Smith geeft Londen geheim antwoord over Rhodesië-conferentie 'Snuffelvliegtuig' meet luchtverontreiniging Auto's - uitgezonderd Citroen - vandaag circa 2 procent duurder Windhoos verwoest woningen Curacao Duitse krant weigert advertentie van PvdA Gasvondst in Drente Waarschuwing voor explosieve Spa-Orange ■[PZC/ J Werkgevers en werknemers moeten meewerken CNV: PRATEN OVER LAGERE PRIJS- EN LOONSOMSTIJGING VIJFTIG MENSEN GEWOND PSP boycot Europese verkiezingen VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 KISSINGER: STRUIKELBLOKKEN BLIJVEN SALISBURY (RTR/UPI) - De Rhodesische premier Ian Smith heeft donderdag zijn antwoord gestuurd op het Britse voorstel binnen twee weken 'ergens in Zuidelijk Afrika' een conferentie te beleggen voor de vorming van een interim-regering in Rhodesiè. De inhoud van het Rhodesische ant woord is niet bekendgemaakt, maar een regeringswoordvoerder in Salisbury zei wel dat de conferentie met mag uit groeien tot een volledige constitutio nele conferentie. De eerste conferrentie moet zich bezig houden met de uitvoer ing van de Brits-Amerikaanse voorstel len voor een meerderheidsbewind bin nen twee jaar, waarmee Smith zich vo rige week akkoord verklaarde. De grondwet zal worden opgesteld door de staatsraad, die daarvoor twee jaar de tijd heeft, aldus de woordvoerder. In de Rhodesiche visie is deze staatsraad het hoogste gezag in de overgangsperiode, maar in de oorspronkelijke voorstellen is dat, volgens Londen, niet zo geregeld. In het kamp van de nationalisten in Rhodesiè is de eenheid nog lang niet hersteld. Donderdag liet bisschop Moe- zorewa, die meer dan een jaar de 'bui tenlandse vleugel' van het ANC in het buitenland heeft geleid, weten dat hij zondag naar Rhodesiè terugkeert. Hij wil een delegatie naar de door Enge land belegde conferentie leiden en eerst zijn achterban in Rhodesiè pol sen. Intussen werkt zijn mededinger naar het nationalistische leiderschap, Joshua Nkomo, aan een bondgenoot schap met de guerrillaleider Robert Mugabe. Moezorewa verlangt verkiezingen voor de benoeming van de eerste premier van Zinbabwe, om te voorkomen dat die ons wordt opgedrongen, aldus de bissciiop in een duidelijke verwijzing naar Nko mo. De Amerikaanse minister var buiten landse zaken Kissinger zei donderdag voor de vergadering van de Verenigde Naties dat zijn recente inspanningen in Zuidelijk Afrika de problematiek daar niet geheel hebben 'ontscherpt'. Er zijn struikelblokken blijven liggen, bevestigde Kissinger, „maar er bestaat Geen informatie meer uit de thans een mogelijkheid om weg te ko men bij de rand van de afgrond „Ik ben van mening".zei Kissinger, „dat Afrika het goed waarvoor het zolang heeft gestreden thans binnen handbe reik heeft - de mogelijkheid tot het scheppen van een toekomst van vrede, rechtvaardigheid, voorspoed en har monie tussen de rassen". Indirect diende Kissinger de Sowjet- Unie van repliek, toen hij constateerde dat 'sommige landen' het wel eens pro fijtelijk zouden kunnen vinden om 'de ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) heeft aardgas gevonden bij een verken ningsboring in de omgeving van Ros winkel in zuid-oost-Drenthe. Hetgaswerd aangetroffen opeen diepte van circa 2200 meter. Voorzover nu be kend. is er sprake van een betrekkelijk kleine hoeveelheid. Op een later tijdstip zullen produktieproeven worden geno men om aanvullende gegevens te ver krijgen. vlammen van oorlog en rassenhaat' te laten aanwakkeren. „Deze landen worden echter niet gemo tiveerd door bezorgdheid voor de volke ren van Afrika of voorde vrede", zei Kis singer. „en als zij in hun opzet slagen, kunnen zij onherhaalbare kansen om zeep helpen". Kissinger en Gromyko hebben woens dagavond in New York gedineerd, maar volgens ingewijden het onderwerp Rhodesiè zorgvuldig vermeden. Van der Stoel Minister Van der Stoel van buiten landse zaken acht het niet zinvol Zuid- Afrika economisch te boycotten, „zo lang er niet een gerede zekerheid be staat, dat de belangrijkste handel spartners van Zuid-Afrik a tot collec tieve economische sancties bereid zijn" Van der Stoel antwoordde dit op schrif telijke vragen van de tweede kamerle den De Gaay Fortman on Coppes, bei den PPR. PPR-fractievoorzi'-er De Gaay Fort man meent dat het regeringsstandpunt over een eventuele economische boycot tegen Zuid-Afrika 'een oelangrijke stap voorui t betekent. Het PvdA-kamerlid Voogd heeft minis ter Van der Stoel (buitenlandse zaken) gevraagd een oordeel te geven over de arrestatie in Zuid-Afrika van een jour nalist en een medewerker aan een uni versiteit en over het verbieden van een boekje van het Christelijk Instituut in dat land. BRUSSEL (ANP) - 'Test-Aankoop', liet blad van de Belgische Verbruikersu nie. waarschuwt in zijn laatste num mer voor het gevaar van explosie van flessen Spa-Orange. Naar schatting heerst in 15 procent van de op de markt gebrachte (lessen Spa-Orange een overdruk die explosiegevaar oplevert, aldus het blad. Deze zomer zijn er in Nederland geval len van uiteenspattende Hessen Spa- Orange voorgekomen. Desgevraagd verklaarde de fabriek van deze limona de. in België, toen dat de lange hete zo mer wellicht oorzaak van gisting in de flessen was. In onze limonade gaat veel echt vruchtensap. Bij uitzonderlijke hitte kan daarin gisting optreden, aldus in het kort de verklaring van het bedrijf, destijds. Volgens het blad van de Belgische con sumentenunie heerst er juist overdruk in flesse Spa-Orange die in de laatste maanden vervaardigd werden. 'Test- Aankoop' bereikte verscheidene klach ten over explosies. Soms werden men sen gewond bij die explosies, aldus net blad. 'Test-Aankoop'zegt voorts dat het betrokken bedrijf niet wenst dat er ruchtbaarheid gegeven wordt aan de fouten, die zich kunnen voordoen bij de produktie van de limonade. Het bedrijl beperkt zich tot het terugnemen van 'verdachte' flessen, aldus 'Test- Aankoop' Het blad van de Belgische consumen tenbond geeft zijn lezers de raad om geen Spa-Orange meer te kopen tot het producerend bedrijf de verzekering geeft dat haar flessen weer de 'normale druk" hebben. De Russische dissident Michail Be- rnsjtam is woensdag per trein naar Wenen vertrokken met een uitreisvi sum voor Israël. Volgens dissidenten kringen in Moskou zou hij zich willen vestigen in de Verenigde Staten. binnen-buitenland 13 ROTTERDAM (ANP) - Een loonsomstijging van 8 a 8.5 procent bij een prijsstij ging van 6,5 procent, waarop de regering voor 1977 mikt, is weliswaar minder dan in 1976 maar nog altijd een hoger percentage dan gewenst is voor verbetering van de werkgelegenheid. politiedossiers t Van onze correspondent) DEN HAAG - De verifi'catiestaten, die de politie gebruikt om op gemeente huizen persoonsgegevens van verdach ten te laten controleren, worden in de loop van volgend jaar gewijzigd. De wijziging houdt in dat de afdeling be volking van een gemeente voortaan geen inzage meer heeft in gegevens van iemand die in de justitiële molen te recht is gekomen. Dit heeft de Centrale Raad van Advies voor het Gevangeniswezen, de Psycho patenzorg en de Reclassering meege deeld aan de Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen. Deze ijvert al lange tijd voor een betere bescherming van de privacy van mensen die in politieregis ters voorkomen. Een onderzoek van de vereniging bracht aan het licht dat, dwars tegen de ministeriële richtlijnen in, er voortdu rend informatie uit politiedossiers wordt verschaft aan werkgevers, vrienden, ouders, buren, volkshuisves ting, hospita's, verzekeringsmaat schappijen, de burgelijke stand, ar beidsbureaus en winkeliers. Vaak zou het initiatief tot deze onterechte informatie-verstrekking bij de politie-ambtenaren zelf liggen. Werkgevers en werknemers moeten be reid zijn. mee te werken aan een beleid waarbij deze percentages in elk geval niet worden overschreden. Maar wij moeten evenzeer bereid zijn. de vraag- onder ogen te zien of er geen mogelijk heden zijn, zowel de loonsomstijging als de prijsstijging nog 1 a 1.5 procent ver der omlaag te drukken en zo het drin gend noodzakelijke herstel te versnel len. Aldus voorzitter Jan Lanser van het CNV donderdagavond in Rotterdam op een manifestatie van de christelijke vakcentrale. Het door de regering voorgestelde beleid zal er hooguit toe leiden, dat er in 1980 nog 150.000 werk lozen zijn. De christelijke vakbeweging zal daarin niet mogen berusten zonder zekerheid te hebben, dat werkelijk alle bruikbare middelen zijn benut, zo hield Lanser zijn gehoor voor. Evenals de FNV is het CNV van mening, dat bij het huidige peil van de werkloos heid reeds het nodige moet worden ge daan om het werk beter over de mensen te verdelen. Daar zijn - aldus Lanser - verschillende middelen voor. variërend van arbeidstijdverkorting tot ver vroegde pensionering Hij verklaarde, dat binnen het CNV de vraag aan de orde moet worden gesteld of men bereid is mee te werken aan een andere verdeling van het werk, ook wanneer men daarvoor misschien en kele procenten loon zou moeten prijsge ven. Zoals gemeld hebben de industriebon den NVV en NKV hun leden de vraag voorgelegd of zij bereid zijn een deel prijscompensatie af te staan ter finan ciering van werktijdverkorting. Dat zou dan achteraf moeten gebeuren als ge bleken is. dat een dergelijk gebaar in derdaad effect sorteert Aan de zogenaamde eénprocents- operatie (het regeringsstreven om de jaarlijkse kostenstijging van de collec tieve voorzieningen niet meer dan één procent te doen zijn) stelt Lanser de voorwaarde, dat de ingreep in de so ciale voorzieningen evenwichtig en so ciaal verantwoord moet zijn en dat de positie van de zwakste groepen daarbij moet worden ontzien. Bij de loononderhandelingen zal vol gens Lanser de vraag van belang zijn hoe ze verder moeten gaan met de ver kleining van inkomensverschillen. De cijfers in de rijksbegroting tonen duide lijk aan. dat de verschillen belangrijk klein er zijn geworden. Het CNV heeft de inderuk dat met name de middengroe pen door alle maatregelen op dit gebied danig in de knel dreigen te raken of al zijn geraakt. Werkgevers De CNV-voorzitter deed een dringend beroep op de werkgeversverbonden, medewerking te verlenen aan oplos sing van de huidige problemen in ons land. „Ik waag te veronderstellen", al dus Lanser, „dat het maatschappelijk klimaat zal verbeteren zodra de werk gevers besluiten positief mee te denken en mee te praten over gezamenlijke op lossingen voor een aantal problem Dat geldt dan zowel voor de bestijding van werkloosheid en inflatie als voorgoede regelingen van vennogensaanwasde- ling en medezeggenschap." Lanser meent, dat regering, werkgevers en werknemers samen verantwoordelijk zijn voor een beleid, gericht op het zo veel mogelijk terugdringen van de werk loosheid, Daarom zullen - zo zei hij - op korte termijn afspraken moeten worden gemaakt voor het in 1977 te voeren be leid. Dat zullen concrete afspraken moeten zijn. Meer dan ooit wordt van de vakbewe ging een visie gevraagd op de maat schappelijke ontwikkeling over de ei gen nationale grenzen heen en over de grenzen van het eigen tijdsbestek. Het is daarom zeer te betreuren dat er bin nen de Nederlandse vakbeweging een scheiding gaat optreden tussen FNV en CNV. Gezien de enorme taken waar de vakbeweging voor staat is die schei ding niet verantwoord. Dat zei de Rotterdamse hoogleraar prof. dr, H. J. van Zuthem donderdagavond op de CNV-manil'estatie. Hij vindt dan ook dat het CNV een zodanig beleid moet voeren dat de weg naar een feder atie met NVV en NKV open blijft. WILLEMSTAD (CURACAO) - Een zware windhoos, die woensdagmiddag Cura cao trof, heeft aan zeker honderd huizen vernielingen aangericht. Bij dertig wo ningen is de schade vrijwel onherstelbaar. Ongeveer vijftig mensen raakten gewond, van wie de meeslen zeer licht. Zeven mensen liepen min of meer ernstiger verwondingen op. Meteen na de windhoos hebben de autoriteiten op het eiland in samenwerking met het Rode Kruis opvangcentra voor de daklozen ingericht. Een huishoudschool is ingericht als noodhospitaal. Leden van het vrijwilligerscorps op Curacao houden de wacht bij de verlaten huizen om plundering te voorkomen. Woensdagavond is onmiddellijk begonnen met herstelwerkzaamheden aan huizen die daarvoor nog in aanmerking kwamen. Om de mensen zo snel mogelijk weer onderdak te krijgen is "s-nachts doorgewerkt in het licht van grote schijnwerpers. Ook elders op het eiland is de schade aanzienlijk. Telefoonpalen zijn uit de grond geruk t. hekken zijn verdwenen en hier en daar liggen de restanten van auto's, die de lucht zijn ingezogen en weerneergesmakt. Hoe groot de aangerichte schade is. valt nog niet te zeggen. Curacaose autoriteiten houden het voorlopig op 'vrij groot'. SPECIAAL LUCHTLABORATORIUM Van onze Haagse redacteur) ZESTIENHOVEN - Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) in Bil- thoven maakt sinds kort gebruik van een „snuffelvliegtuig" om de luchtver ontreiniging boven ons land te meten. Het gaat om een uniek project, waarbij gebruik wordt gemaakt van een Piper Navajo Chieftain, een speciaal voor dit doel ingericht luchtlaboratorium, dat opereert vanaf het vliegveld Zestien hoven bij Rotterdam en dat eigendom is van Schreiner Airways BV. een luchtvaartmaatschappij die zich onder meer toelegt op gespecialiseerde vluchten. Het „snuffelvliegtuig" - dat officieel ..Airlab" wordt genoemd - zal naast het al bestaande landelijke meetnet van „snuffelpalen" en „snuffelauto s" wor den ingezet voor metingen die gegevens opleveren voorde bewaking van het mi lieu. Er zijn al talloze vluchten met het aangepaste toestel gemaakt, maar de meeste daarvan hadden tot doel de mo gelijkheden onder verschillende om standigheden na te gaan. Het RIV is bij zonder gelukkig met de eerste resulta ten en verwacht dat volgend jaar zeker een paar honderd vluchten boven het hele land zullen worden gemaakt. Ach ter elkaar kan het toestel vier tot zes uur in de lucht zijn en één uur vliegen kost het RIV f700. Routes Voor het „snufTelvliegtuig" zijn spe ciale routes vastgesteld, zoals langs de oostelijke grens van ons land (om de invloed van de Duitse industriegebie den op het vaderlandse luchtruim vast te stellen), langs de zuidelijke grens (om de uitstoot te peilen van de indus triegebieden bij Antwerpen in de Ge ntse kanaalzone) en verder is er een route langs de Noordzeekust om na te gaan in hoeverre het Sloegebied. het Rijnmondgebied en het gebied bij IJ- muiden de samenstelling van de lucht beinvloeden. Boven het zuidwesten van ons land - globaal ten zuiden van de lijn Den Haag-Dordrecht - liggen de routes het dichtst op elkaar omdat men daar de meeste afwijkingen in de sa mensteling van de lucht veronderstelt. Daarentegen liggen de routes in het noorden van het land tamelijk ver uit elkaar. Die laatste zijn in hoofdzaak nodig om de onderzoekers achtergron dinformatie te verschaffen voor hun berekeningen. De oorspronkelijke opzet van Airlab'' was om met behulp van een vligtuig de concentraties van gassen in de rook pluimen van industriegebieden te on derzoeken. Door de daaruit verkregen gegevens te combineren met andere. Monsters zoals temperatuur, windrichting, tijd, vliegsnelheid en vlieghoogte is het mo gelijk inzicht te krijgen in de versprei ding van industriegassen in de atmos feer onder verschillende weersomstan digheden. Die informatie maakt het vervolgens mogelijk de milieubewa king. voor zover het luchtverontrein iging betreft, professioneel en geavan ceerd aan te pakken. OPROEP VOOR GROTERE VRIJHEID Van onze correspondent) DEN HAAG - Het Westduitse dagblad de Frankfurter Rundschau heeft tot nu toe geweigerd om een advertentie op te nemen, waarin door een groot aantal vooraanstaande PvdA-Ieden wordt ge protesteerd tegen wat genoemd wordt de „gelegaliseerde hetze tegen alles wat links is" in de Bondsrepubliek. Het dagblad heeft bezwaren tegen twee passages in de advertentie, die onder meer is ondertekend door Sicco Mans- holt. de Groningse wethouder Max van den Berg, het Tweede-Kamerlid Joop Voogd en de hoogleraar Lolle Nauta. Andere ondertekenaars zijn de Eerste-Kamerleden De Rijk, d'Ancona en Koopman. Voorts hebben nog tien tallen andere PvdA'ers hun naam on der de advertentie gezet. Bij de Rundschau zitten ze er nog op te studeren of het plaatsen van de adver tentie juridische gevolgen voor de krant kan hebben. In de Bondsrepubliek is het namelijk zo dat de krant ook verant woordelijk is voor de inhoud van de ad vertenties. De twee omstreden passages zijn de ge noemde zin over de hetze tegen links en de zin waarin wordt gesteld, dat boek handelaren in de Bondsrepubliek niet meer vrij zouden zijn om te verkopen wat zij willen. De Frankfurter Rund schau had ernstige bezwaren tegen deze passages. Bert Kremers van de PvdA-jongeren, een van de mensen achter de adverten tie, stelde donderdagmorgen dat de op stellers niet bereid zijn om de adver tentie alsnog aan te passen, zodat hij toch geplaatst kan worden. „Als we dat doen, dan heeft de hele advertentie geen zin meer". De weigering van de Duitse krant wordt in PvdA-kringen uitgelegd als een be wijs voor de stelling dat er in Duitsland inderdaad wat mis is. en dat het daar nauwelijks meer mogelijk is om voor een linkse overtuiging uit te komen, zonder ernstige gevolgen. Muilkorf In de advertententie wordt de Duitse bevolking opgeroepen „de muilkorf' af te schudden. „Zelfs mensen die zich in zetten voor meer gerechtigheid en de mocratie worden vervolgd en kunnen hun beroep niet langer onbezorgd uit oefenen", zo staat in de tekst. Aan het slot van de advertentie staat een op roep om SPD (de Duitse socialistische partij) te stemmen. Daarentegen wordt de leiding van die partij verweten te weinig te doen tegen de „speurneuzerij naar iemands politieke overtuiging". Inmiddels is gebleken dat het partijbes tuur van de PvdA heeft besloten om niet mee te ondertekenen. Ook is in de Tweede-Kamerfractie van de PvdA be sloten om de advertentie niet te steu nen. Alleen Joop Voogd heeft dat wel gedaan, maar hij wist op dat moment niet dat afgesproken was dit niet te doen. Als overweging geldt voor zowel het partijbestuur als de fractie dat men zich tot de verkiezingen in Duitsland (aanstaande zondag) van acties wil onthouden. Men vreest dat de opposi tiepartijen CDU-CSU van elke actie gebruik zullen maken tegen de SPD. De advertentie had vrijdag in de Frank furter Rundschau moeten verschijnen. Overigens is de advertentie alleen aan de Rundschau aangeboden. Inmiddels is dat pakket van mogelijk heden nog uitgebreid met het nemen van luchtmonsters, die geanalyseerd kunnen worden en waaruit onder meer het ozon-, zwavel- en stikstorgchalte kan worden gehaald. Verder heelt men besloten ook andere metingen te gaan uitvoeren die met verontreiniging te maken hebben en andere onderzoek- technickcn op het gebied van de mi lieubewaking te gaan ontwikkelen, zoals infrarood-spectografie. olievlek- deteotie en het opsporen van andere vervuilende bronnen. In de neus van het vliegtuig zit een buisje waardoor de buitenlucht in het toestel komt. Het kan worden aangeslo ten op vier aftappunten. waarop mee tinstrumenten kunnen worden aange sloten. Binnen een seconde kent de ge specialiseerde bemanning de samenste ling van de lucht ter plaatse, want die verschijnt onmiddelljk op papier. Bin nenkort zal het toestel worden uitgerust met apparatuur die de informatie in zich opneemt en opslaat op cassettes, die la ter kunnen worden uitgewerkt met be hulp van computers. De samenstelling van de lucht wordt voorlopig gemeten door middel van het vliegen door rookpluimen van indus trievestigingen. door het nagenoeg ver tikaal vliegen. Ten slotte wil men na gaan hoe de uitstoot van een schoor steen reageert op andere in de lucht aanwezige stoffen en hoe de lucht er uit ziet in de omgeving van een bepaalde uitstootbron op verschillende hoogtes. Het RIV wil de verkregen informatie publiceren. ZANDVOORT - Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Com pagnie Internationale des Wagotis-Lits et du Tourisme', kortweg de Wagoji-Litsrijdt er de eerste helft van oktober weer een echt Pullman-rijtuig door ons land; een fraaie wagen uit de twintiger jaren, en wel op de lijn Zandvoort - Maastricht. Hier een opname tijdens de eerste ritdonderdag: een van de gasten ivas de heer C. van Zwijndregt, voorzitter van de A.N.V.R. achtergrond in het hoekje iADVERTENTIEi bloemen via fleurop kan altijd en overal... in de gehele wereld 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten"-besteller. Fleurop Inlerlloragarandeerl uw bestelling Koninginnegtachl 135, Den Haag VOORAL GOEDKOPERE TYPEN FLINK IN PRIJS OMHOOG DEN HAAG (ANP) - De btw-verhoging van 16 naar 18 procent, die vandaag van kracht wordt, betekent dat alle personenauto's in ons land (met uitzon dering van Citroénl minimaal 1.72 procent duurder zullen worden. In veel gevallen zullen de importeurs echter tegelijkertijd nog andere prijsverho gingen doorvoeren, zodat de werkelijke prijsverhoging doorgaans rond de 2 porcent zal liggen. Met name de goedkope auto's, die nog onder de grens van 10.000,- liggen, zullen worden belast omdat een aantal typen door hel verhoogde btw-tariel de tien mille grens zal passeren, waardoor ze direct in een hoger tarief var. de bvb (bijzondere verbruiksbelasting) vallen. Voor auto's onder de 10.000,- geldt het 16-procen'. tarief van de bvb en voor auto's boven de tien mille is dit tarief 17.5 procent. De auto's, die nu deze grens passeren (onder meer de goedkoopste R5. de Allegro van British Leyland. de Fiat 123 en de Ope! Kadetti. worden helst 3,57 procent duurder omdat de fiscus bij de vaststelling van het bvb-tarief uitgaat van de catalogusprijs van de auto. De maatregel duppert dus met name de 'kleine man'. Voor de auto's direct onder de tien mille komt de btw-verhoging des te harder aan omdat de btw ook over de verhoogde bvb wordt berekend. Dc automobilist betaalt zodoende voor een dergelijke op de tien mille grens balancerende auto 181.82 meer aan bvb, waarover dan nog eens 32,73 btw moet worden betaald. De extra last zal gelden voor auto's, die nu tussen de 9.830,50 en 10.000,- kosten. Citroen Nederland heeft als enig automerk de prijzen van haar modellen ook na 1 oktober ongewijzigd kunnen laten. Dat komt mede als gevolg van de gunstige koers van de gulden ten opzichte van de Franse franc. De importeur kon zodoende de prijzen (exclusief btw) met ongeveer 1.7 procent verlagen. Waardoor de btw-verhoging kon worden gecompenseerd. De prijsverhoging is niet van toepassing op de bestelwagen C35. Overigens is de positie van het Citroënconcern dit jaar gunstiger geworden. In het eerste halfjaar was de totale omzet 5814.5 miljoen francs en dat is een verhoging ten opzichte van vorig j aar met 27.2 procent De produktie is met 9.7 procent toegenomen. Ook de positie van Citroen Nederland is in 1976 verbeterd. Het Japanse automerk Subaru heeft kort geleden een geringe prijsverho ging doorgevoerd. Gemiddeld werden de vijf leverbare typen 1.3 procent duurder. De goedkoopste Subaru, de 2-deurs 11400 dl, kost nu 11.900,-. Ook Ford en Chrysler verhoogden de prijzen van het merendeel van hun model len met respectievelijk gemiddeld 1,5 en 1 procent. DEN HAAG (ANP) - De PSP heeft be dankt om zitting te nemen in bet natio nale comité voor de rechtstreekse ver kiezingen voor het Europees parle ment. Kamervoorzitter Vondeling had hiertoe, op verzoek van de Europese Beweging, een uitnodiging tot de paci fisten gericht. Voor de PSP staat vast dat zij zich zal verzetten tegen de zgn. rechtstreekse verkiezingen in 1978. Het feit dat per land wordt gekozen, een soort distric tenstelsel, geeft al aan dat het democra tisch gehalte ver achterblijft bij dat van de verkiezingen in Nederland voor ka mer, provincies en gemeenten. De PSP ziet in de Europese verkiezingen voor namelijk een propagandastunt voor het bevorderen van de Europese integratie enz. Pleidooi voor handhaving van verkeersonderwijs DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers wil dat verkeersonderwijs wordt ge handhaafd in de wet waarmee kleuter en lager onderwijs worden samenge bracht tot basisonderwijs. De vereni ging heeft zich hierover tot minister Van Kemenade gewend. Volgens het hoofdbestuur zijn verkeersonderwijs en -opvoeding onmisbare pijlers voor de hoop op een betere toekomst. De vereniging vindt, dat de animo voor en de methode van verkeersonderwijs op de scholen nog ver beneden de maat blijven. Ter wille van het kind behoort ook op de pedagogische academies ver keersonderwijs examenvak te zijn, al dus de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13