Het was een wonder dat PSV niet won SNEL DE GRAAFSCHAP WAS AL KANSLOOS IN DE KUIP: 5-0 Roda forceert zich niet FC Amsterdam gaf toch voorsprong uit handen Van Beveren voorlopig buitenspel Neuberger: problemen in Argentinië Kowalik naar MVV EDSTROM TERUG Motorzesdaagse: veel goud voor de Nederlanders UTRECHT - PSV verliet De Galgenwaard in grafstem ming. Niet alleen werd de bar slechte wedstrijd tegen FC Utrecht met 0-1 verloren, maar bovendien waren Nick Deacy en Jan van Beveren zo ernstig geblesseerd geraakt, dat zij woensdag, als er voor de Europese beker van het Ierse Dundalk gewonnen moet worden, niet van de par tij kunnen zijn. In het groepje dat achter de zwijg zame Kees Rijvers met gebogen hoofden het Utrechtse stadion met die bizarre naam ui tdren telde, maakte René van de Kerkhof scheidsrechter Jan Beek uit voor 'broodrover' De snelste internatio nal van Nederland was van mening dat Beek PSV wel drie strafschoppen had onthouden. Dat was weliswaar wat overdreven maar eenmaal had Beek de bal toch op de stip moeten leggen toen Paunovic Lubse diep in de tweede helft de grond inboorde. Commentaar van Beek: „ik zag geen overtreding, dus had ik geen enkele aanleiding om een strafschop toe te kennen, anders had ik het wel ge daan" Fout op fout Beek floot voor het overige voortref felijk. Die kwalificatie mag niet toe gekend worden aan het spel van Utrecht en PSV. die er voor 15 000 - zich keurig netjes gedragende - toe schouwers met veel van terecht brachten. Doordat aan beide kanten fout op fout werd gestapeld zakte het niveau ver onder eredivislepeil. Nadat Hamberg de vrijheid, die hem door Willy van de Kerkhof werd ge gund na een voorzet van Cabo, had benut door via de paal en de rug van Jan van Beveren Utrecht de leiding te geven, was het een wonder dat PSV deze wedstrijd niet won. Boos Na de wedstrijd van PSV tegen FC Utrecht was Kees Rijvers weer eens boos. Hij liet de verzamelde journa listen weten: „Op mij hoeft u niet te rekenen. Geen sprake van". Utrechts burgemeester, de vroegere staatsse cretaris Henk VonhofT hoorde dit toevallig en nam onmiddellijk de rol van de PSV-trainer over. „Ik benzeei tevreden", zei hij. ..voor rust kreeg Utrecht 2 comers 2 corners en 4 kan sen, PSV kreeg 9 comers en 5 kansen Na rust 3 comers voor Utrecht en 3 kansen en voor PSV 5 comers en 6 kansen. En toch heeft Utrecht ge wonnen. Ik ben dus zeer blij. Ook al omdat het publiek zich netjes heefl gedragen". MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 Jan van Beveren kan voorlopig hel doel van PSV niet verdedigen. In de 22e minuut van de competitiewed strijd tegen PC Utrecht raakte Van Beveren geblesseerd na een wat on besuisde actie van Leo van Veen. Het rechlerscheenbeen van de doelman werd over meer dan tien centimeter opengereten. Aanvankelijk vreesde en voor een breuk, maar in het ziekenhuis bleek dit niet het gevak te zijn. Met tien hechtingen aan de wond mocht Van Beveren het ziekenhuis weer verla ten Hij mag voorlopig de eerste tien dagen niet spelen Van Beveren werd vervangen door PSV's derde doel man Tonny van Engelen, omdat André van Gerven ook geblesserd is De ziekenboeg van PSV bestaat nu uit zes spelers; Edstroem. Krijgh. Francois. Deacy. Van Beveren en Van Gerven. Trainer Kees Rijvers irn.i bekijkt de open vleeswond in hel rechteronder- been van doelman Jan van Beveren. die door verzorger Vasn der Ven van het veld ïoordt geedragen Rechts scheidsrechter Beek. ROTTERDAM - Zelden heeft een tegenstander van Feyenoord in de Rotterdamse Kuip zo snel alle hoop kunnen laten varen als zaterdagavond De Graafschap. Er was nog maar nauwelijks 20 seconden gespeeld toen doelman Doornebosch verschrikkelijk blunderde: de kopstoot van Willy Kreuz uit een voorzet van Wim Jansen scheen volkomen gevaarloos, maar de doelman van De Graafschap liet de bal eerst door zijn handen en vervolgens ook nog door zijn benen glippen. 1-0. Trainer Evert Theunissen van de club uit Doetinchem bekende later: „Van ons plan bleef op slag niets meer over. De bedoeling was om Feyenoord rustig op te vangen, en af en toe met een counter via Guus Hiddink iets te ondernemen". Anders gezegd: De Graafschap wilde sterk defensief „op de nul spelen", zoals dat heet, maar zag dat plan onmiddellijk de grond in geboord en moest nu zelf komen. Nico Jansen ir.) laat de verdediging van de Graafschap het schterste van zijn tong zien als hij in het strafschopgebied de bal najaagt. Hoe verrassend en snel het doelpunt tot stand kwam. bleek ook uit een beken tenis van trainer Theunissen. die moest toegeven: „Het ging zo rap. dat ik die eerste trefTer van Feyenoord niet eens heb gezien. We zaten nog te prutsen met het scherm boven de dug-out toen we het publiek plotseling hoorden jui chen". Aanvankelijk spiegelde Feyenoord de 16 500 toeschouwers de illusie voor dat het een spectaculaire wedstrijd met veel Rotterdamse aanvallen zou worden Zo raasde Nico Jansen in de derde minuut zeer ondernemend door de op volle kracht bemande defensie van De Graaf schap en was zeer dicht bij een tweede doelpunt. Maar Doornebosch rehabili teerde zich enigszins door het schot van de Rotterdamse centrumspits te blokk eren. Een fel jagend Feyenoord. dat ook de verdedigers Schneider, Vos en Van Daele voortdurend naar de frontlinie stuurde, bleef De Graafschap onder zware druk houden, en in feite viel de definitieve beslissing al in de 16e mi nuut: een sprintende Theo de Jong be reikte met een cross-pass de volkomen vrij staande Willy Kreuz. die opnieuw scoorde <2-0). Na de wedstrijd zou Evert Theunissen staande houden dat De Graafschap op dat moment waarachtig nog niet kans loos was. Hij wees erop dat Feyenoord volkomen wegzakte en dat De Graaf schap reële kansen had gekregen als Guus Hiddink vlak na de rust een droomkans had benut Hiddink kopte toen, alleen voor Treytel gekomen, uit een zuivere voorzet van Theo van Lon den naast Maar Theunissen zag met die visie de situatie voor De Graafschap wat zonni ger dan ze in feite was. Feyenoord had namelijk zo'n surplus aan kracht, snel heid en talent, dat de Rotterdamse zege na die 16e minuut geen moment meer werkelijk in gevaar is geweest. Gas terug Een andere zaak is. dat Feyenoord na dat tweede en beslissende doelpunt zo veel gas terug nam. dat de wedstrijd weer een bron van ergernis werd voor de toeschouwers Want na het spectakel in het eerste kwartier werd het spelbeeld al snel uiterst eentonig en fantasieloos Vrijwel voortdurend viel Feyenoord aan over de vleugels en probeerde het met hoge voorzetten een puntje te stelen. Verrassing en creativiteit In het aan- valsspel ontbraken ten enen male. Feyenoords linkerspits Jan van Dein- sen gaf toe dat trainer Boskov nadrukk elijk die speelwijze over de vleugels pre dikt. „We moeten de aanvallen meer over de vleugels lelden en zo snel moge lijk de bal voor het doel gooien. Dat wil Boskov nou eenmaal" De Joegoslavi sche trainer zelf zweert bij deze eento nige speelwijze „Ik heb het gelijk aan mijn zijde, want vier van de vijf doelpun ten zijn dank zij aanvallen over de vleu gels tot stand gekomen Vijf doelpunten lijkt veel. maar gezien de vele. vele kan sen die we gehad hebben, is er natuurlijk veel te weinig gescoord" Weer raak Daar had Boskov dan wel gelijk in. want ondanks de geweldige druk op het doel van De Graafschap, bleef het publiek toch bijna 50 minuten (inclusief de rust zelfs 65 minuten) verstoken van een BARSINGHAUSEN - Hermann Neu berger, voorzitter van het organisatie comité van het wereldkampioenschap voetbal 1978. heeft verklaard dat het huidige telefoonsysteem in Argentinië 'een catastrofe is.' Tijdens zijn inspectiereis door Argenti nië. waar in 1978 de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap moeten worden afgewerkt, heeft de Westduitser, die tevens vice-voorzitter van de FIFA is. de nodige tekortkomin gen ontdekt. Naast de problemen met de telecommunicatie verwacht hij ook moeilijkheden met het onderbrengen van toeristen die de wedstrijden willen bijwonen. Hij vreest het ergste als lan den als Spanje. Italië en Engeland, die op een aanzienlijke supportersschare kunnen rekenen, zich plaatsen voor het eindtoemooi. De militaire leiders hebben Neuberger verzekerd dat het telefoonsysteem zal worden gemoderniseerd De Duitser benadrukte dat indien Argentinië niet in staat is de eindfase van het toernooi te organiseren en ander Zuidameri kaans land als gastheer zal optreden. In geen geval zal het toernooi dan naar Eu ropa worden verplaatst. „Ik blijf echter hopen", aldus Neuberger. „dat uiteinde- -lijk-aUes-toch-goed-zahkoTrreir" BREDA - „Het is een regelrechte schande, zo laf als Ajax hier in Breda heeft staan voetballen. Nog even, en dit Ajax trekt geen toeschouwers meer en dan kunnen ze. nel als FC Amsterdam, beter op een van de bijvelden van het Olympisch Stadion gaan spelen", aldus NAC-trainer Bob Maaskant zaterdaga vond na de 0-1-nederlaag tegen de Am sterdamse formatie van Tomislav Ivic. de Zuidsiavische oefenmeester die door een ietwat gemotioneerde Maask ant voorts terecht werd gewezen. ..Als je als Nederlandse oefenmeester een elftal zo ontzaglijk laf laat spelen, krijg je enorm veel kritiek. Een buitenlander mag dat kennelijk. Het jammerlijke van die hele zaak is echter wel. dat de jongens bij Ajax op den duur de dupe worden van dit door Ivic opgedrongen verdedigende systeem". Aspirant-gedupeerde Ruud Krol evpn- wel: „Ach wat. ook Michels Is indertijd vanuit een sterk verdedigend concept vertrokken Als oefenmeester moet je toch ergens beginnen om weer iets op te bouwen?". Die Maaskant-verwijten aan het adres van Ajax. en meer in het bijzonder tot Tomislav Ivic. zijn verklaarbaar, maai niet terecht De NAC-trainer verweet Ajax weliswaar een laffe houding iwat niet ontkend kan worden i. maar de Bre- danaars speelden nu bepaald ook weer niet zoveel meer .strijdvaardig legen dit angstige Ajax. dat hun trainer het woord ..laf' in dc mond mochl nemen doelpunt Want pas in de 21e minuut in de tweede helft was het weer raak. Wim Jansen (met vrije verdediger Michel van de Korput de grote uitblinker bij Feye noord) bereikte toen Theo de Jong. die zo dicht voor de gapende doelmond stond, dat hij dit keer onmogelijk kon missen (3-0). Voordien was Theo de Jong voornamelijk opgevallen door mislukte passes en verprutste kansen. Twee mi nuten later was het reeds 4-0. Na een door Schneider en Van Deinsen geno men korte corner kwam de bal bij Wim Jansen, die met een zuivere pass de vrij staande Willy Kreuz bereikte. Kreuz scoordp daarop voor de derde maal in deze wedstrijd. Drie minuten voor het einde bepaalde Theo de Jong, na een voorzet van Vreij- sen. de eindstand op 5-0. Even voor het eindsignaal werd Wim Jansen nog vervangen door Verheijen. Jansen heeft een zwelling in de rug door een stoot met een elleboog van een tegenstander. ..Maar", liet Boskov we ten. ..Wim Jansen kan dinsdag vrijwel zeker mee naar Stockholm, waar we woensdagavond de tweede wedstrijd tegen Djurgarden spelen". Wim Rijsbergen idie opnieuw last heeft van de blessure aan de linkerknie die hij twee jaar geleden bij de wereldkam pioenschappen in West-Duitsland op liep) kwam zaterdagavond helemaal niet in het veld („Hij kan alleen maat rechtuit lopen", vertelde Van de Kor put). maar zal ook mee naar Stockholm gaan. Te vrezen heeft Feyenoord weinig in Stockholm, want voor eigen publiek wonnen de Rotterdammers al met 3-1 van Djurgarden. JOOP VAN DEN BERG DAMESVOETBALTEAM KLOPT ZWITSERLAND THUN (SIl - Hel Nederlandse dames voetbalteam heeft zondag in Thun de interlandwedstrijd tegen Zwitserland gewonnen met 5-0. Bij de rust ieidde Nederland met 1-0 dooreen treffer van Thomet in eigen doel. In de tweede helft gaf de conditie de doorslag in hel voordeel van de Neder landse ploeg, die in regelmatig tempo doelpuntte Voor dertienhonderd toe schouwers was het doelpuntenverloop: 21 Thomet0-1 (eigen doel). 55. Nordhui- zen 0-2. 67. Van Sluyters 0-3.70 Mossel 0-4. 78. Timmer 0-5 Met uitzondering alleen van het laatste kwartier durfde NAC aanvallend ook nauwelijks risico's te nemen Onthutsend Toen de Bredanaars in de laatste fase van de wedstrijd wal meer pressie gin gen uitoefenen en op rij vijf comers af dwongen. bleek meteen hoe onthutsend slecht dit Ajax-anno-1976 wel is. Links en rechts werden de Ajacieden (vooral Josko Gluic faalde op een ontstellende manier) voorbijgelopen, en alleen door een flinke portie veine en uitstekend werk van Piet Schrijvers kon Ajax de in de eerste helft verkregen voorsprong via een afstandsschot van Rene Notten (met Krol de betere speler bij Ajax) vasthouden. Ruud Krol, ..Achterafzeg ik: we zijn bij zonder goed weggekomen tegen NAC In dat laatste kwartier hebben we ver schrikkelijk onder druk gestaan Dat had tot gevolg dat we als team bijzonder onrustig en dus onzuiver gingen spelen Als NAC vanaf het begin zo had lopen voetballen, hadden wij het waarschijn lijk nooit gered Daarvoor heeft dit Ajax nu eenmaal niet genoeg routine en lef". NAC maakte echter de grote fout al zijn aanvalsgeweld door het centrum te wil len voeren FC Den Haag bijvoorbeeld schakelde tegen Ajax veel meerde vleu gels in en was daardoor een stuk gevaar lijker dan NAC zaterdagavond. Maask ant: „Dat was toch nog de enige moge lijkheid om een doelpunt tegen Ajax te EINDHOVEN - Roda JC heeft tegen Eindhoven slechts één helft laten zien dat het mede-koploper in de eredivisie is. Ondanks de druk van de naderende thuiswedstrijd tegen Anderlecht startte de Jacobs-formatie super- aanvallend en bestreed zijn tegenstan der met louter offensieve middelen. Bert Jacobs wilde zijn spelers echter niet zo ver laten gaan dat zij hun laatste krachten moesten aanspreken. Na de rust. toen Eindhoven eindelijk met wat meer lefging voetballen, legde Roda JC zich schielijk neer bij een gelijkspel. Iedereen was best tevreden met de 0-0. een taxatie van het spel leverde heel an dere commentaren op. Zoals dat van Bert Jacobs: „Het was allemaal niet te scoren Ajax had al zijn mensen in het eigen strafschopgebied staan". Ruud Krol: „Die manier van aanvallen maakte het voor ons natuurlijk wel een stuk gemakkelijker. Je hoefde je alleen maar op een beperkt gebied van het speelveld te concentreren. En da t er dan toch nog een doelpunt valt. bewijst nog eens overduidelijk dat het ook achterin bij Ajax nog altijd niet klopt". Dat doelpunt van Gerrie Damen ont stond drie minuten voor het einde, toen hij van een van de weinige blunders van Schrijvers kon profiteren en de bal oer- hard langs de Amsterdamse keeper joeg Scheidsrechter Wellinga keurde die treffer echter terecht wegens buiten spel af. omdat Addy Brouwers vrijwel op dc doellijn in een hinderlijke buiten spelpositie had gelegen (Maaskant: ..Ik zal de laatste zijn om die treffer op zijn geldigheid te betwisten"). Dc sensatie (hoewel: is het nog wel een sensa'om van Ajax te winnen?i bleef zaterdagavond voor een uitverkocht huis in Breda uit. Geen overwinning voor NAC. maar een zege voor Ajax. dank zij NAC. dat veel te lang een be houdend concept bleef hanteren en daarmee Ajax alle kans op de counter - hel sinds enkele maanden noodged wongen geliefkoosde aanvalswapen van de Amsterdammers - te geven. Daardoor hoefde Ajax in eerste instan tie geen nadrukkelijk afwachtende houding aan te nemen tegen NAC, dat lang niet die gretigheid etaleerde als in best. Vroeger was iedereen blij als je een punt pakte in een uitwedstrijd. Datisnu blijkbaar niet meer zo". Natuurlijk, de positie van Roda JC in de kop van de ranglijst schept verplichtin gen. De Kerkraadse club is zich daar heel goed van bewust Het bewijs: er werd begonnen met vier spitsen. Toon- stra. Van der lem. Nanninga en Kolding. Zelfs John Meuser claimde een aandeel in de aanval, voor zover zijn rol als be waker van Pleun Strik dat toeliet Terwijl de meeste clubs in een uitwed strijd het aannemen van een afwach tende houding als een vanzelfsprekend recht zien. durft Roda JC risico te ne men. Tegen een behoudende ploeg als Eindhoven loop je dan wel vlug het ge- alle voorgaande (en gewonnen) thuis wedstrijden. Simpel Nadat Ajax op 1-0 was gekomen, wei gerden de Amsterdammers nog langer ook maar voor één aanvallende actie naar voren te komen. Maaskant: „Wan neer Ajax eenmaal gescoord heeft, weet je dat ze er helemaal niet meer uitk omen". En die wetenschap had Maask ant dan toch wel anders in de praktijk moeten brengen dan een behoudende speelwijze gedurende het eerste halfuur van de wedstrijd te verordonneren, te meer niet wanneer dezelfde Maaskant zich even later laat ontvallen: .Als wy voor komen, lopen we over dit Ajax heen. Zo simpel is dat". Maar zo simpel werd dat nu ook weer niet in de praktijk gebracht, en door te lang een afwachtende houding aan te nemen, hebben de Bredanaars in feite een onverdiende nederlaag te incasse ren gekregen Ivic dan ook: Eerlijk, ik heb nooit ge weten dat NAC zo'n sterk team had. Wanneer deze ploeg Ajax vanaf de eer ste minuut onder druk had gezet, was het voor ons hier nooit zo goed afgelo pen. We hebben het nu al erg moeilijk gehad, laat staan wanneer NAC 90 mi nuten lang dat voetbal had gespeeld, zoals dat halverwege de tweede helft werd geëtaleerd" vaar onder de lange ballen door te lopen. De verre pass was In de eerste helft het enige wapen waarvan Eindhoven zich bediende, en het had niet veel gescheeld of Kreekels. Goedhart i beiden kort na het begin). Schapendonk en Soers had den geprofiteerd van die verre ballen vanuit de achterhoede Verrassend genoeg heeft Roda JC het hem na de rust nog behoorlijk gekne pen Doelman Jo van der Mierden redde enkele keren schitterend, onder andere bij een kopbal van Schapendonk en een schot van Strik. Hij stelde daarmee niet alleen zijn kandidatuur voor de plaats onder de lat tegen Anderlecht: hij be hoedde op die manier Roda JC voor de eerste nederlaag. ZELTWEG (ANP) - Op de zesde dag van de 51e internationale motorzesdaagse rond Zeltweg in Oostenrijk hebben de E vijf Nederlanders, die vrijdag nog een kans heden op een gouden medaille, volledig aan de verwachtingen vol daan. Daarnaast komen ook Gerard Kruiper en Joop Staman door een sterke slotdag met goud in plaats van zilver naar huis terug. Of Anne Kies het voorbeeld van zijn landgenoten volgt, moet worden afge wacht. Hij heeft kans op goud, mar moet eerst de resultaten van de rekenkamer afwachten. Naast in elk geval zeven gouden medailles veroverde de Neder landse ploeg zeven zilveren en drie bronzen plakken, terwijl van de acht tien gestarte rijders alleen Jan Tijhuis, op de derde dag, is uitgevallen. MAASTRICHT (ANP) - JanuS2 Ko- walik is weer terug in Nederland, De 32-jarige Pool. die tot april van dit jaar onder con tract stond bij NEC en de afgelopen maanden in Amerika speelde heeft een contract getekend bij MVV tot het einde van het sei zoen. Daarna gaat hij terug naar de Verenigde Staten om opnieuw dne maanden voor de Chicago Sting te spelen. UTRECHT ANP) -Ralf Edstroem zal waarschijnlijk volgende week zijn rentree maken in het el/lal van PSV. dat op zaterdagavond legen Telstar speelt. Edstroem zei zondag in Utrecht, waar hij met Francois en Krijgh op de tribune naar de wed strijd tegen Utrecht keek: ..Bij een onderzoek is gebleken dal mijn tin kerbeen twee centimeter korter teas. Doorliet kraken van mijn rug is dat verhopten Hel gaat nu goed met me. Als ik de komende week een nieuwe test met goed gevolg ajteg. kan ik tegen Telstar n eer meespelen. Het icoordt tijd. want op de tribune zit ik maar in de zenuwen. Vooral nu het niet zo goed gaat met de club AMSTERDAM - FC Amsterdam - NEC 2-2 (2-0), 15 Welzel 1-0. 36 Wetzel 2-0. 65 Posthumus 2-1. 88 De Neeling 2-2. Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers: 2.500. Bloemen en bloed vormden na afloop het decor van het duel tussen FC Amsterdam en NEC Bloemen - te voorbarig gekocht - voorde spelers van FC Amstersam. die in de laatste minuut opnieuw de overwinning uit handen gaven, bloed voor trainer Van de Meent die van een zeer teleurgestelde supporter een gevoelige tik tegen hel voorhoofd kreeg. FC Amsterdam gaf de zege weg Helemaal Door enthousiast spel. uitstekend gesteund door een zich steeds beter ontwikkelende Swerissen en een uiterst agressieve Wetzel in de aanval, slaagden de lieverdjes er in NEC in de eerste helft hun wil op te .eggen Een NEC dat ernstig gehandicapt was door het niet spelen van Jan Peters en Meljers, die beiden geblesseerd vanaf de tribune de wedstrijd volgden. De Nijmegenaren bepaalden zich tot enkele tegenstoten, maar werden op het middenveld veelal tegengehouden door de ijverige Heini Otto, die de ogen van Ajaxcoach Ivic op zich wist gericht, Samen met de vice-vooraller van Ajax. Boe ring volgde deze de verrichtingen van Amsterdam s talentvolste speler met grote aandacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11