Pleidooi Navo-topmensen: „Neptunes snel vervangen Tot 1980 jaarlijks bouw van 109.000 woningen drink gerust nog zon lekker kopje koffie want KOFFIE HUE mag! PZCA KRITIEK IN H OP DE NOTA-KLEIN Halve ton geïnd op valse bankboekjes „Vervolging prins was heel goed mogelijk geweest Deel drie van kentekenbewijs duurder 13 Benzine niet duurder Hogere opleidingen voor begaafde studenten Hendriks: „Veel oneigenlijk gebruik van bejaardenzorg" 95 Minder ontduiking minimumloon OONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 GRUYTERS PRESENTEERT MEERJARIG PROGRAMMA (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - De ontwikkelingen in de bouwnijverheid moeten een evenwichtig geleid verloop krijgen, minder sterk conjunctureel beinvloed dan in de afgelopen jaren. Minister Gruijters (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) wil dit bereiken met een meerja rige bouwprogrammering, vastgelegd-in zijn woensdag bij de Tweede Kamer ingediende Nota Bouwbeleid. Van 1977 tot 1980 voorziet hij een jaarlijkse produktie van gemiddeld 109.000 wonin gen, een aantal dat rekening houdt met de afnemende vraag naar nieuwe huizen. Gruijters' Nota Bouwbeleid bevat te vens het bouwprogramma voor 1977: 36.500 nieuwe huizen in de sociale sec tor. 8000 duurdere huurwoningen. 37.000 gesubsidieerde eigen woningen en 24.000 ongesubsidieerde. Naast dit totaal van 105.000 is er ruimte voor 3000 nieuwe woningen zonder overheids bemoeienis. Het bouwbeleid is in de komende pe riode gericht op de verwezenlijking van twee doelstellingen. In de eerste plaats moet op planmatige wijze worden voor zien in de behoeften die In de samenle ving naar voren komen. In de tweede plaats moet in samenhang daarmee een beleid worden gevoerd dat in sociaal en economisch opzicht aanvaardbaar is tegenover werknemers en ondernemin gen in de bouw en de bedrijfstakken die daarmee verband houden. De Nota Bouwbeleid is derhalve niet het werk van volkshuisvesting alleen. De nota wordt mede namens verkeer en waterstaat, economische zaken en so ciale zaken gepresenteerd. Als uitr gangspunt voor de nota heeft het rap port de ontwikkelingen van de bouwbe- hoefte en de werkgelegenheid in de bouw (peiljaren 1980-1990-2000) ge diend, dat eind vorig jaar werd voltooid door het Economische Instituut voor de Bouwnijverheid. Voorts hebben in de Nota Bouwbeleid het departement van financiën, het Centraal Planbureau, en een reeks bonden in de bouw hun in breng gehad. Enkele opvallende punten uit de Nota Bouwbeleid: - De overheid zal in het algemeen slechts in bijzondere gevallen bedrijven te hulp komen die in moeilijkheden ge raken. In verschillende bouwsectoren valt namelijk nagenoeg geen groei meer te verwachten, zodat de stijgende kos ten niet door vergrote omzet kunnen worden gecompenseerd; - Arbeidstijdverkorting acht de rege ring op het ogenblik onmogelijk; - De grond-, water- en wegenbouw in opdracht van rijk, provincies en ge meenten zal zich na 1977 op een vrij con stant niveau bewegen; - Door een aanvullend beleidspro gramma zal de behoefte aan bedrijfsge bouwen groter zijn dan tot dusver ge schat; jaarlijks ivordt een volumestij ging van 3,8 procent voorzien; - De daling in de totale binnenlandse bouwafzet zet zich door tot 1977: daarna wordt tot 1980 een stijging voorzien tot 7 procent boven het niveau van 1975. De uitvoerverwachtmgen worden voor die periode „aanzienlijk" geacht; - Een streven naar betere, eerder dan zoveel mogelijk nieuwe woningen, dat intussen waarschijnlijk geen ingrtj- Gruyters: Prognose voor bouw wordt opnieuw bezien EN HAAG - Wij zullen in het na- var bekijken of we voor 1977 met nze prognoses goed zitten. Een da- ing in de bouwproductie zal niet al- ijd tot extra stimulcringsmaatre- ;elen in de bouw leiden. Deze uitspraken heeft minister 3ruyters van volkshuisvesting en ■uimtelijke ordening woensdagmid dag op een persconferentie in Den Haag gedaan over de nota bouwbe leid. De bewindsman vertelde ook nog. dat er opdracht is gegeven tot een nader onderzoek naar de 'arbeidsge- schiedenis' van de bouwvakker. Daarbij wordt hun toe- en eventuele uittreding in de bouw bekeken om zodoende tot een analyse te kunnen komen. Ook heeft de bewindsman nog op gemerkt. dat de nota een aanzet is tot een beleid, waarin nog veel moet worden ingevuld De nota bouwbeleid bevat een aan tal onzekere factoren, (lat het reali seren van het bouwbeleid tot 1980 - een schoksgewijze ontwikkeling in de bouw voorkomen - onmogelijk maken. Aldus de Hout- en Bouwbond CNV in een commentaar, Volgens de Hout- en Bouwbond CNV roepen de plannen voor vemieu- wingbouw vraagtekens op. terwijl daarnaast de bouw van bedrijfsge bouwen het overheidsbeleid op een nadelige wijze zal kunnen beïnvloe den. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf heeft woensdagmiddag in een voor lopig commentaar twijfels geuit over de uitkomsten van de nota bouwbe leid van de regering. Het AVBB vindt dat de regenng de onzekerheid in de bouw slechts gedeeltelijk heeft weg genomen Het is het verbond opge vallen dat de regering juist een te ruggang verwacht van hel deel van de bouwproductie waarop de over heid invloed heeft. Wanneer de rege ring niettemin optimistisch is. moet dat optimisme met name betrekking hebben op de sector waarop de rijks overheid geen rechtstreekse invloed heeft, ..De bouwproductie in de sector van de rijksoverheid gaat zelf naar bene den. de bouwproductie in de overige sectoren moet dat goed maken". ai- dus de bouwondernemers. „Of dat lukt hangt samen met het geloof dat men heeft In de planmatigheid waarmee deze regering alles bena dert." pende wijzigingen zal veroorzaken in ae omvang van bouwbehoefte en werkge legenheid tot 1980, - In 1985 zullen alle huizen aan be paalde isolatie-eisen moeten voldoen; - De klacht van de bouwindustrie dat de bouwquota jaarlijks worden vastges teld zodat de industrie moeilijk kan plannen, wordt gegrond geacht; het is een van de redenen waarom in de Nota (Van onze correspondent) DEN HAAG - Het tarief voor deel drie van het kentekenbewijs voor auto's moet in 1978 worden verhoogd van f 17.50 naar een bedrag van omstreeks f 18.75. Dit blijkt uit het bij de begrotingsstuk ken behorende ontwerp van wet op de middelen; de wet waarin alle inkomsten van het rijk worden geregeld. Het tarief voor 1978 wordt in de laatste maanden van 1977 geind. binnen-buiten land hotel Bouioes gaat aanstaande vrijdag 1 oktober van start. Bouwbeleid de njeerjarenplanning is geïntroduceerd. Gezien de ervaring in het verleden waarbij de bouwnijverheid gevoelig reageerde op de veranderingen in de conjunctuur, bestond aanvankelijk ook de neiging deze terugloop volledig toe te schrijven aan conjuncturele fac toren. De bestrijding van de werkloos heid door het tretïen van tijdelijke sti mulerende maatregelen kwam vooral uit deze gedachte voort. In de hoofddoelstellingen van Gruijters bouwbeleid staat nu op de eerste plaats aan boïwproaukMZ'™tr'"ven SSsa ZANDVOORT- Woensdagmidag werden de speeltafels binnenge- een evenwichtig verlopende bracht voor het Casino in Zandvoort. Het Casino, gevestigd in het produktie-omvang van jaar tot jaar. en een beperking van conjuncturele in vloeden op het verloop van de bouw- produktie en de hiermee samenhan gende werkgelegenheid. Een schoksgewijze ontwikkeling kan hiermee worden voorkomen. Dat is ook van belang voor een evenwichtige ont- wikkeling van de economie in het alge meen. omdat via het uitstralingseffect schommelingen in de bouw zich sterk voortplanten in de sectoren die toeleve ren aan de bouw De drie probleemvelden in dit opzicht zijn: het verloop van het gewenste pro- duktievolume in tijd en samenstelling, in verhouding tot de behoefte aan bouwprodukten. Verder de ontwikke ling op de bouwarbeidsmarkt, waarbij aandacht moet worden gegeven aan een zo hoog mogelijke graad van werk gelegenheid. Vraag en aanbod van ar beidskrachten moeten zo goed moge lijk op elkaar worden afgestemd. Ten slotte verdient het functioneren van de verschillende bedrijven in de diverse sectoren de nodige aandaebt. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de btw- verhoging van 1.8 cent per liter met in gang van 1 oktober zullen de maxi mumprijzen van superbenzine en nor male benzine gelijk blijven. Dit is het gevolg van de ontwikkeling van de marktnoteringen en de dollarkoers. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft dat woensdag meegedeeld. De prijs van au- togas (lpg) gaat als gevolg van de door berekening van de btw-verhoging onge veer 0.7 cent per liter omhoog tot 44,1 cent per liter. De prijs van stookolie met het maximum zwavelgehalte van 2,5 procent zal door de ontwikkeling van de marktnoteringen met 3.90 per ton omhoog gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Studenten uit het hoger beroepsonderwijs (hbo) moeten niet na een na twee jaar kunnen doorstromen jaar, wijs (wo). Dit standpunt hebben de Academische Raad (universiteiten en hoge scholen) en de hbo-raad woensdag ingenomen tijdens een hoorzitting van een bijzondere kamercommissie over de „Nota hoger onderwijs in de toekomst". In de nota van staatssecretaris Klein opleiding tot wetenschappelijk onder- (onderwïjs) wordt voorgesteld de hui- zoeker dige hogescholen om te vormen tot uni versiteiten Verschillende hogere be roepsopleidingen zouden samenge voegd moeten worden tot beroepsonderwijs (mbo) en het havo. De hogescholen-nieuwe-stijl- Er zouden in hbo-raad vindt één jaar om door te de plannen van Klein vier studierich tingen komen; aan de hogescholen- nieuwe-stijl een algemene hogere oplei ding en een beroepsgerichte opleiding, aan de universiteiten een beroepsge richte opleiding waarvoor een weten schappelijke vorming nodig is. en een De Academische Raad is niet voor een algemene hogere opleiding aan de het wetenschappelijk onder- .hogescholen-nieuwe-stijl. Men is bang w». (dat zo.n opleiding er moet komen om elders studentenstops te kunnen Invoe ren. De hbo-raad vindt dat het geen ma gere opleiding moet worden. De oplei ding moet daarom vier jaar gaan duren en niet. zoals Klein wil. drie jaar Zowel de Academische Raad als de hbo-raad vinden dat de nota te veel ge stoeld is op financiële overwegingen. De hbo-raad betwijfelt of het nieuwe stelsel al in 1978, zoals Klein wil, inge voerd zou kunnen worden. De arbeids markt mag volgens de hbo-raad nauwe lijks een factor zijn in het onderwijsbe leid. De raad wijst er daarbij op. dat voor veel studierichtingen geen goede prognoses zijn te maken. In het hbo heeft men door de verschillen in vooropleiding nu al grote moeite met de doorstroming vanuit het middelbaar stromen van hbo naar wo te weinig. De raad pleitte voor experimenten in een technische studierichting. De Academi sche Raad vindt een periode van twee jaar nodig om een goed beeld van de motivatie van de student te kunnen krijgen. •Een krachtige ondergrondse kernex plosie, waarvan het epicentrum was ge legen in het noordelijke Russische kernproeflerrein op Nova Zcmbla. is woensdagmorgen vroeg geregistreerd door hel seismologisch instituut vaa Uppsala, bij de Zweedse hoofdstad Stockholm. ROTTERDAM (ANP) - In Nederland bestaal een groot oneigenlijk gebruik van de bejaardenzorg. Dit heeft staats secretaris Hendriks van volksgezond heid woensdagmiddag in Rotterdam gezegd tijdens de officiële opening van verpleegtehuis Stadzieht, dat speciaal bestemd is voor geestelijk invalide be jaarden. Het oneigenlijk gebruik bestaat er vol gens Hendriks bijvoorbeeld uit dat ve len zich opgeven voor een verzorgings tehuis alleen om in de toekomst van een plaats verzekerd te zijn. Daamaastzal van alle bejaarden die in verpleegtehui zen verblijven, tien procent daar eigen lijk niet thuishoren, omdat zij strikt ge nomen niet meer aangewezen zijn op dergelijke intensieve hulp. „Terug plaatsing naar een voorziening in of dichtbij de maatschappij blijkt echter vaak stroef te verlopen", aldus de be windsman. De oorzaak van dit alles is volgens Hendriks dat het in de bejaardensector, evenals in de gezondheidszorg, in het algemeen nog ontbreekt aan een sa menwerkingsverband. waarin de ver schillende activiteiten gecoördineerd kunnen worden. Zolang die coördinatie niet tot stand komt, zullen er. aldus de staatssecretaris, leemten blijven in de bejaardenzorg. POLITIE REKENT FRAUDEURS IN GRONINGEN (ANP) - De politie in Veendam heeft dinsdagmiddag twee inwoners uit Den Haag aangehouden, die er van verdacht worden met behulp van vervalste spaarbakboekjes een bedrag van 52.000 te hebben opgenomen. i de 20-jarige M L. G. Het 22-jarige J. C. B. J. Zij hadden op ver schillende spaarbankboekjes van de Rijkspostspaarbank zelf ïnleggingen bijgeschreven en van valse stempels voorzien. Zij zagen kans om in dertien postkantoren in de stad Groningen een bedrag van 4.000.- op te nemen. De beide daders worden nog verhoord. Het gehele bedrag dat zij dinsdag wisten op te nemen, werd in de auto aangetrof- argwaan gekregen en de verschil lende kantoren per telex gewaar schuwd De politie ging daarna op zoek teb) in de wijk Hillesluis een groot scheepse aanval op de Faraomier. De verdelgingsactie zal worden uitgevoerd r het tweetal dat bii een verkeers- door het bedrijf Protecta in Bredaenzi controle in Veendam kon worden aan gehouden. AMSTERDAM In Amsterdam werd woensdag een persconferentie gegeven door de bevelhebbers van de maritieme NATO-oefening 'Teamwork', waarvan de deelne mende schepen in Amsterdam liggen. Foto V.l.n.r.. Schout-bij-nacht H. L van Beek, de Amerikaanse admiraal J. Shanahan en de Engelse admiraal Sir John Treacher. ERNSTIG BEZORGD OVER UITSTEL BESLISSING PROF. MR. HULSMAN: ROTTERDAM (ANP) - „Mijn hoofd punt in deze zaak is, dat je niet moet verhullen dat je wel degelijk zou kunnen vervolgen en dan moet je niet doen alsof het zo ontzettend moeilijk zou zijn zo'n vervolging tot een goed einde tebrengen". Dit zegt prof. mr. L. 11. C. Hulsman, hoogle raar strafrecht aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, in hel uni versiteitsblad Quod Novum in een commentaar op de al'faire- Bernhard. Hulsman, die niet eerder zijn mening wilde geven dan nadat hij destukken grondig had doorgenomen, is tot de conclusie gekomen dat prins Bem- hard heel goed vervolgd had kun nen worden wegens oplichting van de firma Lockheed. Dat dit niet, ge beurd is, zal volgens de hoogleraar vergaande gevolgen hebben voor de rechtsgelijkheid in ons land. Prof Hulsman wijst erop. dat de re gering de verdenkingen ten aanzien van de prins heeft gekoppeld aan de artikelen in het wetboek van straf recht. die gaan over het aannemen van steekpenningen hetgeen een ambtsmisdrijf is. Vanuit deze koppe ling is het ook naar de mening van Hulsman twijfelachtig of een straf procedure tot een veroordeling zou leiden. Hij vindt hetechter veel meer voor de hand liggen de prins te ver denken van het misdrijf oplichting dit op basis van detwee brieven, die prins Bemhard in 1974 aan Lockheed stuurde en waann hij aandrong op het ontvangen van commissie Wil er van oplichting m de zin van artikel 326 wetboek van strafrecht sprake zijn. dan moet er m de eerste plaats een 'oogmerk van wederrech telijke bevoordeling' in het geding zijn. In deze zaak is dat het geval, aldus Hulsman, gezien de positie van de prins in Nederland en het feit, dat de levering van de Orions in het ka der van een government to govemment'-con tract plaats zou hebben. „Het doet er niet toe ten gunste van wie de bevoordeling strekt. Of het nu om geld ging voor het wereldnatuurfonds of voor de prins zelf. aldus Hulsman. Vervolgens heeft de wet het over 'ie mand anders bewegen tot afgifte van enig goed of het aannemen van een schuld'. Blijkens de verklaringen was dit, zo meent de Rotterdamse hoog leraar. de opzet van de prins. „En in die opzet is hij geslaagd. Lockheed voelde zich onder druk gezet, waarna ze weliswaar niet de volle vier mil joen hebben toegezegd, maar wel een miljoen". Tenslotte bekijkt de wet welke oplichtingsmiddelen gebruikt zijn. Een daarvan is het zogenaamde samenweefsel van verdichtsels. Vol gens Hulsman kan er al sprake zijn van een 'samenweefsel' als het gaat om meer dan een leugen, wanneer de onwaarheden onderling zijn verbon den. Leugens „In de brieven van de prins staan meerdere leugens. Hij heeft gezegd dat de Orion weer in de markt was, dankzij 'pushen en pullen' van hem. gebaseerd op zijn oude vriendschap voor Lockheed. Uit de overige ver klaringen in het rapport-Donner blijkt dat de gunstige kansen voor de Orion niet toe te schrijven waren aan prins Bemhard en uit diens ei gen verklaringen blijkt dat hij ivoorzover hij de Orion heeft ge pusht) dit deed op grond van zijn po sitieve oordeel over dat toestel en niet op grond van zijn vriendschap. Een derde leugen is zijn verklaring in de tweede brief van 1974; hij distian- tieert zich thans geheel van het pro ject Uit de verklaringen blijkt 't tegendeel; de prins schreef dat uit sluitend om pressie uit te oefenen op Lockheed", aldus Hulsman. De hoogleraar vindt het merkwaar dig dat behalve hijzelf niemand op het idee is gekomen dat de prins op eigen initiatief heeft geprobeerd de vliegtuigfabrikant op te lichten. „We spreken maar al te gemakkelijk over de boze multinationals, die proberen mensen binnen de staatsorganisatie in verleiding te brengen. Zo is de zaak ook in de tweede kamer voorgesteld. Dat hangt wellicht samen met het feit, dat men een prins zich beter voor kan stellen ais pleger van een ambtsmisdrijf dan van een com- muun misdrijf als oplichting. Het voorval laat zien hoe onze stereoty pen over organisaties en mensen ons inzicht in wat er werkelijk gebeurt, vertekenen". Victor Baarn Het argument van de regering, dat de prins al genoeg gestraft is, vindt wel begrip bij Hulsman, althans wat betreft het afzien van berechting. Maar een gerechtelijk vooronder zoek. dat niet per sé tegen prins Bern- hard maar ook tegen onbekende personen had kunnen worden inge steld. is volgens hem een heel andere zaak. „Daarmee zouden bepaalde onduidelijkheden, die er nu nog aan de zaak zitten, op tafel kunnen ko men". Hulsman zou bijvoorbeeld graag willen weten wie "Victor Baarn' was. Ook de vrees voor een constitutio nele crisis is voor prof. Hulsman geen reden om niet strafrechtelijk ln te gnjpen. Hij erkenteigenlijkmaaréén argument, dat echter door de rege ring niet gebruikt is. dat met een strafrechtelijk optreden geen 'baten' kunnen worden bereikt, die opwegen tegen de 'nadelen', die daaraan voor de direct betrokkenen (prins Bem hard en zijn gezin» en ook voor de samenleving in het algemeen ver bonden zijn. „Dat is echter geen bij zonder aspect van deze zaak. Ik ben van mening dat onze huidige benadering van wat wij criminali teit noemen moet veranderen. In dat kader moeten strafrechtelijke sys temen. zoals wij die nu kennen, ver dwijnen. Die consequentie trek ik dan natuurlijk ook in de zaak- Bemhard. Ik juich toe dat daar een benadering wordt achterwege gela ten, die overal achterwege behoort te blijven, maar dat moet dan uit een oogpunt van 'rechtsgelijkheid' ook gevolgen hebben voor andere zaken en voor het algemene beleid ten aan zien van het strafrechtelijk sys teem", aldus Hulsman. •Begin oktober begint onder leiding van de remigings- en ontsmettmgs- Vanuit Den Haag had de bank inrmd- dienst van de gemeente Rotterdam iRo- AMSTERDAM - De militaire leiders van de NAVO zijn ernstig bezorgd over het feit dat de Nederlandse regering nog geen beslissing heeft genomen over de vervanging van de Neptunes van de marine. „Het tekort aan lange- afstandspatrouillevlicgtuigen is kri tiek en niet alleen in Nederland. We zijn bezorgd over het feit dat Nederland achterblijft", zei woensdng de Ameri kaanse vice-admiraal Jungius. de plaatsvervangend bevelhebber van de zeestrijdkrachten van de NAVO op de Atlantische Oceaan. Jungius sprak in Amsterdam ter gele genheid van de nabespreking van de grote NAVO-oefening „Teamwork '76". Ook de Britse admiraal sir John Trea cher. bevelhebber van het Kanaal commando van de NAVO. uitte zijn zorg over de Neptunevervanging ..Dat is een zaak die de laatste jaren voor de mari nebevelhebbers van de NAVO veel zorg heeft opgeleverd Die vervanging is erg belangTijk voor ons In een oorlogssitua tie is het van vitaal belang dat wij op deze patrouillevliegtuigen bij de duik bootbestrljdlng kunnen rekenen. Ik hoop dat Nederland erg sne' oen beslis sing zal nemen, hoe eerder hoe beter", De Nederlandse eskadercommandant, schout-btj-nacht H van Beek. stelde dat de oefening Teamwork zonder het werk van de marine-patrouillevliegtuigen niet gedaan had kunnen worden. „In deze oefening bleek dat er veel te weinig van dit soort vliegtuigen zijn. terwijl zij toch ons enige middel zijn om een uitge strekt zeegebied te controleren". Vol- (Jehlllird gens Van Beek kan Nederland even tueel de patrouilletaak van de Neptunes door andere landen laten vervullen de indruk te zijn gekomen van ae wijze waarop de Nederlandse mariniers heb ben geopereerd bij de oefenlandingen in Noorwegen. De Nederlanders fungeer den daar als een soort verkennings groep. die informatie moest verstrekken over de toestand ter plaatse. Maar dan zou de goede samenwerking tussen schepen en vliegtuigen gevaar kunnen lopen. „Die samenwerking ver loopt nu juist goed omdat wij een grote ervaring met die patrouillevliegtuigen hebben". Overigens hadden de Amerikaanse en Britse leiders van „Teamwork" grote waardering voor het Nederlandse aan deel in de oefening Volgens vlce- admiraai John Shanahan de comman dant van de Amerikaanse tweede vloot, hebben de Nederlandse marinemensen „excellent work" gedaan. Hij was zeer te spreken over de inzet van de Nederlan ders De Amerikaanse generaal der ma riniers, Alfred Gray, zei bijzonder onder Bij de oefening - de grootste NAVO- marineoefening ooit gehouden - waren 275 schepen. 900 vliegtuigen en 80.000 manschappen uit Canada. Denemar ken, België, West-Duitsland, Noorwe gen, Portugal, Groot-Bnttanniè en de Verenigde Staten betrokken, Belang rijkste doel was het oefenen van snelle bevoorrading van Europa in een oor logssituatie. Om het varen in konvooien te oefenen werden in Europa diverse koopvaardijschepen .gehuurdSche pen die toch de oceaan over moesten steken werden in de oefenende kon vooien en escortes opgenomen. Voor de daardoor opgelopen vertraging kregen de reders een schadeloosstelling In to taal is daartoe ruim anderhalf miljoen gulden uitbetaald De oefening heeft ook enkele ernstige bngevailen tot. gevolg gehad. Btj de bot sing tussen twee Engelse schepen - vo rige week bij Terschelling - kwamen twaalf mensen om het leven. Tien daar van worden nog steeds vermist. Bij an dere ongelukken kwamen vier soldaten om het leven. Door een foutje bij de landing schoot in de eerste week van de oefening een F-14 Tomcat, een ultra-moderne jager, van een vliegdekschip af. Het toestel ligt nog altijd op de bodem van de Atlantische Oceaan, op een diepte van 600 meter. De Amerikaanse marine heeft volgens me dedelingen van admiraal Treacher, het toestel nog niet kunnen opsporen. Hij ontkende overigens dat er sprake zou zijn van een race met de Russen, die het toestel ook zouden willen lichten. De Russen hebben de oefening nauw keurig in de gaten gehouden. Er werden diverse Russische verkenningsvlieg tuigen gesignaleerd. De NAVO- eenheden hebben twee Russische krui sers. vier spionagevliegtuigen, een mijnenveger en enkele onderzeeboten gesignaleerd, die de oefening volgden. Volgens admiraal Treacher was deze Russische belangstelling minder dan bij vorige oefeningen. MINDERHEIDS REGERING IN FINLAND HELSINKI (DPA) - President Urho Kekkonen van Finland heeft woensdag de demissionaire premier Martti Miet- tunen tot leider benoemd van een uit vertegenwoordigers van drie partijen samengestelde niet-sociaUstische minderheidsregering, wier voornaam ste taak het zal zijn de staatsbegroting voor 1977 in te dienen en de economi sche kwalen van het land aan te pak ken. De nieuwe regering is de eerste niet- socialistische sinds 13 april 1962. toen een kabinet van de centrum-partij met Miettunen aan het hoofd aftrad na een bewind van 273 dagen. Miettunen heeft op een persconferentie verklaard, dat niemand kan voorspellen hoe lang deze regering aan het bewind zal blijven. DEN' HAAG - Het komt steeds minder voor dat werknemers een lager salaris krijgen uitbetaald dan het wettelijk minimumloon. Dit blijkt uit een onder zoek dat de loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken heeft ingesteld naar de naleving van de Wet minimumloon en vakantiebijslag. Het onderzoek werd gehouden over het jaar 1975. Eerder al was voor 1974 zo'n onderzoek ingesteld. De bedrijven die al in 1974 waren bezocht, hielden zich in 1975 duidelijk beter aan het minimum loon dan het jaar daarvoor. Het percen tage onderbetaalden daalde van 3.5 naar 1.9. Deze percentages zijn voor mannen 1,3 en 0.9 en voor vrouwelijke werknemers 5.4 en 2.9. Van de werknemers in de bedrijven die niet eerder door de loontechnische dienst waren bezocht, werd 2.2 procent onderbetaald, ofwel 0.9 procent van de mannen en 4.3 procent van de vrouwen. Dit houdt in dat deze tweede groep be drijven iets ongunstig afsteekt. Bij het onderzoek waren 9700 bedrijven met in totaal 237.000 werknemers betrokken. (ADVERTENTIE) coffeïnevrije HERVERZEKERING TRANSACTIES MET ZUID AFRIKA GESTOPT DEN HAAG fANPI - Minister Duism- berg (financiën) zal niet langer transac ties met Zuid-Afrika, waarbij risico's op middellange termijn moeten wor den gedekt, in herverzekering aan vaarden. Minister-president Den Uyl heeft dit aan de tweede kamer meegedeeld in antwoord op eerder gestelde schrifte lijke vragen van CH-fractievoorzitter Kruisinga. Het besluit van de minister van financiën wordt in het antwoord toegeschreven aan de huidige door toe nemende spanningen gekenmerkte si tuatie in Zuid-Afrika en aan de moge lijke gevolgen daarvan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13