Snel akkoord VS-Rusland over kernwapens gewenst Vredestein raakt in steeds sneller tempo in verval Uitmoet dicht Geboortecijfer daalt OPROEP VAN AANTJES AAN LEDEN ANDERE PARTIJEN OVER ABORTUS VALT FOUT PvdA bepleit kijk en luisterbelasting VAN DER STOEL IN VERENIGDE NATIES: Nederlanders wijzen het communistisch systeem af PPR en VVD erg boos... GEKOZEN LEDEN ONDERNEMINGSRAAD: Lino Calle naar Spanje WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 p ênjW üutVAT v l NEW YORK (ANP) - Minister Van der Stoel heeft dinsdag de algemene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd, een beroep te doen op Amerika en Rusland om snel tot resultaten te komen in de onderhandelingen over beperking van de strategi sche wapens. De assemblee zou tevens moeten aandringen op een akkoord - 'dat al veel eerder had moeten worden gesloten' - waar bij alle proeven met kernwapens, ook ondergrondse, mo«>* worden verboden. Zorg over de verspreiding van kernwa pens en de bewapening in het algemeen, de noodzaak om de steeds dieper wor dende kloof tussen arme en rijke landen te overbruggen, en een einde te maken aan de schendingen van de rechten van de mens, waren de belangrijkste the ma's van mr. Van der Stoels rede als Nederlands minister. Als voorzitter van de ministerraad van de Europese ge meenschap sprak hij vooral over Zuidelijk-Afrika - ditjaar waarschijnlijk het belangrijkste onderwerp dat de af gevaardigden van bijna 150 landen zul len behandelen - en het Westduitse voorstel, een internationale conventie te sluiten om het nemen van gijzelaars tegen te gaan. De negen, aldus mr. Van der Stoel, ho pen dat de aanvaarding door Ian Smith van de Engels-Amerikaanse voorstel len over Rhodesië - vrucht van Kissin ger's pendeldiplomatie - 'een keerpunt in de geschiedenis van Rhodesië zal zijn. Als alle partijen goede wil tonen, en Afrikanen en Europeanen samen werken, zou de basis van een onafhan kelijk Zimbabwe kunnen worden ge legd'. De negen zullen Transkei, het eerste Bantoestan dat (26 oktober) onafhanke lijk wordt, niet erkennen zoals eerder deze maand in het Friese Beetster- zwaar werd afgesproken. 'Valse oplos singen van het apartheidsprobleem zoals de vorming van Bantoestans of thuislanden die de Zuidafrikaanse re gering nastreeft, bevorderen de ras sendiscriminatie meer dan dat zij haar verminderen'. 'Alle landen zouden zich beperkingen moeten opleggen' wat betreft verrijkings- en opwerkingsinstallaties LOIS, flanel AQ5() j houthakkers shirt3. i LEVI'S, jeans met C075 rechte pijp j (die worden geleverd aan landen die thans (nog) geen kernwapens hebeni. zo verklaarde voorts mr. Van der Stoel. 'Het zou waanzinnig zijn om de ogen te sluiten voor de gevaren voor de vrede' die een verdere verspreiding van kern wapens in zich bergt Gijzeling De Westduitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher, heeft dinsdagochtend de VN-assemblee voorgesteld een internationale con ventie te sluiten waarbij landen zich verplichten degenen die gijzelaars ne men te berechten of uit te-leveren aan het land (dat met het oog op berechting) daarom vraagt. Of dit voorstel zal wor den aangenomen is thans nog niet te bezien. Midden-Oosten Voor drie van de vier grote EEG-landen gaat het gemeenschappelijk standpunt over het Midden-Oosten, dat minister •De Arnhemse politie zegt de laatste weken geconfronteerd te zijn met bromfïetsongevallen waarbij sprake was van hoofdletsel doordat de val helm niet bleek te zijn vastgemaakt. Van der Stoel dinsdag namens de negen in de VN-assemblee heeft uiteengezet wat betreft de Palestijnen niet ver ge noeg. Dit is gebleken uit de rede die de Onderzoek naar beter systeem milieubelasting DEN HAAG (ANP) - Volgens het dins dag verschenen jaarverslag 1975 van de rijksplanologische dienst wordt ge zocht naar een doelmatiger systeem voor de zogenaamde milieubelasting en hierop vooruitlopend wordt over wogen op korte termijn een aantal knelpunten bij de heffingen weg te ne- Verder wordt geschreven, dat tot 1979 een bedrag van ongeveer 3.3 miljard gulden nodig zal zijn om de kwaliteit van het oppervlaktewater te verbeteren met name voor het bestrijden van de verontreiniging door zuurstofbindende stoffen. Door een verhoging van de aanschaf prijs van een auto metenkele procenten en van de exploitatie met ongeveer één procent kan de totale luchtverontrein iging door auto's reeds met 75 procent worden teruggedrongen, aldus het jaar verslag, dat eerder opmerkt, dat een groot deel van de luchtverontreiniging in ons land door het wegverkeer wordt veroorzaakt. Uit de cijfers van het CBS van begin dit jaar blijkt, dat deze vervuilingsbron re latief het goedkoopst is terug te dringen Westduitse minister Genscher, onmid dellijk na minister Van der Stoel hield. Mr. van der Stoel zette als voorzitter van de ministerraad van de EEG het be kende gemeenschappelijke standpunt uiteen: een oplossing moet worden ge vonden op basis van de resoluties die de veiligheidsraad heeft aangenomen na de zesdaagse oorlog van 1967 en de oktober-oorlog van 1973. Maar dat dit gemeenschappelijk standpunt niet mer dan een kleinste gemene deler is werd dinsdag in New York opnieuw duidelijk. Spraken de Franse en Italiaanse ministers vorig jaar al over 'het recht op een vaderland' van het Palestijnse volk, ook Genscher ging deze maal iets verder dan het ge meenschappelijk standpunt door te verklaren dat 'de nationale' iniet: 'de legitieme') rechten van het Palestijnse volk in beschouwing moeten worden genomen. De Sowjet-Unie heeft dinsdag het slui ten voorgesteld van een internationaal verdrag tegen het gebruik van geweld bij internationale betrekkingen. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko diende het voorstel in als een nieuw punt voor de agenda van de algemene vergadering, die hij toesprak op de tweede dag van haar jaarlijkse debat over buitenlands beleid. Gromyko steunde een recente oproep van niet-gebonden landen tot het hou den van een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering over ontwa pening. Tot dusver had de SowjetrUnie aangedrongen op het beleggen van een afzonderlijke wereld ontwapeningsconferentie. AMSTERDAM - Ouders van kinderen van het scholencomplex Kortvoort in de Amsterdamse Bij lmermeer, hebben dinsdagmorgen kort voor- de toegangsweg tot de school - geblokkeerd uit protest tegen het feit dat zij deze toegangsweg naar de school uitermate onveilig vinden. RPD: TENDENS ZET ZICH VOORT HILVERSUM (ANP) - Het Nederlandse volk wijst voor bijna 80 procent de communistische maatschappij opvattingen af. Dit blijkt uil een en quête die de KRO-televisie liet maken voor de documentaire 'Zijn communis ten te vertrouwen?' die dinsdagavond werd uitgezonden. Indien in Nederland de communistische partij aan de macht zou komen, zou 39 procent van de ondervraagden alles doen om dat te voorkomen, ook 39 pro cent zou er tegen zijn maar zich niet ver zetten, 8 procent zou onverschillig blij ven, zeven procent zou het er mee eens zijn en 2 procent zou het toejuichen. Verder zou 43 procent van de onder vraagden artsen en verplegenden in staatsdienst willen zien, 62 procent vindt dat de aardgasbronnen nationaal bezit moeten zijn, 12 procent zou alle grond als nationaal eigendom willen zien en 42 procent meent dat een ge wone vakman evenveel moet kunnen verdienen als iemand met een hogere opleiding. Uit een oogpunt van ver trouwen m communisten vindt 65 pro cent dat communisten leraren mogen zijn, 57 procent dat zij burgemeester mogen zijn, 56 procent dat zij vakbonds leider en 60 procent dat zij minister mo gen zijn. Gemiddeld 30 procent ant woordde op laatstgenoemde vragen 'nee' en ongeveer 11 procent gaf geen antwoord. (ADVERTENTIE) .uuuiiiUfiniDv av.vw- «J a1.'.' DEN HAAG (ANP) - De daling van het geboortencijfer in ons land heeft zich in 1975 voortgezet. Dit staat in het dins dag verschenen jaarverslag 1975 van de rijksplanologische dienst. De laatste vijf jaar is her aantal levend geborenen per duizend van de e bevolking terug gelopen van 17.2 in 1971 tot 13,0 in 1975. Opvallend noemt de RPD de daling van het aantal gevoorten van eerste kinde ren, van 80.996 naar 78.000, terwijl op grond van het stijgend aantal huwelij ken van voor 1971 juist een stijging van het aantal geboorten verwacht werd. Het teruglopen van het aantal eerstge borenen krijgt volgens het verslag nog meer betekenis asl men in aanmerking neemt, dat het aantal gehuwde vrouwen van 15-29 jaardie ongeveer 90 procent van de eerste geboorten voortbrrengen, van 1969-1975 is toegenomen van 645.079 tot 802.220. Dit verschijnsel duidt erop, dat de daling niet uitslui tend te wijten is aan uitstel, maar ook aan afsteL Er zijn volgens de RPD sta tistische aanwijzingen, dat in ons land een tendens bestaat tot toeneming van de vrijwillige kinderloosheid. Er blijkt sprake te zijn van een snelle daling van de kinderloosheid in de na 1951 gesloten huwelijken. De laatste generatie, waar van het percentage kinderloze huwelij ken met een vrij grote zekerheid valt vast te stellen is de huwelijksgeneratie van 1964-. n .4 pet. van deze huwelijken bleef kinderloos. Deze ontwikkeling kan volgens de RPD o.a. verklaard worden door de veran deringen in het na-oorlogse huwelijk spatroon: groei van het aantal huwe lijken en daling van de gemidelde leef tijd, waarop het huwelijk wordt geslo ten. Vooral dit laatste verschijnsel kan vol gens de ROPD tot de verklaring voorde daling van het percentage kinderloze huwelijken bijdragen omdat de op jon gere leeftijd huwende vrouw een hho- gere potentiële vruchtbaarheid heeft dan de vrouw die pas later trouwt. Gelet op de ook na 1964 voortdurende tendentie tot jonger huwen zou een verdere daling van de kinderloosheid in de lijn der verwachtingen liggen. De gegevens met betrekking tot het aantal eerstgeborenen in de periode 1964-1973 per 1000 gesloten huwelijken komen echter niet met deze verwachting over een. Volgens de Rijksplanologische Dienst is eerder van een tegengestelde ontwikkeling sprake. De tijdsduur tus sen het sluiten van het huwelijk en de geboorte van het eerste kind wordt steedsl langer. Dit kan enerzijds duiden op uitstel van geboorten, anderzijds op afstel daarvan. In hoeverre van afstel sprake is, valt op basis van jaarcijfers niet met grote waarschijnlijkheid te zeggen, aldus het jaarverslag. Pan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De oproep van AR- fractieleider Aantjes aan het adres van de christelijke kamerleden in de niet- confessionele, fracties om tegen het abortusvoorstel van PvdA en VVD te stemmen, heeft in het parle ment dinsdag nogal wat veront waardiging losgemaakt. Na de interne fractievergaderingen kwamen boze reacties van VVD en PPR. Aantjes deed zijn oproep za terdag in Utrecht op de partijraad vergadering van de ARP. De door hem bedoelde parlementariërs zul len in gewetensnood komen, zo meende hij. als zij het. voorstel van PvdA-WD zouden steunen. WD-fractieleider Wie'gel noemt die uitlating, die ook betrekking heeft op sommige leden van de VVD. „aan matigend". „Niemand kan en mag oordelen over de vraag of een ander mens in gewetensnood verkeert", al dus de fractieleider van de WD. Een nogal stekelige reactie kwam ook van zijn PPR-collega Bas de Gaay Fortman. Hfj vindt dat het beroep van Aantjes op leden van andere partijen niet aan geloofwaardigheid heeft gewonnen nu het werd gedaan voor de eigen partijraad. De fractieleider van de PPR had liever gezien dat Aantjes de radicalen in een eerder stadium een brief had gestuurd, zonder afschrift aan de publiciteitsorganen. Overigens meent Bas de Gaay Fort man dat het beroep ook had moeten worden gedaan op niet-christenen. „Eerbied voor het leven is toch een beginsel van onze rechtsorde", aldus De Gaay Fortman. Hij twijfelt er niet aan dat zijn vijf fractiegenoten die voor het ontwerp van PvdA-VVD zijn (hijzelf is er tegen) het menselijk leven in ontwikkeling op zichzelf hoogst beschermenswaardig ach- De tweede-kamerleden Wiegel en mevrouw Kappeijne van de Cop- pello (beiden wd) willen tijdens het eerstvolgende mondelinge vrage nuurtje in de tweede kamer van premier Den Uyl horen in hoeverre het kabinet al dan niet staat achter de mededelingen van minister Van Agt van justitie, gedaan tijdens het abortusdebat. Minister Van Agt zei, dat alleen het wetsvoorstel dat de zorg voor het on geboren leven in voldoende mate tot gelding brengt, het verdient kracht van wet te krijgen. De bewindsman deelde tevens mee, dat deze uit spraak namens het kabinet gedaan was. omdat het tegendeel daarvan niet was gebleken. Premier Den Uyl evenwel zei op zijn wekelijkse persconferentie dat de uitspraak niet namens de regering was gedaan. MAASTRICHT - Zeker 300 politiemannen hebben dinsdagmorgen een inval gedaan in het woonwagencentrum in Maastricht. De inval was het gevolg van klachten over het opslaan van auto wrakken in het kamp en op de openbare weg. Enkele woonwagen bewoners werden door de politie gearresteerd. •Minister Duisenberg vindt de gang van zaken rond de postbank, de vesti ging daarvan in Amsterdam en de ves tiging van de afdeling persoonlijke le ningen van die postbank in Leeuwar den in het geheel niet ongebruikelijk. Ook meent hij dat één en ander in geen enkel opzicht afbreuk doet aan de posi tie van de staten-generaal. Hij ant woordt dit op vragen van de VVD- tweede-kamerlid Joekes. Van Someren (wd) boos op Den Uyl p van onze parelementaire redactie) DEN HAAG - Haya van Someren- Downer, voorzitster van de liberale Eerste-Kamerfractie, heeft zich nogal gestoten aan de kritische opmerkingen die premier Den Uyl over het ontwerp-verkiezingsprogramma van de VVD heeft gemaakt. Op de PvdA- partijraad, zaterdag in Amsterdam, noemde Den Uyl de voorstellen van zowel de VVD als de werkgevers, dat je in Nederland als ondernemer wordt kaalgeplukt, „onwaarachtig en onva derlandslievend". Weet de minister-president wel de bete kenis van die woorden, zo vraagt mevr. Van Someren zich af in schriftelijke vra gen aan de premier. Ter informatie van de minister-president citeert zij de pas sages over deze woorden uit de Van Da- Ie. Volgens die beschrijving betekent onwaarachtig hetzelfde als onoprecht, en betekent onvaderlandslievend het ontbreken van liefde voor het eigen land. „Ik ga ervan uit dat men in de politiek zeer fundamenteel van mening kan ver schillen, niet dat men aan eikaars goede intenties mag twijfelen", zo schrijft het Eerste-Kamerlid, die van Den Uyl vraagt dat hij deze „als grievend erva ren" kwalificaties terugneemt. IN PL AA TS VERHOGING HEFFING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer is voorstander van de afschaffing van de luister- en kijkgelden. In plaats daarvan moet een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting komen, vinden de socialisten. Zij merkten dit op m een reactie op de plannen van minister Van Doorn (CRM) om de omroepbijd rage met f 6,- per jaar te laten stijgen. Als voordelen van hun voorstel zien de Mocht minister Van Doom voorlopig socialisten dat niet meer iedereen - rijk n*et van de voordelen overtuigd zijn en of arm - hetzelfde bedrag moet betalen, toch vasthouden aan zijn eigen voorstel maar dat. door de progressie in het be- °m de omroepbijdrage met f 6.-, respec- lastingstelsel, de sterkste schouders de tievelijk fl,50 (alleen radio), te verhogen, zwaarste lasten krijgen te dragen. Voor dan zal de PvdA daarmee uiteindelijk de laagstbetaalden sou de belasting- wel instemmen. ..Het is een relatief verhoging veel minder hard aankomen. Als tweede voordeel is er volgens de PvdA de uitbanning van het zwartkij ken. Bovendien vervallen de kosten' kleine verhoging en het is de eerste sinds drie en een half jaar", aldus de PvdA-fractie in haar reactie. De socialisten bepleiten een vrijstel van inning van omroepgelden en de ling van betaling voor de mensen die controle op het zwartkijken aanzien lijk lager, aldus de PvdA. Het gevolg van het PvdA-voorstel zal zijn dat ie dereen die een inkomen heeft moet gaan betalen voor het luisteren en kij ken; dus ook werkende gezinsleden. Directeur NCRV: „Nog plaats voor een uitkering krijgen krachtens de r geling oorlogsvervolgden. De be staande vrijstelling voor de leden van de omroepraad en van de kijkdienst moet volgens de socialisten komen te vervallen. 55 3 Noordslraat 47, Terneuzen Papegaaistraat 7. Goes ^Sl. Jacobsstraat 18. Vlissingen ENSCHEDE - De gekozen leden van de ondernemingsraad van Vredestein En schede hebben bij de ministers Lubbers (economische zaken) en Boersma (so ciale zaken) in een brief hun ongerust heid uitgesproken „over de toene mende snelheid waarmee het bedrijf in verval raakt". Door de manipulaties van de laatste jaren is het sociaal kli maat volgens de brief steeds verslech terd. Deze verslechtering heeft echter de laatste drie maanden een dusdanige omvang aangenomen dat er sprake is van een vrijwel volledig gedesorgani seerd bedrijf. Onze directie slaagt er in geen enkel op zicht in de personeelsleden te inspireren en te motiveren, zo wordt vastgesteld. Integendeel, hun handelingen roepen grote weerstanden op en vergroten in toenemende mate de verwarring en ver deeldheid. Iedere houvast, ontbreekt. Onze conclusie is dat directeur Lambert en zijn directe staf deze rampzalige si tuatie niet zullen weten om te buigen. Naast de wijzigingen van de eigendom soverdracht was onze hoop gevestigd op de projectorganisatie, zeggen de geko zen leden in de brief. De projectorgani satie is een groep van werknemers van verschillende afdelingen die meehelpen aan het interne onderzoek in het bedrijf door adviesbureau Bosboom en Hege- ner. Naar de mening van de gekozen le den van de ondernemingsraad wordt het goed functioneren van de projector ganisatie ernstig belemmerd door de tegenwerking van de directie. Zij vrezen dat hierdoor ondanks de uitstekende inzet van de adviseurs van Bosboom en Hegener en het overgrote deel van de aspectgroepen, die meewerken aan het onderzoek, de kans groot is dat liet pro ject gaat mislukken. Vervalsing In het belang van het voorbestaan van de onderneming en in het belang van de gemeenschapsgelden, die hopelijk in deze onderneming gestoken worden, zo vervolgt de brief, dringen wij er bij u met veel kracht op aan een positief ver lopen van de projectorganisatie veilig te stellen en general-manager Lambert en zijn staf te vervangen door kwalita tief betere mensen. Verder pleiten zij voor een onderzoek naar dc sociale verhoudingen. De gekozen leden menen dat de situatie zodanig verslechterd is dat op zeer korte termijn een externe deskundige aange steld dient te worden om het slechte so ciale klimaat te verbeteren. De brief is ook doorgestuurd naar de vakbonden, de heer Lambert en topmensen van Goodrich Europe in Loosduinen. Overneming De Nederlandse overheid zal zoals ge meld 49 procent van de aandelen in het Vredesteinconcem overnemen van de Amerikaanse moedermaatschappij Goodrich. In een mededeling aan de 1438 personeelsleden bij Vredestein Enschede, zeggen de gekozen leden van de ondernemingsraad dat de vertrou- wensrealties tussen general-manager Lambert en zijn directe staf enerzijds en de gekozen leden anderzijds tot hel nulpunt is gedaald. Zij noemen daarbij enkele redenen waaronder: - De staf houdt er in de projectorganisa tie een andere mening op na dan in de permanente organisatie. - Het niet aanwezig willen zijn van de heer Lambert als vertegenwoordiger van de raad van bestuur in de vergader ing van Bosboom en Hegener over het ondenverp sociaalmaatschappelijke begeleiding. - Het niet aanwezig mogen zijn van de leden van de ondernemingsraad in de zelfde vergadering. -Het eveneens niet aa nwezig mogen zijn van de gehele interne commissie. - Het stoppen van de produktie van ra- diaalbanden voor trucks zonder enige vorm van overleg. Als reactie zegt de directie in de ver klaring aan het personeel: „Wij betreu ren het ten zeerste dat gekozen leden van de ondernemingsraad tot de uit spraken en stellingname zijn gekomen zonder dat hierover een fundamenteel gesprek tussen het management en de raad heeft plaatsgevonden. Wij verkla ren nadrukkelijk dat het management gaarne bereid is alsnog over deze zaken met de gekozen leden van gedachten te wisselen". De directie zegt van mening te zijn dat de in de bekendmaking en de brieven „gesuggereerde verschillen van inzicht" geen belemmering behoe ven te zijn voor het vinden van con structieve oplossingen in een gezamen lijk overleg. liberale omroep HILVERSUM (ANP) - „De NCRV blijft overtuigd van de noodzaak tot hand having van de pluriformiteit in de ether, maar zou wel ander voorwaar den tot toelating van nieuwe zendge machtigden en van zendtijdtoewijzing wensen. In de laatste tien jaren heb ik geen omroep zien verschijnen die iets nieuws had te bieden. Maar ik mis een liberale omroep, daarvoor zou nog wel plaats wezen". Dit meent drs.Gcerink Bakker, directeur van de NCRV. De NCRV-directeur zei verder het ten zeerste te betreuren, datde minister van CRM heeft aangekondigd zijn plan voor ontkoppeling van lidmaatschap en ab onnement door te zetten, zonder het door de tweede kamer via de motie Kosto gevraagde onderzoek naar de be tekenis daarvan af te wachten. Verlenging termijn aanvraag huursubsidie DEN HAAG (ANP) - De termijn vaoor het aanvragen van individuele huur subsidie is met drie maanden verlengd tot 1 januari 1977. Dit geldt alleen voor gezinnen, duur zaam samenwonende alleenstaanden en alleenstaanden van 30 jaar en ouder, aldus dinsdag het ministerie van volkse huisvesting en ruimtelijke ordening. Al eerder werd uitstel verleend aan de alleenstaanden en duurzaam samen wonende tweepersoonshuishouden^ onder de 30 jaar. Zij moeten hun aan vraag voor 1 oktober 1976 indienen. AMSTERDAM (ANP) - Lino Calle, dé secretaris buitenlanders van de Feder atie Nederlandse Vakbeweging (FNV), gaat binnenkort naar zijn vaderland Spanje om er mee te helpen de Spaanse vakbond UGT organisatorisch op po ten te zetten. Lino Calle (38) verliet veertien jaar gele den Spanje als politiek vluchteling en heeft zich sindsdien vanuit ons land in gezet in de strijd voor democratische rechten in Spanje. Volgens Calle gaat met hem een aantal andere gevluchte Spanjaarden, die in landen als België, Duitsland, Frankrijk en Zweden ervaring hebben opgedaan in het werk van de democratische vak beweging, terug naar Spanje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11