hoort-ziet-schrijft Het dubbele leven van Frans van Dijk ISRAËLISCHE AANVAL OP SCHIP JOEMBL ATT BOS EERDER 'IN DE RUI' kort Arts ontkent verstrekken pervitine aan wielrenner Metgezellen Libanese leider: DINSDAG 28 SEPTEMBER 1976 'Vroege'wandelaars genietend van de schoonheid van het bos. Meestal trekken we in de herfstvakantie massaal naar het bos om daar oogge tuige te zijn van de veranderingen in de natuur. Wie echter pas tegen de tijd dat de herfstvakantie begint naar hetbos gaat komt gewoon te laat, want de extreem hete en droge zomer heeft de klok van moeder natuur wel een maand vooruit gezet. De veranderingen in het bos zijn nu in volle gang. De verkleuring van de bladeren, de fraaie schakeringen van de gele, bruine en rode tinten, het is op dit moment allemaal waar te nemen. De bomen zijn volop in de rui, de grond ligt bezaaid met eikels, waarmee ik maar wil zeggen dat er voor het kroost weer genoeg te raken valt. Dus; op naar het bos. als u tenminste nog uitgebreid van de herfsttinten wilt genieten. Loco burgemeester Slabbekoom van Rei- merswaal is er niet meer aan te pas gekomen om het huwelijk te voltrek ken tussen Jan Perdaems en zijn bruid Thea, die - enthousiast sportduiker als ze zijn- er de voorkeur aan hadden gegeven om op de bodem van de Oos- terschelde in de echt te worden ver bonden. Afgelopen zaterdag is het hu welijk hoog en droog in het oude stad huis van Schiedam voltrokken. Daarna deed men de trouwerij nog eens even over in het zwembad van Rotterdam-west. De huwelijksambte naar - Gerard Verhulsdonk, bekend van Koos Postuma's tv-programma 'Nederlands Elftal'-had daartoe een stoomcursus duiken gevolgd. Plannen van het duikerspaar om bij Yerseke m de Oosterschelde het ja-woord uit te spreken gingen niet door, omdat er in de wet staat dat een huwelijk voltrok ken dient te worden in het huis van de gemeente. Er was toestemming van de officier van justitie nodig om van die regels af te wijken. En die toestemming kwam er niet Loco-burgemeester Slabbekoom„Eigenlijk jammer dal het niet kon doorgaan. Zo'n gebeurte nis zou natuurlijk veel publiciteit krij gen. Ik had op die manier prachtig re clame kunnen maken voor een schone Oosterschelde." onder redactie van Jacques Cats Sinds een klein jaar is hij nu horecaman in Vlissingen: Frans van Dijk, 44 jaar oud, van huis uit Rotterdammer. Aan de Nieuwen- dijk exploiteert hij daar het hotel-pension Limburgia. Dat is dan deene kant van Frans van Dijk. Nu de keerzijde van de medaille: Daarvoor moeten we de grens over. Frans van Dijk heet dan ineens Francis van Dyke, een gevierd musicus. Zijn naam is een begrip in de wereld van de show-bussiness. Maar in eigen land zeggen ze hooguit: Frans van Dijk? Zeker een broer van Piet? of Louis? Daarm snel iets verteld over dat an dere leven van horecaman Van Dijk, die in de voorbije jaren in alle bekende theaters ter wereld stond. Broadway, de London Palladium, hij stond er op de planken en vierde er tnomfen als violist. In Londen viel hem zelfs de eer te beurt te worden voorgesteld aan koningin Elisabeth. Een foto van die gebeurtenis heeft een ereplaats gekre gen in het Vlissingse hotel-pension waar hij zijn leven nu eens op een an dere manier inhoud wil gaan geven. Het is ovengens geen afscheid voor goed, want het podium blijft trekken. Op het ogenblik dat u dit leest heet Frans weer Francis en reist hij af naar Zuid-Afrika, waar hij tijdens een toer- nee van enkele weken in zijn dooie eentje het voorprogramma zal verzor gen voor Charles Aznavour. Even nader kennismaken met Van Dijk. Frans dus. Een tengere man met forse bakkebaarden, die vierenveertig jaar geleden praktisch werd geboren in circus Boltini, waar zijn ouders een acrobatenact verzorgden. Als jongetje van zes werkte Frans al mee aan het nummer van zijn ouders, zijn taak be stond voornamelijk uit het muzikaal omlijsten van het optreden van zijn ouders. Jarenlang trad de jonge Rotterdam mer op met zijn vader en moeder. Hij had veel succes. Die viool lag hem wel. Dat had inmiddels ook de part ner van clown Groc ontdekt. Die partner Max van Embden, adviseerde Van Dijks ouders om zoon Frans naar een professionele opleiding te sturen. Dat advies werd na verloop van jaren inderdaad ook opgevolgd. Frans ging studeren aan het Utrechts conserva torium. Hij studeerde er zelfs af als leraar. Toch bleek Frans van Dijk's interesse -meer naar de lichte muze te neigen dan naar de klassieke muziek. Het was ook in die richting, waarin hij zich bij zijn emigratie naar Australië een brood winning ging zoeken. Hij trad er met zijn viool op in nachtclubs, in theaters en ook in besloten clubs, die in Austra lië zeer talrijk zijn verzorgde Francis van Dyke vele optredens. Solistische optredens, want zo zegt de musicus, „ik ben nu eenmaal geen manntje dat onder een dirigeerstokje kan staan. Daar ben ik geloof ik een beetje te re volutionair voor." Om een lang verhaal wat in te dam men. Van Dijks virtuositeit op de viool sloeg geweldig aan. Overal werd hij gevraagd. Vanuit Australië werden vele reizen ondernomen Door de ge hele wereld. De naam Van Dyke werd voor de impressariaten een bekende klank. Van Dijk dankt zijn succes aan de hu mor die hij in zijn act doet „Ik speel op mijn eigen ongeluk zegt hij. Zelfbeklag is de grootste humor. En: je doet er niemand pijn mee." Een indrukje van het repertoire van Francis van Dyke: hij speelt Brahms wiegelliedje op een baby viooltje van een centimer of tien lang, legt zich toe op het spelen van bravourliedjes zoals de kanariepolka en weetzelfs twee vio len tegelijk te hanteren Het was anders wel een moeilijke weg .die ik heb moeten gaan", zegt Frans van Dijk, terugblikkend. ,,Dat kwam ook, omdat ik zo moeilijk te omschrij ven ben. Ik ben geen zanger, geen hu morist. Ik doe iets met een viool, Nou kom daar eens mee aan bij een impres- sario. Die zegt al meteen: Wat? Alweer een violist? Schei toch uit!" Na zoveel omzwervingen bleef het va derland trekken. En dat was er dan ook uiteindelijk de oorzaak van dat Frans van Dijk een jaar geleden terug kwam. „Je gaat op de duur toch aller lei dingen missen", zegt Van Dijk na achttien jaar Australië. Ik wilde weer in Nederland wonen, molens zien, over kinderhoofdjes lopen en op zondag morgen het carrillon horen. Hier in Vlissingen hoor ik het c~nllon nu zelfs elk half uur..." Waarom heeft Frans van Dijk nu voor het horecavak gekozen. „Dat kom t", legt hij uit, „omdat er nogal wat fami lie van mij in het horecawezen zït."„Maar ook het contact met de mensen via dit vak heeft ermee te maken. Verder kan ik op deze manier nog eens uiting geven aan mijn mu ziek. Door nog eens wat voor de gas ten te spelen. De baas speelt. Dat vin den ze meestal wel leuk." De toernee door Zuid-Afrika maakt duidelijk dat Van Dijk zijn show- bussiness carrière nog niet defintief heeft afgesloten. „Laten we het zo zeg gen", deelt de musicus-horecaman mee: „ik leeft er niet meer van. Ik had pas nog een contract voor drie maan den Broadway kunnen afsluiten. Maar ik heb het niet gedaan. Ik houd niet van Broadway Ik doe nu alleen nog maar dingen die ik leuk vind. Ik heb het allemaal gehaald. Ik heb mijn doel bereikt. Verder hoef ik niet." CAÏRO (RTR/UPI) - Volgens het Libanese parlementslid Albert Mansoer heeft een Israë lisch oorlogsschip zondag een aanval gedaan op een boot waarmee de linkse leider Ka- mal Joemblatte van Libanon naar Cyprus voer. Mansoer vertelde maandagdatde Israë liërs het vuur op de boot hadden geopend na hem zes keer te hebben ge ramd. Niemand evenwel heeft letsel op gelopen. Het bericht van Mansoer is in Nicosia bevestigd door de kapitein van de onder Cyprische vlag varende 'Phoenicia'. Kapitein Ali Soecar, een Libanees, zei dat zijn vaartuig was beschadigd. Mili taire knngen in Tel Aviv hebben tegen gesproken dat een Israëlisch schip bij het incident betrokken is geweest. Joemblatt vloot maandag van Cyprus naar Cairo, voor besprekingen met de Egyptische regering. In Cairo verklaarde Joemblatt na een gesprek van ruim twee uur met de Egyp tische minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi, dat hij de nieuwe presi dent van Libanon, Elias Sarkis, voor stellen heeft gedaan ter beëindiging van de burgeroorlog in zijn land. De voorstellen gaan uit van terugtrek king van de Syrische troepen, een wa penstilstand die gegarandeerd wordt door gemeenschappelijke Arabische vredeskorpsen, onderhandelingen tus sen de oorlogvoerende partijen en de formatie van een regering-van- nationale-eenheid voor het ten uitvoer leggen van een regeling aan de confe rentietafel. Joemblatt zei dat hij optimistisch was en nog optimistischer was geworden na zijn gesprek met Sarkis. Joemblatt wilde niet méér zeggen over Een groep gewapende bemannings leden van ccn Britse mijnenveger is zondag aan boord gegaan van een grote Sowjet-treiler die binnen de Britse visserij-zone van 12 mijl gevist zou hebben. Het schip wordt momenteel opgebracht naar Plymouth in zuid west Engeland. Al twee weken lang vist een grote vloot trcilers uit de Oostbloklanden voor de zuidwest kust van Engeland op ma kreel. Vissers uit Cornwall zijn hier4 woedend over. Zij beweren dat elke Oostblok-treiler op een dag dezelfde hoeveelheid vis kan vangen als de hele vissersvloot uit Cornwall samen in een week. JOEMBLATT de vermeende Israëlische aanval op ol plaatsgehad en was uitgevoerd door 'Israëlische kanonneerboten en een he likopter'. Linkse woordvoerders in Libanon heb ben maandag gezegd dat in Tripoli, na Beiroet Libanons grootste stad, drie- honderd burgers zijn omgekomen door JONGERENCENTRUM DOOR BEZOEKERS BEZET DEN HAAG (ANP) - Het jongerencen trum 'Paard van Troje' in Den Haag is het afgelopen weekeinde bezet door een 30-tal regelmatige bezoekers, et cen trum was eind vorige week door het bestuur en stafleden gesloten uit pro test tegen de arrestatie van coördina tor Peter den Haring. Den Haring was in opdracht van de justitie aangehou den onidat in het paard van Troje open lijk hasjiesj werd verkocht en gerookt. Na de bezetting van het Paard van Troje door de bezoekers, die stellen dat het jongerencentrumj hoe dan ook open moet blijven, heeft de mmiddels weer vrijgelaten coördinator Den Haring de poli lie gevraagd het pand te ontruimen. ,De politie weiferde dit echter omdat zij 'bang was dat daaruit zoals eerder grote moeilijkheden zouden ontstaan", aldus Peter den Haring. „Overigens heb ik alle begrip voor de actie van de bezoekers, maar aan de andere kant is het op deze manier voor ons geen werken". beschietingen tijdens een beleg van vier maanden door rechtse en Synsche troe pen. Aan de fronten in Beiroet werd maan dag weer zo intensief geschoten, dat president Sarkis opnieuw moest alzien van besprekingen met linkse leiders, onder wie PLO-leider Yassir Arafat. Staking De Arabische gemeentebesturen in Is raël hebben voor vandaag een demon stratieve proteststaking van twee uur afgekondigd van alle overheidsdien sten in de Arabische gemeenten. De staking vindt plaats uil protest tegen de districtshoof van Galilea, Israël Koenig, die onlangs een rapport heeft opgesteld waarin hij aanbeveelt Ara bieren tot tweederangsburgers e de graderen. KVP-bestuur wil CDA-er in de Europese commissie UTRECHT (ANP) - Het partijbestuur van de KVP vindt dat er een Neder landse Christen-democraat in de nieuwe Europese Commissie moet zit ten. Het bestuur aanvaardde maandag in Utrecht een resolutie van die strek king. Het KVP-bestuur vindt dat de christen-democraten in de commissie ondervertegenwoordigd zijn twee van de dertien leden zijn christen-politici. Nederlanders duurder uit aan Gentse universiteit (Van onze verslaggever) GENT - Meer dan 100 Nederlandse stu denten, die zich in de afgelopen maand hebben aangemeld om aan de Gentse Rijksuniversiteit te studeren hebben te horen gekregen, dat daaraan 10 tot 22 maal zoveel inschrijvingsprijs moeten betalen dan het vorig jaar. Afhankelijk van de studierichting moesten zij 56.000 frank (3360 gulden) of 105.000 frank (6825 gulden) meer neerleggen dan het vorig jaar, toen een algemene sinschrijvingsprijs gold van 5420 frank of 350. Nu geldt die 5420 frank slechts als vertrekbasis. Een en ander is het gebolg van de toe passing van een nieuwe financierings wet op de universiteiten, die op 2 fe bruari in het belgische staatsblad is ge publiceerd. Die wet bepaalt, dat in elke universiteitsdiscipline slechts 2% bui tenlandse studenten mogen genieten van hetzelfde financiële statuut als de Belgische studenten. De 'ovetollige bui tenlanders' moeten de helft van het werkingskrediet bettalen, dat de Belgi sche staat de universiteiten per sstu- dent toekent. In de sector geneeskunde, waarvoor vanuit Nederland een grote belangstel- lin is. gaat het naast het 'rollengeld' van ƒ350 om een verplichte, voorafgaande storting van 6825. in de humane we tenschappen wordt van de Nederlandse kandidaten een extra bedrag van 56000 frank of 3460 geëist. Dit jaar heeft geen enkele nieuwe in schrijver aan de Gentse universiteit kunnen gemeten van het goedkope ta rief. Tijdens het vorig universitair jaar was het aantal buitelnadse studenten aan de Gentse universiteiten beperkt tot 5% Een gedeelte daarvan heeft zijn studies opgegeven, maar meer dan 2 heeft zich na het examen meteen laten inschrijven voor het tweede jaar, waar door het plafond van 2% al onmiddellijk uitgeput was. Daardoor hebben alle nieuwe studenten voor de keuze ge staan om hoge bedragen neer te tellen voor hun studie of af te zien van verhui zing naar België. In de Rijksuniversiteit van Gent i s de toeloop van Duitsers hel grootst. Ze worden echter op de voet gevolgd door Nederlanders van wie de nieesten uit eeland afkomstig zijn. SPECTACULAIR PROCES ERIC DE VLAEMINCK Op Corsica hebben zich zondag twee incidenten voorgedaan tussen eiland bewoners en leden van het vreemde lingenlegioen. Daarbij werd een legio nair door schoten gewond en het huis van een officier door een bomaanslag beschadigd. Later het het Corsicaanse nationale bevrijdingsfront (CNLF) weten, dat het voor de schietpartij en de bomaanslag verantwoordelijk was. „EEN SOORT SAMENZWERING" (Van onze verslaggever) GENT - Tijdens een ruim drie uur du rend proces heeft de internationaal be kende sportarts dokter Roland Marlier - gewezen lid van de dopingscommissie van de Internationale IVielerunie - voor het Gentse hof van beroep bij om- nde van zijn advocaten ontkend, dat hij aan cyclo-cross kampioen Eric de Vlaeminck het verboden product per vitine heeft voorgeschreven om bui tengewone sportprestaties te leveren. Volgens de beschuldiging heeft dokter Marlier, tevens oud-arts van voetba- leerste klassers Gantoise en Ander- lecht, in februari 1973 aan Eric de Vlae minck bij drie gelegenheden telkens zes buisjes voorgeschreven. In die periode werd Eric de Vlaeminck ook voor de ze vende en laatste maal wereldkampioen cyclo-cross in Crystal Palace, Engeland. De Vlaeminck is na het behalen van de regenboogtrui veldrijden snel bergaf gegaan. Hij kwam diverse malen in aan raking met het Belgische gerecht. Uit eindelijk oordeelde een college van psy chiaters het raadzaam de wereldkam pioen te interneren. Nadat Eric de Vlaeminck op het vliegveld van Zaven- tem was aangehouden met een koffer vol stimulerende middelen, die op de in ternationale verbodslijst staan, werd de aandacht van de Belgische gerechte lijke politie getrokken op de handel wijze van dokter Marlier. De Vlaeminck had via een andere sportdokter een briefje aan het gerecht, toegespeeld, waarin hij verklaarde, dat dokter Mar lier hem op een valse naam pervitine had voorgeschreven. Dit bleek juist te zijn. Op de datum van 28 februari 1973 werd in een Kortrijkse apotheek een De Indiase socialistenleider George Femandes is vrijdag in staat van be schuldiging gesteld wegens samenzwe ring tegen de regering. Femandes komt volgende maand voor de rechter. Het wordt de eerste dergelijke zaak tegen een belangrijke oppositie-leider sinds in India 15 maanden geleden de noodtoe stand werd uitgeroepen. Premier Banda- ranaikevan Sri La nka heeft zondag alle beperkingen op de bewegingsvrijheid opgeheven die aan 10.000 mensen wa ren opgelegd wegens hun medeplichtig heid aan een linkse opstand waarbij in april 1971 veel bloed werd vergoten. doktersbriefje gevonden van dokter Marlier voor zes ampulles pervitine. De sportarts, die vorig jaar bij de inter nationale wielerunie een voorstel heeft ingediend ter 'humanisering van de doping', had daarop de valse naam van Marcel Notte aangebracht. Volgens de procureur is dit gebeurd om ccn misd rijf te verdoeselen. De verdediging hield echter vol, dat dokter Marlier zich wilde beveiligingen tegen een al te grote toeloop van vrienden van de wie lerkampioen. IIN zijn motivering nam de procureur dokter Marlier vooral kwalijk, dat hij die pervitine heeft voorgeschreven zonder toe te zien op het gebruik er van. ,U beweert wel, dat u De Vlaeminck met die voorschriften op de weg van ont wenning hebt willen zetten, maar wie kan garanderen, dat De Vlaeminck die Eind van dit jaar zal er in de Europese Gemeenschap ongeveer 350.000 ton bo ter in voorraad zijn. Het betreft hier zo wel de particuliere als de openbare op slag. Dat cijfer is verstrekt door de Eu ropese commissie, het 'dagelijks be stuur' van de EEG, in antwoord Op schriftelijke vragen van de Nederlandse socialist Laban, lid van het Europees parlement. pervitine, waar hij aan verslaafd was, enkel en alleen gebruikt voor een ont wenningskuur U hebt zich daar niets van aangetrokken. Indien u De Vlae minck wel had begeleid dan had u die inspuitingen zelf toegediend." Dokter Marlier ontkende ten stelligste, dat Eric de Vlaeminck vlak voor het we reldkampioenschap veldrijden in zijn kabinet is geweest voor die pervitine. Raadsman Van Melkebeke: „Hetbewijs is geleverd door de dopingscontrole na het gewonnen wereldkampioenschap. Er is geen pervitine in zijn urine aange troffen. En als je iets snel achterhaald, is het wel het gebruik van pervitine." De raadsman ontwikkelde vervolgens een theorie dat verscheidene mensen een soort van samnzwering tegen Marlier op touw hebben gezet. De door Eric de Vlaeminck ondertekende verklaring over de handelingen van de sportarts zouden zorgvuldig zijn opgesteld door twee figuren in Vlaanderen, die hem al een heel tijdje 'hardnekkig achtervol gen'. Hij noemde hier met name de ka tholieke sport-geestelijke sportproost De Wilde en de Gentse dokter Van de Caveye. De uitspraak is op dinsdag 24 november. AMSTERDAM - Maandagmiddag heeft de graficus Anton Heyboer zijn langspeelplaat 'She and she as one' ten doop gehouden. Tijdens een korte feestelijke bijeenkomst poseerde hij met gastheer Dimitri Frenkel Frank rechtsen zijn brui den (voorgrond) voor onze fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7