zee Raadsdebat arseenhoudend NSM-afval is niet nodig Gemeente Veere nam 3 turnzalen in gebruik „Nieuwe onderwijswet houdt geen rekening met schipperskind' Garnalen vissers eisen ingrijpen overheid Geen reactie op visie Axels college inzake dagvaarding ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 IN VEERE VROUWENPOLDER EN SEROOSKERKE NU AANDACHT VOOR BUITENSPORT VEERE - Met een leuke demonstratie jcugdgymnastick zijn vrijdagavond in de gemeente Veere symbolisch drie nieuwe gymnastieklokalen in gebruik genomen. Deze turnzalen, die de ge meente bij elkaar bijna twee miljoen gulden hebben gekost, staan in Seroos- kcrke, Vrouwenpolder en in Zanddijk bij Veere. De officiële Ingebruikneming van de drie zalen was geconcentreerd in de nieuwe zaal in Vrouwenpolder, waar burgemeester A. Hack van Veere in een toespraak het accent legde op het feit, dat men tot voor kort een dergelijke 'weelde' van drie turnzalen in Veere uit- gesloten achtte. Daarbij leek aanvanke lijk het dorp Vrouwenpolder 'kind van de rekening' te worden, omdat de finan ciën niet verder reikten dan het bouwen van gymnastielokalen in Zanddijk en Serooskerke. Maar dank zij de inspan ningen van het gemeentebestuur was men zo gelukkig uiteindelijk ook Vrou wenpolder in een bouwstroom van gymnastieklokalen op te nemen. Vrouwenpolder werd niet vergeten en wellicht was dit daarom aanleiding het feest van de opening van de drie loka len tegelijk in dit dorp te vieren. „Een heel bijzonder feit", zo zei burgemees ter Hack in zijn toespraak, „dat we in één klap drie nieuwe gymnastiekloka len in onze gemeente officieel in ge bruik kunnen nemen." Twee jaar geleden, zo vervolgde de heer Hack. kon men daarover in de gemeente Veere alleen maar dromen, „maar nu zijn de gymnastieklokalen gebouwd en voorzien van een schitterende inrich ting. gereed voor gebruik door de kinde ren van onze scholen en door de leden van onze sportverenigingen. Onze ge meente is drie prachtige gymlokalen rijk. gelet op de grootte van onze ge meente een weelde die we tot voor kort niet mogelijk hebben geacht". In zijn openingstoespraak herinnerde burgemeester Hack vervolgens aan de pogingen die in het verleden werden ge daan om in Vrouwenpolder een centrale sporthal voor de gehele gemeente te bouwen Die poging leed om financiële redenen schipbreuk, wat. ook het geval was bij de poging de Algalabriek te Ga- pinge te verbouwen tot sporthal. Een dergelijke vorm van centralisatie had echter ook nadelen. Praktisch na deel was vooral de afstand voor de schoolkinderen en sportmensen uit de andere dorpen. Vandaar dat burge meester Hack zich wel gelukkig voelde bij de oplossing van thans, waardoor Gs: verzwaring dijk Baalhoek-Paal niet ten koste van stuk Wilhelmuspolder MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de gedachtengang van de adviescommissie voor de wa terstaat overgenomen rond de verbete ring van de dijkvakken Baalhoek-Paal en Wilhelmuspolder-Kruispolder. Het komt er op neer. dat gs een ver snelde uitvoering van de dijk Baalhoek-Paal niet ten koste moet gaan van de verhoging van het stuk Westerschcldedijk tussen Kruis- en Wilhelmuspolder. Men wil, dat dit laatste dijkvak ook tussen nu en 1978 in uitvoering wordt genomen. Het college vraagt de staten met deze visie in te stemmen en zegt: „Wij kun nen ons met de visie van de adviescom missie verenigen en hebben in verband hiermee er dan ook bij de minister van verkeer en waterstaat op aangedron gen, dat het ter beschikking stellen van de nodige fondsen zo tijdig plaatsvindt, dat de verzwaring van het dijkvak Wilhelminuspolder-Kruispolder in de genoemde periode kan worden uitge voerd." drie van de vier kernen van de gemeente Veere een eigen turnzaal hebben gekre- Sprong omhoog In zijn toespraak kon de heer Hack der halve constateren, dat het voorzienin- genpeil in de gemeente Veere hiermee een flinke sprong omhoog heeft ge maakt. „In een kleine gemeente als Veere", aldus de burgemeester, „is een gunstig klimaat geschapen voor de binnensport, zowel in school- als in verenigingsverband. Men kan rustig stellen dat deze drie gymnastiekloka len mede door de inrichting kunnen worden gerekend tot de best geoutil leerde gymnastieklokalen in Zeeland." Bij de opnmg. die muzikaal werd omlijst door de muziekvereniging 'EMM' uit Soerooskerke. sprak namens het be stuur van de sportclub Veere vice- voorzitter J Tax een gelukwens uit en namens de sportvereniging Seroos kerke deed dat voorzitter de heer J. Ce- vaal. die een klok aanbood voor de gym zaal in Serooskerke Onmiddellijk na de officiële opening gaven de deputaties van de sportclub Veere en de sportver eniging Serooskerke en jongens en meisjes van alle scholen uit de dorpen van de gemeente Veere een bijzonder leuke demonstratie. Aansluitend volgde een bijzonder geanimeerde bij eenkomst in cafe-restaurant 'Breezand' te Vrouwenpolder. De drie in de gemeente Veere gebouwde gymnastieklokalen zijn identiek, zowel qua bouw als inrichting. Met de bouw was een bedrag gemoeid van in totaal 1.800.000. terwijl de inrichting per lo kaal ongeveer 50.000 kostte Het vloe roppervlak van de zalen is twaalf bij nentwintig meter. In zijn toespraak zei burgemeester Hack nog. dat het gemeentebestuur zich nu zal concentreren op de buitensport- accommodaties. Burgemeester Hack verricht de opening van de drie turnzalen. Concert van hoog gehalte Basiliek Hulst Jo Ivens, orgeL Everhard Spelberg, hobo. Het was een belevenis bij het binnen komen van de Hulster basiliek zo veel bezoekers aan te treffen. Onder deze vele muziekminnaars waren ook de commissaris van de koningin dr. Boer- tien en echtgenote Ongetwijfeld heeft deze grote belangstelling dc solisten geïnspireerd, want het is een avond ge worden op hoog niveau. Vanzelfspre kend had Jo Ivens op zijn collega's voor, dat hij hetorgel op zijn duimpje kent. En hoewel de regelmatige bezoeker van de concerten in Hulst weet dat het orgel een rijk klankenpalet heeft, was toch naar mijn smaak deze avond de helft ons nog niet aangezegd Met name in de Flótenuhr stukjes van Haydn was Ivens in zijn 'orgelknollen- tuin'. Heel verrassend geregistreerd was ook de pastorale van Max Reger. een componist die bij mijn weten op het Hulster orgel nog niet aan bod is ge weest Ivens speelde deze werkjes heel soepel. Hij wistook bij het openingsstuk van De Gngny erg goed te articuleren. Eén van de hoogtepunten was het be kende preludium en fuga in D van Bux- tehude. zeer doorzichtig gespeeld en uitgroeiend tot een climax- Zoals u ziet op zich zelf was het aandeel wat het orgel betreft al een boeiend ge heel. Voeg daarbij de medewerking van Everhard Spelberg, solo-hoboist van het Residentieorkest te 's-Gravenhage en u krijgt een avond vol schone muziek. Spelberg speelde met de organist een werk van Telemann, een stuk van Joh. W. Hertel en een pastorale van Voormo len. Het samenspel van hoboïsten orga nist was voortreffelijk, met name bij Telemann. Wel dient de aantekening te worden geplaatst, dat de hoboïst zijn in- strument naar mijn smaak te weinig op de kerk richtte. Hierdoor was de begeleiding af en toe wat aan de forse kant en ontstonden er buiten de schuld van de uitvoerenden ten gevolge van de ruime akoestiek in de kerk wat minder doorzichtige klanken. De partita van Handel, voor ondergete kende onbekend, waren een aardig stuk muziek, zonder dat ze evenwel 'Kunst met een grote K' wilden zijn. Het was een aardige overgang naar de Flötenuhr-muziekjes van Haydn. Ook de pastorale van Voormolen viel bij het publiek in goede smaak. Het was een waar genoegen deze heren in de prach tige kerk zo geïnspireerd te horen musi ceren. Het is al meer gezegd, dat Hulst ongemeen rijk moet zijn met dit prach tige Godshuis, met als juweel het orgel, zo schitterend gerestaureerd en uitge breid door de beroemde orgelbouwer Flentrop. Jo Ivens eindigde met een improvisatie over een vijftal Gregoriaanse thema's. Hij houdt kennelijk van deze muziek van eeuwige schoonheid. En de vraag rijst of het niet onverantwoordelijk is deze muziek zonder meer te vervangen door eigentijdse liederen in de volk staal. Het zou een enorme verarming be tekenen als dit Gregoriaans voorgoed in de ijskast ging. Overigens dient te wor den gezegd, dat bij deze improvisatie de klankkleuren mij meer troffen dan het muzikale lijnenspel. Jo Ivens heeft deze improvisatie naar ik dacht bewust populair gehouden. Hij heeft hierdoor een breed publiek willen en kunnen boeien. Een goede intentie: Wellicht vinden mede hierdoor veel mensen de weg naar de concerten van het volgend jaar. Ik wil eindigen meteen woord van dank en waardering voor de commissie zomerorgelconcerten te Hulst. Deze werkers achter de schermen verdienen woorden van hulde voor de prima orga nisatie, tot gevolg hebbend dat organis ten van grote klasse graag op het magni fieke Hulsterse orgel komen spelen. D van E. VASTGOEDMAATSCHAPPIJ COMBUTA: tt AMSTERDAM - De BV Vastgoed Maat schappij Combuta in Amsterdam, die de gemeente Axel heeft gedagvaard voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg, gaat voorlopig niet in op het standpunt van het college van b. en w. van Axel, dat vindt dat Combuta na latig is geweest bij de naleving van de koopovereenkomst over het perceel bouwgrond aan de Rooseveltlaan - Oosterstraat in Axel. Zoals gemeld heeft Combuta bij de ar rondissementsrechtbank te Middelburg de gemeente Axel gedagvaard. In totaal eist Combuta een bedrag van rond de twee miljoen gulden. Het college van Axel is echter van mening, dat eerder Combuta de koopovereenkomst aan gaande de bouwgrond niet voldoende heeft nageleefd. De gemeente Axel, zo stellen b. en w. aan de raad voor, moet zich voor het gerecht niet alleen verwe ren. maar een- tegenactie Instellen. Een woordvoerder van Combuta ln Am- Inbraak in flat aan Maasstraat MIDDELBURG - Bij een diefstal in een flat in de Maasstraat zijn de afgelopen week een stereo-combinatie, een cassette-recorder en een groot aantal langspeelplaten ontvreemd, met een totale waarde van ongeveer tweedui zend gulden. Via een openstaand ventilatieraampje van de keuken drong men binnen in de flat van mej. C. W„ die zich verder zag beroofd van een platenspeler en een kleine bandrecorder. TWEE AUTO'S BIJ BOTSING ZWAAR BESCHADIGD KAPELLE - Twee auto's zijn vrijdag middag zwaar beschadigd, bij een bot sing in de Bruelisstraat te Kapelle. De heer P M. de N. uit Kapelle kwam mer zijn auto uit de Spaarlingstraat, rij dend in de richting Mauritsstraat. Hij kreeg geen voorrang van een van links komende auto bestuurd door mevrouw J. Z.-De M. uit Schore. Bil de botsing die volgde werden beide auto's aan de voorzijde zwaar beschadigd. De auto van mevrouw Z. kwam in de tuin van mevrouw B. tot stilstand na eerste een omheidning te hebben vernield. Per soonlijke ongevallen deden zich niet sterdam zei dat van de zijde van zijn be- onze zaak schaden", zei de woordvoer- drijf nog geen reactie op het standpunt der. „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat j van Axel komt. „Wjj geven in principe als we niet reageren, we het met de geen commentaar op zaken die in een tegenpartij eens zijn." procedure lopen. Wel zullen we reageren als we menen dat er stukken gepubli- Foto: het omstreden stuk bouwgrond in ceerd zijn. waarvan wjj denken dat ze Axel. A. BOREL VAN ALGEMENE MAATSCHAPPIJ VOOR VARENDEN: I?' MEER SCHOOLTJES VOOR KLEUTERS TERNEUZEN - „Wij hebben de trieste ervaring, dat in de kleuteronderwijs wet van 1955 geen rekening wordt ge houden met het schipperskind. Ook in de nieuwe op stapel staande wet op het basisonderwijs voor 4-12-jarigen moet ik helaas vaststellen, dat er geen reke ning is gehouden met het varende kind." Dit zei vrijdagavond de direc teur van de Algemene Maatschappij voor Varenden, de heer A. Borel, tij dens een bijeenkomst in de kleuterklas De Groene Zwaan aan de Schoolweg te Terneuzen. De bedoeling van de bijeenkomst was schippers met schoolgaande kinderen en andere belangstellenden te informe ren over de plannen van de minister van onderwijs, die inmiddels vastgelegd zijn in een wetsontwerp. Tot 1 oktober kun nen bezwaren worden ingebracht tegen het nieuwe wetsontwerp. Voor die da tum gaat de stichting AMW een be zwaarschrift indienen om haar grieven aan de minister kenbaar te maken. Grondgedachte van de nieuwe wet is ge lijke kansen voor iedereen. Omdat de schipperskinderen, die in de kleuterleeftijd zijn meer absent dan pre sent zijn, pleitte de heer Borel voor een aantal bijzondere voorzieningen, zodat hetvarende kind nietachterzal geraken ten opzichte van het kind aan de wal. Volgens hem zal een aantal schooltjes speciaal ten behoeve van de kleuters moeten worden uitgebreid. Omdat er ook veel Nederlandse kinderen vaak in buitenlandse havens als Duisburg en fADVERTENTIE GIRO 2914600 Inv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID OOST-AZIË Postbus 1527 Groningen 0 Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. 0 „IMPORT DUITSE GARNALEN MOET WORDEN STOPGEZET" „ZAAK DREIGT VOLLEDIG UIT DE HAND TE LOPEN" DEN HA AG- De Stichting Nederlandse Visserij zal de Nederlandse regering vragen zo snel mogelijk maatregelen te treffen om de catastrofale ontwikke ling in de garnalenvisserij, die momen teel aan de gang is in Nederland, te stoppen. Dit is vrijdagmiddag door dc Nederlandse garnalenvissers verenigd in de Stichting Nederlandse Visserij, besloten tijdens een vergadering in Den Haag. De stichting zal de Nederlandse over heid vragen de import van goedkope Duitse garnalen te stoppen. Daarnaast vindt de stichting dat men moet probe ren de Duitse garnalenvissers in EEG- verband te dwingen zich aan de mini mum EEG-kllogramprijs van 2,32 te houden Nu gaat het met de Nederlandse garna lenvisserij volledig verkeerd, zo meent mr H Boelmans - Kranenburg, secreta ris van de Stichting Nederlandse Visse rij. Zoals bekend wordt de Nederlandse markt momenteel overstroomd met goedkope Duitse garnalen. Er is in EEG-verband een minimum kilogram- prijs vastgeteld. De vissers hoeven zich hier echter met aan te houden. De Duitr sers doen dat dan ook niet. De heer Boelmans illustreerde met een enkel voorbeeld hoe sterk de zaak uit de hand dreigt te lopen. Het eerste halfjaar in 1975 werden er een miljoen kilogram Duittse garnalen op de Nederlandse markt aangevoerd Het eerste half jaar van dit Jaar was dat al tweeenëenhall miljoen kilo Dat is evenveel als de to tale Nederlandse produktie over deze zelfde penode. De prijzen van de garna len zijn intussen gehalveerd. Bovendien is al 50.000 kg Nederlandse garnalen doorgedraaid Het opvanggamalenfonds van de Ne derlandse visserij raakt uitgeput Uit dit fonds konden de garnalenvissers put ten. zodatze ook na het doordraaien van hun garnalen aan een minimumprijs kwamen. De overheid zal hier toch op de een of andere manier moeten bijsprin gen. meent de heer Boelmans. anders loopt de zaak finaal uit de hand Veel garnalenvissers in Nederland dreigen door onze Duitse 'gamalenvasie' in grote moeilijkheden te raken. (Slot van png. 1) lege van gedeputeerde staten door pro vinciale waterstaat worden geregeld. Het spreekt evenwel vanzelf, dat de wijze van monsterneming, analyse en verslaggeving in overleg met ons col lege zal worden bepaald en dat wij op onze beurt daarover met de raadscom missies van gedachten zullen wisse len." Het antwoord op de V V.D.-vragen ver volgt: „Wij zullen in elk geval bevorde ren. dat de meetresultaten spoedig na de vaststelling worden gepubliceerd. Voorts is het vanzelfsprekend, dat wij, indien de meetresultaten daartoe aan leiding geven.de raad zullen voorstellen passende maatregelen in overleg met de deskundigen te nemen." B. en w. stellen zich de verdere gang van zaken als volgt voor: In aansluiting op het door de provin cie geopende overleg zullen wy bevorde ren dal op korte termijn een meetpro gramma wordt ontwikkeld. Alvorens het college een standpunt bepaalt inzake dat meetprogramma zal dit aan de betrokken raadscommissies worden voorgelegd. Nadat de metingen een vooraf te be palen relevantie periode hebben ge duurd zal aan de hand van de meetre sultaten worden bepaald of het nu inge nomen standpunt als het definitieve moet worden beschouwd. De raadsleden van de V V D. hebben naar aanleiding van dit antwoord nieuwe schriftelijke vragen gesteld. Ze luiden als volgt „Naar aanleiding van uw (overigens niet ondertekend) ant woord op onze vragen van 10 september verzoeken wij u nadere opheldering of toelichting op de volgende punten: 11U Wijst behandeling in de raad af met als motief dat dit onderwerp' reeds en kele malen ln commissievergaderingen aan de orde is gesteld." Bij ons weten is er slechts eenmaal op 7-9 jongstleden een gecombineerde commissieverga dering geweest. 2) U Stelt in uw schrijven dat de gecom bineerde vergadering diende tot advise ring van het college in verband met een standpuntbepaling ten opzichte van een vraag van g.s. Volgens ons is deze gecombineerde commissievergadering bijeengeroepen nadat door ons vele ma len op een dergelijke vergadering was aangedrongen. Even zovele malen werd dit door wethouder Strijbos (van mi lieuzaken. red.) geweigerd. Pas door tussenkomst van dc burgemeester in de laatste raadsvergadering werd aan dit verzoek voldaan. (Zie verklaring we thouder Barbé: „om de vergadering is dooreen aantal raadsleden gevraagd.") 3) Zonder dat (zoals gebruikelijk) vooraf stukken ter inzake waren gelegd werd de gecombineerde commissies ge vraagd zich akkoord te verklaren met 'het g.s,-standpunt.' Er is, behalve een persbericht, met wat losse opmerkin gen, geei\ sprake van 'een g.s.- standpunt'. 4) In een zeer warrige zin heeft u het over 'afdekking ook en vooral regelma tige controle door middel van weten schappelijk verantwoorde monsterne mingen en analyse evenzeer tot het voorstel behorenWelk voorstel en wiens voorstel wordt hier bedoeld? 5i In het antwoord op onze schriftelijke vragen van 25-6 ontkent u dat de hin derwet wordt overtreden. Artikel 19 van de door g.s op 2 februari '76 afgegeven hinderwetvergunning stelt, dat chemi sche afvalstoffen niet gestort mogen worden zonder schriftelijke toestem ming van g s Voorzover ons bekend, is door g.s deze toestemming niet ver leend Als dit inhoudt, dat u van mening bent, dat er geen sprake is van chemi sche afvalstoffen en een dergelijke ver gunning niet vereist was, is er ook geen overtreding begaan door de N.S.M. Blijft nog wel artikel 18 van dezelfde hinderwetvergunning, welk artikel spreekt van 'in de Inrichting mogen niet worden gestort: stoffen waarvan de wa terige oplossingen reeds in geringe con centraties giftig zijn voor plantaardig en/of dierlijk leven." Waar gs. in zijn persbericht spreekt van hoge arseen- en loodgehalten. is het duidelijk, dat de hinderwet wel degelijk overtreden is. zoals de heer Adriaanse (inspecteur mi lieuhygiëne. red.) ook gesteld heeft in zijn schnj ven waarin hij om sluiting van de stortplaats Bontepolder verzoekt Wat gaat het gemeentebestuur de milieu-inspecteur antwoorden0 En is het niet aan te bevelen, dat liierover eerst advies van dc commissie voor mi lieuzaken wordt ingewonnen? 6) Op geen enkele wijze blijkt uit uw schrijven, dat het college zich ten op zichte van de raadverontschuldigt voor het feit, dat het de leden tot heden onkundig heeft gelaten van een zo be langrijke zaak waar ieder verantwoor delijk raadslid zich wel bij betrokken dient te voelen. 7) Gelet op de vele onduidelijkheden in uw antwoord op onze vragen, die onze indruk dat het hier om een hoogst ern stige zaak gaat alleen maar bevestigen, menen wij u toch te moeten verzoeken om deze kwestie in de eerstvolgende raadsvergadering ter discussie te moe ten stellen. In Onderzoek De andere Terneuzense raadsfractie die vond dat het arseenhoudend afval moet worden weggehaald, P.P.R./D'66, heeft het probleem momenteel nog in onderzoek. Raadslid H. F. M. Mager- mans: „Ons standpunt is niet gewij zigd, maar we stellen momenteel een eigen onderzoek in naar de achtergron den van het probleem. Het lijkt me, dat het verstandiger is om de zaak in de raadsvergadering van oktober aan de orde te stellen, omdat we er dan gefun deerd op kunnen ingaan." Overigens bevestigt hij met de V.V.D. dat de Terneuzense raad voor de com missievergadering van 7 september (toen er gereageerd moest worden op het standpunt van g.s i geen inzage heeft gehad van het dossier dat op de kwestie betrekking had. „In een com missievergadering van milieuzaken van mei (toen de V.V.D.'er de Jonge wegliep, omdat de bijeenkomst besloten werd verklaard) is ons een aantal vertrouwe lijke zaken verteld, maar dat was niet alles. Wat daarna is gebeurd wisten we tot op heden niet" De heer Magermans zegt niet te begrij pen waarom b. en w. hun m mei ingeno men standpunt, dat de N.S.M. 2200 m3 van het afval moest terugbrengen naar het fabrieksterrein plotseling hebben verlaten. „Er was toen wataan de hand - en dat geldt nu ook - of er was niets. Het kan niet. dat er nu ineens geen proble men meer zijn." Hij vertelt, over het ar seenhoudend afval nauw contact te hebben met P.P.R.-kringen buiten Zee land. „Door ondermeer prinsjesdag is die informatie wat vertraagd, maar we blijven de zaak nauwlettend volgen." verzekert hij. Tussenstadium9 Burgemeester C. Ockeloen zei. om commentaar gevraagd, niet te kunnen nagaan of de raad in een eerder stadium inzage heeft gehad van het volledige 'arseendossier' omdat hij nog maar kort in Terneuzen is. „Ik vind het ech ter wel noodzakelijk, dat de raadsleden beschikken over alle gegevens die er zijn en dat is dan ook de reden dat wij als college het complete dossier ter in zage hebben gelegd. Welke conclusies de raadsleden uit deze informaties trekken moeten ze zelf weten. Dat is hun goed recht." Naar zijn oordeel bevindt de kwestie rond het N.S.M.-afval zich tn een 'tus senstadium' „De raadscommissies hebben antwoord gegeven op een mon deling overgebrachte vraag van g.s. Het isnu aan di t collegeom meteen meetpro gramma te komen, waamaerdeflnitieve afspraken gemaakt zouden kunnen wor den De schriftelijke v ragen van de WD van 10 september staan op de lijst van ingekomen stukken voorde raadsverga dering van volgende week donderdag. Antwerpen verblijven, zag hy ook daar graag aangepaste schooltjes opgericht. Daarnaast wilde hij, dat de wet in die zin verandert zou worden, dat de aange paste schipperskleuterscholen normaal zouden worden gesubsidieerd. Nu is het nog zo, dat een leerling pas gesubsidieerd wordt als hij minstens 60 procent van de gegeven lessen volgt Voor de zo mobiele schipperskinderen is het niet mogelijk om daar aan te vol doen. En moet er dus voor hen een uit zondering worden gemaakt, aldus de heer Borel. Specifieke schippersscholen zullen, als de nieuwe wet in werking treedt, verdwijnen. De heer Borel: „Dat hoeft geen nadelige gefvolgen te heb ben. omdat de wet voorziet in de moge lijkheid van extra hulpprogramma's. Ik wil daarbij wel aantekenen, dat de iiv spectie een actief beleid moet gaan voe ren. Zodat de achtergebleven kinderet ook daadwerkelijk de extra hulp krij gen." Ook het systeem van het speel werkboekje moet volgens de heer Borel verbeteren. „Op iedere schipperskleu- terklas zou een instructrice aanwezig moeten zijn, die de ouders instrueert," aldus de heer Borel. Toelatingsleeftijd was gisteravond ook een punt van dis cussie. De heer Borel: „Het kind leeft aan boord in een gevaarlijke omgeving. Rond drie jaar wordt de behoefte aan beweging en sociaal contact steeds sterker. Wij hebben dan ook de ens, dat kinderen vanaf drie jaar worden toege laten op de schooltjes." WD-raadslid van Terneuzen de heer B. de Zeeuw drukte tijdens de bijeenkomst de stich ting AMW op het hart de gemeenten waar veel schippers komen te informe ren over de schoolproblematiek, omdat volgens hem, die bij velen onbekend is. Kerncentrale Borssele weer in bedrijf BORSSELE - Vrijdagmiddag is, zoals verwacht, de kernenergiecentrale te Borssele, die donderdagnacht voor een reparatie aan het nietrnucleaire deel van de centrale tijdelijk uit bedrijf was genomen, weer opgestart Vrijdagavond om zeven uur was de centrale weer volop in bedrijf: Aannemers voor kantonrechter wegens illegaal storten van NSM-afval TERNEUZEN - Dc aannemingsbedrij ven De Bokx uit Terneuzen en Van Splunderuit Axel zullen zich dinsdag 5 oktober voor de kantonrechter in Ter neuzen moeten verantwoorden voor het illegaal storten van circa 1700 m3 met arseen besmet afval van dc Neder landse Stikstof Maatschappij (NSM) op de Axelse Vlakte in de gemeente Sas van Gent. Zoals bekend, hebben zowel gedepu teerde staten als milieu-inspecteur dr. A. Adriaanse de twee firma's verzocht het goedje op te ruimen. Dit standpunt wordt gedeeld door de gemeente Sas van Gent. Het gemeente bestuur en de andere overheidsinstan ties kijken met spanning uit naar de rechterlijke uitspraak. Wanneer de kan tonrechter m zijn vonnis het feit betrekt, dat het om chemisch afval gaat, dan voelen b. en w. van Sas van Gent zich sterker staan om ook het illegaal storten van afval op de legale strotplaats van die gemeente aan te pakken. Dinsdag 5 oktober speelt er voor het kantongerecht Terneuzen overigens nog een zaak. die nauw verband houdt met de stortplaatsproblematiek van Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen. De Centrale Vuilverwerkende Industrie (CVI) uit Terneuzen zal voor het hekje moeten verschijnen omdat dit bedftjfop zijn stortplaats in de Van wyckhuilse- polder bij Hoek zou hebben ontgrond zonder vergunning. De gemeente Tei> neuzen heeft van deze handeling proces-verbaal opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8