VERGADERING ZEEUWSE SCHAAKBOND EINDIGDE IN EEN VOLSTREKTE CHAOS Buitengewone bondsvergadering van KNVB loste totaal niets op 'n kwart voor het hart Voorstel hoofdklas bleek een tijdbom ZEEUWSE NUTSSPAARBANK Meeste bestuursleden dreigden met aftreden Tenniszege Aanstellen Knobel als technisch- directeur was te zware belasting Lijmen met 'n Bondsspaarbank MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 GOES - In een deerniswekkende chaos eindigde zaterdag om streeks kwart over zeven de jaarvergadering van de Zeeuwse schaakbond in een zaal van de Westerkerk in Goes. Toen de laat ste hamerklap wel een einde aan de vergadering, maar beslist niet aan de chaos maakte, mocht het nog een wonder heten, dat het bestuur niet uit elkaar was gespat. Want eerst had competitie leider M. van Gastel nadrukkelijk met zijn portefeuille staan zwaaien en vervolgens hadden de heren C. H. Provoost (secreta ris), I. A. Luteijn (2e secretaris), G. van Oorschot (toernooileider), H. A. M. C. Smit Roeters (jeugdleider) en W. E. M. Cardon (jeugd leider) via briefjes en opmerkingen aan de voorzitter laten weten, dat zij nu maar liever opstapten. En tenslotte riep een geëmotio neerde voorzitter L. A. de Vlieger uit: „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik enkele agendapunten niet goed heb gepresen teerd, dat ik dus niet langer geschikt ben om als voorzitter op te treden. Ik leg mijn functie neer, dan kunnen de anderen blijven zitten". leerde brief had hei besluur bij de clubs een enquête gehouden over deze hoofd - klas. Daaruit bleek onder meer dat Zie- nkzee er niet voor voelde in een hoofd klas met clubs uit Zeeuwsch- Vlaanderen te worden ingedeeld be zwaar spelen op zaterdagmiddag en met op clubavonden! Middelburg. Vlis- singen Koudekerke en Temeuzen wil den wel. evenals uiteraard Hel Witte Paard Goes vond de tijd te kort om te antwoorden siel met mogelijk achten Het Witte Paard is m een onhoudbare positie ge- manouvreerd aldus de heer Van Oor schot Ook de heer Cardon ibestuurslid van de ZSB en voorzitter van HWPi pleitte voor de hoofdklas HWP telt veel studenten voor wie een onderlinge competitie niet aantrekkelijk is Als we geen hoofdklasse krijgen met wedstrij den op zaterdagmiddag heeft dat cata strofale gevolgen voor de club" Zo urgent Getorpedeerd Maar "uit de zaal' werd een heftig beroep met het voorstel een hoofdklas in te stel- gedaan op de vooratter in het bijzonder len. Via een op 16 juni van dit jaar geda- en de andere bestuursleden in het alge- meen. „Op dit moment is er geen sprake meer van rationele beslissingen, maar van puur emotionele beslissingen", zo werd gezegd Met name de afgevaardig den van Goes. Vlissingen en Hulst dron gen aan op een 'afkoelings- of bezin- ningsperiode. waarin het bestuur de za ken nog eens op een rijtje kan zetten' Eén van de bestuursleden, de heer J de Lange (tweede vooratter), deed ook een beroep op zijn medebestuursleden, waarbij hij liet weten het zwaaien met portefeuilles bij wijze van ultimatum te verfoeien. Tenslotte bleef iedereen zit- ten waar hij zat. Maar een beslissing over het omstreden onderwerp werd niet genomen De agenda, die vijftien punten telde, strandde bij punt acht, zodat punten als bestuursbeleid, be stuursverkiezing. begroting, jeugd- schaak en rondvraag niet eens aan de orde kwamen Vijf uur,-vrijwel onafgebroken, had deze vergadering geduurd VoorzitterL. A. de Vlieger had reeds in zijn openingswoord geklaagd, dat hij zo langzamerhand in de Zeeuwse sportwereld de naam heeft de voorzitter te zijn van 'marathonver- gaderingen' En hij deed zijn bijnaam imarathonvooratten dus ook nu weer aardig eer aan. Maar het einde van deze jaarvergadering is nog niet in zicht Tijdens het chaotische, turbulente einde van deze halve vergadering" van zaterdag werd tenslotte besloten, dat het bestuur op een zo kort mogelijke termijn weer een vergadering zal uit- schrijven ('we zullen dan maar hopen dat iedereen weer komt', sprak de heer De Vliegert Woensdagavond aan staande komt het bestuur in Vlissingen bijeen om die vergadering voor te berei- Het bestuur van de Zeeuwse schaak bond slaagde er niet in ruimschoots voor de jaarvergadering de verenigin gen een goed uitgewerkt voorstel voor een hoofdklas voor te leggen. Pas tij dens de jaarvergadering kregen de af gevaardigden een uitgewerkt schema tezien. Voorgesteld wen) een hoofdklas in testellen met HWP 1 en2.Temeuzen. Middelburg. Vlissingen en Koudeker ke. In de le klas noord zouden dan spe len: Goes 2. Middelburg 2. Zierikzee 1. De Zw arte Dame I, Goes 3. Zierikzee 2. Koudekerke 2. TOG Bruinisse en Vlis singen 2. In de eerste klas Zuid Lan dau. WZV 1 en 2.11WP 3 en 4. Temeuzen 2 en 3 en Hulst 1 en 2. De heer Van Oorschot, die het bestuurs voorstel verdedigde, wilde wel toege ven dat een gedegen uitgewerkt voor stel te laatop tafel is gekomen ..Maar de grote meerderheid van het bestuur acht deze zaak zo urgent, dat we een jaar uit- Met name door de oppositie van de schaakvereniging Goes werd het voor stel getorpedeerd Beurtelings lieten de heren Frans Berends en Jan Hoogstra ten van deze club welen dat er van een officieel voorstel geen sprake kon zijn iwas niet veertien dagen voor de verga dering binneni. dat de voorbereiding onvoldoende was en dat de zaak dus pas aan de orde kon komen op de volgende voorjaarsvergadering Tenslottte stelde Goes voor dit voorstel van de agenda af te voeren Goes kreeg alle kleine schaakclubs (ook Zienkzeei met zich mee en met 18 van de 34 stemmen werd hei voorstel van Goes geaccepteerd Dat betekende derhalve dat de hoofd klasse voor het komende seizoen van de baan was Competi tieleider Van Gastel liet daarop weten, dat nu de hoofdklas er niet komt en Noord en Zuid gescheiden blijven in het komende seizoen, hij nog wel voor eén jaar aan wil blijven Dat leidde we liswaar tot verbijstering bij andere be stuursleden en Je zou aftreden zei Smit Roeters Het staat zelfs in de no tulen van een bestuursvergadering' zei secretaris Provoost! Maar Van Gastel wilde nu toch blijven. Hij weeserop dat door alle discussies in het bestuur er inmiddels veel speeldata verloren zijn gegaan de eerste wedstrijden zouden al op 13 september zijn gehouden maar moesten in afwachting van het wel of niet instellen van een hoofd klas geannu leerd worden STEWART WINT IN ALBLASSERDAM ALBLASSERDAM - De traditionele 10 Engelse Mijlen (ruim 16 km» van Al- blasserdam is zaterdag gew onnen door de Brit Chris Stewart in de tijd van 50 minuten en 36.2 seconden. Andre Kol ders van de organiserende vereniging AAA legde beslag op de tweede plaats in 50.16.6 en de w innaar vna 1975. de Belg Omaer fvan Nooten, moest zich tevreden stellen met een derde plaats(51.02). De uitslag 1 Chns Stewart (GBRi 50.36.2: 2 Andre Kolders (Beli 50.46.6. 3 Omaer van Nooten (Beli 51 02 4. 4 Piet de peuter (Typ hoon! 51 29.0. 5 Lou Polak iMetroi 52.02. 6 Henk Nugteren lEnergiei 52 06 7 Walter Smit (Beli 52 09 6 Piet van Alphen (AACi 52 heer ste veteraan! 9 Gerard van de Ham (Hollandi 52 26. 10 Lex van Someren (Gaci 52 38 Maar bij de bespreking van het wed- slnjdprogramma kwamen verschil lende afgevaardigden en ook bestuurs leden bij voortduring terug op het pro bleem van Het Witte Paard Suggestie na suggestie en voorstel na voorstel werd gedaan om een oplossing te vin den Het werd tenslotte een chaos van suggesties en voorstellen Inmiddels lie ten verschillende bestuursleden aan de voorzitter weten het niet meer te zien zitten en tenslotte wenste de voorzitter zelf ook af te treden Maar op de valreep bleef het bestuur toch bijeen De voor zitter hamerde midden in het agenda punt voorstel wedstrijdseizoen 1976 1977 af en niemand wist of de com- peütie nu wel of met zal starten Op korte termijn zal het bestuur van zich laten horen VELP (ANP) - Het Nederlands tennis- team heeft zich geplaatst voorde derde ronde van het toernooi om de Davis Cup. In een partij, die op een laag ni veau stond en ruim anderhalf uur duurde, w onnen Loek Sanders en Fred Hemmes van het Israëlische duo Glick- stein en Wertheimer met 4-6,6-2,6-2,6-3. Door deze overwinning werd de stand in de ontmoeting lussen Nederland en Israel 3-0. Neaerland speelt m ...,-i volgend jaar in de derde ronde tegen Joegoslavië DEN HAAG - Drs. Van Rijn vertolkte veler, zo niet aller mening: „We zijn er doorheen gekomen", zo stelde de voor zitter van Sparta aan het einde van de buitengewone bondsvergadering van de KNVB in Den Haag vast, „omdat we het heetste hangijzer - het ontslag van secretaris-penningmeester Burgwal had tot opdracht het onderzoeken van de gebeurtenissen rond het ontslag van bondscoach George Knobel kort voor de finale van het Europese voetbal kampioenschap in Joegoslavië. Het onderzoek bevestigde dat in de KNVB met de secretaris-penningmeester geen zinvolle samenwerking meer mogelijk Tijdbom Welk agendapunt was nu zo omstreden, dat het de emoties zo hoog kon opjagen en dat het een op scherp gestelde tijd bom onder het bestuur werd? Het ant- woord is simpel: de instelling van een hoofdklas. waarin zowel teams uit komen' Nu al weer jaren geleden besloot de Zeeuwse schaakbond tot een schei ding: de teams in Zeeuwsch-Vlaanderen werden verenigd in een onderlinge competitie (ZSB Zuid) en de clubs in midden- en noord-Zeeland kwamen ook in een aparte competitie (ZSB Noordi De aanleiding voor deze 'scheiding' was. dat bij één gezamenlijke competitie de wedstrijden grotendeels op zaterdag middag moesten worden gespeeld Door de tijdrovende barricade, die Wester- schelde heet, was het niet mogelijk wed strijden tussen bijvoorbeeld Axel en Vlissingen of Temeuzen en Zierikzee op een clubavond af te werken Inmiddels leidde deze 'schelding' in Zeeuwsch-Vlaanderen echter tol een onhoudbare toestand Dat kwam door de snelle groei (kwalitatief zowel als kwantitaUefi van het Witte Paard in Sas van Gent Deze club is in de regio Zuid zo sterk, dat de eerste klas Zuid er nu als volgt uitziet HWP 1 HWP 2. HWP 3. Temeuzen 1 West-Zeeuwsch- Vlaanderen 1 en Landau Kortom een voor de helft onderlinge competitie van Hei Witte Paard De situatie wasvoorde club uit Sas van Gent wat aanvaard baarder geweest als Het Witte Paard met succes de promotiewedstrijden voor de landelijke competitie had ge speeld Maar HWP l slaagde er met in te promoveren Onhoudbaar Ook het bestuur van de Zeeuwse schaakbond achtte het een onhoudbare situatie, dat één vereniging met drie tientallen in één klas van de ZSB uit komt. Maar toch ontstond er binnen het bestuur iheftigi verschil van mening over de invoering van de hoofdklas waann het Witte Paard 1 en 2 ingedeeld zouden zijn met Middelburg. Vlissingen.- Temeuzen en Koudekerke Compeütie- leider Van Gastel liet zelfs weten, dat hij njn functie neer zou leggen als de hoofdklas door de vergadering aanv aard zou worden Andere bestuursleden hadden uil de woorden van de heer Van Gastel zelfs begrepen, dat hij hoe dan ook zijn functie neer zou leggen. Op de agenda van deze vergadering stond on der punt 10 dan ook: Tussentijds aftre dend is competiüeleider Van Gastel' Maar dat punt kwam nooit aan de orde Ook voorzitter De Vlieger was tegen het voorstel: „Ik ben niet tegen hel instellen van een hoofdklas. maar wel tegen het instellen van een hoofdklas op dit mo ment Inderdaad werd de Zeeuwse schaakwereld min of moor overvallen van de bond - voor ons hebben uitge schoven." Initiatiefnemer van deze bij eenkomst Herman Feringa. voorzitter van de landelijke bond van amateur- voetbalverenigingen, was al even pes simistisch. „Ik sta hier als 'n vreselijk teleurgesteld mens", waren zijn woor den, „ik had van het bondsbestuur een betere voorbereiding van deze verga dering verwacht. De oppositieleider, die het betaalde voetbal ter verantwoording wilde roe pen voor de negatieve publiciteit die het de KNVB bezorgt, ging eraan voorbij, dat hij zijn argumenten allerminst hard heeft kunnen maken Eén van de wein ige reêele punten was. dat het veelvul dig genoemde 'miljoen van Burgwal' in feite een bedrag van ten hoogste 815 000 gulden is De afbous van het salaris van de 54-jarige gewezen hoogste werkne mer van de KNVB vergt 566 000 gulden, de pensioenrechten nog eens 249.000 Van dit totale bedrag komt 250.000 gul den ten laste van de jaarrekening 1975/1976 van het betaalde en van het amateurvoetbal De resterende 315 000 gulden is De afbouw van hetsalaris van ciale doeleinden Die afkoopsom zat vele afgevaardigden hoog Te meer daar in deze verzuimd was advies in te winnen bij de financiële commissie Pas toen de raadslieden van de heer Burgwal en de KNVB tot een vergelijk waren gekomen lichtte bonds voorzitter Meuleman telefonisch de voorzitter van de controlerende en ad- viserendellnancièle commissie in Geen samenwerking Langdurig hebben de afgevaardigden gepoogd het (vertrouwelijke gegevens bevattende) rapport van de commissie-Kas termans in de open baarheid te krijgen. Deze commissie was. Jaap van Praags wens tot een vol ledige publicatie van de stukken bleek niet haalbaar, gezien de vertrouwelijke aard van sommige rapporten. Na ampele discussie ging voorzitter Meuleman mee met de eis van Jan M asm an, voorzitter van FC Twente, om ten minste een uittreksel, waann de geest van het rapport geen onrecht wordt gedaan, vrij te geven Dat van achter de groene tafel werd toe gezegd dat voorts een beleidsnota van het bondsbestuur te verwachten is zodra dit college met de besturen van het amateur- en het betaalde voetbal heeft gesproken kan men ook amper een succesje voor de afgevaardigden noe men. Een verdere discussie over het gevoerde beleid in de zaak Burgwal volgt eerst al de leden van de bondsvergadering het uittreksel van het rapport-Kastermans in hun bezit hebben Vast staat uiter aard wel dat de KNVB met aan de uitke ring van totaal 815 000 gulden kan ont komen Oorzaak dieper Dat Burgwal liet uitlekken, dat Knobel ontslag had genomen, hoewel dit tot na het Europese kampioenschap niet in de openbaarheid zou worden gebracht, mag dan de directe aanleiding tot het ontslag van de secretaris- penningmeester zijn. de oorzaak ervap ligt veel dieper Daaraan ligt de beslis sing genomen in 1975, ten grondslag om de leiding van het bondsapparaat te zij ner tijd in handen te geven van een al gemeen directeur „De heer Burgwal verklaarde zich bereid onder die top manager te werken", zei voorzitter Wim Meuleman. „zij het met van harte De commissie-Kastermans constateerde op het bondsbureau een escalatie van ongunstige onderlinge verhoudingen, die een verdere samenwerking onmoge lijk maakte Dit laatste deed enkele afgevaardigden betwijfelen of het wel juist was een dergelijk kostbare afvloeiingsregeling te trefTen. aangezien de secretaris penningmeester niet meer aan zijn vol ledige verplichtingen als werknemer had voldaan en derhalve wellicht voor ontslag zonder meer had kunnen wor den voorgedragen. Kntiek werd het bondsbestuur ook niet gespaard in zake het nemen van ontslag van bondscoach George Knobel. Het bestuur werd verweten dat het te laat heeft ingezien dat het nietjuist was Knobel aan te stellen als technlsch- dlrecteur en hem te belutenmfilda Ut ding over alle technische zaken. plaats van hem aan te trekken als trainer-coach. Meuleman gaf toe dat dit besluit nietjuist is geweest en dat Kno bel te zwaar is belast. Vele malen heeit bondscoach zijn ontslag aangeboden om daar dan later op terug te komen. „Bij de regelmatige gesprekken tussen Knobel en het dagelijks bestuur", zei Wim Meuleman. „kondigde deze nog al eens aan dat hij diverse aanbiedingen had van clubs. Dit deed niet zo prettig aan. daar wij waren overeengekomen dat Knobel in ieder geval bij de KNVB zou blijven tot na het wereldkampioen schap 1978." Geheim in KNVB... Toen Knobel op 11 juni, direct voor het Europese kampioenschap, weer zijn ontslag indiende heeft het bondsbes tuur unaniem besloten deze aanvrage nu meer te aanvaarden met de uitdruk kelijke afspraak dat dit besluit geheim zou blijven tot na de kampioenschap pen. Een geheim is in de KNVB. zelfs in de top, vaak niet lang een geheim. Dat deed Jaap v. Praag, uitroepen hoe het mogelijk wasdat zo'n besluit, op 11 juni genomen, al daags daarop bij een jour nalist bekend was. Veel informatie kregen de afgevaardig den ook niet bij de bespreking van de resterende twee agendapunten van de vergadering. Bij de behandeling van het contract met de NOS werd alleen maar duidelijk dat ten onrechte lange tijd een afgevaardigde van de amateurs buiten de onderhandelingen is gehouden. Het weids aangekondigde 'de KNVB, nu en straks" leverde alleen feiten op. die reeds bekend zijn. Een concreet nieuwtje kon praeses Meuleman zijn gehoor melden: „Door het nemen van ontslag van onze juridische medewer ker", zo zei hij, „is het noodzakelijk ge worden voor onze commissie van beroep een part-timejuristaan te trekken Om daarop tot hilariteit van de afgevaar digden die financieel al zulke schokken hadden verwerkt te laten volgen „En die is erg goedkoop." öJiea z'n allen Het liedje lijkt nu ook geschreven op het lijf van GoesenaarJan de Lange, de tweede voorzitter van de Zeeuwse schaakbond. Het was onder meer aan een hartstoch telijk pleidooi van deze Jan de Lange te danken dal hel bestuur van de provin ciale schaakbond zaterdagavond niet explodeerde Rond het instellen van een hoofdklas is er een felle tweespalt bin nen het bestuur ontstaan Die spannin gen ontlaadden zich zaterdag tijdens de jaarvergadering in Goes, waar zeven van de negen bestuursleden (de ene duidelijker dan de anderei tenslotte dreigden op te stappen Maar met suc ces deed Jan de Lange een heftig beroep op zijn medebestuursleden om aan te blijven en alles nog eens te ovenvegen Inderdaad slaagde Jan de Lange in zijn missie het bestuur bleef zitten, zal de zaken nog eens op een rijtje zetten en zal op korte termijn een nieuwe algemene vergadering uitschrijven. Dat laatste is wel nodig ook. want zaterdagavond strandde de vergadering tijdens de be handeling van punt S van de agenda, die in totaal 15punten telt. Het isechter zeer de vraag of de breuk die nu in het bestuur van de Zeeuwse schaakbond ontstaan nog te lijmen is. Daarvoor bot sen de meningen te zeer van enerzijds competitieleider Van Gastel en voorzit ter De Vlieger en anderzijds vijf andere bestuursleden onder wie secretaris Provoost, jeugdleider Cardon en toer nooileider Van Oorschot Het hete hangijzer is de instelling van een hoofdklas Al vele jaren zijn de com petities van de Zeeuwse schaakbond gescheiden, een competitie voor Zeeuwsch-Vlaanderen en een competi tie voor het gebied ten noorden van de Westerschelde Die toestand is nu echter niet langer houdbaar omdol Het Wille Paard uit Sas van Gent zo sterk is ge worden. dat het inmiddels met dne tien tallen in de eerste klas Zuid uitkomt. Daardoor is deze eerste klas Zuid gro tendeels een onderlinge competitie voor HWP geworden. Het opmerkelijke is. dat alle bestuurs leden er van overtuigd zijn. dat er in derdaad een hoofdklas moet komen te neinde met name HWP 1 in de gelegen heid te stellen tegen meer gelijkivaar- dige tegenstanders te spelen. Het ge schilpunt is alleen, dat de grote meer derheid van het bestuur deze zaak zo urgent vindt, dat men met onmiddelijke ingang een hoofdklas wel instellen. Daarentegen acht een minderheid (de heren De Vlieger en Van GAstelhet noodzakelijk de instelling van een hoofdklus ter dege voor te bereiden en pas et ingang van volgend Jaar te reaü- Voor HWP is het inderdaad een 'leven szaak' om de hoofdklas nog met ingang van dit nieuwe seizoen van de grond te krijgen. De club telt veel jeugdleden istudenteni die én tegen sterke tegen standers willen spelen én de voorkeur geven aan spelen op zaterdagmiddag. Als de huidige situatie gehandhaafd blijft, dreigt HWP derhalve sterke spe lers te verhezen. Maar niet alleen in het belang van Het Witte Paard is het instel len van een hoofdklas noodzakelijk. Voor het spelpeil binnen de Zeeuwse schaakbond is het inderdaad belang rijk. dat de sterkste clubs uit heel Zee land weer in één hoofdklas worden ge bracht Betreurenswaardig is het. dat het be stuur van de Zeeuwse schaakbond deze zaak zo slecht voorbereidde. Infeite ivas er nog geen afgerond voorstel, toen za terdagmiddag de vergadering begon. Pas tijdens de vergadering kregen de afgevaardigden van de clubs te horen hoe de hoofdklas er zou moeten uitzién. Terecht maakte bijvoorbeeld Goes tegen deze gang van zaken bezwaar Maar de zaak is imet name voor Het Witte Paardi zo urgent, dat de vergader ing van zaterdagmiddag deflexabiliteit had moeten hebben om toch een oplos sing te vinden. Nu ontstond er een complete chaos, om dat Goes voorstelde dit onderwerp van de agenda af te voeren en de meerder heid daarmee akkoord ging. De chaos ontstond ook, omdat de meerderheid van het bestuur daarmee m feite geen genoegen kon nemen De situatie lijkt nu een weinig uitzichtloos. De positie l'an de heren Van Gastel en De Vlieger is versterkt, omdat de meerderheid van de vergadering zich ook voor uitstel toon de. Anderzijds dull de grote meerder heid van het bestuur dat uitstel niet. De Zeeuwse schaakwereld mag nu van het verdeelde betuur eisen, dat er snel beslissingen worden genomen. Want nog altijd is niet duidelijk wanneer en hoe de competitie gaat draaien. De meeste betrokken clubs iHWP, Temeu zen, Middelburg, Vlissingen en Koude kerke) zijn voor het instellen van een hoofdklas. Die wetenschap zal van es sentieel belang dienen te zijn bij de uit eindelijke beslissingwel of geen hoofd klas. JOOP VAN DEN BERG ADVERTENTIE Otto Dicke tekende voor de Zeeuwse Nutsspaarbank vier Zeeuwse steden. U kunt er een fraaie reproduktie van kopen. De opbrengst, verhoogd met een kwart door de bank, komt geheel ten goede van de Nederlandse Hartstichting. Lees uw informatiekrant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16