Socialisten in Spanje verdeeld BIJNA 20 JAAR GELEDEN HONGAARSE OPSTAND PZC/o Y erhoging pr ij s gas moeilijk te verteren PVDA STEUNT PSOE VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 opinie en achtergrond (Door drs. Piet Bukman, voorzitter NCBTB) De jaarlijkse discussie over de aardgasprijs voor de glastuin bouw heeft dit jaar in de pers weinig aandacht gekregen. Dat is zo verwonderlijk niet, want de twee centrale gebeurtenissen in verband met de prijsvaststelling vielen daags voor en daags na prinsjesdag. De kranten hebben dan wel wat anders om over te schrijven. Ruzie tussen het landbouwschap en minis ter Van der Stee en een eenzijdige vaststelling van de gasprijs door de overheid, komen dan terecht in de rubriek van de kleine gemengde berichten. Di de gedachtengang van dë glastuinders gaat het echter om een zaak. die met grote koppen op de voorpagina's thuishoort Waar gaat het om? Van elke gulden produktiekosten in de glastuinbouw wordt een kwartje besteed aan energie, in de vorm van aardgas of van olie. Door veel te stoken kunnen de tuinders tomaten, komkommers, sla, papiika's en allerlei soorten bloemen produceren op momenten waar zij, noch de consumenten vroeger van droomden. Het hele jaar door zijn er volop groenten en bloemen uit de verwarmde kassen, waarvan er in ons land verscheidene duizenden hectares staan. Bij zo'n hoog energieverbruik is men uiteraard erg gevoelig voor prijsstijgin gen in deze hoek. De olie is sinds de oliecrisis vanenkelejaren terug 2,5 keer zo duur geworden. Dat treft de oliestokers zwaar. De gasstokers echter treft een soortgelijk lot. De overheid vindt namelijk, dat de aardgasprijs aan de olie prijs moét worden aangepast. En heeft daarvoor verschillende argumenten. 1Verschillen in energieprijs verstoren de concurrentieverhoudingen; 2. We moeten zuinig zijn op ons aardgas, dus maak het maai- prijzig; 3. De staatskas vaart er wel bij. Om de klap voor de gasstokers niet te hard te laten aankomen is de over heid bereid gebleken de prijsaanpassing over enkele jaren uit te smeren, in de hoop dat de opbrengstprijzen voor de produkten intussen ook wat zullen stijgen. Het gevecht tussen de overheid en het landbouwschap gaat telkens weer over de vraag welke gasprijsverhoging verantwoord is. De overheid gaat daarbij uit van de bovengenoemde drie argumenten. Het landbouwschap daarentegen vindt, dat vooral de rentabiliteit en de inkomenssituatie in het oog gehouden moeten worden. Dat wil niet zeggen, dat er via de aardgasprijs - inkomenspolitiek moet worden bedreven. Het betekent alleen, dat de snel heid waarmee de gasprijs aan de olieprijs wordt aangepast, mede afhankelijk wordt gesteld van de ontwikkeling van de rentabiliteit. De tuinders verkeren namelijk in de weinig benijdenswaardige positie, dat zij kostenverhogingen niet kunnen doorberekenen in de prijs van hun produkten. Die prijs komt namelijk tot stand op de veiling en is volledig afhankelijk van de verhouding tussen vraag en aanbod en die is, door de bank genomen, niet zo erg goed. De overheid heeft het landbouwschap proberen te verleiden akkoord te gaan met een prijsverhoging van het aardgas met acht cent over een periode van vier jaar. Juist omdat geen mens kan overzien hoe de rentabiliteit zich zal ontwikkelen, heeft het -landbouwschap botweg geweigerd de tuinders- hoofden op deze wijze door de strop te steken. Dat was daags voor prinsjes dag. De overheid heeft toen daags na prinsjesdag besloten eenzijdig een nieuwe gasprijs vast te stellen. Niet voor vier jaar; dat heeft het bedrij fsleven dus gewonnen, Niet op een niveau dat aanvankelijk werd gevreesd. Ook dat is winst. Maar toch wel veel hoger dan het bedrijfsleven verantwoord acht. Je zult maar tuinder wezen en je ziet in een paar jaar tijd de gasprijs, een kwart van je produktiekosten, achtereenvolgens met ruim 20 procent, ongeveer 35 procent en nu weer met bijna 20 procent omhoog gaan. Kijk, dat is slecht te verteren, zelfs voor een bedrijfstak die er door de jaren heen aan gewend is geraakt met tegenslagen te leven. ZWOLLE - Twintig jaar ge leden-in 1956-gloordeeven de hoop dat nu de tijd geko men was om grote wereld problemen en scherpe tegenstellingen tussen de verschillende machtsblok ken in het vervolg zonder wapengekletter op te lossen. In zowel Oost als West wa ren de vernietigende gevol gen van de Tweede Werel doorlog grotendeels weg gewist. In het Westen gaf de jeugd zich over aan de op komende rock and roll en kocht de meer gewone man voorzichtig zijn eerste tweedehands wagentje. In Rusland beloofde Chroest- jov de Russen meer wel vaart en grotere vrijheid. Een belangrijke aanleiding tot dit optimisme was de Vredesconferentie van Ge neve van dat jaar. Daar zou den de grote problemen let terlijk en figuurlijk uit de wereld worden geholpen. Het hete hangijzer Duits land zou definitief tot afkoe ling worden gebracht. Zeer hoog genoteerd stond ook de ontwapening. Er zou nu ein delijk een aanzet tot een sa menleving worden gedaan, waarin het gezonde ver stand zou zegevieren over het monstrum van de oorlog. Was er reden voor zulk een optimisme? Ogenschijnlijk wel. Op het 20e congres van de Russische communisti sche partij was partijsecre taris Chroestjov gekomen met het begrip van vreed zame coxistentie. Als bewijs dat het de bazen in het Kremlin ernst was. werd openlijk gebroken met het stalinisme. De Russen werd een grotere persoonlijke welvaart en de verschil lende volkeren van de Sowjet-Unie een grotere au tonomie toegezegd. Verder werden op dit 20e congres twee belangrijke stellingen van Lenin gerevi seerd. De eerste was zijn stelling van de onvermijde lijkheid van oorlogen tussen het socialistische en het ka pitalistische blok. Chroest jov legde dit nu zo uit, dat één en ander slechts gold tot en met wereldoorlog?, maar dat er nu zoveel was veran derd. dat oorlog kan worden voorkomen. De tweede revisie betrof de overgang van kapitalisme naar socialisme. Deze zou volgens de nieuwe lijn van het Kremlin niet noodged wongen moeten gaan via de weg van burgeroorlog, maar kon ook langs parlemen taire weg worden bereikt. De westerse politici wisten eigenlijk niet goed raad met deze vriendelijkheid uit het Oosten. Werd het Kremlin nu bemand met een nieuwe, ruimer denkende generatie Russische leiders, of was er slechts sprake van een aflei dingsmanoeuvre om het Westen te doen geloven dat het Moskou serieus om vrede begonnen was. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dul les verwoordde het scepti cisme in de westelijke we reld. Volgens hem kon uit de gebeurtenissen op het Mos kous partijcon!1-' niets an ders worden geconcludeerd dan dat de Russische poli tiek van de laatste 30 jaar een volkomen mislukking was geworden. Het moest dus uitgelegd worden als een teken van zwakte. Nu was voor het Westen de tijd gekomen zijn superioriteit te bewijzen. Krantecommentaren uit de eerste helft van 1956 lieten een ander geluid horen. Uit de nieuwe beginselverkla ring uit Moskou bleek, in plaats van het verdekt toe geven van een mislukking, in tegendeel juist een sterk zelfvertrouwen in eigen kracht. In het binnenhuid had het regime geen bedrei- giog meer te verwachten - gezien het toestaan van gro tere autonomie aan de deel staten - en liet aantal bui tenlandse bondgenoten groeide met de dag. De con clusie van de journalistieke- koffiedikkijkers was anders dan van de heren politici. Het Westen diende het Rusland-,,nieuwe-sti.il" als positief te beoordelen. In de tweede helft van 1956 pakt alles heel anders uit. Voorlopig verdwijnt het be grip vreedzame coëxistentie uit het politieke zenith. Oost noch West blijkt in staat daadwerkelijk te sleutelen aan de nieuwe wereld, waar in Genève zo gloedvol over werd gesproken. Twee con flicten gooiden de porce- leinen hoop aan scherven: de opstand in Hongarije en de Suez-crisis, Eerst was het de bloedig onderdrukte Hongaarse opstand die de wereld schokte. (Van onze correspondent» ZWOLLE - Bijna twintig jaar geleden: 23 oktober 1956. Over de Hongaarse hoofdstad Boedapest ligt een prachtige herfstmorgen. Het leven begint er ogenschijnlijk zoals op elke andere dag. Volge propte trams brengen de mensen naar hun werk. Toch hangt er iets ondefinieerbaars in de lucht. In de vroege ochtend heeft de radio melding gemaakt van de noodtoestand in Polen. Daar was bijna een opstand uitgebroken, waarvoor de Poolse communistische leiding nu in zijn geheel aansprakelijk wordt gesteld. Er zou zwaar in strijd met de marxistisch-leninistische principes zijn gehandeld. De partijtop is gezuiverd. Nog dezelfde dag zal het uitbreken van de opstand in Hongarije de wereld verbijsteren. Een betoging voor de Poolse arbeiders en studenten, die meer vrijheid en meer wel vaart hebben geist, zal er de aanleiding toe zijn. De gebeurtenissen in Polen wekken in Hongarije meer beroering dan de com munistische partijtop lief is. Ook Hon garije heeft juist een zuivering achter de rug. Begin 1956 werd de hervormingsge zinde Imre Nagy als premier afgezet. Het regime werd weer strenger, ook al werd de stalinist Rakosi vervangen door de meer gematigde Gero. In het hoofd kwartier van de Hongaarse Arbeider spartij gonst het die dag van bedrijvig heid. Het is eg een komen en gaan van hoge partijbonzen. Men vreest kennelijk onrust onder de bevolking. Stil protest De jeugd van Boedapest- geautoriseerd door de officiële Hongaarse Communis tische Jongeren Vereniging (DISZ)-be sluit die middag tot een stille betoging voor het Poolse gezantschap. De jeugd wil ondubbelzinnig kenbaar maken hoezeer zij zich bij de gebeurtenissen in Polen betrokken voelt. Naar welke kant de sympathie van de Hongaarse jonge ren uitgaat, laat zich gemakkelijk ra den. De lokroep van een grotere vrijheid en welvaart is duidelijk gehoord. De communistische leiders zijn zich hiervan kennelijk terdege bcewust. Tot grote verbazing van alle Hongaren, die niets van een voorgenomen demonstra tie voor het Poolse gezantschap afwe ten, wordt het normale radiopro gramma omstreeks het middaguur plotseling onderbroken voor een mede deling van hogerhand. In het extra be richt wordt aangekondigd, d-at er voor lopig geen openbare betogingen en de monstraties zullen worden toegestaan, teneinde rust en orde te kunnen hand haven. Arbeiders in de fabrieken en huisvrouwen leggen het werk even neer en luisteren in opperste verbazing naar de paniekerige mededeling van het. mi nisterie van binnenlandse zaken Wat is er dan aan de hand? Waarom geen beto gingen? Over welke onrust heeft men het? Waar is de regering dan bar.g voor, zo waagt men zich af Als een bom Bij de jongeren op de universiteiten, middelbare scholen en onder de arbei dersjeugd slaat het bericht in als een bom. Een hevige onrust maakt zich van de jeugd meester. Overleg tussen mi nisterie en organisatoren van de op het programma staande betoging leidt er toe dat het verbod weer wordt inge trokken. Duizenden jongeren trekken die mid dag van de 23e oktober de straat op. Van een stille betoging tegen de Poolse noodtoestand was nu evenwel geen sprake meer. Nadat er op de universitei ten al enkele weken zeer intensief over was vergaderd, leggen de studenten nu openlijk hun eisen op tafel. Via pamflet ten worden bij de bevolking van Boeda pest onder ogen gebracht. De studenten eisen; afschaffing van het verplicht Russisch, van de verplichte colleges in marxisme-leninisme en van alle mili taire aspecten van de universiteit. Ver der eisen zij: persvrijheid, verhoging van de minimumlonen en een onafhanke lijke Hongaarse binnen- en buiten landse politiek. Met andere woorden: in alle duidelijkheid wordt gezegd dat het uit moet zijn met de overheersing van Moskou. Cynisme Het antwoord van partij-secretaris Gero getuigt van een geweldig cynisme. Via de radio laat hij met de gebruikelijke bombast weten, dat hij vastbesloten is JOEGOSLAVIË! krh 200. de zegeningen van de volksdemocratie te verdedigen en dat hij een „socialisti sche en geen burgerlijke democratie wil". Ontdaan van alle pathetiek is het overduidelijk: de leiders in Hongarije wensen geen hervormingen, Gero's woorden zijn nauwelijks ver klonken of in Boedapest breekt de to tale chaos uit. De aanvankelijke beto ging van studenten en scholieren is om geslagen in een volksopstand. Deze ont staat en wordt steeds verder aangewak kerd door reeksen geruchten over mas sale arrestaties en zelfs het vermoorden van betogers. In grote menigten drommen de inwo ners van Boedapest op naar het Stalin- plein, waar het kolossale beeld van de Russische dictator staat. Ontelbare vuisten worden tegen dit symbool van de onderdrukking geheven. Plotseling vliegen lasso's om het acht meter hoge, bronzen beeld. Met behulp van snij branders wordt de kolos van zijn voet- stukulosgemaakt. Door het werk van duizenden handen valt het even later met eengeweldige klap op straat. Het is het sein tot een ongekend hevige, mas sale uitbarsting van woede. Het antwoord van de regering is bloedig. Zij stuurt de gehate AVO de straat op. Deze veiligheidstroepen openen mee dogenloos het vuur op de massa's en achtervolgt ze met vlammenwerpers. Duizenden mensen verliezen het leven. De volgende dag - 24 oktober - wordt bekendgemaakt dat Imre Nagy een nieuwe regering heeft gevormd. Hier mee is een eis van de opstandelingen ingewilligd. Hij begint zijn nieuwe poli tieke loopbaan onder slecht gesternte. Dezelfde dag komt ook het Russische leger tussenbeide. In eerste instantie wordt' dit 'öp 'rekening van Nagy ge schreven. Later zal blijken dat dit ver zoek achter de rtig van de nieuwe-rege ring is gedaan door partijsecretaris Ge ro. Moloto'w-cocktails De opstand is inmiddels over het gehele land verspreid. Ook eenheden van het Hongaarse leger sluiten zich bij de op standelingen aan. De militaire acties worden hierdoor groter. De Hongaarse jeugd valt de Russische tanks aan met Molotow-cocktails, De oproep van Nagy om de wapens te strekken wordt gene geerd. De rol van Nagy wordt in de eerste da gen van de opstand niet bijster goed be grepen. Hij vervangt Gero als secretaris van de communistische partij door Ja nos Kadar. Hij geeft alle regeringstroe pen bevel op de opstandelingen te schieten, voor zover deze dus nog niet waren overgelopen. Het helpt niets. Waar blijft de „liberale" Nagy? Hoe diep de haat jegens de dictatoriale partijbonzen is geworteld, moge blijken uit een artikel uit het Hongaarse stu dentenblad Szabad Ifjnsag. Het blad meldde dat „de Hongaarse communis tische leiders aristocratischer zijn dan de Habsburgers. Zelfs aartshertog Jo sefs kinderen gingen voor de oorlog naar een gewone staatsschool, maar de kin deren der communistische leiders krij gen particulier onderwijs, hun inkopen worden niet gedaan in gewone winkels, maar er zijn speciale winkels voor hen gereserveerd. In hun vakantie baden zij in het Balatonmeer. terwijl de arbeiders van die plaats worden weggehouden door politie en prikkeldraad". Neutrale staat Naarmate de opstand voortduurt, schaart premier Nagy zich duidelijker achter de eisen tot hervorming. Op 1 november maakt Nagy bekend, dat Hongarije het Pact van Warschau heeft opgezegd en dat het land voortaan als een neutraue staat beschouwd moet worden. Hij hervormt zijn regering en neemt leden van andere politieke par tijen op. Met de Russen zal onderhan deld worden over de terug trekking van hun strijdkrachten. De Russen vinden kennelijk dat het nu maar eens moet zijn afgelopen met die Hongaarse vrijheid. Een officiële Hon gaarse onderhandelingsdelegatie onder leiding van de held van Boedapest, Pal Maleter. die komt praten over terug trekking, wordt gevangen genomen. Het is dan 3 november. De volgende dag zal het de Hongaren en de wereld duide lijk zijn. dat de woorden destalinisatie en vreedzame coëxistentie, die gebezigd werden op het 20e congres van de Russi sche communistische partij, eerder in 1956, niet voor binnenlands gebruik be stemd waren. Op zondag 4 november dirigeert maar schalk Zjoekov zijn troepen, die eerder quasi weggetrokken waren, naar Boe dapest. Imre Nagy roept via de radio de wereld om hulp. Radio Boedapest zwijgt om tien over acht in de morgen, 's Avonds meldt Radio Moskou dat de „reactionairen" in Hongarije zijn ver pletterd. Volgens het Kremlin waren de Russische troepen in actie gekomen op verzoek van de regering-Kadar, die een einde gemaakt wilde zien aan het optre den van fascistische, door het buiten land gesteunde krachten. Dat de regering-Kadar was gevormd onder druk van de Russen en na de Russische opmars blijft uiteraard onvermeld. (Van onze correspondent) MADRID - De aandacht voor Spanjes „lange mars naar de demo cratie" wordt grotendeels opgeëist door de theoretische touwtrek kerijen tussen bekende voormannen van tientallen organisaties en instellingen over zaken als een grondwetgevend parlement, de democratisering van het vakbondswezen, een proportioneel kies stelsel, partijvrijheid zonder uitzonderingen, enzovoort. De Spaanse pers komt voor het eerst in tientallen jaren binnenland- pagina's te kort om vanouds bekende leiders aan het woord te laten. Maar het succes van de verkiezingen van mei 1977 zal grotendeels afhangen van de discrete onderhandelingen over een zeer concreet onderwerp tussen twee jonge politici, die een jaar geleden voor de meeste Spanjaarden nog volsla gen onbekenden waren; Adolfo Suarez, de 43-jarige premier, en Felipe Gonza lez, de 43-jarige secretaris van de socia listische partij PSOE. Want West- Europa zal die verkiezingen alleen als de lang vernachte doorbraak naar de de mocratie aanvaarden als de socialisten eraan deelnemen. Over de afwezigheid van de communisten zouden de EEG, en vooral de NAVO, niet zo snel vallen. De inzet van de onderhandelingen tus sen deze twee „knappe jongens" (zoals het vrouwelijke kiesvolk hen ziet), is dus de geloofwaardigheid van de verkiezin gen. Hun troefkaarten zijn respectieve lijk de regeringsbevoegdheid om het openbaai- optreden van partijen naar goeddunken toe te staan (Suarez) en de macht om een tiental Europese pre miers of partijpersoonlijkheden naar Madrid te laten komen (Felipe). Met het omstreden „register van politieke par tijen" aan de ene kant en met Joop den Uyl, Mario Soares. Anker Jorgensen, Trygve Bratelli, Bruno Kreisky, Olof Palme, Willy Brandt, Francois Mitter rand en (een afgevaardigde van) James Callaghan aan de andere kant, moeten de kaarten op tafel komen voor het PSOE-congres van november. Akkoord Want voordien moet besloten zijn of deze partij een officieel gewettigde or ganisatie is of niet. Premier Suarez kan zich niet het gezichtsverlies permitte ren dat een vijftal Europese collega's die hem nog niet de hand hebben ge schud, op een illegaal partijcongres in Madrid komen spreken. Vandaar dat hij grote haast heeft om een akkoord te bereiken met Felipe Gonzalez over dat congres. Wie is Felipe Gonzalez en wat stelt zijn partij voor? Deze jonge advocaat uit Se- villa met zijn Andalusisch accent, zijn ruitjeshemd, zijn brede glimlach en zijn harde ogen, is het wonderkind van de socialistische Internationale (sommi gen zeggen; van Willy Brandt) in Spanje. De PSOE is een van de oudste socialisti sche partijen ter wereld, opgericht op 2 mei 1877, haar vakbond UGT ontstond in 1888 en zeifis zij mede-oprichter van de Socialistische Internationale. Na de Spaanse burgeroorlog werd de PSOE in het binnenland levend gevierendeeld en verstarde zij in het buitenland in han den van oude ballingen. De schoorvoe tende liberalisering van de Spaanse po litiek na de economische heropleving van de jaren zestig, bracht weer een ze kere socialistische activiteit op gang. die onderling versplinterd was. maar zich eensgezind afzette tegen de leiding in ballingschap. De Socialistische Internationale maakte een beperkte keus en gooide haar gewicht achter één van de bijna dertig socialistische groeperingen in Spanje: de PSOE-Binnenland. Op het congres van 1970 (in Frankrijk) van de PSOE onttrokken de binnen landleiders zich aan de verstikkende controle van de oude ballingen en op het congres van 1972 werd de breuk een feit. De ballingen bleven weg en er werd een PSOE-bestuur gekozen van louter „binnenlanders", onder wie een jonge advocaat uit Sevilla. die alleen aan in gewijden bekend was onder de schuil naam Isidoro. Op het congres van 1974 ontpopte Isidoro zich tot Felipe Gonza lez en eerste secretaris van de ver nieuwde PSOE. (De „historische" PSOE van de ballingen verloor steeds meer houvast en zal bij het komende congres bijna al haar resterende leden naar de vernieuwde partij zien overlo pen). Maar daarmee laten wij tal van andere socialisten in Spanje buiten beschou wing. Zo de landelijke partij PSP. gro tendeels een beweging van intelectue-" len onder de professoren Tierno Galvan en Raul Morodo; en een lange serie streekpartljen die dit jaar ten slotte een minimale samenwerkingsvorm opricht ten onder de naam „Federatie van so cialistische partijen" (FPS) met de jonge advocaat Enrique Baron als se cretaris. Voorgaande pogingen van de PSOE of de PSP om deze streekpartijen in te palmen waren door hun centralis tisch uitgangspunt bjj voorbaat tot mis lukking gedoemd. Het gevaar van deze toestand schuilt in de ombuigzame pretentie van de PSOE van Felipe Gonzalez-gesteund door de Socialistische Internationale - om het hele Spaanse socialisme te vertegen woordigen. Zijn PSOE zal nu rond de 15.000 kaderleden hebben (waarvan een flink deel zich voornamelijk bezig houdt met vakbondswerk in de UGT), tegen 8000 van de PSP en rond de 8000 in het gezamenlijke totaal van de FPS-partijen (die nauw verbonden zijn meteen andere socialistische vakbond, de USO). De PSOE rekent erop in de parlements verkiezingen een zodanig leeuwedeel van de socialistische stemmen in de wacht te slepen, dat de andere socialis tische kaders zich bij gebrek aan klan ten wel gedwongen zullen zien zich bij de PSOE aan te sluiten Opnieuw is de Socialistische Interna tionale daarbij het toverwoord. Verkie zingen zijn duur. zeker als men het na 40 jaren dictatuur en politieke omscholing van enorme volksmassa's moet opne men tegen conservatieve partijen die van enkele bankiers een rampsom van 2 miljard peseta's toegeschoven krijgen. Het rneuwe parlement zal bestaan uit 554 zetels (al zal de oppositie zich vooral toeleggen op de 350 van de Tweede Ka mer). En per zetel wordt het minimum voor een campagne van een kandidaat op 2 miljoen peseta's geschat. DEN HAAG - De Partij van de Arbeid wi! op alle mogelijke manieren de Spaanse socialistische partij, de PSOE, onder leiding van Felipe Gonzalez steunen. Deze steun is niet alleen moreel - voorzitter len van den Heuvel en' waarschijnlijk, premier Joop den Uijl gaan in november het PSOE-congres in Madrid bijwonen - maar ook materieel. De afdelingen van de PvdA hebben de afgelopen maanden een financiële actie gevoerd, tot steun aan de PSOE, die tot nu toe ruim 300.000 gulden heeft opgeleverd. Op het partybureau van de PvdA in Amsterdam werd ons dins- dag verteW dat deze actie binnenkort zal worden geïntensiveerd. Waar schijnlijk zal len van den Heuvel de gift van de Nederlandse socialisten aan hun Spaanse partijgenoten in Madrid plechtig overhandigen. Waar de PSP en de FPS de verkiezings campagnes van moeten betalen is hun leiders nog een pijnlijk raadsel: voor Fe lipe Gonzalez is het een gelukkige weet. Alleen al Willy Brandt bezorgt hem één miljard peseta's, en hij' verwacht be scheidener bijdragen van andere geest verwanten, onder wie ook de PvdA. Waarom ook niet, als Mario Suarez één miljoen gulden kreeg? Toch kan deze strategie Felipe Gonza lez lelijk opbreken. Van de PSP onder scheidt hem weinig en kan hij de stem men misschien weghalen. Maar in de streken waar het autonomiestreven en de taalstrijd een onopgelost probleem zijn (Cataloniplus Valencia, het Bas kenland, en Galici) spreekt de centraal bestuurde PSOE heel wat minder aan. En dat terwijl opiniepeilingen aandui den dat linkse partijen in de komende strijd om parlementszetels de beste, vooruitzichten hebben in de randgebie den. waar de conservatieven minder in vloed kunnen uitoefenen dan Madrid en de plattelandsprovincies van het cen trum en het zuiden van Spanje. Barce lona, Valencia. Bilbao, San Sebastian, Vigo. Coruna. Pontevedra en de omlig gende industriegebieden, dat zijn min stens evenveel zo niet meer socialisti sche stemmen dan Madrid. Sevilla en andere „veilige" PSOE-jachtgronden. Bovendien zou een socialistische broe derstrijd het aanzien en daarmee het al gemene stemmenpercentage van deze ideologie, dat nu op 20 tot 25 procent wordt geschat, verminderen. De besturen van de PSP en de FPS heb ben onlangs besloten Felipe Gonzalez zwart op wit uit te nodigen voor een gezamelijlc „cenheidscongres" dat de nieuwe statuten van écn enkele Spaanse socialistische partij zou op stellen. Tot nu toe was Felipe te druk bezig met Westeuropese premiers en met het PSOE-congres van november om te antwoorden. Maar de wonder- jongen van de Socialistische Interna tionale zal spoedig moeten beslissen of bij het Spaanse socialisme nog vóór de verkiezingen van versplintering wil redden. Felipe Gonzalez, de secretaris van de Spaanse socialistische partij PSOE, in Am° sterdam op de foto met len van den Heuvel, voorzister van de Partij van de Arbeid,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4