Nieuw gebouw Rehoboth-mavo in Krabbendijke in gebruik genomen Goese raadscommissie weinig ingenomen met belastingplannen Woningbouwverenigingen Nieuw Goes vierde het zestig jarig bestaan Ontwikkelingen Oosterschelde niet de vrije hand laten Verhalen uit de oorlogsjaren worden wel weer wat aangedikt' Uitslagen wedvluchten ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 WISSEL BEVELANDER WISSEL SCHOUWEN OPENING VERRICHT DOOR OPRICHTER P. KUYT C. SLABBEKOORN: WE HEBBEN HET VOOR ELKAAR GEKREGEN" KftABBENÜIjRU - Het nieuwe ge bouw van de christelijke Rehoboth- mavo aan de Appelstraat in Krabben dijke is vrijdagavond officieel in ge bruik genomen. De daar aan te pas ko mende handeling werd verricht door oprichter cn oud-hoofd der school P. Kuyt. De heer Kuyt onthulde in de hal bij de hoofdingang een gedenksteen, waarop stond dat ds. A. Hoogerland in augustus vorig jaar de eerste steen had gelegd en dat hijzelf op 1 oktober dit jaar de school officieel opende. Met de opening van het nieuwe gebouw van de mavo is een eind gekomen aan de ruimtenood, waarin de school jaren lang heeft verkeerd. Er moesten steeds klassen in een dependance onderge bracht worden. Nu heeft men de be schikking over een bijzonder fraai en modern ingericht gebouw met acht les lokalen, vijf vaklokalen, waaronder een gymnastieklokaal en een aula an nex overblijflokaal en enkele ruimte hallen, die ook nog voor allerlei activi teiten gebruik kunnen worden. Ds. Hoogerland opende vrijdagavond de feestelijke, druk bezochte bijeen komst in de aula van de school. Na het zingen van vers negen van psalm 90 hield hij een korte meditatie, waarin hij de dankbaarheid over het totstandko men van de nieuwe school onderstreep te. Die dankbaarheid was overigens een bij veel sprekers terugkerend onder werp. In zijn toespraak ging de heer Kuyl uitvoerig in op de totstandkoming van de school. In 1939 begon de heer Kuyl die hoofd van de christelijke lagere school was. met ulo-avondcursus, die uitgroeide tot een dagopleiding, die per 1 april 1944 gesubsidieerd werd In 1945 kon men de school vestigen in een twee tal barakken. Pas in 1961 kon de ulo een eigen gebouw betrekken. Maar dat bleek al spoedig te klein, want in 1964 moesten er al twee noodlokalen worden bijgezet. Van 1944 tot 1954 was aan de ulo ook een christelijke onderwijzersop leiding verbonden Deze ging in het laatstgenoemde jaar van Krabbendijke naar Gouda. Daar waren drie redenen voor. In de eerste plaats waren veel ou ders buiten Zeeland na de watersnood ramp van 1953 bang om hun kinderen naar Zeeland te laten gaan. In de tweede plaats kon de gemeente Krabbendijke onvoldoende woningen bouwen voor de docenten van de kweekschool. En in de derde plaats was er in 1953 in de gere formeerde gemeente van Krabbendijke een schuering opgetreden. De heer Kuyl sprak de hoop uit dat de Rehoboth- mavo in de branding van deze tijd over eind zal weten te blijven. „Want we le ven in een bange, bange tijd, waarin de zogenaamde socialisering van het on derwijs meer de richting van een Sowjet- isering uit lijkt te gaan". Na de ope ningshandeling kreeg mevrouw Kuyl een grote bos bloemen en overhandigde voorzitter J. P. Hage van het schoolbes tuur de heer Kuyl een op een bord ge plakte serie foto's, waarin de geschiede nis van de mavo tot uitdrukking kwam. Aanwinst Waarnemend burgemeester C. Slabbe- koorn vertelde dat het gemeentebes tuur van Reimerswaal zich steeds nauw betrokken heeft gevoeld bij de ruimtenood, waarin de mavo zo lang verkeerd heeft. „Maar we hebben het gelukkig voor elkaar gekregen. Het ge bouw dat u heeft weten te bouwen is een aanwinst voor de hele gemeente. Ik hoop dat hier bewezen zal worden dat het beter onderwijs geven is in een fraaie, frisse en moderne school", aldus de heer Slabbekoorn. Voorzitter Hage dankte het gemeentebestuur voor zijn inzet bij de totstandkoming van het nieuwe schoolgebouw en vooral de heer Slabbekoorn, die wethouder van onderwijs is, kreeg con pluim op de hoed. De inspecteur van het algemeen vor mend onderwijs, de heer C. H. J. Rijk, had geconstateerd dat bij de bouw en de inrichting van de school rekening is ge houden met de modernste eisen. Hij noemde de aanwezigheid van studienis sen, van een bibliotheek en mediatheek en van een goede overblijfaccommoda- t.ie. Met name de eerste twee vond hij van groot belang voor het zelfstandig- leren werken van het kind. „Ook voor de leerlingen is het van belang dat ze een prettig gebouw hebben om in te leren. En voor de leraren is het zonder meer plezierig dat ze nu een eigen lokaal heb ben". aldus inspecteur Rijk. Hij onder streepte het belang van het feit dat de leerlingen niet alleen in materiele zin klaargemaakt worden voor de maat schappij, maar dat ze ook in christelijke zin volledig mens gemaakt worden. „Het gaat er daarbij om dat de eigen identiteit van de school geconcretiseerd wordt. Daarbij is het. voorbbeeld. dat de schoolleiding en de docenten geven, van groot belang. Ik ben ervan overtuigd dat het hier wel goed zit", zei de heer Rijk stellig. Architect Chr, de Heer voerdehet woord namens het architectenbureau en het aannemingsbedrijf. Hij stelde onder meer dat een nieuwe schoolstrijd, die feller wordt dan die in het verleden is gevoerd, niet uitgesloten is door hef be leid van de regering. Hij bood mede na mens de aannemer symbolisch de naam van de school aan in smeedijzeren let ters. Deze zullen op de gevel van het ge bouw worden aangebracht. Directeur H Don vertelde dat bestuur en schoolleiding behalve met de ruim tenood de laatste jaren ook met een te krappe personeelsbezetting te kampen hebben gehad. „We wisten in april van dit jaar nog niet hoe we het rooster voor het nieuwe schooljaar zouden moeten bemannen. Maar nu zijn toch alle lessen bezet. Na twee a drie jaar tobben is de personeelsbezetting volledig en we zit ten nog in een fijne nieuwe school ook. Onze arbeid is bepaald gezegend", aldus dc heer Don. die vervolgens allen be dankte, die in welke vorm dan ook aan de totstandkoming van de school heb ben bijgedragen. Verder werd onder an deren nog het woord gevoerd door de heer G. van Velzen izelf oud-leerling) namens de vereniging voor gerefor meerd schoolonderwijs, de heer D C. Knook namens de christeljke lagre school De Hmkelinge en de schoolraad voor bijzonder onderwijs in Reimers waal, de heer D M, Bijl namens de Ju- Oprichter Van Kuyl onthult hel bord. lianaschool en adjunct-directeur J A. Bliek namens het personeel van de ma vo Na een dankwoord van voorzitter Hage sloot ds. Hoogerlancde bijeen komst. Vervolgens wensten de vele ge nodigden het schoolbestuur en de direc tie geluk met de nieuwe school en na men ze een kijkje in de diverse lokalen. A. P. Varel Zierikzee 25 jaar ambtenaar ZIERIKZEE - De heer A. P. Varel uit Zierikzee heeft vrijdagmiddag zijn 25- jarig .jubileum als ambtenaar gevierd. Dal gebeurde tijdens een receptie hem aangeboden door het gemeentebestuur van Zierikzee. waar de heer Varel tech nisch ambtenaar eerste klas is bij de afdeling weg- en waterbouwkunde. Loco-burgemeestrcr C J bij de Vaate j sprak de heer Varel die werd vergezeld door zijn vrouw en zijn drie kinderen, namens b. en w toe De heer Bij de Vaate memoreerde, dat de heer Varel tien jaar bij de gemeente 'zierikzee werkt en Ij kenschetste de jubilaris alls een kalm. bedachtzaam werker, die in zijn werk zo veel mogelijk probeert rekening te hou den met de wensen van het publiek Di recteur gemeentewerken J Louwer.se zwaaide de heer Varel lof toe voor het veie werk. dat hi) in de afgelopijen jaren voor de gemeente Zierikzee heeft ver richt De heer 'varel werd in 1927 in Til- them geboren. In 1951 trad hij in dienst vij de cultuurtechnische dienst ip Wal cheren, Van 1954 tot 1966 was hij werk zaam in Alphen aan de Rijn en in 1966 keerde de familie Varel terug naar Zee land. De heer Louwerse bood de heer Varel namens het personeel een ets van de Zieiikzeese havenpoorten aan Voorts spraken de heer D.D.J van der Poel als college en de heer W H Keikes. die voorzitter is van de personeelvereniging van de gemeente Zierikzee. Hij bood de heer Varel een antieke plattegrond van Zierikzee aan. De heer Varel tenslotte sprak een dankwoord aan allen, die het met zijn jubileum hadden gelukge wenst. SINT-ANNALAND - Voor hel senuld delgingsfonds van de hervormde ge meente van SintrAnnaland kwamen tien vrije gillen binnen tot in totaal een bedrag van 80,50. E, C. BQISSEVAIN VOOR PVDA-ZIERIKZEE: 'KANS DAT MONUMENT VIA ACHTERDEUR WORDT BEKLAD" ZIERIKZEE - De PvdA-afdeling Zie rikzee heeft zich vrijdagavond uit- voerif gebogen over de nog te verwach ten problematiek rond de Oosterschel de. Dat gebeurde onder meer met een inleiding van de lieer E. C. Boissevain, coördinator van SOS en een uitvoerige discussie. Daaraan voorafgaand kon de Oosterscheldefilm van Jan van der Kam worden bekeken. Aan het begin van deze bijeenkomst handelden de leden onder voorzitter schap van de her G Brand eerst het huishoudelijke gedeelte af Aan de orde waren onder meer de ontwerp- statutenwijzigingen en het ontwerp be ginselprogramma. De leden ha dden daar weinig problemen mee. Alleen het punt. of PvdA-leden al dan niet lid mo gen zijn van een andere partij nep nog al wat vragen op. Besloten werd dit punt te laten rusten tot de behandeling in het partijcongres. Tot afgevaardigden van het verkiezingscongres in januari '77 werden de hereb H. Asma en J Groen gekozen. Het bestuur van de PvdA afde ling Zierikzee heeft nogal te kampen ge had met bestuursmutaties. Besloten werd. dat de raadsleden eenmaal per maand leden bezoeken om met hen te praten over mogelijke activiteiten voor de partij. Voorgesteld werd ook om re gelmatig thema-bijeenkomsten te hou den De heer R. Sayers werd hierna in het besurr gekozen. Is deze peilerdam wel een monument voor de offerbereid heid van deze regering ten gunste van het milieu? zo vroeg hierna de heer Boissevain zich af. „Wanneer we de ontwikkelingen de vrije hand laten, zoals in de Grdvelingen is gebeurd, krij gen wc dezelfde problemen en worden we geconfronteerd met voldongen fei ten. Op die manier loopje kans. dat het monument al is beklad via een achter deur". Hij pleitte er daarom voor om al in een vroeg stadium te komen tot een bestuur, dat belast is met de coördine rende taken De gevolgen van de afslui- is de vraag, of het gatr in de dam groot genoeg zal zijn voor het behoud va n de mosselverwaterplaatsen Daarenboven is ook nog niet beslist wat er met de trace s van de dammen gaat gebeuren Ook de inrichting roept nog al wat vra gen op de lagere overheid hebben plan nen onder andere op recreatief gbied. zei de heer Boissevain. die waarschuwde voor een ontwikkeling in de richting van te grote jachthavens. Eén van de hoofd vragen met betrdkking tot de water- huushouding is of de Grevelingen zoet of zout moewt blijven, zei de heer Bois sevain. Hij ging uitvoerig in op de moei lijkheden rond een zoet bekken, waar voor met name de landbouw erg gepor teerd is. Zo'n zoet bekken zou dan ech ter maar een erg laag promillage zou wa ter mogen hebben en in de zomer be staat een reeèl gevaar in verband met tekort aan aanvoer van zoel water, dat het promillage zout te hoog wordt en dat de landbouw dan niets meer aan het Grevelingenbvekken heeft. Spreker brak daarom een land voor een uit voerig onderzoek naar de mogelijkhe den en moeilijkheden rond dit. onder werp. OUD-COMMADANT CASPARIE OVER REÜNIE ZEELAND BATALJON: REÜNISTEN BIJEEN IN MULST HULST - „Het is leuk om de mensen van vroeger weer eens te zien. Er worden natuurlijk weer verhalen erteld over de oorlogsjaren en die zullen wel wal meer kleur krijgen. Dat aandikken gaal altijd zo." Dok ter J. F. J. M. Casparie uit Hulst, in dertijd commandant van liet Zee land Bataljon-lie teerste bataljon in Nederland tijdens de oorlogsjaren lacht als hij spreekt over de reünie van 'zijn' bataljon vandaag, zater dag in Hulst. Vanaf drie uur 's middags komen de reünisten bijeen in het cultureel cen trum 'Den Dullaert' De heer Caspa rie - hij had in de oorlog en ook nog enige tijd daarna de rang van majoor - zal daar een rede houden Domina H. de Neeling uit Klooslerzande zal de dodenherdenking verzorgen. „Dat heeft ze bij de eerste reünie in het begin van de jaren 50 ook gedaan. Het was zeer indrukwekkend", vindt de Hulster huisarts. Tijdens de eerste reünie, die werd ge houden nadat het Zeeland Bataljon uit Indië was teruggekeerd, was ook prins Bernhard aanwezig. Dokter Casparie: ..Het is begrijpelijk dat de prins nu niet aanwezigzal zijn. na alle moeilijkheden die er zijn geweest. De prins is natuurlijk niet vrij te pleiten, maar de wijze waarop alles is behan deld is naar zijn mening niet juist Prins Bernhard is overigens in 1944 ook de man geweest die de Hulster huisarts met het commando van het eerste Nederlandse bataljon heeft be last ..Ik werd naar Brussel geroepen, bij de prins Hij zei toen tegen me; Caspane, jij gaat het bataljon leiden. Maar ik ben arts. zei ik toen. ik weel niets van strategie, ik ben eigenlijk maar een fietsenmaker in dat vak", herinnert, de huisarts zich. Die tegen- strubbelingen mochten niet baten. Casparie moest volgens de opperbe- J. Caspai velbebber van de Nederlandse strijdkrachten commandant wor den. In een vergadering van officieren van het bataljon poogde hij nog onder het commando uit te komen, door voor te stellen dal een bevelvoerder geko zen zou worden. De anderen wilden daarvan niet weten „U bent door de prins aangewezen", zo werd gezegd. Op l oktober 1944 werd het ba taljon ooficieel opge richt. Dokter Casparie weet te ver-, tellen dat de naam van het bataljon 'Rudolf Fassaart' zou zijn. Eén van zijn officieren die de Duitsers hadden opgepakt in Zeeuwsch-Vlaanderen en naar Middelburg overgebracht. „We hadden gehoord dat hij was ge fusilleerd en vonden dat het bataljon naar hem moest heten." Het bleek dat Fassaart helemaal niet gefusil leerd was en zo werd later toch geko zen voor de naam Bataljon Zeeland. Zeeuws-\ laamse kern De kern van dat bataljon ligt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vlak na de bevrijding was daar namelijk het 1-14 Regiment Infanterie actief. Met het regiment2-14 werd later het bataljon opgericht. Getramd door Engelse commando's is het bataljon actief ge weest in Belgié iSint-Gillis bijvoor beeld) en trok het via Noord-Brabant - waar onder meer strijd werd gele verd rond Willemstad op het schei den van het jaar 1944 - later naar Duitsland HetZeeland Bataljon had daar de taak van bezettingstroepen. Na de oorlog ging een deel van het bataljon naar Indië. Dokter Caspane had toen besloten weer zijn praktijk als huisarts in Hulst aan te vangen. „Na Duitsland kwamen we in Hilversum terecht en daar begon de papierwinkel alweer te stijgen- Ik wilde toen al een tijdje uit het leger en omdat ik toen 45 jaar was moest ik er uit." Naast de vele droeve herinneringen aan de tweede wereldoorlog kan de Hulster huisarts zich ook een groot aantal geestige zaken voor de geest halen. „Toen we in Duitsland waren, was er een bailey-brug waarop de Belgische en Amerikaanse vlag wapperden. De Duitsers moesten die vlag groeten. Hun hoed afnemen en als ze op de fiets waren afstappen. De Belgen lette daar op om de Duitsers te pesten. Een van hen hield fiet- sende Duitsers aan dieniet waren af gestapt. Hij trok dan de ventielen uit de banden. Souspappen noemen ze die in België. Hij had eens een keer een hele broekzal vol." Na het officiële gedeelte van de plechtigheid in 'Den Dullaert'. volgt een souper. Daama volgtnogeen baL „De eerste keer. bij de eerste reünie, hadden we geen bal. Toen zwierven groepjes naar gelegenheden in de stad. Dat is natuurlijk lang niet zo gezellig als bij elkaar blijven. Ja, het zal best gezellig worden." Peuterspeelzaal BORSSELE- De peuterspeelzaal Bors- selc houdt een 'open morgen' dinsdag 5 oktober en donderdag 7 oktover van 10-11 uur in de speelzaal in liet Dorps huis 'Vijverzicht' te Borssele. Ook aou- ders met kinderen van 2-4 jaar uit de omliggende dorpen zijn hier welkom. VERHOGING ZOU GEMEENTE F 350.000 OPLEVEREN GOES - De Goese raadscommissie voor financiën, economische zaken, sociale zorg en interne organisatie staat zeer aarzelend tegenover tie plannen van 1 januari 1977 met zo'n zeven procent te verhogen. Als de plannen van het col lege door de raad worden overgeno men, zal dit de gemeente een meerop brengst van bijna 350.000 gulden ople veren. De voorstellen van het college werden vrijdagavond echter met weinig gejuich door de commissieleden begroet. Wethouder drs. J Dijkgraaf van finan ciën verdedigde deplannen zo: „We zijn gewoonweg met. pijn met deze voorstel len gekomen. Het is nooit leuk om tot een verhoging van de belastingen over te gaan. Maar u moet het zien als een stuk opvang van de inflatie. Als we de tarieven niet aanpassen, zullen allerlei wensen van de gemeenteraad in het ge drang komen". SGP-raadslid A. Mal- jaars zei 'niet gelukkig' te zijn met de voorgenomen belastingverhoging. Hij had vooral bezwaar tegen het 'automa tisme' waarmee b. en w. ieder jaar met voorstellen komen om de belastingen op te schroeven. Hij legde zich - zij het met, pijn- neer bij het grootste deel van de plannen. Hij verzette zich alleen tegen een verhoging van de reinigings rechten en van de onroerend-goed be lasting. Het CGG-raadslid G J. Eshuis meldde 'moeite' te hebben met de voor stellen. Hij vond. dat de gemeente maar eens pas op de plaats moet maken. Het CGG-raadslid D Tanïs was het 'gron dig' met zijn fractiegenoot eens. Ook hij vond het tijd dat de gemeente 'de bui kriem aanhaalt'. Hij verklaarde perti nent tegen de plannen van het college te zijn. „Als wij mee willen helpen de infla tie te bestrijden, zullen we zelf ook een daad moeten stellen", betoogde hij on der meer. Het nieuwe.VVD-raadslid B Buurke (hij volgt de heer J. M van de Wouw op) zei. dat de opmerkingen van de heer Eshuis hem 'uit het hart waren gegrepen'. PvdA-raadslid P Duinkerke was het enige commissielid, dat zich volledig achter de voorstellen van het college schaarde. Hij meende, dat aan een be lastingverhoging niet te ontkomen valt. als de raad de vele wensen, die er op tafel liggen, wil kunnen vervullen De com missie had weinig moeite met het voor stel 15.500 gulden uit te trekken voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoe derhalskanker De commissie ging ook akkoord met de financiële consequen ties van deelneame van de gemeente Goes aan de gemeenschappelijke rege ling regionale brandweerkring Noord en Midden-Zeeland. Dat kost de ge meente ruim 37 000 gulden. Geen be zwaar was er ook tegen de post van 3500 gulden voor de aanschaf van een mobi lofoon voor een auto van de 'mobiele eenheid'. De commissie had evenmin bezwaar tegen een voorstel om ruim 9.000 gulden uit te geven voor een verbe tering van de alarmering van het poli tiepersoneel. Datzelfde was het geval meteen voorstel om 18.000 gulden uitte trekken voor de verbetering van de wa terhuishouding in het recreatiegebied 'De Weitjes' Positief adviseerde de commissie ook over het voorstel 420.000 gulden uit te trekken voor de doortrek king van de Van Hogendorplaan naar de Ringbaan West. KAPELLE - De postduivenhoudersve- leniging OWTB te Kapelle nam met 12 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Bourges. De uitslag luidde: 1 en 3 C Zegers: 2 en 4 J Nijsse: 5 J de Schip per Tevens werd deelgenomen aan een wedvlucht met. 30 oude- en jonge duiven vanuit Doornik Hiervan luidde de uit slag: 1 J. Poleij en zn: 2 en 3 B Brouwer: 4. 5. 6 en 7 G Zegers. Ook nam OWTB met 24 oude en jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Doornik. De uitslag luidde 1 en 4 J. Pleij en zn; 2 J. Almekinders; 3 B. Brouwer. De kampioenschappen in de OWTB be haald in het seizoen 1976 luiden als volgt. Vitesse hok: 1 J. de Schipper: 2 J. Nijsse; 3 P Butler. 4 C. Zegers: 5 J. Kor- stanje. Vitesse duif. 1 P. Butler; 2 en 3 J de Schipper; 4 en 5 J. Nijsse. Midfond hok: 1 J. dc Schipper; 2 J. Nijs se: 3 C. Zegers. 4 P. Butler: 5 J. Poleij en zn. Midfond duif: 1 en 5 J. de Schipper: 2 P Butler: 3 J Poleij. 4 J. Nijsse. Fond hok- 1 M Eversdijk; 2 C. Zegers: 3 P. Butler 4 J. Nijsse: 5 J. Korstanje. Fond duif: 12 en 3 C Zegers: 4 P. Butler: 5 J Nijsse. Vitesse jong hok: 1 P Butler: 2 J Nijsse; 3 C. Zegers: 4 J. de Schipper; 5 M Eversdijk. Vitesse jong duif:2.3 en 5 P Butler 4 J. Nijsse. Fond jong hok: 1 J. Nijsse: 2 C. Zegers; 3 P. Butler; 4 M. Eversdijk: 5 J. de Schip per. Fond jong duif: 1 en 5 C. Zegers: 2,3 en 4 J. Nijsse. Generaal kampioen: 1 C. Zegers; 2 J. Nijsse: 3 P. Butler; 4 J. de Schipper 5 M. Eversdijk. KLOETING E Onze agenten familie Danielse is met in gang van heden aangesloten onder num mer 20957. Abonnementen en advertenties voor de P.Z.C. worden aan dit adres gaarne aange nomen. KRANT vergeten te bezor gen in Kioetïnge Bel dan nummer 20957. IK BEGRIP NIETWAAR die vostemjj&ÏSZICU ZO DRUK OM MAKEN IN bE KRANT STAAT PRecies Hoede bal. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE IN DE KORENBEURS NU NIEUWBOUW IN GOESE POEDER GOES - De woningbouwvereniging 'Nieuw Goes' heeft vrijdag het zestigja rig bestaan gevierd. Dat gebeurde tij dens een drukbezochte receptie in 'De Korenbeurs', waarop vertegenwoordi gers van onder anderen het gemeente bestuur, de andere in Goes actieve wo ningbouwverenigingen. de bouwon dernemingen en de Vrouwenadvïe- scommissie hel bestuur van 'Nieuw Goes' geluk kwamen wensen. Ook richtten enkele sprekers waarderende woorden aan het adres van het bestuur. 'Nieuw Goes' is de oudste woningbouw vereniging van Goes. Haar eerste activi teit was het Bouwplan I in de omgeving van de Piccardtstraat. Voorstad. Rim- melandplein en Blanckstraat. Het was bet eerste bouwplan buiten de wallen van Goes en voor die tijd werden bijzon der moderne woningen gebouwd In middels is een groot deel ervan gesloopt om plaats te maken voor bedrijven in het bestemmingsplan Honderd Geme ten aan de Van der Spiegelstraat. Na de oorlog ging 'Nieuw Goes' samen met de woningbouwvereniging 'Ons Streven', die de aanzet voor Goes-West, dat toen nog bouwplan n heette, heeft gegeven. Aan het begin van de zeventiger jaren gingen de drie in Goes werkzame wo ningbouwverenigingen 'Nieuw Goes', de christelijke woningstichting 'Zuid en Noord-Beveland' en de r.-k woning bouwvereniging 'St. Willibrordus' sa menwerken in één overkoepelende stichting, die dan ook de stichting 'Sa menwerking' werd genoemd. Wel blij ven de drie verenigingen autonome be slissingen nemen 'Nieuw-Goes' bezit momenteel zo n zestienhonderd wonin gen. De vereniging bouwt momenteel nog in de Goese Polder en is bezig met een renovatieproject van 64 woningen in de Violenstraat en de Kamperfoelie straat Namens het gemeentebestuur sprak wethouder L. R de Leeuw van ruimte lijke ontwikkeling (hij was samen met burgemeester mr. F G. H. Huber en we thouder drs. J. Dijkgraaf naar de recep tie gekomen). Hij herinnerde eraan dat de verantwoordelijkheden voor het be stuur van de woningbouwvereniging van vader op zoon zijn overgegaan Im mers hel bestuurslid notaris M E C J. van Dissel nam het bestuurslidmaat schap van zijn vader over en bestuurslid Duvekots vader en grootvader hebben nog deel uitgemaakt van het bestuur Zelf heeft hij als tweejarige de eerste steen gelegd in Bouwplan I. De heer De Leeuw schetste de aanleiding voor het stichten van de woningbouwvereniging, namelijk de slechte huisvestingstoe- stand voor sociaal minder draagkrach- tigen Hij prees het verantwoordelijk heidsgevoel van het toenmalige bestuur en zijn opvolgers. 'De woningbouwcor poraties hebben altijd zeer verantwoor delijk werk gedaan, dat niet altijd even zeer gewaardeerd is', aldus de heer De Leeuw. ..Er is een tijd geweest dat wo ningbouwcorporaties met slechts en kele bestuursleden de zaak moesten runnen". Tevreden constateerde de heer De Leeuw da t er tekenen zijn, die er op wijzen dat er een toenemende be trokkenheid bij het woningbeleid groeit. „De burgers worden kritischer. Dat ondervindt-hel gemeentebestuur En daar zijn we blij mee. omdat het de verantwoordelijkheid breder fundeert". De wethouder wees erop dat. het sa menwerken van de drie woningbouw corporaties in de stichting 'Samenwer king' het echnisch beleid in positieve zin gebundeld heeft Hij vond wel dat er nog te weinig aandacht wordt besteed aan de sociale begeleiding van de bewoners van de corporaties „Inspraak en sociale begeleiding zullen in de toekomst veel aandacht van de woningbuowcorpora- ties vragen", aldus de heer De Leeuw, die daarbij de steun van het gemeente bestuur toezegde. Namens de vrouwenadviescommissie voerde mevrouw Valstar het woord. Zij stelde dat het vragen over woningen over het algemeen nog een mannenzaak is en daarbij wees ze op het feit dat de receptie voor het overgrote deel door mannen werd bezocht „De vrouwenad viescommissie is nog slechts een be zemwagen, maar desondanks zijn we met, volle inzet bezig om ons verdienste lijk te maken door nuttige adviezen te geven voor de woningbouw, vooral als het gaat om praktische zaken binnen", aldus mevrouw Valstar. die ook voor de toekomst het advies van de VAC over de bouwprogramma's van 'Nieuw-Goes' toezegde Verder voerde nog de voorzit ter van de woonruimteverdelmgscom- missie. gemeentesecretaris J A Hoste het woord. Voorzitter C F van der Peijl van het be stuur van 'Nieuw Goes' ging in zijn toe spraak de taak van de woningbouwcor poraties na en hij belichtte in het kort de geschiedenis van 'Nieuw Goes' De heer Van der Peijl wees erop dat het volko men onjuist is om het oude wonmgbezit uitsluitend te bezien vanuit hetoogpunt van volkshuisvesting. „De uiterlijke verschijning, de vertrouwde, soms fraaie stadsgezichten worden in belang rijke mate door het oude woningbezit bepaald. En op dat. gebied is de laatste jaren al veel schade aangericht in som mige stedenaldus de heer Van der Peijl, die verder betoogde dat het hui dige produktiepeil In de nieuwbouwsec- tor niet kan worden gehandhaafd en dat het daarom een goede zaak is dat de laatste jaren zoveel aan arbeesinten- sieve woningverbetering wordt gedaan. De heer Van dei Peijl stelde verder nog dat in de toekomst eennmg nauwere samenwerking tussen gemeente en wo- ningbo-uwcorporalies noodzakelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 38