Dr. Boertien opende in Groede gerestaureerde hervormde kerk Pensiontehuis 'De Schansin Goes-Zuid officieel geopend Zeeuws Museum gebaat met inschakelen vrijwilligers Gemeente Sas schiet noodlijdend Corn Boys financieel te hulp In het weekend koken maakt nog geen moeder van u, meneer. Waterschappen versturen de aanslagen voor de zuivering ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTEN iADVF.RTF.NTIF> Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan. Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. Zorg daarom voor een goede verzekering. al Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur -™ over de Ilarletyvuivpolis van de Utrecht, de speciale verzekering voor de getrouwde vrouw. D.nnr staat AMEV achter. ZEEUWSE CULTURELE RAAD: EERSTE IN ZEEEAND GOES - De oudste en jongste inwoners van het pensiontehuis 'De Schans' in Goes-Zuid - Fie Lauret en Marja Kil ls weert - hebben vrijdagmiddag deze nieuwe voorziening voor lichamelijk gehandicapten officieel geopend. Zij betraden als eersten via de automa tisch werkende deuren het pensionte huis, gevolgd door de andere bewoners en een lange rij genodigden. Daaraan voorafgaand, was er in het kerkcen trum 'De Hoogte' een korte bijeen komst, waar verschillende sprekers de bewoners en de stichting accommoda ties lichamelijk gehandicapten (de SALG) gelukwensen aanboden met de nieuwe behuizing, de eerste van dit soort in de provincie Zeeland. Huize 'De Schans' is bestemd voor de genen die wegens een lichamelijke han dicap niet in staat zijn zelfstandig een huishouding te voeren en aderzijds niet verpleegbehoeftig zijn. Er zijn in het nieuwe tehuis 29 ruime ziUslaapkamer (30 vierkante meteri. waarvan er mo menteel 23 bezet zijn. Het bestuur van de SALG verwacht dat legen het einde van ditjaaralle kamers bewoond zullen zijn. De gedachten over de bouw van een pensiontehuis voor lichamelijk gehan dicapten ontstonden al in de loop van de jaren zestig, Een werkgroep van 'Zon neveld' te Oostkapelle. de provinciale revalidatie-stichting en de provinciale raad voor de volksgezondheid bracht begin 1971 een rapport uit. waarin uit voerig werd bericht over de huisvesting voor lichamelijk gehandicapten. In middels hadden ook de sociale werk plaats de Betho m Goes en de stichting Philadelphia-Bevelanden (dagverblij ven en gezinsvervangende tehuizen i de behoefte aan speciale huisvesting ken- JAARLIJKS COMPENSATIE VAN 1250 VOOR VOETBALCLUB SLECHTE LIGGING VELD BEÏNVLOEDT BEZOEKERSAANTAL SAS VAN GENT-De Sasse voetbalver eniging Com Boys kan; omdat zij als gevolg van de ongunstige ligging van het sportpark 'De Valcke' zo weinig be zoekers trekt, voortaan rekenen op een extra financieel ruggesteuntje van de CDA in staten verontrust over bestemmingsplannen MIDDELBURG - De CDA-fracties in de provinciale staten van Zeeland zijn verontrust over de beknotting van de verantwoordelijkheid van hel gemeen tebestuur van Tholen waar het gaat om de vaststelling van bestemmingsplan nen. De statenfracties hebben met name het oog op de uitbreidingsplan nen Stoofweg in Sint-Aunal and en d'Ee in Poortvliet. Zij menen dat de Pron- viale Planologische Commissie (PPC) te fors in de gemeentelijke plannen wil ingrijpen. De statenfracties hebben over de zaak de volgende schriftelijke vragen aan het college van gedeputeerde staten ge steld: - Heeft het college ons met toegezegd dat - voordat de PPC in haar advies zo fors in de gemeentelijke plannen zou in grijpen - er eerst overleg zou plaatsvin den Loopt dit advies niet vooruit op de prin cipiële keuze die nog gemaakt moet worden - Vindt het college de opmerking - dat met name de beschikbare ruimte in de kom Poortvliet voldoende zou zijn - juist, temeer omdat de ingediende be zwaren tegen de ringbebouwing rond de Ned. Herv. Kerk een jarenlange vertra ging voor dit plan kunnen betekenen - Is het college niet van mening dat de bovengenoemde gehalveerde plannen die door hun tweedeling ook belangrijk meerkosten met zich meebrengen een ongunstige invloed uitoefenen op de grondpnjs. 't besnoeide plan de nood zakelijke flexibiliteit mist en bouw- stromen niet optimaal zijn te realise ren - Is deze sterke verkleining van de plannen in Poortvliet en St.-Annaland, niet in strijd met eerder goedgekeurde veel omvangrijker, plannen in Scherpe- nisse en Ou-Vossemeer? - Meent het college niet, dat de doelstel- ungen van ae Gemeenteraad van Tho len. om ook kleinere kernen te laten uit groeien tot een niveau waarop de basis voorzieningen kunnen functioneren door de beknotting len zeker voor Poortvliet) onmogelijk worden ge maakt? - Is uw college bereid het PPC-advies niet te volgen en alsnog de eerdere plannen (die meer in de lijn passen van de opvattingen die in de Statenverga dering van 26 apnl van dit jaar zijn ver woord) in zijn essentie te fiatteren 0 gemeente Sas van Gent. Dat is althans de bedoeling van b. en w. van Sas van Gent, die de gemeenteraad in de verga dering van donderdag 30 september voorstellen om Corn Boys een jaar lijkse financiële compensatie te geven van 1250 gulden. Dat bedrag zal ieder jaar trendmatig worden verhoogd en komt in mindering op de huur die de voetbalvereniging aan de gemeente is verschuldigd voor het gebruik van de accommodatie. Volgens het college zou de recette opbrengst van Com Boys normaal ge sproken het dubbele moeten zijn van de jaarlijkse opbrengsten van de voetbal verenigingen in de andere kernen, Westdorpe en Philippine, De cijfers wij zen echter anders uit: Ria uit Westdorpe boekt een even grote opbrengst als Corn Boys en dc vv Philippine zelfs het dub bele bedrag. De Sasse club komt nu per jaar zo'n duizend gulden, terwijl dat volgens b. en w. 3300 gulden zou kunnen zijn bij een betere situering van de sportvelden Men wil erdaarom jaarlijks 1250 gulden tegenaan gooien. Het college laat de raad weten niet van plan te zijn de normen voor de bereke ning van grondprijzen te wijzigen. Van uit de raad is daarop wel herhaaldelijk aangedrongen, aanpassing van bijvoor beeld de correctiefactoren zou volgens b. en w.. alleen maar leiden tot verwar ring en tot verhoging van de grondprij zen. De uitgangspunten blijven daarom de grondprijs in exploitatieplannen wordt ihandelijk een procent duurder, de prijs voor grond buiten die plannen stijgt maandelijks met een half procent en de canon voor erfpachtsgronden wordt vastgesteld op 8,5 procent van de huidige grondwaarde. Het college is wel van plan een nieuw overzicht te maken van alle nog lopende erfpachtsgevallcn. Nu de bolclubs 'Ons Genoegen' uit Sas van Genten 'Nooii Gedacht' uit Philip pine hun bolbanen sterk hebben verbe terd. willen b en w. deze clubs een inves teringssubsidie geven Als de raad er mee instemt krijgen ze respectievelijk 1870 en 1335 gulden Het college denkt daarmee te bereiken dat 'een oude streekgebonden sportbeoefening niet alleen in stand wordt gehouden, maar zelfs op nog bredere schaal kan worden beoefend' RPC.Z Nadat daarover in de vorige raadsver gadering de stemmen staakten komt donderdag opnieuw dc gemeenschap pelijke regeling ter financiering van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) aan dc orde. Een meer derheid van het college vindt dat Sas van Gent daaraan niet moet meedoen. Als de stemmen opnieuw staken krijgt die meerderheid zijn zin. Besproken wordt donderdag ook een voorstel van het raadslid E van Hecke om b en w. de bevoegdheid te geven onderwijskrachten aan openbare scho len te benoemen. Volgens het raadslid wordt daarmee tijd gewonnen, zodat kwalitatief goede kandidaten niet aan de neus van de gemeente Sas van Gent voorbij hoeven te gaan. Alleen voor schoolhoofden zou een uitzondering moeten worden gemaakt: de raad mag in die benoemingen nog wel meespre ken baar gemaakt. De gemeente Goes bracht de verschillende partijen bij el kaar. Na een onderzoek naar de juiste omvang en behoefte aan een tehuis voor licha melijk gehandicapten, werd in mei 1972 de SALG opgericht. In het bestuur van deze stichting heb ben zitting vertegenwoordigers van de sociale werkplaats de Betho. de ge meente Goes, Philadelphia, de bond van ouders van spastische kinderen en de vereniging voor arbeids- en welzijns zorg voor minder validen (AVO). Het ontwerp voor het pensiontehuis is van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft, uit Goes en de bouw werd verzorgd door het aannemersbedrijf Schrijver, eveneens uit Goes. De totale kosten bedragen 2.5 miljoen gulden In het najaar 1974 werd de eerste steen ge legd door mevrouw A. M. E Taille- Slaats en in oktober 1975 kwamen de eerste bewoners naar de Schans. De naam van het huis is ontleend aan de vorm van het gebouw en aan de functie die de voorziening in de samenleving moet vervullen: een zekere bescher ming. maar ook een schakel naar ver dere opname in de samenleving met uit zicht op groei naar nog meer zelfstan digheid. Trots In de Hoogte sprak de heer A. J. A. Veld kamp. voorzitter van de SALG. een wel komstwoord. Hij vertelde dat het stich tingsbestuur 'bijzonder trots' is op de nieuwe accommodatie. De geneesheer-directeur van Zonneveld. J. A Roebers. herinnerde aan de lange voorbereidingstijd en de nauwe band met Zonneveld: veel inwoners van de Schans zijn daarvan afkomstig. De heer Roebers zei dat de SALG zich moet be zinnen op de verdere toekomst. ,.Er zijn nog veel jonge kinderen, die in dezelfde omstandigheden verkeren. De Schans is een begin om straks elders in Zeeland voor een nieuwe groep mensen iets te doen", aldus de heer Roebers. Vestuurslid H. Cornelisse van de Betrho wees erop dat de sociale werkplaats reeds lang de behoefte onderkend heeft aan een goede huisvesting voor licha melijk gejandicapten. „Het leek er eerst op dat het een vergeten groep zou zijn. maar gelukkig is daar nu een eind aan gekomen". stelde de heer Comeüsse. Namens de Betho - waar 10 van de 23 Schansbewoners werkzaam zijn - over handigde hij een filmprojector. De heer A C. Jeras. voorzitter van de afdeling Zeeland van de bond van ou ders van spastische kinderen, wenste de bewoners en ouders geluk met de ac commodatie. „Het huis biedt de bewo ners een nieuw perspectief en daarmee ook aan de ouders van gehandicapten Er is een oplossing geschapem waar naar toe geleefd kan wordenbetoogde de heer Jeras. Architect ïr. P J. 't Hooft prees de goede samenwerking met de bouwcommissie Hij hoopte dal. het, ge bouw een goed instrument zal zijn voor de opname van de lichamelijk gehandi capte in de samenleving. Zijn gelu kwensen onderstreepte hij met een ge- s schenk Namens de bewoners voerde de voorzit ter van de bewonerscommssie. W. M. Geelhoed het woord Hij bracht dank aan al degenen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de Schans. Aan de echtgenotes van de bestuursle den overhandigde hij bloemen. Daarna trokken de genodigden op verzoek van ceremoniemeester A. Leijdekkers. be stuurslid van de SALG, naar het nieuwe pension tehuis. Aanstaande woensdag en donderdag - 29 en 30 september 1976 - kunnen belangstellenden kennis ne men van de accommodatie Vanaf 19 00 uur is er dan 'open huis' OM HET GEBREK AAN PERSONEEL OP TE VANGEN" MIDDELBURG - De Zeeuwse Cultu- releRaad is van mening dat het Zeeuws Museum als oplossing voor het gebrek aan personeel niet langer moet aarze len een beroep te doen op vrijwilligers. Men ziet hierin een reële mogelijkheid om achterblijvende zaken - waaronder een betere informatie aan het publiek - uit te voeren. Deze suggestie voegde de Zeeuwse Cul turele Raad donderdag toe aan een lijstje met aanbevelingen voor het be stuur van het Zeeuws Museum De aan bevelingen zijn het resultaat van de spe ciale aandacht die men als raad aan de plaats en de situatie by het Zeeuws Mu seum heeft geschonken. De Zeeuwse Culturele Raad hield zich hiermee bezig naar aanleiding van een uitvoerige kritiek van de Middelburger L van der Pol op het beleid van het mu seum Voorzitter rar J J. van der Weel van de culturele raad constateerde donderdag dat deze bnef een discussie op gang heelt gebracht die achteraf ge zien zinvol blijkt te zijn. Aan het begin van de discussie kreeg de heer Van de Pol alsnog gelegenheid zijn kritiek toe te lichten. Daarbij benad rukte hy dat deze niet gezien moest worden als kritiek op de directeur, maar als kritiek op het beleid Naast een opsomming van gebreken en onvolkomenheden van de verschillende afdelingen wees de heer Van der Pol de raad erop dat hij bezwaar heeft legen de - wat hij noemde - 'anti-culturele stro ming' die in het museum steeds verder voort zou schrijden „Hiervoor dient het bestuur te waken", zo zei hij. Na de toelichting van de heer Van der Pol hield de culturele raad zich bezig met de nota die over het Zeeuws Mu seum was opgesteld en waaruit de aan bevelingen naar voren waren gekomen. De aanbeveling om een beleidscommis sie aan te stellen, die de directeur van het museum zou moeten adviseren over de wensen van het publiek en het mu seum een bredere basis zou kunnen ge ven. ondervond bij de bespreking enige wijziging. Op aandrang van verschillende leden hield men het walde aanduiding betreft bij een commissie. Voor sommigen had het begrip beleidscommissie een ver derstrekkende betekenis „Zo lijkt het een brevet van onvermogen aan de di recteur", zei mevrouw C van Zanten- Leijsen. rijwilligers Bij de verdere bespreking kwam het as pect van het vnjwiiligerswerk aan de orde Men constateerde dat een aantal zaken door gebrek aan geld en man kracht niet uitgevoerd kunnen worden, maar althans het gebrek aan man kracht opgevangen kan worden met het inschakelen van vrijwilligers. Bij het Zeeuws Museum staat men echter nog huiverig tegenover deze zaak. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen. tevens voorzitter van het museumbes tuur. zei hierover in de vergadering: „Het is in de prakrijk nietzo eenvoudig Je laat mensen in ruimten toe waar enorme kostbaarheden zijn verzameld. Dat kun je niet zomaar even doen Vanuit de raad had men wel oog voor deze praktische problemen, maar men zag deze toch niet als een struikelblok om geen vrijwilligers in te schakelen. Di recteur H w A. Koch van de culturele raad zag met wat meer soepelheid bij het museum goede mogelijkheden Volgens hem zijn er beslist een aantal mensen die heel wat deskundigheid hebben en die elk ter beschikking willen stellen. Daarnaast bepleitte hi) inscha keling van nietrdeskundige maar en thousiaste vrijwilligers. „Daar heeft men elders goede ervaringen mee", zei hij. Atlas Op voorstel van voorzitter Van der Weel onderstreepte de raad verder de wenselijkheid om de inhoud van de 'Zeelandia Illustrata' - de historisch- topografische atlas van Zeeland - te gebruiken voor tentoonstellingen. Voorzitter Van der Weel zag dat als een goede mogelijkheid om velen kennis te laten maken met deze fraaie atlas. De heer Van der Pol wees in zijn kritiek anderhalfjaar geleden onder meer ook op de onbereikbaarheid van de atlas. Inmiddels zijn er plannen om de 'Zee landia Illustrata' onder te brengen in het rijksarchief. Vice-voorzitster mevrouw E. J. van den Broecke-de Man vroeg verder naar het gebruik van het zogenaamde Mejuf frouw Van den Broecke-fonds. Dit fonds bestond uit de opbrengst van een teke ning van Van Gogh die het museum in het verleden verkocht Dit fonds zou ge bruikt worden voor de aankoop van werk van Zeeuwse kunstenaars. In zijn kntiek wees de heer Van der Pol erop dat dit nooit is gebeurd. Museum voorzitter Van Geesbergen antwoordde dat dit fonds voorlopig was gebruikt bij de verhuizing van het mu seum naar de abdij, waar het voor de inrichting benut was. Hij stelde dat men het fonds inmiddels via jaarlijkse reser- venngen weer aanvult tot het oorspron kelijke bedrag. Mevrouw Van den Broecke zei dit onjuiste gebruik te be treuren. MIDDELBURG - Zeven van de negen Zeeuwse waterschappen verzenden dezer dagen de aanslagen zuiverings heffing waterverontreiniging voor het jaar 1976. In het totaal gaan ongeveer honderdduizend aanslagen de deur uit. Net als vorig jaar kunnen de aanslagen KOSTEN REST A URA TIE 1,3 MILJOEN MET OMDRAAIEN ZANDLOPER JACOB CATS GROEDE - De commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C. Boertien, heeft vrijdagmiddag in Groede dc fraai ge restaureerde hervormde kerk aan het Prinses Marijkeplein heropend. Men is ruim een jaar bezig geweest met dc res tauratie van de drie-beukige hallen kerk, die vermoedelijk in dc lleeeuw is gesticht. De kosten van de restauratie beliepen ruim 1.300.000 gulden. Reden voor de commissaris om na een inlei dend woord van van de president- kerkvoogd. de eer J. van Dijke. in te gaan op de financiële consequenties van de restauratie. DeheerBoertien: „Heiaanzicht van een dorp of stad wordt, en dan vooral in Zee land gedomineerd door de kerk met een kleurrijk verleden Een gebouw om te behouden Dat is in Groede gebeurd. Al in de zestiger jaren realiseerde men zich dat er pogingen moesten worden onder nomen om de kerk een grote opknap beurt te geven, In 1969 werd er door het ministerie van CRM subsidie verleend en vervolgens in 1972 weer ingetrokken In januari 1975 volgde een subsidiever zoek van Provinciale Staten In verband met de maatregel aanvul lende werkgelegenhied werd alsnog van het rijk een subsidie verkregen maai waser een tekort van een ton '.Toen wij hoorden dat de kerkgemeenschap ruim zeventien duizend gulden bijeen had gebracht voor de restauratie hebben we besloten tien procent te subsidléren aldus de heer Boertien De Rijksdienst voor Monumentenzorg nam 55 procent van de kosten voor haar rekening, de gemeente Oostburg 30 procent en de kerkvoogdij 5 procent De heer Boertien haakte nog in op de nog niet gerestaureerde toren van de 14de eeuwse kerk. ..Zoals een oud ge bruik geldt ts de kerk eigendom van de kerkvoogdij en de toren van de gemeen te. Ik hoop dat de gemeente zal trachten ook de toren een opknapbeurt te ge ven." De heer Boertien gaf zowel de gemeente als de kerkvoogdij het advies zich aan te sluiten bij de Zeeuwse Monumenten- wacht. die kort na het verstrijken van het monumentenjaar 1975 is ingesteld. ..Deze Monumentenwacht verzorgd re gelmatig controle bij monumentale ge bouwen zodat direct na constatering van mankementen kan worden inge grepen aldus de commissaris van de koningin De heer Boertien besloot zijn openingstoespraak met de hoop uit te spreken dat de kerk elke zondag net zo vol zou zitten als hij deze heropening. Voorafgaand aan de toespraak van de heer Boertien verrichtte hij de officiële opening door een door Jacob Cats aan de kerk geschonken zandloper om te draaien. Burgemeester A. Schipper van Oostburg reageerde op de woorden van de commissaris van de koningin met te zeggen dat een aanvraag voor subsidie voor de restauratie van de kerktoren in Den Haag ligt maar dat een positief antwoord nog niet binnen is." „De instandhoudung van historische 1 mm,. gebouwen bevordert de leefbaarheid van dorpen en van de steden", benad rukte burgemeester Schipper Ook over het onderhoud en bijhouden van de re gelmatig terugkomende werkzaamhe den kon de heer Schipper iets zeggen." Het zou misschien een goed idee zijn om een soortstichting in hetleven te roepen die zich bezig kan houden met onder houdswerkzaamheden aan oude Zeeuwse kerken", aldus de heer Schip- Der Historie De fraaie kerk is vermoedelijk de veer tiende eeuw gcstischt. Gedurende 1583 tot 1613 heeft Groede onder water ge staan zodat geen gebruik kon worden gemaakt van de kerk. In de kerktoren is het waterpeil van die tijd aangegeven door een ijzeren bout. In 1613 werd de polder waarin Groede ligt bedijkt door Jacob Cats. Op 28 januari 1633 werd eindelijk de opbouw van de kerk aan besteed. Bouwer werd Pieter Faeijs uit Aardenburg, die dc prijs van 300 Vlaamsche ponden ter waarde van ruim 13.000 gulden vroeg. Bi Bij de opboiw is ook de scheidingsmuur tussen één van de beuken aangebracht ten behoeve van de Franse kerk. Deze situatie is tot op heden ten dage doorge voerd De restauratie is uitgevoerd naar een ontwerp van architect Van Loo door aannemersbedrijf L. A. B. Leenhouts uit Sluis. Dr Boertien draait de door Jacob Cats geschonken zandloper om. twee gelijke delen door middel van twee accept-girokaarten worden vol daan per 31 oktoberen per31 december. De aanslag voor een woonruimte van meer personen is voor 1976 gebaseerd op drie inwonerequivalenten. Voor een al leenwonende geldt maar één vervui lingseenheid voor de berekening van de zuiveringsheffing, als men om de ver minderde aanslag schriftelijk heeft ver zocht bij het waterschap in het gebied waarvan men woont De Zeeuwse wa terschappen hebben de indruk dat van die mogelijkheid goed gebruik gemaakt is. De zeven waterschappen, die de aansla gen gaan verzenden, zijn Schouwen- Duiveland, Tholen. Noord-Beveland, Walcheren. Zuid-Beveland, Het Vrije van Sluis en het Hulster Ambacht. De twee waterschappen waar de verzen ding achterwege blijft zijn, Axeler Am bacht en de Verenigde Braakmanpol ders. De overdracht van de activiteiten van de Afvalwaterleiding Kanaalzone aan deze beide waterschappen is nog niet geregeld. AVOS HOUDT VERGADERING EN CONGRES IN VLISSINGEN VLISSINGEN- Het Algemeen Verbond van Ondernemers in het Schildersbed rijf (AVOS) houdt op 5. 6 en 7 oktober het eerste jaarlijkse congres en de al gemene ledenvergadering in hotel Bri tannia te Vlissingen. Vanaf vier uur 's middags op dinsdag 5 oktober worden de congresgangers in hotel Britannia verwacht. In de avondu ren is er in besloten kring het huishou delijke gedeelte van de jaarvergadering. Ook de ochtendvergaderingen van woensdagö en donderdag7 oktoberzijn besloten: naast het behandelen van de uit de afdelingen ontvangen voorstellen en een uitgebreide rondvraag, staan een interne bureaupresentatie en een lezing van drs. J J M. Schuyt van raadgevend bureau Twijnstra en Gudde op het pro gramma. Voor het openbare congresgedeelte op woensdagmiddag 6 oktober is, nadat AVOS-vooratter Ph. J. Greep uit Bil- thoven zijn jaarrede heeft uitgesproken een lezing met lichtbeelden doorde heei W M. Wits uit Baarn gepland, getiteld 'Vingerafdrukken van het verleden' Aansluitend op het verbondsdiner in df vooravond van woensdag 6 oktober wordt een feestavond met bal na geor ganiseerd. Voor de dames is tijdens de congresdagen een ander programme samengesteld. Na de och tend vergader ing van 7 oktober wordt het AVOS- congres 1976 met een gezamenlijke kof fiemaaltijd besloten Bejaardenwerk van start ZIERIKZEE - Het bejaardenwerk van de N.C V.B., afdeling Zierikzee, houdt de eerste bejaardenmiddag dit seizoen op woensdag in het N.H.- verendigingsgebouw te Zierikzee. Aan vang 14.30 uur. Belangstellenden van 60 jaar en ouder zijn welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7