Oktober in Schoondijke 'exclusieve winkelmaand' Ca/ia Pols een geheel werd in Nieuwvliet nieuw mens Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs scoren meer dan vorig jaar VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'PANELEN ZIJN NU MINDER VERHULD' STEEN STAAT VERRASSEND BOVENAAN iERNEüZEN - Met Zeeuws-Vlaamse voetbal mag na drie weken competitie terugblikken op een uitzonderlijk goede start. De opvallend grote pro- duktie van clubs die vorig jaar voort durend met een behoudende taktiek liet veld werden ingestuurd wijst op een veranderde instelling bij een aan tal trainers. Een typisch voorbeeld hiervan, al kwam het er toen nog niet helemaal uit, was Steen - Koewacht. Meer dan 1000 toeschouwers zagen daar vorige week een uiterst boeiende wed strijd omdat beide trainers bereid waren om offensief te spelen In het afgelopen weekeinde heelt die ontwikkeling zich nadrukkelijk voortgezet. De meest sprekende voorbeelden waren Axel (- 5-0). Steen (4-1), Hoek (3-0) en Breskens 14-0). Die overwinningen werden toeval lig nog alle vier behaald in uitwedstrij den waarin het vorig jaar toch vooral gebruikelijk was om zelf de zaak dicht te houden. Het valt. als we de rangschikkingen be kijken. ook op dat de als typische vech- tersploegen bekend staande clubs tot nu toe de grootste buit hebben binnen gehaald. Want wie had er nu Steen aan de kop van de rangschikking verwacht voorhetbegin van decompetitie. Ruud Luteyn. dat moet gezegd worden, heeft nooit zwaar getild aan de slechte resul taten in het oefenprogramma, „Wacht maar tot de competitie begint", voor spelde hij, „dan is Steen weer op z'n best". Toen Steen op een donderdaga vond met 5-0 van Temeuzen verloor waarbij de ploeg geen voet aan de grond kreeg hebben we toch getwijfeld aan die woorden. Maar nu het weer echt om de knikkers gaat ligt de situatie toch weer even anders. Steen behaalt een 4-1 overwinning bij het als favoriet getipte Steenbergen en Temeuzen stelt, teleur op eigen Veld met een 2-2 gelijkspel. En zo groot is het verscliil tussen 2e en 3e klas toch ook weer niet. want. Axel heeft vorig jaar in die derde klas nooit zo ge makkelijk gewonnen als zondag bij RAC. Spanning Het is in ieder geval nu wel al duidelijk dat de competitie in de 2e klas heel wat aantrekkelijker zal worden als vorig jaar. Toen staken VOAB. Temeuzen en Rood Wit met kop en schouders boven de rest uit- Rooed Wit en Terneuzen blijven uiteraard belangrijke kandida ten maar de concurrentie is dit jaar on getwijfeld veel groter. Ploegen als Axel. Cluzona. Vlissir.gen. Dongen en Gastel staan borg voor een spannende compe- tiue waarin alleen RAC. BSC en Sprun- del tot de zwakke broertjes mogen wor den gerekend Van de drie 'makjes' heeft Terneuzen er zondag na het bezoek van Sprundel al twee gehad. Han van der Hooit zal z'n ploeg zeker aanzetten om met 5 punten uit drie wedstrijden aan het zwaardere werk te beginnen. Voor Axel zijn er reéle mogelijkheden op een derde achtereenvolgende overwin ning in de thuiswedstrijd tegen Dongen. leugil Voor Steen levert de overgangsfase naar een sterk verjongde ploeg tot nu toe geen enkel probleem op. Omdat er in St. Janslcen genoeg talent rondloopt kan Ruud Luteyn er rustig een paar jaar overdoen. Vorig jaar moest hij, in een moeilijke periode, nog even terug vallen op George Pauwels, maar met de doorbraak van Freddie Boussen zit de achterhoede weer potdicht. Tegen Koewacht functioneerde de voorlinie nog niet optimaal maar in Steenbergen produceerde diezelfde voorhoede vier doelpunten. Geen zorgen voor Steen dus. voorlopig althans en zondag tegen Odio rekent het thuispubliek op een klinkende overwinning. HVV kan zich in de uitwedstrijd tegen Moerse Boys herstellen van de matige 0-0 tegen Meto. Moerse Boys haalde slechts een punt uit drie wedstrijden en liiervan kunnen de Hulstenaars profite ren. Koewacht werd zondag tegen Zie- rikzee door pech achtervolgd. Pas in de laatste minuten kwam Zienkzee nog op 3-2 en daarmee kreeg Koewacht toch wel iets te weinig. Zondag in Goes krijgt Koewacht het zeker ook niet cadeau, temeer omdat Goes in twee wedstrijden al zeven keer heeft, gescoord. Met een Koewacht, dat graag aanvalt, kan dit bekt een aantrekkelijke wedstrijd wor den, In de vierde klas staan zes ploegen aan de leiding met vier punten. Hoofdplaat speelde echter een wedstrijd minder dan al die overige leiders. Een verras sende koploper, ondanks de positieve voorspellingen van trainert George de Backer. Hoofdplaat zal echter zondag bij RCS zwaar op de proef worden ge steld. Maar met Jan Jonkman in een glanzende vorm hoett Hoofdplaat be slist niet kansloos te zijn. Clinge, Bier vliet en Vogelwaarde zitten in de hoek waar de klappen vallen. De onderste vier ploegen spelen zondag tegen ei kaar. Bij Clinge - Biervliet en Vogel waarde - Noormannen staat er dan ook heel wat op het spel. Ria en Hontenisse gaan in een rechtstreeks duel in West- dorpe beslissen wie er voorlopig af zal moeten haken bij de top. Breskens moet zich in die kopgroep ook kunnen hand haven al zal het. moeilijk zijn om Philip pine te kloppen. Want de formatie van Walter van Duyse houdt zich nog wel bij het systeem waarbij het voorkomen van doelpunten belangrijker is dan zelf te scoren. Na drie wedstrijden heeft Phi lippine namelijk nog altijd een doel saldo van 0-0. Zaterdagvoeibal Het moet al gek lopen wil Zeeuwseh- Vlaanderen dit jaar geen kampioen kunnen huldigen in de derde klas za terdagvoetbal. De ranglijst in die klasse wordt aangevoerd door Zaams- lag. AZVV en Hoek. AZVV speelt zater dag niet. Hoek en Zaamslag blijven echter niet zonder puntenverlies om dat beide ploegen elkaar in Hoek tref fen. Hoek lijkt iets gemakkelijker te sc oren. Dat was vorig jaar al zo en na de 0-3 overwinning bij Yerseke heeft Hoek misschien iets betere papieren. Het programma in de vierde klas ver loopt door allerlei omstandigheden zeer merkwaardig. Temeuzense Boys is za terdag vrij en omdat BWR al voor de vierde keer binnen de lijnen komt krij gen we een uiterst scheve verhouding. Voorlopig moeten we dus hier alle hoop op Sluis vestigen. In de thuiswedstrijd tegen Wolfaartsdijk kan Sluis het pun tentotaal op vier brengen. Prognoses: ZONlfcVGVOETBAL KNVB: Res. Ie klas: Veerse Boys 2 - Temeuzen 2 (3); res 2e klasB: Axel 2 - Gastel 2 (1): res. 3e klas D: Vlissingen4 - Hontenisse 2 (3): Terneuzen 3 DOSKO 2 (1); Zeeland Sport 2 - HW 2 (3). Af del i ngs voetbal ZONDAGCOMPETITIE: le klas: Com. Boys - Robur (1): Schoondijke - Aardenburg(3); Hulsterloo-SDO (3): Graauw Sluiskil (li. Res. leklas Breskens2-Axel3(3>; Patrijzen2 Com. Boys 2 (2); Zeeland Sport 3 - HW 3 (2); Clinge 2 - Vogelwaarde 2 li. 2e klas A. Biervliet 2 - Breskens 3(1): Aarden- burg 2 - Oostburg 2(2): Oostburgl - Steen 2(1), Terhole I - Schoondijke 2(1). Philippine 2 - IJzendijke 1 <2»; Hoofdplaat 2 - Hansw. Boys I (3); 3e klas A: Temeuzen 6 - Hulsterloo 2 (2); Graauw 3 - Terhole 2 <3i; Steen 3 - Axel 5 (2); SDO 2 - Clinge3(l); HVV 4 - Vogelwaarde 4(1); Hontenisse 4- Terneuzen 7 (2). 3e klas B: Koewacht 2 - Ria 2 (1); Groede 1 - Axel 4(3); IJzendijke 2 - Graauw 2(1): Sluiskil 2 - Com. Boys 3(1); Vogelwaarde 3 - Temeuzen 4 (2); Hontenisse 3 - Philippine 3(1). 3e klasC: Sluiskil 3 - Groede 2 (3); Com. Boys4 Breskens 4(3): IJzendijke 3 - Aardenburg 3(1): Oostburg 3 - Biervliet 3 (1). Hoofdplaat 3 - Temeuzen 5 (3). ZATERDAGCOMPETITIE: 2e klas B: AZW 2 - Hoedekenskerke 1 (lg Spui I - Borssele I (1); 3e klas B: Meeuwen 3 - Sluis2111; 3eklasD: AZW 3 -Tem. Boys3 (2); Steen I - Kloetinge 3(1). Tem. Boys4 - Apollo 2 11: Zaamslag2 - Hoek2 (3); 4e klasH: AZW4 - Spui3 (1): Hoek4-Zaamslag3(l); Oostburgl- Cadzand 2 (1); Racing White 2 - Biervliet I (3): 4e klas I: Biervliet2 - Racing White 112); Com. Boys I - Koewacht I (2); Spui 2 - AZW 5(1); Zaamsiag 4 - Hoek 3 (2). Frits Bakker VETERANEN BOVENAAN TERNEUZEN - Het reserveteam van Terneuzcn-veteranen is beslist niet van plan om als meeloper te fungeren in de zaalvoetbalcompetitie. Door een 3-0 overwinning op Van Hecke hebben de rood-zvvarten na twee wedstrijden zelfs alleen de leiding genomen. Ze worden gevolgd door Philips dat maandagavond niet verder kwam dan een gelijkspel (1-1) tegen PZEM 2, dat met Philips en Centraal lab de tweede plaats deel. Ook Centraallab brachthet maandag niet verder dan een 2-2 gelijk spel tegen CHD. ACZC behaalde een eerste overwinning tegen een wederom erg zwak spelend NSM (3-0). De stand: Temeuzen Vet. 2 2 0 0 4 5-0 Philips 2 1 1 0 3 6-1 PZEM 2 2 1 1 0 3 3-2 Centraal lab 2 1 1 0 3 3-2 ACZC 2 10 12 3-5 CHD 2 0 1 1 1 2~t NSM 2 0 0 2 0 1-5 Van Hecke 2 0 0 2 0 0-4 IJZENDIJKE - Pnjsvlucht uit Doornik met 183 duiven. Afstand 80 km. Snel heid 1ste duif 1377.9 mpm. 1 en 6 R. Thomaes, 2 en 3 Iz. de Cocq. 4 en 7 M. de Regt, 5 Tanghe Zn., 8 H. Dellaert, 9 P. Neve. 10 Putter Zn, M 'teak Brugge, voorzitter DES-middensfondsbestuur Geld bepaalt het lot van de Kopers'. SCHILDEREN IS ME AFZETTEN TEGEN DE SOMBERE WINTERS NIEUWVLIET - Tussen de Carla Pols van een half jaar terug en de Carla Pols van nu bestaat een groot verschil 'in innerlijke beleving'. Dat wordt niet door haar omgeving be weerd, maar dat vindt ze zelf. Sinds haar huisvesting achter de zeedijk in Nieuwvliet maakt ze houten pa nelen en schilderijen die 'in over eenstemming zijn met haar wezen lijke ego'. Het geluid en de geur van de zee, 'zo voelbaar dichtbij', heeft van haar, een geboren en getogen schipperskind, een nieuw mens ge maakt, heeft 'nieuwe dimensies en beïnvloeding' aan haar artistieke inspiratie gegeven. Een half jaar ge leden liep Carla Pols als een 'wat verstilde muis' op een doodlopend weggetje, nu 'leeft' ze weer volop en dat was te zien ook, toen ze van de week winkelend over de Oostburgse Burchtstraat ging. „Mijn panelen zijn meens veel rusti ger geworden, minder verhuld. Ik maak nu wat ik direct bedoel. In mijn schilderijen gaat het de zelfde kant op. De herfst is aangebroken en dat is voor mij elk jaar weer het startsein om de penselen te pakken. 's-Zomers heb ik nooit zo'n behoefte aan schil deren. dan werk ik liever in hout De zomer is kleurrijk genoeg van zichzelf en dat kan je van de winter niet zeg- succes met een maand werd ver lengd, bewaart ze fijne herinnerin gen. „Door met allerlei mensen in contact te komen, vind je ook veel van het oorspronkelijke in jezelf te rug". zegt Carla. Het zou echter niet in haar hoofd opkomen om ooit een cursus 'houtbewerken' te beginnen. „Ik zou niet weten hoe ik de benader ing van het hout op andere mensen zou kunnen reflecteren. Voor mezelf heb ik ook nog nooit regels gesteld, dus hoe zou ik ze dan voor een ander kunnen maken. Wel is iedereen bij me thuis welkom om te zien waar ik mee bezig ben. Kortgeleden zijn er nog 27 vrouwen uit Vlissingen bij me geweest Met zijn allen hebben ze hier in de huiskamer zitten koffie drin ken, Half oktober komen de platte landsvrouwen uit WestZeeuwsch- Vlaanaeren op visite. Ze mogen dan alles over houtbewerking aan me vragen, ik zal wel tekst en uitleg ge ven. Toch hoop ik niet dat die grote bezoeken regelmaat worden, want in wezen ben ik doodsbenauwd voor die overrompelende golven van belang stelling". Tussen vurenhout Carla Pols vertelt dat ze als kind tussen vurenhout is opgegroeid. Aan boord van het binnenschip van haar vader bestond veel uit hout. „Dat is het enige waaruit ik mijn liefde voor hout kan verklaren, de vele fijne jeugdherinneringen. Pas later ben ik met het kappen in hout begonnen". Drukkerij Pieters in Groede werd nog niet zolang geleden geboeid VOORDELEN VOOR HET KOOPPUBLIEK gen, die valt altijd als een domper op me. vanwege die grijze somberheid overal om je heen". Carla Pols is sterk onderhevig aan sferen Nu ze 'haar plekje aan zee', voor haar de onuitputtelijke bron van inspiratie, heeft gevonden, zegt ze daar minder last van te hebben. door de houten creaties van Carla Pols en wilde over haar werk een bescheiden boekwerkje uitgeven. „Zo'n vraag wordt maar een keer in je leven aan je gesteld. Bovendien bestond er in mij een stil verlangen om ooit nog eens de kans te krijgen mijn houten panelen in illustratie- vorm uit te kunnen brengen". Deze wens van Carla Pols is inmiddels vervuld. Het boekje, met sepia als steunkleur, is rond en heeft als fron tillustratie een vage afdruk van een schijf boomstam, waaroverheen de titeltekst is gedrukt Elke pagina telt een foto van één van Carla Pols' panelen, waarbij ze haar dichter lijke pen ter hand heeft genomen. „Het ging om de paneeltjes maar ik vond het fijn dat ik ook mijn gedach ten daaraan verbonden op het pa pier kon zetten". „AUe middenstanders doen aan deze winkelactie mee uit gevoel 'SCHOONDIJKE - AI sinds mensenheu genis, zou men zo langzamerhand kun nen stellen, bombardeert de midden standsvereniging 'Door Eendracht Sterk' van Schoondijke de oktober maand tot 'exclusieve winkelmaand'. Want zoals reeds ruim veertig jaar in zwang, zij het in het verleden 'niet al tijd in de zelfde vorm' als gedurende het afgelopen decennium, kan het kooppubliek van Zeeuwsch- Vlaanderen ook dit jaar weer, in de pe riode van vrijdag 1 tot en met zaterdag 23 oktober, een financieel voordeel trakken. Aan elk spel zijn echter regels verbon den. dus ook aan deze koopactie, waarin de clientèle overigens bij de bepaling van hun gunstig lot slechts indirecte in vloed kan doen gelden. Het 'buitenge- beuren', de berekening van het gemid delde bedrag van de totale omzet over ie twintig vastgestelde oktoberdagen, Jiaakt in feite uit of een koper op één van die twintig dagen quitte of dubbel heeft, gespeeld. Da t dubbel spelen houdt dan in dat men voor een ongelimiteerd j bedrag (men stelt het immers zelf vast) vrij kan winkelen in Schoondijke. Het hele Schoondijkse winkelapparaat, op de kop af 22 ondernemingen, inclu sief branches als plaatselijke transport ondernemingen en verzekeringsagen ten, doet 'uit gevoel voor saamhorig heid' aan deze promotionele stunt van de plaatselijke middenstand mee. Al zijn er sommige winkeliers die van deze koopactie beslist geen cent wijzer wor den. Actieve opstelling „De zaken doen niet uit puur eigen be lang mee maar ze gaan van de gedachte nit dat de bestaande middenstand slechts in leven kan blijven als ze zich actief opstelt. Unaniem wordt er bin nen onze vereniging op deze manier ge redeneerd", vertelt penningmeester Bob Willemsen van het Schoondijkse middenstandsverenigingsbestuur. Hij onderstreept daarmee dat de spreuk in het vaandel, 'Door Eendracht Sterk', op waarheid berust. „In ons bestuur hebben we een optimis- tisehe gedachtengang over het voortbe staan van de middenstand, overigens zonder daarbij voorbij te gaan aan de I bestaande problemen. De doorsnee- 1 middenstander heeft het moeilijk, dat I onderkennen we. maar dat mag volgens I ons geen aanleiding worden om bij de pakken neer te zitten. Continu moet er iets gedaan worden en georganiseerd worden om a._ „oopzin op te peppen, moetje in de weer blijven om het koop- publiek iets te bieden. Van de zomer is het bewijs in Schoondijke geleverd, dat zoiets kan Twintigduizend mensen hebben toen onze Expo bezocht en het heeft ook na die tijd nog lang nagelo pen". beweert Bob Willemsen. die in dit verband verder opmerkt dat de meeste middenstanders bij de ondersteuning van de oktober-winkelmaandactie er vanuitgaan. dat de kost voor de baat uitgaat. Volgens DES-voorzitter Izaak Brugge zijn er concrete punten op te sonunen waarom veel mensen de laatste tijd graag hun inkopen in kleine plaatsen als Schoondijke doen. „De mensen uit de grote steden, zoals in Zeeuwsch- Vlaanderen uit Oostburg en Terneuzen. ervaren dat ze in de kleine plaatsen een 'persoonlijke bediening krijgen. En dat spreekt tegenwoordig veel kopers aan en beschouwen ze als een groot voor deel. In de kleine zaken heb je veelal met de baas zelf te maken, die praat vanuit zijn vakmanschap. Ook de service is voor de kleine zaak een zwaarwegend belang. Hij kan zich namelijk niet permitteren deze achterwege te laten, wantdaarvoor is het achterland van koopkrachtigen te eng bemeten" Om de adspirant-kopers van deze en andere genoemde voordelen te laten proeven, prolongeert de Schoondijkse middenstandsvereniging de winkel- maandactie. „Tot vorig jaar werd deze koopactie, naast de Sinterklaasactie, als de jaarlijkse stunt van Schoondijke gezien. We gaan echter voor de toe komst meer uitbreiding aan onze even ementen geven, temeer, omdat ons zo- merevenement goed in de smaak is ge vallen. Binnenkort brengen we nieuwe, uitgewerkte ideeën op tafel, voor nog andere middenstandacties dan tot nu toe. In elk geval hebben we voor maart onze voorjaarsactie gepland. Als dat ook jaarlijks gerealiseerd wordt dan hebben we in eikseizoen, dus zo'n beetje om de drie maanden een activiteit", legt Bob Willemsen het streven van de Schoondijkse middenstandsvereniging uit. Gratis dag" De aantrekkelijkheid van de winkel- maandactie schuilt in de zogeheten 'gratis dag'. De vaststelling van deze 'gratis dag' is afhankelijk van de ge middelde verkoopomzet. die de Schoondijkse middenstanders in twin tig oktoberdagen gezamenlijk behalen. Het oorspronkelijke „Het is me gelukt om een heel eind terug te kunnen naar waar ik van daan kom. Die teruggang eindigt voor mi j bij het oorspronkelijke, dat is namelijk het deel van jezelf van waaruit je tot ware artisticiteit kunt komen. Dat oorspronkelijke heeft eigenlijk iedereen gekend toen-ie nog klein was, later zijn we daarvan afgedwaald. Ik heb nu ont dekt dat ik vroeger veel meer ge waar werd dan nu. Die rare omwe gen geven me nu, als ik daar aan te rug denk, wisselend een gloeiend- heet of steenkoud gevoel. Ik ben blij dat ik dat ontzettend sfSe gevoel van oorspronkelijkheid heb terugge vonden en in nyju panelen en schil derijen kan uiten", droomt Carla Pols voor zich uit. Een gebrilde man loopt via de rich tingwijzer 'atelier' achterom. Carla veert overeind: „Die man vind ik toch verschrikkelijk veel op drs. P. lijken. Daar kan ik maar niet over uit" Als ze terug is, bekent ze dat behalve de omgeving ook de omvang met mensen haar nieuwe impulsen heeft gegeven. Aan haar zomerexpo- sitie in het restaurant 'Het Vlaem- sche Duijn' in Groede. die wegens De panelen van Carla Pols stellen veelal devote en religieuze taferen voor. „Godsdienst is in mijn leven geen apart hoofdstuk, maar be schouw ik als geïntegreerd in m'n be staan Godsdienst enbestaan zijn voor mij het zelfde en dat probeer ik ook in mijn panelen te vertellen. Mijn visie, stemming en gevoel lopen daar ook doorheen" Het opmerkelijke in Carla's werk is dat ze een half jaar geleden nogal figuratief te werk ging. Nog steeds zijn haar creaties figura tief te noemen. Ze zijn echter minder star, 'minder verhuld', zoals Carla Pols het noemt Paulus Maar;- foto's: Peter Andrinya Bob Willemsen, penningmeester DES-middenslandsbestuur: voor saamhorigheid". „Elke winkelier geeft gedateerde kas sabonnen uit van het door klanten be stede bedrag. Copieën van deze bonnen worden dagelijks bij de Rabo-bank in geleverd. Op die manier kan men over twintig dagen de totale verkoopomzet bepalen en kan er achteraf ook vastge steld worden hoe groot de omzet per dag was", verklaart Bob Willemsen desleu- tel van deze winkelactie. Ter verduidelijking geeft hij een voor beeld: „Is de totale omzet over twintig dagen 200.000 gulden geweest, dan wordt de dag die een omzet van tiendui zend gulden noteerde tot 'gratis dag' uitgeroepen. Alle mensen die op die dag voor een bepaald bedrag aan inkopen hebben gedaan, kunnen voör datzelfde bedrag nog eens gratis in Schoondijke komen winkelen. Bob Willemse vertelt, dat de 'winnende' kassabonnen, die op zaterdag 30 okto- bër. 's middags van twee tot vijf, in het jeugdgebouw van de hei-vormde kerk aan het Dorpsplein kunnen worden in gewisseld tegen waardecoupons, in alle winkels en bij alle aan de actie deelne mende branches in Schoondijke naar vrije keuze besteedbaar zijn. Tot en met 31 december 1976. Indien een koper (het is eigenlijk net als bij de inzet in het roulettespel) niet al zijn kassabonnen op een zelfde datum aangetekend wil hebben, dan is uitsme ren van dit bedrag over meerdere data. op verzoek mogelijk ..Dat, verhoogt voor de koper de kans om aanspraak te kunnen maken op die gratis dag- daar tegenover staat natuurlijk wel weer dat het besteedbare bedrag op die manier door jezelf wordt verkleind omdat je op meerdere data gokt", zegt Bob Willem sen. Om de pot voor deze winkelactie ge vuld te hebben, staan de Schoondijkse middenstanders vijf procent van hun totale omzet af. „Nog altijd zijn we met deze financiële formule precies rond gekomen. Soms loopt er een jaar tus sendoor dat liet iets ongunstig voor ons uitvalt. Zo'n \-erlies dat over het alge meen nooit meer dan duizend gulden beloopt, moet dan bijgepast worden. Omgekeerd komt het natuurlijk ook voor, dat we winst boeken", bekent Rob Willemsen tot slot. TUSSEN SCHELDE EN GRENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 32