Massale staking in Spanje ontwricht normale leven pzc; Consumentenbond signaleert misstanden bij de makelaardij „TEGENSTANDERS VAD ZIJN ERG KORTZICHTIG" Zomer St.-Michiel, slecht voorspelbaar PRESSIE OP VERDERE DEMOCRATISERING Vervoersfederatie FNV staakt het cao-overleg Man doodt vrouw en dochtertje Verwijt aan premier Den Uyl: EEG-landbouwministers hebben haast met schapevleesregeling Journalist wil genoegdoening VORDERING VAN 20 MILJOEN OP NIXON DINSDAG 28 SEPTEMBER 1976 binnen-buitenland (Van onze correspondent) BILBAO - Protestacties van ongekende omvang in het Basken land en op de Canarische eilanden toonden maandag aan dat de Spaanse regering voor grote bevolkingsdelen haar beloften tot verdere democratisering bij lange na nog niet heeft waarge maakt. Op Tenerife, een van de Canarische eilanden, leidde het protest tegen het politieoptreden (vorige week werd de jongeman Barto- lome Garcia Lorenzo „bij vergissing" doodgeschoten door agenten die al weken een vergeefse klopjacht op een gewone misdadiger houden) tot de eerste algemene staking die dit toerisme-paradijs ooit meemaakte. zo'n vijf miljoen poststukken liggen op verzending te wachten - weg te werken. Die oproep had echter een averechts ef fect: vrijwilligers hebben zich niet ge meld en de staking breidde zich slechts In de drie Baskische provincies van San Sebastian, Bilbao en Pamplona was het normale leven rond het middaguur reeds volkomen ontwricht. In alle fa brieken had men het werk neergelegd, en grote stakerspiketten trokken door steden en dorpen om de twijfelaars te dwingen zich bij de staking aan te slui ten. In de steden Bilbao en Guernica trad de politie hardhandig op: betogin gen van stakers werden uit elkaar ge slagen, waarbij schoten in de lucht wer den gelost. In Guipuzcoa, in de buurt van San Sebastian, schoot de politie met rubberkogels om enkele honderden demonstranten te verspreiden. In Guernica, dat in de Spaanse burgeroor log door Franco's Duitse bondgenoten werd platgebombardeerd, verrichtte de politie vier arrestaties. In enkele fabriekswijken verschenen de eerste barricades. Winkels, banken en zovoorts werden meestal goedschiks maar soms ook kwaadschiks gesloten, waarbij menige ruit sneuvelde. In de scholen gingen de leraren in staking, en hier en daar zorgde een vals bomalarm wel voorsluiting. Alleen openbare dien sten bleven in werking. AMNESTIE De eendagsstaking was uitgeroepen door de Baskische afscheidingsbewe ging ETA en andere oppositionele groeperingen. Een jaar geleden werden drie leden van de ETA en twee van de stadsguerrillabeweging FRAP door het Franco-regime geëxecuteerd. Dat feit wilde de Baskische afscheidingsbewe ging ETA samen met andere oppositie groeperingen gisteren met een een- dagsstaking herdenken. De algemene werkstaking werd bovendien uitge roepen om de regering te dwingen tot een algemene amnestie; tot nog toe val len de Baskische politieke gevangenen niet onder de amnestieregeling, omdat zij voor het regime als terroristen te boek staan. De betogende stakers stelden ook het politieoptreden aan de kaak: de afgelo pen tien maanden kostte dat meer dan 20 Spanjaarden het leven. De Spaanse regering zal dus moeten herzien wat de „plicht" van een gewa pende agent is, want de algemene sta kingen van maandag in Teneriue en het Baskenland bewijzen dat de gevolgen anders niet meer te overzien zijn. De staking van de Madrileense brieven bestellers heeft gisteren een landelijk karakter gekregen. De PTT'ers hebben het werk neergelegd omdat niet is te gemoet gekomen aan hun looneisen. De Spaanse regering had vrijwilligers ge vraagd om de chaos bij de posterijen - Referendum Spanje bevindt zich in een periode van verandering waaruit het zal tevoor schijn treden met een democratisch be stel, gebaseerd op erkenning van i beginsel van de soevereiniteit van het volk. Dit omdat het zo gewenst wordt door het volk, de regering en de kroon. Aldus verklaarde maandag ten over staan van de algemene vergadering van de Verenigde Naties Marcelino Oreja Aguirre, de Spaanse minister van bui tenlandse zaken. In de loop van zijn rede sprak Oreja over het probleem Gibraltar dat volgens hem een overblijfsel van het kolonialisme is Activiteit Etna toegenomen ROME (DPA) - De vulkaan Etna op Si cilië is tijdens het afgelopen weekeinde actief geworden. Uit twee nieuwe kra ters stroomt een 500 meter brede lava stroom. De gloeiende massa's hebben al een bos van pijnbomen bjereikt Het nabijgelegen dorp Maletto loopt nog geen gevaar omdat zich tussen de lavastroom emn het dorp nog een breed dal bevindt. NADENKEN OVER 'ANDERE MIDDELEN' UTRECHT (ANP) - De kaderleden van de vervoersfederatie FNV (NVV/NKV) hebben geen vertrouwen meer in een góede afloop van het cao-overleg met de werkgevers in het beroepsgoederenvervoer over de weg. Tijdens een vergadering besloten de kaderleden dit weekeinde om zich met de vrachtwagenchauffeurs te beraden over andere middelen dan onderhandelingen. Vorige week reeds besloten de kaderleden van de vervoersbond CNV te gaan na denken over acties, waarbij een staking voor mogelijk moet worden gehouden. Volgens de Vervoersfederatie FNV hebben de vervoersondernemers met nieuwe voorstellen in het cao-overleg de grens van het fatsoenlijke overschreden. Uit de houding van de werkgevers blijkt, dat zij zich niets aantrekken van eerder vastge legde afspraken over het optrekken van cao-lonen, gekoppeld aan reorganisatie van de loonstructuur, voor het eind van 1976, aldus loononderhandelaar Bertus Hoekstra van de vervoersfederatie. Bij de cao-onderhandelingen zijn de werkgevers alleen bereid gebleken om de arbeidsovereenkomst technisch aan te passen zonder concrete toezeggingen te doen over het inhalen van de loonachterstand dat de gebiedseenheid van Spanje breekt De ongeveer 22 miljoen kiesgerechtigde Spanjaarden zullen zich op 15 december in eén volksraadpleging uitspreken over de parlementshervormlngen die vol gens de plannen van premier Adolfo Suarez Gonzalez moeten uitmonden in een 'congres' en een 'senaat'. Dit be richtte maandag het geïllustreerde weekblad 'Actualidad Espanola'. De datum is volgens het weekblad vastges- tel op de vergadering van de interminis teriële commissie vorige week woens- •s GRAVENMOER - De 31-jarige com puterdeskundige R. H. M. de W. uit het Noordbrabantse 's-Gravenmoer heeft in de nacht van zondag op maandag zijn 27-jarige vrouw en zijn 4-jarige doch tertje gedood. De vrouw werd door wurging met de hand om het leven ge bracht, het dochtertje werd met een hard ijzeren voorwerp de schedel inge slagen, zo heeft de patholoog-anatoom dr. W. J. E. Heyenbrock inmiddels vast gesteld. Vermoedelijk zijn de vrouw en haar dochtertje in hun slaap verrast. De computerdeskundige meldde zich direct na zijn daad bij de politie. Hij heeft inmiddels een verklaring afgelegd en maakte daarbijzo zegt de politie, een „ietwat verwarde indruk" Over het mo tief van De W. wilde de politie gistera vond niets vertellen. Een tweede kind van de computerdeskundige, een twee jarige dochtertje, is inmiddels bij familie ondergebracht. Twee straaljagers van de Japanse luchtmacht zijn maandag na een bot sing in de lucht in zee gestort. Twee van de drie bemanningsleden worden ver mist. Het ongeluk gebeurde boven de Stille Oceaan op ca 160 km ten oosten van Japan. (Van onze parlementaire redactie) EINDHOVEN - Minister-president Den Uyl heeft maandag kritiek geuit op wat hij noemde de „kortzichtigheid, waar mee noodzakelijke ontwikkelingen in ons land worden afgewezen". Den Uyl doelde daarmee o.a. op de wetsontwer pen voor een nieuwe ondernemings raad en de vermogensaanwasdeling. „Veel in de agitatie tegen bijvoorbeeld de VAD herinnert me aan het verzet van tientallen jaren geleden tegen de Van onze weerkundige medewerker) Vroeger meende men zeker dat het weer van eind september bepalend was voor het karakter van de herfst. Daarbij werd veel geloof gehecht aan de datum 29 september, Sint- Michiel. Zou het op die datum zon nig en stabiel zijn dan komt er, zo stelde men dit, in oktober nog een 'Zomer van St-Michiel'. Zoals met al deze zogenaamde lotdagen was het ook vroeger de gewoonte dat wan neer het uitkwam men deze voor spelling bij wijze van spreken hoog van de toren rond bazuinde, kwam het niet uit dan werd de voorspel ling zoveel mogelijk verzwegen. Toch moet er een beetje lijn in heb ben gezeten want hoe kwam men anders aan deze stelling. Een feit is dat wanneer eind septem ber hogedrukgebieden met stabiel en overwegend zonnig weer het na jaarsweer bepalen, deze hogedruk gebieden dikwijls een grote besten digheid te zien geven. Niet zelden zo bestendig dat ook het weer in okto ber het geheel of voor een groot deel gunstig door wordt bepaald.Heerst er eind september al een vroegtijdig grote despressie activiteit dan blijkt dat deze westcirculatie zich in okto ber met regen en wind dikwijls voort- Opmerkelijk is ook dat zulke oude weerbewerkingen niet alleen voor ons land blijken te gelden maar voor een veel groter gebied. Toch zijn voorspellingen op zoge naamde lotdagen onvoldoende be trouwbaar. Ook is gebleken dat zeer veel gezegden en beweringen die op het weer van een bepaalde dag be trekking hebben vroeger voorname lijk uit de gebieden met een katho lieke bevolking stamden. De vele hei ligen bleken bijna alle invloed te hebben, althans dat maakte men zichzelf wijs. Neem bijvoorbeeld ok- toer. „Regen met Sint-Denijs (9 en 10 oktober). Voorspelt natte winter en weinig ijs." StrGomarus 11 oktober: Treedt Gomarus met droogte in, de wind zal nat zijn van in 't begin. Be langrijk is ook 15 oktober, is het weer dan fraai dan krijgt men de 'Late zomer van StrTheresia'. Wat er bij een nader onderzoek over blijft zijn dat bepaalde - tendensen - enige aanwijzingen kunnen geven. Is het in een bepaalde periode stabiel en warm of nat èn koud dan wijst dit op een bepaalde drukverdeling die vaker van langere duur kan zijn. Maat af entoe gaat zo'n veronderstel ling geheel niet op. Vandaar dat al deze weerbeweringen en weerrijmp- jes van vroeger wat hun betrouw baarheid betreft op een zeer laag pitje nasudderen. Kinderwet van Van Houten, het staat spensioen of de achturige arbeidsdag". Premier Den Uyl sprak op een bijeen komst van ongeveer ?00 middenstan ders uit Eindhoven en omgeving, die was georganiseerd door het Nederlands Katholiek Ondernemers verbond Over de VAD zei Den Uyl: „Laat men de les lezen van de geschiedenis. Onze sa menleving gaat een toekomst tegemoet, waarin de arbeiders een gelijke rol krij gen vervuld als de kapitaalverschaffers, We kunnen toch niet de illusie hebben dat de bestemming van de winst alleen een zaak van de kapitaalverschaffers is?". Ook de kritiek van rechts op het wet sontwerp voor de ondernemingsraden werd door Den Uyl scherp veroordeeld (Van onze correspondent) DEN HAAG - De ministers van landbouw van de negen EEG-landen, die maandag een tweedaags bezoek aan Nederland begonnen, hebben besloten te proberen vol gende week dinsdag overeenstemming te bereiken over een marktregeling voor schapevlees. Tijdens een infor mele bijeenkomst in Den Haag besloten de ministers dat zij deze regeling. Tijdens de bijeenkomst die op 4 en 5 oktober in Luxemburg wordt gehouden, zullen bespre ken. De ministers hebben voorstellen van landbouwcommis saris Lardinois tot regulering van de zuivelmarkt als één geheel zullen worden behandeld Ook op 4 en 5 oktober zullen de landbouwministers een nadere toelichting van de Europese Commissie vragen op de voorstellen die onlangs zijn ingediend voor een Euro pees visserijbeleid Het. grote probleem daarbij is de vast stelling van de zones waarbinnen EEG-landen vissers uit andere EEG-landen mogen weren Minister A. van der Stee (landbouwi. die in Den Haag als gastheer optreedt voor zijn Europese collega's, verklaarde gisteravond, on danks alle problemen (vooral van Britse en Ierse zijde) de kans groot te achten dat het Gemeenschappelijk visserij beleid er binnen afzienbare tijd komt „We hebben er al lemaal groot belang bijdat deze zaak wordt geregeld: ook de Britten en de Ieren", aldus minister Van der Stee. Het bezoek van de landbouwministers begon vanmorgen in de bloemveiling te Honselersdijk. FotoMinisters in de veilingbank, op de voorgrond v.l.n.r. de Ierse minister M. Clinton, minister van der Stee. en op de achtergrond v.l.n.r. de Belgische minister A. Lavens. de Luxemburgse staatssecretaris Berschem, de Britse minis ter J Silkin en de Luxemburgse minister J. M. Hamilius. De 26-jarige Frank van 't Hof uit Dronten en de 32-jarige Fredenk Feyth uit Emmeloord zijn vrijdagochtend om het leven gekomen bij een verkeerson geval in Ermelo. (ADVERTENTIE! „Ons voorstel is zeker niet revolutio nair Wij moeten in dit opzicht een ach terstand inlopen op de meeste indus triële staten". Den Uyl herinnerde daar bij aan de Bondsrepubliek, waar al een veel verdergaand systeem van onder nemingsraden functioneert. „Neder land loopt hierbij zeker niet voorop", al dus Den Uyl. POSITIEF Den Uyl noemde het streefcijfer van 150.000 werklozen in 1980 „inderdaad te hoog. Maar we moeten niet de illusie kweken dat we plotseling in staat zou den zijn vele nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen", zo zei de minister president. Den Uyl zei dat de regering zeer positief reageert op het aanbod van de industriebonden om afstand te doen van een deel van de prijscompen satie, als die tenminste Wordt omgezet in een systeem van korter werken. „We moeten de overuren en het overwerk ten sterkste beperken", zo zei Den Uyl, „en als dat lukt, sluit ik niet uit dat we onder het ook door mij verafschuwde getal van 150.000 werklozen in 1980 kunnen komen. Daar liggen de perspec tieven". Den Uyl benadrukte het belang van het midden- en kleinbedrijf. Hij zei dat ge streefd moet worden naar schaalver kleining, „want er is al genoeg geofferd aan het grootbedrijf Den Uyl kondigde daarbij aan dat de regering met een investeringsregeling zal komen voor bedrijven met een inves teringsniveau van minder dan 200.000 gulden. Deze nieuwe regeling komt bo venop de verhoging van de investe ringsaftrek. Den Uyl noemde het aantal van 94.000 jeugdwerklozen „een afschuwelijke zaak". Den Uyl deed nog een dringend beroep op alle werknemers in Nederland om mee te werken het werkgelegenheids beleid van de regering te laten slagen. WASHINGTON (REUTER) - Via zijn rechtskundige adviseurs heeft de Ameri kaanse journalist Jack Anderson maandag een vordering van 22 miljoen dollaar ingediend tegen oud-president Richard Nixon en 19 van diens toenmalige topme- dewerkers. Anderson wil dat bedrag als financiële genoegdoening Hij beweert, dat Nixons 'binnenste cirkel' via regeringsorganen een campagne heeft gevoerd met het doel hem in discrediet te brengen en mogelijk te vermoorden. Met dat alles zou Nixons witte huis Anderson hebben willen beletten feitenmate riaal bijeen te brengen dat schadelijk was voor de toenmalige president. Anderson schrijft onder anderen een veelgelezen column in de 'Washington Post', welke wordt overgenomen door andere bladen. Hij was de eerste Amerikaanse journalist die schreef over de Chileense anti-AlIende-acties van de multinational ITT. In de vordering worden behalve Nixon 19 anderen genoemd. Eén van hen is minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Nixons topmedewerkers. aldus de vordering, hebben in 1971 en 1972 'openlijk en actief steun gegeven aan een plan om ernstig lichamelijk letsel, mogelijk zelfs de dood' te berokkenen aan Anderson. „Dit plan", aldus het stuk, „omvatte ok het aanwenden van gif als moordwapen tegen eiser" De thans niet langer operationele senaatscommissie voor de inlichtingendienst heeft in haar eerder dit j aar gepubliceerde rapport gezegd, dat Nixons witte huis de mogelijkheid heeft overwogen om Anderson te laten 'afgaan' door hem vlak voor een optreden in het openbaar een psychedelisch middel toe te dienen (lsd bijvoor beeld). In het rapport werd echter ook gezegd, dat het plan om dat te doen al in een vroeg stadium werd losgelaten. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Bij het bedrijf Ceniko (confectie, groothandel in meubelen en tapijten) in Ede worden 17 van de 62 personeelsle den ontslagen in verband met het afsto ten van de activiteiten in meubelen en tapijten. PRAKTIJKEN LEDEN NBM AAN DE KAAK GESTELD Vrij warm Enkele zonnige perioden, maar op nieuw ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Maximumtemperaturen om streeks 20 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Aanhoudend onstandvastig. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: ZON EN MAAN 28 september Zon op 06.36 onder 18.24 Maan op 12,29 onder 21.18 Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot6 Min. temp.: om streeks 12 graden. Max. tempom streeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 40 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6, Min. temp. om streeks 12 graden. Max. temp.: om streeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B Voor de temperaturen geldt, voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Pas op voor de makelaar, laat de Consumentenbond weten in een verhaal over praktijken van aangeslo tenen bij de Nederlandse Bond van Makelaars. Het staat in het oktober nummer van de Consumentengids. „In de makelaardij spelen zich vreemde tonelen af", zegt de Consumentenbond. De problemen die de bond signaleert zijn allemaal terug te voeren op het dubbele courtagestelsel. Uit onderzoek bleek dat de makelaars wereld beschikt over een arsenaal van trucjes die moeten helpen onwetende en onwillende kopers te bewegen tot het betalen van een makelaarsbeloning die zij helemaal niet verschuldigd hoeven te zijn. In het relaas van de Consumenten bond worden de praktijken van make laars. aangesloten bij de Nederlandse Bond van Makelaars, aan de kaak ge steld. De dwang die de NBM-makelaars op de koper uitoefenen om courtage te beta len, is een machtsmisbruik van de eerste orde. Daaraan moet zo gauw mogelijk een einde komen, zegt de Consumen tenbond in zijn blad. Weliswaar bestaat er een adviescommissie „Tarieven en Voorwaarden", maar die doet alleen iets voor kopers die klagen. Van directe en algemene kopersbescherming is geen sprake. Dank zij de pas nog vernieuwde voor waarden van BM-makelaars zijn de trucs mogelijk. De voorwaarden zijn zo danig geformuleerd dat er gemakkelijk misbruik van kan worden gemaakt. Evenals vroeger wordt in de voorwaar den gesteld dat een makelaar behalve van de verkoper-opdrachtgever ook van de koper beloning kan vragen. De Con sumentenbond vindt dat een idiote si tuatie. „De koper is in zakelijk opzicht de tegenpartij van de verkoper. Daarom kan een makelaar geen vertrouwens man van beiden zijn. Zodra een make laar. die opdracht heeft een huis te ver kopen, de belangen van de koper gaat behartigen, benadeelt hij zijn op drachtgever, zo stelt de Consumenten bond. Trucs en voorwaarden vormen gezamenlijk een fuik waarmee make laars hun beloningen binnen halen. De Consumentenbond meent dat de NBM geheel nieuwe voorwaarden moet maken, die moeten u itgaan van een sys teem dat maar van één partij courtage mag worden gevraagd. „Alleen daar door kan het gesjoemel in de make laarswereld verdwijnen", aldus de bond. Zo'n systeem wordt sinds jaar en dag gehanteerd door de leden van de Makelaars Verenigingen Amsterdam (MVA), die hoofdzakelijk in Amster dam, Amstelveen en Zaanstad werken. Over die makelaars komen dan ook bijna geen klachten. Deskundigen De Nederlandse Bond van Makelaars wijst de beschuldigingen van de Con sumentenbond van de hand. Volgens de NBM komt het geregeld voor dat zowel koper als verkoper van een zelfde huis dezelfde makelaar inschakelen. Verder is het nu eenmaal een feit dat het pu bliek bij transacties in onroerend goed behoefte heeft aan de hulp van deskun digen. „Het is goed zakelijk gebruik om te betalen voor de diensten die men van een ander vraagt te verlenen", aldus de NBM in een eerste reactie op het artikel in de Consumentengids. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vfissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg'. Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2. tel. 101100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (011501*4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet v^n zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie; (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie. (01183) 63533 Overt, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20,30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 37,75: franco per post f 42,-; per maand 12,75, losse nummers f 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/»x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3