PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKLOZE KAN EISEN NIET TE HOOG STELLEN minikrant Zwart Afrika probeert Smith uit te schakelen Zeeland krijgt in de komende drie jaar 3,3 miljoen minder uit provinciefonds LAA GTERECORD VOOR BRITSE POND Mertens: kans op verlies werkloosheidsuitkering Zeer nerveuze stemming op wisselmarkt in New York j fi&ntlijn Vuurspuwende koe pagina 9 219e jaargang no. 230 Dinsdag 28 september 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. i U- .nm DEN HAAG (ANP) - Het ligt in de bedoeling dat geen werkloos heidsuitkering meer zal worden verleend aan de werkloze werk nemer die bij zijn aanmeliding op het arbeidsbureau, of bij de bedrijfsvereniging of gemeente, voor wat betreft zijn werkher vatting asl direct zodanige eisen stelt, dat het tevoren vaststaat dat een werkgever, die aan al die eisen kan voldoen, niet of nau welijks te vonden zal zijn. Aldus staatssecretaris P. J. J. Mertens van sociale zaken maandagmiddag in een toespraak bij de offi ciële opening van het nieuwe gebouw van het arbeidsbureau in Naaldwijk. Dit arbeidsbureau heet voortaan arbeidsbureau Westland. ook een optimaal samenspel tussen de uitvoeringsorganen onderling en tus sen deze en de organen van de arbeids voorziening onmisbaar. Ook aan de wetgevingskant zijn op korte termijn maatregelen te verwach ten die er toe moeten bijdragen dat on eigenlijk gebruik wordt tegengegaan. Als een der voorbeelden daarvan De heer Mertens vestigde er de aan dacht op dat het erg belangrijk is dat een werkloze werknemer, die misschien voor het eerst in zijn leven met werk loosheid wordt geconfronteerd, in eerste instantie door het gewestelijke arbeids bureau goed wordt voorgelicht, opge vangen en verder tijdens zijn werkloos heid wordt begeleid. Misbruik noemde h de staatssecretaris het bo venvermelde. Ook is bij het departe ment een maatregel in voorbereiding die er in voorziet dat aan degene die in steeds terugkerende perioden bij dez- lefde werkgever werkt, over de tussen liggende werkloosheidsperioden geen uitkering meer wordt verleend. Deze maatregel zal niet gelden voor de speci fieke seizoenarbeiders en de zoge naamde losse arbeiders. Hoewel de heer Meertenszei te moeten beamen dat er in een aantal gevallen misbruik van onze sociale wetten wordt gemaakt, betreurde hij het dat vaak door onjuitste of ongegronde pu blicaties over misbruik en oneigenlijk gebruik een verkeerde voorstelling van zaken over het gebruik van de wetten wordt gegeven. Dergelijke publicaties hebben niet zelden tot gevolg dat de werkenemer die noodgedwongen een beroep op uitkering moet doen om in zijn levensonderhoud te voorzien, in zijn omgeving wordt geconfronteerd met misplaatste opmerkingen. Helaas komt het voor - en de heer Mer tens zei zijn ogen daar niet voor te slui ten- dat op bescheiden schaal oneigen lijk gebruik en misbruik van sociale voorzieningen wordt gemaakt. Dit krijgt echter minder kans naarmate de gehele uitvoeringsorganisatie beter functioneert Hiervoor is ondermeer viaduct Een statencommissie wil 'omwisseling" van hetgepiande viaduct bij de rondweg 's-Gravenpolder. staking Een massale ven In SpanJ* PAGINA 4 kanaal Het Temeuzense raadslid De Zeeuw heeft de hand gelegd op een unieke col lectie platen van de verbetering van het kanaal Temeuzen-Gent. MPOPOMA, bij BULAWYO, RHODESIÉ, Afrikaanse demonstranten in Mpopoma dragen borden met eisen tot het onmiddellijk vormen van een meerderheidsregering in Rhodesië. BLANK BESTUUR MOET NA VORMING OVERGANGSREGERING VERDWIJNEN Zwijgende of vroede vaderen? He, Temeuzense college Intgitcl van burgemeester en wethou- |$PT; ders vindt het niet nodig om pêlSsj de kwestie yan het arseen- houdend NSM-afval in de ko- mende raadsvergadering aan de orde te stellen. Deze zaak is namelijk al enige malen behandeld in de raads commissies van milieuzaken en van openbare werken, zo betoogde het col lege vorige week in antwoord op vragen van de WD-fractie. Niet in de raad dus. althans volgens b. en w. Maar wat zegt de raad daar zelf van? Hij, de raad, moet daar immers over oordelen en niet het college. Vinden de raadsleden dat er aanleiding is om deze aangelegenheid in een openbare vergadenng te bespre ken? Vorige week hebben b. en w. uit eengezet hoe zij de verdere gang van za ken zien en daarbij nadrukkelijk een rol toebedeeld aan raadscommissies. In het antwoord op de WD-vragen wordt zelfs meegedeeld, dat b. en w. geen stand punt zullen bepalen inzake een meet programma dan nadat het aan raads- commissieszal zijn voorgelegd. Als men dat zo leest, bestaat de neiging om uit te roepen dat er vermoedelijk geen ge meente in dit land bestaat, waarde raad zo goed wordt ingeschakeld als in Ter- neuzen: het college voert ten aanzien van dit NSM-afval kennelijk geen beleid meer of het is in raadscommissies ge weest Het klinkt goed, maar het verve lende is helaas dat het college met dit betoog een milieu-onvriendelijk rook scherm aanbrengt: b. en w. doen welis waar een beroep op raadscommissies, maar plaatsen daardoor de raad buiten speL W» LOESAKA - Robert Moegabe, leider van het 15.000 guerrillastrijders tellendi volksleger van Zimbabwe (de Afrikaanse naam van Rhodesië wil dat niet alleer het Smith-regime, maar ook het blanke bestuurs- en militaire apparaat direct n< de vorming van een overgangsregering verdwijnt. De taken van politie en legei zouden moeten worden overgenomen door de zwarte nationalisten van Zanu ei Zapu, twee bevrijdingsbewegingen waarin fracties onderling van mening ver schillen, maar waarvan het volksleger van Moegabe steeds meer de bindend< factor lijkt te zijn. LONDEN - Staande voor het gebouw van de Bank van Engeland leest een Londenaar in zijn avondblad dat de koers van het Pond Sterling wederom gezakt is en in New York onder de 1,68 dollar staat. In Londense geldkringen gaat men er vanuit, dat de koers van het Pond langzamerhand op een zo onaanvardbaar laag peil is gekomen dat een Brits verzoek aan het Internationale Mone taire Fonds om nieuwe hulp steeds waarschijnlijker wordt. De eis van Moegabe, die in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka met ZANTJ- leider Joshua Nkomo probeert de onder linge geschillen bij te leggen, duidt er eens te meer op dat Zwart Afrika pro beert Smith en zijn aanhangers volledig buiten de komende onderhandelingen te houden. De reactie van het blanke minderheidsregime in Salisburgy op het plan van de presidenten van Rhodesiè's buurstaten was datalleen onderhandeld kan worden over de voorstellen van Amerika en Engeland, het zogenaamde plan-Kissinger. Dat voorzag in directe besprekingen tussen Smith en de Afri kaanse nationalisten. De vijf presiden ten van deze frontlijnstaten hebben - en in nauw overleg met de bevrijdingsbe wegingen - dat gezien als een westerse poging om het Smith-regime te legalise ren. De Afrikaanse eis voor een buiten Rho- desiTe houden conferentie die moet be slissen over Rhodesi's onafhankelijk heid en toekomstige staatsvorm, is door Engeland en Amerika niet als een afwijzing van het plan-Kissinger ge zien en wordt door deze landen aanv aard. Het is echter nog niet duidelijk wat er zal gebeuren wanneer Smith (en mogelijk ook Vorster) onder het mom zich „bedrogen" te voelen, terugkeert tot de harde, isolationistische lijn. Smith heeft altijd geweigerd buiten Rhodesihet de zwarte leiders te pra ten. Tot nog toe worden de Afrikaanse plannen in Washington en Londen slechts ais „discussiepunten" voor de dubbel leven wegenbouw De Nederlandse wegenbouwers willen een centraal orgaan voor het coördlne- ren van alle bouwplannen. PAGINA 10 baanwedstrijd De laatste baanwedstrijden van Schel- desport trokken zaterdag in Tcmeuzen weinig atleteen. ajax NEW YORK (REUTER-DPA-AFP) - De koers van het pond sterling is maandag op de wisselmarkt in New York voor het eerst in de geschiedenis lager dan 1,68 dollar geweest, al duurde dat maar kort. Er heerste een zeer nerveuze stemming. De omzet was uitzenderlijk klein. Na korte tijd was er een herstel tot ruim 1,68 dollar. Op de wisselmarkten in Londen en de andere financiële centra in West-Europa bleef de koers van het Britse geld maandagmiddag dalen. In Londen ging er in de laatste minuten van de handel nog een halve dollarcent van het pond af en werd gesloten op L/Clbour rond 1,68 dollar, wat een daling van 2,65 dollarcent betekent in vergelijking met de laatste noteringen van vrijdag. In bankkringen in de Londense City werd maandag opgemerkt dat het pond gevangen zit in een gevaarlijke neerwaartse spiraal en al negen dollar cent (onge veer vijf procent) in waarde is verminderd sinds de Britse centrale bank op 9 september besloot geen steun meer te bieden. Ook maandag waren er geen teke nen dat de Bank of England zich met de handel bemoeide. steeds duurder worden, de inflatie wordt aangewakkerd en de levensstandaard is ingevaar komt. In kringen van de geldhandel en het bankwezen begint men er intussen steeds meer rekening mee te houden dat de Britse regering voortdurende verzwakking van de positie van het pond zal proberen te bestrijden met nieuwe economische nood maatregelen. Op de eerste dag van haar jaarlijkse congres in Blackpool, heeft de Britse labour- partij maandag een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de werke loosheid dient te worden bestreden met een beleid van reflatie (harder draaien van de geldpers) waarbij de overheidsuitgaven onverlet zouden moeten blijven. Met die resolutie levert labour echter kritiek op het economische beleid van partijgenoot-premier James Callaghan, die de overheidsuitgaven met ca. één mil jard pond wil besnoeien. Verscheidene leden van het Britse kabinet hebben de laatste tijd verklaard dat Engeland op weg was naar een economisch herstel. Dat heeft het vetrouwen van de geldhandel in het pond kennelijk niet kunnen vergroten. De voortdurende waarde vermindering van het Britse geld is zorgwekkend omdat ingevoerde grondstoffen Op het loonfront, zegde labour echter wel steun toe aan het anti-inflatoire 'sociaal contract' tussen regering en vakbeweging. Het TUC, de vakcentrale, heeft zich in dat contract verbonden de looneisen op jaarbasis binnen de viereneenhalf procent te houden. komende onderhandelingen gezien. De Engelse minister voor Afrikaanse aan gelegenheden Ted Rowland is inmid dels naar Botswana's hoofdstad Gaba- rone vertrokken. Hij zal daar vandaag de presidenten van Botswana, Angola, Mozambique en Zambia ontmoeten. Zij vieren in Gabarone de vierjarige onaf hankelijkheid van Botswana.Er is in het blanke kamp verwarring ontstaan over verschillende interpretaties van het plan-Kissinger. Smith zou bijvoor beeld in zijn uitleg ervan, vrijdagavond voorde Rhodesische televisie, dat een te vormen staatsraad het hoogste gezag in de overgangsfase - dus na het verdwij nen van zijn regering - zou zijn. Daar mee zou de eigenlijke interim-regering, onder leiding van een zwarte premier, naar het tweede plan verhuizen. De be sprekingen zouden bovendien op Rho- desisch grondgebied moeten worden gehouden. Het plan-Kissinger rept én niet over een „hoogste gezag" voor de staatsraad én niet over de plaats van de besprekingen. Westerse waarnemers vrezen dan ook dat dit de gronden zullen zijn waarop smith en zijn volgelingen de komende dagen op zullen afhaken. Inmiddels is het overleg over een „be- heersfonds" voor Rhodesië dat van daag in Washington zou beginnen, uit gesteld. Het beheersfonds zou finan ciële garanties voor de blanke minder heid in Rhodesië moeten regelen en westerse investeringen in de „zwarte" Rhodesische economie moeten stimu leren. Minister Van der Stoei, die in New York vandaag de namens de EG- landen de Algemene Vergadering zal toespreken, voelt nog niets voor Euro pese steun aan dit beheersfonds. Eerst moet het regime-Smith verdwijnen, verklaarde hij in New York. Veilgheidsraad behandelt Namibië NEW YORK (DPA)- De veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt van avond 9 uur bijeen om de kwestie Na mibië in behandeling te nemen, zo is maandag officieel bekendgemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat de raad ook donderdag vergadert over hetzelfde onderwerp. aar gaat het nu in deze zaak om? Om het met de woorden van de gemeen tewet te zeggen: „De leden van het col- leee van burgemeester en wethouders zijn, te zamen en ieder alzonderlijk aan de raad verantwoording schuldig voor het door het college gevoerde bestuur en geven te dien aan zien alle door de raad verlangde in lichtingen". Dét is aan de orde en ver der niets. Een be roep op de inschakeling van vaste raadscommissies gaat hier niet op: deze commissies dienen niet'om b. en w. ge legenheid te geven verantwoording af te leggen inzake hun 'afval'-beleid, maar fungeren als mogelijkheid voor burge meester en wethouders om adviezen te krijgen of om te toetsen of hun gedach- tengang door zo'n commissie al dan niet wordt gedeeld. Afgezien van deze prin cipiële kant: de raadscommissies waar het hier om gaat omvatten met elkaar nog geen derde van het totaal aantal raadsleden. Als het college nu meedeelt dat het geen aanleiding ziet om deze kwestie in de raad te behandelen, dan kan dit hier uitsluitend betekenen dat het geen nadere adviezen van de raad als geheel wenst. De raad heeft echter een andere verantwoordelijkheid: hij behoort zich af te vragen of het nodig is in deze kwestie het college ter verant woording te roepen. De enige vraag der halve die de raad zich in dit geval moet stellen, luidt: „Geven de omstandighe den en de stukken ons aanleiding om in het openbaar over het beleid van het college verantwoording te vragen?" He, DOOR VERANDERING VERDEELSLEUTEL Ajax zit op een ware financiële vulkaan, aldus penningmeester Henk Timman* PAGINA 12 kro De KRO brengt deze winter meer gepro fileerde programma's; radio- en televi- sieprogramma's; strips. PAGINA 13 auto 's WestrDuitsland bouwt in 1976 16 pro cent meer auto's; beurs; financiën; eco- j W. DON: STERK PROTESTEREN TEGEN VOORNEMEN MIDDELBURG - De wijziging, die de regering in de provincie-wet wil aan brengen, zal de provincie Zeeland in een periode van drie jaar in totaal 3,3 miljoen minder inkomsten opleveren dan wanneer de verdeelsleutel van het provinciefonds niet verandert Gede puteerde J. van den Bos liet dat maan dag weten in de commissie voor de fi nanciën uit de Zeeuwse staten. „De provincie Zeeland krijgt de grootste klap," aldus de gedeputeerde. Uit de financiële commissie betoogde metname de heer W. Don (PvdA), dat de staten van Zeeland zich 'zeer sterk' tegen die plannen moeten verzetten. Daarnaast vond hij, dat deze zaak ook via de provinciale afzonderlijke poli tieke kanalen moet worden doorge speeld naar de kamerfracties. In die op vatting kreeg hij steun van commissie voorzitter P. G. van de Bosse (CDA), De kwestie kwam in de rondvraag aan de orde. toen de heer Van den Bosse na dere informatie vroeg over de medede lingen, die de gedeputeerde woensdag desgevraagd over de financiële positie van de provincie aan de PZC had ver strekt Van den Bosse: „De uitkering uit het provinciefonds is ongeveer een half miljoen hoger dan geraamd, maar toch valt het totale bedrag g.s. een miljoen tegen. Hoe kan dat?" Daarop betoogde de gedeputeerde, dat de provincie volgens de tot nu toe gang bare normen aan een uitkering uit het provinciefonds van 41 miljoen had moeten komen. Dat de uitkomst nu 40 miljoen is, komt doordat de regering - los van een optrekking van het percen tage van dc belastingsopbrengst - be halve het aantal inwoners en de opper vlakte per provincie nog een nieuwe 'norm' wil invoegen: de lengte van de vaarwegen, die ten laste van de provin cie komen. Van den Bos: „In die opzet gaan de meeste provincies erop achteruit. Maar dat geldt niet voor de dichtsbevolkte provincies, in het bijzonder Zuid-en Noord-Holland. Voor Zeeland komt de klap het hardst aan." Daarbij wees hij erop, dat wordt gedacht aan een 'af bouwperiode' van driejaar. „In het an dere geval zou de provincie nu al 2,6 mil joen minder hebben gekregen dan in de begroting was geraamd," zo zei hij. De gedeputeerde verklaarde, dat het college van g.s. en maandag mee be gonnen is de betekenis van deze ont wikkeling op de financiële mogelijk heden voor 1977 door te lichten. Subsidie-aanvragen en dergelijke ko men ook aan de orde, zo was uit zijn woorden op te maken. Hij deelde mee, dat g.s. deze 'operatie' deze week nog afronden en over hun conclusies ook nog deze week een stuk aan de staten zullen zenden. De finan ciële commssie, die de begroting aan staande maandag bespreekt, zal dan ook deze nadere beschouwing over het financieel perspectief volgend jaar in de discussie meenemen, zo is de bedoeling. De heren P. G. van de Bosse en W. Don toonden zich over de mededelingen van de gedeputeerde 'zeer teleurgesteld". De heer Don sprak van 'een droevige mededeling'. „Het blijkt steeds opnieuw, dat de ste den en provincies met een dichte bevol king financieel worden bevoordeeld. Dat hebben we ook gezien met de wet uitkering wegen. We moeten ons als provinciale staten sterk maken tegen deze tendens. Je ziet, dat die neiging op allerlei terrein begint door te spelen. Van een rechtvaardige verdeling is op- die manier geen sprake meer. Om het plattezeggen: men laat de gebieden, die politiek niet zo interessant zijn, gewoon liggen. Het is zaak, dat we daarover oik als afzonderlijke fracties deze kwestie dwingend onder de aandacht van de kamerfracties brengen" - een opvatting, die met name ook weerklank vond bij de heer Van de Bosse. .et lijkt ons dat die vraag bevesti gend moet worden beantwoord en wel op aiierlei gronden. Zo is achteraf duide lijk geworden, dat de beide raadscom missies zich een oordeel over de bewuste zaak hebben moeten vormen op basis van mondelinge mededelingen. De stukken werden niet overgelegd, maar zijn pas achteraf en alsnog ter inzage gelegd voorde raadsleden. Een vreemde gang van zaken, om het wat terughou dend te karakteriseren. Men zou zich nu kunnen voorstellen, dat na lezing van de stukken menig raadslid toch nog vragen heeft. Burgemeester Ockeloen - pas gearriveerd in Temeuzen - sloeg in dit opzichtdespijker op de kop in antwoord op een vraag van een PZC-verslaggever „Ik vind het noodzakelijk dat de raads leden over alle gegevens beschikken en daarom is het complete dossier ter in zage gelegd. Welke conclusies de raads leden uit deze informaties trekken moe ten ze zelf weten". Precies: dat is hun verantwoordelijkheid. Voor de buiten staanders - voor hen blijft het dossier een gesloten boek - zijn er in ieder geval wél onduidelijkheden. Wie heeft nu - om een voorbeeld te noemen - eigenlijk cc hinderwet overtreden? Het gemeente bestuur van Temeuzen? Daarover is een nietes-welles-spelletje aan de gang; uit nadere vragen van de WD-fractie valt af te leiden dat de rijksinspecteur mi lieuhygiëne van mening is dat hier wél van een overtreding sprake is. In Mid delburgse wandelgangen kan men de zelfde geluiden horen. Misschien is het helemaal niet waar. maar waar kunnen b. en w. dat beter uiteenzetten dan te midden van de gekozen vertegenwoor digers van de Temeuzense bevolking? 'Niets verschaft meer voldoening dan bestuurshandelingen in het openbaar te kunnen toelichten', sprak burgemeester Oud in de eerste Rotterdamse raads vergadering na de tweede wereldoorlog. Waarom zou dat in Temeuzen anders zijn? B. en w. zullen vermoedelijk ver langend zijn om alle gewenste inlichtin gen te verschaffen. Terugkerend tot de raad: er is nog een reden om b. en w. te vragen deze hele zaak uitvoerig uit de doeken te doen. Het gaat hier namelijk om een aangele genheid waarvoor bij de burgerij grote belangstelling bestaat. Er zijn immers belangrijke kwesties van milieu (en dus van volksgezondheid) aan de orde. In dit licht bezien zou het eigenaardig zijn in dien de raad er het zwijgen aan toe zou doen. Temeuzen heeft toch vroede - dat wil zeggen: wijze - en geen zwijgende va deren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1