Goes heeft haast met nieuwe sluis Goese Sas Ruim honderd autoruiten kapot op weg Noord-Beveland B. en w. Kortgene willen bungalows niet in verordening tweede woningen opnemen TRIEST DAT IN ZEELAND LEERLINGEN BOUWPLAATSEN NIET VAN DE GROND KOMEN PZC/E CNV-Bouwbondsbestuurder P. Onderdijk: VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 IN BELANG VAN DE VEILIGHEID KORT GEDING provincie Raad Aardenburg opnieuw bezig met herziening RIJKSPOLITIE: AUTOMOBILISTEN RIJDEN TE HARD MIDDELBURG - De Terneuzense me juffrouw Th. O. moet een flatwoning aan de Zuidlandstraat, waarvoor haar door de woningbouwvereniging in Terneuzen wegens klachten over de bewoning de huur was opgezegd, bin nen een termijn van 14 dagen ontrui men. Dit bepaalde de president van de recht bank in Middelburg, mr P. van Empel donderdag in zijn uitspraak van hetkort geding dat de woningbouwvereniging tegen mejuffrouw O. had aangespan nen. De woningbouwwvereniging had overigens onmiddellijke ontruiming van de woning gevraagd. Wanneer de betrokkene de woning bin nen 14 dagen niet heeft verlaten is de woningbouwvereniging gerechtigd me juffrouw O. metbehulp van de politie uit de woning te zetten. Het kort geding was door de woning bouwvereniging aangeaspannen nadat de betrokkene op andere manieren wei gerde de woning te ontruimen. De be trokkene beriep zich steeds op het ent/ breken van een andere woning. (ADVERTENTIE) Terneuzense moet woning binnen 2 weken ontruimen ZANGAVOND TERNEUZEN - Morgen (zaterdag) wordt in het gebouw 'Bethel' aan de 2e Verbindingsstraat in Terneuzen een zangavond gehouden voor iedereen die graag zingt uit de bundels van Johan de Heer of 'Glorieklokken'. De avond be gint om 19.00 uur. Ook mensen met mu ziekinstrumenten zoals gitaar, fluit en tamboerijn zijn welkom. erfpachtcanons AARDENBURG - De gemeenteraad van Aardenburg moet in de vergader ing van dinsdag 5 oktober opnieuw een aantal erfpachtcanons herzien. Con form de wens van gedeputeerde staten streven b. en w. van Aardenburg ernaar de canons geleidelijk te berekenen naar de waarde van de grond, die nu geldt en een billijk rentepercentage. Voor volgend jaar wordt de waarde van de bouwgrond bepaald op 18 gulden per vierkante meter, voor 1978 op 21 gulden en voor 1979 op 24 gulden. Op dat mo ment zal de waarde van de erfpachts- grond zijn aangepast aan die van de grond in het Aardenburgse Plan West. Om de canon te berekenen hanteert men een rentepercentage van z?s. Dat komt neer op een canon van 1.03 vol gend jaar. 1,26 in 1978 en 1,44 in 1979, steeds per vierkante meter. De raad krijgt dinsdag de gemeentere kening over 1973 aangeboden, die sluit meteen voordelig saldo van 42.000 gul den B en w. stellen voor om maximaal 1750 gulden beschikbaar te stellen voor een bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker, volgend jaar Tenslotte wil het college gunstig be schikken op een verzoek van de Aar denburgse winkeliersvereniging om tij dens een winkelactie eind oktober en in de sinterklaas-tijd de winkeldeuren te mogen openhouden tot 20.00 uur. Geslaagd KLOOSTERZANDE - De heerM. Hoe fijzers uit Kloosterzande slaagde aan de technische hogee school te Eindhoven - voor het kandidaatsexamen scheikun dige technologie. VERWIJT 'TEVEEL STEENSLAG' IS ONTERECHT GOES - Op het Noord-Bevelandse deel van de weg Goes-Zierikzee hebben deze week heel wat automo bilisten sterretjes gezien. Niet in de lucht of omdat ze een flinke klap hadden gekregen, maar in hun voor ruit. Tengevolge van opspringende steentjes hebben sinds dinsdag naar schatting ruim honderd automobi listen hun voorruit verspeeld. Gere geld stonden er auto's langs de weg met een versplinterde voorruit en ontstemde bestuurders. Een en ander vond zijn oorzaak in het feit dat gedeelten van de provinciale weg bij de Zandkreekbrug en aan de andere kant van het eiland bij de Zee- landbrug. van een nieuwe slijtlaag werden voorzien Het ging in totaal om een paar kilometer. Volgens sommige automobilisten zou bij het werk teveel steenslag zijn gebruikt. waardoor het gemakkelijk op springt. Maar die zienswijze wordt door een woordvoerder van provin ciale waterstaat en de rijkspolitie van de groep Kortgene van de hand gewezen. Volgens provinciale water staat is er bij het werk niet meer steenslag gebruikt dan normaal. De schade aan zoveel autoruiten wijt men eerder aan het feit dat veel au tomobilisten zich niet aan de ter plaatse geldende maximumsnelheid van 50 km per uur en aan het inhaal- verbod houden. keer te waarschuwen de snelheid te verminderen. Een zuig- en veegauto van provinciale waterstaat haalde bovendien het grootste deel van het nog losliggende steenslag weg. Ook woensdag werd een aantal kapotte voorruiten waargenomen en don derdag kwamen er weer wat klachten bij de rijkspolitie binnen. „Er staan toch heel duidelijk borden met een snelheidsbeperking en een inhaalverbod". aldus een woord voerdervan de rijkspolitie. „Maar als men zich er niet aan houdt, dan springen de steentjes natuurlijk in het rond We hebben iemand aange houden. die 110 reed in plaats van de toegestane 50 km per uur. Als ie mand je met zo'n snelheid passeert dan mag je echt wel van geluk spre ken als je je ruit heel houdt". Omdat er nog steeds wat losse steenslag op de weg ligt zultn de snelheidsbeper king en het inhaalverbod de eerste dagen nog van kracht blijven en de waarschuwingsborden blijven zo "lang ookst.aan. De nieuwe slijtlagen werden maan dag aangebracht. Toen werden er nog geen kapotte autoruiten gesig naleerd, omdat het verkeer niet snel kon rijden in verband met de machi nes op de weg. Volgens de rijkspolitie zijn dinsdag vermoedelijk zo'n hon derd ruiten gesneuveld, waarvan twee van autobussen. Toen bleek dat er een ware slachting plaatsvond on der de autoruiten werden motorrij ders van de verkeersgroep van de rijkspolitie ingeschakeld om hét ver-" Weinig Wethouder De Leeuw benadrukt dat he t gemeentebestuur momenteel weinig kan doen om de nieuwbouw te bespoe digen, „Het raadsbesluit - door de raad in juli 1976 genomen-is ter goedkeuring voorgelegd aan gedeputeerde staten van Zeeland, met het verzoek om een gunstig advies erover aan de minister van verkeer en waterstaat te geven", al dus de heer De Leeuw. „Ook hebben we de direct betrokkenen, zoals het water schap en de grondeigenaar 'de Wilhel- minapolder' op de hoogte gesteld en verder is de werkgroep 'aanpassing schutsluis Goes' opnieuw aan .het werk gegaan. We moeten nu wachten op toe stemming van de minister". Ing. Van Bochove vertelt dat de werk groep druk bezig is met het in details uitwerken van de plannen. Daarbij zal nadrukkelijk aandacht worden besteed aan het veiligheidsaspect. „We willen de zaak zo duidelijk mogelijk voorleggen bij de minister. Want we kunnen pas daadwerkelijk aan de slag als de minis ter 'groen licht' geeft", betoogt c\e direc teur openbare werken. Hij wil daarom geen uitspraak doen over het tijdstip waarop met het eerste graafwerk zal worden begonnen. „Ik zie dat nog me t in 1977 zitten", meent de heer Van Bocho ve. Hij onderstreept dat er inmiddels wel met allerlei voorbereidende werk zaamheden - grondverwervingskaart. ambtelijk overleg, enzovoorts - begon- De nieuwe sluis bij het Goese Sas moet 100 meter lang en 14 meter breed wor den en komt op 500 meter afstand van de Oosterschelde. Er is een bedrag van meer dan 30 miljoen gulden mee ge moeid, waarvan voor rekening van de gemeente zelf bijna 4 miljoen gulden komt. Achter de nieuwe sluis wordt een nieuw binnenhavenkanaal van onge veer 500 meter lengte gemaakt, dat aan sluit op het bestaande kanaal. De ko ninklijke maatschap tussen eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de OostrBevelandpolder heeft plannen om in het 'vrijkomende' kanaaldeel ach ter de oude sluis een jachthaven in te richten. Die plannen spelen overigens NA JURIDISCH ADVIES De huizen in de zogenaamde 'komue hoek' gedrang zullen komen (foto PZC). 1 aan de Oosthavendijk te Willielniinadorp, die bij de kanaalaanpassing niet, in hel WACHTEN IS OP FIAT VAN DE MINISTER GOES - De gemeente Goes wil haast maken met de bouw van een nieuwe schutsluis bij het Goese Sas. Volgens wethouder L. H. de Leeuw van ruimte lijke ontwikkeling en directeur open bare werken ing. W. A. van Bochove is die haast geboden in het belang van de veiligheid. De huidige oude sluis aan de monding van het kanaal Goes-Ooster- scheldc vormt namelijk een 'enorm zwakke schakel' in de zeewering langs de Oosterschelde, zeker wanneer de dijken tussen Katseveer en Wemel- dinge medio 1977 in het kader van de dijksversterkingen Oosterschelde aangepast zullen zijn. De heren De Leeuw en Van Bochove achten het niet verantwoord dat het ge reedkomen van de storm-stuw- caissondam in de monding van de Oos terschelde als uitgangspunt voor de nieuwbouw van de Goese sluis wordt genomen, „We kunnen daarop niet wachten. Het gaat namelijk niet alleen om een Delta-aanpassing. Voor ons heeft de veiligheid de hoogste voor rang", zegt ing. Van Bochove. „We heb ben wel wat kleinere aanpaaaingen ver richt aan de oude sluis, maar die zijn niet toereikend tot 1985. We hebben als het ware wat verbandjes gelegd, maar de pijn is niet weggenomen". De directeur openbare werken wijst erop dat de snelheid die betracht wordt met de dij ksversterkingen langs de Oos terschelde, het belang van een snelle nieuwbouw van de sluis onderstreept. „Straks liggen er versterkte dijken en dan ligt er nog dat zwakke sluisje bij Goes. We moeten dus echt de meest mo gelijke spoed betrachten". De heer Van Bochove meent dus dat daarom niet gewacht kan worden tot alle gegevens rondom de storm-stuw-caissomdam (de mate van getijwisseling, en dergelijke bekend zijn. „We moeten bij het uitwer ken van de sluisplannen dan maar reke ning houden met de grootst mogelijke opening in de storm-stuw-caissondam", stelt ing. Van Bochove. bij de uitwerking van de sluisbouw niet mee. Aanpassingen Als gevolg van de bouw van de nieuwe sluis, zullen er ook enkele aanpassin gen van het kanaal Goes-Ooster- schelde uitgevoerd moeten worden. Zo moet de huidige brug bij Wilhelmina- dorp vervangen worden door een nieuwe. „De plaats moet nog stedebouwkundig bepaald worden", zegt wethouder De Leeuw. „Handhaven op de huidige plaats is wel bijzonder moeilijk. Een mogelijkheid zou zijn een aansluiting op de Krukweg. Maar we bekijken dat in het totale plan voor de toekomstige uit/ breiding van Wilhelminadorp". De he ren De Leeuw en Van Bochove voorzien wel dat de brug een doorvaartbreedte zal moeten krijgen van 14 meter (mo menteel krap 10 meter), gelijk aan de breedte van de nieuwe sluis. „Ik ver moed dat het een brug wordt van het type Ringbaanbrug. met een rijweg breedte van ongeveer 6 meter", aldus ing. Van Bochove. De verdere aanpassingen van het ka naal zullen naar verwachting vrij be perkt gehouden kunnen worden, los van de oevervoorzieningen die in het kader van normaal onderhoud nodig zijn. „Als er straks sprake is van grotere schepen, dan hoeven die schepen niet naast el kaar te kunnen passeren. Men kan op elkaar wachten", meent de directeur openbare werken. En wethouder De Leeuw: „Van kanaalverbereding is voor lopig geen sprake en het is voor de hui dige verbruikers ook niet nodig". Uit- ganspunt bij de aanpassingswerken die uitgevoerd worden, zal zijn een zoge naamd 'Europaschip' (1350 ton) zonder problemen door het kanaal kan varen. Het enige knelpunt dat daarvoor opge lost moet worden is het verbeteren van een flauwe bocht in het kanaal even ten noorden van Wilhelminadorp (tegen over de 'veehoeve'). Ing. Van Bochove: „Het gaat daarbij niet om een verbre ding, maar meer om een profielverbe te ring. De huizen aan de Oosthavendijk worden niet bedreigd, die kunnen ge woon blijven staan". 'IN PARKEN BEPERKINGEN OPHEFFEN KORTGENE - De meerderheid van het college van burgemeester en wethou ders van Kortgene vindt dat de bunga lowparken Vcerse Meer I en II en Del- tona niet onder de zogenaamde 'ge- bruiksverordening tweede woningen' moeten vallen. Het college stelt de raad voor om de bestaande verordening zo danig te wijzigen, dat aan het gebruik van de huizen in de bungalowparken (permanente- en tweede woningen) geen beperkingen meer worden opge legd. Het college is tot dit standpunt geko men, naar aanleiding van ingewonnen juridisch advies (van de advocaat rnr. J. J. van der Weel uit Middelburg). „Ons college is van mening dat geen onder scheid mag worden gemaakt tussen de genen. die in de bugalwparken perma nent wonen of tijdelijk. Naar ons oordeel behoort er geen enkele beperking te zijn", aldus de meerderheid van b en w. (wethouder A. Welleman -PvdA- heeft een andere mening. B. en W. wijzen een initiatief-voorstel van de raadsfractie van de PvdA over de gebruiksverordening af. In dit voorstel wordt ervan uitgegaan dat de bunga- Beheersraad Jachthaven Breskens vergadert OOSTBURG - De beheersraad van de jachthaven in Breskens houdt dinsdag een openbare vergadering in het Oost- burgse gemeentehuis. Aan de orde komt onder meer een brief van de heer A. van den Hoek van de Stichting Jachthaven- belangen over de afdoening van geld elijke regelingen tussen die stichting en de gemeente. De vergadering begint om 16.30 uur. lowparken (behalve het zomerhuizen- terrein Deltona) wél onder de verorde ning vallen. De PvdA wil alleen voor de bestaande situatie ontheffingen verle nen, maar gaat er in het voorstel van uit dat woningen in de bungalowparken die thans permanent bewoond zijn. dat ook meten blijven. De raadsfractie vindt dat ongelijkheid ten opzichte van de inwo ners in de dopskommen voorkomen moet worden. Wethouder Welleman is het eens met het initiatief-plan van zijn fractie. Het college van b. en w. is met name tegen het voorstel van de PvdA van wege de ontvangen juridische adviezen. In het voorstel aan de raad, gaat het college overigens niet nader in op de in houd van die juridische adviezen. Wel is daarover in een besloten, informele, raadsvergadering op 21 september 1976 over gesproken. Daarbij werd duidelijk dat de inhoud van het erfpachtscon tract dat de gemeente met de eigenaar van de grond in de bugalowparken heeft Bijdragen van Stichting Vakopleiding en overheid mogelijk VLISSINGEN/UTRECHT - „Er is grote behoefte aan geschoolde bouwvakkers. Daarom is het een trieste zaak dat in Zeeland de zogenaamde 'leerling- bouwplaatsen' niet van de grond ko men. Ik vrees dat daar de werkgevers niet bereid zijn een aantal leerlingen aan elkaar uit te lenen om die gezame- lijk op zo'n leerling-bouwplaats te zet ten". Dat zegt bondsbestuurder P. On derdijk van de Hout- en Bouwbond CNV, destijds districtsbestuurder voor Zeeland, thans bij het landelijk bonds- bestuur in Utrecht, ondermeer verant woordelijk voor de vakopleiding. De heer Onderdijk noemt de leerling bouwplaatsen „de beste aanvullende opleidingsmogelijkheid voor jongeren", die op de LTS de bouwvakken hebben gevolgd: „Ik ben het eens met de be stuurders van het NVOB-Zeeland en de collega's van de Federatie Bouwbon den, die in interviews in de PZC van za terdag 25 september stelden dat er een schreeuwend tekort is aan geschoolde bouwvakarbeiders. Als we daar niets aan doen zijn we binnen de tien jaar op buitenlanders aangewezen, en dat wil eigenlijk niemand Met de op de LTS geleverde kritiek, dat daar minder aan handvaardigheid wordt gedaan, kan ik ook wel instemmen. Maar dat weten we al jaren. Vakbonden en werkgeversor ganisaties moeten via hun centrale or ganen de minister van onderwijs daar op attent maken". CNV-bestuurder Onderdijk gaat in op de opmerkingen in het PZC-interview gemaakt door de heer J. M. Goede- mondt, secretaris-penningmeester van het NVOB-Zeeland en voorzitter van de Regionale opleidingscommissie Wal cheren. De heer Goedemondt deelde mee, dat een aanvullende LTS-cursus van 10 weken voor jongeren nietgereali- seerd kon worden omdat de Stichting Vakopleiding in Den Haag daar mets in zag. De heer Onderdijk, voor de CNV- Bouwbond lid van net bestuur van de stichting Vakopleiding: „Het ging dat bestuur niet zozeer om te voorkomen dat de LTS in de wielen zou worden ge reden, dan wel dat er begrotingstechni sche moeilijkheden waren. Om die re denen had men zijn plan voor die aan vullende cursus veel eerder moeten in dienen. Het plan uit Zeeland was op zichzelf wel leuk, zij het wat éénzijdig, omdat het hier alleen om een aanvul lende opleiding timmeren ging". Bouwplaatsen De heer Onderdijk vervolgt: „Als men vanuit het bouwbedrijf een stuk oplei ding ter liand wil nemen, waarom in Zeeland dan ook niet de leerling bouwplaatsen? Zowel de stichting Va kopleiding als de vakbonden zien dit als de beste mogelijkheid tot aanvul lende opleiding voor jongeren in het bouwbedrijf'. Vakbondsbestuurder Onderdijk legt uit dat deze leerling-bouwplaatsen elders in het land al met succes wortel gescho ten hebben. Het zijn in feite gewone bouwobjecten, woningen bijvoorbeeld, waarop bouwvakleerlingen na hun LTS-tijd tegen beloning te werk worden gesteld om zo in de praktijk het vak ver der te leren. Die bouwobjecten worden als een gewone order van een derde uit gevoerd door een aannemer, tegen een bedongen prijs. Maar de aannemer krijgt van de stichting Vakopleiding ook nog een uitkering per week per leer ling als hij met die leerlingen een con tract afsluit, en van de overheid ook nog een bijdrage als die bouwpatroon werk loze jongeren met LTS in dienst neemt. De bedragen die men van de stichting krijgt variëren van 30.- tot 45 per week per leerling, afhankelijk van het feit of ie ook nog partieel onderwijs volgt, ja dan nee. De overheid telt nog eens 80,- per week neer voor een jonge werkloze bouwvakker die de patroon in dienst wil nemen. CNV-Bouwbondbestuurder Onderdijk; „Dat is dus ongeveer 120 per week. Minister Gruyters heeft in zijn bouw- nota nog eens onderstreept dat hij mid delen ter beschikking wil stellen voorde opleiding van jonge bouwvakkers. In Zeeland zijn de mogelijkheden voor leerling-bouwplaatsen zeker aanwezig. Renovatie-objecten in deze provincie zijn er in nogal wat gemeenten. Die zijn er voor geknipt". „Triest, dat deze zaak in het Zeeuwse maar niet van de grond wil", zo besluit de heer Onderdijk. „Men zou als onder nemers die zaak gezamelijk aan moeten pakken en ik geloof dat de bereidheid daartoe ontbreekt". De heer J. M. Goe demondt, bouw-aannemer, secretaris van de afdeling Zeeland van het Neder lands Verbond van Ondernemers in het Bouwbedrijf NVOB geeft wel toe dat het destijds ingediende '10-weken- plan' wat eenzijdig op timmerlui was ingesteld: „Maar ik moet zeggen: de heer Onderdijk was destijds de enige die in het bestuur van de Stichting Va kopleiding er vóór was". Teleurstellend De heer Goedemondt is het overigens wel eens met vakbondsbestuurder On derdijk betreffende de leerling- bouwplaatsen: „In Zeeland hebben we te maken met nogal wat kleinere bedrijven. Elders in het land, waar de bedrijven groter zijn, kan vaak één bedrijf al een leerling- bouwplaats opzetten. Hier in Zeeland zouden een paar bedrijven dat met el kaar moeten doen, bijvoorbeeld vijf kleinere bedrijven tesamen. Helaas is men daartoe niet bereid, het ontbreekt in deze wel wat aan samenwerking en solidariteit, en dat is teleurstellend. Ik zou dat graag ook anders zien. We moe ten inderdaad betere mogelijkheden hebben om de jongeren op te leiden", aldus de secretaris-penningmeester van het NVOB in Zeeland. afgesloten, voor mogelijke problemen kan zorgen als de woningen onder de gebruiksverordening komen te vallen. Eerder Reeds eerder is in de Kortgeense raad (op 12 augustus '76) over wijziging van de gebuiksverordening uitvoerig ge praat. Het voorstel van b. en w. om de bungalowparken uit de verordening te halen, werd toen teruggenomen voor nader advies. In de raad waren de standpunten destijds verdeeld. De kwestie van de gebruiksverordening tweede woningen komt opnieuw aan de orde in een openbare raadsvergadering, op dinsdags oktober '76. aanvang 19.30 uur in het gemeente huis te Kortgene. Op de agenda voor de raadsvergadering staat verder een voorstel om de tarieven van de watertoeristenbelansting aan te passen. B. en w. gaan daarbij uit van de adviezen van het recreatieschap "Veerse Meer'. Het tarief per persoon per etmaal wil het college handhaven op 30 cent, maar bij de berekening van de belasting voor de houders van vaste ligplaatsen wil men uitgaan van 50 inplaats van 40 overnachtingen per seizoen. B. en w. stellen de raad voorts voor om deel te nemen aan de gemeenschappelijke re geling voor het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ), met als Kort- geens vertegenwoordiger voorlopig de heer A. Markusse (wethouder). Het college vraagt de raad ook om - in verband met wisselingen in de samen stelling van de raad - enkele nieuwe le den in raadscommissies te benoemen. Het gaat om de financiële commissie en de commissie voor de ruimtelijke orde ning en recreatie. Drie inbraken in Kloetinge: niets gestolen KLOETINGE-In de nacht van dinsdag op woensdag is op drie plaatsen in Kloetinge ingebroken. De daders kwamen de woningen aan de achter kant binnen, haalden flink wat over hoop, maar zijn voor zover kon worden vastgesteld zonder iets mee te nemen weer vertrokken. Woensdag werden bij de Goese politie twee inbraken gemeld aan de Wilhelmi- nastraat In het ene geval hadden de daders een ruit ingedrukt en in het tweede geval konden ze via een kla- praampje het grote raam openen. Don derdag werd een inbraak gemeld aan het Willemsplein. De bewoners van dat huis zijn op vakantie, zodat aangeno men wordt dat deze inbraak ook in de nacht van dinsdag op woensdag ge pleegd werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29