PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CUSTERS VRIJGELATEN Geurtsen (vvd) dreigt met intrekking abortusvoorstel 'Onafhankelijk instituut' zoekt naar oplossing afvalproblematiek Hoechst de krant van zeeland Na dringend beroep Van der Stoel: Koningin: moeite met troonrede BIJ TE STERKE AMENDERING: MINISTERS EN HOECHST KOMEN OVEREEN: Hatta betrokken bij complot tegen Soeharto ■Éf 219e jaargang no. 226 Donderdag 23 september 1976 nister heeft laten weten dat hij het zou betreuren als door deze zaak de'goede relatie tussen de beide landen in ge vaar zou komen. Custers, die op 8 december vorig jaar werd gearresteerd, is door een speciale militaire rechtbank in een lang voorbe reid en geheim proces veroordeeld we gens samenzwering tegen het huidige regime. De tijdelijk zaakgelastigde in Bangladesj van Nederland, mr. P. R. Brouwer, mocht Custers tijdens zijn voorarrest enkele malen opzoeken. maar nimmer werd meegedeeld hoe de aanklacht luidde. Vertegenwoordigers van de ambassade noch familieleden van Custers mochten bij het proces aanwezig zijn. Volgens de familie is Peter Custers er slecht aan toe. Hij zou vooral in het be gin van zijn gevangenschap, psychisch en lichamelijk zijn mishandeld. Na een val, begin maart dit jaar, brak zijn pols, maar medische bijstand werd gewei gerd. Volgens een oom van Custers, de arts Lelkens, is nu een operatieve in- (Van onze correspondent) DEN HAAG - Een rechtstreeks en dringend beroep van minister Van der Stoel van buitenlandse zaken op president Saljem van Bangladesj heeft woensdag geleid tot de invrijheidstelling van de dinsdag tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeelde Nederlandse ontwikkelingswerker en journa list Peter Custers (27). Volgens de naaste familie van Custers is bij de vrijlating bedongen dat Peter (lusters, eenmaal terug in Nederland, zich niet in negatieve zin over Bangladesj zal uiten. Custers die vandaag naar de Thaise hoofdstad Bangkok reist, zal zeker niet voor maandag in ons land terug zijn, zo deelt de familie mee. Minister Van der Sloel heeft vorige week de in Brussel gestationeerde Bengaalse ambassa deur Sanaul Huq twee maal naar Den Haag ontboden om hem zijn ontstem ming over de rechtsgang in de iaak-Custers over te brengen. Neder land heeft bij die gelegenheid ook offi cieel om uitwijzing van Custers uit Bangladesj - dat jaarlijks tientallen miljoenen guldens ontwikkelingshulp ran ons land krijgt - gevraagd. De mi- CHU-BESTUUR: KRUISINGA ALS EERSTE MAN OP CDA-LIJST DEN HAAG (ANP) - De huidige voorzït- tirvan de Christelijk- Historische frac- tiein de tweede kamer, dr. R. J. H. Krui- jsnga, moet de aanvoerder worden van ie kandidatenlijst, welke de CHU in- brengt, als de drie Christen- iemocrutische partijen KVP, ARP en CnU besluiten met één gezamenlijke CDA-lijst de komende tweede kamer- wkiezingen in te gaan. Mus blijkt uit het voorstel, dat het te-bestuur gedaan heeft aan de Unie tal (hoofdbestuur van de CHU), die za- ig a.s. in beslote iht bijeenkomt. greep noodzakelijk. De heer Lelkens heeft Custers in augustus in Dacca on derzocht en constateerde toen naast ernstige verzwakkingsverschijnselen, ook wonden aan voor- en achterhoofd. Oud-kamerlid Cramer overleden HAARLEM (ANP) - Op 96-jarige leef tijd is het oud-kamerlid ir. Ch. G. Cra mer zaterdag 18 september overleden. De begrafenis heeft inmiddels in alle stilte plaatsgehad. Ir. Cramer, op 20 oktober 1879 geboren in het voormalig Nederlands Indië. werd in 1923 voor de toenmalige SDAP lid van de eerste kamer. Van 1925 tot 1937 was hij voor die partij lid van de tweede kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Koningin Juliana heeft dinsdag bij het voorlezen van de Troonrede nogal wat moeite ge had met de lange zinnen in het stuk. Ook was zij gevallen over het aantal moeilijke woorden dat erin werd gebruikt, al vond ze dat dit minder was dan in voorgaande jaren. Dat heeft de koningin dinsdag verteld aan een delegatie van vier kamerle den. Deze kwamen haar de voor dracht voor het voorzitterschap van de Kamer aanbieden. De koningin had aan de kamerleden (de heren Giebels, De Boer, Du Cha- tinieren Koningh)laten weten datzij had geprobeerd het woord „Vrou wenhuis", zo humorloos mogelijk uit te spreken. Hiermee wordt gedoeld op de vrouwenhuizen die de emanci patiebewegingen in ons land willen oprichten. Maar andere, dubbelzin niger, betekenissen voor dit woord waren niet vreemd aan de „humorlo ze" benadering van de koningin. Vol gens de heer Giebels (PvdA), die aan de Kamer verslag uitbracht over wat hij noemde „een geanimeerd ge sprek" met de koningin, bestond ook bij de betrokken kamerleden enige onzekerheid over de inhoud van dit woord. De mededelingen van Giebels over de inhoud van het gesprek (hij ver telde later dat over koetjes en kalfjes gesproken was, zoals de droogte en de zomertijd) riepen overigens bij zijn collega-kamerleden bevreem ding op. Het is niet de gewoonte dat mededelingen worden gedaan over gesprekken tussen parlementariërs en de koningin. Enkele kamerleden noemden dit „uniek". Giebels werd dan ook na het afleggen van zijn verklaring door zijn fractie leider Ed van Thijn even „onderhou den" overzijnhandelwijze. Van Thljn zei echter desgevraagd het „een goeie grap" te vinden. Giebels zelf zei dat men zijn optreden „op de grens" had gevonden. In politieke kringen spreekt men altijd over het „geheim van Soestdijk", de afspraak om nooit de mening van de koningin naar bui ten te laten blijken. Kamervoorzitter Vondeling noemt in een reactie „de persoonlijke nood" van de heer Giebels ongebruikelijk omdat gedeelten van persoonlijke gesprekken gewoonlijk niet in het openbaar worden gebracht. „Zeker niet in de Tweede Kamer en nog minder als het woorden betreft die door het. onschendbare staatshoofd in een informeel gemoedelijk onder houd zouden zijn gebruikt", aldus Vondeling. Wat de heer Giebels heeft gedaan - „naar ik weet met de beste bedoelingen" - zal voor Vondeling geen voorbeeld zijn waarop men zich in de toekomst zou kunnen beroe pen. JAKARTA (RTR/UPI) - De Indonesi sche regering heeft een samenzwering ontdekt die ten doel had president Soe- harto af te zetten ten gunste van de vroegere vice-president Mohammad Mini ster We sterterp wi 1 d e tarieven vcor de Zeeuwse veren met Ingang van vol gend jaar opnieuw verhogen. PAGINA 3 ondernemingsraden wetsontwerp op de ondememlngsraad-nieuwe-stijl moet worden ingetrokken, vindt NCW- voorzitter De Wit PAGINA 4 opknappen Het opknappen van een aantal Kort- geense gemeentewoningen gaat even veel kosten als nieuwbouw. overschot De Zeeuwse internaten voor zwakzinni genzorg hebben een groot beddenover schot, aldus de provinciale raad voor de volksgezondheid. leefbaarheid prijzenstop De Franse regering heelt de prijzen voor de rest van dit jaar 'bevroren.' PAGINA 15 i)gestapt Pedor den Hertog lag 20 minuten voor in dewedstrijd Parijs-Brussel, maar moest tenslotte van de fiets stappen. PAGINA 17 nieuwe start Pen nieuwe start voor het Zeeuwse bas ketbal, verwachtingen voorde komende Mmpetitie PAGINA 19 ilol v mi der Ven is dol op Amerika; i televisie programma's, strips. pagina 21 kernenergie ®e Britse commissie voor het milieu wil 5,1 de toepassing van kernenergie op Bote schaal wordt uitgesteld. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De liberaal Geurtsen, één van de vier indie ners van het PvdA-VVD- abortuswetsvoorstel, heeft woensdagavond voor de televi sie gedreigd het ontwerp te zul len intrekken als de Tweede Kamer vanavond bij de stem mingen er te veel wijzigingen in gaat aanbrengen. Breekpunt daarbij zou zijn een mogelijk wijzigingsvoorstel van de PvdA over de benoeming en de be voegdheden van de toetsings commissie. De socialisten be reiden een amendement voor waarin het parlement meer vat krijgt op het benoemen en het doen en laten van deze commis sie, die erop zal moeten toezien dat artsen en klinieken zich aan de wet houden. Dit voorstel, afkomstig van de socialis tische woordvoerster mevrouw Haas- Berger, zou in de Tweede Kamer kans maken te worden aangenomen, want ook de liberalen neigen ernaar het te steunen. Het dreigement van Geurtsen, dat vanwege zijn vroege tijdstip nogal wat verbazing wekte in politiek Den Haag, kan dan ook worden uitgelegd als een niet mis te verstane waarschu wing aan zijn eigen fractiegenoten. Geurtsen vindt de strekking van de plannen van mevrouw Haas ingaan tegen de bedoeling van de vier initia tiefnemers. Deze willen namelijk het DEN HAAG- De voortzetting van de de batten over het wetsontiverp Abortus Provocatus in de tweede kamer, woens- dagmiddag: hier de regeringstafel met de indieners vati de ontwerpen v.Ln.r. de heer Geurtsen tvvd), dr. Lamberts tpvda), mevrouw Veder-Smit (vvd), de heer Roethof tpvda), mevrouw Van Leeuwen (arp) en mevrouio Gardeniers-Berendsen. abortusvraagstuk depoliticeren. Als er van PvdA-zijde een voorstel komt en wordt aangenomen, is in principe elk jaar in het parlement een discussie mo gelijk over de handelswijze van de toets ingscommissie. Dit betekent dat elk jaar in het parlement indirect over de abortus zou worden gesproken. Ook het voorstel van KVP- woordvoerster mevrouw Comelissen om de gewetensbezwaren van artsen te erkennen is bij Geurtsen fout gevallen. Dit amendement zal echter vandaag, op de vijfde en laatste dag van het abortus debat, een minder grote rol spelen om dat het niet zoveel kans maakt te wor den aangenomen in de Tweede Kamer, Geurtsen zei niet concreet dat ook dit voorstel voor de vier indieners onaan vaardbaar is. Op de vierde dag van het debat over de nieuwe abortuswetgeving heet het CHU-kamerlid Txlanus het vraagstuk van de euthanasie in de dis cussie betrokken. Tilanus wil dat de in dieners van het PvdA-VVD-ontwerp een duidelijke uitspraak over euthanasie doen. Hij wees erop dat in het ontwerp- beginselprogram van de PvdA de libera lisatie van abortus en euthanasie in één hoofdstuk wordt bepleit. Initiatiefnemer Lamberts (PvdA) liet direct al per interruptie weten niet te zullen ingaan op het verzoek van Tila nus. TIJDELIJKE OPLOSSING MOGELIJK DEN HAAG - Een onafhankelijk insti tuut zal een nader onderzoek gaan in stellen naar de mogelijkheden voor verwerking van de afvalstoffen van de natzuur-reinigingsinstalatie van Hoechst-Vlissingen. Dat is overeenge komen tussen de minister Vorrink en Lubbers enerzijds en de raad van be stuur van Hoechst Holland NV ander zijds. Woensdag is de afvalproblamatiek van de natzuurfabriek in al zijn aspecten on derwerp van gesprek geweest tussen de beide genoemde ministers en de raad van bestuur van Hoechst Het instituut dat het nader onderzoek zal gaan ver richten zal daartoe worden aangewezen door het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne na overleg met Hoechst. Zoals bekend had minister Vorrink aan g s van Zeeland kenbaar gemaakt niet bereid te zijn medewerking te verlenen aan de aanleg van een stortplaats naast de vuilnisstortplaats in Vlissingen-Oost om daar gipshoudende afval van de natzuurfabriek te doen storten, Minis ters en raad van bestuur hebben elkaar dus nu gevonden bij de afepraa k tot aan wijzing van -nonafhankelijk onderzoek instituut „Dit instituut zal in nauwe samenwerking met de terzake deskun dige afdelingen van Hoechst zoeken naar een milieuhygiënische oplossing die technisch en economisch verant woord is voor de verwerking van de af valstoffen van de natzuurreinigingsfa- briek. Hoechst heeft zich bereid ver klaard de kosten van dit onderzoek te dragen,, aldus het communiqué na af loop van het gesprek. Intussen is met name terwille van de werkgelegenheid gezocht naar een voor lopige oplossing die in het kader van de wet chemische afvalstoffen door de mi nister van volksgezondheid en milieu hygiëne aanvaardbaar wordt geacht Optieterrein Naar de mening van deze minister is daartoe een mogelijkheid indien door aankoop door Hoechst van een stuk ter rein binnen het beheersgebied van het Havenschap Vlissingen een gecon troleerde bewaarplaats voor het be trokken afval zou kunnen worden ge realiseerd: daarbij gaat de voorkeur uit naar een hiervoor gunstig gelegen hoek van het optielerrein van Hoechst Over de technische uitvoering hiervan zal nader overleg met de betrokken autori teiten plaatsvinden. Directeur Van Heel van Hoechst- Vlissingen in antwoord opeenvraagnaar de termijn, waarbinnen de natzuurfa briek in werking zou kunnen treden, dat daarover op dit moment nog geen uit sluitsel is te geven. „Dat hangt mede af van het over leg met de betrokken autoriteiten", zei hij. In antwoord op de vraag hoelang de eventuele tijdelijk opslag van het afval op het ODtie-terreiri kan" duren verwees hij naar de passage in het gezamenlijke communiqué, waarin wordt gezegd, dat het onderzoek rond de afvalverwerking zich zal richten op 'een milieuhygiëni sche oplossing, die technisch en econo misch verantwoord is." HAMBURG- De bergingsexperts van de rederij Harms uit Hamburg is het woens dag gelukt, twee kabels te leggen om de gezonken Britse mijnenveger Fittleton Het Britse ministerie van defensie had naar een bergingsschip en een kraan uit Hambu rg gevraagd. De kraan heeft een vermogen van 400 ton. De 42 meter dieplig gende 'Fittleton'heeft een waterverplaatsing van 360 ton. Behalve Duitse bergings experts zijn ook Britse en Nederlandse experts aanwezig op de plaats van het ongeluk. De Britse mijnenveger ligt 80 mijl uit de kust van Texel na een aanvaring maandag met het Britse fregat Mermaid. Nog tien opvarenden van de 'Fittleton' worden vermist. VIER ARRESTATIES De overtuiging die fout bleek orige week hebben de Zeeuwse staten nogal zuur terecht: er was alle reden toe - over verwikkelin gen rond de adviescommissie bedrijfsleven van het haven schap Vlissingen. Deze commissie is zelf hoogst ontevreden over de manier waarop zij functioneert - of liever: de manier waarop zij van het haven- schapsbestuur mag functioneren. Deze gang van zaken leidde er toe, dat in het voorjaar twee vakbondsbestuurders uit de commissie traden, waarna in mei de kamer van koophandel een motie aan nam, waarin zij haar 'ernstige bezorgd heid' uitsprak over de 'onbevredigende wijze' waarop de commissie functio neert. Het gehele bedrijfsleven - werk gevers en werknemers - waren het daar kennelijk over eens. Gedeputeerde sta ten maakten de zaak nog weer erger door over deze kwestie een onbeteke nende brief aan de staten te zenden met het voorstel hun mededeling voor ken nisgeving aan te nemen. Kaland restau reerde dit weinig gelukkige stuk tijdens de statenzitting nog enigszins: de moei lijkheden worden binnenkort met de adviescommissie besproken, waarna de staten alsnog zullen worden ingelicht, zo liet hij weten. De adviescommissie komt dus binnenkort weer op de sta- tenagenda. Ee. Jjantójn Hatta. De samenzwering kwam aan het licht door twee documenten waarin het presidentschap van Soeharto als een mislukking wordt gekenmerkt. Vier personen zouden in verband met de samenzwering zijn gearresteerd. De regering in Jakarta heeft op de Indo nesische bevolking een beroep gedaan waakzaam te blijven, omdat 'zonder waakzaamheid elke onschuldig lijkende actie of oproep tot een nationale ramp kan leiden als ze door onverantwoorde lijke elementen wordt uitgebuit" De aankondiging van woensdag bracht geen zichtbare beroering tweeg in Ja karta en er was geen ongebruikelijk grote activiteit van militairen of politie rond het presidentieel paleis in het cen trum van de hoofdstad. De documenten waren ondertekend door Sawito Kartowibowo. minister van landbouw tijdens de regering Soekamo. Kartowibowo zou zijn gearresteerd, evenals drie anderen die niet tot de on dertekenaars behoorden. Andere on dertekenaars waren dr. Hatta, kardi naal Justinus Darmoyoewono (hoofd van de katholieke kerk in Indonesië), generaal Simatoepang oud bevelhebber van de strijdkrachten en voorzitter van de Indonesische raad van kerken), dr. Hamka (een prominent moslim-hoogleraar) en Said Soekanto Tjorodiatmodjo (voorzitter van het coördinerend secretariaat van de sec ten in Indonesië). Volgens de regeringsaan kondiging werden alle ondertekenaars, met uitzondering van Kartowibowo, na de ontdekking van de documenten be zocht door een regeringsdelegatie 'om inzicht te krijgen in hun werkelijke mo tieven'. Bij die gelegenheden hadden zij allen verklaringen afgelegd dat ze on zorgvuldig hadden gehandeld met het zetten van hun handtekening en dat zij nooit akkoord zouden gaan met welke pogingen dan ook van ongrondwettige aard, aldus de aankondiging. Verder zouden oud-vice-president Hatta en de religieuze leiders hun handtekening hebben geplaatst in de veronderstelling dat de documenten niets meer waren dan een analyse van de huidige situatie in Indonesië. 1 en j aar of zes geleden zag het er naar uit dat in Zeeland geen moeilijkheden waren te vrezen - of althans geen ern stige moeilijkheden - over de inspraak van het bedrijfsleven in de havenschap pen. De minister had zijn les geleerd: in Delfzijl - waar het eerste havenschap werkte - waren er allerlei zwarigheden geweest doordat er geen dwingend voorgeschreven adviescommissie van het bedrijfsleven bestond. Die kwam er later wel, maar met horten en stoten en niet omdat de wet en de daarbij beho rende gemeenschappelijke regeling zo'n commissie voor schreven. Toen in 1968 het wetsont werp voor Vlissin gen werd ingediend bleek in de gemeen schappelijke regeling een dergelijk voorschrift wel te zijn opgenomen. Bij de parlementaire behandeling werd bo vendien gepoogd de status van de commissie te versterken. In de bewuste bepaling stond namelijkdatde raad van bestuur van het havenschap „de taak, de samenstelling en de werkwijze" van de commissie zou regelen, een bepaling die de raad van bestuur grote volmach ten gat De raad kan immers in feite de commissie monddood maken. Daarom werd in de tweede kamer aangedrongen op groter zelfstandigheid: de commissie kon best haar eigen werkwijze regelen, aldus het voorlopig verslag. De toenma lige minister van verkeer en waterstaat Bakker voelde daar echter niets voor: de bewuste bepaling werd dan ook niet ge wijzigd. In de eerste kamer kwam dit punt eveneens aan de orde en werd de bewindsman nader naar de taak van de commissie- gevraagd. Bij die gelegen heid ging minister Bakker daar nader op in. Zijn uitlating - van acht septem ber 1970 - is waard om alsnog te worden geciteerd: „In de gemeenschappelijke regeling staat dat er een commissie van advies uit het bedrijfsleven moet ko men, die de raad van bestuur dus ook moe t horen over verschillende zaken die voor het bedrijfsleven van betekenis zijn." En de minister voegde daaraan toe: „De heb de stellige overtuiging, dat het bedrijfsleven voldoende inspraak zal hebben bij de voor dat bedrijfsleven belangrijke beslissingen." De 'e gebeurtenissen van de afgelopen maanden hebben duidelijk gemaakt dat de overtuiging van de minister volko men fout is geweest. Eén zin uit een re cente brief van de commissie: „Naar het oordeel van de adviescommissie is de oorzaak van het slechte functioneren veeleer gelegen in een gebrek aan be reidheid de adviescommissie te consul teren." In de zes jaar van haar bestaan heeft zij nog maar één keer met de raad van bestuur gesproken, zo heeft ze mee gedeeld Dat komt er in feite op neer, dat de raad zijn eigen, dwingend voorge schreven adviescommissie niet serieus neemt Aldus handelend heeft de raad van bestuur een toezegging van minis ter Bakker ontkracht, terwijl toch mede op grond van die toezegging de wet is aanvaard. Gedeputeerde Kaland - te vens voorzitter van het havenschap -zei vrijdag in de staten dat de adviescom missie haar plaats in het havenschap moetleren kennen, zoals ook hethaven- schap zijn plaats in de samenleving moet leren kennen. Het klinkt heel mooi. maar het duidt op een éénrich tingsverkeer: het gaat er niet alleen om dat de commissie haar plaats leert ken nen, het gaat er nu om dat de raad van bestuur moet leren een wettelijk voor geschreven commissie ernstig te ne men. De staten zullen nu nader worden geïnformeerd over het overleg tussen hethavenschapsbestuuren de commis sie. Die informatie kan overigens niet veel verder gaan - in het gunstigste ge val - dan de mededeling dat de raad van bestuur de commissie heeft toegezegd het leven te zullen beteren. Of die toe zegging in de praktijk voor de commis sie voldoende zal opleveren kan pas la ter blijken. De bespreking daarvan zou een vast punt in de staten moeten zijn, bijvoorbeeld bij de behandeling van de jaarverslagen van de havenschappen. „Ook het havenschap moet zijn plaats in de samenleving leren kennen": we herhalen het opmerkelijke woord van gedeputeerde Kaland. Die Dlaats is in Sint zie pagina 3 knlnm Ij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1