Elias Sar kis moet pogen Libanon uit impasse te halen SO ARES ZET DE AANVAL OP DE COMMUNISTEN IN ALLES STROOMT. WE MOETEN AFWEGEN PZC/opinie en achtergrond ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 Leven is beweging, wisseling, stroming en verandering, aldus de klassieke Grieken, debouwersvanonzeWestersebeschaving.Zedruktendatbondig uit indespreuk: pan tarhei, alles stroomt, alles is in beweging. Die twee woorden geven als het ware de natuurwet van het leven aan. Luisterend naar de debattenoverdedriegroenenota's die vorige week uitvoerig werden bespro ken in de Zeeuwse staten, kwam diespreuk ons nog eens voor de geest. In zijn commentaar op de visies van enkele statenleden repliceerde gedeputeerde Van Geesbergen tijdensde statenzitting met de opmerking dat de boeren niet erg beknot mogen worden in hun werk door de regeling die in de rijksnota's nationale parken, nationale landschapsparken en de relatienota worden voorgesteld. Hun inkomen, aldus Van Geesbergen mag niet door die vergoe ding worden aangetast Beheersovereenkomsten met het doel natuur en landschap te beschermen moeten op basis van vrijwilligheid gesloten wor den. •A-kkoord onzerzijds met die zienswijze. Toch missen we iets bij deze opmer kingen. We missen een visie voor langere termijn op het geheeL Hoe denkt de (provinciale)overheidoverdeverhoudinglandbouw.natuurenlandschap Je kunt wel stellen, zoals de heer Van Geesbergen deed, dat er van beide zijden offers gebrach t moeten worden maar daarmee heb je de koe eigenlijk metby de horens gevat, de zaak nietten principale benaderd. De heer Van der Heijde van de PPR-fractie heeft in zijn verhaal terechtgewezen, dachten wij, op de lacune die er bestaat tussen maatregelen op vrij korte termijn en de visie die er moet komen voor het uitstippelen van een beleid op langere termijn. Wellicht is het goed onzerzijds eens wat bouwstenen aan te dragen voor het ontwikkelen van zo'n visie. Natuurbeschermingsmensenleggen voornamelijk de nadruk op behoud van het bestaande. Het landschap in zijn huidige vorm magnietofbijnanietveranderd worden.hetdientgeconserveerdteworden: Een conservatief beleid dus-de te rms.v.p. lezen zonderpoli taeke bijsmaak. Doorde schaalvergrotingindelandbouw.alduseenvaakgehoord geluid van natuurbe scherming, wordthetlandschap genivelleerd en verarmd. Doordeze verarming gaan de ecosystemen achteruit of verdwijnen praktisch helemaal. Van land- bouwzijdeheeftmennogalbezwaartegendezeeenzijdigebenadering. Weieven in een dynamische samenleving waar alles harder verandert dan ooit. De boer, de agrarisch ondernemer heeft in die maatschappij instroomversnellingmee te zwemmen of hij nu wil of niet. Zo niet dan verzuipt hij. De snel wijzigende maatschappij heeft gevolgen op bijna alle terreinen - onderwijs, stedenbouw, ontwikkelingswerk, welzij nssectorenetc.Hetlandschapontkomtevenminaan ingrijpen en wijzigingen. Denieuw aangelegde wegenvoorsteden en industrie terreinen hebben een forse aanslag gepleegd op het oude, vertrouwde land schap. J ammer Ja, maar vaak onvermijdelijk. De l andbouw als voornaamste beheerders van ons landschap moest evenzeer aanpassingen in hetlandschap plegen om levensvatbaar te blijven. Die veranderingen - dat willen we met nadrukstellen.wordenzorgvuldigvoorbereidtennogzorgvuldigeruitgevoerd. Hethuidigeruilverkavelingsbeleid.wantdaargaathetvoomamelijkombijde bedoelde schaalvergroting - is gericht op een doelmatige bedrijfsvoering in de landbouw, maar houdt zorgvuldig rekening met velerlei andere belangen. In feite is de naam ruilverkaveling een wat verouderd begnp. Landinrichting zoueenbeterenaamzijaHetiseen verkeerd mtgangspuntdachtenwij vooréén facet-hetlandschap dwars tegeneen bestaande ontwikkeling in te gaan Het is ooknietnodig.Hetlandschapisnooitstatischgeweest.onshuidigelandschapis hetgevolg van steeds voortdurende veranderingen. Datmagook zo blij ven wat ons betreft, mits die veranderingen maar zeer zorgvuldig begeleid worden en mits men maar rekening wil houden met de belangen van allen. W., ordt een landschap door schaalvergro ting en via ruilverkaveling verarmd en gaatdatalles ten kcste van de ecosystemen Wij als landbouw ontkennen dat ten zeerste. We geven toe dat een ruilverkaveling in uitvoering het land schap nu niet bepaald verfraait, een landschap 'dat op de schop is', geeft een rommelig en lelijk beeld. Maar met veranderingen in de natuur moetje wat geduld betrachten. Je kunt pas konstateren of een ruilverkaveling het land- schapheeftverarmd ofverrljkt,na eenperiode van20pakwegl5jaar.Enmogen we dan nu eens verwijzen naar een paar practische voorbeelden. Gaat u eens toeren door het Tholen van nu, of door de Alblasserwaard.ofdoorhetland van Maasen Waal. Allemaal gebieden die zo'n 15 jaar geleden herverkaveld zijn. Is hier sprake van verarmd landschap We dachten van niet, eerder van een ffaaiergeheelmeténbetere wegen én betereontslui tingenaangepastedoelma- tigelandbouwgronden. Een verarmd ecosysteemdaar ?Wehebbengeenenkele deskundige ooit een dergelijke opmerking over deze gebieden horen maken. Tot zover deze - dat geven we graag toe - onvolledige opsomming van bouwstenen vanuit de agrarische hoek. We komen er te zijner tijd graag nog eensop terug. T weeopmerkingen totslot. Teneerste: de visie vanlandbou wen natuurbeschermingsmensen mogen een verschillende zijn, dat belet hun geenszinsomop velerlei praktischezaken samen werkingtezoekenin dialoog tebli jveno ver die visie. Ten tweede: de Iandbouwheeftbeha! vedefunctie van landschapsbeheerdernogeen taak van levensbelang: het produceren van de eerste levensbehoefte. Zie de troonrede 1976: de regering zal waar nodig maatregelen treffen om het agrarisch produktie-potentieel op een verant woord peil te houden. Mr. Gerard W. Smallegange. NIEUWE PRESIDENT VAN EEN VERDEELD LAND (Door Bep Udink) CAIRO - Nu Elias Sarkis de eed heeft afgelegd als de nieuwe president van Libanon, kan de volgende stap worden gezet op weg naar een oplossing van het conflict in Libanon. De grootste par tijen in het conflict, El Fatah, de Falangisten en Syrië, zijn in meer of mindere mate bereid tot een compromis. De Falangisten van Pierre Gemayel, de grootste partij aan de rechterzijde, zijn bereid een aanwezigheid van de Palestijnen te dulden in het kader van het zogenaamde Cairo-akkoord. Dit akk oord van 1969 beperkt de bewegingsvrijheid van de Palestijnen tot hun kampen en tot sommige plaatsen in het zuiden van Libanon. Fatah zeifis ook bereid om zich aan deze bepalingen te houden. Er zijn echter nog vele maars aan verbonden. De Falangisten willen de aanwezigheid het volksfront voor de Bevrijding van de Palestijnen in Libanon be perken tot 200.000, dat wil zeggen dat er enkele duizenden Palestijnen het land moeten verlaten. Volgens sommige schattingen zijn er nu 400.000 Palestij nen in Libanon. Waar ze heen moeten en hoe de selectie gemaakt moet worden, is een grote vraag. In ieder geval heb ben de Falangisten en de Palestijnen een gezamenlijk onderwerp van ge sprek gevonden. Ook Syriè wil dat de Palestijnen zich gaan houden aan de overeenkomst van Cairo. Het gevaar echter dat de hoop op een regeling na de ambtsaanvaarding van Sarkis weer kan doen vervliegen, komt van de aanhangers van Camille Cha- moun, die aan de kant van de christenen met zijn 'tijgermilitie' vecht. Chamoun is tot geen enkel compromis bereid en wil doorgaan tot alle Palestijnen uit li- banon zijn verdreven. Aan de andere kant ziin het de radicale Palestijnen als Palestina van Habasj, die van geen wijken willen weten. Compromissen Op het internationale vlak zijn er ook compromissen gesloten. Egypte, dat tot voor kort steeds aandrong op het terug trekken van het Syrische leger uit Liba non, is nu volgens een regeringswoord voerder hier in Cairo bereid een Syri sche rol in Libanon te aanvaarden. Dat wil zeggen dat Egypte akkoord kan gaan met een voorlopige aanwezigheid van het Syrische leger in Libanon, bin nen een groter Arabisch kader. Syrië kan in Libanon een rol vervullen zoals de Amerikanen in Korea, onder de dekmantel van een internationale or ganisatie. Het Syrische leger zou de komende tijd in Libanon kunnen blijven als beschermer in het kader van af spraken van de Arabische Liga. In de komende weken zal erover ge praat moeten worden hoe groot het aandeel van het Syrische leger in een nieuwe Arabische vredesmacht zal zijn en hoe groot het aandeel van andere Arabische staten. Egypte heeft inmid dels al laten weten geen soldaten aan deze vredesmacht te leveren. In feite is dit Egyptisch-Syrische compromis een voortzetting van de vredesmacht van de Arabische Liga, die in juni en juli van dit jaar met grote moeite in Beiroet tot stand kwam. Desondanks is men in Cairo nog scep tisch over het slagen van dit compromis. De Syrische President Hafez Ai Assad is een heel slimme man en speelt een intel ligent spel. We moeten afwachten of we hem serieus kunnen nemen, aldus de re geringswoordvoerder. Het enige alter natief dat Syrië naast een compromis met de Palestijnen en de linkse krach ten in Libanon heeft, is een totale oorlog met hen. Dit wordt in Cairo erg onwaar schijnlijk geacht, omdat een Syrische slachtpartij onder Palestijnen en Liba- nezen te grote gevolgen voor Assad in eigen land zal hebben. Een bloedbad onder de vroegere kameraden kan hem het politieke hoofd kosten. Het is al verschillende keren tot ge vechten gekomen tussen de aanhangers van Chamoun en van Franjieh over het wel of niet sluiten van een compromis. Politieke kringen in Cairo voorzien op den duur ook een verwijdering tussen de christelijke partijen en Syrië. Als de vrede in Libanon is teruggekeerd, zul len ook de christenen weer verlangen naar hun vroegere onafhankelijkheid, zo wordt in Cairo gezegd. n den Bos Te Middelburg in het provinciehuis, heersenzorgen. Gedeputeerde staten van Zeeland wilden dat kort geleden wel weten toen ze de provinciale be groting voor het komend jaar indien den. In debrief die zebij het grote boek vol cijfertjes deden, legden ze uit dat het geld niet bepaald voor het op scheppen ligt. Dat komt onder meer, zo werd licht verwijtend opgemerkt, doordat van rijkswege een karig standpunt wordt ingenomen als het erom gaat gelden naar dit geroest te zenden. Omdat gedeputeerde staten nog niet precies wisten hoever de rijksoverheid in haar schrielheid zou gaan, dedenze voorlopig maar rustig jes aan met het aankondigen van plannen voor het volgend jaar. Men moet dat in Den Haag gemerkt hebben en vervuld zijn geraakt van mededogen. Van de week kwam de rijksbegroting uit en wat stond daar in: Zeeland krijgt een half miljoen gulden meer dan Zeeland in de eigen begroting geraamd had. Dat moet aanleiding gegeven hebben tot grote uitbundigheid ten provin ciehuize, zo zou men denken. Be- stuurderen die elkaar vrolijk op de schouders slaan, de commissaris der koningin die opdracht geeft tot het verstrekken van een eextra oorlam voor de gehele bemanning. Dat soort taferelen. Maar nee hoor. Het gulle gebaar van het rijk - dat zelf toch ook met een tekort van ruim veertien miljard flo rijnen zit - werd niet op prijs gesteld. Want.zoreageerdedegedeputeerdeJ. van den Bos, de provincie krijgt dan wel een half miljoen meer dan was geraamd, maar het provinciaal be stuur had gerekend op anderhalf mil joen gulden meer. De gedeputeerde was 'teleurgesteld' en sprak zelfs van 'een tegenvaller. Hoe moet men zich het voorspel tot zo'n tegenvaller nu eigenlijkvoorstel- len. Hetzalwelzógaan: Indeloop van het jaar komen de tot hun hoge ambt geroepenen in een kamertje op het provinciehuis bij elkaar om eens te kijken over hoeveelgeld men het vol gend jaar zou kunnen beschikken. Zodraéénvandegedeputeerdendoor vlaagjes van optimisme wordt bevan gen, heffen de anderen waarschu wend de vinger en manen hem tot kalmte. „Wemoetenniet laten merken datweerhetbestevanhopen",zeggen ze dan. „Laten we er nou maar van uitgaan dal het weer niet veel kan worden met de inkomsten. Als het rijk eenmaal heeft onthuld dat het toch niet helemaal niks wordt, doen we in dezeprovincie deboodschap uitgaan dut het allemaul weer enorm is mee gevallen. De bevolkingen haar verte genwoordigers zullen ons prijzen om onze bescheiden opstelling". Nou, en die strategie is dit jaar maar zeer ten dele - om nauwkeurig te zijn voor eenderde deel-geslaagd. Goed, de bijdrage van het rijk ligt een half miljoen hoger dan men hardop had durven denken, maar toch nog altijd eenmiljoenguldenlagerdanstilletjes werd verwacht. zoveel zinnen Dat daar neerslachtige reacties op volgen, valt te verstaan. De gedepu teerde Van den Bos liet weten dat, nu bekendiswateruithetprovinciefonds aan Zeeland toevalt, binnenkort in de provinciebegroting wordt verwerkt. „We zullen moeten gaan toedelen, maar het zal erop neerkomen, dat we niet alle loensen vervuld zullen kun nen zien worden. Ik den daarbij bij voorbeeld aan uitbreiding van het personeel", zei hij mismoedig". En verder: „We zullen moeten gaan afwegen". Dat is hard. Maar het moge de be stuurders een troost zijn, dat zij niet alleenstaan. Ze hoeven maar om zich heen te kijken, en overal zien ze huis houdens, waar niet alle wensen ver vuld kunnen worden. En waar ook al jaren wordt afgewogen. A. J. Snel de partij behorende ir. Lopes Cardoso, toch nog de hand boven het hoofd houdt. De machtige, conservatieve boerenfe- deratie die pas bij Soares op audiëntie is geweest, eist daarentegen het on middellijke aftreden van deze minister of het aftreden van Soarez zelf als er geen onmiddellijke maatregelen wor den getroffen om een eind te maken aan de uitspattingen van de landbouwher vormingen. Meer dan honderd landbouwbedrijven moeten nu vóór eind oktober aan hun eigenaars worden teruggegeven en compensatie worden verleend voor de gestolen oogst en de verdwenen vee stapel. Dat is tenminste het regerings plan. De boerenfederatie vraagt ook antwoord van de regering over de ver dwijning van 180=000 koeien, 275-000 varkens, een miljoen schapen en 220.000 geiten die onder het communis tische beheer in de kolchozen van de Alentejo verdwenen zijn. De sfeer is in regerings- en militaire kringen in Portugal uitermate zenuw achtig aan de vooravond van het voorgenomen offensief op de commu nistische bolwerken in deze landbouw streek. De interventie van de regering wordt ondernomen door functionaris sen van het ministerie van landbouw en van het ministerie van arbeid, met be hulp van politie en de nationale garde. Men voorziet zelfs acties van militairen, die paraat worden gehouden om per ne- likopter naar de bedreigde gebieden te worden vervoerd. De minister van landbouw heeft op dit alles al zijn verontschuldigingen aange boden voor zijn tot dusver getoonde ge brek aan rechtsverlening: „De land bouwhervorming had eigenlijk zonder bezetting van bedrijven moeten gebeu ren en zonder geweld". Het regerings- programma van Mario Soares staat of valt met de beloofde collectieve maatr regelen in de landbouwhervorming. Want de publieke opinie in Portugal heeft nu op dit punt de limiet bereikt van het vertrouwen en de geloofwaar digheid van de woorden van Soares en zijn socialistische regering. De communisten aan de andere kant zijn vastbesloten zich aan wat zij noe men 'de verworven vrijheden' vast te blijven klampen; de hele communisti sche apparatuur in de Alentejo is in staat van verdediging gesteld. Men wacht in Portugal nu met span ning op de afloop van dit conflict. Ma rio Soares weet wat er op het spel staat. Als hij als overwinnaar in deze strijd naar voren komt (wat wel te verwach ten is) heeft hij een eind gemaakt aan de macht van de communisten in de agra rische sector. Hij kan dan met deze steun de volgende stap ondernemen, namelijk de aanval op de communisti sche overheersing in de industrievak bonden rondom Lissabon. (Van onze correspondent) Portugals premier Mari Soares staat voor een beslissende krachtmeting met de communisten. LISSABON - De regering van Mario Soares staat de komende weken voor een beslissende krachtproef. Eindelijk worden de communistische landbouwarbeiders van de door hen wederrech- terlijk bezette grote boerderijen en landgoederen in de Alentejo verwijderd, zo is aangekondigd. De Alentejo is een verzamelnaam voor de streek in het zuiden van Portugal, die de graanschuur van Portugal ge noemd wordt en in oppervlakte ruw weg bijna een vijfde van het totale Por tugese grondgebied uitmaakt. Het is over het algemeen een dorre en kale vlakte met gebrekkige watervoorzie ning waar de ezels van vroeger nu vrijwel het veld hebben geruimd voor de door de Sowjet-Unie gratis aange boden tractoren en landbouwwerktui gen. De twee grote landbouwdistricten zijn Evora en Beja. waar de communisten volgens de jongstleden gehouden presi dentsverkiezingen im de meerderheid zijn. De landbouwhervorming die na de bloemenrevolutie van 25 april 1974 is in gezet, is door de overheersende com munistische invloed misbruikt om op grote schaal boerderijen en landbouw grond in bezit te nemen, zulks ten koste van de afwezige grootgrondbezitters, maar ook van de kleine boeren en onaf hankelijke pachters. Er zijn vakbonden van landarbeiders gevormd die onder de harde discipline staan van de Portugese communisti sche partij, die hierbij de hulp heeft ge zocht en verkregen van buitenlandse extremisten, doorgaans met Spaanse tongval. Deze voeren thans het beheer van onmetelijk grote boerderijen waar zij alleen werk verschaffen aan arbei ders die het partUlidmaatschapsbewijs van de communistische partij kunnen overleggen; andersgezinden worden geweerd De ministerraad heeft nu donderdag be sloten, na overleg met- de president van de republiek, de militaire autoriteiten en de civiele gouverneurs van de be trokken districten om een groot scheepse actie te beginnen teneinde de bezette gebieden te heroveren en aan de eigenaars terug te geven. Hoewel de landbouwhervorming in de Portugese grondwet staat en ook deel uitmaakt van het socialistische regeringspro gramma. heeft, Mario Soares erkend dat deze agrarische hervorming uit de hand gelopen is, hoewel hij zijn minister van landbouw, de tot de linker vleugel van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4