PROVINCIAL* ZEEUWSE COURANT MEER TOEZICHT OP SOCIALE WETTEN PZC Opspuiten van mosselbanken voor ongeveer tweederde gevorderd Minister Boersma vraagt SER-advies RHODESISCHE BISSCHOP KRIJGT TIEN JAAR DWANGARBEID Werkloosheid daalt 1959 buiten schot' In 1977 zomertijd Grote heroine-vangst in Leiden HELMO BOETIEK Wegens indirecte hulp aan guerillas WERK VERLOOPT VOLGENS SCHEMA 219e jaargang no. 234 Zaterdag 2 oktober 1976 Ribbroeken, de grote mode, 52,50-69,-; spijkerbroeken, Lois, Le vis enz. vanaf 56,-; joppers. effen en geruit 89,135,-; truien, grote keuze vanaf 29,75, T-shirts en koftruitjes vanaf 9,90. U\NGE_DELFT_61_MIDDELBUfiQ DEN HAAG - Volgens voorlopige gegevens waren er eind september onge veer 6400 werklozen minder dan eind augustus. Het aantal werkloze man nen daalde met ongeveer 8000, het aantal werkloze vrouwen steeg met circa 1500. Dit heeft minister-president Den Uyl vrijdag meegedeeld op zijn weke lijkse persconferentie. De premier zei dat er gelukkig een duidelijke ombuiging in de werkloosheid valt waar te nemen. Vorig jaar steeg de werkloosheid van eind augustus tot eind september met ongeveer 1000. Den Uyl noemde de daling „een beetje verrassend". DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten de jaarlichting 1959 buiten de militaire dienst te laten. Wel zullen worden opgeroepen degenen die in 1979 19 jaar oud worden. Deze verlaging van de opkomstleeftijd kan op korte termijn alleen worden bereikt door een hele jaarlichting buiten de oproeping te houden. De invoer ing van deze maatregel laat he t uitstelbeleid onverlet. Dat beleid gaat uit van opkomst op 20-jarige leeftijd, zodat dienstplichtigen die (gaam studeren van de maatregel geen nadeel zullen ondervinden. DEN HAAG-De regering wil volgend jaar de zomertijd invoeren. De minis terraad is vrijdag akkoord gegaan met een wetsontwerp hierover. Het is de bedoeling volgend jaar in ons land, evenals in Belgié, Luxemburg en Frank rijk, de „Midden-Europese zomertijd" te laten gelden van zondag 3 april tot zondag 25 september. Op 3 april zal de klok dan om twee uur één uur vooruit worden gezet en op 25 september om drie uur weer één uur terug. Bij invoering van de zomertijd kan volgens de regering meer van het daglicht gebruik worden gemaakt. Dat is van belang voor de energiebesparing en de recreatie. ZEIST (ANP) - Minister Boersma van sociale zaken vindt het nodig, dat de overheid meer toezicht krijgt op de uitvoering van sociale verzekeringen. Volgens hem is het te betreuren, dat in het verleden aan bedrijfsverenigingen als organisaties van werkne mers en werkgevers, volledige autonomie is bij de uitvoering van onder meer werkloosheids- en arbeidsongeschiktheidswetten. Nog deze kabinetsperiode wil de bewindsman een SER-advies vragen over een nieuwe taak en functie voor de sociale verzeke ringsraad. De minister kondigde dit vrijdagoch tend aan bij de officiële opening van het nieuwe administratiekantoor van de bedrijfsvereniging voor de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belan gen (BVG) in Zeist Omdat werkgevers en werknemers zelf verantwoordelijk zijn voor de uitvoer ing van werkloosheidswet moeten zij met klachten ook naar hun eigen orga nisatie gaan en niet naar de overheid wijzen, zo zei hij. „In de discussie over het begrip passende arbeid zal ik me echtér altijd blijven verzetten wanneer werklozen daarbij worden gedrukt in de hoek van parasieten en profiteurs", aldus minister Boersma. De minister stond voorts stil bij de al gemene arbeidsongeschiktheidswet, die per 1 oktober daadwerkelijk van kracht werd. Van de ongeveer 145.000 aanvragen voor een uitkering volgens deze wet zouden volgens hem naar ver wachting zo'n 30.000 verzoeken afvallen omdat zij niet in aanmerking komen voor een uitkering. De aaw is ingevoerd omdat hier een terrein braak lag en er tegenover zelfstandigen een 'ereschuld' was. Maar met het vooruitzicht, dat in 1980 ƒ90 miljard moet worden uitge trokken voor de sociale verzekeringen, gaat de vraag spelen of we intussen niet moeten ophouden met nieuwe sociale wetten, zo zei Boersma. onderzoek Een aantal organisaties wil snel een on derzoek naarde gezondheidstoestanden van de inwoners van Sas van Gent in verband met de NSM-afvalkwestie. progressief Overbevisslng heeft de visstand in de Noordzee uitgedund. werk Een aantal werknemers van de; IMC in Temeuzen ziet geen heil meer in de werksituatie bij dit bedrijf. nivellering De werkgevers in de confectie-industrie zijn bezorgd over het uitblijven van in vesteringssubsidies. ZATERDAG PAGINA 17 investeren Het hotel Noordzeeboulevard is ge doemd te verdwijnen. Oud-eigenaar Piet Smits blikt terug op een rijk verle den. historie De Zeeuwse pater Robert de Caluwé bouwt in de Finse bossen aan de oecu mene: Stemmen uit de kerken; Ter overdenking. PAGINA 21 oecumene De Nederlandse televisie viert haar zil veren jubileum: cultuurafbraak of cul- tuuropbouw?; Hans Warren bespreekt het boek 'De aap van begeerte', een achttal Chinese vertellingen. PAGINA 23 jubileum De agressieve iepziekte is in opmars en vormt een bedreiging voor de bomen; densporten, dammen, schaken, bridgen, hengelen. Lot Marius Nieuwbrug nog steeds onbekend DEN HAAG - Over het lot van Marius Nieuwburg die in India een vliegtuig wilde kapen, is nog niets bekend. Nie mand van de Nederlandse ambassade heeft toestemming gekregen met Ma rius te spreken. Eerst moeten de verho ren achter de rug zijn, zo deelde het mi nisterie an buitenlandse zaken in Den Haag mee. Arts neergestoken HEEZE (ANP) - Een neuroloog van net epilepsiecentrum Kempenhaeghe in het Brabantse Heeze is vrijdagmiddag neergestoken door de vader van een 23-jarige patiënt De arts liep messte ken aan borst en rug op met een diepte van tien centimeter. Ook werd hij aan een van zijn polsen gewond. SCHIPHOL - Premier Den Uyl is vrijdagavond vertrokken voor een bezoek van een week aan Tanzania en Zambia. Op de foto zien we hem, terwijl hij lectuur inslaat voor de lange reis. CHINEZEN GEARRESTEERD IN HOLYDAY-INN Taal en podium §D eze week heeft Groenevelt van de Industriebond NW een niet mis te verstane uit- drukking gebruikt aan het adres van een politieke partij. Letterlijkzei hij: „De WD kan barsten". Hier en daar is daarover op gemerkt dat het openbare taalgebruik in Nederland aan het verruwen is: „Vroeger zou zoiets nooit in het open baar zijn gezegd". We geloven er niets van. In het verleden werden zowel in als buiten het parlement spijkerharde op merkingen gemaakt, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar waren. Dat ge beurde zelfs meer dan tegenwoordig. De onparlementairste uitdrukkingen die ooit binnen een parlement zijn ge hoord, werden al meer dan driehonderd jaar geleden in Engeland gemaakt. Ze kwamen van een zeer ernstig en puri teins man: Oliver Cromwell. Toen deze in 1653 het romp-parlement naar huis zond ging hij in het lagerhuis zo tekeer, dat de omstanders dachten dat hij bui ten zinnen was. Sommige lagerhuisle den schold hij uit voor 'hoerenbazen', anderen duidde hij aan als 'corrupte dronkaards' en zo ging het geruime tijd door. De ontstelde lagerhuisleden riep hij toe dat hij er niet aan dacht om par lementaire taal te gebruiken. Eén lid had de moed om tegen het taalgebruik van Cromwell te protesteren, maar dat wond hem nog meer op. Het spektakel eindigde tenslotte met de ontruiming van het huis: Cromwell riep de muske tiers binnen. Zo fors is het in het Neder landse parlement nooit toegegaan. Toch is er ook wel handgemeen geweest en vaak zijn er zeer forse uitdrukkingen gebruikt. Zo kwalificeerde in het begin van deze eeuw de socialist Schaper eens een wetsontwerp als 'te gemeen om te amenderen'. En hetzelfde kamerlid maakte enkele jaren later rechtse frac ties uit voor een 'smerige, ellendige troep' en voor 'dompers'. In onze tijd wordt de laatste uit drukking zelden gebruikt. maar vroeger was het een vervelend scheld woord. In de letter lijke betekenis is een domper een kapje om een kaarsvlam te doven, in figuur lijke zin echter betekent het - naar Van Dale meldt - 'een duisterling, een bevor deraar van domheid en bijgeloof. Men wist vroeger van wanten. fjantlijn' ZANDVOORT- Vrij dag avondis voor het eerst legaalin ons land de roulette gaand- raaien. inZandvoort.waar staatssecretaris Hasekamp van economische zaken het eerste balletje opgooide, daarbij nauwlettend gadegeslagen door o.a. staatssecre taris Zeevalking van Justitie, rechts een croupier. LEIDEN (ANP) - De politie te Leiden heeft donderdagavond een vangst ge daan van 12 kilogram heroine, met een waarde van ongeveer anderhalf mil joen gulden. Deze buit werd gevonden in het motel Holiday Inn. In verband heeft de politie vijf arresta- De partij heroïne is de grootste hoeveel heid die dit jaar in Nederland is buitge maakt. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vijf werd een Chinees, die vier grote SALISBURY (AFP/RTR/UPI)-De rk bisschop van Umtali, Rhodesiè, mgr. Donald Lamont, is vrijdag in Umtali (in het grensgebied van Rhodesiè) tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens indirecte steunverlening aan de zwarte guer rillastrijders in het oosten van Rhodesiè. Mgr. Lamont verklaarde zich schuldig aan indirecte hulpverlening en aan het anzetten van anderen tot hetzelfde. De 65-jarige bisschop zei dat hij m beroep zal gaan. De tegen hem ingebrachte beschuldigingen vloeiden voort uit een incident van 'omstreeks 20 april' op de Avila-missiekliniek in een zwarte enclave bij Umtali Volgens de aanklacht had een zwarte man om medicamenten gevraagd. Zonder medeweten van mgr. Lamont werd besloten de medicijnen te verstrekken. Later op de dag kwam de bisschop in de kliniek. Hij deelde mee 'niets' aan de autoriteiten te melden. Hij zou de volledige verantwoordelijkheid op zich nemen Die asvond kwamen vier guerrillastrijders naai' de missiestatie de medicijnen opha len. De guerrilleros vroegen later camera's, bandrecorders, horloges en kleren. Mgr. Lamont werd daarna door de politie verhoord. Hij weigerde om de aanwezig heid van guerillastrijders, tegen hun eigen wens in, aan de politie te melden. Mgr. Lamont. die in Ierland geboren is, is hoofd van de rk commissie voor gerech tigheid en vrede. Donderdag publiceerde deze commissie een uitvoerig rapport met beschuldigingen aan het adres van de Rhodesische regering. Vaticaan Het Vaticaan heeft vrijdag verklaard dat de Rhodesische rechtbank de 'recht vaardigheid en menselijkheid' heeft geschonden door een rk bisschop die niet de aanwezigheid van zwarte nationalistische guerrillastrijders had gemeld, tot ge vangenisstraf te veroordelen. „Verbazing en bitterheid is in Vaticaanse kringen geuit over een zo zwaar besluit jegens een ijverig en zeer verdienstelijk pastor op gronden die. naar men zonder aarzeling kan zeggen, tegen de beginselen van rechtvaardigheid en menselijkheid ingaan", zo zei mgr. Romeo Panciroli, woordvoerder van het Vaticaan. tegen ver- •De rivaliserende Rhodesische nationalistische leiders Joshua Nkomo en bisschop Abel Muzorewa hebben elkaar vrijdag in Gaborone in het geheim ontmoet in een poging de kloof binnen de Afrikaanse nationale raad (ANC) te dichten waarvan beiden zeggen de leiding te hebben. Nkomo, die wordt beschouwd als de mogelijk eerste premier van zwart Rhodesiè, noemde het gesprek na afloop 'zeer goed'. Hij en Muzorewa waren overeengeko men elkaar spoedig, mogelijk maandag, in Salisbury weer te ontmoeten. Muzorewa is voornemens zondag naar Rhodesiè terug te keren, na een jaar bui tenslands te hebben vertoefd. Minister Van Doorn van erm heeft de sportorganisaties in ons land de brief gestuurd waarin de secretaris-generaal van de Verenigde Naties vraagt sportcontacten met Rhodesiè te mijden. De sanctiecommissie van de veiligheidsraad heeft hierop aangedrongen. Het gaat haar voornamelijk om nationale afvaardigingen van en naar Rhodesiè. Zulke con tacten zouden statusverhoging tot gevolg hebben voor het illegale regime van Smith. koffers bij zich had, in Holiday-Inn aan gehouden. Hij was opgevallen door zijn nerveuze gedrag. Bij controle van de koffers bleken deze dubbele bodems te bevatten. Ingepakt in plastic zakjes lag de heroine daartussen verborgen. De 26-jarige Singapore-Chinees werd gear resteerd, evenals later een 24-jarige landgenoot, met wie hij zich op een ka mer in Holiday-Inn had laten inschrij ven. Van de eerste Chinees is gebleken dat hij zich per trein naar Leiden en ver volgens per taxi naar Holiday-Inn heeft begeven. Het is niet duidelijk waar hij vandaan komt, evenmin als van de tweede Chinees. Beiden hadden Deense stempels in hun paspoorten staan. Vrijdagochtend arresteerde de Politie nog twee Singapore-Chinezen uit Am sterdam van respectievelijk 23 en 26 jr oud en een Nederlandse vrouw, die met de laatste getrouwd is. Zij hadden geen heroïne bij zich. De vijf arrestanten zijn op verschil lende nlaatsen ineeslolen dit om even tuele bevrijdingsacties te bemoeilij ken. De Nederlandse politie heeft tot nu toe dit jaar ongeveer 120 kilo heroine in be slag genomen. Dit beteken t met nog een kwartaal voor de boeg over het lopende jaar al een verdubbeling van de hoe veelheid heroïne die in 1975 onder schept werd. Bij een inval in de kelderbar 'Kosmos' in Heerlen heeft de politie vrijdag tien mensen aangehouden, die in het bezit waren van 64 gram heroine, 170 gram hasj, 20 gram speed, vijf gram cocaïne en een zelfde hoeveelheid dexidrine. In de bar vond de politie nog 35 gram heroïne. 150 gram hasj, 60 gram marihuana en 20 gram speed. Ook werden 600 pa tronen, een kapot geweer en enkele sti letto's aangetroffen. De bareigenaar was niet thuis. An het parlement grijpen kamervoor zitters bij een dergelijk woordgebruik meestal onmiddellijk in. Zo vermaande in het begin van deze eeuw voorzitter Gleichman het kamerlid Van Kol om dat deze de parlementaire vormen niet handhaafde: „De Nederlandse taal is rijk genoeg om, wanneer men stellig en vierkant zijn mening wil zeggen, dit te doen zonder in beledigingen en ver dachtmakingen te vervallen". De moei lijkheid is echter dat niet iedereen de taal zodanig meester is dat hij 'vierkant en stellig" kan spreken in de geest van m r. Gieichman. Om nog eens naar Enge land te gaan: Churchill was een genie in een vernietigend, maar niettemin par lementair taalgebruik. In 1947 verde digde de socialistische minister Hugh Gaitskell een reeks brandstofbeperkin gen, waarbij hij een beroep deed op de Britten om minder in bad te gaan. Hij voegde er aan toe dat hij zelf niet veel in bad ging en dat zijn gezondheid daar onder niet leed. Waarop Churchill snui vend opstond: „Geen wonder dat deze ministers in een steeds kwadere reuk komen te staan. Ik heb mij zelfs afge vraagd meneerde voorzitter, ofumij als aanduiding voorde huidige regering het woord 'luizig' zoudt willen toestaan, na tuurlijk niet in minachtende zin, maar gewoon als feitelijke vaststelling". Nog een voorbeeld: toen een lid van de Com servatieve partij bij een verkiezing zich kandidaat stelde voor de liberalen, sprak Churchill: „Voorzover ik weet is dit de enige keer in de geschiedenis dat een rat naar een zinkend schip is toege- zwommen" DIJKAANLEG NU URGENT TERNEUZEN - Van de 10,5 miljoen ku bieke meter zand en de anderhalf mil joen kubieke meter slib, die uiteinde lijk van de mosselbanken bij Temeu zen een industrieterrein voor DOW Chemical moeten maken, is op het ogenblik al ongeveer tweederde deel opgespoten. Het aannemingsbedrijf Bos en Kalis, dat het werk uitvoert in opdracht van het havenschap Terneu- zen, maar op kosten van DOW Chemi cal, zit daarmee nog precies op het schema dat aangeeft dat het hele pro ject - inclusief de aanleg van een nieuwe haven-eind volgend jaar klaar moet zijn. Urgent onderdeel van de werkzaamheden is nu de aanleg van nieuwe - Deltahoge - dijken aan de zee zijde van de 115 hectare beslaande mosselbanken. Men is daarmee eenj heel eind gevorderd, maar voor 15 ok-i tober - dc 'fatale datum' waarop het stormseizoen begint - zou ook het laat ste stuk, de aansluiting in westelijke richting op de dijk van de Paulinapol der, klaar moeten zijn. Een deel van het opgespoten terrein is inmiddels ingezaaid met gras dat de verse laag zand en slib moet vasthou den. DOW Chemical is overigens altijd nog geen eigenaar van de mosselban ken. De officiële grondtransactie is bin nen twee maanden te verwachten. Be langrijke vorderingen zijn ook gemaakt aan de zuidzijde van het nieuwe haven en industrieterrein, waar een brede strook in het plan is opgenomen voor kabels, spoorlijnen, leidingen, bomen en wegen. De nieuwe Savoyaardswcg is verder zuidwaarts opgeschoven naar de rand van de Braakmankreek en inmid dels weer geopend voor het verkeer. De kreek heeft trouwens een betrekkelijk klein stuk moeten prijsgeven aan het mosselbankenproject. Spoorlijnen, ka bels en leidingen zijn praktisch alleen vanbelangvoorDOW Chemical zelf. Als verbinding tussen het bestaande indus trieterrein in de Nieuw Neuzenpolder en de mosselbanken. De zuidelijke verbin ding bood daartoe de enige mogelijk heid omdat de terreinen verder van el kaar zijn gescheiden door de nieuwe ha ven. Overigens is ook het aannemings bedrijf Gebr, Geldof BV daar bezig met een belangrijk werk in opdracht van het waterschap 'De Verenigde Braakman polders'): de aanpassing van de uitwate ringssluis die de Braakmankreek ver bindt met de Westerschelde. Als gevolg van het mosselbankenproject moest het waterschap verder de uitwatering van de Lovenpolder verleggen van de Schelde naar de Braakmankreek. Om eventuele milieu-overlast van toekom stige industriële activiteiten te beper ken wordt aan zuid- en westzijde van het nieuwe industrieterrein een brede groenzone mgeplatn. De bomenrij is al leen wat smaller aan de ongeveer an derhalve kilometer lange zuidgrens van de haven. Wegen, leidingen en spoorlij nen staan daar een bredere groenstrook in de weg. Op hetzelfde traject komt overigens later het waterschap 'De ver enigde Braakmanpolders' nog in touw om de Wevelswaaldijk op Deltahoogte te brengen. Het is nog niet bekend wan neer dat precies zal gebeuren. An een democratie wonden in de emo ties van een politieke of sociale strijd heel dikwijls forse uitdrukkingen ge bruikt. Soms direct op de man af. soms ook in een vorm waarvan men de scherpte pas later In alle felheid voelt. Die vorm hangt af van de omstandighe den waarin en het podium waarvan men spreekt: taal en podium hebben met elkaar te maken. Groenevelt is vak bondsleider en voelt er blijkbaar niets voor onrzijn leden bezig te houden met een flitsend en amusant taalgebruik, hij spreekt "recht voor zijn raap'. Vak bondsleiders doen dat vaak, ook in an dere verhoudingen. Zo interpelleerde tijdens de Suezcrisis - twintig jaar gele den - de vroegere vakbondsleider Bevan in het lagerhuis de Britse minister van buitenlandse zaken Selwin Lloyd. Be- van zag echter de premier binnenkomen en hield onmiddellijk op: „Waarom zou ik de aap ondervragen nu de orgel draaier zelf binnen is". In ieder geval verstaanbare taal. Verstaanbaarder dan de miljoenennota. Overval op Franse spoorwegen buit: 1,6 min francs LYON (AFP) - Voor het stationnetje van Oullins, in de omgeving van Lyon, hebben drie rovers vrijdagochtend een geldtransport van de Franse spoorwe gen overvallen en 1,6 miljoen francs buitgemaakt. Het waren de loonzakjes van de SNCF- employes in het district-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1