PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FNV BEREID TOT OFFER IN BELANG WERKGELEGENHEID Meerderheid tegen uitstel huurverhoging Gebruik van zware verdovende middelen in Zeeland neemt de laatste tijd toe kleintjes Mits maatregelen effectief zijn en laagstbetaalden worden gespaard GROOTSCHEEPS OFFENSIEF VAN SYRIERS IN LIBANON vandaag Opnieuw gifwolk in Italië Spanning in Midden-Oosten stijgt o„ Westkapelle 'steenrijk pagina 7 219e jaargang no. 231 Woensdag 29 september 1976 kunt u ook telefonisch opgeven Zie pag. 3 voor telefoonnummers. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - De bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) aangesloten vakbonden lijken bereid te zijn een offer te brengen ter bestrijding van de werkloosheid. Op het dinsdag gehouden FNV-congres spraken vertegenwoordigers van de meeste bonden zich uit voor het idee een deel van de ruimte die beschikbaar komt voor loonsverbetering aan te wenden voor arbeid stijdverkorting, mits blijkt dat arbeidstijdverkorting een effectief wapen is tegen de werkloosheid. De bonden volgen daarmee de suggestie op van de industriebonden NVV en NKV om een deel van de prijscompensatie niet in eigen zak te steken. Bijkomende voorwaarde is dat de laagstbetaalden er niet op achteruit gaan. Andere standpunten die op het congres naar voren werden gebracht: de collectieve voorzieningen mogen niet worden aangetast en de werkloosheid moet ook via de investeringen worden aangepakt. Tijdens de komende ledenvergadering zullen alle FNV-bonden de achterban vragen of men een keus wil maken tus sen bestedingen in de particuliere sec tor en de collectieve sector. Aan die keus. aldus FNV-voorzitter Wim Kok in zijn rede, is niet te ontkomen. Veel kritiek liet men horen op de rege ring die wordt verweten ten onrechte te hebben ingegrepen in het systeem van vrije loononderhandelingen. „Niemand kan volhouden dat de vakbeweging zich he t afgelopen j aar niet verantwoordelijk heeft opgesteld; zij was bereid om te ma tigen. De harde maatregel was onrecht vaardig en onbillijk", zei voorzitter J. Brouwer van NW-bond Mercurius (handels- en kantoorpersoneel). Woordvoerders van de bonden verwe ten de regering voorts onmacht om meer werkgelegenheid te scheppen en een gebrek aan doortastendheid en voortvarendheid bij het streven naar spreiding van macht, kennis en inko men via onder meer de VAD en onder nemingsraad nieuwe stijl. Ook het prijsbeleid kreeg niet de waardering van het congres. Vrijwel alle sprekers eisten onderhandelingsvrijheid voor de vakbeweging in 1977. Het kabinet laat te veel zij n oren hangen naar de economische machthebbers, zei Wim Kok, die voorts stelde dat even tuele centrale afspraken met de werk gevers over lonen, niet te gedetailleerd mogen zijn. Mochten er geen centrale •Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft maandag een wetsvoor stel aanvaard dat voorziet in hulp aan het buitenland ter waarde van 3,1 mil jard dollar. Het ontwerp dat nu naar de senaat gaat, sluit steun aan Angola en Mozambique uit. afspraken mogelijk zijn, dan moet er af zonderlijk worden onderhandeld. Duidelijkheid bietentekort abortus Tussen PvdA e moeilijkheden r vraagstuk. verkiezingstrein Jimmy Carter trekt voor zijn verkie zingscampagne per trein door de Ver enigde Staten. vogelstand De vogelstand in het gehele Deltagebied is verbeterd sinds de Grevelingen werd afgesloten. hoogste tijd Het is de hoogste tijd voor een middel bare beroepsopleiding voor verpleeg kundigen, vindt directeur Roodhart van de Goese verpleegkundigenschool. kernwapens Er moet snel een akkoord komen tussen de VS en de Sowjet-Unie over kernbe wapening, aldus minster Van der Stoel in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties. PAGINA 13 'prof kortooms Toon Kortooms zou 'Beekman Beekman' nu anders schrijven. goedblaadje Nederland staat bij de internationale zakenwereld in een goed blaadje, aldus een Amerikaanse opinie-peiling; beurs; financiën; economie. ROME (DPA) - Een gifwolk, vrijgeko men na een explosie van een koelhuis in het petrochemische 'Anic'-bedrijf in de Italiaanse stad Manfredonia (Apulie), heeft in een nabijgelegen tuinbouwge bied vruchten en groenten bedorven. Bij de bevolking van Manfredonia zijn tot nog toe geen vergiftigingsver schijnselen waargenomen. De explosie vond zondag plaats. Anderzijds worden in Italië de laatste tijd steeds meer protesten gehoord tegen het feit dat de autoriteiten niets ondernemen om het sinds 1974 voor kaap Otranto op de zeebodem liggende Joegoslavische 'gifschip' Cavtat of ten minste zijn uiterst giftige lading tetrae- thyllood te bergen. De plaatselijke be volking is begonnen zich te roeren sinds bekend is geworden dat het gif uit de vaten weglekt. Het werkloosheidsbeleid moet naar de mening van de FNV-voorzitter de hoog ste voorrang krijgen. Kok verklaarde dat de FNV snel duidelijkheid wil over de geëiste tussentijdse prijscompensa tie of aanvullende loonmaatregel. Mocht aan deze eis en die van onder handelingsvrijheid niet worden vol daan dan, zo dreigde Kok, zullen de monstratieve bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Voor Arte Groenevelt was dit dreige mentvan Kok aanleiding om te betogen dat ook wel harder maatregelen moge lijk zijn. Groenevelt kapittelde de pro gressieve partijen, die volgens hem de vakbeweging in de steek hebben gela ten door vorig jaar niet het parlement bijeen te laten komen toen weer een loomaatregel werd aangekondigd. „Deze partijen maken het ons wel moei lijk volgend jaar weer een stemadvies in hun belang uit te brengen. Wim Kok nam tegen het betoog van Groenevelt stelling door te waarschuwen voorzich tig te zijn met het spuien van al te felle kritiek aan het adres van Den Uyl en de zijnen. „Als men dat te veel gaat doen loopt de vakbeweging het risico dat grote groepen mensen - onder wie de ei gen leden - gaan zeggen 'ze zoeken het maar uit' om vervolgens te vervallen in een politiek nihilisme". Kok meent dat het niet op zijn weg ligt om een stemad vies uit te brengen. Het congres pleitte algemeen voor lier- verdeling van de schaarser wordende arbeid door arbeidstijdverkorting. Per bedrijf zouden pogingen in die richting moeten worden gedaan, via bijvoor beeld verlenging van vakanties en ver laging van de pensioengerechtigde leef tijd. Men betreurde dat de regering over rieze materie nog niets heeft gezegd. Het FNV-congres betwijfelt ernstig of de regering er in zal slagen de prijsstijging volgend jaar tot6;5 procent te beperken. Vandaag, tijdens het informatief ge sprek met het kabinet, wil men van de regering te horen krijgen hoe men die doelstelling denkt waar te maken. Vol gens loon- en prijsdeskundige Frans Drabbe van het FNV is een bijzonder stringent prijsbeleid of een eventuele prijsverlaging in bepaalde sectoren de enige mogelijkheid die de regering rest. Ook andere regeringsvoomemens ontmoetten kritiek. Zo noemde Wim Kok het onaanvaardbaar de uitke ringspercentages van de WAO te verla gen en het begrip niet-kostwinner in de sociale verzekeringen in te voeren. Al.s de werkgelegenheid in de jaren '77 en daarna niet zodanig aantrekt zoals verlangd dan mag de overheid niet nog meer stimuleringspremies beschik baar stellen, vindt Kok. Het enige ant woord is het in werkingstellen van een alternatief inversteringsprogramma onder verantwoordelijkheid van de overheid. Zo'n programma moet nu al worden voorbereid. In het RAl-congrescentrum in amsterdam kwam dinsdag de FNV in een bijzondere vergadering bijeen. Kok (links) en Spit tijdens de vergadering. VAN DAM: „NIEUW HUURBELEID WORDT OP DIE MANIER ONMOGELIJK GEMAAKT DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt er niets voor de huurverhoging van volgend jaar uit te stellen van 1 april tot 1 juli. De fracties van KVP, ARP, CHU, WD, DS 70 en de kleine christelijke partijen willen de huurverhoging op 1 april laten door gaan. Staatssecretaris Van Dam van volks huisvesting wil uitstel om op 1 juli vol gend jaar een nieuw huurbeleid te kun nen invoeren. Daarvoor zal hij op korte termijn drie wetsontwerpen indienen: de huurprijzenwet, de wet op de huur- commissie en een wijziging van het Burgerlijk Wetboek. De bewindsman zei dat met het afwij zen van uitstel in feite invoering van het nieuwe huurbeleid op 1 juli volgend jaar onmogelijk wordt gemaakt. Het nieuwe stelsel zal dan pas in 1978 inge voerd kunnen worden. „Met een uitstel van drie maanden komen we precies uit", aldus Van Dam. De ARP'er Scholten, die mede namens KVP en CHU sprak, zegde de regering alle medewerking toe om de nieuwe huurwet nog in deze kabinetsperiode te behandelen. Maar hij twijfelde eraan of op 1 juli 1977 het nieuwe huurbeleid al ingevoerd kan worden. De confessione len en de WD houden vast aan een huurverhoging van 8 procent op 1 april. Van Dam wil pas op 1 juli zo'n verho ging. Zou de verhoging toch op 1 april moeten ingaan, dan wil hij een verho ging van 7 procent. De bewindsman komt volgens de confessionelen te vroeg (Van onze redactie buitenland) BEIROET - De oorlog in Libanon heeft dinsdag een nieuw hoog tepunt bereikt door een grootscheeps offensief van Syrië en zijn christelijke Libanese bondgenoten om de Palestijnen definitief het zwijgen op te leggen. Nadat Syrische artillerie- en tankeenheden op drie fronten tegelijk de strijd open den in het gebergte ten oosten van Beiroet - een voor guerrilla-oorlogvoering be langrijk gebied - heeft Yasser Arafat, de leider van de PLO. de Arabische staats hoofden gesmeekt om Syrië en de christelijke troepen te stoppen. Arafat noemde de militaire acties „een nieuwe massamoord op de Palestijnen", De Egyptische presi dent Sadat heeft de Syrische actie scherp veroordeeld. Hij sprak van een door Moskou geinspireerd komplot van Damascus en Libië, met het doel de Arabische eenheid de grond in te boren. De Syrische en christelijke troepen pogen de Palestijnen in de bergen te omsinge len. Hammana, een strategisch belangrijke stad aan de secundaire weg tussen Beiroet en Damascus, zou al op de Palestijnen en hun linkse Libanese bondgeno ten zijn veroverd. Andere steden die op deze route 1 iggen, wachten volgens rechtse bronnen een zelfde lot. Het Syrische offensief komt twee dagen na een „Palestijn se" gijzelingsactie in een hotel in Damascus. Maandag werden de drie daders - volgens Damascus gehuurd door Irak - vlak voor het hotel waar zij zondag 90 gasten gegijzeld hielden, opgehangen. De Syrische troepen laten tot nog toe Beiroet - waar gisteren ook weer hevig werd gevochten - rechts liggenHet gaat er nu vooral om, de linkse Palestijnse bolwerken in het gebergte onschadelijk te maken. Volgens christelijke radiozenders is de „beslissende strijd" nu begonnen. met een verlaging van de jaarlijkse huurverhoging. Uitstel Het D'66-kamerlid Nypels diende een motie in waarin hij de regering ver zoekt bij verwerping van het uitstel te komen met een wetsontwerp voor 7 procent op 1 april. Ook de PvdA'er Kombrink suggereerde deze oplossing. Krombrink deed een dringend beroep op de confessionelen om het uitstel te aanvaarden. Van Dam noemde de opvatting van Scholten, dat de ontwikkeling van de huren in de afgelopen jaren is achter gebleven bij de ontwikkeling van de lonen en de prijzen, onjuist. „Een huur verhoging van 8 procent op 1 april is- aantoonbaar te hoog", aldus de be windsman. De WD'er De Beer vond dat er niet voldoende redenen zijn voor uitstel van de huurverhoging. De staatssecre taris baseert zijn beleid te veel op „de rossige prognoses van het Centraal Plan Bureau", vindt de VVD. Ook de christendemocraten vinden dat Van Dam te veel van prognoses uitgaat die vaak te laag zijn. Staatssecretaris Van Dam wilde zich niet uitlaten over de gevolgen van het verwerpen van het regeringsvoorstel. „Die zullen dan wel bezien worden", zei hij. De kamer stemt deze week donder dag over het voorstel. Twee raadsleden van de gemeente Vlagrwedde hebben in de nacht van maandag op dinsdag een huis gekraakt in het dorp SeUingen in de gemeente Vlagtwedde ten behoeve van een gezin, dat 20 september uit huis is gezet. De raadsleden Landlust en Meier, beiden lid van defraactie Landlust, ivilden zich op deze manier daadwerkelijk inzetten voor de burgers. DIRECTEUR ZEEUWS CONSULTATIEBUREAU: MR. T. LEBRET: „WE STAAN ER NIET BEST VOOR" MIDDELBURG - Het sebruik van zware verdovende middelen neemt de laatste tijd in Zeeland toe. Dat is de indruk van zowel de heer R. Visser, di recteur van het Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs als van inr. T. Lebrct, officier van justitie in Mid delburg. De heer Visser baseert die in druk op het toenemend aantal mensen dat zich tot zijn bureau wendt en waar bij sprake is van het gebru ik van vooral heroïne. Mr. Lebret zegt over het ge bruik van hard drugs: „Onze algemene indruk is dat we er niet best voorstaan. Het aantal processenverbaal daalt niet". Gegevens over aantallen mensen die af hankelijk zijn van 't gebruik van he roïne zijn niet te geven. De heer Visser ..Vorig jaar hebben we op ons bureau ruim 90 cliënten gehad die afhankelijk waren van hard drugs. Nu gaat het om ongeveer 130 mensen. Als je bedenkt dat wij hier het topje van de ijsberg zien, dan kun je aannemen dat er algemeen een toename is. Dat is trouwens het lan delijke beeld". De heer Lebret: „Het aantal gevallen van heroïnegebruik neemt relatief toe. Wij merken dat onder consumenten vrij gemakkelijk vangsten worden gedaan. Het gaat om mensen die hun nek moe ten uitsteken. Ze moeten stelen om aan geld voor hard drugs te komen. Er is een brede basis van consumenten. Uit duis tere importkanalen komen grote porties binnen onze landsgrenzen. We hebben meer belangstelling van de harele men sen aan het begin van de lijn. Hè't is uit erst moeilijk die te pakken te krijgen". De heer Lebret stelt dat geruchten die gaan als zou in de heroïnehandel een belangrijke schakel in Temeuzen liggen uit de lucht gegrepen zijn. „Daar zijn geen aanwijzingen voor. Wel weten we ciat in de weekeinden nogal wat jonge uit België naar Zeeuwsch- Vlaanderen komen om hasj te kopen. Het gaat om een groep mensen die zich afeet tegen de consumptiemaatschap pij, maar die in wezen in optima forma tot eigen consumptiemaatschappij be hoort. Ze doen namelijk niets anders dan consumeren". Ook de heer Visser en zijn medewerkers van het consultatiebureau hebben geen aanwijzingen die zouden duiden op het bestaan van een 'Temeuzen- connection'. „We zien nogal wat mensen wegk ïen uit de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en vervolgens uit Middelburg en Vlissingen. Dat houdt verband met een zekere mate van ver stedelijking van bepaalde gebieden. Aanwijzingen over de herkomst van heroïne zijn daar niet uit af te leiden. De topfiguren blijven onbekend. De handel is zeer goed georganiseerd. De heren be schikken over moderne transport- en communicatiemiddelen. Je moetatniet onderschatten. De toename van het ge bruik houdt duidelijk verband met de activiteiten van de handel. Het gaat de handelaar erom zo groot mogelijke win sten te maken en dus worden alle zeilen bijgezet", aldus de heer Visser. De groepen gebruikers van heroïne wordt doorde adjunct-directeur van het Zeeuws Consultatiebureau, de heer H. Korstanje. omschreven als 'een heel an der gezelschap dan de hasjrokers. waar ze zo'n zes jaar geleden mee te maken hadden'. De heer Korstanje: „Met die mensen was indertijd een dialoog moge lijk". De heer Visser: „De hard drugge bruikers vormen een gezelschap dat lijkt op dat van de mensen die afhanke lijk zijn van alcohol. Zij hebben opper vlakkige, vrijblijvende contacten. Het zijn mensen die geen behoefte hebben aan een dialoog. Ze lopen ook niemand zo voor de voeten". Groot effect Op het vlak van de behandeling van heroïnegebruikers moet, zo stelt de heer Visser, nog veel geëxperimenteerd wor den. „Voor de alcohol hebben we ver schillende programma's. Voor heroïn egebruikers ligt dat moeilijker. Het ef fect is zo groot datje niet makkelijk van het middel loskomt Het gebruik van hard drugs geeft bovendien heel snel problemen. De mensen lopen er binnen de kortst mogelijke tijd mee vast". Van groot belang is naar het oordeel van de directeur van het consultatie bureau, dat meer aan voorlichting over gebruik van zware verdovende midde len wordt gedaan. De secretaris van het Zeeuws consultatiebureau, mr. C. H. Brinkman, onderschrijft die mening. „Er moet een betere preventie en meer voorlichting komen. Bepaalde groepen mensen zijn zeer kwetsbaar en het vergt grote inspanning juist die te be reiken", zegt hij. De heer Visser: „De jeugd moet gewapend worden. Heroïne is een levensgevaarlijk middel. De ge nezingskansen zijn niet zo groot en preventie is dus vooral hier van enorm groot belang". Onduldbaar en onaanvaardbaar §Hrt vaderlandse erf ziet er op dit ogenblik niet erg vreed zaam uit: de wederzijdse ver kettering begint weer opval lende vormen aan te nemen. Zo zijn de afgelopen weken ondernemers en vakbonden slaags geraakt over het ontwerp- vermogensaanwasdeling. Met nadruk werd ter ene zijde vastgesteld dat een ontwerp als dit tot niets kan leiden, waarna dat aan de andere kant met even grote felheid werd tegengespro ken. Werkgevers betoogden dat dit ontwerp met nog andere voorstellen het industriële klimaat van Nederland steeds verder aantast, waarop prompt vakbondsmensen vaststelden dat het klagen van de ondernemers meer schade aan dat klimaat doet dan het regeringsbeleid. Ministers mengden zich eveneens in het debat, tot en met de premier toe, een voorproef van de na derende verkiezingsstrijd. Over de mil joenennota zitten links en rechts elkaar eveneens in de haren en daarbij worden de meest uiteenlopende opmerkingen gehoord. Gisteren heeft bijvoorbeeld de Federatie Nederlandse vakbeweging opgemerkt, dat de regering te weinig zou doen voor de werkgelegenheid om dat ze bang is voor 'de heilige koe van de bestaande economische orde'. Omge keerd haalde de vakbeweging haar hei lige koeien van stal: de VAD, de onder nemingsraad en het investeringsbeleid. Gezinspeeld werd op mogelijke vak bondsacties zoals demonstratieve bij eenkomsten - voorzitter Kok gewaagde daarvan - maar Arie Groenevelt stelde, dat zonodig tot hardere acties moet worden overgegaan. Voorlopig zal de discussie over dit alles nog wel een tijd doorgaan, als het al bij discussies blijft. fiantlijn 'nlangs heeft dr. J. Zijlstra, de presi dent van de Nederlandse Bank, deze hernieuwde polarisatie aan de orde ge steld toen hij het woord voerde in de sociaal-economische raad. Daar worden die spanningen im mers ook gevoeld, met als gevolg dat de scheiding der geesten doorklinkt in de adviezen van de raad. Zijlstra betoogde dat er twee wegen mogelijk zijn: „Wij kunnen pola riserend duidelijkheid trachten te scheppen, of wij kunnen geduldig naar elkaar luisterend trachten zo de bouw stenen te vinden, die wij nodig hebben om de moeilijke problemen van de tweede helft van de jaren zeventig de baas te worden". Het was Zijlstra's ver dienste dat hij nog weer eens precies aangaf waar het uiteindelijk om gaat: „Honderdvijftig duizend werklozen zijn onduldbaar en zesenhalf procent infla tie is onaanvaardbaar". Terwijl dat toch zo ongeveer de structuur is, waar de re gering van zegt dat we er mee zullen moeten leven. Voor de president van de Nederlandse Bank zijn dat echter zon der meer onaanvaardbare uitgangspun ten en die mening houdt hij alle belang hebbenden nadrukkelijk voor. Het gaat niet zo maar om een kleinigheid, het gaat om onduldbare toestanden. He, -et betoog van Zijlstra in de SER staat niet op zichzelf, maar moet gezien worden in relatie tot andere uitlatingen, die de laatste tijd van hem bekend zijn geworden. Zo heeft hij onlangs betoogd dat elke vorm van inflatie tot vaste reac ties leidt bij diegenen die met deze infla tie hebben te maken, Als het om een sluipende inflatie gaat, dan wordt er nog optimistisch gedaan: men rekent er op dat men de nadelen wel te boven komt. Wordt de inflatie echter sterker - mar cheert ze verder zonder dat men ze aan banden kan leggen - dan is er meestal sprake van berusting: men moet er mee leren leven. In een volgende fase - een hollende inflatie - is er zelfs apathie: het kan toch niet anders. Zijlstra heeft zich in woord en geschrift steeds weer doen kennen als een man, die ach fel tegen deze houding afeet: men moet er iets tegen doen en men dient dat gezamen lijk te doen. Er ir zijn helaas geen tekenen die er op wijzen dat men in Nederland bereid is om gezamenlijk de problemen op te los sen: de polarisatie neemt eerder toe dan af. Dit najaar en voorjaar zal de verkie zingsstrijd allerlei politici dwingen hun opmerkingen scherper aan te zetten dan de werkelijkheid voorschrijft, terwijl de ondernemers en vakbonden op hun beurt daar onvermijdelijk op inhaken om onder die toch al aangescherpte uit latingen zwarte of rode strepen te zet ten, Zijlstra zal in de toekomst vermoe delijk nog weer wel vermanende woor den spreken, maar er wordt toch niet geluisterd. Zegt hij toevallig dingen waarmee men het eens is, dan wordt hij met instemming aangehaald, maar zodra zijn betoog afwijkt van de eigen opvatting haalt men de schouders op en spreekt men van „het orakel van de bank". Maar bij alle gekrakeel, bij alle toenemende polarisatie heeft hij de structuur die - als alles goed gaat - mis schien kan worden bereikt, heel duide lijk gekenschetst: ze is onduldbaar en onaanvaardbaar. Deze woorden kunnen niet vaak genoeg worden herhaald. •De VS. willen uitgebreid weten schappelijk onderzoek gaan verrichten, in het Noord poolgebied, aldus Egil Hel le, woordvoerder van het Noorse minis terie van buitenlandse zaken. Aan boord van een ijsbreker wordt een drijvend onderzoekstation ingericht en met het schip zal dezelfde route worden gevolgd die de Noorse onderzoeker Fridtjof Nansen met zijn groep van 1893 tot 1896 heeft afgelegd, van de Spitsbergen-archipel naar de Siberi sche eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1