Groeiende belangstelling voor het avondonderwijs "Genoegens van weleer A VON DON DER WIJS IN DE GUNST BIJ BEWINDSLIEDEN DIRECTEUR VERHOEVEN ZEEUWSE AVONDSCHOLENGEMEENSCHAP WIJ WILLEN MOEDERMA VO MIDDELBURG GRAAG ONDERBRENGEN De Schakel Engeland vaarders „De adelaar is geland" y> ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 "[PZC/za terdagkrant Overdag werken, 's avonds schoolgaan en in de schaarse vrije tijd studeren: het is een opgave waarvoor zich telkenjare meer mensen zien gesteld, mannen, die overdag een baan hebben en vrouwen, die in een drukke huishouding bezig zijn. Avondon derwijs: in geheel Nederland zijn ruim 32.000 avondscholieren, zoals minister Van Kemenade nog deze week heeft meegedeeld in zijn memorie van toelichting op de begroting 1977. Binnen het Nederlandse onderwijssysteem valt het avondonderwijs niet meer weg te denken. Sinds 1968 is de belangstelling voor deze vorm van studeren sterk toegenomen en ook in Zeeland is deze tendens merkbaar. Op steeds meer plaatsen komt er een moge lijkheid tot het volgen van avondonderwijs. De jongste plannen zijn die voor de oprichting van een moedermavo te Middelburg. De eerste besprekingen hierover zijn reeds gehouden. Het belangrijkste instituut voor avondonderwijs in Zeeland is de Zeeuwse Avondscholcngexneenscliap tc Vlissingen, met een eigen school in Vlissingen en afdelingen in Goes en Zierikzee. Als de plannen doorgaan zal ook de Middelburgse moedermavo als afdeling deel kunnen uitmaken van de Zeeuwse Avondscholenge meenschap. Momenteel heeft de Zeeuwse Avondscholengemeen schap. een keuze te bieden uit drie studie-richtingen. De school telt in to taal 309 leerlingen, bijna één procent i de totale landelijke deelneming aan het avondonderwijs. De ZAG ging in 1972 te Vlissingen en te Goes van start met een mavo opleiding, na te zijn voortgekomen uit de vroegere handelsavondschool. In 1973 kwam er in Vlissingen een oplei ding meao bij. in 1974 een mavo opleiding te Zierikzee. Dit jaar kregen Vlissingen en de afdeling Goes toe stemming van het ministerie van on derwijs tot de oprichting van een havo-top-opleiding (vierde en vijfde leerjaar van de havo. waai- het avon donderwijs drie jaar over doeti. Ook voor Temeuzen, dat geen deel uit maakt van de avondscholengemeen schap werd het sein op groen gezet voor wat betreft een havo-top. Om administratieve redenen is deze oplei ding voor het lopende cursusjaar on dergebracht bij Vlissingen. Ook op ander terrein staat dc ZAG uitbreiding te wachten. Zoals dc za ken er nu voorstaan zal bij voldoende belangstelling de moedermavo in als afdeling van de Zeeuwse Avondscholengemeenschap van start gaan in Middelburg. Zowel directeur mr. Ch. L. Verhoeven als het gemeentebestuur van Vlissin gen staan positief tegenover deelne ming van de moedermavo aan de avondscholengemeenschap. De heer Verhoeven: ..Een moedermavo valt wettelijk onder het avondonderwijs, ook al worden de lessen overdag gege ven. Er zijn scholen in ons land, waar ze zijn ondergebracht bij het dagon derwijs. maar wettelijk mag het njet i het geeft dan ook voortdurend moeilijkheden. Bij onze avondschool is overigens ruimte voor een moeder- 'o. Wij zouden graag zien. dat de Middelburgse moedermavo bij ons komt." Een woordvoerder van het ge meentebestuur van Vlissingen stelde .eveneens, dat men daar in principe po sitief staat tegenover het verzoek om medewerking van het gemeentebes tuur van Middelburg de moedermavo I bij de ZAG onder te brengen. „Het zou zelfs voor Middelburg gun- I stig zijn", aldus deze woordvoerder, I „omdat dan een lange planprocedure niet behoeft te worden gevolgd." De Vlissingse avondscholengemeen schap heeft reeds een mavo-opleiding. De moedermavo zou hierbij kunnen worden ondergebracht, ook al is het een opleiding overdag uitsluitend voor vrouwen. Als Middelburg een zelf standige school zou willen, zou het wel eens jaren kunnen duren voordat die opleiding er is." Bestuursvorm Nu de avondscholengemeenschap in meer plaatsen van Zeeland een afde ling heeft, wil men komen tot een af spraak over de bestuursvorm. Het gemeentebestuur van Vlissingen be raadt zich thans over een gemeen schappelijke regeling voor de be stuursvorm. In deze gemeenschappe lijke regeling zouden moeten deelne men Vlissingen, Goes, Zierikzee en eventueel Middelburg. In die concep tie zal het bestuur van de avondscho lengemeenschap worden samenges teld uit de deelnemers aan de ge meenschappelijke regeling. Finan ciering van het avondonderwijs komt namelijk vrijwel geheel voor reke ning van het rijk. Intussen zit het avondonderwijs in Zeeland duidelijk in de lift. De toe stemming voor uitbreiding met een havo-top is ook in Goes met veel in stemming begroet. Maar dat het niet altijd van een leien dakje gaat bleek bij de start van deze havo-opleiding. We liswaar was de deelneming groot ge noeg. maar de gevraagde vakkenpak ketten waren zó gevarieerd dat hier aan in verband met de rijkssubsidie niet kon worden voldaan. De leerlin gen in Goes kregen toen de keuze: óf de aangeboden pakketten kiezen óf de opleiding in Vlissingen volgen. De meerderheid gaf de voorkeur aan de laatste mogelijkheid, zodat er dit jaar nog geen havo-opleiding in Goes is. Directeur Verhoeven: „We hopen vol gend jaar de havo in Goes te kunnen beginnen. De wet schrijft echter voor, dat alle afdelingen geacht worden te zijn ondergebracht in één gebouw. Wij proberen nu het systeem aan te passen aan de voorschriften. We denken in dit verband aan een splitsing van vakken, zodat er dan enkele in Vlissingen zou den kunnen worden gevolgd." Het avondonderwijs in Vlissingen telt momenteel 195 leerlingen voor de op leiding mavo-4 (duur drie jaar). Goes 68 en Zierikzee 45. In Vlissingen volgen 51 leelingen de meao-opleiding (duur driejaar) en 50 leerlingen behoren tot de havo-top (duur drie jaar. met voor opleiding mavo. enz.) Hard bedrijf Over de avondopieidingcn zegt direc teur Verhoeven: „In het algemeen is het avondonderwijs een hard bedrijf. De leerlingen moeten zich veel ont zeggen. Zij doen met minder lessen precies dezelfde examens (op dezelfde dag) als het dagonderwijs. Het per centage dat zakt is echter veel kleiner dan bij het dagonderwijs. Ook heeft het avondonderwijs veel voor op hel schriftelijk onderwijs. Daar valt nog altijd 80 r af. Bij het avondonderwijs in de Randstad is het afvalpercentage meer dan 50 maar in Zeeland zakt slecht 20 r/r, inclusief degenen, die de race niet halen in één ruk. Ik kan zon der meer stellen, dat in Zeeland se rieus wordt gestudeerd." constateert de heer Verhoeven tevreden. De directeur van de avondscholenge meenschap kan zich dan ook echt kwaad maken als het avondonderwijs weer eens inferieur wordt genoemd ten opzicht e van het dagonderwijs. „Het dagonderwijs vindt vaak. dat het voorrechten heeft op het avondon derwijs Het vindt zichzelf superieur. Maar dat komt niet tot uitdrukkeng in de diploma's Bij ons hebben de men sen zich extra moeten inspannen Dat blijkt in de praktijk een voordeel Een groot aantal leerlingen studeert zelfs verder, bijvoorbeeld van mavo naai meao. Dat getuigt toch wel van inzet, is de heer Verhoeven van oordeel. Welke mensen gaan naar het avon donderwijs? Verhoeven: „Het zijn in hoofdzaak volwassenen, die een tweede kans ne men en mensen, die zich willen om scholen in verband met de economi sche situatie. Andere redenen zijn: het verkeerd verwezen worden door de test op de lagere school. We hebben al herhaalde malen meegemaakt, dat leerlingen gezien hun capaciteiten bij een verkeerde vorm van onderwijs te recht kwamen. Ze liepen dan bijvoor beeld de huishoudschool af. maar haalden bij ons vlot het mavo diploma. Ook de sociale omgeving en milieufactoren kunnen de oorzaak zijn van een verkeerde keuze Bij ons trachten ze dit dan - heel vaak met goed gevolg - recht te trekken. Een an der pun t is. dat er soms bij de overgang van de lagere school naar het vervol gonderwijs vreemde praktijken wor den toegepast, teneinde die vervolg- scholen aan de nodige leerlingen te helpen. Van dergelijke handelingen is het kind de dupe. Gelukkig kan het evenwel later nog een tweede kans wagen." Het avondonderwijs staat duidelijk In de gunst bi] minister Van Kemenade en zijn staatssecretaris De Jong. Tijdens de persconferentie over de ontwerpbegro ting 1977 van het departement van onderwijs en wetenschappen deze week in Den Haag sprak de minister van 'interessante ontwikkelingen in het avondon derwijs'en staatssecretaris de Jong zeizelfs, dat hijsteeds meer onder de indruk komt van het heen bij het avondonderwijs wordt gepresteerd.' De moedermavo, in de conceptie van de beide bewindslieden onder te brengen bij het avondon- denvijs, maar dan gewoon als dagonderwijs, kreeg van de heer De Jong de kwalificatie 'slimme en creatieve gedachte' mee. De staatssecretaris van onder wijs verwacht in de komende jaren een grote vlucht van de moedermavo. Op dit moment zijn er negen moedermavo 's in Nederland met 3500 leerlingen, onder wie honderd mannen. De Jong: ..Wij verwachten snel een dertigtal scholen met omstreeks tienduizend leerlingen. Het zal problemen geven bij de huisvesting. Deze zaak heeft, in elk geval hoge prioriteit bij mij." Toch wel opmerkelijk is. dat bij het avondonderwijs de vrouwelijke leer lingen in de meerderheid zijn. Vaak komen deze vrouwen en meisjes voor hun plezier, om een betere plaats te krijgen binnen het arbeidsproces of om de kinderen (soms zelfs kleinkin deren) bij de studie te kunnen helpen. Omdat er met volwassenen wordt gewerkt zijn ook de problemen vaak volwassen. Mr. Verhoeven: „Wij heb ben vaak problemen op sociaal ge bied. Wij zouden veel meer willen doen. Daarom moet het avondonder wijs alleen docenten hebben met ver antwoordelijkheidsgevoel. die de stof in minder dan de helft van de tijd op een goede wijze kunnen behandelen. De docenten moeten zich volledig kunnen inzetten. De leerlingen, die vaak onder moeilijke omstandighe den moeten werken, hebben daarop recht. Alleen dit al vereist van de do cent een andere opstelling dan bij hel dagonderwijs. Bovendien kost iedere leerling het rijk jaarlijks J 2.600.-. Daar mag wel iets tegenover slaan." •C. J. Dieleman-van de Reefe. Directeur mr. Ch. L. Verhoeven van de Zeeuwse Avondscholengemeenschap te Vlissingen. die afdelingen heeft in Goes en Zierikzee Nederlanders die er tijdens de tweede wereldoorlog in slaagden uit bezet ge bied te ontsnappen, kregen de eretitel 'Engelandvaarder', hoewel maar een gering aantal (150) echt de oversteek naar Engeland over zee maakte. De meesten (ruim 1000) bereikten over land (Belgiè, Frankrijk. Zwitserland en Spanje) het vrije Engeland. In totaalzijn er bij de stichting genootschap Enge landvaarders ongeveer 1700 personen geregistreerd, die met succes de over steek maakten. De auteur Frank Visser uit Zierikzee heeft de geschiedenis van de Engeland vaarders verzameld en opgetekend in een boek dat als titel heeft meegekregen 'De Schakel'. Het is een lijvige docu mentaire geworden, waarin Visser zeer uitgebreid verslag doet van het wel en wee van de vluchtelingen uit eigen land. De auteur tekent het beeld van mensen, meestal voortkomend uit de illegaliteit, die gehoor gaven aan de opreopen per radio uit Londen van de Nederlandse reging in ballingschap en koningin Wil- helmina. De titel van het boek is ook ontleend aan een uitspraak van de vor stin over Engelandvaarders: „Gij zijt de schakel tussen hen die thuis bleven en mij". In deloop van de jaren zijn er vele publi caties over belevenissen van Engeland vaarders verschenen. Visser heeft, in samenwerking met de stichting genoot schap Engelandvaarders, een poging ondernomen om een systematisch over zicht te geven. Het eerste deel van het boek is dan ook gewijd aan de wijze waarop de Nederlandse regering en haar ambtenaren de Engelandvaarders steun verleenden en opvingen. In de volgende hoofdstukken behandelt Vis ser aan de hand van dagboeken, rappor ten. brieven en persoonlijke interviews de verschillende vluchtroutes. Het boek is voorzien van een voorwoord van prins Bemhard, bescherm heer van de stichting, dr. J. F. Ph Hers, internist van het acade misch ziekenhuis te Leiden en zelf Enge landvaarder. schreef een nawoord 'De Schakel' is uitgegeven door de Zuid- Hollandse uitgeversmaatschappij in Baam en kost 34.90. hoeken Jack Diggings heeft met zijn: 'De ade laar is geland' (Verschenen bij Elsevier- prijs 21.50) een van begin tot eind on derhoudende oorlogsroman geschre ven. Dat neemt niet weg dat de medede ling in eeen begeleidende tekst van Alis- tair Maclean - dat het hier om de beste oorlogsroman gaat die hij ooit heeft ge lezen - ons wat overdreven voorkomt. Doordat Higgings vrijwel elke gebeur tenis op eeen of andere manier aankon digt kan de lezer het verdere verloop meestentijds wel raden Hetelementder verrassing gaat gemakkelijk verloren. Dat neemt niet weg dat hefbij 'De ade laar is geland' om een voortreffelijke roman gaat. Higgings vertelt het - ge fingeerde - verhaal van het plan van de de duivelse SS-leider Heinrich Himmler om zijn führer Adolf Hitler prettig te verrassen met een geslaagde kidnap ping dood of levend, van de Engelse oor logsleider Winston Churchill. De opera tie is geïnspireerd door de inwerkelijke geslaagde bevrijding van de Italiaanse duce Mussolini door Otto Skorzeny en zijn speciale SS-eenheid. Doordat Hig gings zich uitvoerig op de hoogte stelde van de 'omgangsvormen' in de nazi-top en mede daardoor in slaagt om waar heid en verbeelding dooreen te weven, wordt dit fictieve gebeuren toch ook ge loofwaardig. Onwillekeurig vraagt de lezer zich steeds weer a£ Als dit eens in werkelijkheid zou zijn gebeurd..." V orig jaar is van Rudolf Geel een bundel verhalen verschenen. 'Bitter en Zoet', die ik. om welke reden weet ik niet. gemist heb. Ik zie dat hij onderlussen al herdrukt is, en ik kan dus gemakkelijk dat verzuim inhalen. Ik zal dat ook doen, want ik vind Geels pas verschenen verhalenbundel 'Genoegens van weleer' erg goed. Hier is eindelijk weer eens een schrijver die je als lezer voor 'vol' kunt aanzien, en die ook zijn lezer voor vol aanziet. Geen gcémmcr, geen gekeutcl, geen esoterisch geéxperimenteer (wat bijna altijd camouflage is omdat je niets te zeggen hebt) maar doodgewoon goed vertellen, zonder zelfoverschatting en pose, wel origineel, liet kan altijd beter, en ik heb de idee dat Rudolf Geel dat onderschrijven zal, maar in Nederland wordt momentcel door nog niet geves tigde auteurs zeker niet beter geschreven, en door de alom bekende nauwelijks. Waarmee ik geenszins wil beweren dat Rudolf Geel de grootste schrijver van dit ogenblik is. dan moet er nog heel wat meer gebeuren I (vooral zijn taalgebruik is vaak slordig, ondoordacht j en zijn stijl ook maar zo-zo). Wel heb ik in lang niet zulke goede nieuwe Nederlandse verhalen gelezen. Rudolf Geel bezit in de eerste plaats het vermogen om J heel verschillende persoonlijkheden overtuigend heer te zetten, zowel mannen als vrouwen. Dan heeft hij ook nog een heel eigen wijze van benadering van zijn on derwerp. een soort gelaagdheid, een werken op ver- J schillende plans tegelijk, wat heel intrigerende effec- I ten op kan leveren „Genoegens van weleer' bevat vier verhalen, die. ik li Vermoed dat ze opzettelijk zo gerangschiktzijn (omdat veel is het niet geworden ondanks maatschappelijk succes, welstand, gezin. H, Let tweede verhaal is dc titel gever: 'Genoegens van weleer'. Het begint met de evocatie van een tuin feest voor volwassenen, door kinderogen gezien. De verteller was toen twaalf, zijn zusje acht, Het feest vond plaats in een grote villa aan zee, bij een bankdi recteur. Op de bank werkten de vader van deze Wal ter en Bonnie, de kinderen, en ook een zogezegde 'oom' - in wezen doen de ouders en het andere stel aan een soort partnerruil, en dat heeft de twaalfjarige jongen al drommels goed in de gaten, al kon hij nog niet weten dat de vrouw van zijn 'oom' Herman nooit tot het uiterste ging en zijn moeder wel. Veertien jaar zijn sedertdien verstreken. Walter is schrijver geworden, heeft als zodanig ook wel succes. Hij heeft pas onenigheid gekregen met zijn vriendin, en Bonnie blijkt een weinig geslaagd huwelijk te hebben gesloten. In een omgeving die doet denken aan die van het tuin feest van weleer vindt een reünie van hel hele gezin plaats: vader en moeder, zoon en dochter. De ouders hebben, op latere leeftijd, een compromis gevonden. Daar, in Noordwijk, komt bij Walter de herinnering op aan het feest, maar hij geeft er nu een nieuwe dimensie aan: „Wat op papier stond was wel een echt verhaal, maar het jongetje dat zijn visie gaf op de gebeurtenissen gedroeg zich wel als een erg oud kind en toen ik dat langzamerhand begon te begrijpen, veranderde ook de herinnering zoals die zijn gestileerde weerslag had de schrijver het mogelijk óok vindt) steeds beter wor den. „Het laatste dus het beste, het eerste het minst goed. Na lezing van het hele boek was ik zo opgetogen over het laatste verhaal clat ik de voorafgaande eigen lijk goeddeels vergelen was. en toch zijn die ook alle maal goed. Het eerste heet 'De rivier, grijs en vuil'. Een man keert na twintig jaar in zijn geboorteplaats terug om er een lezing over de waterverontreiniging voor liet Nut te houden Na afloop blijkt dat zijn auto niet starten wil, en de laatste trein haalt hij ook niet meer. Hij moet dus in het stadje overnachten en heeft alle tijd voor het ophalen van oude herinneringen. Stevig drankgebruik in een café werkt daarbij stimulerend. Centraal in zijn gemijmer slaat zijn jeugdvriend Nico las Heldring. Hugo, zo heet onze 'ik', is al sedert, zijn studietijd met Nicolas gebrouilleerd, maar hij weet dat zijn destijds beste vriend nog steeds in dit plaatsje woont, gehuwd met. een zekere Ellen, een meisje waarmee ze vroeger haast een trio vormden. Hugo belt zijn vrouw op om te zeggen dat hij niet thuis komt. zoekt in de telefoongids Nicolas' adres op. en belt er aan, hoewel het half twee is, omdat er nog licht brandt. Ellen blijkt alleen thuis, haar man is op reis, en haar enige dochter, op wie ze eigenlijk zit te wachten, kenne lijk de hort op. Zo praten ze dc hele nacht, wachtend op het meisje dat niet op komt dagen, herinneringen op halend. in een vaag-erotische sfeer, als vroeger. Vale, min of meer mislukte levens, twintig jaar terugzien. gekregen in het verhaal Het was net of een heel ander feest kwam bovendrijven. En ik haastte mij dan ook de afzonderlijke elementen daarvan te noteren" ip. 87 Dan volgt een andere visie, hetzelfde verhaal ondereen andere belichting, in een ander perspectief, heel boeiend gedaan. 'Witte Duiven' is de titel van het derde verhaal. Deze keer In de derde persoon, en de hoofdfiguur een vrouw Maureen, gehuwd, kinderen. Maar hunkerend naar haar vriend George, ook getrouwd natuurlijk en met zijn besognes, kortom, weer geen vrolijke toestand, Indringend worden de gefrustreerde gelieven gete kend. het mooist is misschien het slot: ..Inmiddels betrad haar man het huis. Hij had geen vrolijke dag beleefd op kantoorTussen de middag zelfs geen tijd om een broodje te kopen Hij zag zijn vrouw zitten met de kinderen en dachtgoddank, ze hebben tenminste geen rotzooi gemaakt Hij gooide zijn jas op de kapstok, die Maureen veel te vol had geladen. Zo lag er plotseling een aantal jassen op de grond. De man vloekte en gaf er een schop tegen Hij probeerde tol tien te tellen, maar bij de vijfde tel stond hij al in de kamer en begon een lezing over hel gebruik van kapstokken. De kinderen keken angstig naar hem op. Maureen glimlachte. Ze dacht eraan hoe de wereld eruit zou zien als George en haar man hier samen woonden om 'haar lege dagen te verwarmen met hun klatergoud', ip. 1091. He, heid eigenlijk een mini-roman. De stof althans is sterk gelaagd, de vervlechtingen hecht. Ook hier een mislukt huwelijk. Van die mislukking heeft de vrouw. Anna, een toneelstuk gemaakt, dat groot succes heeft. De man gaat dat stuk bekijken telkens als hij er de kans toe heeft, en ziet dan. verte kend uiteraard, zichzelf gespeeld op de planken, door een bekend acteur. Paul Swertvanger. Stukje bij beetje wordt het toneelstuk belicht, ook in hoeverre het afwijkt, volgens de ik dan. van de werkelijkheid. Anna. de ex-vrouw van de verteller, wordt verliefd op Swertvanger. die dus de rol van haar voormalige echt genoot speelt. Maar Swertvanger heeft juist een héél jong meisje aan de hand, Titia, en eigenüjk niet zoveel oog voor Anna. al ziet die er nog 'lekker uit' volgens haar eigen zeggen. Ergens in de Ardennen, in hetzelfde huis waar ook de definitieve breuk tussen Anna en haar man heeft plaats gehad, komt het tot een conflict als Anna. Swertvanger en Titia daar een paar dagen verblijven. Swertvanger verdwijnt, er is een kortstondige lesbi sche verhouding tussen Anna en Titia en alles loopt, op niets uit. Zoals eigenlijk in alle verhalen van Geel, ze worden niet verhaaltechnisch afgerond, maar blijven ergens open hangen, zoals meestal ook in het werke lijke leven. Vooral dit verhaal 'Buitenleven' is uitstekend. Alles wijst er op dat Rudolf Geel zijn krachten eens op een roman moet beproeven. Let laatste verhaal heet 'Buitenleven', het is inge wikkelder van constructie, en in zijn uiterste beknopt-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21