hooxt-iitt-schriift Fundamenten slot De Hellenburg bij Baarland krijgen opknapbeurt ,,'t Is nae wie 't zeit" HUIS VOL MET SPAARPOTTEN EVEN PUZZELEN (BRINK Luchtverwarming m onder redactie van Jacques Cats Eikebladerwijn: verrukkelijk! Leden can de Nederlandse bond can plattelandsvrouwen in Brouwersha ven hebben van de week op hun bij eenkomst aan een glaasje eikeblader wijn zitten te nippen. Misschien krijgt u bij het lezen van dit bericht een wee gevoel in de maagstreek. Maar vice- presidente mevrouw Schouwenaar vertelde me. dat de dames het alle maal 'erg lekker' vonden. Eikebla derwijn is lieel goed zelf te maken, zo verneem ik van de heer Chiel Grutsen uit het Walcherse Serooskerke. die samen met de Vlissinger De Bree na mens de Wijnkring Zeeland de lezing in Brouwershaven verzorgde en er de eikebladwijn serveerde. De mededeling ligt voor de hand maar de voornaamste ingrediënten vormen de eikebladeren. Voordat u nu met een emmer naar het bos snelt om daar de neergevallen eikebladeren bijeen te vegen wil ik u namens de heer Cruisen er wet op wijzen, dat er geen bruin ge kleurde maar frisgroene bladeren no dig zijn om de wijn straks smakelijk drinkbaar te maken. De roestbruin gekleurde eikebladeren van nu bevat ten teveel looizuur. Nee, u moet de bla deren hebben als in het voorjaar de bomen gaan uitlopen. Voorde natuur liefhebbers: volgens de heer Crutsen doe je er de bomm geen schade mee. Voor geïnteresseerden in een recept volgen hier wat gegevens. Voor vijf li ter eikebladerwijn heeft u nodig: an derhalve kg suiker. 4 liter jonge eike bladeren (u vult vier keer een maatbe ker van een liter met wat zacht aange drukte bladeren). Vervolgens giet u er twee tot drie liter kokend water over heen. Het geheel laat u vierentwintig uur trekken. Daarnagaat u uitzeven. Gebruik daarvoor plastic materiaal. Geen metalen zeef want dat zou de wijn straks een oxidatiesmaakje kun nen geven. Bij een temperatuur van ongeveer 22 graden voegt u er vervol gens een mespuntje gist en gistvoeding bij entwee citroenen. Daarna moet het spul een week of acht uitgisten. Dan begint het hevelen. Deze handeling voert u drie tot vier keer uit. met tus senpozen van enkele weken. Het tijd stip van hevelen kunt u zelf vaststellen aan de hoeveelheid bezinksel die on derin ontstaan. En als u dan gedacht had dat u dan eindelijk eens een glaasje eikebladerwijn zou kunnen in schenken dan had u het mooi mis. Want daarna moet de wijn nog een hal) jaartje rijpen. Maar het eindresultaat vormt een fraaie beloning voor hel lange wach ten. Chiel Crutsen zegt erover: .De wijn is verrukkelijk. Bereid volgens het Engelse recept is het eindresultaat een stevige mannelijke wijn. Maar ik heb nu ook zelf een idee uitgewerkt waardoor het een wat zware wijn wordt die aan Port doet denken." De mannen in het praathuisje op de dijk bij Bruinisse hebben weer een onderwerp om een stevige boom over op te zetten. De gespreksstof werd aangedragen door de gemeenteraad. De vroede vaderen vinden dat er maar eens een nieuw en degelijk onderkomen moet komen voor de bejaardendie dagelijks en kele keren op de dijk samen komen om in het Beursje, de toe stand in de wereld en Bruinisse door te nemen en in plaatselijke termen van commentaar te voorzien. Het Beursje. Of: het Leu genkotje. Want zo wordt dat groene optrekje ook wel genoemd. Iedereen in de gemeenteraad was het er over eens: het Beursje moet blij ven. Het hoort bij Bruinisse. Volgens wethouder Jumelet prijkte er op een zeventiende-eeuwse gravure al een praathuisje. Daar overlegden de schippers of ze wel of nietmet hun zeilschepen zouden uitvaren. Nu zijn het voornamelijk oud-schippers, die de banken van het krakkemikkige houten bouwseltje be zetten. Zij praten er over de Bruinisser dingen van de dag. „Maar", zo zegt één van hen, „we dwalen toch meestal af naar vroeger. Dan praten we over de tijd 'toen we zelf nog schipper waren". Toch is het gesprek wat algemener geworden, nu er ook bewoners van het bejaardentehuis 't Opper' de weg naar het Beursje hebben gevonden. ..Dat bin daar allemaal van die ouwe man netjes", zegt de man die zojuist heeft verteld dat hij tachtig is. „en die ko men nu ook naar hier omdat ze het hier gezellig vinden". Vandaar dat het altijd aardig vol is in het hokje op de dijk, een soort van overdekte tribune van waaruit de mannen een riant uitzicht hebben op het gebeuren in de haven en op de doorgaande scheepvaart, die - zo heelt men wat triestig vastgesteld - een stuk minder druk is geworden door de in gebruikname van de Schelde- Rijnverbinding. En daarmee is weer wat gespreksstof weggevallen. Toch valt er nog genoeg te bepraten, zo ma ken de mannen uit het Beursje me duidelijk. Diefstallen en inbraken vormen een geliefd ondenverp. Er wordt dan ge mijmerd over vroeger toen Schouwen nog niet was open gelegd en er nog een gemoedelijke sfeer van 'ons kent ons' hing. „Vroeger hoorde je nooit van diefstal", zegt één van de mannen. „Maar tegenwoordig kun je je fiets met meer buiten laten staan. Vroeger had je hier trouwens twee politieagenten. Ze kenden iedereen, wisten precies wie of er wel eens kattekwaad uithaalden. Nou hebben we rijkspolitie. Numoetje eerst Middelburg bellen als er is inge broken. Van daaruit geven ze dan or ders. Nou. tegen de tijd dat er zo n rijkspolitieman met de brommer bij mij is zit de inbreker al lang op Flak- kee". Regelmatig terugkerend onderwerp van gesprek is verder de vernielzuch tige jeugd. Het Beursje draagt er de duidelijke sporen van. Initialen op de banken, ze zijn royaal met het mes bewerkt. Zegt één van de bejaarden: „Als er een jongen jarig is en die krijgt een nieuw mes, dan komt hij dat hier proberen. Als ik het voor het zeggen had lieten ze dit kotje staan voor de jeugd. Dan komen ze straks tenminste het nieuwe Beursje niet vernielen". „Ik kom hier drie keer op een dag, zegt één van de mannen op het bankje. ,,'s Morgens om negen uur voor het eerst. Om tien uur zijn we weg. Dan gaan we om de koffie. Maar om elf uur zitten we er weer. En 's middags als ik geslapen heb ben ik er ook weer. Mijn dag is pas goed als ik naar 't Beursje ben geweest. Je hoort hier nog eens wat leugenen. Als je voor de rechter komt-en je zegt. ik heb 'tin het Beursje horen zeggen, dan ben je vrij. Maar ja: je moet er toch wat van maken. Want als iedereen stil zou zijn kon je net zo goed thuis achter de kachel bij ven zit ten". En daarmee heeft de man meteen dui delijk gemaakt waarom de vroede va deren het nieuwe praathuisje straks willen opsieren met een bijzondere spreuk. Deze: ..'t Is nae wie 't zeïtl". Ik ben er niet naar het toilet geweest, dus daarover heb ik geen zekerheid, maar de andere vertrekken in huize Huisman te Vogelwaarde puilen uit van de spaarpotten. Overal waar je kijkt, zie je ze staan. Beneden in de woonkamer op en in de kast, aan de muur. op schapjes, in rekjes, op de televisie. In de slaapkamer rijendik op de linnenkast en op stellingen tegen de muur. Spaarpotten en inder daad, nog eens spaarpotten. Mooie, lelijke, van steen. hout. van plastic, fraai gekleurd, afschuwelijk van tint, grappig en bizar van vorm. een enkel exemplaar in de vorm zoals we die gewend zijn: als spaarvarken, maar dan wel van reusachtige afme tingen. Spaarpotten ook met mecha niekjes, met grijpgrage handje die het geld weggrissen en spaarpotten die na betaling „Für Elise" ten gehore bren gen. Het zijn er door de vierhonderd- Pre cies weet ze het niet. die mevrouw Huisman Al jaren eerder, toen ze nog in Amsterdam woonde, begon ze uit aardigheid spaarpotjes te verzamelen Omdat ze er achter was gekomen dat die dingen in een grote verscheiden heid voorkomen. Maar toen ze hoorde dat de directeur van de spaarbank stad Amsterdam een reusachtige col lectie beheerde besloot mevrouw Huisman de verzameling aan hem over te doen. Maar omdat ze. naar ze zelf zegt. toch behept was met dat ver zamelen van spaarpotjes, is ze er een jaar of drie geleden opnieuw mee be gonnen. Met een uitpuilend huis aan de Lindenstraat in Vogelwaarde als eindresultaat. Mevrouw vertelt: „De mensen vragen me wel eens, waar ik al die dingen vandaan haal, want zelf kunnen ze die spaarpotten nooit in de winkel vinden. Maar ik weet- precies waar ik moet wezen. Vooral in banketbakkerszaken en in winkels waar men huishoudelijke ar tikelen verkoopt kom ik nog al eens leuke dingen tegen. En op rommell- jesmarkten natuurlijk. Maar het moet wel leuk blijven. Laatst zag ik datze op het Waterlooplein in Amsterdam voor een missiebusje dertig gulden vroe gen. Nou dat vind ik te gek. Het moet leuk blijven". Dit alles vernemende zal het voor u wel duidelijk zijn wat er bij mevrouw Huisman, tegen de tijd dat ze jarig of de sint in aantocht is boven op haar verlanglijstje staat Precies: een spaarpot. Haar man is er trouwens net zo goed mee blij te maken, want die werkt al even enthousiast aan de uit bouw van de collectie. Die meer dan vierhonderd spaarpot ten blijven overigens onbenut voor het doel, waarvoor ze uiteindelijk zijn gemaakt. Om er geld in te sparen. „Sparen doe ik niet in een spaarpot", zegt mevrouw Huisman. „Ik bewaar dat spaargeld op een ander plekje". ADVERTENTIE TERREIN WORDT AANTREKKELIJK GEMAAKT VOOR PUBLIEK BAARLAND - Vier werknemers van de Heidemij zijn momenteel aan het werk om de fundamentenresten van het slot 'De Hellenburg' bij Baar land voor verder verval te behoe den. De restanten van het uit de veertiende eeuw daterende slot wa ren, sinds ze in 1960 ook een conser verende behandeling hadden om- dergaan, onder de invloed van het weer en spelende kinderen sterk vervallen geraakt. Bovendien was erin de loop der jaren een wilde be groeiing ontstaan. De fundamenten worden nu waar nodig opnieuw ge voegd, losgeraakte stenen worden weer vastgemetseïd en gaten wor den opgevuld. Verder zal de bodem worden geëgaliseerd, waardoor het mogelijk wordt het terrein een paar keer per jaar te maaien, zodat er weer geen wildernis zal ontstaan. Buitenom de slotgracht zal een wandelpad worden aangelegd, van waaraf de lager gelegen fundamen ten bekeken kunnen worden. Veel is er niet bekend over 'De Hel lenburg'. In de kroniek van Smalle- gange staat een afbeelding van het vervallen slot en in de Zeeuwse Atlas staat een summiere plattegrond. Maar waar het gestaan had was niet precies bekend. Logischerwijze werd verondersteld dat het slot gestaan moest hebben opjie-plaats-bij Baar land. die in de volksmond De Hellen burg werd genoemd. In het kader van de ruilverkaveling werd er in 1957 gegraven en toen werden de fundamenten van het slot blootgelegd. Bij de opgravingen on der leiding van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek kwamen de fundamenten van het zuidelijke deel van het slot boven de grond. Ten noorden ervan moet een minstens even groot deel van het slot gelegen hebben, gezien deresten van fundamenten die daar gevonden werden. Maar de vondsten waren daar veel schameler dan aan de zuid kant en die fundamenten werden dan ook weer onder de grond gestopt. Die van het zuidelijk deel van 'De Hel lenburg' waren veel fraaier. Ze laten duidelijk de plattegrond van het slot zien met zijn muren, de slotgrachten zelfs enkele houten palen van de brug. Het gebied rond Baarland werd in 1312 door de graaf van Holland uitge geven aan de gebroeders Cosüjn en Hendrik van Renesse. De eerste stichtte vermoedelijk het slot Baar land. Hendrik was de stichter van 'De Hellenburg'. Hij liet een boerderij en een verdedigingstoren bouwen. 'De Hellenburg' werd later in de veer tiende eeuw en in het midden van de vijftiende eeuw nog uitgebreid. Bij het onderzoek van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemon derzoek zijn sporen gevonden, die erop wijzen dat het slot tot ongeveer 1475 is bewoond. Vermoedelijk is het slot door de stormvloed van 1477 verwoest. De afbeelding in de kro niek van Smallegange toont dan ook een ruïne. Publiek De fundamenten van 'De Hellen burg', die op de monumentenlijst staan, zijn het eigendom van de stichting tot behoud van culturele objecten in Zeeland. Met werk zaamheden die thans worden uitge-. voerd beoogt de stichting twee din gen: het voor verder verval behoe den van de fundamenten en het 'aankleden' van de resten van het slot, zodat het publiek er een kijkje kan komen nemen. Op het stuk grond tussen de weg Baarland-Oudelande en het slot zal een parkeerplaatsje worden aange legd, dat later nog eventueel zal wor den uitgebreid met wat picknick- banken. Buitenom de slotgracht komt een wandelpad te lopen, waar langs beplantingen worden aange bracht. Het terrein binnen de slot gracht zal niet voor het publiek toe gankelijk zijn om beschadigingen van de fundamenten te voorkomen De slotgracht zal wat worden uitge diept (dc specie zal op eventuele inte ressante vondsten worden onder zocht) en getracht zal worden het oorspronkelijke talud aan te brengen, 't Grootste deel van de fundamenten zal slechts 'n klein stukje boven de grond uitsteken om de zijkanten er van zoveel mogelijk te beschermen. Voor de buitenkanten van de slot- muren. die oorspronkelijk in het wa ter gestaan hebben, zal een talud worden aangebracht om vorstschade te voorkomen. De grond zal zodanig geëgaliseerd worden dat er machi naal gemaaid kan worden. Om het terrein binnen de slotgracht te berei ken zal een bruggetje over de gracht worden gebouwd, waarvan een deel kan worden weggehaald-om -te-voor komen dat de jeugd bij 't riddertje spelen op het terrein van het slot be wust of onbewust vernielingen aan richt. Het karwei, dat na de bouwvakva- kentie begonnen is. zal begin volgend jaar voltooid zijn. In het najaar van 1977 zullen de beplantingen worden aangebracht. Met het consolideren en conserveren van de fundamenten van 'De Hellenburg' is een bedrag van ongeveer honderdduizend gul den gemoeid. De rijksoverheid en de gemeente Borsele zullen ieder veer tig procent subsidiëren en de provin cie tien procent. De resterende tien procent van de kosten zal door de stichtingzelf betaald worden. Verder wordt nog gehoopt, op bijdrage van staatsbosbeheer voor het aanbren gen van de beplantingen rond het wandelpad. Boekje Vice-voorzitter L. J. Abelman van de stichting is momenteel bezig een hoekje samen te stellen over de ge schiedenisvan 'De Hellenburg'en de opgravingen. Dat boekje zal in het kader van een reeks boekjes over kastelen worden uitgegeven door de koninklijke Nederlandse toeris tenbond en de Nederlandse kastelen stichting. „Hel ligt in de bedoeling om de vondsten, die hier bij de op gravingen gedaan zijn, te exposeren in het museum in Goes", aldus de lieer Abelman. die directeur is van bet museum voor Zuid- en Noord- Beveland. „Dan kan liet publiek hier in Baarland de fundamenten van'De Hellenburg' bekijken en in Goes een collectie voorwerpen, die hier ge bruikt zijn," Foto. De fundamenten van slot 'De Hellenburg' te Baarland. „Een baai moet een baai blijven: eerlijk en recht door zee." Horizontaal: 1 strijkspaan. 6 dochter van Zeus: 11 lekkernij; 12 laborato riumslaswerk: 13 pers. voomaamw.: 15 slangvormige vis; 19 insekt; 21 symbool voor nikkel; 22 vorig; 27 rondhout. 28 pers. voomaamw.: 29 voegwoord; 31 he vige wind: 33 wereldtaal: 34 voorstel ling: 36 zangstem: 39 rivier in Schot land; 40 tenlastelegging; 41 zenuwtrek. 43 vangmiddel. 45 virago; 46 kopersne- Uitslag vorige puzzel: Coopvaert. Pijptabak voor g professionals. 1.95 Drs. Delsing volgt ir. Geuze op in raad commissarissen van de Grondmij DE BILT - De Grontmij te De Bilt heeft irs. J. A. H. Delsing benoemd tot voor- fitter van de Raad van Commissarissen. Hij volgt ir. M. A. Geuze te Poortvlietop, lie zich uit deze raad heeft teruggetrok ken omdat hij een aantal functies wil afstoten. In de vacature van ir. Geuze is benoemd mr. J. F. A. de Soet. de: 47 afgod; 49 voorzetsel; 52 verbran dingsrest: 53 symbool voor ruthenium; 55 lammenadig: 60 bijwoord: 61 zware bijl: 63 wier; 64 voegwoord; 66 van am moniak afgeleide verbinding; 68 sym bool voor chroom; 69 zeldzame Zuidaf- rikaanse antilope; 70 de dooier van een ei. Vertikaal: 2 schicht; 3 spil; 4 getijde; 5 kinderdoek; 6 gemalin van Zeus. 7 La- ujns voegwoord; 8 landbouwwerktuig; 9 bittere afgunst; 10 schubdier; 14 spinsel van ineengedraaide vezels; 16 driete- nige luiaard; 17 muzieknoot; 18 Chinese afstandsmaat; 20 winterslede; 22 lood recht; 23 voorzetsel; 24 overpeinzing-. 25 schuifbak; 26 knots met ijzeren beslag; 28 roei- zeilvaartuigje; 30 sprookjesfi guur; 32 familielid; 35 muziekterm; 37 plaats in België; 38 godin der verblin ding; 42 zijrivier van de Donau; 44 godin van de dageraad; 45 heilig boek der mos lims; 48 muziekstuk in breed tempo; 50 voorzetsel; 51 ten bedrage van; 54 dreumes; 56 voltooid; 57 schaapska meel; 58 ongaarne; 59 dieregeluid; 80 lengtemaat; 62 zoon van Noach; 63 vlak temaat; 65 symbool voor neptunium; 66 reeds; 67 kiem; 68 symbool voor cerium. IADVERTENTIE Uw Installateur: U MAASAIR B.V.-THOLEN Ampèreslraat 1, Postbus 24, Telefoon (0t660) 21 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11