Botsing Tindemans en politici uit Assemblee Raad van Europa Scheepswerf wil alle twintig man personeel ontslaan PZC/fc Moord Amsterdamse programmeur opgelost Prof. Sijbrandij signaleert motorische verschraling bij groot deel van dejeugd VOOGD: RAPPORT GAAT ALLEEN OVER EEG-LANDEN Chileense ex- minister in VS vermoord Franse boycot Europese conventie tegen terrorisme In onderwijs 1800 tot 1900 arbeidsplaatsen erbij Prins blijft ereburger Wageningen Doodvonnissen voor drie Vietnamezen Industriebond NVV verwacht verbod benzeen MSP&van f ^>tot fljpa NA WEIGERING RENTESUBSIDIE: Meer mariniers naar Noorwegen Jongen gewond door schot uit luchtbuks Engeland wü visserij zone van 200 mijl WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 binnen-buiten land (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG - Premier Leo Tin demans, die dinsdag voor de Raad van Europa zijn rapport over de Europese integratie toelichtte, heeft tegenover ons verklaard dat hij moeilijk kan ver dragen dat zijn toekomstvisie met ideologische argumenten in de grond wordt geboc.d. „In de jaren vijftig", aldus de Belgische minister-president, „hebben Spaak, De Gasperi en Schu mann gezamenlijk voor Europa geij verd. Ook nu zullen alle democratische krachten moeten worden gemobili seerd om alsnog het kader voor een plu ralistische gemeenschap te vinden, waarin elke lidstaat de mogelijkheid heeft eigen opvattingen te verkondi gen". De heer Tindemans nam hiermee de Eu ropese politici op de korrel, die zich al leen maar voorstander van een commu nautair Europa tonen als dit socialis tisch en progressief is. De premier, wiens rapport binnen de EEG bepaald niet met onverdeeld en thousiasme is ontvangen, zag de Negen niet overleven, als er geen monetaire unie kwam. Hij hoopte dat er ook een politieke unie zal worden bereikt De opmerkingen van de heer Tinde mans over de ideologische strijd, die binnen de EEG wordt gevoerd, haakte in op de mening van onder andere het Nederlandse Tweede-Kamerlid Van der Hek, die heeft gesuggereerd dat hij al leen voorstander van een communau tair Europa is als dit van socialistische signatuur is. Diens partijgenoot Voogd, die „vervangend" optrad, omdat zijn collega's voor Prinsjesdag naar Den Haag waren teruggekeerd, onthield zich van stemming, toen het rapport van de Belgische premier ter goedkeuring aan de Raad van Europa werd voorgelegd Niet realistisch Als motivering voerde de heer Voogd aan dat het werkstuk, waartoe de Euro pese Raad (Top) in 1974 opdracht had gegeven, in het geheel met „realistisch" was. maar slechts uitblonk door „voor stellen op hetprocedurele vlak". Tevens bracht hij naar voren dat het Tindemans-rapport slechts de Negen in het vizier nam en met geen enkel woord over andere landen rept, ook niet over de Raad van Europa, waarvan 18 staten lid zijn. Voor Voogd reden om op te mer ken dat hij niet geïnteresseerd is in Eu ropa als een stuk „heiligheid als zoda nig". maar in een Europa.dat, de idealen reflecteert, van socialisme en andere progressieve leden van de Assemble van de Raad Volgens de Belgische premier moest er een relatie worden gevonden tussen de Raad van Europa waarbij onder andere neutrale landen als Oostenrijk. Zweden en Zwitserland zijn aangesloten, en de EEG Hij hekelde daarbij de onderlinge rivaliteit, die volgens hem gevoed werd door sterk overdreven gevoelens Spanje Over het. rapport, dat inzake Spanje is uitgebracht door de Italiaanse chnsten-democraat Reale kon gistera vond niet gestemd worden omdat het vereiste quorum ontbrak. In een resolu tie brengt de Raad van Europa naar vo ren dat er in Spanje van een evolutie sprake is. die gepaard gaat met een tole- rante opstelling van de autoriteiten tegenover bepaalde mensenrechten en zekere politieke en vakbondsvrijheden. Tegelijkertijd wordt betreurd dat de po litieke en de arbeidsverhoudingen toch nog verstoord blijven, terwijl gevreesd wordt dat extremistische krachten erop uitzijn de voorgenomen verkiezingen te verhinderen. Ten slotte wordt solidari teit betuigd met alle krachten, die in Spanje werkzaam zijn voorde invoering van een waarlijke democratie Portugal Met een korte plechtigheid en wat vlagceremonicel zal Portugal woens dag als negentiende lidstaat van de Raad van Europa worden ingewijd. De Portugese minister van buitenlandse zaken. De Ferreira, is daarvoor naar Straatsburg overgekomen. WASHINGTON (AFP) - Orlando Lete- lier, onder president Allende Cbileens minister van buitenlandse zaken en van defensie', is dinsdag in Washinton om het leven gekomen bij een aanslag. Leteller stierf bij een hevige ontploffing die zyn auto uiteen reet. De explosie vond plaats voor het gebouw van de Roemeense ambassade. Twee andere Inzittenden zijn volgens de eerste be richten zwaargewond naar een zieken huis vervoerd. letelier werkte in Washington op het in stituut voor politieke wetenschappen. Volgens mensen uit zijn omgeving was tejrecent bedreigd. Hij was enkele da- geleden door het militaire regiem Paochet beroofd van zijn Chileense Batsburgerschap. STRAATBURG (ANP) - Frankrijk blijkt een Europese conventie tegen het terrorisme te boycotten. De Raad van Europa, heeft een conventie opgesteld waarin als alle deelnemende landen bet akkoord zijn in West-Europa geza menlijk kan worden opgetreden tegen het terrorisme. Volgens welingelichte kringen in Straatsburg, bleek het op een verschil van mening te berusten tussen de mi nisters van buitenlandse zaken en justi tie van de vorige Franse regering, Sau- vagargues en Lecanuet Uiteindelijk zou, aldus dezelfde kringen president Giscard D'Estaing beslist hebben ten- gunste van de Franse minister van bui tenlandse zaken Sauvagnargues en zo de indiening van de conventie althans voorlopig onmogelijk hebben gemaakt Men acht het dan ook hoogst onwaar schijnlijk dat door deze presidentiële ingreep dat de nieuwe Franse regering met een nieuwe minister van buiten landse zaken de ontwrpconventie nu wel zal goedkeuren. De inhoud van deze conventie is nog onbekend. KLASSEN WORDEN KLEINER (Van onze correspondent) DEN HAAG - Het aantal arbeidsplaat sen in het onderwijs zal volgend jaar met 1800 a 1900 toenemen. Minister Van Kemenade (onderwijs) zei dit maandag (Van onze correspondent) WAGENINGEN - Prins Bernhard blijft ereburger van Wageningen. Alleen de twee PSP-leden in de gemeenteraad stelden zich achter het verzoek van de PSP en het PPR-actiecentrum Wage ningen om de prins in verband met de Lockheed-affaire het ereburgerschap te ontnemen. De enige PPR- vertegemvoordiger in de Wageningse raad, dr. ir. H. Iloestra, was het met de raadsmeerderheid eens, zodat prins Bernhard ereburger blijft. Het debat over dit onderwerp begon met een geëmotioneerde toespraak van burgemeester mr. J, van Huis: „Ik be treur het in hoge mate dat in een derge lijk precaire zaak wordt gehandeld zoals door de PSP-PPR wordt gedaan. We hebben op 5 mei 1975 de prins niet als man van de koningin, maar als persoon tot ereburger benoemd, om daannee het hele verzet te eren. Hierover is met ver- zetsorganisatis en kamerleden overleg geweest". PSP'er J. E. Vogt nam het voor zijn acherban op. In zijn pleidooi om de prins het ereburgerschap te ontnemen zei hij: „In De Groene werd geschreven over een „Oranje-waas" dat bij veel parle mentariërs over het gezicht hing. Er hangt kennelijk ook een Oranje-waas over de gezichten van B en W". Ir. H R. Oosterwoud (PvdA): „Ons ont gaat het verband tussen de affaire-prins Bernhard en het ereburgerschap" Een opmerking waarbij WD-fractieleidstei drs. F. H. Leenders- Polak zich aansloot. DRUNEN - Dinsdagmorgen reed een door slaap overvallen Franse vrachtwagenchauffeur, met zijn truck met oplegger, geladen met autobanden door de vangrail van een viaduct op öe Maasroute bij Drunen. De zware combinatie belandde op zijn kop op een provinciale weg. Niemand werd gewond. op een persconferentie, waar hij zijn begroting voor 1977 toelichtte. In het lager onderwijs gaan er 1200 ar beidsplaatsen verloren, doordat er min der kinderen op de lagere school zitten. Dit verlies wordt opgevangen door 800 arbeidsplaatsen die beschikbaar komen door een verkleining van de klassen, en door 400 arbeidsplaatsen op scholen waar veel kinderen meteen achterstand zittea In hetkleuteronderwijs komen er voor het laatste geval 100 arbeidsplaat sen bij. In het voortgezet onderwijs zullen er per saldo 1400 a 1500 arbeidsplaatsen bij komen. In het vormingswerk zullen ar beidsplaatsen verloren gaan. De be windsman kon nog niet aangeven om welke aantallen het zal gaan. In het we tenschappelijk onderwijs komen er 415 arbeidsplaatsen bij. HANOI (AFP) - In het te Ho Tsji Miuh- stad (ex-Saigon) gevoerde proces tegen veertien dissidente vietnamezen zijn drie doodvonnissen uitgesproken, zo meldde een plaatselijk dagblad giste- De veertien beklaagden waren in fe bruari gearresteerd nadat zij verzet hadden geboden tegen een huiszoeking van de politie in een rooms-katholieke kerk van de vroegere Zuidvietnamese hoofdstad. Bij het incident kwam een agent om het leven De drie doodvon nissen worden pas definitief na bekrach tiging door president en volkscongres. De drie veroordeelden hebben het recht tegen hun vonnis in beroep te gaan. Drie andere verdachten- een priester, een als 'CIA-agent' aangeduidejuristen een ingenieur - kregen levenslang we gens 'Onwettige en verkeerde politieke daden' DETROIT - In Detroit zijn tijden van weleer teruggekeerd. Men heeft daar de open tram weer van stal gehaald, nadat deze 20 jaar geleden uit het stadsbeeld verdween. Het traject is slechts enkele kilometers lang: voor de ware liefhebber waarschijnlijk net genoeg om de sfeer weer even te kunnen snuiven. MAN IN HOSPITAAL NA AANVAL WESPEN BRUSSEL (ANP) - Een aan de Belg,- sche rijkstuinbouwschool te Melle (bij Gent) verbonden tuinman is maanda gavond naar een ziekenhuis overge bracht, nadat hij was aangevallen door een zwerm wespen. Zijn situatie is zorgwekkend. De tuinman René Versnaaien. was maandagavond bij de school bezig gras te maaien met een zeis. Daarbij sneed hij met de zeis een wespennest open. Enige tijd later werd de man bewuste loos gevonden. TEVENS JEUGDBENDE OPGEROLD i ADVERTENTIE} Het Nederlands Artsenverbond heeft tot op heden 30.012 adhesie-be tuigingen ontvangen als reactie op een adverten tie in enkele dagbladen, waarin legalise ring van abortus wordt veroordeeldHet Nederlands Artsenverbond schrijft dit in brieven aan de voorzitter van de tweede kamer en aan alle fractieleiders van de partijen in de tweede kamer. UTRECHT (ANP) - Binnenkort is een besluit te verwachten, dat het gebruik van benzeem als oplos-, reinigings- en verdunningsmiddel verbiedt. Van Be nzeen wordt aangenomen, dat het ge- van benzeen als oplos-, reinigings- en, verdunningsmiddel verbiedt. Van Benzeen wordt aangenomen, &aL, Ji.et lichaamsweefsels en beenmerg aantast. Bovendien is bewe zen, dat het leukemie kan veroorzaken. De vloeistof wordt gebruikt als grond stof in de chemische industrie, als be standdeel in benzine en als oplosmid del in de verf-, lijm, rubber-, schoenen, horloge-, glas, geneesmiddelen-, en gra fische industrie. Aldus meldt WIK, het blad van de in dustriebond NW, van deze week. Vol gens het blad vertonen mensen, die in aanraking zijn geweest met benzeen geen duidelijk ziektebeeld. Dit maakt herkenning van de ziekte erg moeilijk. Behalve de ernstiger gevolgen als leu kemie, beschadiging van het beenmerg en aantasting van de chromosomen in het bloed, die de erfelijkheid van men sen bepalen, kan benzeen ook lastige kwalen veroorzaken als lusteloosheid, hoofdpijn, krachtverlies, nervositeit, neusbloedingen, bloedend tandvlees en verlengde menstruatie, aldus de op somming die WIK geeft. Volgens het blad blijkt de medische dienst van hel directoraatrgeneraal van de arbeid een lijst van kankerverwekkende stoffen te hebben samengesteld. Aan de hand van deze lijst wil de medische dienst aanbe velingen gaan geven aan bedrijfsleven in de hoop dat deze op basis van vrijwil ligheid zullen worden opgevolgd, aldus de industriebond. Een verbod op het gebruik van kankerverwekkende stof fen kan nog niet worden uitgevaardigd omdat een wettelijke regeling hiervooi nog ontbreekt, zo wordt er aan toege voegd 10 Jaar SRV, tien weken hoge feestkortingen. Week in, week uit een SRV jubileum-cheque bij bekende merk artikelen. goed voor fikse reduktie in de week daarop! U krijgt jubileumchéques bij of ontvangt féést kortingen op artikelen van deze bekende merken:Betuwe. Blue Band. Bona. Calvé. Dubro, E-10 Speciaal. Friesche Vlag Goudband. Fruxano. Hero. Koeleman. van Nelle. Pepsi, Popla. 7-Up. Smiths. Unox, Rivella en Roosvicee AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse recherche heeft na een uitgebreid onderzoek van enkele weken de 22-jarige ille gaal in ons land verblijvende Algerijn N. E. B. aangehouden wegens beroving met de dood als gevolg. Slachtoffer was de 47-jarige programmeur L. Kol der, wiens stoffelijk overschot vrijdag 27 augustus werd aan getroffen in het water van de Postjes we tering bij het Rem- brandtspark aan 'de Postjes weg in Amsterdam. De Algerijn, die al eerder wegens bero vingen was gearresteerd en al verschil lende malen over de grens was gezet, heeft bekend zijn slachtoffer met vechtstoten, trappen en slagen met een schoen tegen de grond te hebben ge werkt. Hij had hem vervolgens 'uitge schud'. Zijn buit bedroeg 25,- maar de verdachte bad meer geld verwacht. Hij had Kolder op donderdagavond 26 augustus gevolgd toen deze na cafébe zoek in de binnenstad de tram naar huis nam. Bij een gesprek met de program meur in het café had hij gemerkt, dat de man enkele honderden guldens op zak had. Later op de avond zag hij de pro grammeur toevallig op de Westermarkt de tram nemen. Hij was eveneens inge stapt en had zijn slachtoffer, nadat deze in de buurt van zijn woning was uitge stapt, gevolgd en beroofd. Meer dan vij fentwintig gulden had Kolder toen niet meer bij zich, omdat hij inmiddels een schuld in een van zijn stamcafés had betaald. Jeugdbende Het onderzoek naar de gewelddadige dood van de 47-jarige programmeur L. Kolder heeft behalve de dader ook vele leden van een in de Kinkerbuurt opere rende jeugdbende in de cel gebracht. Zij waren massaal aangehouden, omdat de Amsterdamse recherche aanvankelijk vermoedde, dat de dader onder hen moest worden gezocht Dit bleek niet het geval, maar wel kwam aan het licht dat de jongelui (in de leeftijd van 14 tot 20 jaar) zich aan een lange reeks diefstal len en inbraken hadden schuldig ge maakt 'VEEL UITKERINGEN TEN ONRECHTE' UTRECHT (ANP) - „In onze tijd van mechanisatie, gemo toriseerd vervoer, roltrappen en liften treedt motorische verschraling op. Reeds bij jonge mensen kan dit worden geconstateerd. Groot is het aantal scholieren met hou dingsafwijkingen- vooral van de wervelkolom - die een ge volg zijn van onvoldoende li chaamsbeweging". Prof. dr. S. Sijbrandij liet dinsdag deze waarschuwing horen in de rede 'ontwikkelingen in de orthoppedie' waarmee hij het ambt van gewoon hoogleraar in de orthopedie aan de Ook onder de studenten is een flink percentage 'motorisch onbegaafd en motorisch verschraald'. De student heeft zijn hele jeugd in de schoolban ken gezeten en hij brengt verder nog enkele jaren zittende in collegeban ken en staande in laboratoria door. Dit betekent, aldus prol. Sijbran dij, dat aan de natuurlijke behoefte van het groeiend organisme, opti male spierarbeid en orgaanfunctie, niet kan worden voldaan. Spier- en gewrichtsklachten worden ook erg vaak voor ziekteverzuim aangege ven. Een niet onbelangrijk deel van de miljarden die in het kader van de sociale verzekeringen worden uit gekeerd, wordt volgens prof. Sij brandij betaald op grond van ortho pedische diagnoses. De rugklachten spannen daamij de kroon. Opvallend vindt de hoogleraar hét grote ver schil tussen de afwijkingen die ai dan niet worden geconstateerd en de ernst van de rugpijn van de patient Vaak zijn er bij jonge volwassenen met rugpijn geen orthopedische af wijkingen van betekenis te constate ren. zei hij. Bij ouderen blijken de klachten in het algemeen samen te hangen met slijtageverschijnselen. Voor een grote groep jonge ruglij ders worden uitkeringen krachtens de sociale wetten verstrekt zonder dat duidelijke afwijkingen kunnen worden vastgesteld, aldus prof. Sij brandij. Hij heeft de indruk, dat er grote groepen patiënten zijn die er bewust of onbewust gemaakkelijk toe overgaan, zich ziek te melden en die daardoor ten onrechte een uitke ring claimen. GRONINGEN (ANP) - De scheepswerf Hijlkema BV uit Hoogezand heeft voor haar twintig personeelsleden ontslag aangevraagd, omdat de be leidscommissie scheepsbouw vorige week woensdag heeft la ten weten een aanvraag voor een rentesubsidie niet te hono reren. De werf uit Hoogezand zal daardoor een order van zes tot zeven miljoen gulden aan zijn neus voorbij zien gaan De onderhandelingen voor deze order in opdracht van een Nederlandse reder waren al in een zeer ver gevorderd sta dium. Donderdag zal voorlopig het laatste schip van de werf in Hoogezand van stapel lopen. „Nu de beleidscommissie scheepsbouw. waarin het ministerie van econuinisene zaken, de werkgevers en de werknemers vertegenwoordigd zijn. niet bereid is de rentesubsidie te verstrekken, ziter niets anders op ons personeel naar huis te sturen," aldus de heer L. H. J. Hijlkema van het familiebedrijf." We zouden voor de bouw van dat nieuwe schip zelfs meer personeel hebben moeten aantrekken, dat voor een jaar werk bij ons zou kun nen krijgen." De heer Hijlkema verklaarde dat het bedrijf het als zeer onrechtvaardig er vaart. dat een vrije werf niet in de gele genheid gesteld wordt met rentesubsi die een stuk arbeidsvoorziening te handhaven. „Ons Is van de zijde van de beleidscommissie te verstaan gegeven dat wij ons eerst maar moeten aanslui ten bij een noordelijke scheepsbouw- combinatie. Pas dan zullen we weer in aanmerking kunnen komen voor een rentesubsidie. Door dit soort beslissin gen worden wij als vrije werf vleugellam gemaakt. Het meest onrechtvaardige is nog. dat vergelijkbare vrije werven wel rentesubsidie kregen in het verleden," aldus de heer Hijlkema. De directie heeft inmiddels ook nog contact opgenomen met de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij, maar ook daar heeft de scheepswerf weinig van te verwachten, zo bleek uit mede delingen die de NOM dinsdagochtend aan de directie deed. Bezetting De tachtig personeelsleden van scheepswerf Boot-Lemmer BV in het Friese Lemmer hebben dinsdagmorgen besloten het bedrijf te bezetten. De actie is niet gericht tegen de werkgever maar tegen het ministerie van economische zaken. De scheepswerf is namelijk maandagmorgen op de hoogte gesteld van een besluit van de minister het be drijf geen bouwsusbidie en kredietga rantie te verlenen voor een Deense mil joenenorder Dit betekent, dat de werf zonder werk zit en het personeel ontslag Deze week al is er geen geld meer om de salarissen te betalen. De directeur van de scheepswerf, de heer J. Boot, is van mening dat een in wezen gezond bedrijf door dit besluit genekt wordt. Bij de Deense order gaat het om de bouw van drie coasters voor twintig miljoen gul den het zou voor de werf twee jaar werk betekenen. In de brief, die het ministerie gestuurd heeft staat dat er ondanks deze order te weinig perspectief is voor de werf en dat dat de reden is om de kredietgarantie en de bouwsubsidie te weigeren. Directeur Boot noemt dit argument een lachertje. Volgens hem wil de beleidscommissie voor de scheepsbouw, die de minister adviseert, kleine werven weg saneren ten gunste van de grote bedrijven. Het personeel van de scheepswerf voert overleg met de vakbonden over even tuele voortzetting van de actie. VERDAL, NOORWEGEN (ANP) - Het aantal Nederlandse mariniers dat jaar lijks met wintertraining naar Noorwe gen gaat zal vanaf 1978 worden uitge breid, aldus is van Nederlandse mili taire zijde vernomen. Thans gaat jaar lijks een compagnie (ca 150 man) naar Noorwegen om in sneeuw en ijs te oe fenen. Deze traming staat los van de deelname manoeuvres zoals 'Teamwork '76) de grootste die de NAVO ooit heeft gehou den en die donderdag, na twee weken, wordt besloten. In het kader van deze manouvres hebben ca. 500 Nederlandse mariniers maandag een landing uitge voerd bij Namos. een plaatsje aan de Namsen Fjord ca 250 km ten zuiden van de Poolcirkel. Aan 'Teamwork '76' na men ca. 80.000 man, 275 schepen en 900 vliegtuigen deel. De vier deelnemende Nederlandse Brequet Atlantic's beho ren tot de 'blauwe partij', de twee Lock heed Neptunes tot de 'oranje'. De twee Nederlandse duikboten zijn soms vriend, soms vijand, en hetzelfde geldt voor de zes Nederlandse fregatten en de drie onderzeebootdagers. DORDRECHT (ANP) - De elfjarige Leo van den Eyk uit Dordrecht zal waar schijnlijk gedeeltelijk blind blijven, omdat hij een kogeltje uit een lucht buks in zijn oog heeft gekregen. De achttienjarige C. D. demonstreerde met zijn luchtbuks, waarvan hij dacht dat deze ongeladen was. De luchtbuks bleek echter wel geladen te zijn en het kogeltje stuitte via het plafond terug in het oog van Leo. Het voorwerp is in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, verwijderd. LONDEN (DPA) - Groot-Brittanic zal zijn exclusieve visserijzone per 1 ja nuari uitbreiden tot 200 mijl. Minister van buitenlandse zaken Anthony Cros- land heeft dat maandagavond in Brus sel meegedeeld. Hij zei dat de Britse regering op dit stuk het liefst gecoördineerd zou handelen met de acht andere EEG-landen. Cros land liet er echter geen twijfel over be staan dat Londen desnoods solistisch zal optreden. De wetten waarin de ver legging der visserij grens is vastgelegd, worden reeds voorbereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9