Achterkant dijk Noordpolder bij Sint-Maartensdijk afgeschoven Minister Westerterp wil de veertarieven extra verhogen GROTE HOEVEELHEID EXPLOSIEVEN GEVONDEN IN WEILAND IJZENDIJKE Meer materieel in zoekactie naar vermiste duikers Procedure rond de hinderwetaanvraag van Cruson op gang 't Koffiehuis RIJSTTAFELEN almanak Crm geeft geen geld voor wijkcentrum in Goes-Zuid Restanten van tanks gevonden in put Ontsnapte koe richt ravage aan in Middelburg DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 TOTALE STIJGING 9,7 PROCENT MIDDELBURG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat wil, dat de tarieven op de Westerscheldeveren met ingang van volgend jaar opnieuw worden verhoogd. Behalve aan een verho ging vanwege de stijging in kosten van levensonderhoud - becij ferd op 8,2 procent - denkt de minister ook aan een 'inhaalverho- ging met anderhalf procent. De totale verhoging zou dan 9,7 procent bedragen. Over dat voornemen van de minister wil gede puteerde J. Stenvert (veerdiensten) de visie hebben van de com missie van advies en bijstand voor de provinciale stoombootdien sten, welke commissie aanstaande vrijdag vergadert. Boten- gedeputeerde Stenvert liet desgevraagd weten over die verhoging de nodige reserves te hebben. statencommissie geeft vrijdag haar oordeel De Zeeuwse staten waren het vorig jaar eens met het voornemen van gedepu teerde staten om de veertarieven te verhogen, zowel met het percentage van de gestegen kosten van levenson derhoud als met een 'inhaalpercenta- ge'. Daarbij zat toen de gedachte voor om zo weinig mogelijk hindernissen te leggen op het pad, dat zou moeten lei den naar een positieve beslissing van het kabinet over de vaste oeververbin ding Westerschelde. Aan de leden van de adviescommissie voor de stoombootdiensten wordt nu melding gemaakt van een brief, die mi nister Westerterp op 20 september aan gsheeft gestuurd. „Hij vraagt daarin, na een mededeling, dat de regering thans geen beslissing kan nemen over het tijd stip van aanleg van de vaste oeverver binding, de tarieven te verhogen met een percentage gelijk aan de stijging van de kosten van levensonderhoud, echter ook ditmaal vermeerderd met een inhaal van 1,5 procent," aldus de informatie aan de adviescommissie uit de staten. Daarbij wordt erop gewezen, dat de stijging in de kosten van levensonder houd is becijferd op 8,2 procent. „Daar door komt de totale, door de minister verlangde verhoging, neer op 9,7 pro cent." De brief aan de adviescommissie uit de staten: „Omdat de minister van economische zaken voor verhogingen RW 58 Nieuwland- Souburg dubbel VLISSINGEN - De verdubbeling van Rijksweg 58 tussen Nieuwland en Oost-Souburg zal in de loop van vol gend jaar. hoogstwaarschijnlijk nog voor de bouwvakvakantie, zijn gerea liseerd. Het grondwerk voor dit werk is reeds grotendeels verricht en binnen kort zal de wegaanleg worden aanbe steed. Uit een bericht naar aanleiding van de rijksbegroting, gepubliceerd in de PZC van woensdag, zou de conclusie kunnen worden getrokken, dat de verdubbeling van dat gedeelte van rijksweg 58 tot 1979 was uitgesteld. Over het gedeelte van rijksweg58 tussen Oost-Souburgen Vlissingen zal pas later een beslissing worden genomen. I ADVERTENTIE) Markt - Middelburg 25 en 26 september zaterdag en zondag Tafelreservering 01180-12160 en 27543 ZEEUWSE Dilemma Dat was nog een hele opschudding van de week - met die aap, die geheel onverwacht in het Bevelandse ont- vluchtig bleek. Ben dankbaar brokje, voor wat jour nalisten onder elkaar altijd zo tref fend 'human interest' plegen te noe men. En ja hoor-daar kwamen ze ook. De verklaringewn van de mevrouw, bij wie de aap tijdelijk was ingetrokken „Ik was in de keuken bezig met het schoonmaken van groente En toen zag ik iets op de wasmachine zitten groot, zwart en met een lange staart. Eerst dacht ik aan een hond of een grote poes. Maar het was een aap Ik ben me wezenloos geschrokken", ik stond te tritien op m'n benen." Mooi zijn dat soort verklaringen. Héél mooi Mooi was eigenlijk ook de jacht op de aap. die diverse leden van de - toch al onderbezette politiemacht - uren be zighield Er was voor dat gebeuren veel belangstellng van de fotografe rende en de schrijvende pers En warempel - toen de aap op den duur toch nog bijna ontsnapte aan de handen der politiefunctionaris sen, gelukte het een der fotografen met een fraaie duik het dier nogjuisl bij de staart te vaten Hij zat ermee in een lelijk dilemma, maar hij had toen wel een aap, maar geen foto Als u het ons vraagt zal de man m de toekomst voor zichzelf duidelijker prioriteiten moeten stellen, duidelijk moeten kiezen uat-ie nou wil wezen, betrokken burger óf afstandelijk vakman van overheidstarieven van meer dan 7 procent toestemming moet geven, geeft de minister van verkeer en waterstaat in overweging deze zaak aanhangig te maken bij zijn ambtgenoot van econo mische zaken." mens de voorzitter ondertekend gezegd „De motieven om de tarieven te doen stijgen met het index-cijfer voor de kos ten van levensonderhoud zijn u bekend het veertarief zou daardoor reeél gelijk blijven. Principieel heeft Zeeland zich daartegen niet verzet." Wezenlijk anders Men betoogt, dat de zaken echter 'we zenlijk anders' liggen voor een extra verhoging als inhaalpercentage. In dit verband wordt verwezen naar de dis cussies, die over deze zaak vorig jaar in de adviescommissie en in de staten zijn gevoerd. Gedeputeerde J. Stenvert verklaarde desgevraagd in een nadere toelichting, dat gedeputeerde staten in deze zaak nog geen standpunt hebben geformu leerd: de brief van minister Westerterp kwam bij de provincie binnen na de gs- vergadering van maandag. Omdat een snelle reactie aan de minister gewenst is, wil de heer Stenvert de kwestie zo vlug mogelijk in de adviescommissie brengen, waarvoor al een vergadering was aangegeven tegen aanstaande vrij dag. Stenvert ..De vorige keer hebben de staten met een extra verhoging van de veertarieven ingestemd, om de omstan digheden van de vaste oeververbinding zo gunstig mogelijk te maken. Dat gokje is niet uitgekomen. Die anderhalf pro cent verhoging extra is toen in goed ver trouwen gedaan. Ik heb over een derge lijke verhoging nu zo m'n reserves. NOG GEEN SPOOR GEVONDEN SCHARENDIJKE - In de zoekactie naar de twee vermiste sportduikers, te Scharendijke, hebben zich geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan. Wel wordt er nu met nog meer mensen en materieel naar de twee duikers ge speurd. Zo is de rijkspolitie te water versterkt met de RWB 106, die de afge lopen dag samen met de RWB 112 en de RP 28 op verschillende manieren heeft getracht sporen van de duikers te vin den. Twee schepen hebben, verbonden met een lijn waaraan een dreg was beves tigd, de kuil voor de haven weer eens nagezocht. Verschillende malen kwam de dreg wel vast te zitten, maar nader onderzoek leverde niets op. Verder werd assistentie verleend door hetschip 'De Zuidvliet', dat normaal in geschakeld wordt bij de Oosterschel- dewerken. Het schip is eigendom van een duikbedrijf uit Bergen op Zoom en heeft een complete professionele duik- uitrusting aan boord, waaronder en kele decompressie tanks. Ook de Engelse militairen houden ach nog steeds bezig met de zoekactie. Deze Engelse groep is woensdag tijdens de actie gestuit op een oud wrak van een binnenschip dat voor de haven van Scharendijke ligt. Hetschip was tijdens 'HANSWEERTSE' AAP NAAR SAFARIPARK IN HILVARENBEEK GOES - De aap, die een paar dagen in Rilland-Bath en Hansweert de boel op stelten heeft gezet, heeft dan toch nog een goed onderkomen ge kregen. De aap is opgenomen door het Safaripark in Hilvarenbeek. Men had d aar nog een paar vrouwtjes meerkatten zonder 'echtgenoot'. 'Aapmans' hoeft zich dus niet te ver velen. Aanvankelijk werd gevreesd, dat het dier voor vivi-secöe zou wor den gebruikt. een storm in 1920 vergaan. Het was ge laden met ongebluste kalk, dat in aan raking met water een gas vormt. Als ge volg hiervan is indertijd het schip ont ploft. De Engelsen hebben de restanten van het wrak gemarkeerd met een spe ciale boei. Bij het haventje heerst nog steeds een grote drukte van belang. Ook een groep brandweerlieden uit Roosendaal - een van de duikers is brandweerman eerste klas te Roosendaal - is de gehele dag aan de haven aanwezig, klaar om actie te ondernemen indien er zich wijzigin gen in de situatie zouden voordoen. GOES - Het ministerie van crm zal geen 'investeringsbijdrage' geven voor de bouw van een nieuw wijkcentrum in Goes-Zuid. In een brief aan het gemeen tebestuur van Goes wijst het ministe rie erop, dat dit besluit is genomen op grond van geldgebrek. Ook de komende jaren hoeven b. en w. niet op een bij drage te rekenen. B. en w. van Goes zul len nu gaan bekijken welke stappen er ondernomen moeten worden, om Goes-Zuid toch aan een nieuw wijkcen trum te helpen, b. en w. goes ontvangen ambtenaren GOES - Zaterdag zullen b. en w. van Goes de deelnemers aan de provinciale bondsdag van het district Zeeland van de Nederlandse bond van gemeente ambtenaren een offïciéle ontvangst aanbieden in het stadhuis Het gezel schap wordt om half twaalf verwelkomd door het college De ambtenaren bezoe ken ook het museum, 's Middags wordt onder meer een bezoek aan Hoeciist ge bracht. Met een Atlaskraan wordt het weiland afgetast naar mogelijke explosieven. VERGUNNING TER INZAGE OOSTBLRG- Er zit schot in de procedure die het metaal veredelingsbcdrijf Cru son BV in Breskens moet helpen aan een nieuwe hinderwetvergunning voor het hele bedrijf. Vanaf vandaag (donderdag) ligt de aanvraag voor een vergunning van Cruson ter inzage op het gemeentehuis. Gedurende vier weken kan iedereen schriftelijk bezwaren indienen tegen het verlenen van de vergunning. Vrijdag 8 oktober is er bovendien een hoorzitting in het Oostburgse gemeentehuis, waarop gelegenheid bestaat de bezwaren mondeling toe te lichten. Van de omwonenden in Breskens zal niemand persoonlijk op de hoogte worden gebracht van de procedu re. Het bedrijf van Cruson wordt volledig omringd door straten, zodat er geen directe omwonenden zijn, volgens de hinderwet. Zoals bekend werden In augustus belangrijke delen van het Breskense metaalver- edelingsbedrijf gesloten omdat daarvoor geen hinderwetvergunning en bestonden of de voorwaarden niet werden nageleefd. Cruson diende al enkele maanden gele den een aanvraag in vooreen totale hinderwetvergunning, die alle bedrijfsonderde len zou omvatten. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt aan het opstellen van de voorwaarden, waaraan het bedrijf moet voldoen. Het Oostburgse gemeentebestuur, de arbeidsinspectie, de milieu-inspectie en Cru son zelf werden het afgelopen vrijdag eens over de instelling van een werkgroep, waarin die vier instanties zijn vertegenwoordigd. De werkgroep moet het overleg over de hinderwetaanvraag stroomlijnen. Woensdag werd in het Oostburgse gemeentehuis de eerste bespreking gehouden en als resultaat daarvan komt de procedure op gang die schriftelyke bezwaren moge lijk maakt De procedure was het enige onderwerp van bespreking. Weiland in een maanlandschap veranderd IJZENDIJKE - In opdracht van de gemeente Oostburg is de ex plosievenopruimingsdienst af gelopen dinsdag begonnen met het verwijderen van allerlei oor logstuig uit het weiland van de heer R. Dobbelaere aan de Pont Avancé te IJzendijke. Na twee' dagen intensief graven in het weiland, dat er nu als een maan landschap uitziet, zijn er twee grote granaten, zes geweren en een kleine hoeveelheid Duitse munitie gevonden. Daarnaast, en dat is zeer bijzonder, is de explosievenopruimingsdienst ge stoten op een groot aantal losse tank onderdelen. Een mogelijke verklaring voor deze vondst is volgens de heer Dobbelaere het feit dat er in 1944 in de buurt van de boerderij door onvoor zichtigheid drie Engelse Chaffee-tanks in de lucht zijn gevlogen. Na het ongeval zouden alle tankover blijfselen in een grote put in het weiland van de heer Dobbelaere zijn gestort Dit vermoeden was ook de reden, dat hjj drie weken geleden bij de gemeente Oostburg aan de bel trok. Adjudant De Vriedt rechtsbekijklM oorlogstuig, dat in het weiland te llffl dijke werd gevonden. By de zoekactie, waarbij men gebruik maakt van een Atlaskraan, gaat men zeer voorzichtig te werk. Volgens adjudant-onderofficier C. J. de Vriedt, die de operatie leidt, omdat er altijd ontploffingsgevaar bestaat. Hoelang men nog werk zal hebben kan de heer De Vriedt nietzeggen. „Wezetten er paseen punt achter als we niets meer vinden.'1 OVER LENGTE VAN350 METER waterschap: „geen gevaar" SINT-MAARTENSDIJK - Een deel van de binnenkant (de landzijde) van de Oosterscheldedijk langs de Noordpol der bij St. Maartensdijk is over een lengte van ongeveer 350 meter afge schoven. Hoewel de kruin van de dijk een flink stuk verlaagd is. bestaat er volgens een woordvoerder van het wa terschap Tholen geen gevaar voor ca lamiteiten Aan de betreffende dijk worden momenteel versterkingswerken uitgevoerd De dijk is ter plaatse van de afschuiving. die vrijdag en zaterdag plaats vond, voorzien van een nieuwe glooiing en buitenberm. die het Ooster- scheldewater ongetwijfeld kunnen ke ren. De afschuiving van een deel van de ach terkant van de dijk komt niet helemaal als een verrassing voor het waterschap en de aannemer Voordat met de ver sterkingswerken begonnen werd had een onderzoek van de dienst Grondme chanica in Delft al uitgewezen dat men over een afstand van ongeveer zeven honderd meter in de Noordpolder met slappe grond te maken heeft, die het gewicht van het op te brengen zand wel eens moeilijk zou kunnen dragen. Daarom werd het betreffende deel van de dijk niet opgespoten, maar het zand werd er met vrachtauto's ingereden. Drie weken geleden schoof op een an dere plaats in het 'slappe deel' van de Noordpolder al een deel van het pas aangebrachte zand weg Het wegge schoven zand werd toen opnieuw aan gebracht en is tot nu toe blijven zitten. „Maar we willen nu geen enkel risico meer nemen," aldus de heer J D. Jagt, hoofd technische dienst van het water schap Tholen „Daarom gaan we nu over het hele stuk van zevenhonderd meter de binnenberm verhogen en de bermsloot achter de dijk zal worden ge vuld met zand. Dat alles levert dan vol doende tegendruk op om te voorkomen dat er nog afschuivingen plaats vinden in de toekomst Volgens de heer Jagt zal het totale dijk- versterkingswerk ondanks deze tegen slag toch nog op tijd (vóór 1 november a.s.) gereed zijn. Bij het herstel zal in wei gaat mandag beginnen en zal onge- totaal zo'n zesduizend kubieke meter veer veertien dagen duren. Onbekend is zand voor het opvullen van de be- nog wat de kosten zullen zijn. maar er rmsloot en voor het verhogen van de wordt wel op een bedrag van rond de ton binnenberm worden gebruikt. Het kar- gerekend. dier 2y2 uur 'in vrijheid' MIDDELBURG - Een op het abat toir losgebroken koe heeft woens dagmorgen een spoor van vernielin gen aangericht op een wilde vlucht die het dier van de Seisweg tot op de 'Pyramidehoeve' aan de Nieuwe Vlissingseweg voerde. Vooral aan tuintjes en tuinafrasteringen nogal wat schade aangericht. De vrijheid van de koe, die ter slach ting naar het abattoir was gebracht, heeft van zeven uur tot half tien gis termorgen geduurd. Direct na zijn ontsnapping werd het dier gesigna leerd in de Jodengang, waar de poli tie bijna kans zag de koe te isoleren door met auto's de smalle straat aan beide kanten af te sluiten. De koe zag echter kans dwars door tuintjes en tuinafrasteringen heen de Seissingel te bereiken, waama een lange tocht volgde door de gemeentekwekerij aan de Seissingel, over het terrein van de hier nabijgelegen kwekerij Dekker, door het Zanddoip en ver schillende straten van de Stromen- wijk. Zo kwam het dier op de Nieuwe Vlis singseweg, waar men er uiteindelijk met. behulp van een dierenarts en mensen van de 'Pyramidehoeve' w slaagde de koe in een weiland te drij ven. Hier plaatste een dierenarts twee voltreffers met een verdovings geweer Het eerste schot had geen uitwerking, maar na het tweede, met een sterkere verdovingsdosis, gto£ het dier na tien minuten neer. Toen men de koe echter wilde bena deren bleek ze toch nog de kracht te hebben op te staan en te vluchten. Zo kwam ze opnieuw op de Nieuwe Vlis singseweg terecht, waar vijf mensen van het Middelburgse slachthuis he- dier tenslotte omsingelden en met een schietmasker doodschoten. He slachthuis is voor de aangerichte schade verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2