Botswana tien jaar onafhankelijk Overbevissing heeft Noordzee uitgedund 'Intercommunie' al geruime tijd in studie PZC/opinie en achtergrond VOGELSTAND PER POND ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 Prinses Margriet ....spontane handeling (Van onze correspondent) HEERLEN - Hoewel van de kant van de rooms-kaiholiekc kerkprovincie in Nederland niet is gereageerd op het feit dat prinses Margriet woensdag in de St. Servaaskerk in Maastricht de communie ontving, wijst men er daar wel op dat de „intercommunie"' al geruime tijd in de Raad van Kerken in studie is. In 1972 verscheen al een eerste studie over de bijbelse achtergronden van eucharistie en avondmaal. In 1976 zijn twee nieuwe nota's verschenen, die discussiestof aandragen voor de leden-kerken. Die zullen in de katholieke kerkprovincie met kanttekeningen van de bisschoppen worden doorgege ven aan de basis. Formeel gelden in de katholieke kerkprovincie de regels uit het zgn. oecume nisch directorium van het secretariaat voor de eenheid in Rome. Kardinaal Willebrands heeft er vóór zijn installatie als aartsbisschop van Utrecht op- teruggegrepen, toen hij de met-katholieke christelijke gasten verzocht tij-; densdeplechtigheidniettercommunietegaan. Dit verzoek is weliswaargeres- pecteerd.maarveleprotestantsegastenhebbenblijkgegevenhettebetreuren. In de anaiecta van het bisdom Roermond van augustus werd nog uitdrukke lijk op deze regels gewezen, die-wel het ontvangen van de 'communie door (overigens niet-geunieerde) oosterse orthodoxen toestaan, maar niet door protestanten, tenzij in een enkel uitzonderingsgeval, waarbij aaneen groot aantal voorwaarden te zamen moet worden voldaan. De eerste voorwaarde luidt dat de ontvanger buiten gelegenheid is; het avondmaal door een eigen bedienaar toegediend te krijgen, terwijl er toch voor hem-haar een dringende noodzaak toe is, De overige voorwaarden be handelen de uitdrukkelijke verklaring van de betrokkene dat hij in.de.,com munie hetzelfde ziét als de katholiek erin ziet. Donderdag verklaarde de pastoraal-theoloog aan de katholieke universiteit van Nijmegen, prof, dr. F. Haarsma, dat deze regels inderdaad bestaan; „Maar gezien de oecumenische ontwikkelingen van de laatste jaren is het moeilijk een meetlat te leggen langs alle gevallen van communiceren door niet- katholieken. Er is bovendien een sterk groeiende overeenstemming tussen katholieken en protestanten, zodathetmet. elkaar communiceren- al kan het strikt genomen niet zonder toestemming - al op veel plaatsen usance is". In de omgeving van prinses Margriet wordt erop gewezen dat de prinses in Maastricht kennelijk geheel spontaan heeft gehandeld, bewogen door een oecumenische gezindheid en uit grote genegenheid voor de familie Houben. Ook de hele ambiance van de indrukwekkende uitvaartplechtigheid leidde er als vanzelf toe. De prinses was zich bewust van het groeiende onderlinge gebruik, waarvoor overigens, zo wordt opgemerkt, in protestantse kring meer gevoel blijkt te bestaan dan in katholieke. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het behoud van de visstand in de Noordzee of hoe de misère verdeeld wordt. Dat zou het motto kunnen zijn van de langdurige en ongetwijfeld scherpe discussie die de Europese Ge meenschap tegemoet gaat bij het vaststellen van een Europees visserijbeleid. De belangen die op het spel staan, zijn groot. Ongeveer 600.000 mensen in de negen landen van de EEG leven direct van de visserij. In het noorden van Groot-Brittannië en in Ierland zijn grote land streken waar de bevolking vrijwel totaal afhankelijk is van de opbrengst van de visstand. Er is echter een belang dat alle andere te boven gaat: het behoud van de vis stand in de Noordzee. De overbevissing door de vissersvloten van vele landen heeft de voorraden aan vis in de Noord zee en de aangrenzende wateren van de Atlantische Oceaan danig uitgedund. Herstel van de visstand, zodat de visse rij, die nu al nauwelijks meer rendabel is, in de toekomst op economisch ver antwoorde wijze voort kan gaan, is dan ook de grondslag van de voorstellen die de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeen schap, aan de regeringen van de negen (quota), met daaraan gekoppeld een zijn visserijzone van 200 mijl ondanks de kabeljauwoorlogen met. de Engelse vis sers al voor zich heeft gereserveerd). Be houd van de visstand kan nu daadwer kelijk worden aangepakt; door een EEG-visserijbeleid, afspraken met Noorwegen, IJsland en met derde lan den (bijvoorbeeld de Sowjet-Unie) die via overeenkomsten in zekere mate hun visvangst op de Noordzee voortzetten. Quoter De Europese Commissie bepleit een strikt systeem van vangstbeperking heeft gericht. Bij de presentatie van de voorstellen, zei ir. Pierre Lardinois, de Nederlandse landbouwcommissaris van de EEG; „De visserij moet drastisch ingekrom pen worden als de Europese landen over tien jaar nog een visserij willen hebben". Dit moge pathetisch klinken, visserij experts bü de Europese Commissie be schikken over een overvloed aan on aangename cijfers om deze waarschu wing kracht bij te zetten. Roofbouw Onthutsende bewijzen voor de roof bouw die de laatste 15 jaar op de vis in de Noordzee plaats had, leveren de statis tieken van de NoordoostrAtlantische Commissie. Bij dit internationale or gaan zijn de landen aangesloten die de visserij beoefenen op de Noordzee en de aangrenzende delen van de Atlantische Oceaan. De commissie is een overlegor gaan en doef, aanbevelingen voor be perking van de visvangst. Volgens wetenschapsmensen die de commissie van advies dienen, zijn de vangsten van bekende vissoorten als haring, tong, kabeljauw en makreel veel en veel te hoog. In 1974 werd bij voorbeeld in de Noordzee 275.000 ton haring gevangen. De biologen bepleit ten in 1975 niet meer dan 140.000 ton te vangen. In werkelijkheid werd 303.000 ton gevangen, meer dan het dubbele dus. Hetzelfde gebeurde met de tong. De biologen hebben inmiddels voorge steld de haringvangst voor 1977 geheel te staken, zodatde haringstand zich kan verbeteren. De kans dat de vissers een jaar lang thuisblijven, lijkt uitgesloten. Pessimisten wijzen op het voorbeeld van de Noorse-haring, een soort die- vooral bij de kusten van Noorwegen voorkwam, In weinig meer dan tien j aar is deze soort zo goed als uitgeroeid ten bate van de Noorse vismeelindustrie. De vangsten moeten dus beperkt wor den om in de toekomst een rendabele visserij, aangepast aan de visstand in de Noordzee, voor de EEG-landen te be houden. En daartoe is nu een mogelijk heid doordat de landen van de Europese Gemeenschap, in navolging van andere Atlantische staten als Noorwegen en Amerika, hun visserijzones tot 200 mijl uit de kust gaan uitbreiden, waarschijn lijk op 1 januari aanstaande. Door deze uitbreiding wordt de Noord zee 'opgedeeld tussen EEG-landen, Noorwegen en IJsland (dat zoals bekend streng controlesysteem en een struc tuurpolitiek om, kort gezegd, de visserij aan te passen aan de beperkte moge lijkheden. Over dit uitgangspunt zijn de negen het wel eens. Het grote menings verschil heeft betrekking op de grootte van de kustzone waai' de visserij exclu sief is voorbehouden aan de kuststaat. De Europese Commissie, bijgevallen door zeven van de EEG-landen, wil een kustzone van 12 mijl. Ieren en Britten willen een veel bredere zone, op som mige plaatsen tot 50 mijl. Om hun in derdaad zeer grote visserijbelangen be ter te kunnen beschermen. De meeste vis wordt tamelijk dicht onder de Noordzeekusten gevangen. Als de ex clusieve kustzones zo breed zouden worden als de Britten wensen, wordteen beleid dat gericht is op vangstbeperking bemoeilijkt. Afspraken op EEG-niveau tussen de andere belanghebbende lan den zouden immers op veel kleinere hoeveelheden vis betrekking hebben. Wil van conservering van de visstand dan nog iets terecht komen, dan dienen ook op nationaal niveau krachtige maatregelen inzake vangstbeperking genomen te worden. De EEG-experts achten de conservering van dc visstand in de Noordzee door maatregelen op na tionaal niveau echter zo goed als on haalbaar. Een gemeenschapsbeleid is noodzakelijk, omdat immers ook de vis zelf zich niet precies aan grote of kleine exclusieve zones houdt. Een overtuigend voorbeeld levert de ha ring die nabij de Schotse kust wordt ge vangen-overigens voor 80 procent in de 12-mijlszone. De jonge haringen vertoe ven, alvorens naar het Westen te trek ken, enige tijd nabij Noorwegen en De nemarken. In dit laatste land is een ta melijk belangrijke vismeelindustrie, die in grote mate draait op de vangst van onder andere deze jonge haringen. Conclusie; willen de Schotten over niet al te veel jaren nog haring voor hun kust kunnen ophalen, dan zal de Deense vismeelindustrie overgehaald moeten worden de vangst van de jonge haringte staken. De noodzaak van een zoveel mogelijk Europees visserijbeleid kan met tiental len van deze voorbeelden worden aan getoond. Maar de vraag is natuurlijk of de Schotse visser zich er evenve.el van aantrekt als de Deense vismeelfabri- kant. Er is immers te weinig te verdelen, en het vergt veel geloof in „Brussel" om daar te laten uitmaken hoe het nog minder moét worden, Ir. P. H. Lardinois In de meander/lat - een gebouw dat. moet zijn. verzonnen door iemand die een hekel.heeft aan het ontwerpen uanflats dan roei aan hen die daarin gaan wonen - ,in de meanderflat in Middelburg nu, gaf de bioloog drs. H. L. F. Saeijs.van de Deltadienst van rijkswaterstaat van de week aan en kele persmensen uitleg over de vo gelstand in het Grevelingenmeer. Daarmee is het prima in orde. De af sluiting van de GrepeUngen is, van uit ornithologisch oogpunt bezien, zo viel uit de mededelingen van de heer Saeijs af te leiden, een uitgekiende zet geweest van de Deltaplanners. Wat is namelijk sedert de afsluiting gebeurd? In het Deltagebied als ge heel toeven meer vogels dan tevoren. Ze beschikken thans, over een stil staand zout meer en over een ruim oppervlak zout waar eb en vloed zich doen geldenEn de vogels zijn daar buitengerooon mee ingenomen, zo met z'n allen. In het Grevelingen meer zelf maken verschillende soor ten eenden, mitsgaders groepen rot ganzen, knobbelzwanen en meerkoe ten nu de dienst uit, Andere gever derde vriendenzoals daar zijn de steltlopers, die zich voeden met bo- demdieren. hebben in groten getale de afgesloten zee-arm moeten verla ten,maar zij konden de wijk nemen naar mooie stekken elders in het Del tagebied- De onderzoekers, die onder leiding van drs. Saeijs gedurende de afgelo pen vier jaar vogels hebben zitten tel len, kwamen op één punt tot een op het eerste gezicht onaangename slotsom. Uit hun geturf bleek. dat er gewoon minder vogels waren en dat ze minder dagen in het vieer verble ven. Voor de afsluiting van de Greve- lingenwerdenoptopdagenmaximadl 70.000 watervogels geteld en na de afsluiting kon men met de beste wil van de wereld niet boven de 60.000 komen. Maar daar staat van allerlei vrolijks tegenover. Om maar eens iets te noemen: het aantal soorten bleef ge lijk en de uitgeweken vogels bleven in de buurt. Die gegevens op zich lijken vol- ojii de meest mismoedige vo gelkenner een glimlach op de lippen te brengen. Maar drs. Saeijs en de zijnen lieten het er niet bij. Ze zochten niet alleen uit welke vogels het fijn vinden in de Delta, met z'n hoevelen ze komen en hoelang ze er gemiddeld logeren. Nee, ze bekeken ook-en dat is toch de weteoischap ten top gedre ven - hoe zwaar al die vogels samen De uitkomsten zijn uitermate bevre digend. Toegegeven, er zijn vogels gevlogen uit het Grevelingenmeer. Maar dat waren miezers. Die ervoor in de plaats zijn gekomen, zijn veel groter en dikker. In het Grevelin genmeer woont nu veel meer pond vogels dan vroeger. zoveel zinnen De vorsers hebben over dat ver schijnsel in een rapport deze opbeu rende notitie gemaakt: „Het totale gewicht van vogels (biomassa) in het Grevelingenmeer is ten opzichte van vóór de afsluiting toegenomen van ruim 1.000 ton tot 1.500 ton aswrij- dróoggeioicht." Dit is een zeer troostgevende wijze van wetenschapsbeoefening, die naar mijn inzicht in brede lagen van het maatschappelijk bestel ingang dient te vinden. Bijvoorbeeld: als sociologen ooit tot de slotso?n raken dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden groter wordt, dan doen ze er goed aan ook eens na te gaan in hoeverre de lengte van liet gemid delde bezwaarschrift bij de kroon is toegenomen. Lieden die het spijtig vinden dat het aantal gemeenten in Zeeland in de afgelopen decennia is verminderd door de herindelingen zouden eens moeten nagaan of de verhouding tussen het aanwezige grondwater en het aantal bestuur dersin dit gewest niet sterk is verbe terd. En - het aantal onderzoekingen naar de vogelstand alhier is niet zo gewel dig groot, doch de raioporten die eruit komen zijn niet alleen diep gaand doch ook zeer afgewogen. A. J. Snel (Van onze correspondent Karl Breyer) GABORONE - De situatie lijkt meer op een parodie dan op de grimmige realiteit in zuidelijk Afrika. Op minder dan driehonderd kilometer afstand van de hoofdsteden der blanke racisten, Preto ria en Johannesburg, viert de republiek Botswana haar tienjarige onafhankelijkheid met eregasten zoals president Moboetoe Sese Seko van Zaire, dr. Kenneth Kaoenda van Zambia, Marcelino dos Santos, vice-president van Mozambique, maar ook met de leiders van de slechts dertig kilometer verder verboden organisaties ANC en PAC, de bevrijdingsorganisaties voor Zuid-Aftika zelf. Voor de feestviering brengen vliegtui gen van de „Suidafrikaanse Lugdiens"- die een regelmatige verbinding met de hoofdstad Gaborone onderhouden - Zuidafrikaanse champagne (Heere XVH genoemd, naar de heren van de Nederlandse Vereenigde Oostindische Compagnie), Zuidafrikaanse wijn, gar nalen en kreeft uit het door het Frelimo beheerste Maputo en de beste steaks uit het aan het begin van de chaos staande Rhodesië. (Holiday Inn., met Zuidafrikaanse kapitaal gebouwd werd, wonen Zuidafrikaanse zakenlieden vreedzaam naast léden van de delega ties die uit meer dan dertig landen zijn gekomen om feest te vieren, maar ook om politiek te maken. Een sterke dele gatie uit China staat onder leiding van de minister van handel, Fan Tsjoe. Gambia's president Dawdi Jawara arri veerde samen met dr. Kenneth Kaunda. en ook de Sowjet-Unie, die binnenkort in Botswana een ambassade zal openen, heeft een delegatie gestuurd. Geen kritiek Zij allen lieten zich zonder problemen door Zuidafrikaanse reporters fotogra feren, genoten de Zuidafrikaanse wij nen en hadden er geen bezwaar tegen om in 140 in Johannesburg geleende Mercedessen te worden rondgereden. Ook was er geen kritiek te horen op het feit dat de heer Gobe Matenga, coordi nator van de Anniversary Planning Unit, een bedrag van 3,3 miljoen gulden ter beschikking had om de onafhanke- Iijkheidsfeesten voor te bereiden. Hoe dan ook; in het openbaar en achter de schermen werd politiek gemaakt; po litiek die de toekomst van Rhodesibe- stemt en wellicht ook het gezicht van zuidelijk Afrika in zijn geheel zal veran deren. De Amerikaanse onder-minister William Schaufele, Engelands minister voor Afrikaanse zaken Ted Rowlands, ANC-leiders bisschop Abel Muzorewa en JoshuaNkomo. Mobuto Sese Seko en uiteraard staatshoofd Sir Seretse Khama hadden gesprekken met elkaar en begroetten uiteindelijk Engelands beslissing om een conferentie „ergens in zuidelijk Afrika" bijeen te roepen die de samenstelling van een overgangsrege ring voor Rhodesië zal bespreken. Na de storm die de verkeerd-geïnterpre teerde verklaring van de presidenten van de frontlijnstaten na hun conferen tie in Lusaka had veroorzaakt, kwamen de gemoederen nu tot bedaren. Ted Rowlands zal dit weekeinde met Ian Smith in Salisbury praten en Marcelino dos Santos en Tanzania's minister president Rashidi Kawawa zullen hun presidenten Machel en Nyerere infor meren. Kalm en koel Op dertig kilometer van de Zuidafri kaanse grenspost Skilpadshek (schild padshek), namelijk in het stafije Lobat- se, hield dr. Kenneth Kaunda een rede die door waarnemers eveneens als een bezadigde en kalmerende toespraak werd geïnterpreteerd. Kaunda vroeg de mensen het hoofd koel te houden, en probeerde de blanken in dit gedeelte van de wereld gerust te stellen Nie mand in zwart Afrika wil, zo zei hij, dat zij verjaagd worden. Kaunda beklemtoonde dat de strijd in zuidelijk Afrika niet tegen de minder heidsregering gericht was omdat zij blank is. Het gaat hier, volgens hem, om gelijkheid en tegen discriminatie. Wij vragen niet het einde van de apartheid uit haat tegen de blanke, maar omdat dit een misdaad tegen de mensheid is. Dr. Kaunda's toespraak wordt be schouwd als een duidelijke poging om de onderhandelingen inzake Rhodesië weèr in een positievere richting te stu wen. Zij was, aldus diplomaten, vooral bedoeld om de Rhodesische blanken ge rust te stellen en Kissingers plannen te redden. In militante kringen in Bots wana en bij de gasten was er achteraf dan ook heel wat kritiek op Kaunda's rede. Men had veel scherpere woorden van hem verwacht. De festiviteiten verliepen in vrijwel on gestoorde harmonie. Weliswaar is Botswana nog steeds afhankelijk van de economische reus aan zijn grens, Zuid- Afrika, maar Sir Seretse Khame maakt er geen geheim van dat hij van plan is met alle middelen dit gedwongen huwe lijk te belndigen. „Wij moeten de apart- heid weliswaar accepteren", zei hij on langs in een interview, „maar dat bete kent. nog lang niet dat wij ze goedkeu ren". Niet voor niets leven dan ook op -he togen blik meer darrtinizeird politieke vluchtelingen in dit land, dat als een van de meest democratische in Afrika wordt beschouwd. Uiteraard kunnen de verbindingen met Zuid-Afrika niet van vandaag op mor gen worden afgekapt. Sir Seretse Khame zelf wordt regelmatig in een voor blanken bestemd ziekenhuis in Jo hannesburg behandeld, en zijn vrouw Ruth, die van Britse afkomst is, gaat regelmatig naar de goudstad om daar haar inkopen te doen. Maar officieel zoekt Botswana meer en meer contact en politieke verbindingen met de lan den noordelijk van de Zambesi. Wegennet Zo wordt op het ogenblik vijftig mil joen gulden geinvesteerd om het we gennet naar het noorden te verbeteren. Op een reis die Sir Seretse Khama on langs naar China maakte, werd ook de mogelijkheid van de bouw van een nieuwe spoorlijn besproken, die Bots wana dan via Zambia met de Uhuru- of Zanzam-spoorlijn naar Das-es-Salaam zou verbinden. De kans is natuurlijk groot dat Zuid-Afrïka heel wat bezwa ren zou kunnen hebben tegen de aan wezigheid van tienduizenden Chinese spoorwegarbeiders (zoals in Tanzania) op enkele honderden kilometers van de grens van de provincie Transvaal. Politiek gezien liggen Botswana's sym- pathiën uiteraard bij de guerrilla- organisaties van Rhodesië en Namibië. Toch bestaat er tot nog toe geen enkele guen-illabasis in dit land, hoewel het de laatste- tijd -gebeurd is dat ANC- guerrilla's vanuit Botswana opereerden en probeerden de spoorlijn van-Rhode sië te vernietigen. Hoewel de regerende Botswana Demo cratie Party (BDP) in het parlement 27 van de 32 zetels heeft, en er feitelijk geen oppositie bestaat, heerst er een grote mate van vrijheid in dit land. Er bestaan nog drie andere partijen, die echter zon der betekenis zijn. Toch heeft Sir Se retse Khama steeds geweigerd Bots wana tot een één-partijenstaat te ma ken, „Onze natie is een natie van gelijke mensen", zei Seretse Khama onlangs, „enwii hebben alle reden om trotste zijn op onze culturele verschillen en onze rassenharmonie". Het land, dat 706.000 inwoners telt, bestaat uit Sotho- Tswana- en Boesman-stammen. Bo vendien leven er rond 4000 blanken en even zovele Indirs en kleurlingen. Economisch gezien is Botswana nog in belangrijke mate van Zuid-Afrika af hankelijk. Een verhoging van de leven sstandaard voor de bevolking hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van de Zuidafrikaanse economie, en vooral met de interesse van de machtige Anglo-American Cooperation van Harry Oppenheimer. Deze coöperatie wordt praktisch als de belangrijkste fi nancier van de mijnbouwprojecten in Botswana beschouwd. Diamanten De diamantproduktie begon in het midden van 1971toen 822.000 karaat ter waarde van 15,9 miljoen gulden werd geproduceerd. In 1975 bedroeg de pro- duktie reeds 2,5 miljoen karaat én had een waarde van 75 miljoen gulden. Het begin van de diamantproduktie in de Orapa en De Beer-diamantmijn, de tweede rijkste diamantmijn ter wereld, betekende uiteraard een hoogtepunt voor de economische ontwikkeling van Botswana. Praktisch verdient de staat door een aandeel van 15 procent, alsmede door belastingen en de verkoop van mijn rechten in Feite 50 procent van de totale winsten. Dit zal in de toekomst nog ho ger worden, als ook de belangrijke nikkel- en kopermijnen in dit land in bedrijf worden genomen. Ook hierbij speelt Anglo-American een belangri jke rol. Uiteraard brengt deze ontwikkeling met zich mee dat talrijke-blanken voor de speciale werkzaamheden naai' Bots wana gebracht moesten worden. Ook in de administratie met haar 7000 ambte naren is nog elke negende ambtenaar een blanke. Van de meer dan vijftig be trekkingen die onlangs door staatsor ganisaties werden aangeboden, en waarvoor een universitaire opleiding nodig was, konden slechts vijf mensen uit Botswana gevonden worden. Desondanks probeert Seretse Khama steeds meer zwarten in belangrijke posi ties te brengen en zodoende de blanke invloed te verminderen. Hij droomt in elk geval van een filosofie van „sociale rechtvaardigheid" Niet voor niets zoekt hij dan ook meer en meer contact met landen zoals Zambia en vooral Tanza nia. Toch zal het nog geruime tijd duren voor Botswana los komt van de blanke buurman in het zuiden. Daarom ook staan dan ook nu nog de Boeings van de South African Airways naast de machi nes van de luchtvaartmaatschappij van het socialistische Tanzania. En toen Botswanaas staatshoofd Sir Seretse Khama, die aan het hoofd staat van een land waar een grote mate van vrijheid heerst. president Moboeto's Hercules-vliegtuig den om de machine van de Air Force van plotseling van de rolbaan op het vlieg- Zaire weer vlot te krijgen. Zo dicht lig- veld afrolde en ernaast in de modder be- gen dus schijn en werkelijkheid, ironie landde, moest een technisch team van parodie, oorlog en vrede in zuidelijk Af- de SAA uit Johannesburg gehaald wor- rifea naast elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4