Zeevaartschool Vlissingen wordt 'hts-gestructureerde opleiding Hoogste tijd voor middelbare beroepsopleiding verpleegkunde Raadscommissie huiverig voor bouw nieuw raadhuis Oostburg Spaarrentetot Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt wetswinkel DIRECTEUR G. K. BROUWER: WE HEBBENDE BOOT NIET GEMIST WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 G. ROODHARTDIRECTEUR GOESE VERPLEEGKUNDIGENSCHOOL: GOES - Het is de hoogste tijd dat er in Zeeland een middelbare beroepsopleiding voor verpleegkundigen (MBOV) van de grond komt. Deze opleiding moet in de plaats komen van de huidige A-opleidingen voor verpleegkundigen. Gelet op de geringe be- volkkingsdichtheid in Zeeland, is er in de provincie plaats voor één MBOV-school, met minimaal 100 leerlingen. Dit vindt de heer G. Roodhart, directeur van de school voor verpleegkundigen in Goes en ook voorzitter van de landelijke begeleidingscommissie experimentele opleidingen MBOV (die haar werk sinds kort heeft afgerond). „Via het beroepsvoorbereidend onder wijs wordt de leerling toegerust om als verpleegkundige ingezet te worden in het hele veld van de gezondheidszorg". Het eerste j aar van de opleiding wordt in de school doorgebracht en het tweede jaar omvat zowel theorrie als observer ende praktische leerervaringen voor drie 'stromingen': somatische, geeste lijke en maatschappelijke gezondheids zorg. In het derde jaar nemen daadwer kelijke praktische leerervaringen een belangrijke plaats in, meer toegespitst op de keuze-richting van de leerling. Na een eindgesprek ontvangt'de leerling een totaal-diploma verpleegkundige. De heer Roodhart: „De experimenten hebben aangetoond dat het een haal bare kaart is. Het moet nog wel wat worden bijgeschaafd, maar naar z'n filo sofie voldoet het. Het veld is, ondanks een begrijpelijke kritische opstelling, tevreden. Maar aan de top van de ge zondheidszorg is er nogal wat huiver over de MBOV: de instellingen zijnbang datze hun greep op de opleidingen kwij traken. De opleiding voltrekt zich na melijk binnen het kader van de school en de ziekeenhuizen hebben er dan niks IN PLAATS VAN DE HUIDIGE OPLEIDINGEN Momenteel zijn er in Zeeland 4 oplei dingsinstituten voor verpleegkundigen: Goes (zïekenhuyis de Bevelanden in Goes en het Zweedse Rode Kruiszie- kenliuis te Zierikzee), Temeuzen (zie kenhuizen in Temeuzen, Sluiskil en Oostburg), Vlissingen (Walcherse zie kenhuizen) en Koudekerke (school voor zïekenverzorggenden van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland). Het ziekenhuis in Hulst heeft een eigen op leiding. De start van de MBOV betekent dat deze instituten kunnen verdwijnen. „Je kunt zeggen: één van de instituten stopt met de huidige in-ser-vice- opleiding en begint met de MBOV. De andere 3 instituten moeten hun in- service-opleiding dan tijdelijk wat uitbreiden als een geleidelijke over gang. Na 5 jaar kan de MBOV het hele verzorgingsgebied in Zeeland voorzien van gediplomeerde verpleegkundi gen", stelt de heer Roodhart. Hij acht het in dit stadium niet belangrijk om al een voorkeur voor een vestigingsplaats van de opleiding 'nieuwe stijl' uit te spreken. Wel benadrukt de heer Roodhart dat er 'onherroepelijk' overleg nodig zal zijn met de andere opleidingsinstituten voor middelbare beroepsopleidingen (MBO) in Zeeland, zoals bijvoorbeeld de labo- ratoriumschool, nijverheidsonderwijs en land- en tuinbouwomnderwijs. Dit, ten einde een goed MBO-plan te krijgen voor de hele provincie. De heer Rood hart wijst er in dit verband op dat het in Zeeland bij de verzorgende beroepen vaak gaat om kleine ooleidingen. „Het aantrekken van docenten is daardoor moeilijk. Samenwerking is nodig, maak bijvoorbeeld een docenten-pool en dat geldt ook voor de leermiddelen. Verder kan men van eikaars know-how ge bruikmaken. En men kan dan best de eigen identiteit behouden", aldus de di recteur van de Goese school voor ver pleegkundigen. Volgens de heer Roodhart kunnen de bestaande scholen voor verpleegkundi gen nog wel een functie houden, maar dan meer als instituten voor gespeciali seerde opleidingen, zoals hartbewaking, operatiekamer, intensieve cafe, dialyse, sociaal-psychiatrische aangelegenhe den. en dergelijke. De heer Roodhart is er zich wel van bewust dat het geen een oudigezaak zal zijn om de MBOV in Zee land op gang te krijgen. Hij meent ech ter dat er mede in het belang van de leerling-verpleegkundige hard aan ge trokken moet worden, ook al omdat de landelijke proefpenode (in 5 verschil lende plaatsen) inmiddels achter de rug is. Maatschappij voor diergeneeskunde houdt jaarcongres in Vlissingen VLISSINGEN - De Koninklijke Neder landse maatschappij voor diergenees kunde houdt vrijdag 8 oktober haar jaarcongres in Grand Hotel 'Britannia' te Vlissingen. Het congresthema luidt: 'Diergenees kunde en volksgezondheid'. Na een al gemene inleiding door prof. E. H. Kam- pelmacher zal in drie secties over de problematiek van gedachten worden gewisseld. Deze secties zijn volksge zondheid, gezelschapsdieren en nuts- dieren. Verder gaat de voorzitter, drs. S. van Harten, in zijn jaarrede nader in op de plaats van de dierenarts als persoon in onze samenleving en zijn verantwoorde lijkheden in de diergeneeskunde als be roep en wetenschap. G. Roodhart: .nieuwe stijl nodig meer over te vertellen." Een andere 'angst' die men tegen de MBOV, Heeft is volgens de heer Roodhart het vol doende kunnen bemannen van de zie kenhuizen. Hij ziét dat bezwaar niet, mits de overgang van bestaande oplei ding nieuwe stijl maar goed geregeld wordt. Hoewel de proefperiode - in Eindho ven, Rotterdam, Den Haag, Hoogeveen en Leeuwarden - als afgesloten be schouwd kan worden, heeft de minister van volksgezondheid nog steeds geen groen licht gegeven voor uitbreiding. De heer Roodhart wijst erop dat extra knelpunt is - naast de financiën - het overhevelen van de opleiding naar het ministerie van ionderwijs en weten schappen. Toch hoopt hij dat de MBOV op meer dere plaatsen uitgevoerd mag worden, met een toename van 3 tot 5 MBOV- instituten per jaar. „Onderwijskundig en praktisch is het haalbaar. De verpueegKuncuge met MBOV is ze ker zo goed toegerust als degenen die Examen Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen be lastingwetenschappen de heer D. J. de Korte te Goes. in-service leren. Bovendien is het nog goedkoper ook", aldus de heer Rood hart. „Je hoeft de leerling geen salaris te betalen. Ded pure opleidingskosien zijn wel duurder, maar de overall-kosten niet." Onlangs heeft de vaste commssie ver pleging van de centrale raad voor de volksgezondheid een advies uitge bracht over herziening van de opleiding tot verpleegkundige. Een advies, dat nogal afwijkt van de opzet van de MBOV De heer Roodhart noemt het 'desa streus' voor het belang van de leerling als de plannen van deze vaste commssie doorgang vinden, vooral ook omdat het advies alleen gericht is op de A-opleiding (voor algemene ziekenhui zen), „Het is zeer beperkt en ik ben er bijzonder ongelukkig mee. Het door kruist de MBOV-mitiatieven", betoogt de heer Roodhart. Hij zet onder meer vraagtekens bij de opleidings- en leef tijdseisen en de kosten van de opleiding zoals de vaste commissie die voorstelt. „De onechte argumenten leiden bij mij tot wantrouwen van wat men nu met dat rapport wil"zegt de heer Roodhart „En dat nog los van het feit dat men die herziene A-opleiding in 1980 wil starten: hoe kom ik dan aan docenten?" Hij is van plan om krachtig stelling te nemen tegen het advies van de commissie, ook al in zijn functie van voorzitter van de landelijke beroepsorganisatie van wer kers in de gezondheidszorg (lbwg). GERINGE BUIT BIJ INBRAKEN IN TERNEUZEN TERNEUZEN - In de nacht van maan dag op dinsdag is in Temeuzen een se rie inbraken gepleegd, waarbij de buit varieerde van helemaal niets tot een geldbedrag van 765 gulden. Met dat be drag gingen inbrekers aan de haal uit de fiat van F. N. M. aan de Jacob van Lennepstraat in Temeuzen. Ze kwa men binnen door een klapraam in de keuken, terwijl de bewoners vast slie pen. Ook de hond sloeg geen alarm. Een bedrag van 45 gulden werd vermist na een inbraak in het kantoor van de firma Verstraete aan de Temeuzense Stationsweg. De daders waren binnen gekomen door de sluiting van een tui melraam te verbreken. Zonder enig succes ondernamen inbre kers in dezelfde nacht ook een speur tocht door de supermarkt Edah aan de Axelsestraat, Binnengekomen via het platte dak. kwamen ze onder meer in een oude dienstwoning, de slijterij en de kelder. Daar probeerden ze vergeefs een kluis open te breken. Bij het schoonmaakbedrijf Stoffels aan de Ambachtstraat forceerden inbrekers een klapraam en kregen zo toegang tot het kantoor, dat helemaal werd door zocht. De buit was nihil, aangezien ze er ook niet in slaagden om een brandkast open te krijgen. De Temeuzense politie, die een onder zoek instelt, is de daders nog niet op het spoor. ZIEKENHUIS NEEMT AFSCHEID VAN VOORZITTER C. PIJL HOGEWEG GOES - Het bestuur van het streekzie kenhuis De Bevelanden neemt 13 okto ber afscheid van voorzitter mr. C. Pijl Hogeweg. oud-burgemeester van Rei- merswaal. In het gebouw Bevelanden- zuid wordt een receptie gehouden, die om 17.00 uur aanvant. SLUISDEUR DOOR ONDERHO UDS WERK BUITEN BEDRIJF VLISSINGEN - De noordelijke buiten deur van de grote sluis in het Kanaal door Walcheren te Vlissingen zal woensdag 6 oktober geruime tijd bui ten bedrijf zijn. Dit in verband met onderhoudswerk zaamheden aan de sluisdeur. Hierdoor kunnen schepen met een grotere lengte dan 65 meter niet geschut worden. De stremming duurt van 7.30 uur tot 18.00 'MENSEN DICHTER BIJ WET BRENGEN' GEVESTIGD IN TERNEUZEN TERNEUZEN - Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt met ingang van I november een 'wetswinkel', die kos teloos leken gaat adviseren, met name op het juridische vlak. De winkel wort gehuisvest in het ge bouw van de Stichting Maatschap pelijke Dienstverlining aan de Bee- thovenhof in Terneuzen. Acht vrij willigers - kandidaat-notarissen, advocaten, maatschappelijk wer kers en een bedrijfsjurist - zullen daar eens per week, vermoedelijk op dinsdagavond, spreekuur houden. „Het is nodig dat de mensen dichter bij de wet en bij hen die de wet toe passen worden gebracht. De afstand is nu te groot", zegt initiatiefnemer, kandidaat-notaris mr Jan Dieleman uit Temeuzen. Hij was als adviseur verbonden aanhet jongerencentrum 'De Kousepaef in Temeuzen, Het aantal juridisch getinte vragen dat hij daar te verwerken kreeg nam steeds toe. „Bovendien", zegt Jan Dieleman, „had de wetswinkel in Middelburg een toenemend aantal Zeeuwsch-Vlaamse klanten, die daar aanklopten methunproblemen. Ook een reden om hier een wetswinkel te beginnenp want ik vind dat Zeeuwsch-Vlaanderen de eer aan zichzelf moet houden". Hij besprak het idee in de broederschap van no tarissen in Zeeuwsch-Vlaanderen en die „stimuleert het geheel zeer". Vol gens Dieleman hebben ook praktisch alle advocaten uit Zeeuwsch- Vlaanderen en hun medewerking toegezegd, op z'n minst om telefo nisch adviezen te geven tijdens het spreekuur. Houdt de nieuwe wets winkel geen aanslag in op de brood winning van wetskenners? „Geen sprake van", zegt de initiatiefnemer, „wij wijzen de mensen alleen de weg. Het gaat trouwens vaak om kleine probleempjes, die met een simpel advies kunnen wordenopgelost. En nogmaals: we gaan niet schrijven of prcederen voor de mensen. We zeg gen alleen: dit of dat moetje doen, of dat zijn uw rechten, meer niet". Wie gratis adviezen wil is wel aangewezen op het twee uur durende sspreekuur. Alle vrijwilligers hebben een gewo- nek werkkring en kunnen niet een file week lang de last van een wets winkel dragen. Dieleman: „Het ge beurt uiteindelijk allemaal in vrije tijd en pro deo". Huurproblemen, arbeidsrecht, schuldvorderingen en sociale wetge ving ziet hij als de voornaamste bronnen van onwetendheid en dus ergernis voor vele leken op het juri dische vlak. Wie daarover vragen heeft hoeft volgens mr. jJan Diele man geen drempelvrees te hebben om bij de wetswinkel binnen te stap pen. De initiatiefnemers willen trou wens zoveel mogelijk bekendheid geven aan de nieuwe instelling.Om drempelvrees te overwinnen, hebben ze ook besloten dat, wie met vragen bij hen aanklopt, zijn naam niet be kend hoeft te ameken. „Voor wie daar prijs op stelt is absolute anoni miteit mogelijk". Nadrukkelijk wil Jan Dieleman kwijt dat de Zeeuwsc-Vlaamse wetswinkel niet gebonden zal zijn aan enige politieke of maatschappe lijke richting. „We zijn niet politiek geëngageerd. Daar mag geen misverstand over bestaan". De oprichters van de wetswinkel hadden hadden uiteraard geen en kele moeite om hun initiatief in de juridische beste vorm te gieten. Het wordt een stichting. „Dat is nodig ook om later eventueel nog eens subsidie aan te vragen, maar voor lopig willen we het zonder probe- dus Jan Dieleman. Dieleman: „Eer aan onszelf houden". fADVERTENTIE Proefperiode Die proefperiode begon in 1972 en in 1975 werden de eerste gediplomeerde verpleegkundigen afgeleverd. In ver gelijking met de huidige A-opleiding zijn er nogal wat verschillen. „De leer ling is gedurende de opleiding van 3 jaar volledig leerling en geen werkne mer", vertelt de heer Roodhart. 'LOSTHET COMMUNICATIEPROBLEMEN WEL OP WACHTEN OP De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK VN G-RAPPORT OOSTBURG - De financiële c van de gemeente Oostburg staat zeer huiverig tegenover de plannen van b. en w. om net gemeentehuis uit te brei den. Volgens het college is uitbreiding met én vleugel wel nodig om alle ge meentelijke diensten in één gebouw te kunnen ondrbrengen. Op het urgentie- schema investeringen voor volgend jaar had men daarom twee ton uitge trokken voor 'voorbereidings- en ar- chitectenkosten'. Met commissielid H. de Vnes (prog.) bleek er dinsdag, toen men het urgen tieschema besprak, bitter weinig voor te voelen. Hij wilde op z n minst wachten een paai boven water dat het werken in op een rapport dat de Vereniging van brie gebouwen (de secretaris in Oost- Nederlandse Gemeenten (VNG) op het burg aan het Raadhuisplein en de ogenblik maakt over huisvestings- Schouwburgstraat.. gemeentewerken in communicatieproblemen van het ge- Schoondijke) uiteen oogpunt van orga- meentelijk apparaat. „Wat is het voor- nisatie en efficiëntie onverantwoord is. deel van een uitbreiding? Los je daar- „Organisatiedeskundigen zeggen: mee de communicatieproblemen op? Is streef naar een vleugel bij het gemeen- die uitbreiding ons wel enkele miljoenen tehuis", aldus de heer Schipper. Hij waard? We moeten de oplossing wel- licht eerder zoeken in de personele sfeer", zei het raadslid. vond dat bijna zeven jaar na de herinde ling 'we op korte termijn moeten weten wat uitvoerbaar is, en daar is geld voor De heer J. Thomaes (WD) liet weten nobig- twee ton in ieder geval te veel te vinden. Conform het verzoek van b. en w. zette „Een deskundige heeft me verzekerd de commissie dinsdag nog meer strepen dat het met de helft minder ook kan'door op heturgentieschema opgevoerde Burgemeester A. Schipper gaf toe dat plannen. Dat is alleen al nooddzakelijk het bedrag van twee ton 'een slag in de lucht is'. Het staat volgens hem wel als Verpleegkundige bij bestaande opleiding meer 'werknemer' GOES - De huidige A-opleiding (al gemene ziekenhuizen) voor ver pleegkundige duurt 3,5 jaar. De mi nimumleeftijd om toegelaten te worden is 17 jaar en 7 maanden, de minimumopleiding ligt op mavo niveau (ook Inas-niveau is toelaat baar). Gedurende de eerste 3 maan den is er een zogenaamde pre- klinische-opleiding: een vooroplei ding buiten het ziekenhuis met uit zondering van enkele stage-dagen om aan de praktijk te ruiken. Deze periode geldt ook min of meer als een verlengde sollicitatie periode. De lerling-verpleegkundige is van begin van de opleiding in dienst van een ziekenhuis. Na de pre-klinische-periode volgen 9 maanden praktijk in het ziekenhuis, afgewisseld met 7 perioden van 4 da gen op de school. Na een overgangs examen begint de leerling verpleeg kundige aan een praktijkperiode van 12 maanden, die ook met een over gangsexamen wordt afgesloten. Het laatste deel -18 manden - bevat na 1 jaar een examen met 5 vakgebieden en een half jaar later een eindge- sptek. Gedurende de 3,5 jaar ver keert de verpleegkundige 20% (1000 lesuren) in een zuivere opleidingssi tuatie en voor 80% in een 'werknemers-situatie' in het zieken huis. Bij de nieuwe mbov ligt de nadruk meer op het leerling zijn. De ver pleegkundige is niet in dienst van een ziekenhuis en krijgt onderricht in alle stromingen die er in de verpleeg kunde zijn. Pas in het derde jaar wordt de opleiding meer toegespitst op de keuze-richting van de leerling. Landelijk volgen momenteel onge veer 1300 leerlingendeze opleiding nieuwe stijl., MINDER AFGESTEMD OP DE PRAKTIJK VLISSINGEN - Directeur G. K. Brou- wer van de hogere zeevaartschool te Vlissingen is 'aan de ene kant blij, maar aan de andere kant minder verheugd' over de aanwijzing van zijn school tot 'hts-gestructureerde opleiding'. Con creet houdt deze beslissing van^Unïts- secretaris Klein van onderwijs in, dat de Vlissingse zeevaartschool nu een duidelijke plaats krijgt binnen het Ne derlandse onderwijsbestel. De heer Brouwer is blij, dat zijn school 'de boot niet heeft gemist'. De Vlissingse directeur van de zeevaartschool: „Het is een bepaalde ontwikkeling in het on derwijs die je niet kunt tegenhouden. Onderwijskundig gezien zitten er zeker goede kanten aan. Dat valt niet te ont kennen. Vandaar dat ik zeg: 'blij aan de ene kant'. Maar aan de andere kant is er minder reden tot vreugde. De opleiding aan de zeevaartschool is altijd primair gericht geweest op de praktijk. Dat is straks veel minder het geval. Daardoor gaat iets verloren, waarvan we niet we ten wat er voor in de plaats komt. Dat tempert de vreugde over de hts- gestructureerde opleiding, die we voortaan zullen zijn". Onmiddellijke gevolgen heeft de aan wijzing door Klein nog met. Wél op wat langere termijn. Zoals bij alle scholen voor hoger beroepsonderwijs het geval is, zal ook de zeevaartschool in Vlissin gen geen bezitters van het mavo diploma meer mogen toelaten. Voorlo pig kunnen de mavo-klanten nog tot 1980 terecht, maar daarna zullen naar het zich laat aanzien, alleen jongens worden toegelaten die minimaal een havo-opleiding hebben. Als men weet, dat ongeveer driekwart van de zee vaartscholieren te Vlissingen de mavo als vooropleiding heeft gehad, zal het duidelijk zijn, dat de 'inlijving' bij het hoger beroepsonderwijs zijn prijs heeft. Beïnvloeding Directeur Brouwer is van oordeel, dat alle aanpassingsvoorstellen voor het nautisch onderwijs in de afgelopen vij fentwintig, dertig jaar meer beïnvloed zijn door het ondcrwijsgebeuren aan de wal dan door de wijzigingen in de scheepsorganisatie aan boord. De voorstellen van de zogeheten commissie-Goole (1968), die de be staande opvattingen in de praktijk en de gewijzigde onderwijsinzichten weer tot elkaar bracht, werden achterhaald toen duidelijk werd dat het hoger be roepsonderwijs uit de wet op het voortgezet onderwijs zou worden los gemaakt. Brouwer: „Juist die afstemming op elk aar is zo belangrijk. Onze zeevaart school is altijd sterk op de praktijk ge richt géweest. De gehele opleiding was in feite op de praktijk gericht De jon gens waren niet klaar als ze van school kwamen. Dat was juist de kracht in dit systeem. Om een voorbeeld te noemen: na twee jaar primaire opleiding en een jaar varen deden ze examen voor vierde stuurman tS IH). Vervolgens weer een aantal jaren op zee gevolgd door zes tot 12 maanden aan de wal, waarin weer school werd gegaan. Die periode werd afgesloten met het examen S II. Op nieuw werd een aantal jaren gevaren en opnieuw volgde een schoolperiode van 6 tot 12 maanden, besloten met het exa men S I. De man was op dat moment gereed met zijn studie. Het voordeel van dit systeem was, datje voor het SII en SI examen altijd te maken had met zeer gemotiveerde leerlingen. Voor de kan didaten betekende die periode aan wal een zeker rustpunt. De leraren van onze school werkten graag met deze groepen leerlingen, die leergierig, maar ook zeer kritisch waren. In de nieuwe structuur verandert dat al lemaal. Na twee jaren primaire oplei ding, gaat de kandidaat voor een jaar naar zee, het zogenaamde stagejaar. dat echter door de vakanties eigenlijk te kort is. Vervolgens keert hij terug voor een laatste jaar - zoals dat ook het geval is bij bijvoorbeeld de hts - aan het einde waarvan hij examen aflegt. Na een be paalde periode op zee volgen dan auto matisch de bevoegdheid S II en SI De toekomstige zee-officieren hoeven dus niet meer terug naar scholen om, zoals totnu toe het geval is, applicatiecursus sen van 6 maanden tot een jaar te vol gen". Praktijkverliës De heer Brouwer geeft toe, dat onder wijskundig gezien een hts- gestructureerde opleiding voordelen heeft. In theorie klopt het volgens hem allemaal aardig. Directeur Brouwer, voortgekomen uit de koopvaardij - zoals trouwens vele van de leraren aan de zeevaartschool - beschouwt het als een verlies, dat men in vier jaar theore tisch is klaargestoomd, terwijl men daar vroeger - en nu nog - vele jaren over deed. „De jongens, die nietzo erg goed konden leren, maar die de wil en het doorzet- tingsvennogen hadden om verder te komen, slaagden daar meetal in. Vaak grof je in die categorie uitstekende zee lui aan. Ik ben bang dat nu de pas wordt afgesneden voor de iets minder exact ingestelde leerling. Niet alleen moeten de jongens straks een havo-opleiding hebben, maar met name ook de leerstof wordt in het vierde leerjaar bijzonder pittig. De mannen, die zich in de prak tijk bewijzen, komen er in het nieuwe systeem niet zo goed uit. Gevolg is, dat 'geboren zeelieden' het op die manier niet halen. En dat is jammer". Veel liever zou de heer Brouwer zien, dat na de havo-opleiding twee jaar zee vaartschool (theorie) volgt. In zijn con ceptie zouden de leerlingen op bepaalde tijden weer terug moeten komen voor het volgen van applicatiecursussen om op die wijze hun rangen te behalen. „Het laatste jaar in feite in tweeën kappen. Ik ben ervan overtuigd, dat de praktijk daarmee het meest is gediend", aldus de heerBrouwer, die bovendien vreest, dat door de teruggang van de Nederlandse koopvaardijvloot er straks wel eens on voldoende plaats zou kunnen zijn voor stagières. Brouwer: „We hebben tot nu toe de jongens altijd kunnen plaatsen, maar of het in de toekomst altijd zal lukken, daar durf ik niet voor instaan". Walbcian Zeevaartschooldirecteur Brouwer weet uit ervaring, dat die koopvaar- dijofficieren, die in de loop der jaren het varen eraan hebben gegeven en een baan aan wal hebben gezocht door de bank genomen goed zijn terecht geko men. In een artikel in het vakblad 'Het Zeewezen' schrijft hij daarover: „Het was niet zozeer hun theoretische scho ling dan wel de algemene mentaliteit, het gevoel voor verantwoordelijkheid en het zich onder moeilijke omstandig heden kunnen 'redden', die de gewezen koopvaardij-officier veelal bracht in walfuncties, waarin hij een zekere vol doening kon vinden. Gewend om op Ia- tere leeftijd te studeren, kwamen velen tot verrassend resultaat in walfunc ties". Volgens de heer Brouwer was als het ware in het onderwijssysteem inge bouwd, dat een deel van de afgestu deerden na verloop vaneen aantal jaren weer de wal zou opzoeken. Dat paste trouwens ook uitstekend in de pirami dale opbouw, die het scheepsofficieren korps kenmerkt, namelijk het aantal jonge officieren was tien tot twaalf maal zo groot als het aantal in de top. De door de piramidale opbouw noodzakelijke afvloeiing vond vrijwel geruisloos De heer Brouwer: „Alles bij elkaar was er een heel duidelijke afstemming van school op praktijk. In de nieuwe ver houdingen gaat dat hoe dan ook verlo ren. Ik zou het zó willenformuleren: het regelmechanisme, dat in het verleden bijna feilloos heeft gewerkt, raakt ont- regeld". „Anderzijds kan ik niet ont kennen,dateron twikkelingen zij n die j e niet kunt tegenhouden. Het onderwijs is al vele jaren in beweging. Ook wij bij het nautisch onderwijs hebben begrepen, datje rekening moet houden met aller lei ontwikkelingen. Aansluitend op het wetsontwerp hoger onderwijs zal men daarom ook moeten komen tot een be perkt aantal nautische academies. Tegen die achtergrond ben ik blij met de status van hts-gestructureerde oplei ding. Het betekent, dat we de boot niet hebben gemist", omdat er te weinig geld is voor alle goede voornemens Zo vond men de reconstructie van de Badhuisweg in Cadzand, het Dorp splein in Schoondijke en de Mauritsweg m Ijzendijke minder urgent en wilde men de aanleg van wandelpaden op duinen en zeewering liever schrappen omdat daar binnen afzienbare tijd Del tawerken in uitvoering komen. De commissie vond ook de bouw van aula's op alle bestaande begraafplaatsen niet urgent. Dc heer I. de Bruyne (CHU-AR) maande in het algemeen het gemeentebestuur om in het kader van de landelijke uit gavenbeperking, voorzichtig te zijn. Met enkele collega-commissieleden vroeg hij zich af of de gemeente een prio riteitenlijst van voor subsidie in aan merking komende projecten stuurt aan de Dienst aanvullende civieltechnische werken (DACW). 'zodat we subsidie krijgen voor werken die we echt urgent vinden'. Verder bepleitte de heer De Bruyne een zorgvuldige aanwending van reserves, zo mogelijk in de sector waarvoor het geld is gereserveerd. De heer De Vries vroeg van het college een lijst met alle bij de DACW aangemelde werken. Men vreesde overigens dat de subsidiestroom via de DACW volgend jaar wel eens minder groot zou kunnen zijn. KVP-er G. van Schaik: „Ik ben er niet erg gerust op. De kraan wordt nogal dichtgedraaid op het ogenblik". Ook burgemeester Schipper benadrukte dat 'we geen enkele voorspelling kunnen doen over wat er uit de bus komt'. De heren Van Schaik en I. de Hullu (Dorps belangen en toerisme) bepleitten een voorzichtige aanpak van de scholen bouw, waarvoor in het urgentieschema nogal wat geld wordt gevraagd. „Vooral gezien het teruglopende kindertal zijn goede prognoses nodig", aldus de heer Van Schaik. De commissie vond gezien de nationale economische problemen een al te sterke lastenverzwaring niet op zijn plaats. De heer De Vries meende wel dat de toeris tenbelasting - in Oostburg nog 30 cent per dag - omhoog zou kunnen. Burgemeester Schipper benadrukte dinsdag dat het aan dc gemeenteraad is om een keuze te maken uit het door b. en w. samengestelde plannen-pakket. Aan de hand van de adviezen van de financiële commissie gaan b. en w. zich nu opnieuw buigen over het urgentie schema. De gemeenteraad moet het dan in november, tegelijk met de gemeen tebegroting 1977, definitief vaststellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9