GOEIE BROEK Even kijken naar 'n „Een zangeres moet er ook mee stoppen, voordat ze schor is CollegeBrouwershaven wilinhetRPCZ Dagelijks bestuur Goese sportraad: crossveld toewijzen aan ARCZB 4 wissel bevelanden Wissel schouwen PROVINCIALE ZtcüWSc COURANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 DOKTER VOS LEGT PRAKTIJK WOLPHAARTSDIJK NEER VANDAAG f AFSCHEID WOLPHAARTSDIJK - „Ik heb wel 's gezegd: een zangeres moet ermee op houden, voordat ze schor wordt". Zo ligt dat bij mij eigenlijk ook een beetje. Iedere ochtend als ik mijn spreekka mer binnenliep, dacht ik: wat ben ik toch blij, dat ik dit nog kan. Maar ik wil niet hebben, dat de mensen gaan zeg gen: je kan merken, dat 'ie ouder wordt. Ik wil ze een stapje voorblijven. Een huisartsenpraktijk vergt een hele hoop van je. Je moet geestelijk en lichame lijk vitaal zijn, om dat aan te kunnen. Nou, en als je dan vijfenzestig bent, vind ik het tijd om er mee te stoppen". Toch ziet dokter A. I. Vos uit Wolp- haartsdijk wel een beetje op tegen de receptie, die vandaag - donderdag - in het plaatselijke dorpshuis wordt ge houden ter gelegenheid van zijn af scheid als huisarts. Om twee uur van middag begint een officiële bijeenkomst voor genodigden. Vanavond kunnen alle patiënten afscheid nemen van de arts, die zo'n veertig jaar lang in Wolp- haartsdijk een praktijk heeft gehad. Vos (geboren in Nieuwdorp) was 25 jaar toen hij eind november 1936 zijn huis artsenpraktijk in Wolphaartsdijk start te, „Het was in die tijd netzo moeilijk als nu om een huisartsenpraktijk te begin nen. Ik werd er door een vriend uit Ar- nemuiden op geattendeerd, dat er in Wolphaartsdijk een mogelijkheid was. En zo is het begonnen". In de prille be ginperiode had de jonge dokter Vos het nietzo makkelijk in Wolphaartsdijk. Hij kon er maar moeilijk wennen. „De grauwe winter kwam over het dorp en ik dacht: dat houd ik hier geen twee jaar vol". Maar dokter Vos hield wel vol. Geen twee jaar, maar wel veertig jaar. Hij heeft in de loop der jaren genoeg kansen gehad om Wolphaartsdijk de rug toe te keren en elders een carrière op te bouwen. Zo heeft hij met de gedachte rondgelopen in Amsterdam een prak tijk te beginnen als keel-, neus- en oor- arts, hij kon bij het leger terecht als ge- zondheidsofBcier, hij is benaderd voor de functie van bedrijfsarts bij 'De Schelde' in Vlissingen en hij werd ge polst voor andere huisartsenpraktijken. Maar óf dokter Vos voelde er niet zo veel voor óf er kwam weer iets tussen. En zo bleef hij in Wolphaartsdijk. Hij heeft er geen spijt van gehad. „Ik heb het hier zo goed gehadWaar ik ook terecht ge komen zou zijn, ik had het nooit beter kunnen treffen als in Wolphaartsdijk". Kinkhoest Dokter Vos heeft in z'n Wolphaarts- dijkse praktijk bijna alles meegemaakt wat een huisarts kan meemaken. In de jaren vijftig brak er in Wolphaartsdijk een kinkhoestepidemie uit. Dokter Vos heeft daar een heel onder zoek aan gewijd. De resultaten daarvan speelde hij door naar het rijksinstituut voor de volksgezondheid. „Mede daar- ONDANKS FINANCIERING OP BASIS VAN AANTAL INWONERS VOORSTEL IN RAADSVERGADERING VAN MAANDAG BROUWERSHAVEN - B. en w. van Brouwershaven stellen de gemeente raad voor om tijdens de vergadering van maandag te beslissen deel te ne men aan de gemeenschappelijke rege ling voor de subsidiëring van de Stich ting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Hoewel in de regeling wordt gesproken van een financiering op basis van het aantal inwoners, ter wijl Brouwershaven zich uitsprak voor betaling op basis van het aantal leer lingen, wil het college toch toetreden. Het voorstel is verder om wethouder P. H. J. van Ast aan te wijzen als lid van het algemeen bestuur van het PCZ en me vrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter als plaatsvervangend lid. Op de agenda staat een voorstel om een verordening vast te stellen voor de be heerscommissie van de dorpshuizen in Brouwershaven. Daarmee wordt be doeld het inmiddels gereed gekomen gebouw aan de Ring in Dreischor, het gebouw in Zonnemaire en het beton- ningsmagazijn in Brouwershaven. Vol gens de gemeentewet zal een commissie moeten worden ingesteld, die tot taak heeft college en raad te adviseren over alle zaken, die het dorpshuis betreffen. Het college stelt voor, dat voor de dorpshuizen plaatselijke contactcom missies worden benoemd waarvan één lid weer wordt benoemd in de commis sie van beheer. Behalve deze drie leden zullen daarin raadsleden zitting moeten hebben. B. en w. komen voor deze vergadering ook met een lijst van subsidies, bijdra gen en contributies voor het jaar 1977. Een minderheid van het college stelt voor om niet langer lid te blijven van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. De Bouwbond NVV Tholen bijeen 8T. MAARTENSDIJK - In het recrea tiecentrum Hawestinge te St. Maar tensdijk hield de Bouwbond -NVV Tho len een rayonvergadenng met de kader leden van het eiland Tholen, Na een welkomstwoord gaf districtsbestuurder L. de Vries een uiteenzetting over de vorderingen van de federatie, met het NKV. Vervolgens werd het vakbondswerk in de ondernemingen besproken en wer den enkele ondernemingsraden, die reeds In verschillende bedrijven in wer king zijn, besproken, Hierna werd een werkgroep gevormddie de activiteiten zoals de verzorging wan scholings avonden, de propaganda en het leiding geven en het notuleren van de vergader- ingsbesluiten moest stimuleren. Hier voor bleek van de betreffende afdelin gen wel belangstelling. Vervolgine werd de voorlopige agenda vastgesteld van het werkplan in dit seizoen. Besloten werd op een nog nader te bepa len datum een schollngsavond te orga niseren voor de leden over het onder werp arbeidsvoorzieningen- meerderheid deelt die mening niet. Ver der wil een college-minderheid wel door blijven gaan met de subsidiëring van de nutsbibliotheek in Brouwershaven. De meerderheid van het college is het daar niet mee eens, omdat Brouwershaven mee doet aan de Stichting Gemeen schappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland en daarvoor de beschikking heeft over de biblio-bus. Bovendien besloot de raad alleen nog dit jaar de nutsbibliotheek bij wijze van overgangsmaatregel te subsidiëren. Op de subsidielijst staat een voorstel om 5.527,50 uit te trekken voor de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland, 2.892,50 voor de WV Brouwershaven en stelt het college voor afwijzend te be schikken over de subsidie aanvrage van de Stichting Ponyrijden Gehandicap ten Zeeland. En verder om geen lid te worden van de landelijke vereniging voor kleine kernen. B. en w. stellen tens lotte nog voor om de heer C. M. Padmos te kiezen tot lid van het algemeen be stuur van de bestuursschool Zeeland en de heer J. J. SChot als plaatsvervan gend lid. De vergadering begint om 19.30 uur. Ministerie trekt voor aanpassing van Goese Sint Adriaanstraat 30.000.— uit GOES - Staatssecretaris Th. H. Haze- kamp van economische zaken heeft een subsidie van 30.000 verstrekt op grond van de subsidie regeling Modernisering Winkelconcentraties. De staatssecreta ris trok dit bedrag uit voor de aanpas sing van de Sint Adriaanstraat in Goes. Activiteiten Sportreal GOES - In het kader van e actie Spor treal worden er binnenkort in Goes weer enkele nieuwe evenementen georgani seerd. Zaterdag 9 oktober is er voor de 25-plussers van 14.00-16.00 uur in de sporthal een sportmiddag. Onder des kundige leiding worden er dan aallerlei sportactiviteiten bedreven. Deelname is hieraan gratis. Voor de huisvrouwen gaat er me t ingang van dinsdag 12 oktober de mogelijkheid bestaan om behalve op dinsdagochtend tevens op woensdagmorgen te sporten, Die dag zullen er steeds om 10.00 uur in het recreatiegebied 'De Hollandse Hoe ve' diverse sportvormen beoefend wor den. In geval van slecht weer wordt er binnen gesport. Als recreatie-sportleider treedt de heer W. A. C.N. van der Leur uit Goes op. Optreden zangkoor OUD-VOSSEMEER - Het Christelijk Gemengd Zangkoor uit Oud-Vossemeer zal zondag optreden in de hervormde kerk te Nieu Vossemeer in de ochtend dienst van tien uur. De leiding zal in handen zijmjnvan de heer A. Ridderhof. door heeft men het kinkhoestvaccin kunnen verbeteren. Ik ben daar een beetje trots op. Het was een schot in de roos". Dokter Vos is nog bezig geweest om een proefschrift te schrijven over zijn bevindingen. Hij heeft het nooit afkun nen maken. Een ernstige ziekte gooide roet in het eten. „Ik moest een longope ratie ondergaan. Zeer vervelend natuur lijk. Maar aan de andere kant, als je zelf zo'n ziekte moet doormaken, kun je je als arts meer inleven in de problemen waarmee je patiënten worstelen. Je gaat de mentaliteit van de patiënten beter begrijpen". Dokter Vos heeft veel vriendschap van de bevolking van Wolphaartsdijk on dervonden. „Toen ik in het sanatorium lag, kwam er een bus vol vrouwen uit Wolphaartsdijk bij me op bezoek. En zoiets doetje toch wel wat". Wat ftlosoferend over het beroep, dat hij vandaag vaarwel zegt: „Het is eigenlijk een heel merkwaardig vak. Iedereen kan je ontbieden op ieder gewenst mo ment. Maar het zou een enorme verar ming betekenen als het begrip huisarts zou verdwijnen. In een tijd van steeds meer specialismen blijft een huisarts be langrijk. Hij is niet alleen de man. die met pillen en prikken helpt Hij heeft ook te maken met tal van sociale pro blemen. En die problemen moet hij ook helpen oplossen". Dokter Vos is een typische dorpsarts, een notabele. Zeker in de tijd, dat Wolphaartsdijk nog een zelfstandige gemeente was, had hij wel enige in vloed op een aantal zaken, die in de raad ter sprake kwamen. Glimlachend vertelt de scheidende huisarts: „Ik heb het voordeel gehad, dat ik de mensen naakt heb gezien. Ontdaan van alle franje. Dan zie je de mensen anders. En zij kijken anders tegen jou aan. En op zo'n moment zijn de gezagsverhoudin gen omgekeerd Binnenkort kan begonnen worden met nieuwbouwplan ziekenhuis in Goes GOES - Vermoedelijk zal in 1977 be gonnen kunnen worden met de uitvoer ing van de nieuwbouwplannen van het streekziekenhuis 'De Bevelanden' in Goes. Half oktober zal het schctsplan worden ingediend. Verwacht wordt, dat de minister binnen een jaar het startsein zal geven voor de nieuw bouwplannen. Dat werd woensdaga vond duidelijk, tijdens een vergader ing van de Goese raadscommissie voor ruimtelijke ordening, volkshuisves ting en openbare werken. De ziekenhuisplannen kwamen ter sprake bij de behandeling van een ver zoek van de heer P. T. van Baaien om aan de Heemisseweg een loods te mo gen bouwen. B. en w. willen de ge vraagde bouwvergunning weigeren. Zij baseren hun houding op bepalingen in het bestemmingsplan ter plaatse. Bo vendien zou inwilliging van het vrzoek een belemmering kunnen zijn bij de rea lisering van de ziekenhuisplannen. De commissieleden sloten zich gisteravond bij de visie van het college aan. De commissie adviseerde positief over de voorstellen van b. en w. om enkele stuk ken grond aan te kopen in het kader van het zogenaamde ontwerp invulplan voor Kattendijke. De commissieleden konden zich ook vinden in de plannen om de waterhuishouding in het recrea tiegebied 'De Weidjes' te verbeteren. Daarmee is een bedrag van 18.000 gul den gemoeid. De commissie had even min bezwaar tegen het voorstel om de Van Hogendorplaan in de Goese Polder door te trekken naarde Ringbaan-West De kosten: 830.000 gulden. Wethouder L. H. de Leeuw sprak de hoop uit, dat spoedig met dit werk begonnen zal kun nen worden. „Het is een dringende zaak. De ontwikkeling van de wijk is zodanig, dat een tweede 'poot' dringend gewenst Kalenderactie bracht f 513,- op ADVIES OPENBARE WERKEN IS AFWIJZEND OOSTERLAND - De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas van de Openbare Baisschool aan de Dr. Schut terstraat in Oosterland verkochten ka lenders ten bate van de 'Prins Willem Alexander Hoeve' te Roden, een vakan- tiecen trum voor gehandicapte jongelui. De opbrengst bedroeg 513. WEDSTRIJDEN TOT 5 BEPERKEN GOES - Het dagelijks bestuur van de Goese sportraad vindt dat het tijde lijke crossterrein aan de Kattendijkse dijk in Goes vast moet worden toege wezen aan de Autorally Crossclub Zuid-Beveland (ARCZB). Het db is het niet eens met een advies van de dienst openbare werken van de gemeente Goes, om de autocross-sport te weren door geen vast terrein beschikbaar te stellen. Een en ander blijkt uit een ad vies van het db aan de leden van de sportra ad. De zaak wordt behandeld in een openbare vergadering op 12ok- tober 1976 (aanvang 20.00 uur in het Goese stadhuis). Het advies van de dienst openbare wer ken is uitgebracht naar aanlleiding van enkele gheluidsmetingen die tijdens crosses zijn verricht,.De dienst komt tot de conclusie dat de spraakverstaan- baarheid binnen enkele honderden me ters van de geluidsbropn (het crosster rein) bemoeilijkt wordt, vooral voor de oudere generatie. Ook meent de dienst dat de woonomgeving - met name het nieuwe plan Noordhoed - van de klasse 'uitstekend' zal dalen tot 'matig' als het crossterrein definitief wordt toegewe zen. De opsteller van het advies - ambtenaar J. Westerop van bouw- en woningtoe zicht - verwacht bij toewijzing van het terrein een toenemend aantal klachten vanuiut het plan Noordhoek en omge ving, terwijl hij ook een verminderde vestigingsinteresse voorziet. „Het ne men van maatregelen ter beperking van de geluidsenissie zou misschien enige verbetering kunnen geven, doch de kos ten zullen niet in verhouding staan tot het resultaat. Bovendien zal een af doende oplossing voor het opgeworpen stof gevonden moeten worden", aaldus de heer Westerop. „Ook rijst de vraag of de mentaliteit van het clubbestuur met betrekking tot de geluidsbewaking blij vend hetzelfde peil zal behouden. Tens lotte dienen zowel de club als de sport groeimogelijkheden te hebben, anders is het beter er in het geheel niet aan te beginnen". De dienst adviseert het terrein niet voor vast toe te wijzen vanwege: de thans reeds ongunstige meetuit- komsten de open vraag of het geluidsniveau In de toekomst niet zal stijgen en/of fre quenter voorkomen de instemming die b. en w. dan betui gen met het ruimte geven aan en het zich laten ontwikkelen van een (kostbare-rust)-verscheurende sport het duidelijke risico dat bij volgroeïng van de omgevende bebouwing en de crossactiviteiten, eens de noodzaak tot verplaatsing dwingt, terwijl er dan nog minder vervangend terrein zal zijn dan nu. De Poel Aan b. en w. wordt door de dienst voor gesteld om de ARCZB tijdelijk indus- triegrond in De Poel aan te bieden, bij 3 wedstrijden metingen te laten verrich ten en bij gunstige uitslag daarvan dat terrein aan de crossclub te koop aan te bieden. De dienst vindt dat een terrein in De Poel op vele punten tegemoet komt aan bezwaren (onder andere grote afstand tot woonbebouwing, goede bereikbaarheid, afscherming van geluid door dijhken en verhoogde spoorlijnen en gebouwen).Het db van de sportraad is het met het advies vol ledig oneens. In een uitvoerige nota worden bezwaren aangedragen tegen de mening van de dienst openbare werken uit de geluids gewezen dat de vogeltrekkingen van de dienst openbare werkn uit de geluids metingen niet berusten op algemeen aanvaarde feiten. „Het is een hachelijke opgave om voor iedereen in starre regels te verabsolute ren welke toelaatbaarheidsgrenzen moeten wotden aangehouden", aldus het db. Ook is het sportraad-db het niet eens met de ventuele vermindering van 1 het plan Noord- Die kwaliteit moet niet alleen worden afgewogen op grond van het geluidsmi lieu. De situering van bijvoorbeeld een recreatiegebied in de onmiddelijke na bijheid moet ook bij een beoordeling worden betrokken", stelt het db, erop wijzend dat de belangstelling voor aan koop van grond in Noordhoekk groot is, ondanks het feit dat het crossterrein er al twee jaar tijdelijk gebruikt wordt. Het db adviseert om het terrein vast toe te wijzen en het aantal wedstrijden en trainingen aan een maximum van vijf per jaar en vaste tijijden te binden. De ARCZB heeft zich daarmee accoord verklaard. „Daarnaast dient de voor waarde te worden opgenomen dat de vereniging geen schadevergoeding kan claimen, als blijkt dat bij vaststelling van de weg geluidshinder men van ver dere crossactiviteiten zou moeten af zien", meent het db van de sportraad, dat verder op- MERKT IN Goes geen alternatief ter rein aan te kunnen wijzen. Het db gaat ook nog in op enkele verzoeken van de ARCZB ter verbetering van het veld: verharding en sfrastering n verplaats bare jry- en toiletwagens juicht men toe, met het plaatsen van vaste gebouwtjes heeft men uit landschappelijk oogpunt moeite. In de vergadering van de sportraad komt ook een verzoek van de voetbal vereniging aan de orde om een finan ciële tegemoetkoming te krijgen van wege droogteschade. Het db van de raad adviseert afwijzend. Verder spreekt de raad over het opzetten van interna tionale sportwedstrijden in 1977 en de kaderproblematiek van de sportvereni gingen in Goes. COLLECTE SINT-ANNALAND - De leerlingen van de School met de Bijbel uit Sint- Annaland hebben 212,50 bijeenge bracht voor de Bijbelschool in Kenya. Commissie bepleit onderzoek voor nieuwe bejaardensoos in Goes GOES - De commissie volksgezond heid, bejaardenzorg, cultuur en recrea tie van de gemeente Goes heeft b. en w. geadviseerd een onderzoek in te stellen naar de beste plaats voor een nieuwe bejaardensoos in Goes. Tevens zou be keken moeten worden hoe de soos wat inrichting en accommodatie betreft het beste aan kan sluiten bij het te voeren beleid op het gebied van de bejaarden zorg. CDe commissie meent dat in af wachting van zo'n onderzoek eentijde- lijk onderkomen voor de bejaarden moet worden gezocht, waarin de be jaarden minstens dezelfde activiteiten kunnen ontplooien als in de huidige soos in het Schuttershof.gebied Zoals bekend moet die soos verdwijnen in verband met de uitbreiding van het GAK. Als nieuwe plaats werd gedacht aan het terrein van de gemeentekweke rij aan de Westwal. Momenteel wordt bij de televisietoren een nieuwe kwekerij gebouwd. Er waren voor het onderbren gen van de bejaardensoos aan de West- wal twee mogelijkheden: verbouwing van de bestaande gebouwen van d kwe kerij of nieuwbouw. De voorkeur van de bejaarden bleek naar het laatste uit te gaan. Momenteel wordt uitgerekend hoeveel de verbouwing gaat kosten. Dinsdagavond informeerden de leden van de commissie volksgezondheid, be jaardenzorg enzovoort naar de stand van zaken en men ging al pratend wat dieper op in. Er werd gewezen dat et een belangrijk deel van de Goese bejaarden in Goes-Oost woont (daar staan enkele bejaarden- en verzorgingstehuizen en nogal wat bejaardenwoningen.).. Boven dien vroeg men zich af of de nieuwe soos alleenmaar acoommodatie moet heb ben voor de activiteiten, die nu in de soos in het Schuttershofgebied worden ontplooid, of dat er ook rekening ge houden moet worden met een uitbrei ding van activiteiten en met voorzie ningen, die er in het kdaer van de be jaardenzorg goed zouden passen. De commissie vond eenen ander aanleiding om bij b en w te pleiten voor een onder zoek. Wel werd nadrukkelijk gesteld dat als dat onderzoek wordt ingesteld in ie der geval een nieuw tijdelijk onderko men kgevonden moet worden. Sokken met Schotse ruit, per paar 4.50 Sportieve pantalon,ruig mouliné.met riem en klepzakken achter. Gevoerde pijp, in grijs of bruin. 75r Modieuze wollen tweed-pantalon met riemlussen.Gevoerd, 2 Paar acryl sokken voor met jukstuk en twee franse steekzakken. 50.- ^-3.50 of marine,gevoerd. 60.- Polyester/kamgaren pantalon met kap- Katoenen sokken, 2 paar voor A CQ ■d banaanzakken en riemlussen. In zwart C&A U tocA itxmïcUCujeA.!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 30