hoort-ziet -schrijft_ De Belgische dames zijner weer... 'n kwart voor het hart PZC/P EVEN D'R UIT Gevangenisstraffen voor venten met horloges met vals merk 'Scheldemond' hield atletiekdag voor Zeeuwse middelbare scholen ZEEUWSE NUTSSPAARBANK 11 'n Bondsspaarbank ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 provincie onder redactie van Jacques Cats C y mijn Walcherse vrienden Zoutelande ligt op die zonnige windstille september middag uit gebreid bij te komen van de toeristische seizoen drukte. Wande laars op de boulevard genieten van het milde najaarszonnetje en de iveldadige rust. Het zacht ruisen van de zee overheerst weer. Door de straten van het recreatiedorp gromt nog een en kele Duitse diesel. Een verlate vakantieganger. Of misschien gewoon een werknemer van Hoechst. Een raambiljet, dat gewag maakt van een 'unterhaltsame urlaubsabend' herinnert nog aan de Duitse invasie van enkele weken terug. Ook beschrij vingen in etalages (pfeffer und salz- mühle) wijzen er op dat men nog steeds is ingesteld op een internatio nale klantenkring. Het zijn echter de sporen van een recent rumoerig verle den. Want zo langzamerhand hebben de ingezetenen van Zoutelande het dorp weer helemaal voor zich alleen. Het clubje Engelsen dat is samenge dromd rond een van de kijkers, die bo venop de dijk staan opgesteld valt dan ook nauwelijks meer op, En op het parkeerterrein tegenover de her vormde kerk ontdoet een bus van het toenngcarbedrijf 'De Snelle Vliet' uit Schiedam zich vrijwel geruisloos van een gezelschap oudere dames en he ren. Zo helpt iedereen eraan mee om die ontspannende stilte niet te versto ren. Voor twee Belgische dames uit Brus sel is dat Zoutelande op z'n boeiendst. De rust van het najaar, het alleen zijn met de zee. dat brengt ze er toe om eerst wanneer de drommen vakantie gangers zijn afgemarcheerd naar Zoutelande te reizen. Maar ook het ontwaken van de badplaats uit zijn winterslaap trekt de dames aan. Van daar dat ze ook in het voorjaar graag een paar weken in Zoutelande ver blijven. Twee keer per jaar verblijven die Bel gische dames, de gezusters Terweco- ren, dus in Zoutelande. En dat doen ze al jaren. Al een jaar of vyftig om meer precies te zijn. Germalne Terwecoren die tachtig is kwam in 1926 voor het eerst naar Zoutelande. Enthousiaste verhalen van een vriendin lokten haar naar de badplaats toe. Op haar beurt maakte zij ook haar zuster weer warm voor een vakantie in Zoutelande. Sinds 1929 komen Germaine nu trouw twee keer per jaar met haar 84-jange zuster Berth de 'parel aan de Wal cherse kust' opzoeken. De gezusters Terwecoren weten het nog precies hoe het er allemaal in Zou telande uitzag in die twintiger jaren. „Het was een eenvoudig schilderach tig dorp met een waterput", vertelt Germaine. De kinderen liepen toen nog in de klederdracht Je kon er ook hele leuke wandeltochten maken langs kleine weggetjes. We liepen overal naar toe. Naar Vhssmgen, naar Vrouwenpolder. En op donderdag gin gen we naar Middelburg waar een bo termarkt was. We wandelden dan langs een paadje door de velden naar Middelburg. Daar deden we twee en een half uur over". Het was in het begin een heel gedoe om in Zoutelande te komen, zo weten de Belgische dames nog ..Een van de ge zusters vertelt: „We gingen vanaf Mid delburg met de stoomtram Die noem den ze toen De Slak. Bij de halte Meliskerke-Zoutelande moesten we er uit en dan was het nog twintig minu ten lopen naar Zoutelande. Gelukkig kwamen ze wel telkens de bagage met een kruiwagen ophalen". De oorlogsperiode vormde een on derbreking op de traditie van de Bel gische gezusters, die beiden in het on derwijs zaten, om jaarlijks naar Zou telande af te reizen. Maar daarna wa ren ze weer present. Germaine ver telt: „Toen we hier na de oorlog weer voor het eerst kwamen mochten we op het strand tweehonderd meter naar links en tweehonderd meter naar rechts lopen. Dat kwam omdat er gevaar was voor nog niet ontplofte bommen". De gevolgen van de oorlogshandelin gen voor Walcheren lieten de gezusters lang niet onberoerd. „Ik zat in een Duits vrouwenkamp, toen ik ervan hoorde", zegt Germaine Terwecoren. „Ik weet nog wel dat de dood van Roosevelt en het feit dat Walcheren was ondergelopen mijn grootste ver driet waren. Ik was in gedachten bij al vrienden. En ik dacht: waar zijn Van de periode direct na de tweede we reldoorlog herinneren de Belgische dames zich goed dat ze de kinderen in Zoutelande wilden verrassen met uit Brussel meegebrachte chocola. „Maar", zo vertelt Germaine lachend, „de kinderen hadden, doordater nogal eens wat aanspoelde chocola in over vloed. En het was betere chocolade dan wij meebrachten. Nee, de kinde ren waren meer gesteld op sinaasappe len en bananen. Die hadden ze in die tijd nog niet eerder gezien". Die kinderen van toen herkennen de Belgische gezusters nog wel als zij ze tegenkomen op hun wandeling door Zoutelande. Ze houden de dames dan staande en vertellen dat zij destijds vaak door hen in klederdracht op de foto waren gezet. „Zij kennen ons nog wel, maar wij hen niet", zegt Bert Terwecoren. Voor de gezusters uit Brussel hoeft de zon met hoog aan de hemel te staan om er op uit te trekken „Wij houden eigenlijk van alle weer", zeggen ze. En de oudste van de twee meldt: „Wij hebben altijd twee mantels bij ons Als de ene nat is, trekken we de andere aan Wij gaan dan de dijk op, zitten op een bank en kijken naar de zee. En dan gemeten wij. Wij houden van de rusten de eenzaamheid in deze tijd van het jaar". Het is tijd voor de lunch. De dames staan op vanhetbankje vanwaar zij op de Zoutelandse wandelboulevard een voorbij varend containerschip hebben zitten volgen. „Datzie je aan onze kust niet, dat de schepen zo dicht langs komen", merkt Germaine Terwecoren op. Maar aan onze kust missen wij ook de rust van hier". Straks, wanneer de vakantie er weer op zit, zullen de dames uit Brussel het voor de zoveelste keer zeggen tegen hun gastvrouw mevrouw Verschuur: „Tot volgend jaar maar weer. Als al les goed gaat zien we elkaar weer". Mevrouw Ans de Winter uit Vlissin- gen vindt, dat er maar eens een moet komen: een echt vrouwencafé in Zee land. Waar de dames met een onbe zwaard hart kunnen binnenlopen om er 'n kopje koffie te drinken of aan een borreltje te nippen. En dal moet dan geen politiek cafe worden, of een plaats van samenkomst voor geë mancipeerde vrouwen, die praten over zaken als baas in eigen buik en meer van dat soort dingen. Nee, dat vrouwencafé moet een gelegenheid zijn waar de dames lekker een eind weg kunnen kletsen over huis, tuin en keukendingen. „Je kun teigenlijk als vrouw alleen niet met goed fatsoen een café binnen stappen", zegt Ans de Winter. Ik heb dat wel eens gedaan, want ik kan dan wel overal koffie drinken, maar dat is altijd bij kennissen en je wit ook wel eens anderen "ontmoeten. Ik ben toen eens ergens binnen gestapt. Maar ja. dan zitten daar een paar mannen aan de bar. die je vanboven tot onder gaan zi tten opnemen. Nou d aar schuifje als vrouw toch ook niet bij aan". „Als vrouw alleen voel je je zó klein in een café", zegt Ans de Winter. Naar haar stellige overtuiging lopen er veel vrouwen rond, die wel eens een och tendje of een middag in de week het huis willen ontvluchten op neutraal terrein als een café met sexegenoten een babbel te maken over echte vrou welijkheden. Ans de Winter „Hoeveel huisvrouwen zijn er niet, die zich over dag wanneer hun man naar het werk is eenzaam voelen en behoefte hebben aan wat gezelligheid. Hoeveel zijn er niet die dan uit verveling aan de sherry gaan? Ans de Winter wil daar nu wat aan gaan doen. Ze heeft contact gelegd met de directie van bar Crazy Horse in Middelburg. En daar is men bereid om voor een of meer ochtenden in de week, of als er interesse is in de mid daguren de accommodatie ter be schikking te stellen als vrouwencafé. Op de eerste dinsdag in november, 's-morgens om half tien wil Ans voor de eerste keer beginnen. Ze stelt er zich veel van voor. „Ik ben eens in een vrouwencafé geweest in Amersfoort. Dat was daar erg leuk. Er ontstonden ook allerlei activiteiten uit dat café. Dat zouden we hier ook kun nen doen. Misschien zouden we eens iemand kunnen laten komen om eens wat te vertellen over slank worden. Of over andere dingen, waar vrouwen wa t van willen weten. Dan hebben we weer gespreksstof. Leuk om eens uitgebreid over te kletsen. Maar zo'n café is ook gewoon leuk om er zo maar eens even binnen te stappen. Als je behoefte hebt om d'r even uit te zijn". Wilt u meer weten over dat vrouwen café? Ans de Winter woont Goeman Borgesiusstraat 85 in Vlissingen, tele foon 12400. Illegale tuin in Veere Het stond in het jaarboek van de stich ting Menno van Coehoom, een stich ting die zich ten doel stelt de instand houding te bevorderen van oude bui ten militair gebruik gestelde vesting- merken in Nederland - „Een zeer merkwaardige zaak - naar onze opvatting -is de legale tuinaan leg door een particulier op de be schermde wal van Veere. De op drachtgeefster schijnt het proces van de rijksdienst voor de monumenten zorg eenvoudig te negeren, want de tuin is inmiddels aangelegd. Naar onze mening is hier gehandeld in fla grante strijd met artikel 14 van de mo numentenwet. Het spreekt vanzelf dat de autoriteit hierin niet kan en mag berusten, zodat naar dezerzijdse me ning deze kwestie bij de officier van justitie aanhangig dient te worden gemaakt. De evenals onze stichting verontruste bond heemschut en ons bestuur volgen het verloop van deze kwestie met aandacht". In Veere heeft men lijdzaam moeten toezien dat het karakter van de wallen in Veere werd aangetast door de tuin aanleg. „Wij hebben niet de bevoegd had om op te treden", legt gemeente secretaris van de Hiele uit. „Dat moet de minister doen. Want het gaat hier om een monument en de gemeente heeft op dit punt geen uitvoerende taak gekregen. Veere kende sinds 1947 wel een zogenaamde wallenverorde- ning, die het mogelijk maakte om tegen dit soort zaken op te treden, maar die verandering heeft zijn kracht verloren bij de invoering van de monumentenwet. Bij monumentenzorg in Zeist zegt woordvoerder Van de Mark: dit kan natuurlijk niet dat men zo maar ei genmachtig een stuk van de wallen gebruikt voor de aanleg van een op zich zelf hele mooie tuin. Slingerpaad jes en bomengroepjes, het kan alle maal heel mooi en romantiesh zijn. maar die bomen en die paadjes horen daar niet op die historische grond ZONDER VERGUNNING IN AXEL EN HULST 'ZIJN BELGEN ZO GOEDGELOVIG?' MIDDELBURG - De politierechter te Middelburg heeft donderdagmorgen drie zaken moeten behandelen van mensen die in Axel en Hulst hadden ge geven met horloges, die valselijk wa ren voorzien van het merk 'Omega'. Bovendien hadden zij geen van drieën een ventvergunning. De niet op de zit ting verschenen A. V. uit Eindhoven, die zich in Axel tweemaal (op 15 en 22 mei) aan deze feiten had schuldig ge maakt werd veroordeeld tot vier we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen ventwaar en twee maal een boete van 250 voor de over treding van het ontbreken van de ven tvergunning. Zijn plaatsgenoot L. van B., wiens zaak eveneens bij verstek moest worden behandeld was éénmaal - op 15 mei - in Axel betrapt. Voor Van B. liep het uit op drie weken gevange nisstraf, waarvan twee weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd, verbeurdverklaring van de inbeslag genomen horloges en een boete van ƒ250 voor het venten zonder vergun ning. In deze zaken had de officier van justitie dezelfde straffen geéist. Bij de behandeling van de zaak van de derde verdachte, de donderdagmorgen wel verschenen J. van W. uit Sas van Gent bleek dat sommige te koop aange boden horloges valselijk waren voorzien van het merk 'Omega', andere exempla ren droegen deze naam in com inatie met de aanduiding 'Seamasler'. maar alles in strijd met de rechten van een Zwitserse firma, die het merk Omega voert Er was ook gevent met armban den. ringen, munten etc. Politierechter mr P. van Empel moest constateren, dat Van W. op 17 mei in Hulst 'geen gelukkige hand' had gehad, toen hij op straat zijn waren aanprees aan een politieman in burger. Een wachtmeester van de rijkspolitie, die onmiddellijk naar de ventvergunning vroeg en vervolgens alle handel in be slag nam. Een zeer juist optreden, aldus de politierechter, want er komen klach ten bij de politie van mensen die waar deloze spullen hebben gekocht en ANWB geeft cursus 'Pech Onderweg' in Goes GOES - De ANWB organiseert op dins dag 2 november en vrijdag 26 november een cursus Pech Onderweg in de Am bachtsschool aan de Bergweg 14 te Goes. De cursus omvat vier lessen van ongeveer 2.5 uur. De lessen worden in uer achtereenvolgende weken gegfeven. °e curssusen beginnen om half zeven 's avonds. waarmee inbreuk werd gepleegd op een verbeurdverklaring in het geval van de beschermd merk. Zich verder wendend handelaar uit Sas van Gent op zichzelf tot Van W. informeerde hij: „Waarom al hard aankomten bepaalde de verdere doetudatinZeeuwsch-Vlaanderen.zijn straf op één week gevangenis, maar die Belgen zo goedgelovig Van W. in een kort antwoord: niet datheteen politieman was, dan had ik niets gevraagd" Officier van justitie mr. W. J. Kolkert sprak in zijn requisitoir over een 'onui troeibaar kwaad', waarbij de horloges de plaats hebben ingenomen van de vroegere tapijten, waarmee een in fi nanciële moeilijkheden verkerende zeeman met een hart vol droefenis van deur tot deur moest gaan. Een ander verkoopargument was de 'faillisse- mentspartij', waarvan de mensen kon den profiteren. „De politie is er om de mensen te beschermen", aldus de offi cier in zijn requisitoir, die vond dat men zich op een andere, eerlijke wijze op de nenng moet werpen. Middenstand Van W. had een andere visie; „Dan ge loof ik dat je de gehele Nederlandse middenstand wel in de gevangenis kunt zetten". De officier had tegen Van W. drie weken gevangenis geëist, waarvan twee weken voorwaardelijk, verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen handelswaaren een boete van 250 voor het venten zonder vergunning. De poli tierechter wilde er rekening mee hou den, dat de - in het vonnis opgenomen - voorwaardelijk met twee jaar proeftijd Ik wist en een boete van 100 voor het venten. Tegels Voor het wegnemen van zestien trot toirtegels - het gebeurde op 10 mei in zijn woonplaats - werd F. K. uit Yer- seke conform de eis veroordeeld tot een boete van 150. Eenzelfde boete zal me juffrouw J. P. uit dezelfde plaats moe ten betalen voor mishandeling en het forceren van een deur. Op 30 april had zij mevrouw E. met een met goederen gevuld babybadje naar het hoofd ge gooid. Voor het rijden met het kentekenbewijs deel IH van een andere auto voor de voorruit werd H. L. uit Vrouwenpolder een boete van 300 opgelegd, waarvan 150 voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Rijden zonder rijbewijs en doorrijden na een aanrijding kwam de Middelburger I. S. in totaal op 400 aan boetes te staan. Op 26 apnl had hij in zijn woonplaats een voor hem rijdende auto geraakt Voor het doorrijden werd de boete bepaald op 200. voor het bot- sinkje op 100 en voor het rijden zonder rijbewijs werd eveneens 100 boete op gelegd. Voorts zal S. de schade van 275 moeten vergoeden. Een civiele vorder ing tot dit bedrag werd toegewezen. Ds. J. Baks 40 jaar predikant SINT-ANNALAND - Deze week is het veertig jaar geleden dat dominee B Baks. thans predikant van de Neder landse Hervormde gemeente te Perms, als predikant werd bevestigd. Dominee Baks na zijn bevestiging anderhalfjaar hulp-prediker te Vreewijk, waarna hij in stond hij van 1939 tot 1946 in Vianen en van 1946 tot 1948 in Yerseke. Daarna stond hij tot 1966 in Capelle aan de IJs- sel. waarna hij naar Kruiningen ging. Hier bleef hij tot 1970 toen hij intrede deed in Perms. Binnenkort gaat domi nee Baks met Emeritaat. Hij zal dan pastorale bijstand gaan verlenen in Se- rooskerke. OP SPORTPARK BASKENBURG VLISSINGEN VLISSINGEN - Zo'n 350 middelbare scholieren hebben donderdag deelge nomen aan de door de Vlissingse rijks scholengemeenschap 'Scheldemond' georganiseerde - jaarlijkse - atletiek dag op het Vlissingse sportpark Bas- kenburg. Onder technische leiding van 'Scheldemond'-sportleraar C. Euwe. die werd bijgestaan door leerkrachten van de overige deelnemende scholen, heeft tor A. F. J. Jacobs van 'Scheldemond' reikte na ieder afgewerkt onderdeel de men zich van 's morgens half elf tot 's prijzen uit. De deelnemende scholen middags half vijf beziggehouden met waren - naast 'Scheldemond' - rijks- verscheidene facetten uit de atletiek, zoals hoog- en verspringen, hardlopen (zowel sprint als de langere afstanden) en speer- en ogelwerpen. Daarbij wer den vnj goede prestaties geleverd. Rec- scholengemeenschap Prof Zeeman uit Zierikzee, het Zeldenrustcollege en de rijksscholengemeenschap Petrus Hon- dius. beiden uit Temeuzen, het Goese lyceum en het christelijk lyceum uit Goes. Goede prestaties werden onder anderen MET RUIM 350 DEELNEMERS geleverd door Alex Hannewijk in de groep jongens A. die de kogel 10.09 me ter ver wierp. Rob van Dam, die bij het hoogspringen in de C-groep 1.70 meter hoog sprong en Koos Kempe (Goese ly ceum) die in de categorie jongens-B bij het speerwerpen 37.65 meter haalde. Karin de Nijs sprong bij de meisjes- A 1.55 meter hoog, terwijl in diezelfde ca tegorie Brigitte de Nijs 4.93 meter ver sprong. De wisselbeker voor de beste totaal prestatie kwam definitiefin handen van 'Scheldemond', dat drie keer achtereen beslag legde op deze beker. De voett- balwedstnjd tussen leraren van 'Schel demond' en leerlingen uit de zesde klas atheneum van deze school eindigde in een 1-0 overwinning voor het leraren korps. Op zaterdag 25 september organiseert de Zeeuwse Nutsspaarbank een wandeltocht over 5 of 10 km. De opbrengst, verhoogd met een kwart door de bank. komt geheel ten goede van de Nederlandse Hartstichting. Lees uw informatiekrant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11