Sportvisserij in het Grevelingenmeer nog meer aan banden Vlissingen wint de provinciale brandweerwedstrijden te Oostburg B EN W BORSELE WILLEN FOUT BIJ VASTSTELLING VERGOEDING VAKONDERWIJS RECHT TREKKEN Meevaller van twee ton voor waterschap 'Braakmanpolders' 'Simonskerk' enkele uren aan de grond voor Terneuzen DOW 'VERBIEDT' AANBIEDEN VAN STEEKPENNINGEN College geeft vergissing toe v r MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 Kwestie komt op 5 oktober in gemeenteraad HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele gaat dinsdag 5 oktober pralen over de vergoeding voor het va konderwijs. Zoals eerder gemeld, heb ben acht inwoners van de gemeente Borsele in een brief aan g.s. en aan on- derwijsinspecteurJ. Geleijns gevraagd een onderzoek in te stellen, omdat het bijzonder onderwijs bevoordeeld zou worden boven het openbaar onderwijs. Een dergelijk verzoek heeft ook het PvdA/PFR-raadslid I. A. van Royen aan het college van gedeputeerde sta ten gericht. B. en w. van Borsele geven ineen raadsvoorstel toe, dal er een ver gissing is gemaakt. Het college stelt de raad voor de zaak weer recht te trek ken. Er zijn bij de vaststelling van het 'getal wekelijkse lesuren vakonderwijs' meer uren vakonderwijs bij het openbaar on derwijs geteld, dan in werkelijkheid het geval is. De vergoeding die het bijzonder onderwijs voor het vakonderwijs ont vangt. is afhankelijk van het aantal oren, dat bij het openbaar onderwijs ge geven wordt Voor de openbare lagere school in Borssele waren zes uren va konderwijs geleld, terwijl er maar vier gegeven werden Dit had als resultaat, dat het bijzonder onderwijs meer ver goeding krijgt, dan waarop men recht heeft. B. en w. in het voorstel: „De onjuiste oerekening is ontstaan, doordat het aantal lesuren werd vastgesteld aan de nand van de lesroosters. Het was ons namelijk niet bekend, dat aan de open- aare lagere school te Borssele 4 lesuren per week vakonderwijs wordt gegeven, in plaats van 6 zoals op het rooster ver meld stond. Bij navraag aan het betrok ken hoofd werd ons meegedeeld, dat aan ADVERTENTIEI CITROEN y MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voorl oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. Aantal voltooide woningen in Zeeland nam af VLISSINGEN - Van januari tot en met augustus is in de provincie Zeeland 19 procent minder aan woningen vol tooid. dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Er werden nu 1961 woningen voltooid. In heel Nederland werden tot en met augustus van dit jaar 63.620 wo ningen voltooid, wat ten opzichte van 1975 eveneens een vermindering bete kent met 19 procent. Het sterkst daalde hel aantal voltooide w oningen in Dren the (36 procent), Friesland (30 procent) en Limburg (29 procent). In Zeeland erd van Januari tot en met augustus begonnen met degonnen met de bouw van 2196 woningen, wat ten op zichte van vong jaar een toename bete kent met 1 procent In heel Nederland werd begonnen met de bouw van 74.238 woningen, een toename met 4 procent. Het sterkst was de toename in Drenthe en Friesland waar respectievelijk aan 38 en 22 procent meer huizen werd begon nen. In Groningen nam het aantal wo ningen waarvan aan de bouw werd be gonnen echter met 32 procent af. Per eind augustus had men in Zeeland 3 174 woningen in uitvoering, wat een toename ten opzichte van eind augus tus 1975betekentvan löprocent In heel Nederland waren eind augustus 107 353 woningen in uitvoering, een toename met 8 procent. jeze school 4 lesuren per week hand werken wordt gegeven door een vak leerkracht en de overige 2 lessen hand vaardigheid door een van de verplichte eerkrachten. Dit stond echter niet op iet lesrooster vermeld Dit had echter pekend kunnen zijn. omdat het salaris van de vakleerkracht verbonden aan de ppenbare lagere school in Borssele afge stemd is op 4 lesuren en niet op 6 lesu- *en Mede doordat geen overleg is ge pleegd tussen de betrokken afdelingen s deze vergissing ontslaan De raad wordt dinsdagavond 5 oktober voorgesteld een krediet van ruim 250.000 gulden uil te trekken voor de uitbreiding van het sportveld en de aanleg van een tennisbaan in 's- Gravenpolder. Het hele project kost 150.000 gulden. De rest krijgt de ge meente via subsidies van het rijk bin nen. B. en u. vragen een krediet van Rijmen Daar een nijvere middenstander op de Bevelanden zijn blik op de wereld gaarne wat wil verbreden, doet hij ijverig mee aan een rijmwedstrijd. die een Belgisch leverancier in gaas. prikkeldraad en dergelijk materiaal had uitgeschreven De hoofdprijs be looft een graties en natuurlijk geheel verzorgde vakantiereis naar Teneri- fe. een wamr oord. met kans op zon en brum worden. Groot was de vreugde dan ook. toen hem onlangs een enveloppe van lie wedstrijdcomité van de firma be reikte met de mededeling dat hij had gewonnen De aanvankelijk grote vreugde slonk wat. toen hij de be stemming las een dagje vliegen in het Belgische luchtruim Hel was de troostprijs Een erg schrale troostprijs, dat wel Inmiddels gaat hij onverdroten voort met het verzinnen van nieuwe rijme larijen. die hem door familieleden, vrienden en bekenden bij tientallen tegelijk worden aangedragen. Als hij wint. heeft hij hen allen al een ansicht uit Tencrife toegezegd. Met. dat spreekt, een reisverslag op rijm. DO W KWAM O VER DE BRUG HULK-Omdat Dow Chemical in Terneuzen de voorbereidingskosten betaalt van de inpoldering van de Mosselbanken, heeft het waterschap 'De Verenigde Braak manpolders' een financiële meevaller geboekt van ruim twee ton. In de afgelopen jaren zijn die kosten (voornamelijk voor 'plannenmakerij' door het eigen perso neel) steeds verwerkt in de rekeningen van het waterschap. Daardoor is een voordelig verschil ontstaan tussen de kosten van voorbereiding van de inpolder ing en de aan Dow in rekening gebrachte bedragen. Het waterschapsbestuur heeft meteen een bestemming gezocht en gevonden voor de ruim 200 000 gulden Aan verbetering van het waterschapshuis en vervanging van meubilair en een boekhoudmachine wil men ruim 87.000 gulden uitgeven De inruil van een tractor met aanhangwagen zou 21.200 gulden gaan kosten, extra onderhoud aan sluisdeuren 19.700 gulden en verbetering van de afwatering buiten het ruilverkavelingsblok 72 000 gulden- De algemene vergadering van 'De Verenigde Braakmanpolders' mag op woensdag 29 september middels een begrotingswijziging beslissen over die besteding van de meevaller In diezelfde vergadering komt onder meer ook de vaststelling van een nieuw reglement van orde ter discussie. 16.500 gulden voorde \erbetering van de toiletten in het verenigingsgebouw van Baarland en voor de bouw van douches in het gymnastieklokaal van Borssele. Eind 1975 stelde raad al een bedrag van 175 000 beschikbaar om de gymnastiek- en verenigingsgebouwen in de ge meente te verbeteren De accommoda ties waaraan dat bedrag zou worden be steed. waren toen nog niet bepaald, mede omdat het advies van de raads commissie voordesporten lichamelijke opvoeding nog niet uitgebracht was Later werd besloten - aan de hand van hel uitgebrachte advies - het vereni gingsgebouw van Lewedorp op te knap pen Er waren volgens het advies van de commissie weliswaar gebouwen die nog harder aan een opknapbeurt toe zijn. maar om dat te realiseren zouden eerst bijkomende zaken als afspraken met ei genaren en beheerders afgewikkeld moeten worden. Voor het verenigings gebouw te Nieuwdorp - dat ook hoog nodig opgeknapt moet worden - werd het beter bevonden deze verbetering samen te laten vallen met de verbou wing van de aangrenzende openbare la gere school. De plannen voor de accommodaties m Nieuwdorp en Lewedorp zijn nagenoeg gereed. Binnen afzienbare tijd kan met de uitvoering daarvan begonnen wor den Het college zet vraagtekens achter de voorgestelde verbeteringen aan de accommodaties in de dorpen Ovezande. Oudelande en Ellewoutsdijk. Het col lege zal zeer binnenkort voorstellen doen over de verbetering van de ac commodaties in Nisse en 's-Heer Abts- kerke. De uitvoering van de plannen in de gebouwen in Baarland en Borssele staat niets meer in de weg. NIEUWE BEPERKENDE MAA TREGELEN VOLGEND JAAR VAN KRACHT TERNEUZEN - Hel 9671 brt metende vrachtschip 'Simonskerk' van de Ne derlandse Scheepvaartunie in Rotter dam heeft zaterdagmiddag enkele uren aan de grond gezeten aan de Oostha- vendam in Terneuzen. Het schip liep rond half een door een technisch man kement uit het roer en stevende recht op de Oosthavendam af. Voor de scheepvaart op de Westerschelde le verde die ongewilde manoeuvre geen gevaar op. De 'Simonskerk', geladen met contain ers en stukgoed onderweg van Antwer pen naar Rotterdam, weigerde assisten tie van zes onmiddellijk uitgerukte sleepboten van Muller en de 'Union'. Na amper twee uur kwam het schip bij hoogwater op eigen kracht vlot en zette stige schade. De vrachtvaarder had bij koers naar de Put van Terneuzen om de stranding voor Terneuzen wel veel daar het mankement aan het roer te la- bekijks. ten verhelpen De 'Simonskerk' bleel p0to: De 'Simonskerk', vast bij de Oos- verder overigens gevrijwaard van ern- thavendam in Terneuzen. 'Gedragscode' in vertrouwelijke brief OM VISSTAND OP PEIL TE HOUDEN KAPELLE - De sportvisserij in het Grevelingenmeer zal nog meer aan banden worden gelegd. Met ingang van 1 januari 1977 wordt een nieuwe maat regel van kracht. Sportvissers zullen het volgend jaar niet meer dan twintig platvissen en vier forellen mee naar huis mogen nemen. Voorzitter J. H. Ceelen van de Delta-federatie kondigde deze nieuwe maatregel zaterdagmid dag aan tijdens de algemene najaars vergadering van deze hengelaarsorga- nisatie. Met deze stap hoopt deDelta- federatie de visstand in de Grevelingen veilig te stellen. De huidige maatrege len zijn ontoereikend gebleken. Voorzitter Ceelen zei zaterd agmiddag in 'De Vroone' In kapelle „Nog op de dag van heden geldt voor het Grevelingen meer de bepaling, dat bevissing is toe gestaan met maximaal twee hengels, elk voorzien van één haak. Wij hoopten met deze maatregel de soms onredelijk grote vangsten in te dammen We waren er ons volkomen van overtuigd, dat deze regel - zoals vrijwel alle regels - door onsportieve en onverantwoordelijke fi guren zou worden overtreden. Nog te weinig schijnt men zich te realiseren, dat dergelijke beperkeende maatrege len niet worden ingevoerd voor het ple zier van het bestuur, maar in ons aller belang Het zou ons een lief ding waard zijn. wanneer dergelijke maatregelen overbodig kunnen zijn. Maar deze ideale situaüe zie ik voorlopig nog niet gereali seerd aldus voorzitter Ceelen. Hij zette uiteen, dat de commissie 'be heer Grevelingenmeer' het advies heeft uitgebracht de sportvisserij nog meer aan banden te leggen, om te voorkomen dat er straks geen vis meer rondzwemt Het bestuur v an de Delta-federatie heeft het advies overgenomen Het houdt in. dat vanaf 1 januari 1977 op het Greve lingenmeer mag worden gevist met maximaal twee hengels, elk voorzien van een (dus zoals het tot nu toe wasi Maar daar komt dan nog bij. dat iedere sporthengelaar ten hoogste '20 platvis sen en 4 forellen in z'n leefnet mag heb ben ..Wij doen een beroep op alle sport vissers deze regel sportief na te leven Het bestuur is - samen met de leden van de verschillende commissies - het hele jaar in de weer om de Deltawateren aan trekkelijk te houden De sportvissers kunnen helpen, door zich aan de regels te houden aldus voorzitter Ceelen van de Delta-federatie Droonteschade I)e heer Ceelen meldde, dat de langdu rige periode van abnormale w arm te en droogte (met name in de binnenwate ren) de nodige schade aan de visstand heeft toegebracht. „Gelukkig kon in vele gevallen door tijdig ingrijpen aan zienlijk onheil worden voorkomen, waarbij - en ik constateer dit met vol doening - beroepen op gemeentelijke overheden en brandweerkorpsen spon taan werden gehonoreerd". In de loop van dit jaar werd een hoe veelheid platvis op het Grevelingen meer uitgezet Hei ligt ln de bedoeling in 1977 in het Veerse Meer een grote hoe veelheid forel uit te zeieen 1500 kilo beek forel en 1500 kilo regenboogforel De heer Ceelen bracht verder een ver zoek aan de Natuur- en Vogelwacht 'Schouwen-Duiveland' over Het is ge bleken. dat vnj regelmatig sportvissers op weg naar hun stekkie dwars door broedplaatsen van vogels lopen Dat geldt vooral voorde inlagen tussen het gat van de Scbelphoek. Herenkeet on der de gemeente Middenschouwen en het vogelreservaat 'Zuidhoek' bij de Oosterscheldebrug. Voorzitter Ceelen deed een beroep op de sportvissers de broedplaatsen zo veel mogelijk te mij den. Emotioneel De vergadering dreigde zaterdagmid dag even een emotioneel karakter te krijgen bij de behandeling van de notu len van de voorjaarsvergadering Er ontstond in die vergadering enige be roering bij de behandeling van het kas- verslag over 1975. Vertegenwoordigers van de Baroniese hengelaars' zetten vraagtekens achter de boeking van een aantal posten. Bovendien meenden de vertegenwoor digers van de Brabantse vereniging dat er een 'gat' was van honderd gulden. De vaststelling van het kasverslag werd zelfs verdaagd tot de vergadering van zaterdag' Ih een persoonlijk gesprek met penningmeester P J Scheepers kon eert aantal vraagtekens worden weggewerkt. Het verschil van de hon derd gulden was te wijten aan een type fout Bij de behandeling van de notulen eiste de vertegenwoordiger van de 'Ba roniese hengelaars', dat de scherpe kan tjes in de verslaggeving van de vorige vergadenng wat werden bijgeslepen. SecretansJ Stroo weigerde op die eis in te gaan en dreigde zelfs op te stappen „Ik heb in de notulen woordelijk weer gegeven. van wat er in die vergadering is gezegd. En daar blijf ik bij. Ik verbind er de vertrouwenskwestie aan. Hier staat mijn stoelSecretaris Stroo kon ech ter blijven zitten. De vergadering stelde de notulen nagenoeg conform de oor spronkelijke versie vast. Het kasverslag over 1975 leverde geen problemen meer op. Uitstapje Goese raadsleden kostte 4000 gulden GOES - De Goese raadsleden en het college van b. en w. hebben vrijdag het jaarlijkse uitstapje gemaakt. Het gezelschap bekeek 's middags de oude binnenstad van Antwerpen. Daarna ging het naar Breda, waarde Goese gemeentebestuurders een partijtje gingen bowlen. Het diner werd gebruikt in het 'Turfschip'. Vrijdagnacht rond half één arri veerde het gezelschap weer in Goes. Het is waarschijnlijk voor het laatst geweest, dat de raad op kosten van de gemeenschapskas 'aan de boemel' is geweest. In de laatste gemeente raadsvergadering zei het PvdA- raadsliddrs G R. Heerebout. het on juist te vinden om van de belasting gelden van de Goese inwoners te gaan 'stappen' Volgens Heerebout zouden de raads leden zo'n tnpje best zelf kunnen be talen. De vergoedingen, die zij voor het raadswerk krijgen zijn hoog ge noeg. vond hij. Burgemeester mr. F. G A Huber zegde toe het allemaal eens te zullen bekijken. „KWESTIE VAN ESTHETISCHE ORGANISATIE" TERNEUZEN - DOW Chemical (Neder land) b.v., tolereert niet dat er tussen zijn directe zakenrelaties en zijn lei dinggevend personeel wederzijds in enige vorm toezeggingen of aanbiedin gen van 'persoonlijke diensten of gun sten' worden gedaan. Onder het motto 'vertrouwelijk' heeft DOW-directeur M. Biggers aan alle bedrijven waarmee wordt samengewerkt, een brief laten uitgaan waarin hen een voor de toe komst bindende 'gedragscode' wordt 'voorgehouden'. Gevraagd om commentaar op het waarom van deze bnef. zei directeur Biggers: ..Als bedrijf achten we het een kwestie van esthetische organisatie om onze relaties er op te wijzen dat we uit sluitend met eerste klas 'contractors' in zee wensen te gaan. Deze brief be schouwen als een herinnering hieraan". De heer Biggers zei het noodzakelijk te vinden dat het bedrijfsleven dat met DOW samenwerkt, hier op te wijzen, vooral nu kwesties rondom steekpen ningen zo in het brandpunt van de be langstelling staan „Deze brief is als zodanig bedoeld, ver der is er geen sprake van dat er in het verleden gevallen van steekpenningen- WEDSTRIJDLEIDER D. TAEKEMA NAM NA 30 JAAR AFSCHEID GO ES ENA AR KREEG HET GOUDEN BRANDWEERKRUIS OOSTBURG - II, vrijwillig, brand- weer van Vlissingen heeft zaterdag in Oostburg de provinciale TAS HD (tan kautospuit hoge drukl-wedslrijden gewonnen. Op deze provinciale wed strijden veroverden de Vlissingse brandweerlieden 3 punten meer dan het korps uit Heinkenszand dat tweede werd. Middelburg I werd goede derde met 641 punten. Het tweetal pers- luchtmaskerdragers van de ploeg van de bedrijfsbrandweer van Pechiney kreeg een pen met inscriptie omdat zij volgens de jury toonden het beste met deze apparaten te kunnen omgaan. Tijdens de prijsuitreiking, die werd ge houden in cafe Wijffels' in Schoondijke werden naast de prijzen aan de korpsen ook nog enkele onderscheidingen uitge reikt. Wedstrijdleider D Taekema uit Goes nam na dertig jaar actief te zijn in het brandweerleven afscheid als wed strijdleider Hij kreeg voor zijn vele ver richtte werkzaamheden het waarder- ïngskruis m goud van het Algemene Brandweer Wedstrijd Comité .Daarvoor had de heer Taekema zelf al enkele onderscheidingen uitgereikt aan niet-brandweerbeden Het waren me vrouw C J .Remijnse-Daelman en de heer B Volmer die de onderscheiding van de Nederlandse Vereniging van Brandweer Commandanten kregen Zij maakten zich al vele malen verdienste lijk door op te treden als w edstrijdsecre- tanaat. De heer Taekema had in zijn 'afscheids speech' lovende woorden voor de vrij- willige brandweer in Zeeland Er is in Zeeland nog steeds een behoorlijk aan tal enthousiaste mensen", zo zei hij De heer C Janse uit Vlissingen volgt de heer Taekema op als wedstrijdleider. Tijdens de bijeenkomst in Schoondijke wees burgemeester A. Schipper van Oostburg er nog eens op dat hij vóór het behoud van de vrijwillige brandweer is. maar dan wel met samenwerking in re gionaal verband. Hij toonde zich blij met de uitstekende organisatie van het driemansschap C. Bron. P de Kramer en A Speelman. Daama reikte hij aan alle 19 commandanten de pnjzen uit van deze Zeeuwse wedstrijden Regionaal brandweercommandant A Vesseur uit Terneuzen constateerde een stijging in het peil. Jury voorzitter C Jansen ihij werd geassisteerd door de heren J Beenhakker. J Bruggeman. C de Craene. H den Hartog. A Nelen en C Schou t) besprak de wedstrijd Gezien de situering van de gefingeerde brand un de twee bovenste etages van de open bare lagere school in Oostburgi moesten sommige brandweerlieden nogal enige keren de trap op en af Dat gaf wel eens problemen Ook hadden sommige korp sen wat moeite met de lengte van hun slangen; soms bleek zestig meter slang niet lang genoeg om de brand te lijf te gaan Bij de brand viel eén (gefingeerd) slachtoffer te bespeuren. ..Een pitte wedstrijd, maar er is goed gespeeldal dus de heer Janse. De jury zorgde voor een aardigheidje voor burgemeester Schipper. Omdat hij. zoals de heer Den Hartog zei. hart heeft voor de vrijwillige brandweer, kreeg hij een (miniicommandowagen overhandigd namens de juryleden De deelnemers kregen een broodmaaltijd in Schoondijke De uitslag luidt: 1 Vlis singen 653: 2 Heinkenszand 650 3 MNiddelburg I 641. 4 Pechiney 641. 5 Zienkzee 626: 6 Axel 621: 7 Terneuzen 617 8 Iruiningen 617: 9 Hulst I 613. 10 's-Heer Arendskerke 611: 11 Oostburg 608; 12 Westdorpe604:13 Krabbendljke 604; 14 Middelburg 2 594: 15 Wolp- haartsdijk 591: 16 Sas van Gent 589: 17 Breskens 585. 18 Colijnsplaat 583: 19 Hulst 2 575 of iets dergelijks aan de orde zijn ge weest. Met een affaire als Lockheed hebben we niks te maken". Directeur Biggers bevestigde dat het de eerste keer was dat een dergelijke brief aan de zakenrelaties werd toegestuurd, nadat vroeger al intern een schrijven over deze onesthetische manieren' van werken binnen DOW de ronde had gedaan. Ruim een jaar geleden circuleerde er binnen de Europese DOW-vestlging reeds een 'interne memo', van DOW- presldent C. B. Branch, die alle fa- brieksmanagers er voor waarschuwde dat het aannemen of toezeggen van 'steekpenningen' consequenties voor de betrokkenen met zich mee zouden brengen. Aandacht *In de brief van recente datum, aan alle DOW-relaties, stelt directeur Biggers: „Het komt mij thans opportuun voor het volgende met nadruk onder uw aandacht te brengen. Ik ben er immer van uit gegaan dat de relatie van uw onderneming met DOW Chemical (Nderland) b.v. is gebaseerd op het door beide partijen strikt naleven van de volgende gedragscode: Enerzijds dient het personeel van uw onderneming bij het bevorderen van de belangen van de onderneming zich te onthouden van het aanbieden van per soonlijke dienste en gunsten aan perso neel van DOW Chemical (Nederland b.v. en dient het op generlei wijze in te gaan op verzoeken of eisen van de zijde van DOW-personeel om zulke diensten en gunsten. Anderzijds dient het personeel van DOW Chemical (Nederland) zich op ge nerlei wijze gunsten of diensten te laten aanleuenen dan wel zulke gunsten of diensten te vragen of te eisen. Op deze plaats zou ik graag willen benadrukken dat deze gedragscode ook in de toe komst onverkort dient te worden nage leefd. Overtreding van deze code door perso neel van uw onderneming zal leiden tot een volledige verbreking van de relatie tussen uw onderneming en DOW Che mical (Nederland) b.v." Tot slot stelt directeur Biggers dat be drijven die persoonlijk met hem 'over deze gedragscode' van gedachten willen wisselen, met hem contact kunnen op nemen Foto: brandweermannen uit Middelburg in actie tijdens de regionale brand weerwedstrijden te Oostburg. Gereformeerde vrouwen houden ontmoetingsdag VLISSINGEN - De bond van gerefor meerde vrouwenverenigingen in Ne derland houdt in Zeeland een ontmoe tingsdag op 5 oktober in de Petruskerk te Vlissingen. Mevrouw C M van Heemstra, die in dienst van het werelddiaconaat van de gereformeerde kerken jarenlang in Af rika vertoefde, zal spreken over het on derwerp: 'De plaats van de vrouw in Af rika'. Over dit onderwerp verscheen on der de titel 'Je zult maar vrouw zijn', in 1974 een boek van haar Binnenvaartschip vastgelopen in Oosterschelde GOES - Zaterdagavond is het 500 ton metende binnenvaartschip 'Lilly" vastgelopen op een zandplaat in het 'Brabants vaarwater* in de Ooster- schelde tussen Sint-Maartensdijk en Tholen. Hetschip was geladen mct729 ton gaso- Ue. De 'Lilly' werd zondagmorgen rond vijf uur vlot getrokken door twee sleep boten van de firma Muller uit Terneu zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2