„Te weinig aandacht voor de leefbaarheid van de kernen" Verwarrende situatie op het kruispunt Ockenburgh in Goes SCZ krijgt een nieuwe directeur Haringvlietbrug levert de aandeelhouders forse winst op Vlissingen en Terneuzen: grootste oppervlakten bedrijfsterrein leverbaar Alcoholcontrole in Zeeland: drie - positieve - bloedproeven DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 HOORZITTING OVER DE VERSTEDELIJKINGSNOTA IN GOES: „KLEIN DEEL GROEI MOET NAAR KERNEN" GOES - In de verstedelijkingsnota - de mening van de regering over het in goede banen leiden van de groei van steden en dorpen - is te weinig aan dacht besteed aan de leefbaarheid van de kleine kernen. Gemist wordt, dat het van groot belang is een klein deel van de toekomstige Nederlandse bevol kingsgroei aan de landelijke gebieden (dus de kleine kernen) toe te bedelen. Deze stellingen werden woensdagmid dag en -avond „met klem" naar voren gebracht tijdens hoorzittingen van de raad van advies voor de ruimtelijke or dening in 'De Korenbeurs' te Goes. Vrijwel alle woordvoerders (van de Stichting Zeeland en gespreksgroepen uit alle Zeeuwse regio's) benadrukten dat in de kleinere kernen behoud van minimum aan voorzieningen (met name scholen) noodzakelijk is. „We plei ten niet voor uitgroei van de dorpen. Maar het gaaterom datde kleine kernen de mogelijkheid blijven behouden om leefbaar te zijn", stelde de heer E. Bae- rends namens de Stichting Zeeland. Hij betreurde het (en met hem vele anderen dat de verstedelijkingsnota niet in sa menhang wordt behandeld met de toe gezegde nota landelijke gebieden. De heer C. van Leuven (stichting ge- meenschapswerk Hulst) pleitte ervoor n gemeenten met meer kernen een ho gere uitkering uit het gemeentefonds te geven, waardoor de meest noodzake lijke voorzieningen in de kleine kernen intact gehouden kunnen worden. „De mensen op het platteland vragen geen rare dingen, maar ze willen gewoon een basis- en kleuterschool, het kruisge- bouwtje en andere meest elementaire dingen", meende de heer Van Leuven. Ook de andere woordvoerders toonden zich voorstander van het geven van meer levenskansen voor de kleinere Pleidooi voor meer samenwerking met België GOES - Tijdens een hoorzitting over de verstedelijkingsnota in Goes, heeft de directeur van de stichting gemeenschapswerk in Hulst, C. van Leuven, een uitvoerig pleidooi ge houden voor een grotere samenwer king tussen Zeeuwsch-VIaanderen en de aangrenzende Belgische gebie den. De heer Van Leuven stelde dat liesamenwerkingmetdeBelgeninde vorm van wettelijke regelingen ge- stalte moet krijgen. Hij had kritiek op het ontbreken van een visie hierop in de verstedelijkingsnota. „De relatie met België is het hete hangijzer in Oost-Zeeuwsch- Vlaaneen .Het tragische is namelijk dat we vlak achter e deur een zeer hoogwaardig voorzieningsniveau hebben, waar we in de praktijk onvol- doedne gebruik van kunnen ma ken", aldus de heer Van Leuven. Hij benadrukte dat onderwijsvoorzie ningen in Zeeuwsch-VIaanderen en België niet op elkaar zijn afgestemd, dat de arbeidsvoorwarden ongelijk zijn wn dat er geen officieel overleg tussen de grensgemeenten mag zijn. „Als we moeten wachten op de Bene lux, dan zal het nog heel lang duren", meende de her Van Leuven. „Van daar dat wij pleiten voor de moge lijkheid om de gemeenten samen dingen te laten doen, bijvoorbeeld via gemeenschappelijke regelingen. Men moet O.-Zeeuwsch-Vlaanderen niet laten stikken in het huisvuil, terwijl vlakbij in Sint-Niklaas een vuilverbrandingsinstallatie in ge bruik komt. En moeders met kihde- ren moeten hun kinderen makkelijk naar de peuterspeelzaal in Kield- recht kunne brengen". Ook door an dere woordvoerder werd tijdens de hoorzitting aangedrongen op meer mogelijkheden tot gebruik van Bel gische voorzieningen door Neder landers. Daarii werd benadrukt dat van Benelux een Europees parle ment in de praktijk weinig te merken dorpen. Alleen mevrouw M. Terwindt- van der Borg (gespreksgroep Vlissin- gen) vertolkte een wat afwijkende me ning. Zij vond dat uitbreiding van dor pen zoveel mogelijk beperkt moet wor den, omdat volgens haar door een te grote groei juist de leefbaarheid wordt aangetast. „Wil men de open ruimten handhaven, dan zal men vestiging van buitenaf en toename van tweede wonin gen moeten tegenhouden", stelde me vrouw Terwindt. Zij gaf toe dat de over heid daarvoor momenteel te weinig mo gelijkheden bezit De meningen over de verstedelijkings nota werden aangehoord doorleden van een stuurgroep uit de raad van advies voor de ruimtelijke ordening- drs. D H. Franssens. mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw en mr. J van Aartsen. De inspecteur voor de ruimtelijke orde ning in Zuid-Holland en Zeeland, drs. J L. P. Post, trad op als vertegenwoordi ger van het. ministerie. De middagzit ting was voornamelijk uitgetrokken voor het horen van afgevaardigden van de gemeentebesturen van Bergen op Zoom, Roosendaal en Etten-Leur. Ook kwamen de vertegenwoordigers van de Stichting Zeeland, de heer Barends en drs. A. M. van den Broecke, aan bod. Tijdens de avondzitting werden de ideeën van de provinciale gespreks groepen verteld. Hun meningen zijn hieronder beknopt weergegeven. Meningen Gespreksgroep Schouwen-Duiveland (S. van Klinken, F. Jansen): de ontwik kelingen van de recreatie hebben een te grote aanslag op het gebied gepleegd. Verdere uitbreiding gaat de draag kracht van het gebied te boven. Het streven naar stopzetten van de recrea tieve groei wordt zeer sterk onder steund, al wordt getwijfeld aan de haalbaarheid, gelet op de plannen bij Bruinisse en Brouwershaven. Er moet meer aandacht gegeven worden aan de gevaren die de plattelandskernen be dreigen en de tweede woningen moeten beperkt worden. Gespreksgroep kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen (P. M. Gilhuys): de nota gaat teveel uit van het oplossen van de problemen in de randstad. Er is te weinig aandacht voor de grensover schrijdende relaties. Ook hebben de economische aspecten wat te weinig aandacht gekregen. Het uitblijven van de vaste oeververbinding benadrukt het isolement van Zeeuwsch-VIaanderen. Het opheffen van dat isolement moet hoge voorrang krijgen. Gespreksgroep WesUZeeuwsch- Vlaanderen (J. M. Leenhouts, I. J. Boeckhout): er worden vraagtekens ge zet bij de bevolkingsprognoses in de no ta. Het aanwijzen van groeisteden en kernen betekent de nekslag voor de kleine dorpen. Het nalaten van onder zoekingen voor een betere ontsluiting van Zeeuwsch-VIaanderen is een ern stige hinderpaal. Als de vaste oeverver binding toch wordt uitgesteld, moet de tijd gebruikt worden voor een studie naat een betere plaats, bij Temeuzen. Er is te weinig aandacht voor de Bene lux. Zeeuwsch-VIaanderen en België kunnen over en weer gebruik maken van eikaars voorzieningen. Gespreksgroep stichting gemeen schapswerk Hulst (C. van Leuven, A. Broekmans, A. Hulshout): er worden vraagtekens gezet bij het migratie- overschot (een half procent toename van de bevolking per jaar) voor Zeeland. Uit de cijfers van de laatstejaren blijkt dat dit niet haalbaar is. De problemen van de kleine kernen liggen in Zeeland 180 graden anders dan in de rest van Nederland: in de randstad is het juist de kernen te beschermen tegen een te grote toevloed van stedelingen, in Zeeland gaat het om kernen waaruit mensen wegtrekken. Gespreksgroep Vlissingen (mevrouw M. Terwindt, M. IJssel): Zeeland is een aan trekkelijk vestigingsgebied voor rand stedelingen. Veel gemeentebesturen hebben de neiging daarvan gebruik te maken. Het vestigingsoverschot van Zeeland moet beneden de half procent blijven. Ook moet men voorzichtig zijn met uitbreiding van de wegen, omdat daardoor teveel mensen worden aange trokken. Tussen Vlissingen-Middelburg en Goes moet een evenredige verstede lijking plaatsvinden; dat betekent dat UIT CIJFERS ETI BLIJKT: VLISSINGEN HEEFT 536 HA 'VOORHANDEN' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Vlissingen en Terneuzen t'jn landelijk gezien de gemeenten die beschikken over de grootste opper vlakten bedrijfsterrein, dat terstond kan worden uitgegeven. Vlissingen heeft 536 ha bedrijfsterrein voorhan- J"'i, waarvan het havenschap Vlissin- Sen 531 ha zo kan uitgeven; Terneuzen heeft 181 ha, waarvan het havenschap Temeuzen zo 145 ha kan uitgeven. In Zeeland beschikken veertien van de dertig gemeenten over bedrijfsterrein en in de hele provincie is er 808 ha ter stond uitgeefbaar bedrijfsterrein, dat voldoet aan kwalitatieve en ruimte lijke criteria die het ministerie van economische zaken hanteert. Deze cijfers blijken uit een informatie bulletin van het ministerie van econo mische zaken, dat is samengesteld uit Begevens die de Economische Techno logische Instituten (ETI's) door middel van een enquête hebben verzameld over voorradige en geplande bedrijfster reinen per 31 december 1975. De opzet van de enquête - die iedere twee jaar zal worden gehouden - is vastgesteld in overleg met. de .'Rijksplanologische "ienst en het ministerie van economi- Walcheren niet alles moet krijgen en Goes weinig. Grote uitbreiding van in dustrieterreinen moet voorkomen wor den, terwijl bufferzones aangelegd moe ten worden vóór de industrie komt: bo men hebben meer tijd nodig om te gioeien dan industrie Monotoon Gespreksgroep Middelburg (G. W. 01- deman): er is kritiek op de flatbouw en 'smakeloze akkers van eengezinswo ningen. Alles is monotoon en hetzelfde, tot en met de kleur van de autobussen. Het is een grauwe eenvormigheid in steden en dorpen. In de verstedelij kingsnota staan geen mogelijkheden om daar wat aan te doen. Gepleit wordt voor betere inspraak van de indivi duele burger: minder planning van bo venaf, meer opbouw van onderen. Gespreksgroep Tholen J, de Bres, J. v. d Reijdt): aandacht wordt gevraagd voor het pendelen vanuit Tholen. Het is nodig ervoor proberen te zorgen dat er in Tholen een zeker mate van werkgele genheid is. De kleine kemen moeten niet op het nulpunt gezet worden, want dat betekent achteruitgang De indruk bestaat dat de provinciale overheid be paalde kemen al wil afronden, vooruit lopend op de verstedelijkingsnota. Ont kend wordt dat Zierikzee voor Tholen een bepaalde centrumfunctie kan ver vullen. Gespreksgroep Zuid-Beveland (M van Doom, W. Remiin, J. Geldof): de in spraak van de burger moet verbeterd en vervroegd worden. In Midden-Zeeland moet gestreefd worden naar meer voor zieningen op hoger niveau: onderwijs, gezondheidszorg Het aanwijzen van een groeistad in West-Brabant kan daarvoor een belemmering betekenen De vaste oververbinding kan het moge lijk maken dat Zeeuwsch-VIaanderen meer op Midden-Zeeland gericht raakt, waardoor betere voorzieningen ook meer binnen bereik komen. Zeeland moet geen industriegebied worden voor WestrBrabant. Er is meer aandacht no dig voor het welstandstoezicht. Meer rekening houden met de bevolkingscijfers bij gebruik ruimte GOES - Om tot een verantwoorde ontwikkeling van de beschikbare ruimte in Nederland te kunnen ko men, is het nodig om over zo nauw keurig mogelijke benaderingen van de toekomstige bevolkingsomvang te beschikken. Zijn die gegevens er niet of onvoldoende, dan worden er in feite beleidsbeslissingen geno men, die niet passen op de werke lijkheid die gaat komen, met alle na righeid van dien. Deze opmerkingen plaatste drs. A. M. van den Broecke woensdag na mens het provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland, tijdens een hoor zitting over de 'verstedelijkingsnota' in Goes. Hij benadrukte dat in die nota bevolkings-voorspellingen gebruikt worden, die inmiddels ach terhaald zijn. Drs. Van den Broecke wees erop dat daardoor het gevaar bestaat dat er te grote ruimtelijk plannen worden opgezet, die uitgaan van foute verwachtingen. De heer Van den Broecke drong er op aan meer rekening te houden met het ge dragspatroon van groepen, die voor de ontwikkeling van de bevolkings cijfers van bclangzijn. In dit verband noemde hij jonge vrouwen en perso nen die bij de migratie (verplaatsin gen) het meest gewicht m de schaal leggen. Om zijn betoog te onderstre pen haalde drs. Van de nBroecke en kel onderzoeken aan naar het gewen ste kindertal van jonge vrouwen en het gedragspatroon van migranten. Kamer zet plannen streekvervoer Westerterp op losse schroeven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft woensdag de plannen van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) om zeer onderbezette streekvervoersli jnen op te heffen, op losse schroeven gezet. De Kamer ging akkoord met de motie- Van der Doef (PvdA), waarin de rege ring wordt gevraagd om in overleg met de openbare vervoersbedrijven nor men vast te stellen voor het onrenda bele streekvervoer. Het parlement zal in laatste instantie een oordeel vellen over deze normen. De motie werd gesteund door PvdA, D'66, DS'70, PSP. CPN, WD en Huysen (eenmansfractie). Minister Westerterp had al eerder laten merken dat hij niet gelukkig is met de motie Hij zal in het kabinetsberaad bespreken wat hij er mee moet doen. De minister wees erop dat hij toch al een aanzienlijk versoe peld beleid voert. Zijn aanvankelijke ei sen aan de bezettingsgraad van het streekvervoer lagen veel hoger Een motie van het PPR-kamerlid Van Kuijen, die nog verder ging en eiste dat. voordat er besluiten vallen, het voorzie ningenniveau niet mag worden aange pakt, werd verworpen. Alleen PPR, PSP en CPN stemden voor deze motie. Een CDA-motie van de KVP-er Pan Come- lissen met een voor de minister iets vriendelijker strekking - o.a. de parle mentaire goedkeuring was er uit gelaten - werd met bijna algemene stemmen aangenomen. Alleen de Boerenpartij stemde er tegen. MIDDELBURGERS AANGEHOUDEN OP VERDENKING VAN DIEFSTAL MIDDELBURG - De Middelburgse ge meentepolitie heeft woensdag mejuf frouw H. E. F. en R. v. D., beiden uit Middelburg aangehouden op verden king van diefstal. Zowel v. D. als mejuffrouw F. worden er van verdacht geld en sieraden te hebben gestolen uit woningen aan de Nieuwe Haven, de Sprencklaan, de Noordweg, de J acob Catsstraat, de Veersesingel, en de PenninghoeksingeL Het totale bedrag aan geld en gestolen goederen was woensdag bij de Middel burgse politie nog niet bekend. In afwachting van het nader onderzoek zijn mejuffrouw F. en Van D. opgesloten in het Middelburgse bureau van politie. 447 PERSONEN GECONTROLEERD VLISSINGEN - De politiekorpsen van de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen en de rijkspolitie district zeeland hebben dinsdagavond bij een uitgebreide alcoholcontrole 447 weggebruikers aangehouden. Twee au tomobilisten en één bromfietser moes ten na de blaastest de bloedproef on dergaan welk resultaat positief bleek te zijn. Eén automobilist weigerde na een positieve blaastest de bloedproef. Het resultaat van deze controle, vier van de 447 weggebruikers (ruim 1 procent), is in de ogen van hoofdinspecteur L. Schuller van de gemeentepolitie Vlis singen op een doordeweekse dag toch niet gunstig te noemen. „De wens blijft natuurlijk om er geen enkele te pak ken", aldus de hoofdinspecteur, die uit- legde dat er voor de eerste keer dit jaar op een doordeweekse dag werd gecon troleerd. In Vlissingen werden 131 voertuigen aangehouden. De plaatsen waar werd gecontroleerd waren de Boulevard en het Betje Wolffplein. Naast de aan overmatig alcoholgebruik schuldig zijnde automobilst, die een bloedproef weigerde, werden drie overige overtre dingen geconstateerd bij de weggebrui kers. „Deze overtredingen lopen uiteen van het rijden zonder rijbewijs tot een defecte verlichting", verklaarde de heer Schuller. In Middelburg werd een dronken brom fietser aangehoden. Hier werden 116 motorvoertuigen staande gehouden en zes andere voertuigen. Vier bestuurders moesten een blaastest. ondergaan maar het resultaat bleek negatief. In Middel burg werd niet op vaste plaatsen gecon troleerd maar frequent van standplaats gewisseld. Er werd één voertuig aange houden met een technisch gebrek Ook in Goes werd één persoon na de blaas- proef en bloedproef schuldig bevonden aan hetrijden onder invloed. Hij maakte deel uit van de 82 automobilisten en twee brommer die door de Goese politie werden aangehouden. Ook hier werd op verschillende plaatsen gepost. De actie, die in heel Zeeland van elf tot twee uur 's nachts werd gehouden duurde in Goes een uur langer. In Temeuzen werd niemand aangehou den die te veel alcohol zou hebben ge nuttigd. Er werden 38 auto's gecontro leerd en zes overige voertuigen. Wel was dat het geval in Valkenisse waar een be stuurder van een personenauto dronken achter het stuur zat. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De rijkspo litie district Zeeland nam met 34 man deel aan de grootscheepse controle. Er werden tachtig auto's aangehouden. BRUINISSE - Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse is benoemd tot lid van de commissie voor het milieube heer van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. W. H. P. Meerkamp van Embden DIRECTEUR VAN DE MEERPAAL- IN DRONTEN ENIGE KANDIDAA T MIDDELBURG - De Stichting .al- tuurspreiding Zeeland (SCZ) krijgt een nieuwe directeur. De huidige di recteur, de heer W. H. P. Meerkamp van Embden heeft zelf te kennen ge geven zijn directeursfunctie neer te willen leggen. Hij blijft wel in dienst bij de SCZ. Inmiddels heeft het bestuur van de SCZ een voordracht voor een opvol ger opgesteld. Als eerste en enige kandidaat op deze voordracht staat de directeur van het gemeenschaps centrum 'De Meerpaal' in Dronten, de heer L. Hoogeveen. De benoeming van de nieuwe SCZ- directeur is uiteindelijk een zaak van het provinciaal bestuur. Voorzitter mr. H. Bruin zei woensdag desge vraagd dat de officiële voordracht binnen enkele weken de deur uit gaat naar het provinciaal bestuur. Binnen welke termijn gedeputeerde staten dan een beslissing nemen is moeilijk te zeggen. Directeur Meerkamp van Embden zei desgevraagd dat 'een complex van factoren' hem aanleiding hebben gegeven het bestuur te vragen een nieuwe man met de algemene leiding te belasten. Zelf wil hij zich in de nieuwe situatie met meer speciale zaken binnen het werk van de SCZ bezig gaan houden. De huidige SCZ-directeur benad rukte dat zijn keuze om de leiding over te dragen voor een niet onbe langrijk deel door zijn leeftijd - de heer Meerkamp is 56 jaar - is ingege ven. „Ik zit nu 20 j aar in dit werk en ik wil nu ook wel eens in wat rustiger vaarwater", zei hij. Daarnaast zette de heer Meerkamp uiteen dat de steeds drukker wor dende werkzaamheden en de onder bezetting van het bureau een rol spe len. Voor de vorig jaar op non-actief gestelde adjunct-directeur Aart Janszen - die inmiddels vertrokken is bij de SCZ - is nooit een opvolger benoemd. Voorzitter mr Bruin bevestigde dat met de benoeming van de nieuwe di recteur tussen hem en en de heer Meerkamp van Embden een werk verdeling zal worden gemaakt. De heer Meerkamp van Embden zou volgens de SCZ-voonzitter vooral be langstelling hebben voor het scho- lenwerk. Overigens gaat men uit drukkelijk met één directeur werken. „De winkel is te klein voor twee man", zei voorzitter Bruin. De heer Meerkamp sprak desge vraagd zelf de hoop uit dat de be noeming van zijn opvolger snel zijn beslag krijgt „Het nieuwe seizoen draait al en de zaken laten niet op zich wachten". Overigens blijft de heer Meerkamp van Embden tot de benoeming van zijn opvolger aan als directeur. Zodra de heer Meerkamp van Emb den het directeurschap overdraagt aan zijn opvolger sluit hij een 16- jarige periode af. Sinds de oprich ting in 1960 is hij directeur van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Daarvoor was hij vanaf 1956 secreta ris van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU). GEMEENTEN SPREKEN VAN 'MEEVALLER' ZIERIKZEE - "Een meevaller". Dat vinden de gemeenten op Schouwen- Duiveland en Goerce-Overflakkee van de vier miljoen winst die ze straks zul len krijgen op hun aandelen van de S.V. Brugverbinding Haringvliet, die nu RECONSTRUCTIE IN VOLLE GANG GOES - Het verkeer, dat naar het kruispunt Van der Spiegelstraat- Patijnsweg-Voorstad, Kloetingseweg (beter bekdnd als het kruispunt Oc- kenburg) in Goes rijdt, krijgt momen teel te maken met een enigszins ver warrende verkeerssituatie. Het kruis punt wordt momentcel namelijk gere construeerd en in verbznd daarmee zijn allerlei verkeersomleidingen inge voerd. Met die reconstructie wordt beoogd het kruispunt met name voor voetgangers, fietsers en bromfietser een stuk veiliger te maken. Een van de belangrijkste gevolgen van de reconstructie zal zijn dat automobi listen en dergelijke met meer vanaf de Van der Spiegelstraat en de Patijnweg de Voorstad in kunnen rijden. Ook zul~- len auto's niet meer vanaf de Voorstad over de spoorwegovergang naar de Kloetingseweg kunnen rijden en linksaf en rechtsaf de Patijnweg c.q. de Van der Spiegelstraat op kunnen rijden. Alleen de ventweg van de Patijnweg blijft met de Voorstad verbonden De voorstad wordt dus voor het autoverkeer van en naar de Patijnweg en de Van der Spie gelstraat afgesloten. Er komt een dood lopend stuk, dat open is naar de Van de Spiegels traat en de Patijnweg toe. waar hotel Ockenburg parkeerruimte heeft gekocht, Pal ten oosten van de overweg komt een oversteekplaats voor voet gangers, fietsers en bromfietsers te lig gen, Om meer ruimte te creëren voor het verkeer, dat van de Van der Spiegel straat rechtsaf slaat over de overweg naar Goes-Zuid, zal een smalle strook van het spoorwegemplacement bij het kruispunt worden getrokken. Om de zelfde reden komen de bushaltes van de AMZ, die nu vrijwel ter hoogte van ga rage Van Strien liggen, ten oosten van de aan te leggen oversteekplaatsen, ten zuiden dus dan een bejaardencentrum 'Schild en Hof, De voetgangersover steekplaats tegenover hotel Ockenburg komt te vervallen. Het kruispunt zal worden beveiligd met verkeerslichten. Deze zullen naar alle waarschijnlijkheid worden gekoppeld aan die bij de ver lengde Zonnebloemstraat een paar honderd meter. Momenteel wordt het kruispunt bij Ockenburg nog beveiligd met een verplaatsbaar verkeerslicht, „Het kruispunt was zo gevaarlijk voor sche zaken. De gegevens zijn verwerkt bij het in Zwolle gevestigde dienston derdeel van de Rijksplanologische Dienst, dat belast is met de ontwikk eling van het informatiesysteem ruimte lijke ordening Het volgende lijstje geeft aan waar men in Zeeland beschikt over terstond uit te geven bedrijfsterrein met tussen haak jes erachter om welke oppervlakten het gaat: Oostburg (5 ha). Sas van Gent (5 ha). Sluis <2 ha), Terneuzen (181 ha), Bruinisse (1 ha), Goes (7 ha). Kapelle (6 ha), Middelburg (54 ha), Reimerswaal (4 ha), Tholen (5 ha), Vlissingen (536 ha), Zierikzee (2 ha) en verspreid in overig Zeeland 615 ha. Bergen op Zoom DEN HAAG - Bergen op Zoom staat met 177 ha samen met Delfzijl op de derde plaats op de ranglijst van ge meenten in Nederland die beschikken over de grootste oppervlakten bedrijf sterrein, dat terstond kan worden uit gegeven. Klundert staat op de vijfde plaats met 150 ha. dat het Industrie- en Havenschap Moerdijk kan uitgeven. Het Industrie- en Havenschap Moerdijk is landelijk gezien een van de vier industrie- en havenschappen met meer dan 10 ha terstond uit te geven bedrijf sterrein. Het wordt vooraf gegaan door Vlissingen en Delfzijl en laat Terneuzen achter zich. overstekende voetgangers, fietsers en bromfietser omdat de situatie op de driehoek tussen Ockenburg, Schild en Hof en de rijksweg zo onduidelijk is, „al dus wethouder L. H. de Leeuw (ruimte- Lijk ontwikkeling). „We gaan die drie hoek nu als het ware weghalen yoor het verkeer door er deels een parkeergele genheid voor Ockenburg van te maken en deels een groenvoorziening". De heer De Leeuw is zich ervan bewust dat de ontsluiting van Goes-Oost door de re constructie van het kruispunt een beetje onlogisch wordt. Automobilisten kunnen weliswaar nog via de ventweg van de Patijnweg en de Voorstad dit ge deelte van Goes bereiken, maar om het te verlaten en in de richting Bergen op Zoom, Middelburg of Goes-Zuid te rij den moet men via de verlengde Zonne bloemstraat of via Kloeünge rijden. Overigens is dit een tijdelijke zaak, want er is immers een verlenging van de Oranjeweg gepland en die zou dan dé on tslui tings weg voor Goes -Oost moe ten worden. Tijdens de werkzaamheden aan het kruispunt, die tot ongeveer medio ja nuari zullen duren, wordt het verkeer uit de richting Bergen op Zoom voorlopig nog omgeleid via de Voorstad en de ver lengde Zonnebloemstraat. Automobi listen kunnen voorlopig de overweg niet benutten en bovendien zijn er speciale bordjes, die naar garage Van Strien en hotel Ockenburg verwijzen. Alles bij el kaar zeker voor iemand die niet iedere dag in Goes komt een enigszins verwar rende situatie. Meer men heeft doelbe wust voor deze oplossing gekozen om te voorkomen dat op de Van der Spiegel straat en de Patijnweg opstoppingen ontstaan zoals het geval was tijdens de aanleg van het kruispunt met de ver lengde Zonnebloemstraat Benoeming VOSMEER - Tot consul van de KNVB voor de voetbalvereniging Vosmeer is benoemd de heer B. Mees P.zn. Deze volgt de heer T. Hage als zodanig op. met de gemeenten gaat 'afrekenen'. In 1959 kochten de tien gemeenten aande len van 1.000,- per stuk. Nu zullen ze nog deze week 5.500,- per aandeel krijgen en daar komt later dan nog eens de nominale waarde bij die uitgekeerd gaat worden bij de definitieve eindaf rekening. De brug werd in 1973 tolvrij verklaard. In de periode tussen 1959 en 1973 heb ben de gemeenten een aantal jaren nog een dividend van 4 procent gekregen. De gemeente Mïddelhamis is het beste af met een aandelenpakket van 130. Wat de gemeente met deze financiële 'meevaller* gaat doen, is nog niet be kend. Dat zal tijdens de begrotingsbe handelingen aan de orde komen. Oost- flakkee heeft 82 aandelen. Goedereede heeft er 76. „Zoveel hadden we niet ver wacht is het commentaar in Goederee de." Maar we hadden wel de indruk dat het goed zat met die brug. Er werd nogal druk gebruik van gemaakt De gemeente Goedereede denkt er nu over om het geld te besteden aan een nieuwe brug over de bestaande haven in Goedereede. In oktober waarschijnlijk zal de raad daarover gaan praten. Ook in Dirksland zal men zich rond de be handeling van de begroting gaan bera den over de bestemming van de op brengst van de 63 aandelen. Het college van b. en w van de gemeente Zierikzee, die met 77 de meeste aande len op Schouwen-Duiveland heeft, denkt er eveneens over het geld te be stemmen voor een brug. De opbrengst zal wanneer de raad het er dan mee eens is, worden gestopt in de pot voor de ver betering van de Klapbrug bij de Zuid havenpoort In Westerschouwen is nog geen bestemming bekend voor de op brengst van de 44 aandelen. Een post van ƒ242.000,-. 'Een meeval ler", vindt gemeentesecretaris De Jonge. „Westerschouwen had die meevaller echter al zien aankomen, met de bur gemeester als gedelegeerd commissaris in de S.V. We hebben dat geld al zeven keer uitgegeven" zegt men in Dulve- land, waar de winst van 41 aandelen ze ker een onverwachte bof is. Waarvoor het geld uiteindelijk zal worden be stemd was niet bekend. In Bruinisse zal daar over gepraat wor den, waarschijnlijk vrijdag tijdens de raadsvergadering. „We zijn potters in Bruinisse, misschien stoppen we het in een oude kous", lacht gemeentesecreta ris De Groot. Bruinisse heeft 25 aande len. Brouwershaven heeft er 39 en ook daar zal volgende week in de raad over de bestemming worden gepraat. „Met 23 aandelen had de gemeente Middenschouwen er de minste, maar liet is toch nog een lekker bedragje", vindt gemeentesecretaris Van Wijck. Waarvoor het gebruikt wordt is nog niet bekend. Middenschouwen heeft nogal wat projecten, die daarvoor in aanmer king komen en anders is het ook wel bron van financiering in verband met de hoge rentes die op geleend kapitaal moeten worden betaald

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11