Bezit rijbewijs voor werk geen excuus bij rijden onder invloed Inbraak in warenhuis te Hulst: twee maanden voor Poolse dader Beperkt aantal jonge werklozen geplaatst bij politie in Zeeland EXPOSITIE ROLSTENEN IN HET ZEEUWS MUSEUM De stemming zit erin... POLITIE ZEELAND Inbraak bij kwekerij Joop Dam en Ans van Herwaarden Wat d@et Pa? VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 POLITIERECHTER PAST STRENGER BELEID TOE MIDDELBURG - Twee automobilisten, die donderdagmorgen voor politierechter mr. P. van Empel in Middelburg terecht moesten staan voor rijden onder invloed, hebben al aan den lijve de betekenis ondervonden van recente uitlatingen van de politie rechter dat hij minder dan in het verleden rekening zal houden met het belang van het rijbewijs voor werk en beroep. Tevens bleek dat ook het openbaar ministerie in het arrondissement Zeeland bij zijn strafvordering in dit soort zaken in dezelfde lijn denkt. „BELANG VAN GEMEENSCHAP WEEGT VEEL ZWAARDER" de politierechter - nu naar een zwaarder middel greep: H. zal drie dagen moeten zitten. De Vlissinger E. J. M had eigen lijk nooit beseft dat rijden onder invloed op de fiets - hij had zich daaraan op 23 mei in zijn woonplaats schuldig ge maakt - ook strafbaar is- Dat dit wel het geval is, werd hem duidelijk gemaakt met een boete van 75,- (eis 100,-.) De Middelburger W. M. van B. had op 4 april in zijn woonplaats een auto be stuurd na drankgebruik, maar wigerde bij aanhouding zich te onderwerpen aan- de blaastest en bloedproef. Dat was 'tegen z'n principe': „Ik had zes pilsjes op en ik wist dus toch wel dat ik fout was". Het was voor Van B. niet de eerste keer. Voor hem liep dit uit op drie weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk, en 9 maanden niet rij den (eis 12 maanden). Voor M. de K. uit Bruinisse. die op 15 mei in zijn woonplaats met niet minder dan 3,10 promille achter het stuur had gezeten, betekende dit dat hij - naast drie weken gevangenisstraf (waarvan een week voorwaardelijk) - een jaar niet mag rijden, ook al is het bezit van een rijbewijs van betekenis voor zijn brood winning. Tegen de Middelburger J. G. C. H., die op 30 mei in zijn woonplaats door de politie 'in kennelijke staat' achter het stuur was aangetroffen, eiste officier van justitie mr. J. P. Besier de gebruikelijke twee weken gevangenis en 9 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. In dit geval hield de politierechter toch nog enigszins rekening met de afhankelijk heid van het rijbewijs voor 's mans werk door de rij-ontzegging voor 6 maanden op te leggen, waarvan nog 3 maanden voorwaardelijk. „Dat men het rijbewijs nodig heeft voor het beroep, is langzamerhand een vast excuur geworden. Mensen die in kenne lijke staat achter het stuur zijn aange troffen, zouden dan gespaard moeten blijven voor het intrekken van het rij bewijs. Maar dat is voor deze mensen meestal nu juist het enige waar ze nog gevoelig voor zijn. Het gaat hier om de afweging van de persoonlijke belangen tegenover de gemeenschapsbelangen. Die gemeenschapsbelangen wegen in dit geval veel zwaarder. Het gaat om de veiligheid op de weg", aldus de officier in zijn requisitoir tegen de Middelbur ger H. In de zaak tegen de Bruinissenaar De K. zei de ofEcier dat hier helemaal geen sprake meer kon zijn van het ontzien van verdachte inzake zijn rijbewijs, ge zien het uitzonderlijk hoge promillage. Fiets De politierechter kreeg donderdag morgen, zoals wekelijks, een grote rij zaken van 'rijden onder invloed' te be handelen. Dat ook rijden onder invloed op de fiets op den duur tot gevangenis straf leidt, ondervond de Middelburger L P. H., die in zijn woonplaats herhaal delijk, en zeer tot zijn ongenoegen, in de nachtelijke uren de politie was tegen gekomen op zijn rijwiel, dat hij na ca fébezoek slecht onder controle had. Geldstraffen blijken - aldus de officier - in dit geval geen enkel effect te hebben, reden waarom hij - met instemming van (Slot van pag. 1) surveillancediensten in de avond- en nachturen en in de weekeinden. Adju dant De Groene van de Middelburgse politie: „Vooral ook omdat tegenwoor dig te veel tijd moet worden besteed aan bemiddeling bij café- en burenruzies en huiselijke moeilijkheden, klachten over geluidsoverlast en dergelijke, komt het wel voor dat we geen mens meer hebben voor de preventieve surveillance. Dat is een groot euvel. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft wel eens een algemene uitbreiding van 20 pro cent bepleit, maar dat is natuurlijk een zaak van de hogere autoriteiten. We zouden een dergelijke uitbreiding ech ter zeer toejuichen." Hoofdinspecteur De Rave uit Goes: „In het algemeen is de korpsssterkte te laag om de incourante uren te kunnen bezetten. Je kunt namelijk de mensen niet naar believen avond-, nacht- en weckeinddiensten laten draaien. Er zijn duidelijke, beperkende rcgclinm- gen voor onregelmatig werk. En vooral in de zomermaanden, met de toeristen- stromen, moet je eigenlijk concluderen dat het politietoezicht dan een farce is, omdat we dan niets anders doen dan overal heen hollen om assistentie te verlenen." De Vlissingse mejuffrouw W. A. S. had zich op 20 september vorig jaar schuldig gemaakt aan rijden onder invloed in een auto met 2,25 promille in het bloed. De politierechter had de zaak tegen haar een halfjaar geleden aangehouden om in die periode, met begeleiding van het consultatiebureau, te bezien hoe het haar verder verging.Omdat de ontwik kelingen positief waren en de officier zich ervan bewust was dat voor mejuf frouw S. de spanning over de haar te wachten staande straf inmiddels tot een hoogtepunt was opgevoerd, eiste hij twee weken geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf, een boete van 500,- en 6 maanden ontzeggiang van de rijbe voegdheid. Dat haar een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf bespaard bleef, had ook te maken met het beleid dat men een vrouw slechts in uiterste nood zaak tot vnjheidsstraf in een Huis van Bewaring veroordeeld, zo bleek uit de opmerkingen van de officier. De politie rechter vonniste conform. Uur Vrijspraak wegens gebrek aan wettig bewijs volgde voor de Yoegoslaaf H. N. uit Vlissingen. Deze had op de avond van 24 november vorig jaar met zijn quto in Vlissingen, omstreeks tien voor twaalf, twee geparkeerde auto's ge raakt, waarna hij. met achterlating van zijn auto, was verdwenen. Een uur later vond de politie de auto en meldde N. zich, volgens de politie in kennelijke staat, als eigenaar aan. Volgens de ver balisant had N. tijdens het verhoor ver klaard dat hij voor de aanrijding veel cognac had gedronken, maar later heeft N. verklaard dat hij pas na de aanrijding had gedronken. Knelpunt voor de be wijsvoering was dat er tussen het mo ment van de aanrijding en dat van de aanhouding een uur was verlopen. Ook de officier kon niets anders dan vrij spraak vragen, hoewel hij ervan over tuigd was dat N. onder invloed had ge reden. De Vlissinger H. E. E. was op 20 mei op de Boulevard Evertsen in de Scheldes- tad metzijn auto over de kop geslagen, na consumptie van zo.n vijftien klein tjespils. Het vonnis (conform): twee we ken gevangenis en 9 maanden niet rij den. A. S. uit Hoogvliet hoorde een boete van 500,- leis 800.-) tegen zich uitspreken omdat hij op 23 mei in Wes- terschouwen met 1.13 promille in het bloed een auto had bestuurd. De in Vlissingen wonende Joegoslaaf H. K. kreeg een boete van in totaal 300,- wegens joyriding in een auto van een vriend, waarbij bij een aanrijding had veroorzaakt. K. was niet ver gekomen: vrijwel onmiddellijk botste hij op het Bellamypark tegen een geparkeerde bestelauto. ACHTTAL BIJ RIJKSPOLITIE ERVARING MET HULPKRACHTEN 'NIET ONGUNSTIG' MIDDELBURG - In Zeeland zijn tot nu toe op beperkte schaal jeugdige werklozen als administratieve hulp kracht bij de politie geplaatst in het kader van de eind vorig jaar door het ministerie van sociale zaken afge kondigde interimmaatregel ter be strijding van de jeugdwerkloosheid, waarvoor een bedrag van maximaal 15 miljoen gulden is uitgetrokken. Het gaat om een achttal mensen die. voorlopig voor een jaar, onder deze regeling werk hebben gekregen bij het district Middelburg van de rijks politie. Zeven van hen werken bij een van de landgroepen in de provincie en één kracht is geplaatst op het dis trictsbureau in Middelburg. Het dis trict Middelburg van de rijkspolitie kreeg in februari dit jaar 25 arbeids plaatsen in het kader van deze rege ling toegewezen. Over het hele land werden voor de rijkspolitie 500 ar beidsplaatsen gereserveerd en voor de gemeentelijke korpsen in de grote steden nog eens 300 plaatsen. Enkele aanvragen voor een werkver band bij de rijkspolitie in Zeeland zijn nog in behandeling. De tot nu toe opgedane ervaringen met de hulp krachten bij de rijkspolitie worden van die zijde als 'niet ongunstig' beoordeeld. Na een jaar kan worden bekeken of een definitief dienstver band tot de mogelijkheden behoort. In theorie bestaat ook de mogelijk heid dat men voor het politievak wordt opgeleid. Dan gelden echter uiteraard de nol-male eisen, bijvoor beeld ten aanzien van de opleiding. De momenteel bij de rijkspolitie ge plaatste werklozen hebben sterk ver schillende achtergronden en oplei dingen. Zo bevindt zich onder hen een afgestudeerde onderwijzer, een jongeman die studeert voor het ac countantsvak en een jongeman voor wie geen toekomst meer bestond op het landbouwbedrijf van zijn vader. Gemeenten Aanvankelijk waren voor een plaat sing bij de gemeentepolitie alleen de groetere steden aangewezen. Toen echter bleek dat hiervoor weinig animo bestond, is de regeling zoda nig versoepeld dat in prinipe ook de kleinere gemeenten met een eigen korps in aanmerking kwamen. In Zeeland geldt dat de gemeenten Vlissingen. Middelburg, Goes en Terneuzen. Bij deze korpsen is echter nauwelijks sprake van een gebrek aan administratieve krachten. Al leen de gemeentepolitie in Middel burg overweegt serieus in het kader van deze regeling een administra tieve kracht aan te trekken, Met het gewestelijk arbeidsbureau in Mid delburg is de afspraak gemaakt dat een eventuele kandidaat zal worden doorgestuurd. De Middelburgse ge meentepolitie stelt aan deze kandi daat echter wel de eisen die gelden voor een beroepsopleiding. Adjudant J. de Groene van de Middelburgse politie: „Onze administratie is name lijk op sterkte. We kunnen zo iemand wel voor een jaar gebruiken, maar als we hem of haar dan weer weg moeten sturen, zou dat verveld zijn. Daarom sturen we erop aan om die persoon in politiedienst te nemen." MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donderdag is in Middel burg ingebroken in de kwekerij Ad- riaanse aan de Oude VUissingseweg. Bij deze inbraak werd voor meer dan 12000 gulden aan planten, tuingereed schap en sierpotten ontvreemd. De daders, die hiervoor gebruik ge maakt moeten hebben van een auto, kwamen de kwekenj binnen door een raampje van een van de kassen ir Materiaal, door getijden gevormd MIDDELBURG - Vanaf heden, vrij dagmiddag is tot en met 29 oktober in het Zeeuws Museum aan het Abdij plein de tentoonstelling 'Rolstenen' te slaan De politie beschikte donderdae ïien i(ct van de bij K 1Ie notr niAt. rwtnv oorulnicinrrr-n „rio Ho'70 nog niet over aanwijzingen wie deze diefstal gepleegd heeft. VVD kamerlid Dees stelt vragen over waarde havo-diploma in België Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - Het VVD-Tweede- Kamerlid Dees heeft minister Van Ke- menade van onderwijs en wetenschap pen vragen gesteld naar aanleiding van het bericht dat de Belgen niet zoveel waarde meer zouden hechten aan het Nederlandse Havo-diploma. Zoals ge meld in de krant van vorige week don derdag. gaat het volgens Nederlandse en Belgische onderwijsdeskundigen hier om een misverstand, want onze zuiderburen zijn bezig het Havo-niveau te plaatsen in het Belgische onderwijs systeem. In dat kader is alleen alvast vastgesteld dat het havo-diploma niet gelijk staat met het getuigschrift hoger secundair onderwijs in ons land. Ook in Nederland wordt een onderscheid ge maakt tussen havo en voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. Het kamerlid baseert zich op een artikel in „De Stem" en informeert bij de be windsman of het juist is dat Neder landse havo-scholieren die in België wil len gaan studeren, niet meer recht/ streeks toelaatbaar zijn tot instellingen voor hoger onderwijs over de grens. Als de minister op die vraag bevestigend antwoordt, wil de VVD'er weten of deze beslissing tot stand is gekomen in over leg en-of overeenstemming met Neder landse mstanties, of ze gebaseerd is op een grondige evaluatie van de waarde van het Havo-diploma, of ze past in het beleid van bilaterale samenwerking zoals dat ook op het gebied van onder wijs en wetenschappen tussen Neder land en België is ontwikkeld, en of ze minister Van Kemenade aanleiding geeft nader overleg te plegen met zijn Belgische collega. nende kunstenaar Joop Dam en diens echtgenote Ans van Herwaarden. Joop Dam's project 'Rolstenen' sluit aan bij zijn vorig jaar verschenen Getijden boek. De lijn van eb en vloed volgend hebben Joop Dam en Ans van Herwaarden de fascinerende wereld van de rolstenen ontdekt, zoals die overal te vinden zijn langs de rotsachtige kusten van West- Europa. In die wereld is het vooral de vorm. die het echtpaar Dam boeit, de vorm ontstaan door het 'rollen' van de stenen in de beweging van eb en vloed. Sinds 1974 zijn Joop Dam en zijn vrouw bezig methet verzamelen van rolstenen, waarvoor verschillende reizen werden gemaakt langs de stranden van Bretag- ne, Normandië, Zuïd-Engeland en Jut- land. De in het Zeeuws Museum geëx poseerde stenen (aangevuld met foto's, kaarten en begeleidende teksten in ei gen handschrift) zijn voornamelijk ver zameld langs deze stranden. De.kleinere exemplaren zijn echter voor een deel af komstig uit het grond van erven, dijken, parkeerplaatsen en uit de Ooster- en Westerschelde. Joop Dam heeft deze uit 'natuurlijk' materiaal gevormde rolste nen aangevuld met enkele specimen van wat men 'kunstmatige rolstenen' zou kunnen noemen in de form van fragmenten van bakstenen en dakpan nen. die. eveneens afgerond door de werking van de getijden, gevonden zijn langs de oevers van de Ooster- en Wes terschelde. In een toelichting op de expositie zegt Joop Dam, dat de rolstenen, vooral te vinden aan de stranden van rotsachtige kusten, ook ge\'onden wordt op veel plaatsen in het binnenland waar ze via rivieren en het landijs in de vorm van gletsjers terechtgekomen zijn. Ze vor men een schakel in de geologische cy clus van gebergtevorming en afbraak, die zich over vele miljoenen jaren uit strekt, een cyclus, waarin zand tot zandsteen wordt en zandsteen weer tot zand. MEDEDADER NOG VOORTVLUCHTIG Rijkspolitie BEGIN DEZE WEEK OP HETERDAAD BETRAPT NA ALARM MIDDELBURG - Een bijna 23-jarige. uit Polen afkomstige jongeman, die be gin deze week - in de nacht van zondag op maandag - op heterdaad werd be trapt bij een inbraak in het Edah Kooppark te Hulst, is daarvoor don derdag reeds berecht. Overeenkomstig dc eis van officier van justitie, mr. Th. Leb ret, veroordeelde politierechter mr. P. van Empel de jongeman, die de laatste tijd in Frankrijk verbleef, tot 2 maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Een tweede bij de inbraak betrokken man is voortvluchtig. Deze bevond zich op het dak van het warenhuis toen de alarminstallatie in werking trad en wist aan de polietïe te ontkomen. Verdachte J. L S. was op dat moment binnen bezig met het uitzoeken en gereed zetten van verschillende winkelgoederen van zijn gading, met de bedoeling deze via het dak. waarin een opening was gemaakt, aan de tweede man aan te geven. Het ging onder meer om radio's, een tv- toestel, horloges en sigaretten. Buiten stond een auto klaar, waarmee het tweetal uit Lille was gekomen. Deze auto zou door S. in Frankrijk zijn gesto- naar verwachting ruim 20 politiemen- len.S. had bij zijn voorgeleiding voorde sen de dienst zullen verlaten. officier van justitie in Middelburg ge- Bjj het district Middelburg van de rijks politie kampt men zoals gezegd nog steeds met een aanzienlijke onderbezets ting. Ter illustratie mogen nog - globaal -de in het jaarverslag 1975 vermelde cij fers gelden. Dat betekent bijvoorbeeld dat de vijftien in de provincie operende landgroepen het moeten doen met ruim 200 man op een toegestane sterkte van ruim 260 man. Daarbij komt nog dat een toegestane sterkte voor een provincie als Zeeland, met een sterke piekbelasting door het toerisme in de zomermaanden, al vol strekt onvoldoende wordt geacht. Om in deze perioden toch een minimaal toe zicht te kunnen garanderen, moest een systeem van zogenaamde knngsurveil- lances worden ontwikkeld. Dit betekent dat in de nachturen, en indien noodza kelijk ook in de avond- en ochtenduren, verschillende groepen in een aanslui tend gebied elkaar bijstand verlenen en samenwerken bij het surveilleren Bij de rijkspolitie verwacht men niet dat het tekort snel kan worden opgeheven Hoewei de afgelopen jaren vrij veel nieuwe krachten konden worden aange trokken, heeft men anderzijds te maken met een grote afvloeiing van de 'oude garde'. Deze twee stromen heffen elkaar ongeveer op. Berekend is dat binnen tien jaar nog ruim 90 politiemensen bij het district om leeftijdsredenen zullen afvloeien, met als piekjaar 1979, waarin vraagd of hij hier tegelijk voor deze au todiefstal kon worden berecht, maar of ficier mr. Lebret zei donderdagmorgen er ernstig rekening mee te houden dat de Franse justitie om zijn uitlevering zal vragen, al kon hij nog niet zeggen of dit verzoek zal worden toegewezen. De officier overhandigde de politierech ter tijdens de zitting nog een uit 1973 daterend dossier van de vreemdelin genpolitie. In die periode heeft S. in Axel gewoond. Hij werd toen als ongewenste vreemdeling beschouwd en over de grens gezet S. heeft een aantal jaren ge leden zijn geboorteland verlaten. Men heeft er nog steeds geen hoogte van kunnen krijgen of hij heiland vrijwillig of gedwongen heeft verlaten. Mogelijk is hij om politieke redenen het land uitge zet. of wegens criminele daden. Onduidelijk S. leidt sindsdien een zwervend be staan en heeft zich daarbij op het cri minele vlak hegeven. Over zijn handel en wandel in de loop der jaren bestaat volgens de officier veel onduidelijk heid. Zelfheeft hij gewag gemaakt van zijn betrokkenheid bij bankovervallen in het buitenland. In Nederland had hij tot nu toe een blanco strafregister. Bij zijn aanhouding door de politie in Hulst heeft hij zich bijzonder agressief gedragen en onder meer vernielingen aangericht in het politiebureau, maar de mening van de officier een teken van een 'gewelddadige instelling'. S. heeft nu. aldus mr. Lebret, zijn troeven in Ne derland verspeeld en kan ook hier niet langer rekenen op een zekere gast vrijheid. S. werd bijgestaan door raadsman mr. H B L, de Rechter uit Hulst. Deze pleitte er nadrukkelijk voor om de straf voor de inbraak in Hulst niet te gebruiken als motief voor een even tuele uitwijzing. Voor een reeks diefstallen, eind vorig jaar gepleegd in Terneuzen werd de 29- jarige P. van D„ die nu in Leeuwarden verblijft onder de hoede van een so ciaal werker, tot een maand geheel voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld, conform de eis. Officier en politierechter wilden hem op deze wijze nog een kans geven. Bij de diefstallen, op verschillende data in sep tember en iktober vorig jaar. nam Van D onder meer een gouden horloge, geldbedragen, een ïmmitatie-lederen jasje en een stereo pick-up met verster ker en 60 grammofoonplaten weg. De zaak tegen Van D. waseerder op verzoek van de reclassering aangehouden, maar heeft langer gesleept dan de bedoeling was omdat de reclassering hem uit het oog verloor en Van D. enige tijd onvind baar was. Voor diefstaf van bouwmaterialen in Middelburg en Vlissingen werd de Vlis singer K. J. V. veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en 500- boete (eis lOOO.-i V.. die zeer singen wegens berouwvol terechtstond, had de bouw- geldbedrag materialen gebruikt voor verbetering van zijn eigen woning. Raadsman mr. F. W. Adriaanse schetste enkele persoon lijke achtergronden die hem hiertoe hadden gedreven. V. had verder een blanco strafblad. Mishandeling .Mishandeling van een ambtenaar van de sociale dienst in Vlissingen kwam L. IV. van L. uit die plaats op 300,- boete, waarvan de helft voorwaardelijk, te staan. Het was in de kamer van de amb tenaar in het stadhuis op een handge meen uitgelopen naar aanleiding van een uitkeringskwestie. De Vlissinger J. C. de R. kreeg het op 18 juni als hulp-taxichauffeur aan de stok met een concurrent, die hem klanten 'afpikte'. Ook dat leverde een handge meen op. dat De R. j' 100,- (eis 150.-) kost. Vrijspraak volgde voor de Rotter damse jongelui M. K. en R. S„ die op, 23 april in een sleep-inn slaags raakten met vier andere jongelui. K. en S. be weerden over enig gezag in de sleep-inn te beschikken, maar de ander jongelui hadden het Rotterdamse tweetal, toen zij in de nachtelijke uren binnenkwa men, ais inbrekers beschouwd. Na een eis van 200,-tegen ieder van hen. kwam de politierechter tot vrijspraak wegens onvoldoende zekerheid over de gang van zaken. Bij verstek werd J. T. A. C. O. uit Vlis- erduistering van een ruim 2500,- veroor deeld tot 4 weken gevangenisstraf, -waardelijk. heid van het materiaal zijn bij het 'rol len' een proces van vele eeuwen, bepa lend voor de vorm en de gladheid- Joop Dam onderscheidt daarbij twee groe pen: stenen die door mechanische of chemische verwering worden gevormd en door erosie uit de rotsen zijn vrijge komen en stenen uit de steenkemen van mariene organismen uit sedimentges teenten zoals kalk, zand en kleL Joop Dam en zijn vrouw hebben ook ons 'normale' grind, aangevoerd voor ge bruik in tuin en bij het maken van be ton. onder de loep gelegd. Voor een groot deel, zo ontdekten ze. bestaat dit grind uit de fossiele kemen van zeeègels, zeeappels, zeeklitten en zeeboontjes en verder uit allerlei in grootte en vorm va riërende schelpdieren. Joop Dam ont dekte voorts, dat de aandacht voor de rolsteen in de geologie betrekkelijk ge ring is; er is ook weinig over geschreven. In zijn toelichting op de expositie wijst Joop Dam er op, dat de rolsteen in de beschavingsgeschiedenis van de mens heid een bescheiden maar niet onbe langrijke rol heeft gespeeld. Er werden werktuigen uit gemaakt; veel volken vereerden de stenen en maakten er soms beelden van. Rolstenen zijn voorts gebruikt bij wegenaanleg, het bouwen van huizen en sterkste en als projectie len voor de steenslinger. Kunstenaars van naam. aldus Dam. putten er inspi ratie uit Arp, Hepworth en Moore pro beerden niet te verbergen dat het vor menspel van de rolstenen hen in het werk tot steun was geweest. Een vrij re cente ontwikkeling komt uit Amenka, waar men kinderen-en ook wel ouderen - rolstenen als Tmuffelkei' geeft. Verza melaars gaan soms over tot polijsten, andere mensen gebruiken rolstenen voor versiering en afscheidingen van tuinen. Schakel Voor de uit Haarlem afkomstige Joop Dam, die echter al sinds 1969 in Zeeland woont is deze expositie een schakel in zijn getijdeproject Kanaal Noordzee. Jazz maand van start in Hulst en Middelburg MIDDELBURG - De maand oktober is in de Nederlandse muziekwereld uitge roepen tot jazzmaand. Deze jazzmaand begint vandaag (vrijdag) in Zeeland te gelijk al met twee concerten van Jeugd en Muziek in Middelburg en Hulst. In Hulst speelt het trio Theo Loevendie. Loek Dikker en Pierre Courbois en in Middelburg het kwartet Maarten van Norden. Deze groep rondom de 2e saxo fonist van het Willem Breuker Kollek- tief bestaat verder uit Boy Raaymakers, trompet, Arjen Gorter, bas en Rob Ver dunnen, slagwerk. Zaterdag spelen Theo Loevendie, Loek Dikker en Pierre Courbois in Middelburg. Verder speelt zondag in Middelburg de bekende groep van Misha Mengelberg. Deze groep - het Misha Mengelberg Ten-Tet- bestaat uit musici uit binnen- en buitenland. In totaal organiseert Jeugd en Muziek in de jazzmaand okto ber een tiental jazzconcerten. In het kader van deze jazzactiviteiten exposeert Jeugd en Muziek vanaf van daag in het Kuiperspoorttheater jazzfo- to's van Wim Riemens. De foto's- dertig in totaal - zijn genomen tijdens concer ten van jeugd en muziek in de afgelopen jaren. waartoe hij volgend jaar de oostkust van Engeland en Schotland opzoekt. Zo ontstaat een project waarin Dam streeft naar een beeld van de ontwikke lingen aan de kusten, dat mede beïn vloedt wordt door de ingrepen van de mens, technische en toeristisch. „De expositie", aldus Dam. volgt uit het feit dat je aandacht besteedt aan alle facetten van de kust. Rolstenen zijn een boeiend gegeven, door de wijze van ont staan en ook omdat ze bijzonder mooi van vorm en kleur zijn. Door de bewe ging van het water zijnze gerold, de oor zaak van de vorm". 'Rolstenen' in het Zeeuws Museum is vanmiddag voor het eerst te zien. De tentoonstelling wordt niet officieel geopend, maar wel vertoont Joop Dam vanmiddag tussen twee en drie uur dia's die aansluiten bij het geëxpo seerde materiaal. De expositie is te zien gedurende de openingstijden van het museum, van maandag tot en met vrij dag 's-morgens van tien uur tot half écn en 's-middags van half twee tot vijf uur. Foto: Joop Dam bij de inrichting van dc tentoonstelling. 'Stad en Landschap' op goede spoor met plannen voor buitengebieden VLISSINGEN - Stad en Landschap buro Middelburg zit op het goede spoor met een door dit adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving ontwikkelde methodiek voor de opzet van plannen voor een buitengebied. Dat is het bureau gebleken na een en quête, die bij een aantal gemeenten, zowel grote agrarische als stedelijke of recreatieve met een belangrijk agra risch areaal, is gehouden. Stad en Landschap buro Middelburg is als stedebouwkundig adviseur van ge meenten in Zeeland en Noord-Brabant de ervaardiger van een aantal bestem mingsplannen voor het buitengebied, tot welke opstelling iedere gemeente - sinds de wet op de ruimtelijke ordening in 1965 van kracht werd - is verplicht. Voor de opzet van de plannen werd door Stad en Landschap een bepaalde me thodiek ontwikkeld, die sterk afwijkt van die van bestaande plannen en die er op is gericht slechts daar te regelen waar het inderdaad nodig ïs. een beoordeling per geval mogelijk te maken en te leiden tot een hanteerbaar plan. „Een bestemmingsplan is geen sier- maar een gebruiksvoorwerp", aldus Stad en Landschap, dat de enquête heeft gehouden om na te gaan of de ge kozen opzet aan zijn doel beantwoordt. Uit de enquête kwam naar voren, dat de vrees dat met de bebouwde toetsing van de bouwaanvragen veel tijd gemoeid zou zijn ongegrond bleek en dat bebou wing die in het buitengebied niet wense lijk werd geacht, voldoende kon worden geweerd. Hoewel de gegeven regels door vrijstel- lingsmogelijkheden waren omringd, bleek het zelden nodig van deze vrijstel lingen gebruik te maken. Het 'kader' bevatte al voldoende speelruimte om alle wensen uit de agrarische wereld te kunnen inwilligen. „Al met al lijkt het verantwoord om op de ingeslagen weg voort te gaan", aldus de samenstellers van de resultaten van de enquête, „waarbij ook in de toekomst een con stante toetsing aan de praktijknodigzal zijn". iADVERTENTIE (Papak PARADE, de zachtere vieuxI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9