan het Veerse Meer. Kleed ruimte en sanitaire voorzieningen wa ren niet aanwezig en er moesten grote (en dure) legertenten aan te pas komen om de vele trimmers en wedstrijdlopers bij slecht weer een tijdelijk onderdak te verschaffen. Een tweede belangrijke re den voor het vertrek naar Goes was, dat het fraaie parkoers doorsneden was door nieuw aangelegde asfaltwegen. De PZC-cross hielp mee aan de ontsluiting van dit prachtige natuurgebied, de overheid meende de toeristenstroom via gebaande wegen tot vlak bij het wa ter te moeten brengen. Doorslaand succes Het ontnam liet crosscomitë eenter nc mogelijkheid om het trimfestijn daar voort te zetten. Toch was de nieuwe op zet. het crossevenement naar Goes te brengen, een doorslaand succes. Want, er deden maar even tweeduizend deel nemers in de Ganzestad mee De jeug digen stalen dit jaar zonder twijfel de show door met duizend man sterk te starten in de categorie, die drie kilome ter liep. Voor de eerste maal was er een Dit schreef onze ter plekke aanwezige sportredacteur over de 'snelle' aan trekkingskracht van dit fraaie stukje Zeeuwse natuur: „Voor velen was dit sportieve festijn cén eerste kennisma king met de attraktieve (en gezonde) omgeving van het Veerse Mee., en vele deelnemers - zowel prestatie- als wed strijdlopers - verzekerden dan ook, dat ze volgend jaar weer van de partij zul len zijn Vakantie-adres Sterker nog: een dag later (zondag dus) waren meerdere PZC-crossdeelnemers al weer op het terrein te vinden om met familieleden van de natuur te genieten. En vele van buiten Zeeland gekomen deelnemers verklaarden zelfs al binnen de kortste keren een vakantieadres in deze omgeving te willen zoeken". Ook de eerste wedstrijdloop trok alle aandacht van de trimmers: ze zagen een spannende strijd tussen zestig 'echte' atleten, van wie de Vlaardingse onder wijzer Johan Kijne met gering verschil over de Zeeuwse favoriet Piet Vonck ze gevierde. Gesteund door de goede ervaringen be gonnen de comité-leden met enthou siasme aan de voorbereidingen voor de tweede PZC-cross. Dit resulteerde op zaterdag 4 november 1972 in een in drukwekkend deelnemersveld van 1700 jonge en oudere lopers en loopsters De PZC-cross was ingeslagen bij het grote publiek, dat was zonder meer duidelijk. Uit heel Zeeland was een legertje pres tatielopers opnieuw naar de Schotsman- en Ruiterplaat getrokken om daar de drie- of zes-kilometertocht te volbrengen. In de wedstrijdloop zagen de vele toeschouwers Piet Vonck tot hun spijt op dezelfde wijze verliezen als het jaar daarvoor. Weer was het de Vlaardinger Johan Kijne, die met de eerste prijs streek. Voor het eerst stond Zeeuwse winnaar: Piet Vonck Ondanks de gedegen voorbereiding, de prachtige accommodatie in de Goese veilinghal en hetzelfde parkoers in 1974 werd het deelnemersaantal van het jaar tevoren niet overtroffen: integendeel, het werd lang niet gehaald Er was uiteraard een oorzaak te vinden: de we ken voor het trimfestijn waren de adspirant-deelnemers nu niet bepaald aangelokt door het weer. Regen had de overhand. Toch was het juist op de dag van de PZC-cross droog, zodat er toch nog 1300 ouderen en jongeren naar de start in Goes-Zuid waren gekomen. Voor de vierde maal was ook Piet Vonck van de partij in de wedstrijdloop, die hij ditmaal even gemakkelijk als vorig jaar won. nu van Ad Buys, zijn voornaamste concurrent. Het crosscomité onder leiding van de scheidende voorzitter van de KNAU- al'dcling Zeeland, Louwrcns Simpelaar uit Terneuzen, zon echter op nieuwe impulsen. Terug naar de pure natuur, dat was de vraag van vele deelnemers. Tijdens een inspectietocht van de co mitéleden langs de Walcherse kust strook viel de keuze van de organisato ren op het prachtige duingebied bij camping Oranjezon. De accommodatie op deze camping deed voor niets onder. Bos, duin en strand lagen onder hand bereik. Lustrum Als eerste cross in het winterseizoen startte de lustrum PZC-cross op zater dag 11 oktober 1975. Er viel veel te ge nieten van het prachtige natuurschoon. Wat Zeeland was werd de deelnemers overigens nadrukkelijk onder de aan dacht gebracht op het strand, waar een sterke noordooster hen bijna het hemd van het lijf bliesMaar voor de ware liefhebber was dit juist de uitdaging van de middag en menigeen was 's avonds dubbel trots deze PZC-cross meege maakt te hebben. Met duizend deelnemers werd er dus geen record gehaald, maar sportief ge zien was deze cross als trim-happening beslist geslaagd. Geen wonder dus, dat het zeven man sterke crosscomité dit maal met extra verwachtingen naar de zesde PZC-cross uitkijkt, temeer omdat met het oriënteringsevenement een ex tra dimensie er aan toegevoegd is. VLISSINGEN - De afdeling Zeeland van de KNAU (atletickunie) heeft de batige saldi, die de diverse tot nu toe gehouden PZC-crossen opbrachten, niet in een oude sok gestopt. Vooral de Zeeuwse atletickjeugd heeft profijt van de 'winsten' van dit belangrijke trimevencment voor Midden-Zeeland gehad. De tweede cross leverde duizend gulden op. „Mijn hart slaat er een keer van over", was de reactie van de toenmalige KNAU-afdelingsvoorzitter Simpe laar (tevens voorzitter van het crosscomité) toen hij tijdens de sltvergadering na de tweede PZC-cross de in een cheque verpakte winst uit handen van PZC-directeur W. F de Pagter mocht ontvangen. Het jaar daarop kwam er zelfs een batig saldo van 2500 gulden uit de PZC-bus rollen. Over het doel hoefde hetafdelingsbestuur niet lang na te denken: het geld werd besteed om er een centrale technische training voor de jeugd van op te zetten, alsmede om de training van de Zeeuwse trainingsgroep voor midden- en lange afstandlo pers te bekostigen. TC-secrctaris Koos Oggel zei bij één van de gelegenheden: „Een centrale technische training is altijd een stiefkindje geweest van de atletiek. Dat er nu mee gestart kan worden is één van de grote winstpunten van deze derde PZC-cross. Trainer van de groep werd de Goese l.o.-leraar Peter Molenaar, die spontaan verzekerde: „Naar mijn idee is er geen betere bestemming voor het geld dan de opvang van de technische jeugd". Het antwoord van de Zeeuwse atletiek- jeugd liet overigens niet lang op zich wachten: de koele resultatenlijsten vertelden, dat er hartverwarmende prestaties werden geleverd, niet alleen op de loopnummers maar zeker ook op de technische nummers. Ook na de beide vorige crossen kwam er tweemaal een bedrag van 2500 gulden vrij voor de Zeeuwse atletiekjeugd. Een deel van het geld werd ook gebruikt voor wedstrijden van de Zeeuwse ploeg ploeg (bijvoorbeeld tegen OlseMerksem Gouda en Dordrecht) en tevens kon een extra bijdrage worden geleverd voor de Zeeuwse Atletiekkampioenschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23