Frankrijk bevriest prijzen voor rest van het jaar Mina gratis prijs. Fusie ziekenfonds wereld een feit PZCX Bezetters scheepswerf zetten actie door maatregelen om economie gezond te maken 13 Huurverhoging van 8 procent per 1 juli Jeugdleider in arrest voor toelaten hasjhandel kom maar op Verdere economische groei in ontwikkelingslanden Vredeling niet beducht voor militaire kaste Bewaking kerncentrale Dodewaard onbevredigend ALLE 71 ZIEKENFONDSEN AANGESLOTEN BIJ VNZ: DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 binnen-b uiten land PARIJS (REUTER)- De Franse regering heeft woensdag maat regelen bekendgemaakt die de economie van Frankrijk weer gezond moeten maken. Premier Raymond Barre deelde mee dat de prijzen van alle goederen, behalve verse levensmiddelen, worden bevroren voor de pe riode van 15 september tot en met 31 december en die van diensten tot en met 31 maart. Het openbaar vervoer en het water mogen volgend jaar maar 6,5 procent duurder worden. Loonsverhogingen zullen volgend jaar worden beperkt door de loonontwikk eling te koppelen aan de stijging van de winkelprijzen. Op het particuliere be drijfsleven wordt ingaande 1 januari 1977 een belasting gelegd om de inflatie te bestrijden. Dividenden mogen vol gend jaar hogstens 6,5 procent stijgen. De benzineprijzen zullen in de periode tot het eind van het jaar met vijftien procent omhoog gaan door verhoging van de belastingen. De belasting toege- DEN HAAG - Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) wil de huren per 1 juli volgend jaar met 8 procent verhogen. Dat heeft hij in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. In de PZC van woensdag werd abusievelijk vermeld dat de hurenper 1 april met «ven procent en per 1 juli nog eens met één procent zouden worden verhoogd. De jaarlijkse huurverhoging vindt doorgaans per 1 april plaats. Van Dam heeft voor uitstel gekozen, omdat hij de tijd wil hebben huurverhogingen door Ie voeren op basis van een geheel nieuwe huurwetgeving. De huurverhogingen gelden niet voor althuizen. De normale verhoging van 8 procent wordt alleen geheven als kwali teiten huurprijs van de woning in even- viVcht zijn. Is de huurprijs te hoog, dan todeze worden bevroren of zelfs wor- djferlaagd. Als de huurprijs- in verge- ling met de kwaliteit van de woning - .'iaag is, kan meteen hoger percentage ai 8 worden verhoogd, maar met niet 3er dan 12 procent. legale alcohol stokerij ontdekt (Van onze correspondent) EINDHOVEN - Illegale alcoholstokers hebben in een jaar tijd in een schuur achter een Eindhovense boerderij ruim 125 liter alcohol gemaakt, waarbij ze voor miljoenen guldens aan belasting hebben ontdoken. Bijeen inval, woensdagmorgen vroeg, in een boerderij in Eindhoven zijn twee stokers op heterdaad betrapt. Het zijn de 25-jarige Van L. uit Bladel en zijn plaatsgenoot Van O. (26) Ook de Eind hovense boer P. S. C. (50) werd aange houden. De illegale stokerij werd ontdekt, nadat de Eindhovense gemeentepolitie in de buurt van de boerderij een vrachtwagen met, suiker had opgespoord. Suiker is een belangrijke grondstof voor het stoken van alcohol. voegde waarde (BTW) op een groot aan tal verbruiksgoederen xi\ worden ver laagd van twintig tot 17,6procent. lastingen Volgend jaar gaat de vennootschapsbe lasting vier procent omhoog maar de staat geeft een lening uit waarvan de opbrengst zal worden gebruikt om in vesteringen van het bedrijfsleven te stimuleren. Verder wordt de inkom stenbelasting met vier procent ver hoogd voor degenen die nu tussen 4500 en 20.000 frank belasting per jaar beta len en met acht procent, voor degenen die voor meer dan 20.000 frank worden aangeslagen. Overigens wordt de moge lijkheid geopend staatsobligaties met een looptijd van vijf jaar te kopen in plaats van de belastingverhogingen te betalen. De belastingplichtige blijft zo doende in het bezit van zijn geld. Een deel van de toeneming der staatsink omsten die uit deze maatregelen voort vloeit. zal worden gebruikt om de boe ren met zes miljard frank schadeloos te PvdA EN D'66: HENDRIKS SCHOOT TEKORT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede- Kamerfracties van PvdA en D'66 vin den dat staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) op een hoofdpunt van beleid te kort geschoten is. De frac ties zijn ernstig teleurgesteld dat het wetsontwerp op de algemene volksver zekering ziektekosten niet meer in deze kabinetsperiode zal worden ingediend. In het eindverslag op een wijziging van de wet ziekenhuisvoorzieningen wijzen de fracties van PvdA en D'66 erop dat de volksverzekering al in de regeringsverk laring van mei 1973 werd aangekondigd. De beide fracties vinden de volksver zekering noodzakelijk voor een recht vaardiger lastenverdeling. Ook voor de kostenbeheersing in de gezondheids zorg noemen PvdA en D'66 zo'n verzek ering van groot belang. stellen voor de gevolgen die zij dit jaar van de droogte hebben ondervonden. De bedoeling van het regeringsoptreden is de prijsstijging die op het ogenblik ruim tien procent opjaarbasis bedraagt, het komende jaar te drukken tot 6.5 procent. Koopkracht Premier Barre deelde verder mee dat tegen heteind van het komende jaar een stijging van de koopkracht van het ink omen uit arbeid kan worden verwacht, als de strijd tegen de inflatie resultaat heeft. Lonen en andere inkomens mo gen volgend jaar slechts een stijging on dergaan die slechts de helft van de prijs stijging bedraagt indien het inkomen op het ogenblik meer dan 18 000 frank per maand bedraagt, en zullen geheel wor den bevroren als zij boven de 24 000 frank uitkomen Verder heeft de regering besloten vol gend jaar voor 55 miljard frank aan olie en olieprodukten in te voeren verge leken met vijftig miljard frank dit jaar. Zij houdt aldus rekening met de voor uitzichten voor de groei van de econo mie in Frankrijk. AL EERDER VEROORDEELD WEGENS MEDEPLICHTIGHEID: DEN HAAG - Omdat hij hasj handel zou hebben toegestaan in het Haagse jeugdcentrum Het Paard van Troje is de 3- 0-jarige jeugdleider Peter Den H. gearresteerd. Vorig jaar werd Den H. veroordeeld omdat hij een bestuurslid van het cen trum f 1000 had geleend om als „huisdealer" te beginnen om zo minder betrouwbare handela ren buiten de deur te houden. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is de arrestatie een reac tie op verklaringen van Den H. in kran ten dat hij met dat beleid doorging. Zaterdag werd in het centrum een dea ler aangehouden nadat hij op heter daad was betrapt bij het verhandelen van hasjiesj. Op grond van verklarin gen van de 18-jarige typograaf werd de jeugdleider gevraagd op het Haagse po litiebureau te komen en daar ingeslo ten op verdenking van medeplichtig heid aan handel in hasjiesj. VAKBONDEN NIET OPTIMISTISCH (Van onze correspondent) LEMMER - Het personeel van de scheepswerf Boot Lemmer BV te Lemmer heeft besloten de bezetting van het bedrijf voort te zetten. Het wil de dinsdag be gonnen actie net zo lang voeren tot het ministerie van eonomi- sche zaken alsnog de gewei gerde kredietgarantie voor de bouw van kustvaarders ver leent. De directie staat geheel achter de eisen van het personeel, dat unaniem besloot het bedrijf te bezetten nadat maan dagmiddag was bekendgemaakt dat het verzoek om de kredietgarantie was afgewezen. EINDHOVEN - Interieuropnamc van dc illegale jeneverstok- erV, welke ivoensdagochtend vroeg in Eindhoven is ontdekt. °P het moment van de inval ivas de stokerij in vol bedrijf; twee wannen werden aangehouden. De ketels hebben een capaci- teit van ongeveer 6000 liter zuivere alcohol per week. De bezettingsléiders hebben dinsdag besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van de vakbonden. Volgens de heer P. J C. Boot stonden de vak bondsvertegenwoordigers persoonlijk achter de actie en toonden zij er sympa thie voor. Of de bezetting ook officieel de steun van de vakbonden krijgt, was dinsdg nog niet bekend. Deze zaak zal eerst in de besturen besproken moeten worden. Maar onze actie gaat door. steun of geen steun, aldus de heer Boot. Bij de vakbonden is men nauwelijks op timistisch over de kansen voor een voortbestaan van het Lemster bedrijf. Districtsbestuurder van de Industriebond-NVV Dirk Schinkel heeft in een gesprek bezetters laten weten persoonlijk niet zo bijster veel te ver wachten van hun actie. Overigens heeft de heer Schinkel nog geen kennis kun nen nemen van het standpunt van het hoofdbestuur over de Lemster bedrijfs bezetting. Verliesgevend Schinkel zegt niet te geloven in de mogelijkheid dat de minister van eco nomische zaken nog terug zal komen op zijn besluit Volgens hem zijn de be drijfsresultaten in Lemmer dei-mate ver liesgevend dat niet te verwachten is dat de overheid daar nog inspringt „Dat. voel je zelfs met hele dikke klompen aan". Het personeel is meegedeeld dat er reeds deze week geen geld meer is om de lonen uit te betalen. Het is gevraagd zich wat dit betreft in verbinding te stel len met het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor. Dat er thans al geen geld meer is, komt omdat de banken niet langer bereid zijn de werf kredieten te verstrekken De werf in Lemmer is een jong bedrijf. Het werd eind 1968 onder de naam Staalbouw NV gesticht. Men heeft bij de bouw van schepen met verschillende tegenslagen te kampen gekregen, waardoor de banken ten slotte de kraan dichtdraaiden. In mei 1971 is het bedrijf overgenomen door de gebroeders Boot uit Alphen aan de Rijn. De staf en bestuursleden van Het Paard van Troje zullen zich beraden over eventuele acties als protest tegen de ar restatie van Den H. Als besloten wordt tot acties zal met de uitvoering daar van niet gewacht worden tot.de jeugd leider op vrije voeten zal zijn gesteld. Hoog Catharijne Geheel onverwacht heeft de Utrechtse politie dinsdagmiddag krachtig toeges lagen op de grens van Hoog-Catharljne en het Centraal Station om er de toene mende handel in heroine tegen te gaan. Elf geüniformeerde agenten zetten een deel van de traverse af en 49 politiemannen-in-burger hielden in lut- teleminuten 64 verdachten aan, van wie er achteraf 30 heroine bij zich bleken te hebben. De aangehouden jongeren werden ge boeid naar een ruimte van de spoorwe grecherche geleid om te voorkomen, al dus de Utrechtse recherche, dat de meesten zich nog snel de in hun bezit zijnde heroine zouden wegsmijten. De sondanks bleek achteraf dat de groep gearresteerden in de haast nog de helft van de in beslag genomen heroinestrips had weten weg te werken: 67 van de 127 strips werden in de traverse terugge vonden Volgens de van tevoren in overleg met justitie vastgestelde norm dat iemand met zes of meer heroinestnps als hande laar wordt beschouwd, stelde de politie zeven van de 30 verdachten in verzek erde bewaring De overige 23 werden na verhoor weer weggestuurd. De politie wist al lang dat er in Hoog- Catnarijne heroïne wordt verhandeld. Wat haar met name verontrustte was dat van'de gemakkelijk bereikbare plaats een aantrekkingskracht uitging die niet alleen gebruikers van heroine aantrok maar ook vormde. Van de 64 mensen die werden aangehouden, kwamen er 23 uit, de provincie Utrecht. Volgens de Utrechtse recherche zijn het voornamelijk Surinaamse landgenoten die de heroine in Amsterdam van Chi nezen kopen en met de strips heen en weer pendelen tussen Amsterdam en Utrecht. Om met de winstgevende kleinhandel in Utrecht niet te veel risi co's te lopen, worden op het verhoogde taxmiveau geparkeerde auto's vaak als voorraadruimte gebruikt en slechts enkele strips tegelijk meegenomen om te verhandelen. Amro-Bank ontkent schenden vertrouwelijkheid AMSTERDAM (ANP) - De directie van de AMRO-bank heeft gistermorgen ontkend dat zij gegeven omtrent de re latie met haar clienten aan derden doorgeeft. Uit een verklaring van het Nederlands juristencomité voor de mensenrechten meent zij te moeten afleiden dat dit co mité de AMRO-bank ervan beschuldigt de namen en adressen vn de clienten die de relatie metde bank verbreken door te geven aan andere banken. Chinezen met tien kilo heroine gesnapt WINTERSWIJK - Duitse douane beambten hebben bij de grenspost Woold-Barlo bij Winterswijk drie Chi nezen aangehouden die een partij van tien kilo heroïne Nederland binnen wilden smokkelen. De partij heroine werd gevonden in de dubbele bodem van enkele, koffers. De waarde op de zwarte markt in Duitsland wordt ge schat op ongeveer 2,5 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) De fabrikant zegt: Elke vrijdag 'n superstunt voor LAGE VUURSCHE - Prins Johan Frisozoon van Prinses Beatrix en Prins Claus, die zaterdag zijn achtste verjaardag zal vieren. volop parkeerruimte DE FABRIKANT ZEELIEDENSTAKING WERELDBANK: ONDANKS RECESSIE ENGELAND TZ J 1 ALGEWEND LONDEN (UPI/RTR) - Het dagelijks be stuur van de Britse vakbond voor zee varenden heeft gisteren met 9 tegen 7 stemmen besloten tot afgelastingen van een algemene staking die zaterdag om middernacht had zullen ingaan. Het bestuur gaf daarmee zijn fiat aan het in onderhandeling met de erkgevers be reikte akkoord over toeslagen boven de CAO-lonen. Dat akkoord was eerder op de dag bereikt. De Britse zeelieden hadden een eerder stakingsultimatum naar zaterdag ver schoven. in afwachting van deze toesla genregeling. Aanvankelijk was een drastische verhoging van de CAO-lonen geeist, maar dit zou een rechtstreekse inbreuk hebben betekend op de anti- inflatoire loonbeheersini» van de rege ring. Het pond sterling, zwaar onder druk op de buitenlandse geldmarkten, rea- geerrde aanvankelijk met een opleving op het nieuws dat de staking was afge wend. Maar later, bij het bekend worden van biijzonderheden uit het bereikte akkoord, zakte het pond weer naar een nieuw record-minumum. In een 'sociaal contract' metde regering heeft de Britse vakcentrale TUC zich verboden om de looneisen, gerekend tussen nu en augustus volgend jaar, niet boven de 4,5 procent te laten stijgen. WASHINGTON (ANP) - De rele economische vooruitgang worden ontwikkelingslanden hebben, op der allerarmste na, gedu rende 1974 en 1975 gemiddeld hun snelle economische groei gehandhaafd. Dit gebeurde on danks de algemene recessie en de ernstige inflatie, die de eco nomie van deze landen op de proef hebben gesteld. In haar ver slag over het boekjaar dat op 30 juni is geëindigd, meldt de Wereldbank dat de jaarlijkse groei van het bruto nationaal produkt (BNP) van alle ontwikkelings landen. behalve de olie-exporterende landen, in 1973 tot en met 1975 gemid deld 5,4 procent heeft bedragen. In de voorgaande vijf jaar was dit gemiddeld zes procent per jaar. De ontwikkelings landen in de hogere inkomensklasse zagen in die periode hun BNP groeien .gegemiddeld 66,4 pocent per jaar, en konden tevens de basis versterken voor een verdere groei in de toekomst gesproken. In de afgelopen drie jaar hebben veel arme landen resoluut de strijd aange bonden met hun economische proble men; bijvoorbeeld door belastingher vormingen in te voeren, de binnen landse prijzen van olie en voedsel in de hand te houden, de agrarische produk- tie te stimuleren en de wisselkoeren aan te passen. Volgens het verslag is de voortzetting van de groei in de ontwikkelingslanden vooral te danken aan de toeneming van de agrarische produktie - hoofdzakelijk ais gevolg van het goede weer - en aan een sterke uitbreiding van het lenen in het buitenland door meer fortuinlijke ontwikkelingslanden. Enkele van de armste landen konden evenwel niet ge noeg lenen om hun economische groei op peil te houdend. Een gasontploffing in de keuken van een drogisterij in het centrum van Al melo heeft woensdagmorgen een korte felle brand veroorzaakt die fataal is ge worden voor de 90-jarige drogist Z. H R Reuten. Zijn 56-jarige zoon liep ernstige brandwonden op en is in het ziekenhuis in Almelo opgenomen. In de armste landen, die hoofdzakelijk in Azië en Afrika (ten zuiden van de Sa hara) liggen en tezamen een bevolking tellen van meer dan één miljard mensen, bedroeg de groei echter slechts 2,8 pro cent per jaar. Hij werd hier klaarblijk elijk bijna geheel geneutraliseerd door de bevolkingsaanwas. Per hoofd van de bevolking kon ternauwernood van een DEN HAAG (ANP) - Minister Vredeling van defensie acht militarisme voor de Nederlandse krijgsmacht geen actueel verschijnsel. ..De gezindheid van onze burgers en van onze militairen, die zich bovenal burgers van onze democrati sche samenleving voelen, verzet zich tegen het bestaan van een militaire kaste. Ik zie dan ook in ons land niet zo gauw een ontwikkeling die zou gaan in de richting van een krijgsmacht, die een staat-in-de-staat zou worden". Dit heeft de bewindsman gistermiddag in Den Haag gezegd tijdens de 'vredes- dienst', die jaarlijks in de Kloosterkerk wordt gehouden ter geldgenheld van de vredesweek Hü bracht in dit verband in herinnering, dat hij b(j de installatie van de commis sie Mommersteeg (die de mogelijkheid en de wenselijkheid van een vrijwilli gersleger onderzoekt) als vanzelfsprek ende voorwaarde heeft gesteld dat ook 'Zo'n krijgsmacht geen gesloten karak ter zal hebben' en dat 'De publieke con- t trolemogelijkheden sterk aanwezig zul- In antwoord op schnftelyke vragen zeggen gedeputeerde staten dat er op het ien moeten zijn' ogenblik een goede bewaking is. maar dat deze toch niet algemeen bevredigend wordt geacht. Hoewel de bewaking van vitale onderdelen van meet af aan afdoende is geweest, is toch besloten meer personeel en apparatuur in te zetten, zodat het gehele terrein van de kerncentrale onder permanente bewakingscontrole zal komen te staan. In Dodewaard is de bewaking in handen van een particuliere bewa kingsdienst De vragen werdeb gesteld door 't boerenpartij-statenlid J. Linde na aanleiding van een uitzending van Vara's 'Achter het nieuws', waarbij een persoon zich ongemerkt toegang tot het terrein wist te verschaffen. De bescherming van de vitale gedeelten van de kerncentrale verhindert het zonder meer binnendringen van saboteurs. „Ei; zijn evenwel terroristische acties denkbaar, waartegen de hui dige beveiligingsmaatregelen niet zijn opgewassen", aldus gs. De kans dat een dergelijke situatie tot een ernstig ongeval leidt, is dan nog, voor zover gs zeggen te kunnen beoordelen, om technische redenen uiterst gering. GEDEPUTEERDE STATEN GELDERLAND: ARNHEM (ANP) - De Gelderse commissaris der koningin, mr. W. J. Geertsema.is besprekingen begonnen met de burgemeester van het Betuwse pllaatsje Dodewaard en de districtscommandant van de rijkspolitie in Nijmegen over de opzet van een voor de veiligheid van de bevolking goede bewaking van de kerncentrale in Dode waard. UTRECHT ANP) - In het toekomstige overleg op regionaal niveau (waarmee de gewenste 'regionalisering' van de gezondheidszorg in ons land gestalte moet krijgen) zullen de ziekenfondsen duidelijk moeten zien, dat zij partner zijn naast de anderen. Bij het nemen van besluiten zullen zij in het oog moeten houden, dat overwegin gen van volksgezondheid minstens zo belangrijk zijn als financiële gevolgen. Dit zc i dr. H. Festen, voorzitter van de centrale raad voor de volksgezondheid, woensdag in L'trccht op de oprich tingsvergadering van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ). De VNZ. die per 1 januari van het vol gend jaar officieel van start gaat, is ontstaan door de fusie van de vier overkoepelende ziekenfondsorganisa ties in ons land. namelijk de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (VMZ), de Nederlandse unie van ziekenfondsen, de organisatie van algemene zieken fondsen in Nederland (OAZ) en de stichting autonome ziekenfondsen (SAZ). Alle 71 ziekenfondsen in Nederland hebben zich bij de VNZ aangesloten. In totaal behartigen zij samen de belangen van ongeveer 9.5 miljoen verzekerden. Voor de ziekenfondsen is volgens de heer Festen in de toekomstige opzet van de gezondheidszorg c waarbij elke regio zelf verantwoordelijk is voor het func tioneren en het plannen van de gezond heidszorg binnen landelijk opgestelde normen) een belangrijke rol weggelegd. Immers, zo zei hij, financiële regelingen hebben een grote invloed op de struc tuur van en de werkwijze in de gezond heidszorg Het kan dan ook niet anders of de financierende instantie zal een be langrijke gesprekspartner moeten zijn op alle niveaus waar het proces van de herstructurering plaatsvindt, evenals op alle niveaus waar de gezondheids zorg van morgen zal worden geleid en bewaakt. Hei ziekenfonds in de regio heeft ais be heerder van de financiën volgens de heer Festen echter niet alleen een grote macht, maar 'wanneer men die macht verkeerd gebruikt ook een gevaarlijke macht ook hier is de geschiedenis een leermeesteres voor de toekomst." Overigens is de heer Festen van mening, dat de ziekenfondsen zich in het verle den voldoende 'waar gemaakt' hebben om met volle overtuiging de uitvoering van wettelijke regelingen op het terrein van de ziektekostenverzekering ook in het nieuwe bestel te claimen. Wil van de nieuwe opzet iets terecht komen, dan moet volgens hem het ziekenfonds in de regio zijn volle medewerking geven. Verstrekkingen De voorzitter van de centrale raad de gezondheidszorg is het volstrekt on eens met de stelling uit het rapport Becht (de commissie beeht heeft de overeenkomsten tussen ziekenfondsen en medewerkers en dc controlemoge lijkheden 'doorlicht'), dat controle op verstrekkingen en declaraties het meest bevredigend op landelijk niveau kan worden geregeld. Kardinaal Hoeffner voorzitter Westduitse bisschoppen conferentie FULDA, HESSEN (DPA) - Kardinaal Joseph Hoeffner, de 70-jarige aartsbis schop van Keulen, is woensdag in Ful- da. Hessen, gekozen als voorzitter van de bisschoppenconferentie van de r.-k. kerk in West-Duitsland. Hij volgt als zodanig kardinaal Julius Doepfner, de overleden aartsbisschop van München op. Wrak Hollands schip uit zeventiende eeuw ontdekt RIO DE JANEIRO (RTR) - Ter hoogte van de kust van El Salvador opruim 1.600 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro in Brazilië zijn in zee de wrakken ontdekt van een Por tugees en een Hollands schip uit dc zeventiende eeuw. Van de zestig kanonnen aan boord van de schepen heeft men er ai negen geborgen. Een ervan bleek in 1550 in Engeland te zijn gegoten. De Braziliaanse oudheidkundige Ulisses Pemambucano de Melo noemde de vondst een van de be langrijkste van deze aard ooit ge daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15