1CIALE ZEEUWSE COURANT FNV: VRIJHEID VAN ONDERHANDELEN Lid Spaanse kroonraad bij aanslag omgekomen Gemeentebestuur Sas van Gent dreigt CSM met sluiting bedrijf NKOMO VERWERPT PLAN-KISSINGER 6R0TE PRESTATIELOOP Uitspraak gevraagd van kabinet en de politieke partijen AVONDKLOK IN NABLOES Geen basis Rhodesië-conferentie ETA MELDT ZICH ALS DADER Vangstbeperking haring wordt doorgevoerd Prins treedt af als voorzitter Bilderberg- conferentie MILIEU-HINDER MOET VOOR WOENSDAG DE WERELD UIT Trainer offert auto voor club op pagina 11 219e jaargang no. 236 Dinsdag 5 oktober 1976 9 oktober 1976 Vrouwenpolder Naast de traditionele nu voor het eerst in Zeeland oriënterings-trim-evenement voor het hele gezin. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - De Federatie van Nederlandse Vakcentrales ver langt, dat de politieke partijen en het kabinet tijdens de algemene beschouwingen rond de rijksbegroting in de Tweede Kamer zich zullen uitspreken voor een totale onderhandelingsvrijheid voor de vakbeweging. „Gebeurt dat niet, dan heeft overleg met werkgevers en regering over centrale loonafspraken geen enkele zin", aldus FNV-voorzitter Wim Kok maandagavond na een vergadering van de Federatieraad. Kok zei dat als de vakbeweging; inder daad die onderhandelingsvrijheid krijgt waarom gevraagd wordt, met de TEL AVIV (RTR) - Veiligheidstroepen hebben maandagavond een avondklok ingesteld in Nabloes, de grootste plaats op de bezette westelijke oever van de Jordaan, na een dag van ongeregeldhe den van de kant van de jonge Arabie ren. In Hebron was nog een avondklok van kracht in verband met de gespan nen situatie na religieuze botsingen tijdens het weekeinde waarbij schade werd aangericht aan joodse en islami tische heilige plaatsen. Israëlische militairen braken maandag in Nabloes met traangas demonstraties op nadat wegen met brandende auro- banden waren geblokkeerd en leger voertuigen metstenen waren bekogeld zo is van militaire zijde gemeld. marge waarbinnen over de arbeids voorwaarden voor 1977 gesproken kan worden, zeer klein is. Dit heeft het kabinet ook vorige week laten doorschemeren, toen zowel de werkgevers als de vakbeweging een ge sprek hadden met de regeringsdelega tie. Toen werd op het verlangen van ae vakbeweging om vrijheid van onder handelen voor een arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1977 te verkrijgen door het kabinet niet ingegaan. Alleen werd gezegd dat dit wel het streven van het kabinet zal zijn. werkgevers gesproken zal kunnen worden over de prijscompensatie, enige loonsverbetering en arbeidstijd verkorting. „We zijn nu een aantal ma len getroffen door een ingrijpen in de loonontwikkeling door de overheid, waardoor de vakbeweging ernstig in zijn vrijheid is aangetast", aldus Kok. Als er totaal geen mogelijkheid bestaat op centraal niveau afspraken te maken, dan zal er. volgens de FNV, onderhan deld moeten worden op het niveau van de bedrijfstakken. De Federatieraad heeft hiermee in feite de verlangens van het FNV-congres, dat vorige week in Amsterdam werd gehouden, gehono reerd. Tijdens een enkele weken geleden ge houden gesprek tussen de vakbeweging en een kabinetsdelegatie, heeft minister Boersma van sociale zaken gezegd, dat het kabinet ernaar streeft om de vakbe weging die vrijheid van onderhandelen inderdaad weer terug te geven, doch dat gezien de huidige economische situatie en de doelstellingen van het kabinet de Meer dan 150 mensen in Zaire, on derwie een Belgische missionaris en drie nonnen, zijn in de laatste paar weken overleden aan een onbekende ziekte. Dit is maandag vernomen van het Ant- werpse Instituut voor Tropische Ge neeskunde. SALISBURRY (RTR.UPI, GPD) - De Rhodesische nationalistische leider Josha Nkomo heeft het 'plan-Kissinger' van de hand gewezen als basis voor dis cussie op de komende Rhodesië- conferentie. „Het akkoord van Pretoria niet meer," zei Nkomo, de woorden herhalend van zijn rivaal bisschop Mu- zorewa, die zondag door een grote me nigte werd ingehaald in Salisbury. Ian Smith heeft ingestemd met een meerderheidsbewind. Maar het is niet .aan de regering Smith om nu de struc tuurvan de tussentijdse regering vast te stellen, of om een overgangsperiode van twee jaar vast te leggen. Het is aan ons, het volk. omdat uit te maken, aldus Nkomo. Het standpunt van de nationalistisen staat tegenover dat van de regering- Smith, die er van uit gaat dat het 'Kis- singerpakket' één geheel is. waar niets meer in te veranderen valt. De Amerikaanse afgezant Schaufele en de Britse minister voor het gemenebest Rowlands hebben maandag gesproken met premier Ian Smith van Rhodesïè en de tweenegerleidersNkomo en bisschop Muzorpwa. Na het gesprek met Smith werd in een gezamenlijke verklaring al leen gezegd dat van gedachte was ge wisseld over een conferentie voor een interim-regering voor Rhodesiê. Zuid-Afrika. Het African National Congres (ANC) van Zuid-Afrika is geen voorstander van de idee van de 'zware macht' (black po wer) maar van een democratische maat schappij zonder onderscheid naar ras, zo zegt ANC-voorzitter Oliver Tambo. Weliswaar voert de Afrikaanse jeugd die in opstand komt tegen de Zuidafri- kaanse regering 'black power' als leuze, maar dat betekent volgens Tambo niet meer dan een leuze. Het Nederlandse Christelijk Werkge- versbond (NCW) heeft kritiek op het re geringsbeleid met betrekking tot stop op de herverkiezing van leveranties aan Zuid-Afrika. Lopende transacties mo gen er niet de dupe van worden, meent hetverbond. Zoals het nu is gegaan, met de gegeven motiveringen, is het weei het bedrijfsleven dat de schade moet dragen van een binnenlands steekspel, meent het NCW. LAUWERSOOG- In Lauwersoogzijn de garnalenvissers in staking ge gaan uit protest tegen het verlagen de minimumprijs, die van 2.32 per kilo lot 1.40 is gedaald. Woens dag zal een delegatie van de visserij verenigingen de zaak met minister Van der Stee bepraten. Op de foto slakende vissers, die duidelijk lieten blijken hardere acties, zoals het blokkeren van waterwegen, te willen gaan voeren indien zij woensdag niet tevreden gesteld zouden worden. Confectie Coöperatie Nederland DEN HAAG (ANP) - Vijftien Neder landse confectiebedrijven zijn een sa menwerkingsverband aangegaan, dat Confectie coöperatie Nederland gaat heten en dat op 1 januari 1977 operatio neel gaat worden. Dit heeft de Neder landse Herstrutuferingsmaatschapp'ij (Nehem) maandag bevestigd. De samenwerkende bedrijven zullen ge zamenlijk trachten hun omzet te ver groten door gemeenschappelijke pro jecten, door produktieuitwisseling en door gezamenlijke exportactiviteiten. lof PAGINA 3 eerst CDU-leider Helmut Kohl wil de 'eerste kans' voor de vorming van een nieuwe Westduitse regering. water Wolkbreuk veroorzaakte voor de bewo ners van de Terneuzense binnenstad en Sluiskil wateroverlast.. kleiner sensationeel Sport: Het herenvolieybalteam van IJVC behaalt een sensationele zege op Ovisa. (Van onze correspondent) SAN SEBASTIAN - De Spaanse minis ter van binnenlandse zaken, Rodolfo Martin Villa, kwam maandagavond om half elf persoonlijk voor de televisie camera om mee te delen wat de rege ring in een buitengewone kabinetszit ting van 50 minuten had besloten naar aanleiding van de moord in San Sebas tian (Baskenland) op de voorzitter van de gedeputeerde staten, Juan Maria Araluce, zijn chauffeur en drie politie agenten. Araluce, die bovendien lid was van de Kroonraad die samen met koning Juan Carlos over de belangrijk ste politieke beslissingen in Spanje het laatste woord heeft, werd samen met zijn vier begeleiders 's middags door nog onbekende daders voor zijn huis deur vermoord. Martin Villa kondigde aan dat de rege ling „voor het ogenblik" nog niet de noodtoestand in het Baskenland wil af kondigen, hoewel deze mogelijkheid wel besproken was in de ministerraad en nadrukkelijk „in reserve" wordt gehou den. De minister verzekerde dat deze vijfvoudige moord het resultaat is van „een kille en zorgvuldig voorbereidde campagne om de democratisering te verhinderen" en dat de regering niet in deze val zal lopen. „Daarom willen wij nog geen noodtoestand opleggen, die de burgers hun politieke rechten zal ont nemen. Met de anti-terreurwet heeft de politie voldoende middelen (langere pe riode van arrest, en mogelijkheid tot huiszoekingen zonder gerechtelijk be vel) om te kunnen optreden". Wel kondigde de minister aan dat er voor het eerst ook militaire eenheden in het Spaanse Baskenland ingezet zullen worden. Men neemt aan dat Villa de speciale anti-guerrilla-eenheden be doelde. die gebruikt kunnen worden om in de bergen de grensovergangen tussen het Franse en het Spaanse gedeelte van Baskenland af te sluiten. Opvallend was verder dat Martin Villa in geen enkel ogenblik van zijn weloverwogen en kalme toespraak uitviel tegen de moge lijke daders of (zoals vroeger gebruike lijk was) onmiddellijk de ETA- terroristen verantwoordelijk stelde. In tegendeel riep de minister alle Basken, alle Spanjaarden en zelfs alle politieke partijen zonder uitzondering op om de voortgang van de democratisering te ondersteunen en het geweld, van welke oorsprong dan ook. te veroordelen. Machinepistool De 59-jarige Juan Maria Araluce kwam kwart voor twee in zijn dienstauto, ge volgd door een politiewagen, aan bij zijn huis, dat zich in de buitenwijken van San Sebastian op slechts 20 kilometer van de Franse grens bevindt. Op dat ogenblik stapte een jongeman, die in de deuropening van een belendend huis stond te wachten, naar buiten. Hij haalde een machinepistool te voor schijn en opende het vuur op de politie- Juan Maria de Araluce y Villai wagen. De chauffeur was op slag dood, de twee andere agenten losten enkele schoten zonder resultaat en werden zelf dodelijk gewond. Daarop keerde de jon geman zich naar de andere wagen en schoot zijn vuurwapen leeg op Araluce en diens chauffeur. Het is niet duidelijk of de andere jongemannen (drie of vier volgens verschillende ooggetuigen) die hem begeleidden, ook gewapend waren of schoten op Araluce's dienstauto los ten. De aanvallers renden naar een gestolen auto die enkele meters verderop klaar stond met draaiende motor. Zij lieten deze wagen echter enkele straten verde rop achter om te kunnen vluchten in een auto die door geen enkele ooggetuige van de moordpartij gezien was. De zoons van Araluce. die de aanslag vanuit de huiskamer zagen gebeuren, vervoerden hun vader en zijn chauffeur naar het ziekenhuis. Araluce overleed ongeveer een uur na de aanslag; hij was door zeven kogels doorzeefd. De chauf feur. die door een kogel in het hoofd was geraakt, overleed maandagnacht. De drie politieagenten van Araluce's lijfwacht werden door collega's, die een tiental minuten na de aanslag ter plaatse waren, naar het ziekenhuis ge bracht. Tegelijkertijd werd de Spaanse grenswacht gewaarschuwd. Het is moei lijk te zeggen of deze tijdig in actie is gekomen om de daders te verhinderen de grens te overschrijden. Bovendien hebben zowel linkse als rechtse terroris ten in het Baskenland al jarenlang be wezen dat zij zonder veel moeite over bergpaadjes de grens over kunnen ko- DEN HAAG - De Nederlandse haring vloot mag dit jaar in totaal 13.400 ton Noordzeeharing vangen. Dat is onge veer de helft van het quotum dat ons land vorig jaar toegewezen kreeg (27.000 ton). De vangstbeperkingsrege ling voor dit jaar heeft tot in het afge lopen weekeinde op losse schroeven gestaan, omdat de bij de Noordoost- Atlantische Visserij Commissie aange sloten landen tot 2 oktober protest aan konden tekenen tegen de aangekon digde regeling. Het aantal afvallige naties bleef beperkt tot twee: Engeland en Noorwegen, wat betekent dat de quoteringsregeling wordt doorgevoerd. Had zich voor 2 ok tober een derde opposant gemeid, aan waren de gemaakte afspraken in hun geheel komen te vervallen. Nu zullen al leen Engeland en Noorwegen zich daar niet aan houden. De regeling, die nu voor alle andere landen van kracht wordt, geldt met terugwerkende kracht. De reeds gevangen hoeveelheden wor den van het jaartotaal afgetrokken. VOORTBESTAAN IN GEVAAR UTRECHT - Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van de Bilderbergcon- ferenties neergelegd. Hij heeft dit offi cieel per brief laten weten aan het se cretariaat van de conferenties in Den Haag. Aanleiding tot het ontslag is het rapport-Donner waarin de dubieuze handelingen van de prins in relatie tot de Lockheed-fabrieken werden aange toond. De prins heeft de hoop uitgesproken dat de bestuursgroep van Bilderberg zal onderzoeken of en zo ja in welke vorm, de Bilderberg activiteiten kunnen wor den voortgezet. Dit heeft de rijksvoor lichtingsdienst maandag meegedeeld. Met het terugtreden van de prins is het voortbestaan van de Bilderbergconfe- renties in gevaar gekomen. Mocht de bijeenkomst volgend jaar in het Engelse Torquay nog doorgaan, dan is deze vermoedelijk te beschouwen als een slotvergadering. Het is onwaarschijnlijk dat iemand anders de voorzittershamer definitief van de prins zal willen over nemen. De Bilderbergconferenties zijn door Be rnhard zelf ingesteld naar een idee van de Pool Joseph Retinger. Tijdens de strikt besloten driedaagse vergaderin gen die jaarlijks sinds 1954 werden ge houden. kwamen politici, bankiers, we tenschapsmensen en rijke industriëlen bij elkaar om openhartig te discussiëren over de wereldproblemen inzake handel en politiek. In het begin van de Bilder bergconferenties lag de nadruk op het bondgenootschap tussen Europa-en de Verenigde Staten, De dans op de Hilversumse vulkaan §De Nederlandse televisie vierde in het afgelopen wee keinde opgewekt haar zilve renjubileum; de omroepmen sen in Hilversum vonden het blijkbaar gewenst om zichzelf eens geducht in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Hebben de boekdrukkers zo'n vijf eeuwen geleden hetzilveren jubileum van hun kunst ook zo uitbundig gevierd? Vermoedelijk hebben zij zelfs niet geweten dat er sprake was van een jubileum, zij ston den nog slechts aan het begin van een nieuwe ontwikkeling en het is de vraag of zij daarvan enig besef hadden. In geen geval wisten ze waar het met hun boekdrukkunst nog ooit eens op zou uitdraaien. Dat hadden ze dan gemeen met de mensen van Hilversum; daar weet men evenmin waar het met hun medium op zal uitdraaien. Men tast in het duister, ondanks ingewikkelde be schouwingen, ondanks diepgaande congressen, ondanks het ontstaan van een communicatiewetenschap. Bij het begin van het tv-tljdperk zijn nog we ieens opgewekte geluiden geuit en wer den grote verwachtingen uitgesproken. Sommigen schilderden in die dagen een maatschappijbeeld, waarin de tv allerlei tekorten in kennis en voorlichting zou opheffen. Het had iets weg van het negentiende-eeuwse vooruitgangsge loof; „Bouw scholen en de gevangenis sen kunnen worden gesloten." De ont wikkeling van de Nederlandse televisie was echter anders; het amusement ging de boventoon voeren en vrijwel geen zendgemachtigde zag kans zich van deze invloeden te vrijwaren. V„ oor de omroepbestuurderen was er eigenlijk meer reden tot bezinning dan tot feestvieren, zeker voor die bestuur ders die menen een boodschap uit te moeten dragen. In Hilversumse en Haagse regionen spreekt men in dit ver band nogal eens over de "geprofi leerde omroepen'; zij hebben een eigen geacht - pretende ren althans een ei gen gezicht te hebben r en willen dat ook in de toekomst aan de kijkers tonen. Voor de bestuurders van de geprofi leerde omroepverenigingen zijn de afge lopen jaren niet gemakkelijk geweest: het bleek steeds moeilijker om het eigen karakter onverkort te handhaven. We hebben er nog eens een boekje op nages lagen, dat bijna vijftien j aar geleden ver scheen onder de titel Testbeeld, ge schreven door de Leidse godsdiènsthis- torieus Fokke Sierksma. Het bevat een aantal opstellen, die hij als 'beginnend kijker' schreef. In één daarvan zegt hij over de NCRV. dat zij niet alleen boeiend is als f eeld van 'ons verleden', maar dat zij nog meer boeit „door de veranderingen in dat beeld die naar de toekomst verwijzen". En hij somt dan een reeks concessies op, die in het verle den ondenkbaar waren; „Nu speelt by de NCRV de Dutch Swing College Band voor radio en televisie. Terwijl vroeger blote benen volstrekt taboe waren, wer velen nu in een muzikale komedie de rokjes zo nu en dan al op de verlangde hoogte en verschijnt er zelfs heel even een heel sexy juffrouw. En metevenveel genoegen als verbazing zag ik op een zondag kunstrijden op de schaats, dat de goedkeuring van Calvjjn noch van Kuyper zou hebben weggedragen", al dus Sierksma in het begin van de jaren zestig. He t is er sindsdien niet minder op geworden. vergeten Sport: Het Middelburgse rugbyteam Oemoemenoe lijkt een vergeten top club. PAGINA 13 moe De mannen van 'Hollands Glorie' zijn moe. heleind van de verfilming van Jan de Hartogs roman nadert; radio- en tele visieprogramma's; strips, PAGINA 15 melk Per één november gaat de bijdragenre- geling melktanks van start, beurs; fi nanciën; economie. NADRUKKELIJK ADVIES VAN INSPECTIES SAS VAN GENT - De Sasse vestiging van de Centrale Suikermaatschappij (CSM) gaat hoogstwaarschijnlijk dicht als het bedrijf niet voor mogen (woens dag) de nu al ruim een week aanhou dende milieu-hinder drastisch weet te beperken. Het gemeentebestuur zal daarover woensdag beslissen op basis van de gevens die metingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid (RIV) sinds zondag hebben opgele verd. RIV-deskundigen zijn, zoals ge meld, ingeschakeld op advies van dr. A. Adriaanse, Zeeuws inspecteur voor de milieu-hygiëne. gamen met dokter S. Lelie, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zeeland, woonde de heer Adriaanse maandag een bespreking bij over de milieu perikelen rond de CSM in het gemeen tehuis van Sas van Gent. De inspecties werken in deze kwestie nauw samen en hebben het Sasse col lege van b. en w. dan ook eendrachtig geadviseerd tot 'gehele of gedeeltelijke sluiting van het bedrijf op grond van de gegeven RIV-resultaten', zoals dr. Ad riaanse het maandagavond formuleer de. Over de uitkomst van de metingen, die zich concentreren op het gehalte zwavelwaterstot in de lucht, boven Sas van Gent, wilde hij niet ingaan. „Woensdag weten we meer". B. en w. van Sas van Gent. gaven maan dag een commmuqué uit waarin met- zoveel worden staat dat de problemen woensdag uit de wereld moeten zijn. wilde CSM niet. het risico lopen tijdens de bietencampagne 'plat te gaan'. Het communiqué" „Het RIV blijft inmiddels metingen verrichten. De resultaten daarvan zullern in sterke mate bepa lend zijn voor de beslissing van het col lege over het alsdan sluiten van het be drijf'. Burgemeester drs. W R. V. Du- sarduyn wilde daarop verder geen commentaar geven. Wel liet hij hij maandag doorschemeren het te betreu ren dat hij de term incident heeft gebe zigd met betrekking tot de problemen rond de CSM. „Het zou de schijn kunnen wekken dat wij het als een bagatel be- (Slot zie pagina 7 kolom 1) £-io hebben alle geprofileerde omroe pen concessies moeten doen en daar mee brachten ze tevens een merkwaar dig nivellerend proces op gang; de eigen gezichten begonnen namelijk meer en meer op elkaar te lijken. Deze ontwikke ling werd mede bevorderd door de aan koop van allerlei buitenlandse pro gramma's. waarin uiteraard geen reke ning wordt gehouden met het eigen ka rakter van een Nederlandse omroepvel enïging. Het nivellerend proces had verder tot gevolg dat er zendgemach tigden bijkwamen, zoals de Evangeli sche Omroep; zij wenst een 'profiel' te behouden dat ze bij de NCRV verloren achtgegaan. Omgekeerd; het verlangen naar amusement en probleemloze pro gramma's leidde tot de stichting en de opvallende groei van de TROS, een zendgemachtigde die zich zonder moeite aanpast aan het profiel van de gemiddelde kijker. Dat zijn zo enkele ontwikkelingen van de afgelopen vij fentwintig jaar. waarvan niemand weet waartoe dat alles op den duur zal leiden. Vermoedelijk zullen de veranderingen in de toekomst nog sneller gaan als de schaarste aan zendmiddelen minder wordt: de ontwikkeling van de kabel televisie kan hier een wezenlijke veran dering brengen. Overigens heeft de KRO al laten weten dat zij weer meer en meer haar eigen karakter over de hele programmalijn tot uiting wil brengen. Op zichzelf een begrijpelijk streven, maar de moeilijkheid is wel dat de groep, waarvoor de KRO vroeger uit zond, al evenzeer van karakter is gewij zigd als deze omroep zelf. Een verander ing waaraan de KRO zelf weer het no dige toe heeft bijgedragen; zonder tv zouden de veranderingen binnen de R.-K. Kerk in Nederland vermoedelijk; minder opzienbarend geweest zijn dan nu het geval was. Het zilveren spektakel van het- afges lepen weekeinde was als terugblik zon der twijfel amusant, een visuele op- (Slnl zie pagina 3 kolom l)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1