Internaten voor zwakzinnigenzorg hebben een groot beddenoverschot Zeeuws-Vlamingen worden fiscaal gedupeerd door werken in België •iPZC/p deel bejaardentehuis in Kapelle Nieuwe plafonds in den berg, goes sluiten of minder eedden in sterre, clinge en vijver vreugd oplevering vertraagd [ONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 provincie Prettig dragenzo'n vest of trui j r-\J i i MODE VOOR MANNEN FORTEX LANGE VORST 59 - 61 - GOES g in Goes: vernieuwbouw noodzakelijk Vijvervreugd. Middelburg 35 a 45 plaatsen minder KAPELLE - Maandag zal een begin worden gemaakt met het aanbrengen van nieuwe plafonds in een deel van het nieuwe bejaardentehuis 'Cederhof aan de Cederlaan in Kapelle. Zoals bekend is roestvorming geconstateerd in een aantal vij de bouw gebruikte beton platen. Het bejaardentehuis had normaal gesproken begin augustus van dit jaar in gebruik genomen kunnen worden. Nu streeft men naar 1 maart volgend jaar. Met het herstel op zich is een bedrag van meerdere tonnen ge moeid. De financiële gevolgen van de vertraagde oplevering meegerekend zullen de kosten van het nieuwe be jaardentehuis door de 'hetonplatenaf- faire' met meer dan een miljoen gulden doen toenemen. Woensdagmiddag is ook de beslissing genomen om nieuwe plafonds aan te Plaats en taak van instellingen voor zwakzinnigenzorg GOES - In Zeeland zijn momenteel vier internaten voor zwakzinnigen zorgaanwezig: de Sterre, Clingemet 253 bedden, huize den Berg, Goes met 106 bedden. Vijvervreugd, Mid delburg met 288 bedden en de de pendance Ipenoord in Oostkapelle met 22 bedden. In Middelburg is er nog huize de Veerse Singel van de vereniging kinderzorg 114 bedden), maar dat is een zogenaamde 'justi tiële inrichting* en is in het rapport van de commissies van de provin ciale raad vrijwel buiten beschou wing gelaten. Het internaat Vijver- vreugd heelt in Middelburg en St.- Laurens enkele fasehuizen, met 30 bedden. Het totaal aantal bedden komt op 713 bedden. Naast de internaten zijn er vier ge zinsvervangende tehuizen met totaal 90 plaatsen (Goes, St.-Jansteen, Middelburg. Schoondijke) en een vijfde (Zierikzee. 24 plaatsen) is op komst Er zijn verder vijf dagverblij ven voor ouderen met 111 plaatsen (Goes. SL-Jansteen. Middelburg. Zierikzee en Temeuzen) en drie dag verblijven voor kinderen met 49 plaatsen (Goes. Middelburg en Zierikzee), terwijl toestemming is verleend voor een dagverblijf in Zaamslag met 28 plaatsen. Van opname In een zwakzinnigenin richting is sprake bij een ernstige geestelijke handicap, ernstige ge dragsstoornissen. ernstige verpleeg- behoefte. ernstige en langdurige be handelingsbehoeften of een aantal van deze zaken in minder ernstige vorm samen. Het fase-tehuis is be doeld om de gehandicapte die in een zwakzinnigeninrichting verblijft, (met ondersteuning van en moge lijkheid tot terugval op de inrichting) een zodanige mate van zelfstandig heid en sociale redzaamheid te ge ven. dat plaatsing in een gezinsver vangend tehuis mogelijk wordt. Opname in een gezinsvervangend tehuis kan plaatsvinden als de ge handicapte over een redelijke mate van sociale redzaamheid beschikten uithuisplaatsing als gevolg van ge zinsomstandigheden of als gevolg van de wens op bepaalde leeftijd het ouderlijk huis te verlaten, gewenst wordt Plaatsing in een dagverlijf is mogelijk als uithuisplaatsing nog niet noodzakelijk is, maar de ont wikkeling van de gehandicapte met een dagelij ks verblijf buiten het gezin gebaat zal zyn. PvdA EN NVV INVENTARISEREN PROBLEMEN KAMERLEDEN HARTMEYER EN ROELS NAAR TERNEUZEN TERNEUZEN - Zeeuws-Vlamingen, die in België werken, ondervinden daarmee nogal wat belasting technische problemen. Het belang rijkste knelpunt is dat de zoge naamde 'gezinsvergoeding' (verge lijkbaar met de Nederlandse kin derbijslag) bij het belastbaar inko men wordt opgeteld. In Nederland gebeurt dat normaal niet. Grenso- verschrijnende arbeiders komen door het optelsommetje aan zo'n hoog belastbaar inkomen dat ze vaak allerlei extraatjes als indivi duele huursubsidie en studiebeur zen aan hun neus voorbij zien gaan. Het is nodig om al die problemen op een rijtje te zetten en een oplossing te zoeken vla Brussel en Den Haag. Want zoveel rechtsongelijkheid zou binnen de Benelux met mogen be staan", zegt de heer Ben de Klerk uit het Brabantse Putte, die via het ora- budswerk dat hij doet voor de PvdA al jarenlang is geconfronteerd met de moeilijkheden van in België wer kende Nederlanders- De vele reacties op een publicatie over die problemen in het Brabantse, leerden hem dat ze in Zeeuwsch-Vlaanderen minstens en sterk leven. De Klerk komt daarom op 9 oktober naar Temeuzen, in gezelschap van voorzitter Chr. Meerman van het NW in Bergen op Zoom en van de PvdA tweede kamerleden P. Roels en H. Hartmeyer. Iedereen kan bij die gelegenheid zijn grieven spuien over onrechtvaardige belastingaansla gen. De Klerk denkt dat er voor de meeste gevallen geen pasklare op lossingen zijn te vinden. „Het is in de eerste plaats de bedoeling dat we de problemen inventariseren Daarna zullen we het aankaarten in Brussel en in Den Haag. We er trouwens al anderhalf jaar mee bezig om de rechtsongelijkheid aan dc kaak te stellen." Hij herinnert in dit verband aan vra gen die enkele PvdA-kamerleden enige tijd gelden stelden over een concreet geval in Putte. Dat ging over een man met acht studerende kinderen die 1000 gulden invalidi- teitsgeld en 1600 gulden gezinsver goeding kreeg, Hij kwam daarmee op een belastbaar inkomen van boven de 33.000 gulden en viel zo doende buiten voor hem belangrijke regelingen als de individuele huur subsidie. „Dankzij de vragen is toen voor die familie een uitzondering gemaakt, maar daarmee zijn natuurlijk de problemen van anderen nog niet op gelost. Wij vinden dat het gewoon goed geregeld moet worden. Kinder bijslag wordt uiteindelijk in Neder land ook niet belast", legt De Klerk uit. Problemen ztj het ondergeschikt aan dat van de gezinsvergoeding, doe men volgens hem ook op voor Neder landse werkers in België, bij de vast stelling van wisselkoersen die nogal eens ongunstig uitvallen, en bijvoor beeld ook bij algemene stakingen. Als Nederlanders daar met onderuit kunnen, krijgen ze weliswaar een kleine tegemoetkoming van de Bel gische bonden, maar dat bedrag wordt zo zwaar belast dat er prak tisch geen inkomen op overschiet, „Het laatste woord is daarover nog met gesproken", zegt De Klerk. Met uitzondering van het kamerlid Roels heeft hij nog geen Zeeuwse PvdA-ers en NVV-ers ingeschakeld bij zijn activiteiten. ..Maar het is ze kerde bedoeling dat te gaan doen. Ik werk normaal in Brabant en weet de weg nog niet zo goed in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar dat komt wel." De bijeenkomst op 9 oktober in Ter- neuzen begint om 10.00 uur, maar het is nog niet bekend in welke zaal dat zal zijn. brengen in het in aanbouw zijnde Rei- merswaalse gemeentehuis in Kruinin- gen. Over die bedragen spreekt voorzitter L J. Haverhoek van de Instelling Bejaar denzorg Kapelle met de grootst moge lijke voorzichtigheid „Dat is allemaal een verzekerings-technische kwestie. Daar kan ik op dit moment nog niet veel van zeggen. We hebben als bestuur in overleg met de aannemer en de archi tect gezegd: nu moet het maar begin nen. Het bestuur neemt de verant woordelijkheid voor dat besluit ten volle op zich. Uiteraard is er wel links en rechts overleg gepleegd, onder meer met de werkgroep, die de minister van volkshuisvestging en ruimtelijke orde ning heeft ingesteld", aldus de heer Ha- verhoek. „We konden gewoon met lan ger wachten. We hadden namelijk al een deel van het personeel aangetrokken toen bleek dat iets met die beton platen niet in orde was. Bovendien zitje met de financieringskosten, want we streven er naar om dit alles geen gevol gen te laten hebben op de hoogte van de pensionprijs". Het nieuwe bejaardentehuis, dat 93 be woners krijgt, had op 30 juli j.L opgele verd moeten worden. Op 23 april werd de al ver gevorderde bouw stilgelegd nadat gebleken was dat evenels bij an dere bouwwerken elders in Nederland betonplaten waren gebruikt met een te hoog gehalte calciumchloride waardoor roestvorming ontstond. In afwachting van het onderzoek naar de beste oplos sing voor het euvel werd afgemaakt wat afgemaakt kon worden. Zo is de tuin aangelegd, de bestrating aangebracht en waar mogelijk de houtbetimmering uitgevoerd- Na de bouwvak an tie was er echter met veel meer te doen. Behalve de financiële problemen waren er ook problemen op te lossen met betrekking tot de verkoop van woningen door be jaarden, die in het nieuwe tehuis zouden gaan wonen. Sommige bejaarden had den in het verkoopcontract een datum genoemd, waarop ze hun woning verla ten zouden hebben. Door de vertraagde oplevering van het tehuis dreigden er soms problemen te ontstaan, die over igens door het bestuur van het tehuis konden worden opgelost. Het euvel in het bejaardentehuis zal nu worden verholpen door onder de pla fonds stalen ondersteuningen aan te brengen, waaraan gipsplaten beves tigd worden. Zo ontstaat ongeveer 8 cm onder de betonplaten een nieuw pla fond, dat voorkomt dat eventuele door de roestvorm ing loskomende stukjes in de vertrekken vallen. Overigens wordt verwacht dat er nauwelijks iets naar beneden zal vallen. Het Kapelse be jaardentehuis bestaat uit drie blokken, waar in totaal 543 betonplaten werd verwerkt. In één van die blokken zijn alle beton platen door het nemen van boormon- sters onderzocht. In dat blok gaat her herstelwerk beginnen. Ondertussen zul len van de platen in de andere blokken ook monsters worden genomen. In een aantal vertrekken zal het niet nodig zijn iets aan het plafond te doen. omdat het calciumchloride-gehalte van de beton platen daar aanvaardbaar is. Ook zal het voorkomen dat in een vertrek een aantal platen goed is en een aantal slecht Dan zal toch het hele vertrek van een nieuw plafond onder het oude wor den voorzien Voorzitter Haverhoek: „Het aanbrengen van die plafonds blijkt voldoende te zijn. Dat hebben we ook als eis gesteld: een afdoende oplossing en geen lapmiddeltjes". In de betonpla- tenkwesUe zijn ook wel andermethoden genoemd voor het verhelpen van het euveL Bij een van die methoden zouden sleuven in het beton gehakt worden om het door roestvorming aangetaste be tonijzer te verwijderen. Er zou dan door middel van voorspankabels 'n nieuwe bewapening worden aangebracht Dit systeem is echter niet in Kapelle toe te passen, omdat daar de bouw al zo ver gevorderd is. Bovendien is het erg duur. In Kruiningen besloot men woensdag middag de stilliggende bouw van het nieuwe gemeentehuis van Reimers- waal weer op gang te brengen. Wanneer daar nieuwe plafonds onder de slechte betonplaten zullen worden aange bracht is nog niet bekend. In het in aanbouw zijnde gemeentehuis zijn monsters van alle betonplaten on derzocht Uit dat onderzoek bleek dat35 a 40 procent van óe platen een te hoog gehalte calciumchloride heeft De nieuwe plafonds komen in Krulnlngen ongeveer vijftien centimeter onder de oude platen te zitten; ongeveer zeven centimeter lager dus dan in Kapelle. Dat komt doordat zwaardere stalen balken nodig zijn omdat de ruimten in het gemeentehuis over het algemeen groter zijn dan die in het bejaardente huis. Ook het nieuwe gemeentehuis had al klaar moeten zijn. „We hadden nu al in de verhuizing moeten zitten," aldus een woordvoerder van de gemeente. De aannemer ls een nieuw afbouwschema aan het opstellen. Wanneer het gebouw nu opgeleverd zal worden ls nog niet be kend. Evenmin kan er iets gezegd wor den over de kosten die de vertraging en het verhelpen van het euvel met zich meebrengen. De bovenverdieping van het gemeentehuis wordt nu al afge werkt, want daar zijn geen betonplaten toegepast Ook het plein voor het ge meentehuls is al bijna klaar. gang van bedden in Vijvervreugd en De Sterre enkele opmerkingen verbonden met betrekking tot de positie van huize Den Berg. De commissies vinden dat dit internaat vernieuwbouwd moet worden en ook menen de commissies dat aan die vernieuwbouw de voorwaarde verbon den moet worden dat de stichting Sa- mivoz (die Den Berg beheert) dan geen medewerking zal verlenen aan het tot standkomen van een zwakzinnigenin ternaat in westelijk Noord-Brabant GOES - Bij de vier zwakzinnigeninternaten in Zeeland is sprake van een ernstige overbebedding. Volgens de landelijke normen jmogen er in de Zeeuwse internaten 598 plaatsen zijn, terwijl er momenteel 713 bedden (met inbegrip van de zogenaamde fasete huizen) beschikbaar zijn. Om tot een juiste verhouding te komen tussen de verschillende zwakzinnigenvoorzieningen -internaten, dagverblijven, gezinsvervangende tehuizen - zal het aantal bed den in de internaten in de nabije toekomst met 60 tot 80 vermin derd moeten worden. Een en ander blijkt uit een rapport van de commissie geestelijke gezondheidszorg en de commissie gehandi capten en langdurig zieken van de provinciale raad voor de volks gezondheid in Zeeland. In het vertrouwelijke rapport geven de commissies drie keuze-mogelijkheden om een einde te maken aan de overbebedding: sluiting van huize Den Berg in Goes, vermin dering van bedden in óf de Sterre te Clinge óf Vijvervreugd in Middelburg en als derde keuze: vermindering van bedden in zowel de Sterre als Vijvervreugd. dat beperking van het aantal inrich- tingsbedden, verreweg het gemakke lijkst kan geschieden door sluiting van huize 'Den Berg' (106 bedden met inbe grip van 8 plaatsen in een fasetehuis), Een dergelijke sluiting zou het aantal inrichtingsbedden in één keer tot 607 verminderen, hetgeen dus vrijwel gelijk is aan het huidige volgens de norm be nodigde aantal bedden," vinden de commissies. „Tevens wordt daarmee bereikt dat een tehuis, dat ondanks alle mogelijke maatregelen bij brand een zeer gevaarlijk object zal zijn, zal kun nen verdwijnen." De commissies benadrukken dat een volledige sluiting van huize 'Den Berg' echter wel de nodige problemen met zich mee zal brengen: moeilijkheden met pupillen en ouders van pupillen, het noodzakelijk op korte termijn vrijma ken van plaatsen in de beide andere Zeeuwse inrichtingen en in Brabantse inrichtingen, en dergelijke. „Deze moei lijkheden worden nog vergroot, doordat een deel van de Zeeuwse patiënten naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou moten wor den overgebracht, hetgeen door de ou ders noet makkelijk geaccepteerd zal worden," betogen de commissies. In dit verband wordt onderstreept dat 'De Sterre' in Clinge 253 bedden telt, terwijl aan de hand van de bevolkingsgrootte in 1976 slechts 190 bedden en in 1985 slechts 200 bedden voor Zeeuwsch- Vlaanderen nodig zouden zijn. De com missies wijzen er verder op dat huize "Den Berg" vanuit Goes met alle andere vormen van zwakzinnigenzorg op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland een goede samenwerking heeft opge bouwd en een belangrijke keten in het geheel van de zwakzinnigenzorg op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland een goede samenwerking heeft opge bouwd en een belangrijke keten in het geheel van de zwakzinnigenzorg is ge worden in die regio. De commissies her inneren aan stromingen in de zwakzin nigenzorg die het bestaan van kleinere internaten (als Den Berg) bepleiten, zo dat binnen de inrichting persoonlijker gewerkt kan worden. Als de sanering van het beddenbestand gezocht moet worden in vermindering van het aantal bedden in één inrichting, dan zal dat volgens de commissies 'uit eraard' in Vijvervreugd' of de Sterre plaats moeten vinden. Voor de Sterre betekent het een vermindering van het aantal plaatsen met ongeveer 100 tot circa 150, hetgeen te weinig is om in de behoefte aan plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen te voorzien. Als de beper king alleen bij Vijvervreugd wordt ver wezenlijkt, dan zal een aantal pupillen uit Noord-en Midden-Zeeland in de toe komst naar de Sterre in Clinge moeten worden overgeplaatst „Beperking van het aantal innchtingsbedden door mid del van vermindering van de bedden in één der internaten vergroot in feite al leen de moeilijkheden maar." stellen de commissies. Spreiding. Spreiding van de. beddenbeperking over meerdere internaten achten de commissies niet mogelijk voor huize Den Berg vanwege de geringe omvang, maar wel voor 'De Sterre' en 'Vijver vreugd'. Uitgaande van een beperking van 60 tot 80 plaatsen, komt dit neer op een afstoten van 35 a 45 plaatsen in 'Vijvervreugd' en 25 a 35 plaatsen in De Sterre. De commissies tekenen daarbij aan dat in deze aantallen onderling verschui vingen kunnen worden aangebracht, met dien verstande dat De Sterre niet meer dan 50 plaatsen mag verliezen om aan de regionale behoefte te kunnen blijven voldoen. De commissies merken ook op dat beperking voor een deel vrij gemakkelijk kan worden verkregen door het afstoten van de dependance Ipenoord te Oostkapelle (22 bedden), onderdeel van Vijvervreugd. „In het algemeen kan gesteld worden dat het beperken van het aantal plaat sen in meerdere internaten - in verband met het feit dat hiervoor geen of vrijwel geen overplaatsingen nodig behoeven te zyn, zeker als de beperking geleidelijk plaatsvindt - veel gemakkelijker en ge ruislozer zal verlopen dan sluiting van een internaat", aldus de commissies. In het rapport worden aan een terug- COMMISSIES KOMEN MET RAPPORT Het - lang verwachte - rapport van beide commissies ligt inmiddels bij de leden van de provinciale raad voor de tolksgezondheid. De raad zal over het rapport een uitspraak moeten doen. De tonclusie wordt vervolgens aangebo den aan gedeputeerde staten van Zee- Und. Dit college zal aan de hand van lel rapport de toekomstige beleids voornemens uit moeten stippelen. De {deputeerde staten van Zeeland. Dit wllege zal aan de hand van het rapport de toekomstige beleidsvoornemens uit moeten stippelen. De gedeputeerde voor de volksgezondheid, J. van den Bos, heeft onlangs laten blijken dat ook Érovinciale stalen er hun zegje over pogen doen, al is dat formeel volgens W wet ziekenhuisvoorzieningen niet lodig. Decommissies gaan in hun rapport uit voerig m op her, ontstaan van de over- lebeddmg in de Zeeuwse internaten. Het oprichten en uitbouwen van de in ternaten heeft volgens de commissies tamelijk plaatsgevonden in een periode éater vrij hoge normen toegepast wer- fói: 3.75 bed per 1000 inwoners en 2,46 tel per 100 inwoners (thans 1,8 bed per liu) inwoners). Ook waren er nog vrij- geen dagverblijven en gezinsver- tehuizen voor geestelijke ge- „Hetzalduide- zijn dat een duidelijke overbed- ontstaan. Deze overbedding geen onderbezetting bij de in- tot gevolg, aangezien ruim 275 ügen van buiten Zeeland in inrichtingen worden ver- ;dgd. Daarentegen worden slechts 160 teuwse zwakzinnigen in Internaten uten Zeeland verpleegd," aldus de wnmissies. it het rapport blijkt dat de overbebed- fcig in Zeeland tevens werd bevorderd door het standpunt, dat het tekort aan Innchtingsbedden in Zuid-Holland nog vele jaren zou voortduren en dat een eventueel overschot aan bedden in Zee land gebruikt zou kunnen worden om Zuid-Hollandse zwakzinnigen op te ne men. De commissies: „Thans is de feite lijke situatie zo. dat Zuid-Holland over voldoende inrichtingsbedden beschikt om in de opnamebehoefte vanuit de ei- i?n provincie te kunnen voorzien. Tot voorenkele jaren was er in Zeeland geen sprake van een feitelijke overbebe dding. Nu echter in aangrenzende pro vincies voldoende plaatsen in eigen wakzinnigeninrichtingen aanwezig SJnen daarnaast in Zeeland een groot aantal plaatsen in gezinsvervangende '-(hulzen en dagverblijven is verwezen- hjkt, valt de overbebedding in de inrich- ïngen bijzonder in het oog." Dc commissies wijzen erop dat er nog vel behoefte is aan enkele plaatsen in onderdagverblijven en gezinsvervan gende tehuizen, maar dat in de behoefte aan plaatsen in dagverblijven voor ou deren in Zeeland vrijwel geheel voorzien «(aanwezig 129 plaatsen, behoefte in 1976 is 133 plaatsen en voor 1986 totaal 1(71. „Dat met de planning van deze voorzieningen in Zeeland ook de nodige voorzichtigheid moet worden betracht, Wjkt uit het feit dat in september '76 in Tienkzee een gezinsvervangend tehuis set 24 plaatsen wordt geopend, terwijl volgens de 1 ater verschenen ministeriële oorm op Schouwen-Duiveland slechts behoefte bestaat aan 13 plaatsen," drijven de commissies. beperking i In het rapport wordt gesteld dat er geen jprake kan zijn, ook in de verdere toe komst niet, van uitbreiding van het huidige aantal aanwezige inrichrngs- Mden voor geestelijk gehandicapten. Er 'al integendeel tot een beperking van het aantal bedden dienen te wor den overgegaan. De mate van beper king zal - zo menen de commissies - («minste 60 plaatsen moeten bedra- Wt Het rapport bericht uitvoerig over W mogelijkheden die de commissies «arvoor zien: sluiting van een van de Heimalen; beperkingen van het aantal :ddcn in één der internaten; beper- jvng van het aantal plaatsen in meer- *r« internaten. •Ogenschijnlijk ligt het voor de hand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9