Gemodder met prijskorting Dow- en Philipswerkers afkappen 1 Suiker Unie heeft bietentekort Dow-gaat discussiëren over 'steekpenningen' Overtreders van de vangstbeperking zeer verschillend beboet P/FM STUDEERT OP DE ONDERNEMINGSTRUCTUUR almanak Badmotel Westkapelle Mededeling aan aandeelhouders —hXSSe—\ Oorzaak stank over Vlissingen onopgehelderd WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 HANDELSCENTRUM PAKT 'CONCURRENTIEVERVALSING'AAN STREEKCENTRUM AXEL: EEN NOGAL ONGEZONDE WIJZE VAN ZAKENDOEN" TERN'EUZEN' - Het handelscentrum (HCT) gaat zich ernstig beraden over de manier waarop het 'concurrentie ver- valsende'kaankoopkortingen kan tegengaan die, naast de algemene, voordelige aanbiedingen voor het kooppubliek, extra aan werknemers van grote bedrijven als Dow Chemical en Philips in Terneuzen worden ver sterkt. Aanstaande maandag komt het HCT-bestuur gijeen om te bespreken welke maatregelen kunnn worden ge troffen om 'dit gemodder met prijzen af te kappenn'. Onder meer speelt het bestuur kmet de gedachte om een brief aan de Dow- directie te sturen, als reactie op haar 'vertrouwelijk' schrijven over het voort aan verbieden van wederzijdse toezeg gingen van diensten en gunsten tussen leveranciers en Dow-personeel. Het HCT en veel hierbij tussen aangesloten leden hebben namelijk deze brief, on dertekend door Dow-directeur M. Big- gers, ontvangen'. „Alvorens we zo'n brief opstellen, willen we eerst onze ach terban over deze kwes tie van de kortingen polsen. We willen weten welke zaken er precies tussen zit ten. Misschien zijn er wel zaken, waarbij in bepaalde omstandigheden kortingen worden afgedwongen", veronderstelt het HCT-bestuurslid Ververs. Het HCT heeft tot nu toe nooit een offi cieel onderzoek ingesteld om te weten te komen bij welke zaken er wel of niet be paalde kortingen en voordelen aan werknemers van genoemde bedrijven worden gegeven. „Maar we weteh alle maal dat het gebeurt en dat is een kwa lijke toestand. Er zijn zelfs werknemers van Philips, Dow en ook uit de sector verpleging, die korting eisen", beweert de heer Ververs. Op één van de vroegere HCT- vergaderingen is deze affaire van de winkelkortingen al eens ter sprake ge weest, D heer Ververs: „Toen werd al gezegd dat het onzin is pom twee soor ten klantken te kweken. Waarom kan er voor de een, op vertoon van zijn werk- nemerskaart, met de prijs worden ge modderd. Dat zou betekenen, dat een ander altijd teveel betaald. Vreemde zaak feitelijk, als je deze twee 'verschil lende' klanten voor de toonbank hebt staan. Hoe kan je zoiets verkopen. Van verschillende zijde wordt dan ook be weerd dat deze speciale kortingen een voortvloeisel zijn uit de opbouwperiode van Dow in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit bedrijf kon toen eisen en vragen wat het wou. Sommige middenstanders haaden ook het idee dat ze zich aan dit bedrijf konden optrekken". Abnormale handel De stichting Streckccntrum Axel is eveneens tegen deze vorm van concur rentievervalsing. „We zin absoluut niet voor deze speciale kortingen, die door verschillende winkels aan werknemers van grote bedrijven worden gegeven. Dat is geen normaal handel drijven, het toezeggenvan kortingen aan bepaalde groeperingen. Als een personeelsver eniging bij afname van eengrote hoe veelheid zelfde artikelen een quatum- korting wil bedingen, dan is dat iets anders, dat is een kwestie vanzaken doen", geeft het bestuurslid T. F. Mar- teyn de Boevere als coomentaat. Volgens hem Is het streekcentrum Axel op de hoogte met de toestand dat klan- gen. voornamelijk werkzaam bij Dow of Philips, bij individuele winkelbezoeken bepaalde kortingen op hun inkopen ge nieten. „Als streekcentrum zijn we al lesbehalve geporteerd voor deze onge- I ADVERTENTIE) Morgen staat er een extra belangrijk "HEROPENINGS- AANBIEDINGS- BERICHT" v?n de Nederlandse Wolfederatie in aeze krant! En overmorgen om 14.00 uur wordt onze speciaalzaak in de Papegaai straat in Goes feestelijk heropend! Reden genoeg om dan even'n Dezoekte oreng- en aan de Nederlandse Wolfederatie. NEDER LANDSE FEDERATIE ZEEUWSE Wonderen Lezers die gisteren niet goed hebben opgelet, moeten de krant van dins dag er toch nog maar e ven bijnemen. In het kader van de serie wonderen der natuur was er nu eens geen be richt over een onbeheerst uitgewas sen kroot of een uit de krachten ge groeide zonnebloem. Nee, we kwamen met heel wat zwaarder geschut en we deden kond van een koe die vuurspuivde en die lerloops have en goed van de vee houder bij wie zij in dienstbetrekking was deed afbranden. We vragen ons onderhand wel af waar het einde ligt. En we wachten met spanning op de melding over een kip die handgrana ten legt. zonde manier vanzakendoen", zegt de heer Marteyn. Hetstreekcentrum Axel heeft overigens nooit een onderzoek ingesteld naar welke winkels zich aan het verstrekken van speciale kortingen te buiten gaan „Het getuigt wel van een kortzichtige visie van een zakenman, te veronder stellen dat hij ten koste van speciale kortingen een omzetstijging kan beha len. Door de grote bedrijven of hun per soneelsverenigingen wordt namelijk geen enkele garantie gegeven hoe groot het aantal mensen zal zijn dat bij hem inkopen zal doen. Hoe dan ook, het ge ven van speciale kortingen is een vorm van concurrentievervalsingk, waarbij niet zelden het egoïsme van de zaken man een rol speelt". Kortingsregeling Een van de Terneuzense midden standszaken die aan personeelsleden van Dow en Philips speciale kortingen aanbiedt, is de fotohandel Paul Aar- denwerk. „Er zijn destijds inderdaad bepalingen en regelingen getroffen om klanten die in het bezit zijn van een pv-kaart van Dow of Philips, een kor ting te geven, In Wezen heb ik daaraan altijd de pest gehad, als menseen bij mij in de zaak komen met de opmer king: ik werk daar of daar. kan ik kor ting krijgen?", stelt bedrijfsleider van Paul Aardenwerk, de heer J. Dieleman. Naar zijn zeggen wordt in de winkel „al geen acht meer geslagen" op kergelijke mededelingen „We gaan er steeds min der op in. Eigenlijk is het al een hele tijd een aflopende zaak. dat kortingen ge ven". De heer Dieleman vindt dat een zaak wel aan de gang kan blijven, wan neer het om speciale aankoopkortingen gaar. „De fotoclub ende biljartvereni ging komen ook met dit soort verzioe- ken bij je. Wel blijven we een aparte ser vice geven, door bijvoorbeeld dia avonden voor bedrijven te organiseren. Zoiets schept ook een zekere klanten binding". Over het ontstaan van dit selectief toe gepaste kortingssysteem merkt de heer Dieleman op: „Misschien is het afkom stig van de vele importmensen, de deze gewoonten uit de grote stad hebben meegenomen. Als boerenvolkje hebben we daar in het begin wat tegenaan ge keken, maar dat is nu ver over". VAN ADMINISTRA TIECONTROLE DOOR FIOD 'NIETS BEKEND' De heer J E M. Bleyenbergh. eigenaar vande gelijknamige fotohandel in Axel, behort tot de groep middensrtanders die met speciale kortingen werkt. „Ik heb er eigenlijk een afschuwelijke hekel aan en ik zou het liever met doen. Maar dikwijls wordt je voor het blok gezet. Een klant die je soms van a tot z de technische werking van een camera of fototoestel uitleggen en dan wordt er op het laatste moment gezegd: ik wil het wel kopen maar ergens anders heb ik zoveel korting". De heer Bleyenbergh vertelt dat gij kor tingen van tien tot soms zelfs vijftien prcent geeft. „Maar ik ken daarin geen onderscheid. Bij mij is het vaste regel dat deze kortingen op alle zelfafwerkers van toepassing zijn". Hij heeft deze kortingen geïntroduceerd om te voorkomen dat 'op koopjes be luste mensen, via het bedrijf waar ze werken (b.v. NSM in Sluiskil) in Am sterdam hun inkopen centraal laten re gelen. „We moeten wel met extra kor tingen werken, anders zou geen detail handel meer overeind kunnen blijven. Als je ziet welke absurde kortingen cash en carry-bedrijven geven, dan vraag ik me af waar moet dat heen", aldus de heer Bleyenbergh. Philips-commentaar Bij monde vn de heer J. de Regt, hoofd personeelszaken van Philips Terneu zen, wordt gesteld dat Philips als be drijf nooit om kortingen heeft ge- ADVERTENTIE verhuurt tot 1 april 1977 de Mateco tennisbaan voor 5,- per uur Tel. 01187-358 Aanbesteding aanleg Hulster parallelweg MIDDELBURG - Namens gedepu teerde staten van Zeeland is dinsdag morgen op het kantoor van de provin ciale waterstaat in Middelburg het aan brengen van een asfaltdeklaag op de hoofdrybaan en de aanleg van een pa rallelweg langs de noordzijde van de weg rijksweg 61-Hulst, respectievelijk de gedeelten Derde Verkorting-Hulst, lang ongeveer 4095 meter en Derde Verkoring-Plattendijk, lang ongeveer 1910 meter openbaar aanbesteed. De inschrijvingen kwamen van: gebrs. v d. Driest bv te Driewegen 899.000; firma K. T. de Oude te Biervliet 890.000; aannemingsbedrijf P M. van Noordenne bv te Kockenge 868.000: Zeeuwse Asfalt- en aannemingsbedrijf bv te Terneuzen 865.000: Koninklijke Wegenbouw Stevin bv te Goes 863.000; aannemingsbedrijf M. P. Hol bv te Hulst 858.000: aannemingsbed rijf gebrs. v.d. Hemel bv te Biervliet 858.000, M. P. Lucasse te Kloosterzande 855.000; Hollandsche wegenbouw Za- nenbv te Heemstede 847.000; firma de Ruijsscher bv te Biervliet 834.000: ONDERSCHEID PER ARRONDISSEMENT TERNEUZEN - De ondernemingsraad van Dow Chemical in Terneuzen komt vanmiddag (woensdag) bij elkaar om de brief van de directie over de kwestie 'steekpenningen' in discussie te bren gen. Zoals bekend heeft Dow onlangs 1500 brieven n dienst (fiod) in Haarlem, bij een controle van de loonadministraties, zou zijn ge bleken dat verschillende Dow- medewerkers op hoge posten niet in overeenstemming met hun werkelijke verdiensten leven. Geconstateerd zou r leveranciers en mid- zijn dat ze andere bronnen van inkom- denstanders laten uitgaan, waarin met nadruk de 'ethische gedragscode' voor nu en in de toekomst wordt bepaald. „We gaan ons met deze kwestie nog maals bezighouden. Tot nu toe hebben we als ondernemingsraad slechts een maal hierover gesproken. Vooraf is er niet met ons van gedachten gewisseld over dit schrijven. We hebben het al leen ter kennisneming ontvangen. In feite houdt deze brief een hernieuwd statement in, want het is al eens eerder gebeurd dar er door Dow een dergelijk statement werd uitgegeven", vertelde dinsdag secretaris K. Staal van de Dow-ondernem ingsraad. Over de voorgeschiedenis van de bnef met het verbod gunsten en/of diensten te verlenen aan Dow-personeel, zegt woordvoerder M. Haks het volgende: „In Amerika zijn er de laatste tijd nogal vreemde zaken gebeurd. De Dow- moedermaatschappij in Mitland heeft daarom gemeend actie te moeten on dernemen. Gesteld werd verder: laten we ook in de overige Dow-vestigingen een soortgelijke actie voeren. Dat is de hele achtergrond van deze brief'. Deer Haks verklaarde desgevraagd ver der niets af te weten van het feit dat, naar verluidt, de fiscale opsporings sten, financieel of in natura, moesten hebben. De directie zou deze kwestie hebben uitgezocht. De ondernemings raad zei van deze diepere achtergrond achter de brief over 'steekpenningen' onkundig te zijn en kon deze informatie, niet bevestigd krijgen bij de directie maar overigens afkomstig uit betrouw bare bron, niet staven. Op het ministerie van financiën in Den Haag wilde men noch bevestigen of ont kennen dat de fiod een fiscaal onderzoek naar de Dow-boekhouding had inge steld. Woordvoerder Gordijn zei dat 'bij wet is vastgesteld dat men over derge lijke belastingtechnische onderzoekin gen geen verklaringen of gegevens mag verstrekken'. vraagd bij welke middenstander dan August van Dijk Petiet wegenbouw- ook. „Ooit is het in het verleden wel maatschappij bv te Bergen op Zoom gebeurd dat de pcrsoncelvereniging bij f 820.900.-. enkele middenstanders een zekere kor- ting heeft bedongen. Dat betrof diverse, willekeurige branches. Ik weet niet of dit kortingssysteem nog geldt. Verder zou ik niet weten in welk opzicht er nog andere kortingen worden gegeven". De heer De regt zou het op prijs stellen dat het HCT-bestuur met Philips over deze kwesite contact opneemt. „Ik zou het erg betreuren als de naam van ons bedrijf ten onrechte in discrediet wordt gebracht. DDat zou ik op geen enkele wijze kunnen accepteren. Ik weet, en dat kan ik met de hand op mijn hart verklaren, dat Philips als bedrijf in dit soort zaken geen enkele activiteit uitoe fent We onthouden ons va activiteiten om voor het personeel voordelen bij plaatselijke middenstanders te verkrij gen". M. SIEREVELD: BIJ ANDERE MAATSTAVEN IN HET GEWEER KOMEN iVan onze Haagse redacteur DEN HAAG - De 600 Nederlandse vis sers die beboet werden omdat zij zich vorig jaar niet aan de vangstbeperking voor tong en schol hielden, weten he lemaal niet meer waar ze aan toe zijn, nu is gebleken dat de betrokken officie ren van justitie sterk afwijkende maat staven hanteren. Dit heeft tot gevolg dat de boetes variëren van 500 tot 20.000 gulden. Aanvankelijk wist men niet beter dan dat er bekeuringen van 500 tot 1000 gul den waren uitgedeeld. Maar inmiddels is gebleken dat niet in alle arrondisse menten deze bedragen gehanteerd wor den. Er zijn officieren die per overtre ding deze boete hebben gevraagd. Een visser die in dat arrondissement dus tien keer bekeurd werd kreeg ook tien maal dat bedrag, terwijl bijvoorbeeld in Den Haag tien overtredingen bij elkaar maximaal een boete van 1000 gulden op leverde. Voorts wordt in het ene arrondissement wel korting gegeven wanneer een visser meer dan één overtreding heeft begaan, terwijl andere officieren dat weer niet doen. Opmerkelijk is bovendien dat in het ene geval de schipper en in het an dere geval de reder de bekeuring thuis kreeg. De vissers zijn ook boos over het feit dat de Algemene Inspectie Dienst in de verschillende havens vaker gecontro leerd zou hebben dan in andere. Vandaag werd nog niet duidelijk hoe men uit deze chaos wil komen. Mr Bos, advocaat-generaal in Den Haag en be last met de coördinatie in dit geval, was niet beschikbaar voor commentaar Inmiddels heeft wel een aantal Kat- wijkse vissers, dat lage boetes had ge kregen. betaald De eerste 48 weigeraars uit Goeree zullen 2 november m Rotter dam voor de rechter komen. Op een voorstel uit de visserijwereld om uit de chaos te komen, door de lage boetes van Den Haag dan maar als een landelijke maatstaf te nemen, is geen duidelijk antwoord gekozen. Zeeland Van de zijde van het arrondissements rechtbank in Zeeland kon men dinsdag geen mededelingen doen over de gang van zaken in dit arrondissement. „Deze zaak wordt behandeld door de officier van justitie economische zaken en die is momenteel met vakantie", zo deelde men desgevraagd mee. Volgens de heer M. Siereveld, voorzitter van de Kottersectie van de Zevibel va rieren de boetes die in Zeeland zijn ge geven van ongeveer 500 tot ongeveer 3500,- „Maar die boete van 3500 werd inderdaad opgelegd voor meerdere overtredingen. De boetes zijn hier niet betaald. (Er kwamen in totaal bij elf proces af tegen de 48 weigeraars op Goe ree en tegen de weigeraars in Urk. Mocht dan blijken dat men in die arrondisse menten andere maatstaven hanteert kunnen we altijd nog in het geweer ko men", aldus de heer Siereveld. Vanwege verplichting ondernemingsraden bij energiebedrijven B. en w. Oostburg: geen voorbereidingsbesluiten van natuurgebieden OOSTBURG - B. en w. van Oostburg zijn niet van plan om natuurgebieden in de gemeente middels zogenaamde voorbereidingsbesluiten te bestempe len tot beschermd gebied. Volgens het college is er op het ogenblik geen sprake van activiteiten in of bij na tuurgebieden die 'uit landschappelijk oogpunt onaanvaardbaar zijn'. Omdat bovendien een bestemmings plan Buitengebieden in wording is, vinden b. en w. het nemen van voorbe reidingsbesluiten voor deze gebieden 'niet urgent'. Het college schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid L. Maas (prog.). De heer Maas had zich met name ongerust getoond over het opho gen van een deel van de Baarzandkreek bij Groede tot welland. Uit het ant woord blijkt dat daar ongeveer honderd kubieke meter delfgrond is gestort, maar volgens b. en w. is het terrein 'in overeenstemming met zijn begroeiing aks weiland in gebruik.' Het college beschouwt dat terrein dan ook met als natuurgebied. Men wijst erop dat het in oude bestemmingg- splannen steeds als agrarisch gebied is aangeduid. B. en w. schrijven de heer Maas verder dat aanwijzing tot natuur gebied financiële gevolgen kan hebben voor de gemeente De eigenaar zou, als hij het terrein niet meer als weiland kan gebruiken, van de gemeente een scha de vergoedmg kunnen eisen Op een vraag van de heer Maas over het rooien van knotwilgen door particulie ren. antwoordt het college dat, dat bui ten de bebouwde kom alleen mag met toestemming van gedeputeerde staten. Om hetze,fde te bereiken binnen de be bouwde kom bereiden b. en w. zelf maat- regeln voor. Twee auto's zwaar beschadigd bij botsing ZIERIKZEE - Dinsdag ijn bij een bot- sing op de driesprong P D. de Vos- straatyZuidwellestraat in Zienkzee een vrachtauto en een personenauto zwaar beschadigd. De vrachtauto, bestuurd door W. K uit Scharendijke kon. ko mend uit de De Vosstraat, niet tijdig meer remmen voor de personenauto, bestuurd door S. F. T. uit Rotterdam die over de Zuidwellestraat reed. Beide voertuigen liepen zware materiële schade op. Er waren geen gewonden. Raadsfractie PvdA wil zelf 'vertrouwelijkheid' raadsstukken bepalen AXEL- De raadsfractie van de PvdA in de gertieente Axel zal in de toe komst zelf gaan bepalen of een stuk dat vanwege het college is verstrekt 'vertrouwelijk' moet worden be handeld. Het PvdA-raadslid J. M. van Schaik deed deze mededeling dinsdagvond in de gemeenteraad. Volgens het raadslid is zijn fractie van mening dat het 'een hutspot' is met stukken die vertrouwelijk dan wel niet ver trouwelijk zijn en toch in de pers ver schijnen. „Wij gaan deze verant woordelijkheid zelf dragen", zo zei hij- Raadslid R. S. M. Janssens zette vraagtekens bij de schatting van wo ningen voor de onroerend goedbelas- ting. „Bij mij was de man vijf minu ten in de keuken en verder heeft hij het huis niet gez ien". Wethouder J. Deurloo vertelde dat er een aan tal bezwaarschriften tegen de schatting is binnengekomen en dat het college zich nog met de zaak be zighoudt. MIDDELBURG - Bij de PZEM is een studie aan de gang over de onderne mingsstructuur van het bedrijf, nu de ministers van economische en sociale zaken de verplichting van een onder nemingsraad bij energiebedrijven in het vooruitzicht hebben gesteld. Ook in het college van gs van Zeeland is over de ondernemingsvorm van het bedrijf een punt van discussie. Dat hebben PZEM-voorzitter mr. J. F. G. Schlingemann en vice-voorzitter mr. J. P. Boersma dinsdagmiddag aan de Dat is gebeurd. De directie heeft zich vergadering van aandeelhouders laten hierin afzijdig gehouden. D heeft het weten in antwoord op een vraag van de niet verboden maar heeft ook niet ge- heer P. G, van de Bosse. Concrete resul- zegd dat het een uitstekend initiatiel taten zijn er op het moment nog niet, zo is". meldde mr. Boersma. Hij wees erop, dat plannen voor een nieuwe onderne- De heer Haks zegt dat deze kortingen mingsstructuur in de staten van Zee tot op de dag van vandaag bij verschil- land aan de orde zullen komen. Dat is de Als woordvoerder van Dow Chemical liet de heer M. Haks weten dat twee jaar geleden de ondernemingsraad het in itiatief heeft genomen voor de Dow- werknemers bij de middenstand kortin gen los te krijgen. „An de personeelsaf deling werd toen gevraagd: kunnen we niet als Dow-employes, als collectief, op vertoon van ons pasje, kortingen bij be paalde firma's proberen te bedingen? heid, voor een alternatieve onderne mingsvorm wil kiezen", zo zei hij. Hoofdmoot van de nog geen kwartier durende vergadering vormden de jaar stukken en het nieuwe systeem van af schrijving. waarmee de vergadering van aandeelhouders vrijwel zonder discus sie akkoord ging. Van de heer Herebout kwam de vraag of de ministeriële beslis sing, dat na 1980 geen aardgas meer mag worden gestookt in de energiecentrales nog invloed heeft op de afechrijving van TnplrQpflP VPrmkth de gasinstallaties. Mr. Schlingemann t/UCIVdLllC TClIlU»lC wees hem erop, dat de centrales van de PZEM zowel voor hetstoken van olie als aardgas zijn ingericht. PZEM-directeur ir. M. D. Dalebout voegde hieraan toe, dat er des winters in vorstperiodes ook nu wordt overgeschakeld van aardgas naar olie. „Dat zal na 1980 wel veel olip kosten, en da's een nare zaak, maar ge volgen voor de afschrijving heeft het niet", zo zei hij. De vergadering van aandeelhouders benoemde de heer P. J. Everaert in de raad van bestuur, waar hij de plaats in neemt van de heer C. Verdonk. lende middenstanders nog worden ver strekt. „Maar als Dow zouden we er vrede mee hebben als er van dit kor tingssysteem nu wordt afgestapt". reden, dat ook gs van Zeeland zich c het onderwerp hebben gebogen. „Het zou kunnen zijn. dat in de staten een minderheid, of mogelijk een meerder- I ADVERTENTIE) Prettig dragenzo'n vest of trui van -j r-\J i i'Êr-.H i r>i I MODE VOOR MANNEN FORTEX j LANGE VORST 59 - 61 - GOES Sas past in '77 85 mille bij voor bibliotheek SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent zal in 1977 bijna 85.000 gulden moeten bijpassen om de openbare lees zaal en bibliotheek in die plaats uit de rode cijfeers te houden. Dat blijkt uit de begroting, die de ge meenteraad in de vergadering van mor gen (donderdag) moet vaststellen. Om dat men nog met beschikt over vol doende cijfermateriaal wordt de goed keuring van de rekening over 1975 van dezelfde bibliotheek nog even uitge steld. De raad buigt zich morgen ook over het rapport van het adviesbureau Berenschot over het functioneren van de centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht in OostrZeeuwsch- Vlaanderen. Dat bureau stelt een aantal verbeteringen voor die het apparaat kunnen stroomlijnen. Verder komt een voorstel aan de orde om de leges voor de bouwvergunningen met zeven procent te laten stijgen. duikers duurt voort SCHARENDIJKE - Op het Grevelin- genmeer wordt nog steeds gezocht naar de broers Korstiaan en Pieter Storm, respectievelijk uit Monster en Roosen daal die op 19 september bij het duiken niet meer boven water kwamen. Drie rijkspolitieboten, de HM Nautilus van de Koninklijke Marine en het de- compressieschip 'Zuidvliet' van de rijkswaterstaat zoeken meter voor me ter de bodem van het Grevelingenmeer af. Het laatste schip sinds drie dagen met behulp van een onderwater tv- camera met groothoeklens en sterke lampen waarbij de beelden op een scherm van vier vierkante meter ver schijnen. Deze apparatuur werd ont wikkeld door de afdeling ontwikkeling nieuwe werkmethoden van de rijkswa terstaat. Het zoeken met deze camera ■zal vandaag - woensdag - worden stop gezet De andere schepen zullen voorlo pig verder blijven zoeken. FABRIEK DRAAIT OP 70 PROCENT CAPACITEIT AANVOER LAAG SAS VAN GENT - De Suiker Unie in Sas van Gent kampt meteen tekort aan bieten. De aanvoer was de laatste da gen zo laag dat de fabriek sinds het weekeinde maar op 70 procent van de normale capaciteit draait. Volgens het hoofd agrrarische zaken van de Sasse suikerfabriek ing. M. Murre, kost dat het bedrijf handenvol geld. Hoewel de aanvoer uit heel Zeeland aan de lage kant is, ziet de heer Murre de proble men vooral liggen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De boeren in dat gebied hebben volgens hem allerlei redenen om nog wat te wachten met de bietenlevering. Som migen hebben hetnu nog te druk met de aardappeloogst, voor anderen zijn de malse regenbuien van de laatste dagen een argument om niet te leveren („het land ligt te nat"), weer anderen maken weinig haast omdat ze denken dat de bieten nog een flinke groeiperiode te gemoet gaan. „Maar 30 of 40 procent van de boeren, die we tot onze klanten reke nen, zouden nu best kunnen rooien. Ze wachten misschien op een hogere op brengst. maar vergeten dat ze de fabriek in grote moeilijkheden brengen. Ik wil er daarom ook aan herinneren dat er op de leveringen van deze week nog een extra premie staat van 3.50 per ton. Dat is ook aantrekkelijk", aldus de heer Mur re Tamelijk kleine opbrengsten en het daarmee gepaard gaande late rooien van de bieten is volgens hem overigens een landelijk probleem. De Sasse vesti ging van de Suiker Unie krijgt het d a armee echter het zwaarst te verduren. Murre „We hebben alle reden om een noodkreet te slaken". Datzelfde gaat niet op voor de andere suikerfabriek in Sas van Gent. die van de Centrale Suikermaatschappij (CSMi. De heer W. van 't Sant van de CSM: „Wij mogen spreken van een regelmatige aanvoer Als het zo doorgaat redden we het wel. Onze fabnek in Sas van Gent kan op honderd procent capaciteit blij ven draaien" VLISSINGEN - Omtrent de oor sprong en aard van de stank, die maandagavond laat ongeveer drie kwartier boven Vlissingen een ge deelte van Souburg heeft 'gehangen' tast men nog steeds volledig in liet duister. Van de zijde van de inge schakelde instanties kon men dins dag geen nadere mededelingen doen. „Eerlijk gezegd verwacht ik in deze zaak geen opheldering meer", deelde een woordvoerder van de milieu dienst van provinciale waterstaat desgevraagd mee. „Dergelijke din gen zijn in het verleden al meer ge beurd; na een poosje merkje er niets meer van". Dat de doordringende stank vermoedelijk afkomstig is ge weest van het Duitse verbrandings schip van chemische afvalstoffen, de Mathias 3, omschreef hij als een ver onderstelling. Een woordvoerder van de rijkshavendienst Westerscheide deelde mee, dat het dienstvaartuig Stuvesant maandagavond druk doende is geweest, de stank, moge lijk veroorzaakt door een door een schip uitgestoten gaswolk, te lokali seren, „Men heeft niets kunnen vin den, ook nietbij de Mathias 3. Dat dit schip ln het spel is geweest durf ik te 'ontkennen via de uitlatingen van de mensen van de Stuvesant", zei hij. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water liet weten, dat de RP 10 wel bij het onderzoek is betrokken, maar niets heeft kunnen achterhalen, Volgens de woordvoerder van de mi lieudienst van provinciale water staat is de stonk ook niet afkomstig geweest uit een nabij gelegen indus triegebied. „Ik ben dat nagegaan, maar het klopt niet: ook niet van wege de windrichting". Mogelijk, al dus de zegsman, dat een schip wat op zee heeft uitgestoten. „Als dan wat op hetwater komt verspreidt hetzich overeen enorm groot oppervlak. Om daar naar te zoeken is onbegonnen werk'.'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2