Van de Korput blijft prof 'voor het geld' VRIJDAG IN WEMELDINGE OMNIUM BEROEPSRENNERS Het zal je lot maar wezen. MANAGER D0CHERTY REKENT OP DE UITSCHAKELING VAN AJAX FEYENOORDVERDEDIGER DEBUTEERT IN CUPVOETBAL FEYENOORD SPANNINGEN IN TOPVOETBAL ZIJN SOMS ONDRAAGLIJK MEESPELEN GEILMAN ONZEKER Rijsbergen wil boete niet betalen NIET OP TV K0RTSN0J: VERBLIJFS VERGUNNING Tijdrit, afvalling en criterium Met Zeeuwse toppers Priem, Raas en Bal Liverpool en Kaiserslautern ronde verder Krol: Jonge spelers beheersen details niet De Staatsloterij. Al 250jaar WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 (Door Joop van den Berg) STOCKHOLM - Van Michel van de Korput, de stijlvolle vrije verdediger van Feyenoord, mag men zonder enige overdrijving zeggen, dat hij een bliksemcar rière heeft gemaakt in het Nederlandse profvoetbal. Buiten zijn geboorteplaats Wagenberg, een 2000 zielen tellend plaatsje in Brabant, en buiten enkele Feye- noordinsiders had niemand aan het begin van dit jaar nog gehoord van deze zwartharige, ranke speler. En nu, in minder dan een jaar, is Michel van de Korput uitgegroeid tot een van de opvallendste acteurs uit het Feyenoordgezelschap. Vlak voor het seizoen werd hij nog uit geroepen tot de meest stijlvolle speler van het beroemde toernooi in Bilbao, waar Feyenoord onder meer streed tegen Derby County en enkele Spaanse teams. Er wacht hem - en dat zegt ook Feyenoord-trainer Vujadin Boskov met grote nadruk - een glanzende toe komst in het betaalde voetbal. Liefko zend bijna stelt Boskov zelfs vast: „Met Michel van de Korput is een nieuwe Franz Beckenbauer geboren"... En daarom is het opvallend uit de mond van deze Brabantse Rotterdammer zelf te vernemen: „Het is dat je er veel geld mee kunt verdienen, maar anders zou ik het nooit blijven doen. Anders zou ik nooit profvoetballer blijven". De pas 18 september) 20 jaar geworden Michel van de Korput zegt dat in hotel Flamingo in Stockholm aan de vooravond van zijn eerste Europa-Cupwedstrijd, de krachtmeting met het Zweedse Djur- garden. Twee weken geleden miste Van de Kor put door een kleine blessure zijn Europa-Cupdebuut en zag toen in de Rotterdamse Kuip vanaf de tribune Feyenoord met 3-1 winnen van de Zwe den. Op Zweedse bodem kan er dus weinig meer mis gaan en daarom zegt de Rotterdamse verdediger: „Die wed strijd hier in Stockholm is voor ons een formaliteit. En ik lig dan ook geen mo ment wakker van mijn eerste wedstrijd voor de Europa-Cup. We leven er vol komen ontspannen naar toe. Maar zo'n ontspannen gevoel is een uitzondering in het betaalde voetbal", Braakneigingen Voor Michel van de Korput komt het te zelden voor dat een profvoetballer bijna zorgeloos naar een wedstrijd kan toe leven. En dat brengt hem tot de op merkelijke uitspraak dat „hij het niet zou blijven doen als er niet veel geld fnee te verdienen was". Hij is wel be reid dat nader te verklaren: „De span ningen in het topvoetbal zijn soms on draaglijk. Voor de toeschouwers kom ik kennelijk over als een laconieke, koelbloedige en erg rustige speler en in het veld ben ik inderdaad ook wel zo. Maar een uur voor een beetje belang rijke wedstrijd grijpen de spanningen me zo aan dat ik vaak met braakneigin gen naar het toilet moet". Maar Micnei van de Korput is pas 20 jaar geworden, moet nog veel ervaring opdoen. Alles went immers, ook die spanning? „Neen", zegt Michel van de Korput. „Die illusie heb ik niet. Het zijn niet alleen die jongeren die worden ge teisterd door de zenuwen. Bij Feye noord zie ik ook spelers die ai jaren en jaren meelopen, die toch voor de wed strijd misselijk zijn van de spanning. Ik ben echt niet de enige die dan last heeft van braakneigingen. Anderen lopen voor een wedstrijd steeds maar heen en weer, steeds maar rond. Die spanning gaat, geloof ik, nooit weg. Je moetje al tijd maar weer waarmaken. Een fout mag niet worden gemaakt. Daarom zou ik liever rustig bij de amateurs een bal letje trappen. Maar ja, nu er zoveel geld mee is te verdienen, wil ik er wel alles voor doen". De loopbaan van Michel van de Korput heeft weer eens bewezen dat een talent volle speler zeer jong naar een topteam moet gaan om ineens op hoog niveau te kunnen doorbreken. De Zeeuw Jan Poortvliet, die als 16-jarige reeds naar Eindhoven vertrok, leverde dat bewijs bij PSV. Reeds op 15-jarige leeftijd werd Van de Korput ingelijfd door Feye noord. Op die leeftijd had hij reeds in het eerste elftal van VCW in Wagenberg, nu een derde-klasser, maar destijds een eersteklasser, bij de amateurs gespeeld. Twijfels Toch twijfelt Michel van de Korput er nu nog aan of hij er vijf jaar geleden wel goed aan heeft gedaan voor een topclub als Feyenoord te kiezen: „Als ik voor een eredivisieclub, die niet in de top meedraait, of voor een eerste divisie club had gekozen zou ik waarschijnlijk al twee jaar geleden in het eerste elftal van een profclub hebben gespeeld", zegt hij nu. Hij werd ontdekt, toen hij 'via het jeugdplan Nederland werd ge kozen voor het Nederlands elftal van 14- en 15-jarigen: „In Eindhoven speel den we een wedstrijd tegen de Engelse jeugd. We verloren met 2-0, maar na dat KERKRADE - Het meespelen van Roda-doelman Bram Geilman in de wedstrijd tegen Anderlecht woensdag de eerste ronde van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars is uit erst dubieus. Manager Coerver was enigszins pessi mistisch: „Hij heeft anderhalve week niets gedaan". Pas op het allerlaatste moment zal een beslissing vallen. Gun stiger is de toestand van John Meuser. Dinsdagmiddag zag het er naar uit, dat de middenvelder in ieder geval op tijd fit zal zijn. STOCKHOLM - Wim Rijsbergen gaat niet akkoord met een geldboete van f 1000, die hem is opgelegd door de lei ding van Feyenoord. In een interview in het weekblad Voetbal International gaf hij als zijn mening dat directeur Guus Brox geen verstand van voetbal len had. Daarom kondigde Feyenoord aan dat Rijsbergen een boete zou krijgen van f 1000. Dat bedrag werd over het salaris van september inderdaad van Rijsber gen afgehouden. Rijsbergen rekende uit: „Duizend gulden schoon, dat moet dus ongeveer f2300 bruto zijn. Daar ga ik niet mee akkoord". Inmiddels heeft de blonde Rotterdamse verdediger de hulp ingeroepen van de WCS, de Vereniging van Constractspe- lers. Vrijdagavond zal Karei Jansen sa men met Wim Rijsbergen een gesprek hebben met de leiding van Feyenoord. Met de afhandeling van deze zaak is ge wacht om geen extra spanning te creë ren ,'rpnd de Europa-Cupwedstrijd van Feyenoord tegen Djurgarden vanavond in Stockholm. HILVERSUM - De NOS-televisie zal woensdagavond in Studio Sport van 22.35 tot 23.20 uur op Nederland 1 sa menvattingen geven van drie die avond te spelen wedstrijden om de Eu ropacup. Dit zijn Manchester Umted-Ajax. PSV-Dundalk en Roda JC-Anderlecht. De NOS-radio geeft op Hilversum 3 in een schakelprogramma rechtstreeks flitsen van deze wedstrijden, maar ook van de ontmoeting Djurgarden-Feije- noord. DEN HAAG - De Russische schaak grootmeester mr. Viktor Kortsnoi heeft een verblijfsvergunning voor ons land gekregen. Hij kreeg toen een verblijfsvergunning voor zes maanden De schaker, die tot de beste ter wereld wordt gerekend, dook in juli onder bij kennissen in Zaandam na het in Amsterdam gehou den IBM-schaaktoernooi. Cees Priem won in 1973 het eerste omnium voor profs in Wemeldinge. Vrijdagavond is hij de plaatselijk favoriet in die wedstrijd. De Kwadendamse coureur Kees Bal rijdt na zijn terug keer inde wielersport zijn eerste koers op Zeeuws grond gebied duel kreeg ik aanbiedingen van zes profclubs: Feyenoord. Anderlecht, PSV, Go Ahead Eagles, NAC en Willem II. Ik koos voor Feyenoord, omdat Rot terdam dichtbij is en omdat ik daar middagtrainingen had". Michel van de Korput is wei overtuigd van zijn eigen kwaliteiten, maar stelt toch vast dat hij het voornamelijk aan geluk heeft te danken dat hij nu al bij Feyenoord is doorgebroken: „Als aan het eind van het vorig seizoen Mladen Ramljak en Wim Rijsbergen niet uitge schakeld waren geweest door blessures had ik waarschijnlijk voorlopig mijn kans nog niet gekregen. Ze moesten me nu wel nemen, want Joop van Daele was toen nog uitgeleend aan Go Ahead Eag les in Deventer. Als Ramljak en Rijs bergen beiden fit zijn moet ik het nog zien, maar ik voel me sterk genoeg om de concurrentie aan te gaan. Bovendien moet er een opvolger komen voor Raml jak en dat zal ik dan zijn". Aan het begin van dit seizoen kreeg Van de Korput nog aantrekkelijke aanbie dingen uit West-Duitsland (HSV Ham burg) en Spanje (Real Zaragoza), maar tekende ten slotte toch een vierjarig contract bij Feyenoord. De rustige, vrije verdediger daarover: „Ik blijf het liefst in Wagenberg wonen, dat is een gezellig dorp en als ik voor Feyenoord blijf spe len is dat te doen. Vorige week vrijdag, op de verjaardag van mijn vrouw, ben ik getrouwd en ik blijf dus in Wagenberg wonen. Daar is de lucht veel frisser dan in Rotterdam". Van de Korput die niet terug wil naar de fabriek („ik werkte als metaalbewerker bij de Bredase constructiewerkplaats") denkt nu al aan zijn toekomst: „Ik ga eerst studeren voor mijn mavo-diploma en dan pak ik een andere studie aan. Als ik over een jaar of 10.12 ben uitgevoet- bald, wil ik wel iets anders gaan doen, maar niet terug naar de fabriek". Grote toekomst r Trainer Boskov voorspelt Michel van de Korput inmiddels een grote toe komst: „Hij is een speler met een enorme techniek en heeft bovendien veel overzicht. Maar hij moet de moed hebben om ook een persoonlijk duel aan te gaan. Nu neemt hij vaak de bal zonder een tegenstander te raken. Ook moet hij de moed hebben vanuit de verdediging mee in de aanval te gaan. Hij gaat wel mee naar voren, maar houdt dan in. Als hij een keer een doel punt heeft gemaakt zal hij wel meer aanvallend gaan spelen". Ook Boskov ziet de wedstrijd tegen Djurgarden als een formaliteit, maar toch wil hij het sterkst mogelijke team in het veld brengen om ieder risico uit te sluiten, dus met Wim Rijsbergen, die za terdagavond tegen De Graafschap niet meespeelde. Rijsbergen zelf verwacht dat hij in het veld zal komen: „Desnoods speel ik met een bandage om mijn knie", liet deze verdediger weten. WEMELDINGE - Een attractief en af wisselend programma en een interes sant veld beroepsrenners vormen de basis van de laatste profkoers van dit seizoen in Zeeland, die vrijdagavond in de straten van Wemeldinge wordt ver reden. Twintig professionals rijden daar vanaf half zeven een omnium, een wedstrijd die bestaat uit verschillende onderdelen. Marius Westrate, de bekende wieler- masseur en organisator van koersen uit Wemeldinge, vertelt dat het comité Wemeldinge vooral uit financiële over wegingen voor een omnium heeft geko- BELFAST - FC Liverpool heeft zich als eerste club geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen. De Engelse titelhouder won dinsdag middag in Belfast de tweede wedstrijd voor de eerste ronde tegen Crusaders met 5-0. De ruststand was 1-0. Liverpool zegevierde in de thuiswedstrijd met 2-0. Er waren 10.000 toeschouwers. Voor de doelpunten zorgden: Keegan, Johnson (2x), McDermott en Heighway. FC Kaiserslautern heeft zich zonder enige moeite geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA- beker. De Duitsers wonnen op eigen ter rein met 8-0 van Paralimni Famagusta (Cyprus) De ruststand was 4-0. Erwaren slechts 4000 toeschouwers. Voor de doelpunten zorgden Toppmöller (4x). Pirrung (2x), Meier en Riedel. zen. „Het organiseren van koersen voor beroepsrenners is een kostbare zaak. De enige reden dat we ze hier laten rijden is het feit dat Cees Pnem bij ons op het dorp woont en we iets voor hem wilden doen. Maar als je een criterium houdt moetje zo'n vijftig tot zeventig renners aantrekken. Dat kost een hoop aan con- tractsgeld. Voor een omnium heb je maar een renner of twintig nodig, dus dat scheelt al de helft aan contract- geld". Bovendien vindt Westrate een omnium altijd bijzonder aantrekkelijk. „We heb ben er ervaringen mee. In 1972 hebben we het eerst met amateurs geprobeerd en toen won Van den Bunder Het jaar er op won Cees Pnem bij de profs. Zoiets slaat wel aan bij hetpubliek. We hebben ook nu weer een aantrekkelijk pro gramma". Om half zeven gaat het om nium van start met een tijdrit over 1200 meter. Start en finish zijn aan de Ka- naalweg. De renners starten met een tijdsverschil van een minuut. Om kwart over zeven volgt een afvalling over vijf tien ronden (de eerste vijf ronden vallen er steeds twee renners af en vervolgens iedere ronde één) en de wedstrijd wordt afgesloten met een criterium over 42 ki lometer. Unicum Het wielercomite Wemeldinge heeft overigens voor de wedstrijd geen prij zenschema vastgesteld. Wel zijn er drie kleine schema's voor de verschillende onderdelen. Het maakt echter niet uit n renner eerste of vijftiende in het eindklassement wordt, want de ver diensten staan in grote trekken al tevo ren vast. Dat is een unicum in Neder land. „We werken met verhoogde con- tractgelden. Dat is dacht ik nieuw in Nederland", stelt Marius Westrate. Het feit dat het grote geld ditmaal met 'op de meet' te verdienen is zou kunnen inhouden dat er minder strijdlust is, maar Westrate wijst dat van de hand. „Aan het eind van het seizoen lopen de contracten af Er zijn heel wat renners die op de wip zitten en toch nog wat willen laten zien om volgend jaar in een ploeg te komen. Bovendien hebben ren ners toch altijd de drang om te winnen. Wij als comité eisen volledige inzet en die jongens kennende zal die cr ook wel zijn". Het deelnemersveld is wel van dien aard dat er van strijdlust sprake zal zijn. Alle Midden-Zeeuwse profs zijn vertegen woordigd. Plaatselijk favoriet Cees Priem lijkt een erg grote kanshebber, maar hij zal zeker geduchte tegenstand ondervinden van Jan Raas, die volgend seizoen hoogstwaarschijnlijk zijn ploegmakker is bij Frisol. Dan is er nog Kees Bal uit Kwadendamme. Sinds zijn terugkeer in de wielersport lijkt de Molteni-renner gemotiveerder dan ooit te voren. Hij won onlangs in Stekene en werd maandag tweede in Tienen. Verder reed Bal, ondanks het feit dat hij een enorme achterstand heeft- in training en competitie op de andere profs, de klas sieker Tours-Versailles uit. Hij behoort vrijdag ongetwijfeld tot de grootste kanshebbers. Jos Schipper uit Kwadendamme weet nu al dat hij volgend jaar geen ploeg meer heeft en zal ook trachten een klin kend succes te behalen. Overige kandi daten zijn: Aad van den Hoek, Nidi den Hertog, Jan van Katwijk en Jan Kre kels. In totaal zijn er achttien renners gecontracteerd. Onder hen is één bui tenlander, de Belg Hosiers. Er wordt om half zeven gestart aan de Kanaalweg, waar burgemeester H. G. van Suylekom het startschot zal lossen. Het parkoers is verder: Wilhelmina- straat. Dorpsplein, Emmastraat, Bea- trixweg, Julianastraat. Bemardstraat' en Kanaalweg. Speaker is Pierre Eysac- kers. De entree is gratis. Het wielerco- mité hoopt met de medewerking va» sponsors en de verkoop van program maboekjes waarin een schema is opge nomen voor de puntentelling. Bij de tijdrigloopt de puntentelling van de eerste tot de laatste renner van één tot en met twintig, maar bij de andere onderdelen gaat de telling vanaf twee, steeds met een verchïl van twee punten (2,4, 6 tot en met 40). De renner met de minste punten is de winnaar. Extra charme Het staat by vooroaat vast dat de afslui ting van het koersseizoen in Zeeland, voor wat de profs betreft, erg spectcacu- lair zal zijn. Omniums hebben een extra charme, omdat renners meesters moe ten zijn op vele wapens. Het Zeeuwse wielerpubliek krijgt in ieder geval iets voorgeschoteld dat de laatste jaren niet meer te zien is geweest. (ADVERTENTIE) Het zal je lot maar wezen. Ja daar ga je dan met je gloednieuwe camera. Wil je ais trotse vader je zoon op de film vastleggen loopt ie je gewoon omver. Gelukkig is de camera heel gebleven. Gekocht van een prijs in de Staatsloterij, We hebben er later wel geweldig om gelachen. Tja, 't zal je lot maar wezen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of meteen paar. De loten kosten f 25,- per stuk, 'n vijfje f 5,-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht, 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2'h op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f500.000,- Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De 'uitslagen komen op tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door overschrijving van f 25,- (of een veelvoud daarvan) op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U ontvangt dan enkele dagen de le trekking uw lotnummerfs). Als het bedrag vóór het eind van de maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen 070 - 653955. MANCHESTER - Aangezien Manches ter United-manager Tommy Docherty vanavond over zijn sterkste formatie kan beschikken, twijfelt de Schot er nauwelijks aan dat Ajax zal worden ge- limineerd voor de UEFA Cup. Man chester United wordt ook in dit duel op 'Old Trafford gesteund door 61.000 toe schouwers en daarom meent Docherty: „Dat is voldoende om mijn nog betrek kelijk onervaren jonge elftal vleugels te verschaffen. Zeker nu Ajax zoveel jonge spelers heeft rondlopen, die ook niet zoveel internationale routine heb ben, moet het - in theorie althans - toch niet zo moeilijk zijn om de volgende ronde te halen". Maar ook al Is dat niet het geval dan is dat voor Manchester United bepaald geen ramp. De Europa Cup is voor de spelers leerzaam en vormt een verzetje ■tussen de wekelijkse competitiebes lommeringen door, maar betekent ver der niets. By uitschakeling zitten er vol gende week zaterdag weer even zo vro lijk tussen de 50 en 60.000 toeschouwers op het knusse Olf Trafford om de vol gende thuiswedstrijd in de competitie te begeleiden. Kortom: een onverwoest bare constellatie, waarvoor Ajax- trainer Ivic duidelijk bevreesd is. Ivic: „Het wordt voor een aantal spelers bij ons een vuurdoop in het internationale voetbal. Sommige spelers hebben nog nooit zo'n gekkenhuis meegemaakt als je hier kunt verwachten. Het is voor my ook een vraagteken hoe dit Ajax zich daaronder houdt". Het duel tussen Manchester en Ajax zal ook worden bijgewoond door de Engelse bondscoach Don Revie. Hij is vooral geïnteresseerd in het uiterst jeugdige kwartet Greenhoff, Stewart, Pearson en Hill, die allemaal in de selectie van het Engelse nationale elftal zijn gekozen. Vooral op Hill heeft Revie zijn hoop ge vestigd. Hill (Ruud Krol: „Dat is wel een van de handigste linksbuitens die ik de laatste jaren gezien heb") moet straks met zijn individuele acties de defensie van de zaar verdedigende Italianen, waarmee Engeland in de voorronde voor het wereldkampioenschap voetbal is ingedeeld, uiteen scheuren. Dat de man daartoe in staat moet worden geacht, kan de Joegoslaaf Gluic over meepraten. De nieuwe rechtsback van Ajax kreeg tegen Hill in Amsterdam geen voet aan de bal en zal het ook van avond weer uiterst lastig krijgen. Weinig optimistisch Ruud Krol is weinig optimistisch ge stemd over de eventuele overlevings kansen van Ajax in het UEFA- Cuptoernooi tegen Manchester United. Krol baseert zijn pessimistische prog nose niet zozeer op de kwaliteiten van Manchester United - hoe kort is het tenslotte nog maar geleden dat Ajax geringschattend Engelse tegenstan ders van dit kaliber achteloos terzijde schoof - maar meer op de schamele kwaliteit van het huidige Ajax. Zeker na het vertrek van Suurbier voelt Krol zich een soort eenling die misprij zend vaststelt „Ik roep al enkele jaren dat het afgelopen is met het Neder landse voetbal. Dat zie je ook bij Ajax, De jongere spelers kunnen het nieten ze begrijpen het niet. Tegen NAC maakte John Dusbaba twee sierlijke hakbewe- gingen in zijn eigen strafschopgebied. Dan zegt hij tegen mij: Ik kan die bal toch niet kwijt? Schop hem dan van mijn part de tribune in, maar probeer het niet op te lossen door mooi te gaan voetballen in je eigen strafschopgebied. Het zijn juist deze detailpunten die de jonge spelers niet beheersen en waar door je de boot ingaat. Vroeger kwam zoiets niet voor. Dat is het verschil". Krol. opgegroeid in het bikkelharde profmilieu bij Ajax toen niet alleen de kwaliteit maar ook de mentaliteit en werklust zo ongeveer 200 procent beter waren, stelt verder: „Een wedstrijd duurt negentig minuten. Zeker voor dit Ajax. Het grote Ajax voetbalde met al leen vreselijk mooi en goed, maar werkte ook ontzettend hard. Dat wordt vaak vergeten. Maar ook dat beseffen de spelers niet meer. Ik loop me nu al drie seizoenen lang uit de naad om het goede voorbeeld te geven. Maar na zo'n wed strijd tegen Sparta wordt mij dan zelfs verweten dat zelfs ik het koppie liet hangen. Maar ik ben toch ook maar een mens?" Murw gemaakt Diep in zijn hart zou Ruud Krol Ajax het liefst de rug toe keren. Liever van daag dan morgen. Het wanbeleid bij Ajax dat tot de ongelooflijk snelle in eenstorting heeft geleid, heeft zelfs deze prof pur sang murw gemaakt. Het probleem om een andere club te vinden is echter niet eenvoudig. Nog afgezien van het feit dat er maar weinig verenigingen in Nederland hem zouden kunnen betalen, merkt Krol ten slotte op: „De kwaliteit van het hele Ne derlandse voetbal is op dit moment be droevend. Na de groep van 20. misschien vijfentwintig topspelers, komt er niets meer. Het is gewoon beangstigend. On der die twintig toppers bevindt zich het merendeel der spelers die de grote jaren van het Nederlandse voetbal nog heb ben meegemaakt. Maai- wie breekt er nou verder nog door? Misschien dat er over een jaar of tien weer een groep van twintig nieuwe topspelers komt. Dat hoop ik dan maar, dan kan ik op de tri bune ook nog eens genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13