Herboren Ajax ging in schitterend gevecht ten onder tegen Manchester 68 Norton: ze hebben dit gevecht van me gestolen fljj ifcMelkiYK OPNIEUW VERKEEK R0DA ZICH OP EINDSPRINT ANDERLECHT Vroeg gespeeld, laat te zien PZC/sport 17 NA BESTREDEN NEDERLAAG TEGEN KAMPIOEN AU MANAGER NORTON WIL ONDERZOEK ZELDEN STREED VERLIEZER (2-0) MET ZO'N ENORME INZET TRIOMF IN EERSTE WEDSTRIJD (1-0) WAS NIET VOLDOENDE Noord-lerland beter met Best Twee Zeeuwse jeugdatleten y Beker havermout- 'I en rijstepap halve liter tijdelijk Ploegen deden schoonheid spel geweld aan in oranjeteam BUENOS AIRES - Ten gerieve van de Europese televisiekijkers lieefl het organisatie-comité van het we reldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië het aanvangs- tijdstip van de wedstrijden In de middaguren gezet. De laatste ontmoeting zal om 16.30 uur lokale tijd beginnen. Als Nederland tegen die tijd de zomertijd hanteert, lopen de beelden hier om half negen 's avonds binnen. Van deze regeling, die is getroffen ten be hoeve vankEurovisie, Intervisie (Oost Europa) en OT1 (Zuid en Midden-Amerika) zijn alleen de wed strijden van het gastland uitgezon derd. Argentinië zal 's avonds spelen. De Argentijnen krijgen van de ver koop van de rechten 25 miljoen gul den, zeven miljoen meer dan de or ganisatoren van het wereldkam pioenschap 1974 in West-Duitsland. Eurovisie betaalt voorliet uitzenden van 38 wedstrijden een kleine acht miljoen Uitdager Ken Norton huilt van woede en teleurstelling na de beslissing van de jury om hem tot verliezer te verklaren. NEW YORK (Keuter» - Mu hammad Ali, die nog nooit een gevecht als wereldkam pioen heeft verloren, zege vierde dinsdagnacht in zijn zeventiende titelgevecht oop punten over Ken Norton. Het krachtsverschil was uiterst gering. Scheidsrechter Ar thur Mercante gaf Ali de overwinning met acht ron den tegen zes bij één onbes list. De juryleden Harold Le derman en Barney Smith hielden het op 8-7 in het voordeel van Ali. De titelhouder verdiende volgens contract 6.1 miljoen dollar plus de helft van de inkomsten boven de ne gen miljoen dollar. Norton moest het doen met 1.1 miljoen dollar, plus vijf procent van de inkomsten boven de negen miljoen dollar. De 34-jarige Ali enzijn drie jaar jongere tegenstander ontmoetten elkaar tweemaal drie jaar geleden, toen Ali bezig was met een comeback, die hem weer in het bezit zou stellen van de titel, waar van men hem enkele jaren eerder vervallen had verklaard Norton won toen het eerste gevecht, waarbij hij All's kaak brak. Ali nam een halfjaar later revanche. Ali handhaafde zich ternauwer nood. De moeizame puntenzege, die hij bevocht, eiste zoveel van hem, dat hij na afloop erkende: „De tijd is gekomen om er mee op te houden. Mijn leeftijd wordt een te gevaar lijke tegenstander voor me". Hij sloeg de punten bijeen in korte episodes. De eerste negen ronden stond hij. zoals beloofd, vast op de voeten. Daama gTeep hij terug naar de geweegüjke dansende stijl van vroeger dagen, waarbij hij achteruit boksend Norton achter zich aan lok te. Veel effect had het niet, temeer daar hij tamelijk weinig uitde verde diging kwam. De verandering van taktiek had in ieder geval wel tot ge volg, dat de uitdager minder effectief bokste dan in het eerste gedeelte van het gevecht Beide boksers bleven ver van een knock-out overwinning verwijderd. Zelfs een knock down deed zich niet voor. De twee voor gaande gevechten tussen Ali en Nor ton. drie jaar geleden over twaalf ronden, waren bij meerderheid van stemmen beslist Te kort gedaans Al werd ditmaal het besluit om Ali de zege te geven eenstemmig geno men, vele insiders waren van me ning. dat Norton hiermee beslist te kort wasgedaan. De uitdager, die bij zijn eerste poging om de titel te be machtigen in de tweede ronde k.o. ging tegen Foreman, was het met die zienswijze volkomen eens. Ze heb ben dit gevecht van me gestolen", was zijn teleurgestelde reactie. „Ali heeft me nauwelijks kunnen raken. In minstens negen van de vijftien ronden had ik voordeel" De uitdager doorstond de aanslag op zijn welzijn, afgezien van een lichte verkleuring onder het rechteroog, uiterlijk zonder schadelijke gevol gen. „Ik weet zeker dat ik hem beter raakte dan hij mij", verzekerde Nor ton. „Ik vocht hem er volledig uit Het enige wat hij deed, was zo nu en dan wat roffels plaatsen. Als hij dat deed. blokkeerde ik zijn stoten" Ali redde zijn titel in de tweede helft van het gevecht Aanvankelijk ver trouwde hij meer op zijn rechtse dan op zijn befaamde linkse. Evenals in de beide voorgaande gevechten was zijn doelwit uitsluitend het gezicht van zijn tegenstander. Norton daar entegen scoorde veel punten met linkse hoeken en rechtse opstoten. Zoals hij later toegaf, realiseerde Ali zich, dat hij halverwege het gevecht op punten achterstond. Hij wachtte tot de negende ronde en verhoogde toen het tempo „Toen ik begon te dansen, begon ik te winnen", zei de kampioen. Hij bracht de twaalfde en dertiende ronde op zijn naam. Nor ton reageerde echter furieus en de krachtsverhouding was zo gering dat beide boksers de laatste twee ronden voor zich opeisten. Ali meende: „Ik won de laatste twee ronden. Dat is het onderscheid tussen de ware kampioen en de man die het ook eens proberen wil". Norton daarentegen meende dat hij in die fase van de strijd de meeste treffers had ge plaatst. Scheidsrechterenjury zagen het andersom en baseerden daarop hun oordeel ten gunste van Ali. Behuild gezicht Norton kwam met een behuild ge zicht zijn kleedkamer binnen na het gevecht. „Ik weet dat ik gewonnen heb, jullie weten dat ik gewonnen heb en ik denk dat zelfs Ali weet dat ik gewonnen heb", zo zei de versla gen bokser. „Tijdens de trainingen heb ik het wel eens moeilijker gehad". Norton zei dat hij tijden het gevecht nooit een echt pijnlijke stoot te verwerken heeft gekregen. Hij maakte hierop echter een uitzondering: „Hij stak een duim in mijn oog, dat was alles wat hij kon doen". Een van Nortons helpers zei „Zij hebben het gevecht van ons gesto len". Een van de aanwezige functio narissen vond tot de 15e ronde dat Norton voorstond. Hij voegde daar echter aan toe dat de 15e ronde het lot in het voordeel van Ali deed oms laan. „Hij heeft niet genoeg gedaan om de 15e te winnen. Hij danste al leen maar", was de mening van Nor ton. „Norton heeft in de eerste ron den al zijn krachten verbruikt en daarom had ik aan het einde meer kracht over", zei Ali later. NEW YORK - De manager van Ken Norton heeft woensdag bij de bokscom- missie van de staat New York protest aangetekend tegen de uitslag van de partij om het wereldkampioenschap zwaargeivicht tegen titelhouder Mu hammad Ali en een onderzoek gevraagdDe puntenoverwinning van Ali wordt daarbij 'schandalig' genoemd. In een persconferentie verklaarde Nor ton weinig illusies te hebben met betrekking tot het effect van het protest. „Ik weet dat ik de titel in de ring had moeten veroveren, maar ik vind wel dat ik een revanche verdiend heb", zo zei hij. De bokscommissie van de staat New York heeft het protest niet ontvankelijk verklaard. In een communique stond onder meer. 'Men kan protesteren zo veel men wil. Het zal de beslissingen van juryleden en de arbiter echter niet kunnen wijzigen'. Volgens een decreet van het opperste gerechtshof van de staat New York uitl952 kunnen uitsluitend de juryleden en de scheidsrechter de afloop van een bokspartij bepalen. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1S76 MANCHESTER- Op Old Trafford hebben 58.500 toeschouwers de heropstanding maar ook de ondergang meegemaakt van een nieuw Ajax. In een bikkelhard maar schitterend voetbalduel ging Te groeien de formatie van Tomislav Ivic met 2-0 ten onder. Zelden heeft echter een verliezer met zo'n inzet gestreden. In Manchester speelde een dapper en bijna niet te breken Ajax, dat bijzonder gediciplineerd optrad en slechts in Erkens een zwakke plek had. Treffers van Macari en Greenhoff zetten Ajax voor het eerst sinds vele jaren in de eerste ronde buiten een Europees voetbalgebeu- ren. geweldige rush ketste de bal onbereik baar voor Schrijvers van de paal terug Manchester United spoot in het tweede treffen tegen Ajax weg. In een bijzonder hoog tempo werd de Amsterdamse ploeg teruggedrongen en reeds in de eerste minuten leek Manchester United langszij te komen. Een vrije schop van Nicholl tegen Dusbaba bereikte het hoofd van McCreery, maar diens kopbal flitste naast. Ajax, geheel in het groen gekleed, kromp ineen. De Manchester stoomwals dreunde door en beukte op de Ajax-defensie, die wel tekenen van instorting vertoonde, maar toch niet be zweek. Zeven minuten stond Ajax wan hopig te verdedigen onder het motto 'weg is weg'. Vooral Hulshof redde in deze beginperiode bijzonder veel. Het streven van Docherty om Ajax in deze eerste minuten weg te spelen, lukte niet De Amsterdammers lieten de golf van aanvallen en de storm van aanmoedi gingen over zich heengaan. Krol zette de organisatie in de defensie op poten en voorzichtig werden enkele schuch tere pogingen ondernomen in de rich ting van het doel van Stepney. Erkens was de eerste Ajacied, die een BELFAST (REUTER)- Het Nederlands elftal zal er rekening mee moeten hou den, dat in de wedstrijd voor de voor ronden van het wereldkampioenschap op 13 oktober tegen Noordlerland bij de tegenstanders George Best zal zijn op gesteld. De controversiële voetballer, die on langs zijn play boy-activiteiten afsloot en vanuit Amerika terugkeerde om bij de Britse tweede divisieclub Fulham zijn oude ambacht (voetbal) weer op te vatten, maakt deel uit van de selectie van 24 spelers, die de nieuwe Noordierse manager Danny Blanchflower woens dag bekendmaakte. Dat aantal zal tot zeventien worden gereduceerd voor de wedstrijd tegen Nederland. Best, die 32 maal voor Noord-lerland uitkwam - de laatse maal drie seizoenen geleden tegen Portugal - heeft sinds zij n terugkeer in Engeland voetbalstaaltjes ten beste gegeven, die herinneringen oproepen aan de tijden toen hij één van de beste spelers ter wereld was. kopbal losliet na een goede aanval, maar de bal verdween over de lat Ajax putte echter moed uit deze eerste at^ tack. In de tiende minuut moest Step ney ver ui t het doel komen om Geels, na goed werk van Ling, het scoren te belet ten. Striemend was het antwoord van Manchester United. Een slechte pass van Amesen werd door Macari onder schept, maar uit het harde schot na een Het stoorde Ajax echter niet. De forma tie van Ivic begon te groeien en lang zaam maar zeker kreeg de strijd een meer evenwichtig karakter. Krol en Hulshof in de defensie en Notten op hel middenveld organiseerden de afweer. In de voorhoede deed de verrassend opgestelde Ling van zich spreken. Houston had het erg moeilijk met de beweeglijke Hagenaar en kon hem en kele malen niet afstoppen. Uit een solo stelde hi j Geels in staat een kopbal af te vuren, die via de vingertoppen van Stepney tegen de lat kwam. De terug springende bal kon Amesen niet meer onder controle krijgen. Ajax bleef goed tegenstand bieden. Na een half uur bracht Geels uit de eerste hoekschop, door Van Dord genomen. Stepney wederom in grote moeilijkhe den. Manchester United werd gedwon gen zijn offensieve speelwijze te herzien. Ajax bleek een minder gemakkelijke tegenstander dan Docherty zich had voorgesteld. Erkens kreeg een kans. doch kopte naast. Steeds koelbloediger stelden de Amsterdammers zich op. Ajax wilde niet capituleren maar moest toch door de knieën na een kleine on achtzaamheid in de achterhoede. Hill kreeg hierdoor een goede kans. Schrij vers kon het schot niet geheel onder controle krijgen en de toestormende Macari scoorde 1-0. Twee minuten voor rust stond Manchester United naast Ajax. Bodem kunnen De eerste kansen waren in de tweede helft opnieuw voor de thuisclub. Ma cari en McCreery penetreerden diep in het strafschopgebied van Ajax en slechts met veel kunst- en vliegwerk bleven Krol cs. de situatie meester. Ling trachtte ruimte te maken maar werd daarbij op een zeer harde wijze door Houston ten val gebracht, hetgeen deze op een gele kaart kwam te staan. De strijd bleef uitermate boeiend. Beide teams gingen tot op de bodem van hun kunnen en dat betekende in dit duel heel veel De Mancunians, be vreesd voor de uitvallen van de Amster dammers. die veel over Ling gingen, be gonnen aggresiever op te treden. Een voortreffelijke kans voor Ajax ging in de zestigste minuut verloren. Amesen kreeg uit een pass van Ling - wie anders - de bal aangespeeld waar bij Nicholl een misstap beging. Alleen stormde de jonge Deen in de richting van Stepney. Hij schoot weliswaar ge hinderd. in diens handen. In de vol gende minuut blunderde Nicholl opni- wuw, maar nu bracht Daly, die kort daama vervangen werd door Albiston, redding. De thuisclub viel steeds opnieuw aan, opgezweept door een niet aflatend pu bliek. Een hard schot van McCreery kon Schnjversslechts stompend verwerken Mcilroy drukte door, doch opnieuw klaarde Schrijvers de zaak ten koste v een hoekschop De druk werd zwaarder. Ajax moest terrein prijsgeven en in de 75e minuut brak de hel in alle hevigheid los. Een combinatie tussen Greenhoff en Mcilroy haalde de Ajax-defensie uit po sitie en Greenhoff bracht de stand op 2-0. Old Trafford sidderde onder de or kaan van toejuichingen. Niet gewonnen Ajax gaf zich echter nog niet gewonnen. Ling probeerde het maar schoot naast. Notten joeg de bal recht op de doelman af. Ivic trachtte meer vaart in de aanval te brengen door Meijer in tezetten voor de totaal leeggespeelde Amesen. Doch- terty, de manager van Manchester Uni ted, verving Hill door Paterson. Het gevecht ging door. Ajax vocht met een bewonderenswaar dige moed. zoals ditseizoen in de vader landse competitie nog niet is voorge komen. vooreen beter resultaat. Panie kerige situaties voor het doel van Step ney waren er het gevolg van. Maar ook Manchester United verwaarloosde de aan val nie t. ondanks de voorsprong van 2-0. In de slotminuten werden de aanval len begeleid door eenhuiveringwekkend gefluit van het opgezweepte publiek. Ajax probeerde nog van alles maar het hielp niet meer. Ajax was uitgescha keld. De triomf in Amsterdam met 1-0 was niet genoeg geweest Geldig t/m 2aterdacj 2 oktober MANCHESTER - Europees bekervoetbal Manchester United-AjaxRuud Geels (r) verslaat tijdens een duel Manchester-aanvoerder Buchan en kopt over de lat. VLISSINGEN - Twee Zeeuwse jeug datleten zijn opgenomen in de natio nale jeugdploeg voor B-junioren, die het aanstaande weekend uitkomt tegen de jeugdploeg van Nordrhein- Westfalen. Voor deze wedstrijd, die op Papendal gehouden wordt, staat. Lilian Gillissen van Dynamo'70 uit Middelburg opge steld op de spnnt en de estafette bij de meisjes en Henk Lindner van Marathon uit Vlissingen zal bij de jongens uitko men op de 3.000 m. flling 3e, Priem 9e in Heist op den Berg HEIST- -DEN-BERG - Jan Aling is woensdag in een wielerronde in de Bel gische plaats Heist-op-den-Berg als derde geëindigd. Hij moest de Belgen Marcel Laurenyns en Dirk Baert voor laten gaan. Laureyns legde de 150 kilo meter af in 3 uur en 35 minuten. Hij had 15 seconden voorsprong op Baert. Cees Priem eindigde als negende op 40 se conde. KERKRADE - Voor de tweede keer binnen twee weken heeft Roda zich op de eindsprint van Anderlecht verkeken. Ging in Brussel een voorsprong van 1-0 in de blessuretijd verloren, woensdagavond in eigen huis zag Roda let lede ogen hoe Anderlecht een achterstand van 2-1, die verlenging zou betekenen, in de laatste tien minuten in een overwinning omhoog naar 3-2. Roda. dat zich dapper heeft geweerd, is dus in de eerste ronde uitgeschakeld, zoals overigens algemeen werd verwacht. Anderlecht - lees Rensenbrink - bezit meer kwaliteit. De Belgen ver dienden hun kwalificatie, al verdient ook deze miljoenenploeg net als Roda een rode kaart voor de manier waarop de schoonheid van het voetbalspel geweld werd aangedaan. Anderlechts verdediging bleek ander maal niet het sterkste deel van de ploeg te zijn. Die zwakte werd echter nadien uitstekend verbloemd door het surplus aan kwaliteit in de overige linies. Ander lecht ging de bal in de ploeg houden en wachtte rustig op het moment echt aan te vallen. In de 25e minuut scoorde Coeck bijna met een afstandsschot, maar invaller-doelman Van der Mierden redde uitstekend. Dat was het eerste kansje van de Belgen en er kwamen er nog meer. Roda moest terug maar daar had Roda's trainer Bert Jacobs op gere kend. Spits Nanninga verdedigde bij voorbeeld geregeld mee. En ineens was daar in de 33e minuut die priemende dieptepass van Ziegler. On middellijk schoot hij de bal na een afge slagen aanval m de voeten van Vermeu len. Deze talentvolle linkerspits, die in de beginfase zo had gefaald, ontdeed zich met een schijnbeweging van de ge routineerde international Vandendaele en schoof de bal vervolgens zeer be heerst langs de kansloze Ruiter. 1-0. Roda stond ineens in de volgende ronde. Tegen de houder van de beker nog wel Ruiter geblesseerd Onmiddellijk na het begin van de tweede helft moest, net als twee weken geleden in Brussel, een doelman het veld ruimen. Vorige keer was het Geil- man van Roda, woensdagavond viel Ruiter van Anderlecht uit met een blessure, die hij aan het begin van de wedstrijd had opgelopen bij een bot sing met zijn clubgenoot Broos. Muna- ron verving Ruiter, nadat in de rust door Raymond Goethals was bepaald dat Thissen de plaats van de Groote moest innemen, zodat Van der Eist op het middenveld kon gaan spelen om voor aanvallende impulsen te zorgen. Daar kwam aanvankelijk weinig van. Roda verdedigde de voorsprong met een grote verbetenheid. Daardoor bleef de spanning, maar de kwaliteit was ver dwenen. Beide ploegen gingen op de meest ordinaire manier over de schreef. Roda leek het vrij gamakkelijk te hou den. De aanvallen van Anderlecht hiel den namelijk geen enkel gevaar in. Een kwartier na rust echter viel verdediger Ehlen uit, die de Brit McKenzie volledig aan banden had gelegd De blessure van Ehlen was echter zo ernstig dat hij be slist niet verder kon spelen. Zijn uitval len had grote en voor Roda fatale gevol gen. Broeks. Ehlens vervanger, was nauwelijks in het veld of McKenzie draaide met een solo de hele Limburgse defensie dol Met moeite kon het gevaar gekeerd worden Het ui tverdedigen ging echter met dezelfde slordigheid als in de laatste minuten van de vorige wedstrijd. Haan kreeg de bal zo maar in de voeten gespeeld, lanceerde de op rechts toe- sprintende Rensenbrink. die simpel raak kopte 1-1. Met die gelijkmaker be gon de sensatie. Vijf minuten later leidde Roda op nieuw uit een goed genomen strafschop van Van der Lem. Scheidsrechter Axel- ryd had de bal op de stip gelegd, nadat invaller-doelman Munaron Nanninga in kansrijke positie onderuit had ge haald. Waarbij opgemerkt moet wor den, dat de spits zich wat al te gemak kelijk liet vallen. Nauwelijks was het spel (of beter de schopperij) hervat, of Rensenbrink kopte opnieuw raak. Axclryd kende dit doelpunt aanvankelijk toe. maar zijn grensrechter Johnson had buitenspel geconstateerd en toen keurde Axelryd de treffer tot woede van de Brusselaars alsnog af. Zij zouden acht minuten voor het einde toch weer juichen en op dat moment voor de definitieve beslissing. Eerst maakte Van der Eist van zo'n 25 meter afstand gelijk en drie minuten la ter werd het 2-3. weer door Van der Eist na uitstekend voorbereidend werk van Rensenbrink KEKKKAUE - Voetbal Europacup II Roda-FC Anderlecht Vruegde bij de Roda- spelers na het eerste doelpunt, v.l.n.r. Vermeulen, Nanninga en Toonstra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17