'Tandpasta - politiek" verjoeg veel geschoolden "ONZE MENSEN VINDEN NA CURSUS SNEL WERK" 'Bouwvakopleiding is niet meer ambachtelijk Bouwvakkers werkloos Bouwvakkers tekort PZC/za terdagkrant ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 „Velen waren het zat, die tandpasta-tube-politiek, van de rege ringen na de oorlog. Soms kwam er veel uit, soms ook weinig, daar waar het de bouw betrof. De toenmalige minister Bog aars bijvoorbeeld riep eens de bouwvakkers op tot ovenverk in ver band met de woningnood. Drie jaar later was er sprake van bestedingsbeperking met alle gevolgen van dien. Dat heeft velen er toe doen besluiten een andere baan te zoeken. Zo tref je in Zeeland vakmensen uit de bouw aan als portier, conciërge, en fin, noem maar op". Aan het ivoord is districtsbestuurder R. de Vries, samen met zijn collega H. Lenting het districtsteam vor mend van de uit NKV- en NVV-bonden samengestelde Federatie Bouw- en Houtbonden in Zeeland. De beide vakbondsbestuurders will en wel hun visie geven op de situatie waarin de bouw-arbeidsmarkt ver keert en de positie van de bouwvak ker. Er is in feite een tekort aan ge schoolden, vinden zij. Dat heeft zich onlangs gemanifesteerd toen voor de uitbreiding van Dow Chemical in Ter- neuzen Joegoslavische timmerlui werden aangeworven, omdat de ge wenste vaklieden hier niet beschik baar zouden zijn; een feit dat de vak bondsbestuurders toch niet lekker zit. Hoe is dit tekort aan geschoolde bouwvakkers naar hun mening ont staan. „Drie oorzaken", menen de bou w-federatie-bestuurders: „An dere constructies in de bouw, veran dering in de vraag, en de tandpasta- politiek van de regeringen". De Vries licht toe: „Een goede vijftien jaar geleden waren er veel woningen nodig, vooral flats. De bouwmethode, de systemen waren zodanig, datje om een 400 woningen van dat type te bou wen met acht metselaars kon vol staan. De vraag is veranderd. De flat. is niet meer gewild als behuizing. Het eengezinstype is erg 'in'. Maar de bouw daarvan brengt veel meer metsel- en timmerwerk met zich mee. Voor deze woningtypen heb je bij een bouw van 400 wel 40 metselaars nodig. Nou, toeneming van de vraag naar ge schoolde mensen dus, Geschoolde mensen, van wie er velen al waren op gestapt naar andere banen. Zoals ik zei, vanwege weinig vertrouwén in het beleid van de diverse regeringen, maar ook omdat veel vaklui niets zagen in het werken in de zogenaamde 'pre fab-bouw' Bij datsoort constructies kon men wel mensen gebruiken, die uit andere vakkringen kwamen In Zeeland bij voorbeeld uit de landbouw, die als ge volg van de mechanisatie arbeids krachten afstootte. „Maar met die ca tegorie mensen loop je nu juist weer klem als een bepaald soort bouwwer ken is afgelopen. Als ongeschoolde komen ze dan het eerst zonder werk Ook in Zeeland heeft men te weinig op de scholing en bijscholing van die mensen ingespeeld, vinden de vak bondsbestuurders.. Wie is daarvoor als 'schuldige', als verantwoordelijke aan te wijzen? Verantwoordelijkheid „Het behoort tot de verantwoorde lijkheid van de gehele bedrijfstak oin als er zich wijzigingen in het produk- tieproces voordoen, zelf' een stuk scholing te geven. Daar lopen de werkgevers al te gemakkelijk over heen. Ze klagen dan over weinig vak bekwaamheid". menen de heren De Vries en Lenting. Ze wijzen er op dat in het begin van de jaren '70 de vakbonden bij het Econo misch Instituut voor de Bouwnijver heid aandrongen op een plan, waaruit zou blijken wat voor vakmensen er op langere termijn nodig waren, en hoe de scholing daarop zou moeten worden afgestemd. „Behalve een enkel no- taatje is dat plan nooit van de grond „De mensen die wij een opleiding geven voor bouwvakken als timmeren en metselen blijken na voltooiing van de bij ons ont vangen scholing snel werk te kunnen vinden. Ze zijn vlot plaats baar. De werkgevers staan bij wijze van spreken aan de deur op hen te wachten". Dat is de mening van directeur H. Nienhuis van het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen te Middel burg. Op het ogenblik zijn er 20 volwassenen van de in totaal bijna 60 cursisten aan het centrum in Middelburg en de de pendance in Temeuzen in herscholing voor een bouwvak: 12 volgen er de timmercursusscn en 8 de cursussen in metselen. Voor timmeren staan er nog op de wachtlijst. De belangstelling voor de opleiding tot bouwvakker aan het centrum is wel eens minder geweest. Begin dit jaar toonden slechts twee mensen hun belangstelling tot omscholing in een bouwvak. Vorig jaar werden er 15 timmerlieden opgeleid. Bij de metsel- cursussen was het in 1975 maar slap jes: Er voltooiden slechts drie mensen hun opleiding. „De interesse is nu dui delijk toegenomen", vindt directeur Nienhuis. Doel Doel van liet onder de provinciale hoofd-inspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening en daarmee on der het ministerie van sociale zaken vallende centrum voor vakopleiding is aan volwassenen van 18 jaar en ou der, die van beroep willen wisselen, een adequate opleiding te geven. Op het ogenblik variëren de leeftijds grenzen bij de mensen, die het cen trum bezoeken van 18 tot45 jaar. Na de vijftig, vindt men. wordt het wel wat moeilijk nog een ander beroep aan te leren. De mensen komen uit alle delen van de provincie en uit alle mogelijke beroepskringen, dus niet alleen uit landbouw en visserij, al zijn die ook vertegenwoordigd. Voor omscholing in een bouwvak kan men dus in Middelburg of Temeuzen terecht, althans voorzover het om timmeren of metselen gaat. Voor schilderen moet men naar Amster dam, voor loodgieter naar 'Gawalo' in Breda en voor de elektro-techniek naar Rotterdam of Den Bosch. Het Zeeuwse centrum kan twaalf timmerlieden en tien metselaars in op leiding nemen. De opleidingen zijn m pakketten onderverdeeld. Zo moeteen cursist voor onderhoudsmetselaar bijvoorbeeld zeven pakketten doorlo pen, een cursist voor onderhoudstim- merman zes. Er is eerst een 'grondcur- sus'. Na die grondcursus, gaan cursist, instructeur en directeur in een geza- melijk gesprek na, welke richting de cursist het best kan inslaan. Loon De cursist geniet tijdens zijn oplei ding-die gemiddeld tussen de zes en zeven maanden duurt - een betaling voor loonderving die gebaseerd is op het minimumloon plus 10%. Op 18 ja rige leeftijd is dat een bedrag van ƒ212,- bruto per week. Voor 23- jarigen en ouderen is dit 348,40 bruto per week. „Onze opleidingen zijn algemeen ge richt. Er is dus nog wel enige aanpas sing per bedrijf nodig", aldus de heer Nienhuis, die er aan toevoegt: ..Het bedrijfsleven is er echter zeer gelukkig mee. Zoals gezegd: Onze mensen, die hun cursus hebben voltooid - bouw vakkers, maar ook metaalbewerkers - zijn veelal direct plaatsbaar bij een werkgever". gekomen", aldus de vakbondsbe stuurders. Dienstverband Naar hun mening zouden onge schoolde en minder-geschoolde werkkrachten, die in de bouwsector terecht zijn gekomen in dienst moe ten blijven bij bouwondernemingen of daar moeten worden aangenomen om dan tijdens het dienstverband de nodige bijscholing te ontvangen. Het mes snijdt dan volgens hen aan twee kanten: Het houdt werklozen uit de w.w. en het tekort aan geschoolde bouwvakkers wordt ingelopen. De vakbondsbestuurders wijzen in dit verband op de zogenaamde 'nota-Van der Glas', die is ontstaan na een be spreking tussen de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening en verte genwoordigers van werknemers en werkgevers in januari van dit jaar. Volgens deze nota zou de werkgever, die bouwvakkers nodig heeft, samen met het gewestelijk arbeidsbureau kunnen nagaan in hoeverre de bij hem openstaande functies zouden kunnen worden vervuld door werkloze werk nemers, die in opdracht van hun nieuwe werkgever gaan deelnemen aan een bepaalde cursus. Vanaf de start van die cursus heeft de werkloze werknemer dan al een werkgever, kent zijn arbeidsvoorwaarden en loon. weet wat voor werk hij gaat doen. Er is dus ook tijdens de opleiding al sprake van een nonnaal dienstverband. De werk nemer ontvangt zijn loon al via de werkgever. De overheid financiert ge durende de opleidingstijd. De nota- Van der Glas denkt bij die financiering aan het vervallen van de werkloos heidsuitkering. en aan de uitkering die iemand ontvangt tijdens zijn verblijf op een centrum voor vakopleiding voor volwassenen. Daarbij nog eens toegevoegd de 200.-. die een werkge ver nu al per week kan krijgen als hij een werkloze opleidt tot een bepaalde functie. Experiment Tekst: Gerard C. van Loo Foto's: Charles Strijd. Nieuwbouw in Arnemuiden. tt daar mensen in de bouwvakken bij tijdens het dienstverband, in samen werking met de stichting Vakoplei ding voor Volwassenen". „We kiezen hiervoor", zeggen de vak bondsbestuurders. „We gaan geen prognoses geven of er nieuwe mensen voor de bouwsector geworven moeten worden. Het systeem van de bijscho ling van hen die reeds in de bouwsec tor 'zitten', ook van de werkloze uit die sector, lijkt ons de moeite van het pro beren waard'. De heren De Vries en Lenting zien met name ook voor Zeeland minder in wat zij noemen 'opleiden, scholen naar de bouw toe'. Ze wijzen in dit verband op de 2000 mensen, die straks nodig zul len zijn voor de grote Scheldewerken: beton-timmerlieden en dergelijke- Ook veel werkkrachten, die weinig of geen scholing in een bouwvak hebben ondergaan. „Je moet ook aan de tijd na 1985 denken, als die werken weer aflopen. Watdan? Dan kan bijscholing op andere bouwwerken een rol spe len". tt De vakbondsbestuurders zien wel mogelijkheden op grond van de ge dachten, vastgelegd in deze nota: „In Rotterdam worden er op initiatief van de vakbonden reeds proeven in- deze richting genomen. Men schoolt „Al enkele jaren terug uitten de vakbonden hun twijfels of je iemand nog wel moest aanraden een bouwberoep te kiezen. Wij waren daar niet zo blij mee. Wij voelen nu eenmaal erg mee met onze eigen bedrijfstak. Maar in de loop der jaren is toch wel gebleken dat er een kern van waarheid in zat. Het bouwbedrijf was voor de overheid een mooie kraan, waar je naar believen aan kon draaien, naar gelang je werkgelegenheid of bezuiniging na streefde." Dat zegt voorzitter M. Leenhouts van de afdeling Zee land van het NVOB, het Nederlands Verbond van Ondernemers in het Bouwbedrijf. Gebouwd zal er echter altijd wel moeten worden, vindt hij. goed-vakman-zijn toonbeeld is van een zekere vorming." De heer Tieleman constateert dat de teleurstelling bij jeugdige schoolverla ters bijzonder frustrerend moet zijn: „Ze blijken het vak niet te kennen. Ze komen op straat. In Zeeland komen ze dan uiteindelijk nog wel weer aan het werk, zij het vaak eenzijdig werk." Volgens hem was 'de baas' vroeger het verlengstuk van de school. „Er was dan al een behoorlijk ambachtelijke ondergrond waarop men verder kon borduren. Die handvaardigheid ont breekt de schoolverlaters tegenwoor dig- Maar er moet wel jeugdloon wor den uitbetaald, een volwassen werk kracht moet hen voortdurend begelei den, terwijl ze tot een zekere leeftijd ook nog twee dagen per week aanvul lend onderwijs moeten volgen. Dat maakt het mdïenstnemen van jonge ren extra kostbaar." Ambachtsman De heer Leenhouts wijst er op dat de regering nu bereid is die bedrijven, die willen scholen een vergoeding te geven: „maar in feite is dat ook lap werk." „Het ontbreekt in feite aan een goede ambachtschool. Voor een goede am bachtsman is ook nu nog een rijke bo terham weggelegd," meent de heer Leenhouts. „Het is in de bouwvakken niet meer of minder zeker of onzeker dan in andere bedrijfstakken. Wie kan daar absolute zekerheid voorspellen? Als er geen nieuwbouw is, dan is er renovatie of restauratie, of onder houd. Voor al dit werk heb je vakmen sen nodig." „En wat je als bouwondernemer ook doet. Of je nu nieuwbouw uitvoert, renovatie, restauratie of onder houdswerken, je hebt daarvoor ge schoolde mensen nodig. En aan die scholing is veel te weinig aandacht besteed. Want wat als 'bouwvakker' van de scholen komt, heelt een scho ling die beneden een verantwoord minimum ligt." De heer Leenhouts wijt dit aan het huidige onderwijs systeem op de lls'en, die 'vormings- scholen' zijn geworden. „Ik heb niets tegen vorming. Maar het mankeert deze jonge mensen aan de nodige handvaardigheid, aan flexibiliteit". Vice-voorzitter L. Tieleman sluit zich hierbij aan: „De lts van tegenwoordig is niet duidelijk 'ambachtsschool' meer. Hooguit 10 van de 100 jongens die daarvoor 'geleerd' hebben, komt in" 't bouwvak terecht. Het volgen van verdere vakopleiding loopt terug. Het ambacht sterft uit. niet alleen in Zee land, ook landelijk." De bestuurders van het Zeeuwse NVOB constateren dat het aantal jongeren dat animo toont voor het volgen van cursussen voor 'gezel' of'meester' in de bouwam bachten hoe langer hoe kleiner wordt. Ongeschoolden „Aan de ene kan t is er een personeels tekort. Aan de andere kant zit je met een groot aantal ongeschoolden," stelt voorzitter Leenhouts. „Als de economie opleeft, de overheid met werken aankomt en iedereen er weer brood in ziet. wel, op zulke mo menten neemt men iedereen aan, die dan maar enigszins bruikbaar is. Ik denk aan Oosterscheldewerken, aan industriële woningbouw. Dat werk kan voor een deel wel worden gedaan door ongeschoQlden. maar handige mensen. Maar goed beschouwd zijn het eigenlijk geen bouwvakkers. Ze zijn maar op één soort werk bruik baar," Ook de heer Leenhouts erkent de kwetsbaarheid van deze mensen voor werkloosheid bij afname van het werk. Ook hij is voorstander van bij scholing van uit. de bouwwereld af komstige werklozen tot beter ge schoolde krachten. Maar hij benadert de bijscholingsmogelijkheden iets an ders dan zijn collega-bestuurders van de werknemersbonden: NVOB-bestuurslid L. M. Goedemondt, voorzitter van de commissie vakoplei ding Walcheren: „Op Walcheren ont stond een initiatief, overgenomen door heel Zeeland. We wilden na de lts de jonge mensen nog beter gaan oplei den: puur vakgericht," vertelt de heer Goedemondt. „We dachten hierbij aan een aanvullende 10 weken ter opvoer ing van de handvaardigheid. Het uit nood geboren plan mislukte. De Stich ting Vakopleiding in Den Haag vond dat we er de lts mee in de wielen reden. Maar iedereen hier was er gelukkig mee: ondernemers, vakbonden, het centrum van volwassenen, ook de con sulenten van de stichting vakoplei ding." Hoe ziet men bij het NVOB de toe komst van het bouwvak? De heer Leenhouts: „Wij zijn hier niet het ge zelschap om op grootscheepse wijze aan lange termijnplanning te doen. Zonder 'politiek' te willen worden wil ik wel opmerken dat een man als staatssecretaris Schaefer bij de bouwwereld wel goed overkomt Hij praat niet, maar probeert wat van de grond te krijgen. De verstedelijkings- nota van de regering biedt toch voor laat ik zeggen de komende 10 jaar wel kansen voor renovatie, restauratie, ook nieuwbouw. Dat betekent een bo terham voor de flexibele geschoolde vakman." Zuigkracht Wat denkt men bij de Zeeuwse afde ling van het NVOB over de gevolgen van bouw van grote kunstwerken als de dammen en sluizen in het Schclde- bekken, die grof geschat 2000 man zul len vergen? De heer Leenhouts: „Daar gaat on getwijfeld zuigkracht vanuit, niet al leen in deze provincie, ook naar zuide lijk Zuid-Holland en WestrBrabant. Er zal in personeel moeten worden voor zien door de mensen ook van verdere afstand te halen. Een 150 km reizen is toch vandaag - de -dag wel verant woord. Aan de andere kant moeten we wel van te voren bekijken, dat de ar beidsmarkt hier in de streek er niet door ontwricht wordt. Daar ben ik met de vakbonden, die hierover een nota zonden aan de Raad voor de Arbeids markt, wel een voorstander van." Verplichting n zekere mate van verplich ting tot het volgen van een cursus tot bijscholing moeten zijn. een verplich ting in liet kader van het begrip 'pas sende arbeid'. Die verplichting zou wel moeten ontstaan na overleg met vakbonden, GAB's en uitkeringsor- ganen." Voorzitter Leenhouts constateert dat de drang om zich te laten bijscholen onder de werklozen uit de bouwvak ken niet. zo erg groot is. „Op het Cen trum voor de Vakopleiding van Vol wassenen in Zeeland waren enkele ja ren terug slechts twee bouwvakkers ingeschreven." De "image" Terug naar de belangstelling van de jeugd voor het bouwvak, een belang stelling, die dus duidelijk vermin derd is: „Dat heeft een scala van oor zaken," vindt de lieer Leenhouts. De 'image' van de bouwvakker is een hele tijd slecht geweest (een 'ruwe man, die met z'n voeten overal door heen liep')." „Er zijn nu vermoedelijk wel evenveel jongens die een ambacht nog wel wil len leren dan 50 jaar terug. Maar op school, op de lts wordt naar verhou ding nu minder aandacht besteed aan de technische kant, veel meer aan vorming. Ze gaan dan uiteindelijk net zo lief naar de mavo. Ik heb dus niets tegen vorming, maar ik vind dat. De Federatie Bouw- en Houtbonden heeR aan de bel getrokken: de Fede- ratie schat fat er in verband met de op handen zijnde werken in het Ooster- scheldebekken en ook aan de Westerschelde de komende jaren 2000 werk krachten extra nodig zullen zijn: werkkrachten, die men gewoonlijk onder de 'bouwvakkers' rangschikt. Ze verwachten een 'zuigende w erking' op de Zeeuwse bouw-arbeidsmarkt, vrezen het optreden van koppelbazen, heb ben de materie in een nota bij de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt op tafel gelegd. Er is werkloosheid in de bouw-sector. Er is tegelijkertijd een tekort aan vakkrachten. Landelijk zijn er zo om en nabij de 25.000 werkzoekenden als 'bouwvakker' geregistreerd. Zeeland telde tot voor kort een 270 geregi streerde werkloze bouwvakkers. Daartegenover stond een vraag naar 331 bouwvakarbeiders. 'De vraag sluit niet aan op het aanbod'. Dat laatste -die 270 dus- betreft voornamelijk de minder geschoolden. Niet alleen in het land, maar ook in Zeeland is er een tekort aan geschooide bouwvakkers', stelden de in de Federatie verenigde vakbonden. De werkgevers, voorzover die althans zijn georganiseerd in het Nederlands Verbond van Ondernemers in het Bouwbedrijf afdeling Zeeland, kunnen het daarmee wel eens zijn. „Er is gebrek aan geschoolde bouwvaktui", zeggen ook zij- Hoe dat tekort op te lossen? Grootscheepse propaganda-campagnesin dezin van 'Wordt bouwvakker, een vak met toekomst!'? Daar zien de werknemers vakbonden van de Federatie niets in. „Neem de ongeschoolde, werkloze bouwvakkers in dienst, en school hen bij gedurende het dienstverband". Dat is zo ongeveer het recept dat ze de ondernemers en overheid aanbieden. De bouwpatroons, verenigd in de NVOB, afd. Zeeland, zien de slechte 'Image' van het bouwvak als één der oorzaken van het tekort. Ze vinden bovendien de huidige opleiding voor bouwvakkers op de LTS'n beneden de maat. Een plan voor een tienweekse bijscholingscursus voor LTS'ers in het bouwvak kwam niet van de grond. De stichting Vakopleiding In Den Haag zag er niets in. Enige verplichting voor als 'werkzoekende' geregistreerd staande mensen uit de bouwwereld tot bijscholing, bijvoorbeeld bij het Centrum voor vakoplei ding van volwassenen, zou men in NVOB-kringen nog zo gek niet vinden Naast de grootse 'Schclde-werken* in de sector van de utiliteits- en over- heidsbou w, is er in de Zeeuwse woningbouwsector nog werk in restauratie, renovatie, onderhoud, nieuwbouw. De economische toestand is weliswaar niet florissant. Maar in NOVIB-kringen is men toch niet pessimistisch ge stemd: „Voor een vakman zal er in de houw altijd wel een boterham zijn".Maar die vakman blijkt volgens bestuurders uit de werknemers- en uil de patroonsorganisaties een schaarse verschijning te worden, ook op de Zeeuwse arbeidsmarfri Restauratie van de woningen aan de Breestraat in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17